UJ HER DER Meiddag Leeftijdsdiscriminatie voor wie te oud of te jong bevonden wordt Scapino Rotterdam naar twee grote produkties Amateurtuinieren wil particulier gebruik chemische bestrijdingsmiddelen terugdringen Informatie voor rugpatiënten Opleidingen in het bisdom Donald Duck Theater gaat op tournee met paniek in Duckstad Plaatselijke basisscholen staan op de bres voor een beter milieu 29 februari '96 Reality-tv mogelijk aan banden gelegd Vlaggenkundige vereniging jubileert De nog jonge vereniging de Ne derlandse Vereniging van Rug patiënten, De Wervelkolom, zet zich in voor mensen die lijden aan aandoeningen aan, de naam van de vereniging zegt het al, de wervelkolom. Naast het kwartaalblad Wervel wind en de Knipselkrant, die vier maal per jaar verschijnt, stelt de vereniging folders samen over de meest voorkomende af wijkingen van de wervelkolom. In het informatiecentrum is veel documentatie beschikbaar en opvraagbaar. Voor leden is deze informatie kosteloos te verkrij gen, niet leden krijgen de infor matie tegen betaling van porto kosten. Het lidmaatschap van de vereniging kost f45,- per jaar. Regelmatig worden er in het land themabijeenkomsten ge houden voor leden en belang stellenden. In de regio Dordrecht/Rotter dam wil de vereniging een con tactgroep starten. Voor meer in formatie kan men contact opne men met Wendeline Oeij, Arica 123, 2903 PD Capelle a/d IJssel, tel. 010-4424491 (na 21.00 uur). Het Bisdom Rotterdam orga niseert een informatiedag over opleidingsmogelijkhe den. Het gaat om opleidingen tot priester, pastoraal werker (m/v), diaken en katecheet (m/v). Belangstellenden kun nen op zaterdag 24 februari terecht op het Centrum voor Priesteropleiding, Park Vro- nesteyn 14 in Voorburg. De dag duurt van 10.00 tot 16.00 uur. Materiaal is voor handen en er zijn studenten aanwezig die een nadere toe lichting kunnen geven. Meer informatie is te verkrij gen op telefoonnummer 070- 387 38 04 of 070-387 66 33. Minister Dijkstal van Binnen landse Zaken gaat samen met zijn ambtgenoten van Justitie en Volksgezondheid, Welzijn en Sport bekijken of het zinvol is landelijke richtlijnen te ontwer pen voor het door de politie, brandweer en ambulancedien sten meewerken aan zogenaam de reality-tv programma's. De bewindsman kondigde dit aan in een brief aan de Kamer. Hierin schrijft hij dat hij het on derwerp in één van de eerstvol gende overleggen met korpsbe heerders, vertegenwoordigers van de regionale brandweren en het Nederlands Ambulance Plat form aan de orde wil stellen. Komt uit deze besprekingen de indruk naar voren dat het optre den van cameraploegen belem merend is voor een goede taak uitvoering van deze diensten, dan zal aan de burgemeesters worden gevraagd de nodige maatregelen te treffen. Tevens zal met de vertegenwoordigers van de hulpverleningsdiensten worden gesproken over de wen selijkheid van het ontwerpen van landelijke richtlijnen voor het actief meewerken aan televisie programma's. De Nederlandse Vereniging voor Vlaggenkunde, die werd opgericht in 1966, is 's werelds oudste vlaggenvereniging. De vereniging stelt zich ten doel de kennis omtrent alle facetten van vlaggen, vaandels en wimpels te vergroten. Daarbij gaat het onder meer om nationale en internationale vlag gen, rederij- en seinvlaggen, le- gervaandels en familievlaggen. Ook over de Nederlandse vlag valt heel wat te vertellen. De kleuren rood, wit en blauw staan al sinds 17 februari 1796 -200 jaar geleden- vast. In eerste in stantie was er verwarring of men rood of oranje moest gebruiken, maar onder invloed van de Franse Revolutie en doordat de stadhouders van Oranje in onge nade vielen, werd er gekozen voor rood. In de jaren dertig, vlak voor de Tweede Wereldoorlog werd er weer gespeculeerd om oranje te gebruiken, maar daar stak ko ningin Wilhelmina een stokje voor. Voor informatie over de vereniging kan men bellen met de heer Warnies, 036-53 41 297. via het nummer 070-3183013. Getrainde telefonisten - vrijwilli gers uit de gelederen van de or ganisatoren - noteren deze erva ringen. Bekende Nederlanders Op gezette tijden zullen bekende Nederlanders de telefoon beant woorden. Enkele politici, de voorzitters van de vakbonden, ouderenbonden. Vereniging Leeftijdsdiscriminatie, het lan delijk Bureau Leeftijdsdiscrimi natie, staatssecretaris Terpstra van VWS en FNV-voorzitter Stekelenburg hebben zich al als telefonist in buitengewone dienst gemeld. Wie niet in de gelegenheid is op 29 februari op te bellen kan zijn of haar ervaring ook schriftelijk melden bij het Landelijk Bureau Leeftijdsdiscrininatie, Postbus 9472, 350-6 GL Utrecht. Alle ervaringen die telefonisch of ker geschikt zijn voor gezamen- aan de verantwoordelijke politi- schriftelijk zijn gemeld worden lijke actie. De uitkomsten van de ci en bestuurders aangeboden en gebundeld. Sommige zullen ze- Meiddag worden na 29 februari in de pers bekendgemaakt. Speciaal voor kinderen en andere liefhebbers van Disney speelt het Donald Duck Theater de voorstelling 'Paniek in Duckstad' in het Rotterdamse Theater Zuidplein. Duckstad dreigt gesloopt te worden. De rijke aannemer Van der Zwam, gespeeld door Mike Starink, is namelijk van plan daar kantoren en fabrieken te bouwen. Donald, Mickey en Goofy doen er alles aan om de aannemer van gedachten te laten veranderen. En welke rol speelt Annemiek, gespeeld door Marion juch, de assistente van Van der Zwam? De voorstelling bestaat uit een afwisseling van een spannend verhaal en liedjes en is geschikt voor kinderen van zes tot en met twaalf jaar. Drie kwartier voorde voorstelling begint het feest al in de foyer, waar onder anderen een tekenaar en een inkleurder van het stripblad Donald Duck hun kunsten vertonen. Er worden twee voorstellingen gegeven op zaterdag 9 maart: om 13.15 uur (foyer open om 12.30 uur) en om 15.45 uur (foyer open om 15.00 uur. Kaartjes reserver3n bij Zuidplein, tel. 010-481 58 44. Op diverse scholen in de omge ving gaan kinderen van basis scholen boompjes verkopen en bomen planten op een plantloca- tie van de gemeente. Wat is dat nu zo'n Boomfeestdag? Dit jaar is het 40 jaar geleden dat de Stichting Nationale Boom feestdag in het leven is geroepen om kinderen al jong de waarde van de natuur bij te brengen. Kinderen kunnen daaraan zelf hun steentje bijdragen door bo men te planten. Diverse scholen hebben zich aangemeld voor de aktie. Zij gaan bij de school 3-jarige buxusboompjes verkopen voor ƒ6,- per stuk. Van dit bedrag mag de school zelf 1 gulden hou den de andere 5 guldens gaan naar milieuprojecten in Tsjaad, Peru en Zaïre. "De school kan zelf dus ook nog een leuk bedrag aan de actie overhouden," aldus Sandra Reemer. De uiteindelijke opbrengst wordt verdubbeld door de minister van ontwikke lingssamenwerking. 8-1001 gers, dertigers, veertigers, vijfti gers, zestigers of zeventigers. Om deze willekeur in kaart te brengen én uit te bannen, is 29 februari 1996 (Schrikkeldag) uit geroepen tot Landelijke Meld- dag Leeftijdsdiscriminatie. Deze dag wordt georganiseerd in sa menwerking met de ouderen bonden Unie KBO, ANBO en PCOB, de vereniging Leeftijds discriminatie en de vakcentrales FNV, CNV, MHP en AVC. De coördinatie is in handen van het Landelijk Bureau leeftijdsdiscri minatie. Zowel de vakbonden als de ouderenbonden hopen door middel van deze dag mate riaal in handen te krijgen voor acties om de gesignaleerde leef tijdsdiscriminatie uit te bannen. Op de meiddag kunnen van 's ochtends 8 uur tot 's avonds 8 uur ervaringen met leeftijdsdis criminatie doorgegeven worden Gezonde natuur 'De Boomfeestdag wil kinderen laten inzien dat wij mensen niet zonder een gezonde natuur kun nen,' zo vertelt Sandra Reemer mediatrice van de Boomfeest dag. 'Daarom gaan kinderen rond 20 maart bezig met de na tuur in het algemeen en bomen in het bijzonder.' In het 40-jarig bestaan van de Boomfeestdag hebben in totaal ruim 2 miljoen kinderen meer dan 2,5 miljoen bomen en struiken geplant. 'We gingen met de hele klas naar een plek die de gemeente had aange wezen. Daar hadden ze allemaal kleine boompjes staan en die mochten we dan in de grond zetten,' enthousiast vertelt de 12- jarige Lotte over haar Boom feestdagervaring, 'Af en toe gaan we nog wel eens kijken naar de boom die ik geplant heb. Het is natuurlijk wel leuk om over een paar jaar te zien dat er een hele grote boom staat.' Boom voor het Leven In onze eigen omgeving kunnen we direct iets doen aan het mi lieu. We kunnen bomen, strui ken en bloemen planten, minder spullen weggooien en het afval ook nog scheiden. Maar we kun nen ook iets doen voor het mi lieu van andere mensen op deze wereld. Niet door bomen te stu ren naar bijvoorbeeld Tsjaad, maar door hier bomen te verko pen en van de opbrengst daar boomkwekerijen op te zetten of milieu-onderwijs te geven aan kinderen Omdat dit jaar de Boomfeestdag Aanmelden De scholen die zich nog niet heb ben aangemeld kunnen dat doen via de folder die zij in december hebben gekregen of door te bellen met één van de volgende nummers: UNICEF Nederland 070 - 333 9 312, Stichting Colombine 0346 - 282 040 of de Stichting Nationale Boomfeestdag 030 - 692 6 126. Verzekeringsmaatschappijen, werkgevers, verhuurders van serviceflats, scholingsinstituten, vrijwilligersorganisaties en de overheid. Zij doen het schaamte loos. Zij zeggen botweg 'nee' te gen mensen die een verzekering willen afsluiten, een baan zoe ken, een woning willen huren, onderwijs willen volgen, als vrij williger aan de slag willen of een studiebeurs verlangen. 'Te oud' is het vonnis dat zij - en vele anderen - vellen over twinti- 'O ja, de Boomfeestdag daar heb ik vroeger ook nog een keer een boompje geplant!' Al 40 jaar vieren jaarlijks ruim 100.000 kinderen in Neder land de Nationale Boomfeest dag. Ze planten bomen en struiken, gaan op pad met de boswachter, spelen een bo- menmusical, maken werk stukken of lopen een bomen- route. Dit jaar komt er echter nog iets bij. Op woensdag 20 maart tijdens de Boomfeest dag gaan kinderen in Neder land bomen verkopen voor kinderen in ontwikkelingslan den: de scholenaktie /Boom voor het Leven'. Met de op brengst van de aktie worden milieuprojecten gesteund van UNICEF, Colombine en het Liliane Fonds. voor de 40ste keer wordt ge vierd, werkt de Stichting Natio nale Boomfeestdag samen met de organisatoren van de aktie 'Boom voor het Leven': Stich ting Colombine, Voorlichtings dienst Ontwikkelingssamenwer king en UNICEF. 'Met deze ak tie helpen kinderen niet alleen mee om de natuur in hun eigen omgeving te verbeteren, maar makenze ook de leefomgeving van kinderen in ontwikkelings landen als Tsjaad, Zaïre en Peru wat groener", vertelt Sandra Reemer. "Ik ben zelf een paar jaar geleden in Bolivia geweest en daar heb ik gezien dat kinde ren druk aan het werk waren op een boomkwekerij. Met wat fi nanciële steun uit onder andere Nederland zijn de mensen daar in staat om zelf voor nieuwe bomen te zorgen. Het sectoraal overlegorgaan 'Platform Amateurtuinieren' heeft aan het Ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij een advies uitgebracht om het gebruik van chemische bestrijdingsmiddelen door parti culieren terug te dringen. Bij het advies zit een advieslijst van minst milieubelastende chemi sche bestrijdingsmiddelen voor het milieu. In totaal behelst de lijst 11 werkzame stoffen die nog ingezet zouden mogen worden tegen ziekten en plagen in de tuin. Alleen de middelen op de advieslijst zouden voor de parti culier beschikbaar moeten zijn. Aanleiding van het opstellen van het advies is dat alle sectororga nisaties, verenigd in het Plat form Amateurtuinieren, het unaniem met elkaar eens zijn dat het gebruik van chemische mid delen door de circa 3.000.000 tuinbezitters in Nederland terug gedrongen moet worden. De ad vieslijst is niet bedoeld als vrij- briefje om alsnog chemische middelen in te zetten. Ziekten en plagen op de tuin moeten voor komen en bestreden worden door biologische of mechanische middelen en door het nemen van cultuur- en teeltmaatregelen en alleen in uiterste gevallen zouden de amateurtuinders terug mogen vallen op de middelen uit de advieslijst. Om dit te kunnen be reiken is een landelijke voorlich ting over milieuvriendelijk tui nieren onontbeerlijk. Terwijl diverse ministeries alle aandacht hebben voor het terug dringen van het gebruik van be strijdingsmiddelen in de land bouw, heeft de overheid klaar blijkelijk geen interesse voor de amateurtuinders en tuinbezit ters. Voorlichting over de geva ren van de middelen voor de natuur en voor de gebruiker wordt in hoofdzaak gegeven door de fabrikanten van de be strijdingsmiddelen. Het Plaf- form Amateurtuinieren advi seert het Ministerie van Land bouw echter om onafhankelijke voorlichting te verzorgen, toege spitst het voorkomen van ziek ten en plagen, in tweede instantie op de alternatieven van chemi sche middelen en op de laatste plaats op het gebruik van chemi sche middelen. Voor particulier gebruik zou het aantal beschik bare middelen moeten worden gereduceerd en aangepast aan de advieslijst. Op de advieslijst staan enkele werkzame stoffen die alleen in grootverpakking op de markt komen en als gevolg alleen voor de beroepssector verkrijgbaar zijn. Hoewel het Plafform Ama teurtuinieren in principe tegen stander is van de beschikbaar heid van dergelijke middelen voor particulieren, komen ze toch op de lijst voor omdat de alternatieven schadelijker zijn voor het milieu. Het Plafform Amateurtuinieren meent dat er een rol voor het Ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij is weggelegd om de pro ducenten er toe te bewegen deze middelen ook in kleinverpak- king voor de particulier te leve ren. Met de nota 'De voorstelling van zaken', presenteert Scapino Rotteram de beleidsvoornemens voor de kunstenplanperiode 1997-2000. De inhoudelijke es sentie van het beleidsplan is de produktionele koerswijziging, met ingang van 1997, naar twee grote avondvullende produkties per jaar die gebracht zullen wor den in de Rotterdamse Schouw burg en op alle grote én middel grote tonelen in ons land. Naast deze in totaal 80 uitvoeringen wil het gezelschap jaarlijks één aangepaste produktie 20 keer op de kleine tonelen brengen. Voor heen bracht de groep meer zoge naamd triple-bills, samengestel de programma's met drie of vier verschillende balletten per avond. Met de presentatie van de suc cesstukken 'Katleen', 'Perfect Skin' en 'Romeo Julia' is het gezelschap de afgelopen jaren de nieuwe koers reeds voor een deel ingeslagen. Daarmee heeft het gezelschap een groot publiek aan zich weten te binden en zich een unieke plaats in het Neder lands dansbestel verworven, als stadsgezelschap van Rotterdam én grootschalig eigentijds reisge zelschap. Scapino Rotterdam heeft een voortrekkersrol ver vuld bij de werving van een nieuw publiek voor eigentijds danstheater en een belangrijke impuls gegeven aan de publiek- cijfers voor moderne dans. De directie van het gezelschap is er van overtuigd dat de beleids voornemens niet alleen uit mar; keting-oogpunt maar ook voor de artistieke ontwikkeling van het gezelschap en haar choreo graaf en artistiek leider Ed Wub- be optimale ontplooiingskansen bieden. 'SABITRI BVVAWAN Ook Erica Terpstra neemt de telefoon aan. Archieffoto LEENDERT VAN DER WAAL Gezonde natuur is een must. Kinderen planten bomen voor kinderen in ontwikkelingslanden Landelijke Meiddag Leeftijdsdiscriminatie

Het Nieuwe Stadsblad | 1996 | | pagina 15