DE HAVENLOODS FEEST JOGGER 20 mjjgm liisral VoWde 2 VOOR Geen persoonlijke ongelukken, schade van enkele miljoenen 'Den Haag kan de boom in' KORTINGEN TOT 30% Zangkoor voor oude liedjes De Uw adres voor de verkoop en verhuur van zonnebanken M&R ACCOUNTANTS Krant Personentrein op rangeerspoor Acties voor herbouw van De Walvisch Radio Schiedam draait voor De Walvisch Dorpsschool in ere hersteld Fitness-tempel in Woudhoek Wateroverlast Molenaar Remmerswaal SCHIEDAM Buurthuis Nieuwland begint deze week met repetities van een ontspannings koor voor mannen en vrouwen in de leeftijd van 50 jaar en ou der. Het repertoire bestaat meren deels uit Hollandse liedjes, be kend van radio en tv. Het koor zingt met begeleiding van een accordeon of piano. De repetities worden gehouden aan het Wibautplein 165, elke donderdag van 14.00 tot 16.00 uur. Inlichtingen op telefoonnummer 4716646 of 4715765. Gein prijs 7è Dolf als het om wonen gaat SCHIEDAM Het trein verkeer tussen Rotterdam en Hoek van Holland heeft woensdagmorgen oponthoud opgelopen. Door nog onbekende oor zaak raakte bij NS-station Vlaardingen-Centrum even voor 9.00 uur een Spitspendel van het normale baanvak af en kwam terecht op een ran geerspoor. Hierbij werd de bovenleiding beschadigd. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. ..Blijkbaar stond er een wissel verkeerd", aldus een woord voerder van de Nederlandse Spoorwegen. „Hoe zoiets kan gebeuren, is vooralsnog onduidelijk." Ook de om vang van de schade is nog onbekend. Om 11.00 uur was de strem ming, waarvan ook tal van Schiedammers hinder onder vonden, opgeheven. SCHIEDAM - De Wal visch, de op één na hoogste van de vijf nog bestaande Schiedamse molens, werd ge bouwd in 1794. In de molen, die vannacht gedeeltelijk in de as werd gelegd, brak in 1938 ook brand uit. Toen kon de gewiekte reus echter wel gered worden. De afgelo pen jaren werden kap, wie ken en staart ervan voor on geveer 200.000 gulden geres taureerd. Een kapitaal be drag, maar De Walvisch be hoort dan ook tot het belangrijkste cultureel erf goed van Schiedam. Herstel in oude glorie is volgens alle betrokkenen een must. In middels heeft de Stichting Schiedamse Molens een spe ciaal giro-nummer geopend voor steun voor de herbouw. Wie een steentje bij wil dra gen kan storten op giro 4265934. Ook de Hoog straatwinkeliers willen een hulpactie opstarten. Het Nieuwe Stadsblad zal daar van in komende edities mel ding maken. SCHIEDAM Radio Schiedam steunt molen De Walvisch. Komende zater dagmorgen vanaf 10.00 uur draait de lokale zender platen op verzoek. Particulieren en bedrijven kunnen dan platen aanvragen tegen een vergoe ding. De opbrengst wordt in z'n geheel besteed aan hel herstel van De Walvisch. In de studio aan de Korte Ha ven 127 staat een grote bus, waarin de bijdragen kunnen worden gestort. Ook losse bijdragen zijn uiteraard wel kom. De actie loopt door tot zondag 18.00 uur. FLIPPOBEURS Buurthuis Nieuwland (Dr. Dreeplein 2, Schiedam) organiseert zondag 18 februari weer een flippo-ruil- beurs. Een ieder is van 13.30 tot 15.00 uur welkom in de grote zaal. Vrij entree. Informatie op telefoonnummer 4738671. Hun eigen kan toorruimtes en keuken liepen onder water. Toch kon het team van de Hargahoeve maandag blijven lachen toen de riolering sprong en ook de regen die bij pakken uit de hemel viel een uitweg zocht in hun gebouw. „De beesten zitten gelukkig nog droog en dat is voor ons toch het belangrijkste", zegt Margreet Witte beheerster van het asiel. „De loodgie ters hebben het vandaag zo druk, dat ze nog geen tijd hadden voor ons. We probe ren de schade maar zoveel mogelijk te beperken door te hozen en te trekken. Ik wil natuurlijk niet zeggen dat die overlast een pretje is. Het stinkt hier als een beerput en er komt vieze zwarte drab omhoog. Maar het ligt niet in onze aard om bij de pak ken neer te gaan zitten. Niet zeuren, handen laten wappe ren. Dat is ons devies." uit Rotterdam. We hebben voor alle zekerheid een vijftal huizen ontruimd. Vier bewoners en twee honden zijn tijdelijk onder gebracht in het Schielandzieken- huis. Vanwege overwaaiende vonken zijn de geparkeerde au to's op de Nieuwe Haven wegge sleept. Verder konden we helaas weinig uitrichten. Zo'n branden de molen werkt als een schoor steen. Onze grootste zorg is nu het vier ton wegende wiekenstel- sel en het staartstuk zonder on gelukken te verwijderen. Vanwe ge instortingsgevaar starten we daar meteen mee. De constructie is dusdanig labiel, dat dat een riskante onderneming wordt. We hebben inmiddels ter assis tentie een kraanbedrijf uit Maas land ingeschakeld en ook zestien omliggende woningen ontruimd. Die blijven leeg tot het sein veilig is gegeven." Jos Gunneweg van de Molenstichting spreekt van een 'rampentoestand'. „De Wal visch is eigendom van de ge meente en redelijk verzekerd. Ik denk alleen niet dat het hele be drag gedekt is. En bovendien is restauratie niet alleen een kwes tie van geld. Ik weet waarover ik praat. De molen was net hele maal opgeknapt. Het heeft ons bijvoorbeeld al drie maanden ge kost om een stam te vinden die geschikt was om een staartbalk van te maken. En de gietijzeren as uit 1840, die nu verloren is gegaan, is onvervangbaar." Gunneweg noemt het een geluk bij een ongeluk, dat de molenwe reld enorm meeleeft. „De Driek leur Grutterij kreeg meteen al onderdak aangeboden in molen de Drie Koornbloemen. We krij gen de meest sympathieke reac ties uit het hele land binnen. En uiteraard zijn we vastbesloten om alles op alles te zetten om De Walvisch te herbouwen." SCHIEDAM De stadsprovincie Rotterdam is (voorlopig) van de baan. Dinsdag besloot het kabinet-Kok het wetsvoorstel hierover in te trekken, nadat een kamermeerderheid tegen opde ling van de gemeente Rotterdam stemde. Hoe het nu verder moet met de bestuurlijke invulling van de regio Rotterdam/Rijnmond weet niemand. D66-fract ie voorzitter M. Houtkamp, die ook in het bestuur van de stadsregio (de formele voorloper van de stadsprovincie) zit en meermalen als woordvoerder namens de gemeente Schiedam optrad, is aangeslagen. „Dit is een zwarte dag voor ons", zegt hij. „We hadden gehoopt op bestuurlijke vernieuwing in de vorm van de stadsprovincie en dat lijkt nu verder weg dan ooit." Schiedam heeft voortdurend aangedrongen op opdeling van Rotterdam in een groot aantal deelgemeenten, die qua omvang goed zouden aansluiten bij de omliggende gemeenten. Door het Rotterdamse referendum ging dit mis, aangezien een overgrote meerderheid van de Rotterdammers niets voelde voor opsplitsing van hun stad. Van de grote fracties in de Tweede Kamer weigerden PvdA en D66 hierom mee te werken aan de opdeling van Rotterdam, de uitslag van hel referendum woog zwaarder voor hen. Houtkamp constateerde dinsdag dan ook een juichstemming in Rotterdam. „Het leek wel of ze een zege in de Europa Cup vierden", omschrijft hij de sfeer. Het kabinet krijgt van Houtkamp de schuld van deze mislukking. „Van Den Haag hebben we nu niets te verwachten", zegt hij. „Binnenlandse Zaken (dat in de personen van minister Dijkstal en staatssecretaris Van de Vondervoort de regie voerde -red.) kan de boom in. We zullen het zelf moeten doen." Houtkamp vindt de huidige situatie allerminst comfortabel. „De stadsregio werkt nog steeds zonder democratische controle, dat kan zo niet doorgaan. Ik denk dat we nu zelf nieuwe plannen op tafel moeten leggen. Wellicht door de Hoeksche Waard en de Drechtsteden erbij te betrekken, zodat we geheel nieuwe verhoudingen krijgen. Voor mij is het duidelijk dat we het niet aan de huidige Provincie moeten overlaten. Als die de lakens gaat uitdelen, bijten de gemeenten steeds vaker in het stof. Volgens mij is hel dan beter om gewoon verkiezingen voor de nieuwe stadsprovincie uit te schrijven", aldus D66'er Houtkamp. Of het kabinet met een nieuw voorstel voor een stadsprovincie Rotterdam komt, is vooralsnog onzeker. LIJK!!! ERM/jtoD Sunitouseb.v. ook gevestigd in Ridderkerk en Dordrecht SCHIEDAM De afgelo pen weken nog vormde ze het ideale decor voor de ijspret en was ze een gewild onderwerp voor fotografen die 'een win ters plaatje' moesten maken. Woensdagochtend echter rest te van De Walvisch aan de Westvest niet meer dan een grote zwartgeblakerde steen massa. De eens zo trotse wie ken bungelden erbij als tries te, verschroeide stalen staket sels die zelfs het kleinste zuchtje wind teveel is. De mo len, met 33 meter Schiedams en zelfs 's wereld's één na hoogste, werd dinsdagnacht vrijwel volledig door brand verwoest. Ook de op de bega ne grond gevestigde Driekleur Grutterij - waar zoveel stad genoten de lekkerste bakpro- dukten voor hun taarten kochten - ging volledig teloor in de vuurzee. Over de oor zaak tasten de deskundigen nog in het duister. De schade loopt in de miljoenen. Er de den zich geen persoonlijke on gelukken voor. Zelfs de 'mo- lenkat' bleef als door een wonder gespaard. „Het was zo'n lieve poes", ver zucht een verdrietige Arie van Driel Kluit 's nachts om een uur of vier nog in de vaste overtui ging dat het beestje omgekomen is. Op dat moment is al duide lijk. dat er voor 'zijn' Walvisch geen redden meer aan was. De 78-jarige Schiedammer, de vaste molenaar sinds 1954, kijkt sa men met zoon, hulpkracht en opvolger Leen Arie met lede ogen toe hoe het familiebedrijf in de vlammen ten onder gaat. „We hebben in het begin nog 25 jaar beneden gewoond. Het was een prachtig fijn huis, mijn zoon is er geboren". Van Driel Kluit mij mert het bijna voor zich heen, nog niet in staat om de ramp in z'n volledigheid te overzien. Rens Franken, al zeven jaar vrij williger op de molen, slaat zijn arm om de schouder van z'n 'baas'. Ook hij kan het gebeuren nauwelijks bevatten. „De Wal visch is net helemaal gerestau reerd. In juni hebben we nog het 200-jarig bestaan gevierd. We draaiden zo lekker. Mijn eigen lijke werk is beveiligingsbeamb te, maar ieder vrij uurtje ben ik op de molen te vinden. Het is voor ons allemaal geen baan, maar een hobby." Schietgebed In het gezelschap van de 'be manning' van De Walvisch be vinden zich burgemeester Scheeres, Jos Gunneweg (direc teur van Stichting de Schiedam se Molens) en Rob Batenburg (molenbouwer/hersteller). Alle drie hebben ze elk op hun eigen vakgebied uren werk, een onge kende deskundigheid en liefde in de wederopbouw van het plaat selijk molenerfgoed gestopt. Ze zijn bij de eerste melding van de brand rond 03.15 uur meteen uit hun bed gesprongen en richting Westvest gekoerst. Nu trotseren ze de kille wind die permanent een ijskoude nevel van bluswater over hun hoofden blaast. Ge zegd wordt er weinig. Ieder lijkt zwijgend een eigen schietgebed te doen voor De Walvsich die een ongelijke strijd levert met het vuur. De vlammen slaan uit het dak. De bevestigingsas van de wieken gloeit op tegen de nach telijke hemel, maar breekt net niet helemaal af al spant het er behoorlijk om. Een tegenvaller want verwijdering gaat - zo is de inschatting - een gevaarlijke klus worden. Verslagenheid De verslagenheid is ook bij de andere omstanders groot. Het zijn voornamelijk omwonenden die zelfs geen spoortje van sensa tiezucht of enige andere uitwas van ramptoerisme vertonen. De huizen vlak tegenover de molen lopen geen gevaar, omdat de wind gunstig richting havenwa ter staat, waar de vonken weinig schade aan kunnen richten. De opluchting daarover wordt dui delijk overschaduwd door het verdriet om deze ruwe aantas ting van de prominente blikvan ger van de buurt. Uit de reacties blijkt hoeveel stille fans De Wal visch moet hebben. „Ik woon hier al jaren", verzucht een jonge vrouw. „Maar die molen blijft prachtig bij ieder weertype en iedere lichtval." Een klein meisje dat wakker is geworden door al het lawaai en even met haar ouders mee naar buiten mag, vraagt ongerust of'al die lekkere snoepjes uit het winkeltje nu ook kapot zijn'. Ook de brandweer lieden die uit alle macht probe ren te redden wat te redden valt, zijn onder de indruk „Zo'n fik in een molen schijn je één keer in je leven te moeten meemaken in dit vak. Nou ik vind het verschrik kelijk", lijkt een van hen aller mening te vertolken.-En ook de talrijk aanwezige agenten doen hun werk met bedrukt gezicht. Balans Terwijl de resten nog smeulen, maakt brandweercommandant Van Leeuwen woensdagochtend de balans op. „Toen we de mel ding binnenkregen om 3.10 uur, is er onmiddellijk groot alarm geslagen. We hebben onze eigen blusvoertuigen en ladderwagens ingezet en assistentie gekregen Nu van 298.- voor slechts Vitrine TRINIDAD 0 DONDERDAG 15 FEBRUARI 1996, 48e JAARGANG, Nr 7, OPLAGE 37.374 W Nieuwe Stadsblad a Wegener sLjthoff weekbLaden EEN WEGENER SIJTHOFF WEEKBLAD REMMERSWAAL GROEP Accountants, Belasting- en Bedrijfsadviseurs verzorgen van jaarrekeningen verwerken van administraties verzorgen van loonadministraties verzorgen van aangiftes inkomsten-, loon-, omzet- en vennootschapsbelasting fiscale en financiële adviezen Westvest 46, 3111 BW Schiedam telefoon 010-4261956, telefax 010-4263213 voor nieuwe produkten en acties SPORTIEVE JOGGING BROEK. In zwart, grijs en marine. Mt. 6/9 o> ROTTERDAM: lioMowogploia 20 (bovto Zitman). Vrijdag koopavond. ROTTERDAM: Aloiaadrioai II (t/o W C 'Oostorbof'). Vrijdag koopavond. ROTTERDAM: Zaidorltrras van W.C. 'Zuidplein Vrijdog koopavond. SCHIEDAM: W.C. 'Niovwo Postage'. Donderdag koop avond. VLAARDINGEN: Hoogstraat 219. Vrijdag koop avond. HOOGVLIET: Binnenban 54. A/feon verkoop ukoo non. Vrijdag koopavond. SPIJKENISSE: Stadbuispassoge 2 Ter Maolon). Donderdag koopavond. OUD-IEIJER- LAND: Oostdijk 4S-49. Vrijdag koopavond. Magazijnprijsl Verlichtings-set nu 29.95 Hoofdweg 18 Capelle aan den IJssel. tel. 010 451 88 44 Hillelaan 30-39 t.o metrostation Ri|nhaven Rotterdam-Zuid. tel 010 - 485 22 73 Vuurzee in molen De Walvisch HnnZïïïTÏÏTT MP V veerplein 144 vlaardincen Telefoon 010 <«§40111 Alle inzet van politie en brandweer mocht niet baten: Molen De Walvisch brandde uit. Brandweercommandant Van Leeuwen links op de foto) samen met Rob Batenburg de Schiedamse molenbouwer bij uitstek. Leverbaar in zwart-beuken, zwart en wit met spiegelwand. Afmeting 168 cm. hoog en 61 cm. breed.

Het Nieuwe Stadsblad | 1996 | | pagina 1