Kinderen krijgen in de jaren negentig BEVALLEN IN DE JAREN '90 ievallen, baren; waar ien ik aan begonnen?' Filmavond: Trend of blijvertje 1 m 9001 fiets door de stad. Het is heerlijk weer en ik geniet van de rit ttiat ik me realiseer dat ik nu eigenlijk niet onbezorgd door de kan fietsen. Mijn baby ligt immers thuis! In paniek val ik de fiets at moet ik doen? Wat Jieb ik gedaan? vetend word ik wakker. Het is maar een droom. In mijn zwart- sciiap droom ik heel wat af. Regelmatig word ik wakker in lék. Vooral die bevalling biedt genoeg stof voor nachtmerries. die zorg voor mijn kindje, kan ik dat wel aan?' verwachtingen,.. Antwoorden komen pas in de praktijk, jitaan velé deskundigen, vete instanties en vele goede raadge- ers aan de kant. vallen in de jaren negentig laaf nieuwe ontwikkelingen zien op getaed van kinderen krijgen, - - "Waar ga ik naar toe als ik zwanger ben? Waar kan ik het veiligst bevallen? Waar kan ik me op instellen als mijn bevalling anders loopt dan gepland of mijn kindje te vroeg wordt geboren? Welke mo gelijkheden zijn er wat betreft kinderopvang? Hoe combineer ik str aks de borstvoeding met mijn baan Hoe kan ik mijn baby sussen als hij blijft huilen? Hoe doen ze dat eigenlijk in andere culturen? Om alle aanstaande en jonge ouders, en alle andere gei/interesseer- den op de hoogte te stellen van de allernieuwste informatie over het item kinderen krijgen in de jaren negentig, wordt er een filmavond gehouden op vrijdag 16 februari in zalencentrum Engels. De avond wordt georganiseerd door de Stichting Lichaamstaal. Het pro ject uitgevoerd in samenwerking met de Nederlandse Organisatie van Verloskundigen. De reeks van negen filmavonden met als thema kinderen krijgen in de jaren negentig is vorig jaar in oktober gestart. Naast de avond in Rotterdam, worden de filmavonden nog gehouden op 22 maart in Het Tehuis in Groningen, op 16 april in Lindenberg in Nijmegen, op 9 mei in de Rai in Amsterdam en op 21 juni in Diligentia in Den Haag. In zalencentrum Engels worden tijdens de filmavond opna men gemaakt voor het programma Koffietijd van RTL 4. De tournee is tot nu toe een groot succes en trekt overal in het land volle zalen. In het avondvullende programma worden de nieuwste video's vertoond, waaronder een prachtige geboortefilm, afgewis seld met korte presentaties, onder andere van Beatrijs Smulders, di recteur van het Geboortecentrum Amsterdam en bekend van haar maandelijkse column in Ouders van Nu. Het panel van verloskundige, gyneacoloog, thuiszorgorganisattie, kraamzorg, kinderopvang uit de regio zal aan het einde van de avond reacties en vragen uit de zaal beantwoorden. Voor aanvang van het programma en tijdens de pauze is er in de foyer een informatiemarkt met stands van diverse organisaties uit de regio. PROGRAMMA Het programma van de filmavond ziet er als volgt uit. 19.30 uur: Ontvangst en informatie. 20.00 uur Baren. Omgaan met weeën en pijn. Baringshoudingen (film). De veiligste plek om te bevallen - thuis en in het ziekenhuis. Video in de kraamzorg. Keizersnede. Couveusebabies. Ouder/kindcontact in het ziekenhuis. Pauze. Het nieuwe omgaan met de habv. Babycomminucatie. Babymassage. Draagdoek. Huilen en troosten. Hoe doen ze het in andere culturen? 23.00 uur: Forum. In het panel zijn naast de sprekers van de avond ook verloskundigen, kraamzorg, kruiswerk, kinderopvang en ziekenhuizen in de regio vertegenwoordigd. 21.20 uur: 21.50 uur: KAARTEN De toegang bedraagt ƒ77,50. De voorverkoop is bij alle VVV-be- spreekbureaus. Korting: In de winkels van de Zilveren Kruis-zorggroep Rijnmond kunnen verzekerden kortingsbonnen afhalen. Tegen inlevering van deze bon bij de toegang in Engels krijgen zij f5,- retour. VGZ-ver zekerden betalen slechts de helft van de toegangsprijs tegen over handiging van de kortingsbon die in het novembernummer van het VGZ-bulletin van vorig jaar te vinden is. Het ziet er uit als een lila schommelstoel uit Star Trek, maar het dient een geheel an der doel: in het Roma-rad kunnen vrouwen anno 1996 hun baby baren. Wat is een Roma-rad, waar staat het in Nederland en vooral: hoe be valt het Roma-rad eigenlijk? Ook zoiets natuurlijks als beval len is aan verandering onderhe vig. De grootste verandering van de laatste jaren is de houding van de vrouw tijdens de beval ling. Niet iedere vrouw bevalt op het bed, horizontaal, maar steeds meer vrouwen kiezen voor een verticale bevalling. Dat kan op de baarkruk, maar nu ook in het Roma-rad. In slechts vier zie kenhuizen in Nederland kunnen zwan gere vrouwen bèvallen in een recentelijk uitgevonden 'birth wheel', het Roma-rad. Genoemd naar de dochter van de Zwitserse ontwerper Paul Degen. Na de operatie aan zijn rug merkte hij dat het niet mak kelijk was om goede zit-hou- ding te vin den. totype van het 'birth wheel'. Zijn vrouw beviel er in van hun dochter Roma,a vanadaar de naam Roma-rad. Een baarkruk op afstandsbediening J Ondertussen zijn er een tiental Roma-raden in gebruik. In het Slotervaart Ziekenhuis bijvoor beeld, in Amsterdam. Godelief Colantuono-Maassen, verlos kundige in dit ziekenhuis, heeft de afgelopen maanden veel er varing opgedaan bij bevallingen in het Roma-rad. Ze kijkt een beetje bedenkelijk naar de lila- gele gevaarte in het kamertje op de afdeling verloskunde in het ziekenhuis. ■t Een zwangere vrouw in de ont- sluitings- en uitdrijvingsfase van de bevalling (wee na wee opvan gen) zou hetzelfde probleem hebben, redeneerde hij. Paul Degen werkte lang aan het pro- "Het Roma-rad is een dure aan schaf voor een ziekenhuis. Je zult het zeker niet bij een verlos kundige in haar praktijk zien," licht Godelief toe. Het Roma-rad kan met behulp van de afstands bediening het rad laten draaien, kantelen en schuiven. Er in zit ten is een wonderlijke ervaring. Het zit als een schommelstoel, maar dan ste'viger. Met kussens kunnen alle gewenste houdingen aangenomen worden. "In principe geeft het Roma-rad steun aan de zwangere vrouw in de ontsluitingsfase van haar be valling", legt Godelief uit. "Tijdens de weeën kan de vrouw in het rad veel vrijer bewegen dan op een bed of op de grond, terwijl het gelijktertijd veel steun geeft." Alle manieren van weeën op vangen zijn mogelijk in het Roma-rad. Schommelen, wie gen, even uitpuffen, het kan alle maal. De vrouw kan zich aan de buizen rondom .haar heen vast pakken, er aan hangen of er krachtig tegen aan slaan. Als vrouw doe je soms rare din gen tijdens de baringsnood, maar het Roma-rad is er tegen bestand. Voor het op vangen van weeën lijkt de stoel dus zeer geschikt. Maar kan je ook de laatste fase van de bevalling, de geboorte, doen in deze futuristisch aandoende stoel? Godelief "Zeker, je kan in het Roma-rad bevallen. We kunnen met de afstandsbediening de stand van de stoel zo zetten dat we er goed bij kunnen. Zelfs tang- en pompverlossingen zijn het Slotervaart Ziekenhuis, mogelijk. Ook is een baby in een Godelief: "Een groot nadeel is stuitligging in het Roma-rad ge- dat er geen plaats in het rad is boren." Normaal ge- sproken be- jÉPfek ft w»Êk III I landt een jpR J HF' vrouw, die haar kindje met behulp van een vac- cuümpomp of tang ter we reld brengt, op het bed, maar het Roma-rad kan een prima alternatief zijn. Maar: "Niet alle vrouwen die de weeën op vangen in het Roma-rad be vallen uitein delijk in het rad zelf, maar op het bed dat er naast staat, of op de baar kruk", weet Godelief uit ervaring. "Ze vinden dan het rad niet stabiel genoeg tijdens de uitdrij vingsfase. We kunnen het zitgedeelte verstevigen door het aan halen van de banden, maar echt vast zit het niet." De verwachtingen over het Roma-rad waren hoog gespan nen, maar het aantal bevallingen in het rad vallen tegen, althans in voor de partner. Zijn rol beperk zich bij een bevalling in het Roma-rad tot het handje vast houden en het washandje aange ven. Tijdens een bevalling op de ^baarkruk kan hij achter de vrouw zitten en haar steunen. Een ander nadeel is dat je je niet echt schrap kan zetten op het rad op het moment dat de vrouw moet persen." Desalniettemin komen er vrou wen uit de re gio Amsterdam juist voor het Roma-rad be vallen in het Slotervaart Ziekenhuis. "Ik denk dat veel vrouwen zich voorne men om in het rad te bevallen, maar dat de praktijk voor hen toch an ders uitpakt," overweegt Godelief. Het team van twaalf verlos kundigen en zes gyneacolo- gen van het Slotervaart Ziekenhuis werken in prin cipe allemaal met het Roma- rad. Ook de verloskundi gen in oplei ding maken kennis met de ze nieuwer wetse baar- stoel in het ziekenhuis. "Het bevallen met het Roma-rad zit eigenlijk nog in een aanloopfase", besluit Godelief. Of het Roma-rad een trend is of een blijvertje, dat is pas over enkele jaren te bezien. Een Kraamzorghotel? Is dat weer iets nieuws? Is dat niet erg luxe? Nieuw is het niet. En erg luxe, dat valt ook wel mee. Een bevalling in het Kraamzorghotel in Rotterdam is gewoon een ver plaatste thuisbevalling. Met alle faciliteiten die een beval ling in de jaren negentig van de Thuiszorg Rotterdam vraagt. "Het Kraamzorghotel is er geko men vanuit de behoefte van de ziektekostenverzekeraars toen de Kraamklinkiek aan de Matinesselaan is gesloten", legt Mirjam Jongeneel, manager Kraamzorg van Thuiszorg Rotterdam uit. Er bleek behoefte te zijn aan een goed geoutilleer de plaats waar vrouwen die niet thuis konden bevallen en geen medische indicatie hadden, kon den bevallen van hun kindje. Thuiszorg Rotterdam startte in 1992 met het Kraamzorghotel. Vier jaar na de opening komen vrouwen nu voor de tweede keer bevallen in het Kraamzorghotel, dat gevestigd is in het Rotterdam Airport hotel aan de Vliegveldweg. "Het Kraamzorghotel biedt rust en privacy", betoogt Mirjam Jongeneel. "Van de kraamperio- de maken sommige vrouwen een echte kraamvakantie." Er is 24 uur per dag verzorging voor moeder en kind. Natuurlijk wordt er ook goed voor het be zoek gezorgd, koffie en thee staan altijd klaar. "Het Kraamzorghotel is er voor vrouwen die op een of andere manier niet thuis kunnen beval len. Soms komt dat door ruimte gebrek. Er komen hier bijvoor beeld schippersvrouwen voor de bevalling, of vrouwen wiens huis is afgebrand. Maar ook in sociaal opzicht kan het zijn dat de zwangere niet thuis kan be vallen. Vrouwen die in Blijf- van-mijn-lijf-huis zitten, bij voorbeeld", vertelt Mirjam. Geen kliniek Mirjam benadrukt dat het Kraamhotel géén kliniek is. "Je kan hier niet bevallen als je een medische indicatie hebt. Je moet bevallen in het Kraamzorghotel zien als een verplaatste thuisbe valling. Het is erkende kraam zorg op een andere plaats. Het onbekendheid met dit nieuwe fenomeen op kraamzorggebied dat de verzekeraars eerst twij felen. Daarom nemen wij ook zelf contact met hen op." Een ander met wie de bevalling in het Kraamzorghotel overlegt dient te worden, is de verloskun dige. "Niet iedere verloskundige kan een bevalling doen in het Kraamzorghotel, om de eenvou dige reden dat haar praktijk te ver van het hotel weg ligt. Vaak gebeurt de bevalling dan polikli nisch en brengt de jonge moeder haar kraamdagen door in het ^ook geen bezoektijden hebt voor de vader, hebben we die in het Kraamzorghotel ook niet", aldus Mirjam. "Tegen een kleine ver goeding kan de vader, of een oma of vriendin, blijven eten en slapen. Er kan zo een bed bij op de kraamkamer." De baby slaapt uiteraard ook bij de jonge moeder op de kamer. Een ander pluspunt van het Kraamzorghotel is de volledige, deskundige verzorging van de moeder en baby. Mirjam: "We horen van vrouwen dat ze het prettig vinden dat ze altijd om Kraamzorghotel is geen zieken huis-, maar een horecavariant." Dat betekent dat de meeste ver zekeraars de kosten van het ver blijf van de kraamvrouw vergoe den. "Als je in het Kraamzorghotel wilt bevallen of verblijven raden wij altijd aan eerst contact op te nemen met de ziektekostenverzekeraar", legt Mirjam uit. "Meestal is het de Kraamzorghotel. De verloskun digen begeleiden dan meestal wel het kraambed," licht Miijam toe. Zo'n twintig procent van de vrouwen die kiezen voor het Kraamzorghotel komen van bui ten Rotterdam. Uiteraard gaat het dan om de kraamdagen door brengen in het Kraamzorghotel."Omdat je thuis hulp kunnen vragen, zoals bij borstvoeding. Vooral 's nachts is het fijn dat men niet hoeft te lig gen tobben. Een druk op de knop en de kraamverzorgende komt eraan." Over het eten hoeft de kraam vrouw zich -vooral in een hotel- niet druk te maken. "Er wordt gezorgd voor gezonde voeding voor de kraamvrouw, zodat ze niets te kort komt", lacht Mirjam. "Verder staat er een mi nibar in de kraamkamer en is er een koffie- en theebuffet." Zeer incidenteel kan er een an der kind bij de kraamvrouw op de kamer slapen. "We zijn er niet op ingericht, het is een faciliteit voor kraamvrouw en haar part ner. Wel is sinds kort kinderop vang mogelijk bij de crche om de hoek." Babykleertjes De kraamvrouw hoeft voor het verblijf in het Kraamzorghotel alleen nachtgoed, kleding en toi letartikelen mee te nemen. Een kraamzorgpakket, met de eerste artikelen voor de baby en kraam vrouw, is verkrijgbaar in het ho tel. Zelfs babykleding is aanwe zig, maar de meeste moeders ne men zelf natuurlijk kleertjes voor hun baby mee. Voorlopig draait het Kraamzorghotel goed. Mirjam: "We overwegen om een tweede hotel te openen in Rotterdam zuid. Of het in andere steden na volging krijgt? Amsterdam heeft bijvoorbeeld een geboortecen trum. Ik weet dat collega instel lingen het Kraamzorghotel wel een goed idee vindt, maar voor lopig komt het nergens anders van de grond." Dus Rotterdam heeft zijn eigen Kraamzorghotel. v/\e daar eens een kijkje wil nemen, kan iedere eerste maandag van de maand van 17.00 tot 21.30 uur terecht voor een rondleiding van kraam- verzorgenden en verpleegkundi gen. Voor meer informatie over het hotel en het aanvragen voor een aanmeldingsformulier kan men op werkdagen tussen 08.30 en 17.00 uur bellen met de afde ling Kraamzorg van Thuiszorg Rotterdam, tel. 010-2826230. Tekst Lucelle Schefferlie Als het anders loont. Filmfragmenten. Een mini-cursus met video. Bevallen in het Roma-rad: een luxe baarkruk met afstandsbediening FotoPETER DE KIEV ITH Het ziet eruit als waar vrouwen in een decorstuk uit Star Trek, maar dit is het Roma-rad, kunnen bevallen van hun baby Een verplaatste thuisbevalling in het Kraamzorghotel Foto: PETER DE KIEVITH W: - Uit de collectie van Peek Cloppenburg

Het Nieuwe Stadsblad | 1996 | | pagina 23