"De Walvisch" Vanaf 1 maart betaald parkeren in centrum Asbest Opgelet! Gemeente Schiedam Belanghebbenden met elkaar rond de tafel 1 m Beste schiedammers Help uit de brand! i\ ■3 Wijsheid komt met de Jaren Raadsleden in gesprek met ouderen in de stad Rivierzöne Schiedam-Vlaardingen onderwerp van gesprek Openbare vergaderingen Gemeenteraad: R. Scheeres Burgemeester van Schiedam Brand molen De Walvisch anno 1794, nacht van 14 februari 1996. Giro: 42 65 934 IN DE BINNENSTAD -"J -11 maart 1996 WOENSDAG 21 FEBRUARI 1996 8-443 Hat kan niemand ontgaan zijm woensdag 14 februari was een don kere dag in de geschiedenis van onze stad. Die ochtend ging in enkele uren één van onze prachtige monumenten, molen de Walvisch, in vlammen op. Ik vond bet heel onwezenlijk om zo'n markant gebouw, dat bet stadsbeeld meer dan twee eeuwen beeft beheerst, in zo korte tijd verwoest te zien worden. Kennelijk was ik niet de enige die bet tragische schouwspel dat zich voor mijn ogen voltrok zo beleef de: ik zag meerdere Schiedammers om mij been staan met tranen in de ogen. De afgelopen dagen heb ik veel blijken van medeleven ontvangen. Vooral uit Schiedam natuurlijk, maar ook van buiten de stad. Hieruit blijkt maar weer eens hoezeer onze molens de mensen aan spreken, en hoeveel bekendheid onze molens ook buiten Schiedam genieten Iedereen die ik sprak was het met mij eens dat de Walvisch weer in oude luister her steld moet worden. Spontaan kwamen er dan ook allerlei initia tieven op gang om geld in te zamelen en gelukkig speelde Radio Schiedam daar meteen voortvarend op in. Al dat enthousiasme heeft mij veel deugd gedaan. Het bevestigt eens te meer dat de Schiedammer trots is op zijn molens. Zij zijn onmiskenbaar onderdeel van onze stad. Zij zijn de getuigen van ons verleden. Inmiddels zijn er tal van akties op gang gekomen. Zo zal er een single CD verschijnen die vanaf zaterdag aanstaande voor tien gulden in alle Schiedamse platenwinkels te koop zal zijn. De netto opbrengst van deze CD komt ten bate aan de restauratie van molen de Walvisch. Ook staan er inmiddels collectebussen op allerlei plaatsen in de stad. Ook sponsors laten zich niet onbetuigd: De Walvisch was juist gerestaureerd met steun van onder cuidere Distilleerderij Nolet. Toen de heer Nolet hoorde dat zijn bijdrage in vlammen was opge gaan zegde hij direct opnieuw steun toe. Zeer gedupeerd waren natuurlijk ook vader en zoon Van Driel Kluit van Grutterij de Driekleur. Zij hadden hun bedrijf in de molen en verkochten er meel en bakpakkettenUiteraard zal er alles aan worden gedaan om het hen mogelijk te maken hun bedrijf zo snel mogelijk weer op te starten. De komende weken, en met name aanstaande zaterdag, zal er nog uit gebreid aandacht worden gevraagd voor de restauratie van de Walvisch. Graag roep ik iedereen die de Schiedamse molens een warm hart toedraagt op om naar vermogen zijn of haar steentje bij te dragen Onze stad is het waard dat de Walvisch wordt gerestaureerd, zodat de molen straks weer in volle glorie kan draaien en malen. Daarmee keert dan het beeld terug waar generaties Schiedammers vertrouwd mee waren. De Walvisch behoort met de andere molens tot ons cultureel erf goed en is daarmee een stukje van onze lokale geschiedenis dat niet verloren mag gaan. De vijf hoogste molens van de wereld horen bij Schiedam: alle vijf! Burgemeester R. Scheeres bekijkt vanaf de brandweerladder de uitgebrande molen de Walvisch. s-t\CHTl\£ fOAMSt t.n.v.: Stichting De Schiedamse Molens, Schiedam Tel: 010 - 426 12 91. Fax: 010 - 273 20 54 Op vrijdag 1 maart aanstaande gaat het parkeerplan In. Vanaf die dag kan In het centrum niet meer gratis gepar keerd worden. Het gebied waarvoor de regeling geldt, wordt aangegeven door verkeersborden. De grenzen van het gebied worden globaal gevormd door de Koemarkt, Lange Haven, Korte Haven, Vlaardlngerstraat, Breedstraat, Schle, Boterstraat, Broersvest en Singel. De regeling geldt grofweg tijdens de ope ningstijden van de winkels. Bezoekers van de binnenstad kunnen parkeren in één van de parkeergarages, bij een par- keermeter of met een dagkaart. Wie gra tis wil parkeren kan buiten het centrum terecht op de parkeerterreinen aan het Spinhuispad, de Plantage en bij het NS station. Bewoners en bedrijven in de bin nenstad kunnen, als ze een vergunning hebben, wel gewoon op straat parkeren. Voor deze bewoners en bedrijven is nog een beperkt aantal vergunningen beschikbaar. VRIJ PA IK Ef IE 4' VANAF 1 MAART BETAALD PARKEREN Aan de invoering van het betaald parke ren is een lange periode van overleg met betrokkenen vooraf gegaan. Zo zijn er medio vorig jaar informatie-avonden en hoorzittingen gehouden. De bewoners en bedrijven in het gebied zijn uitgebreid geïnformeerd. Na 1 maart zal de Politie dagelijks in de binnenstad controleren of geparkeerde auto's een vergunning hebben. Wie zon der vergunning of dagkaart parkeert, kan op een boete van ruim 60,- reke nen. De rol van ouderen In onze samen leving verandert. Een grote groep 55 plussers heeft veel vrljetljd en staat energiek In het leven. ZIJ zj)n betrokken bij de samenle ving en hebben specifieke wensen voor het wonen en recreëren In de stad. 'Wijsheid komt met de jaren', is een gevleu gelde uitspraak. Het is dan ook om deze reden dat de gemeente 'senioren' in Schiedam uit nodigt voor een gesprek. Welke problemen hou den ouderen bezig? Wat zijn de wensen van ouderen als het bijvoor beeld gaat om voorzieningen? Wat is de mening van ouderen over onderwerpen als veiligheid in de stad, huisvesting voor ouderen of over de toeganke lijkheid en bereikbaarheid van het openbaar vervoer? In samenwerking met de ouderen bonden in Schiedam gaan de leden van de raadscommissie voor Weizijn en Volksgezondheid een gesprek aan met 55 plussers in de stad. Leden, maar zeker ook niet-leden van de ouderenbonden, worden uit genodigd aan deze gesprekken deel te nemen. De gesprekken vinden plaats op 12 maart en 19 april. De bijeenkomst van dinsdag 12 maart wordt gehouden om 10.00 uur bij de Katholieke Bond van Ouderen (KBO), in het Dienstencentrum De 4 Molens, Nieuwe Damlaan 766. Op vrijdag 19 april 1996 wordt de bijeenkomst gehouden om 10.00 uur bij de Algemene Nederlandse Bond voor Ouderen (ANBO), in het Blaauwhuis, Lange Nieuwstraat 181. Meer informatie Is te verkrijgen bij de heer T. Halma, telefoonnummer 246 54 59. Onder de titel 'Asbest Opgelet!' heeft de gemeente Schiedam een folder gemaakt. In deze folder kunt u lezen wat u moet doen bij het (laten) verwij deren en afvoeren van asbest. Omdat asbest een gevaar voor de gezondheid kan zijn, dienen we zorgvul dig met asbest om te gaan. De folder Is bedoeld voor burgers In Schiedam. Voor bedrijven gelden afwijkende regels. De vezels waaruit asbest is opgebouwd, kunnen schadelijk zijn voor de gezond heid. Deze vezels komen vrij bij het slo pen of bewerken van asbesthoudende materialen. Hoewel asbest niet meer te koop is, komt het in verschillende pro- dukten nog voor. Dit komt doordat asbest in het verleden wel in verschillen de materialen en produkten is verwerkt. Bewerken en verwijderen van asbest Bij het slopen of bewerken van asbest komen schadelijke asbestvezels vrij. Het is daarom van groot belang dat u voor uw gezondheid en die van de mensen in uw omgeving, asbest verwerkt zoals is voorgeschreven. Wilt u asbest in of om uw huis slopen en verwijderen, lees dan de folder 'Asbest Opgelet!'. De overheid heeft regels opgesteld voor het slopen, opslaan en afvoeren van as best. Deze regels staan in de gemeente lijke bouwverordening en zijn afgeleid van het Asbest verwijderingsbesluit. Uitgave: Gemeente Schiedam Redactie: Buro Communicatie Externe Betrekkingen Tel. (010) 246 53 89 Foto's: Ernst Posse Peter Hellemons Aerocamera, Michel Hofmeester BV Jan van der Ploeg Datum: Woensdag 21 februari 1996 Grote produkten met asbest, kunnen worden gebracht naar het Milieustation van de N. V. ONS. Als u asbest wilt verwijderen, neem dan contact op met de afdeling Bouw- en Woningtoezicht van de gemeente, Stadskantoor 8e etage, telefoonnummer 246 55 11. Verpakken van asbest Afval dat asbest bevat, mag niet met het huisvuil meegegeven worden. Asbest- bevattend afval moet volgens strenge regels worden verpakt om de gezond heidsrisico's zo klein mogelijk te laten zijn. Verpakkingsmateriaal voor asbest houdend afval is (gratis) verkrijgbaar bij het N.V. Openbaar Nutsbedrijf Schiedam (ONS), telelefoonnummer 446 53 85. Produkten met asbest Zoals gezegd, wordt asbest niet meer verkocht. Toch kunt u het nog in uw omgeving tegenkomen. Voorbeelden van produkten waarin asbest verwerkt is, zijn: eterniet bloembakken, remsyste- men van auto's, vloerbedekking en vloer tegels, oude elektrische haardrogers, broodroosters en vlamverde- lers. Wij raden u aan de kleine huishoudelijke produkten die asbest bevat ten, in te leve ren bij de Chemokar voor Klein Chemisch Afval (KCA). In de afvalkalen- der 1996 kunt u zien wanneer het KCA bij u in de buurt wordt opgehaald. De inzamelwagen komt vier keer per jaar langs. Grotere produkten die asbest bevatten, zoals vloerbedekking, kunt u bij het Milieustation van de N.V. ONS brengen. U kunt asbestbevattend grof vuil ook laten ophalen. Voor een afspraak kunt u bellen met de N.V. ONS, telefoonnummer 446 53 85. Houd u er rekening mee dat u ruim van tevoren een afspraak maakt! Folder 'Asbest Opgelet!' kunt u opvragen bij bovenstaande telefoonnummers. U kunt de folder ook ophalen bij de biblio theken en bij het Gemeentelijk Informatiepunt, in het Stadskantoor op de 5e etage. Ondernemers, bewoners, ambtena ren en bestuurders zitten op 1 maart 1996 met elkaar rond de tafel, In een door de gemeente Schiedam en Vlaardlngen georga niseerde workshop. Onderwerp van gesprek Is de rivierzöne Schledam- Vlaardlngen. In dit gebied wordt getracht om de eco nomie te versterken en het woon- en leefklimaat te ver beteren. Belangrijkste doel van de bijeenkomst op 1 maart is dat alle belanghebben den samen ideeën en suggesties aan dragen. Deze zullen later uitmonden in een scenario voor de herinrichting van het rivierzönegebied. Met de workshop wordt een volgende stap gezet in het project dat eind 1994 startte. De herstructurering van het gebied past in het grotere ROM Rijnmond project. Waarbij ROM staat voor Ruimtelijke Ordening en Milieu. De rijksoverheid vindt de rivierzöne economisch van groot belang. Echter ook een gebied waar spanning is tussen milieu en economie. Door middel van de herinrichting wordt hierin een evenwicht gebracht. Schiedam en Vlaardingen werken in het project 'herinrichting rivierzöne Schiedam-Vlaardingen' nauw met elkaar samen. "Er is immers sprake van een gezamenlijke economische markt. Daar komt bij dat milieuproblemen uiteraard niet ophouden bij de gemeentegrens. Tot slot kunnen we door de samenwerking doelmatiger het probleem aanpakken", aldus Van Huijgevoort, trekker van het project voor de gemeente Schiedam. Schiedam wil naast de verbetering van het woon- en leefklimaat ook een aantal andere zaken met de herontwikkeling van het gebied bereiken. "Voor het wes telijk deel van het gebied zien wij moge lijkheden voor bedrijvigheid gericht op transport, lichte industrie en dienstverle ning. Denk bijvoorbeeld aan het bedrijfs terrein Vijfsluizen. Ook wordt er naar gestreefd bedrijven aan te trekken die een positieve invloed hebben op de werkgelegenheid in Schiedam. Activiteiten in het oostelijk deel zouden aan kunnen sluiten bij activiteiten in de 'fruitport' in de Merwehaven. Daarnaast wordt de bereikbaarheid van de gemeen te via het openbaar vervoer verbeterd. Dit komt vooral door het aanleggen van de Beneluxlijn (metro), die in 2002 zal gaan rijden", aldus Van Huijgevoort. Meepraten en meedenken "Belangrijkste doel van de workshop is dat alle betrokkenen meepraten en mee denken over het herstructureren van het gebied. We willen samen met hen sug gesties en ideeën uitwisselen, zodat er een opwaardering en verbetering van het gebied ontstaat, ledereen brengt vanuit 'Vijfsluizen' een bedrijfsterrein in ontwikkeling zijn of haar invalshoek punten in voor de discussie", vervolgt Van Huijgevoort. De basis voor de workshop is het rap port van onderzoeksbureau Heidemij Advies. Zij deden in opdracht van beide gemeenten onderzoek naar de kansen en bedreigingen van de rivierzöne op het gebied van economie, ruimtelijke orde ning en milieu. Welk scenario uiteindelijk wordt geko zen, is aan de twee gemeenteraden. De verschillende voorstellen zullen door hen zorgvuldig worden getoetst op onder meer financiële haalbaarheid en daad werkelijke uitvoerbaarheid. Ook zal er veel aandacht uitgaan naar de inspraak procedure. Het streven is eind 1996 de uiteindelijke visie vast te stellen. Het plan van aanpak kan dan worden geschreven. Eén van da 48 projecten De herstructurering van de rivierzöne Schiedam-Vlaardingen is één van de 48 Commissie-vergaderingen: 27 februari 1996 commissie Welzijn en Volksgezondheid Tijd 20.00 uur PlaatsStadhuis, Grote Markt - 29 februari 1996 commissie Cultuur, Sport en Recreatie Tijd 16.15 uur Plaatskamer 5.06 Stadskantoor, Emmastraat 1 commissie Onderwijs, Sociale Zaken en Werkgelegenheid Tijd 20.00 uur PlaatsStadhuis, Grote Markt -12 maart 1996 commissie Ruimtelijke Ordening, Verkeer en Vervoer Tijd 20.00 uur PlaatsStadhuis, Grote Markt -13 maart 1996 commissie Stadsvernieuwing, Volkshuisvesting en Communicatie Tijd 20.00 uur PlaatsStadhuis, Grote Markt 18 maart 1996 commissie Algemene- en Economische Zaken Tijd 16.15 uur Plaatskamer 10.11 Stadskantoor, Emmastraat 1 -19 maart 1996 commissie Milieu Tijd 20.00 uur PlaatsStadhuis, Grote Markt 20 maart 1996 commissie Financiën, Bedrijven, Personeelszaken en Archief Tijd 16.30 uur PlaatsKamer 5.06 Stadskantoor, Emmastraat 1 - 25 maart 1996 Tijd 20.00 uur Plaats: Stedelijk Museum, Hoogstraat 112 Vergaderingen van de gemeenteraad en de raadscommissies zijn openbaar. De agenda kan één week voor de vastge stelde vergaderdatum telefonisch bij de secretaris van de desbetreffende com missie worden opgevraagd. Hieronder vindt u de secretarissen van de verschil lende commissies: - Commissie Algemene- en Economische Zaken mw. E.M. Poortvliet telefoonnummer 246 58 33 - Commissie Financiën, Bedrijven, Personeelszaken en Archief dhr. J. Boshuizen telefoonnumer 246 53 61 - Commissie Onderwijs, Sociale Zaken en Werkgelegenheid dhr. H.A. Boer telefoonnummer 246 59 94 - Commissie Ruimtelijke Ordening, Verkeer en Vervoer mw. LJ. Klapwijk telefoonnummer 246 56 80 - Commissie Cultuur, Sport en Recreatie dhr. B.M. Steenbergen telefoonnummer 246 54 67 - Commissie Stadsvernieuwing, Volkshuisvesting en Communicatie dhr. H.C. Jansson telefoonnummer 246 54 34 - Commissie Welzijn en Volksgezondheid dhr. G.W.P. Mulder telefoonnummer 246 54 75 - Commissie Milieu mw. A. Nix telefoonnummer 246 54 40 Agenda's, stukken en verslagen van commissie- en raadsvergaderingen liggen ter inzage in het Gemeentelijk Informatiepunt, 5e verdieping van het Stadskantoor. Openingstijden: maandag tot en met vrijdag van 08.45 - 12.15 uur en van 13.45 -16.15 uur. Ook kunt u de stukken inzien bij de Openbare Bibliotheek, Lange Haven 131. projecten die het grote ROM Rijnmond project vormen. De 48 projecten moeten er voor gaan zorgen dat er een beter woon- en leefklimaat komt in het gebied. Tegelijkertijd zullen ze een versterking moeten zijn voor de Mainport Rotterdam. Het ROM Rijnmond project is een uitvloeisel van de Vierde Nota Ruimtelijke Ordening. Trekker van het project voor Schiedam is de heer L. van Huijgevoort, hoofd bureau Economische Aangelegenheden. Telefonisch te bereiken op telefoonnum mer 246 54 19. Voor nadere informatie kan telefonisch contact worden opgenomen met mevrouw C. Vermunt, telefoonnummer 246 56 99. n.' t -v - »i m

Het Nieuwe Stadsblad | 1996 | | pagina 5