té \Aj6Klp <9 Pete Sampras op jacht naar punten in Ahoy' Deelnemersveld van 1996 Gaat nieuwe tennis top Tom Okker onttronen als beste Nederlander aller tijden? -f^t^A/Arte-Air WERELDTENNIS IN AHOY' IS EEN UITGAVE VAN WEGENER SIJTHOFF WEEKBLADEN Het 23ste ABN AMRO World Tennis Tournament wordt van 4 tot en met 10 maart gespeeld in Ahoy'. De absolute topper in het deelnemersveld is Pete Sampras. De 25-jarige Amerikaan staat al jaren op de verlanglijst van Wim Buitendijk, maar gaf tot nu toe altijd de voorkeur aan toernooien in de Verenigde Staten. 'Al vanaf 1990 jaag ik op Sampras en Courrier', vertelt de Rotterdamse toernooidirecteur. 'Dat jaar heb ik voor het eerst een bod gedaan, tevergeefs. Vorig jaar speelde Sampras het gravelcircuit in Europa en indoor in Lyon. Daardoor was het misschien makkelijker om hem over de streep te halen. In de eerste week van de Australische open kampioenschappen is het gelukt.' Voor Sampras wordt het een eerste kennismaking met het toernooi in Rotterdam. In het verleden kozen de 'grote Amerikanen' meestal voor deelname aan het toernooi in Indian Wells, om zich voor te bereiden op Key Biscane. Dat het dit jaar wel gelukt is, zou best eens te maken kunnen hebben met het feit dat Sampras de eerste plaats op de wereldranglijst uit handen heeft moeten geven. Omdat hij in Rotterdam nog nooit gespeeld heeft zijn er voor hem dus geen punten te verliezen, maar alleen maar te winnen. 'Sampras heeft al geïfor- meerd hoe laat de finale gespeeld wordt, dus hij heeft grootse plannen', aldus Buitendijk. Sampras wordt over het algemeen gezien als één van de grootste natuurtalenten die het tennis tot nog toe heeft voortgebracht. Wanneer hem een techniek wordt bijgebracht, pikt hij die meteen op. 'Dat klopt wellicht', heeft hij zich eens laten ontvallen, 'maar denk vooral niet dat dit inhoudt dat ik minder hoef te werken dan de rest. Nu ja, uitgezonderd Muster misschien.' Behalve tegen zijn tegenstanders heeft Pete Sampras in het begin van zijn carrière vooral tegen zijn imago moeten vechten. 'Sweet Pete' werd hij genoemd, lieve Pete, maar dat was niet bedoeld als compliment. Het publiek vond de tennisser vooral dodelijk saai. Pas door een dramatische gebeurtenis kwam daar verandering in. Tij dens de Australian Open van vorig jaar moest Tim Gullikson, Sampras' coach, in allerijl terugvliegen naar Amerika, vanwege een geconstateerde hersentumor. Daags daarna speelde Sampras tegen Jim Courrier. Op een moeilijk moment in de partij klonk er een schreeuw uit het publiek: 'Doe het voor Tim!'. Pete liet, met televisiecamera's van over de hele wereld op zijn gezicht gericht, zijn tranen de vrije loop. Toen pas zag men de mens achter deze vreselijk goede tennisser. Of Sampras zijn zucht naar een finaleplaats waar kan maken, zal nog moeten blijken. Er zijn namelijk nog meer kapers op de kust. Op grond van hun plaats in de ATP-ranking lijken Kafelnikov (6), Ivanisevic (10), Krajicek (12) en Stich (13) het meest in aanmerking te komen om de Amerikaan de voet dwars te zetten. En van Goran Ivanisevic is bekend dat hij een bijzondere uitwerking heeft op de zenuwen van Sampras. 'Tegen hem voel ik me nog wel eens machteloos', zei Sampras in een interview. 'Het is buitengewoon frustrerend om in zijn servicegame geen enkele keer de bal ook maar te kunnen raken.' 1. Pete Sampras 2. Yevgeny Kafelnikov 3. Goran Ivanisevic 4. Richard Krajicek 5. Michael Stich 6. Arnaud Boetsch 7. Marc Rosset 8. Paul Haarhuis 9. Jan Siemerink 10. Daniel Vacek 11. Bohdan Ulihrach 12. David Prinosil 13. Jakob Hlasek 14. Jacco Eltingh 15. Martin Damm 16. Martin Sinner 17. Guy Forget 18. Cedric Pioline 19. Slava Dosedel 20. Carlos Moya 21. Filip Dewulf 22. Guillaume Raoux 23. Carl-Uwe Steeb 24. Jeff Tarango 25. Tomas Carbonell Boris Becker heeft een wild card gekregen. Hij is de vierde top 10-speler van het toernooi. Het ABN AMRO World Tennis Tournament gaat volgende week voor de drieëntwintigste keer van start. De eerste editie, toen nog onder de naam ABN Wereld Tennis Toernooi, vond plaats in 1974 en werd gewonnen door Tom Okker. Er werd destijds gespeeld om een totaal prijzenbedrag van 70.000 dol lar. Heel wat anders dan de 750.000 Amerikaanse dollars die dit jaar onder de spelers verdeeld worden. Maar er is in de tus sentijd nog veel meer veranderd in het internationale tennis. Er zijn meer spelers, meer toernooien en de concurrentie is veel groter. 'De eerste honderd namen van de ranglijst zijn goede spelers, waar ook een speler uit de top tien van kan verliezen', zegt Tom Okker. Het Nederlandse tennis vaart er wel bij. Kra jicek, Siemerink, Haarhuis, Eltingh en Schalken zijn vijf spe lers waar rekening mee gehouden dient te worden. Zal één van die vijf Tom Okker van zijn troon weten te stoten? Okker is tot op de dag van van daag de enige Nederlandse ten nisser die ooit in de top vijf van de ATP-ranking heeft gestaan. In maart 1974 behaalde hij zijn hoogste klassering, een derde plaats. Ook in de Grand Slam toernooien speelde hij een rol van betekenis. Hoewel hij nooit een enkeltitel won in één van de vier belangrijkste toernooien, behaal de hij zowel in Melbourne als Parijs, op de US Open en op Wimbledon de halve finale. Op de US Open was hij in '68 zelfs (verliezend) finalist. Tegenwoordig is hij veelvuldig te vinden in zijn galerie aan de Nieuwe Spiegelstraat in Amster dam. Na zijn carrière als tennis ser heeft hij van een andere hobby - het verzamelen van kunst - zijn nieuwe beroep gemaakt. Jaren lang liep hij rond tussen sporters van wereldklasse en nu is hij om ringd door het werk van wereld beroemde kunstenaars als Cor- neille en Karei Appel. Het racket hangt echter nog niet helemaal in de wilgen. Seniorentoernooien 'Ik speel nog seniorentoernooi en', vertelt hij, 'bijvoorbeeld op Wimbledon, de French Open en de US Open. Daar doen jongens mee als Borg, Nastase, Riessen, Rosewall, Fleming en sinds kort ook Noah. We dubbelen dan met 16 spelers waarbij de acht oudste aan de acht jongste gekoppeld worden. Verder houd ik wel bij wat de Nederlanders presteren en dat gaat op dit moment vrij goed.' Krajicek, Siemerink en Haarhuis bivakkeren momenteel binnen of rond de top twintig. Jacco El tingh is helaas weer wat gezakt, maar heeft bewezen ook op top niveau mee te kunnen draaien. 'En vanmorgen las ik in de krant dat Sjeng Schalken na één jaar proftennis op nummer 43 staat', voegt Okker eraan toe, zodat je inderdaad kunt concluderen dat het heel behoorlijk gaat met het Nederlandse tennis. Maar of deze spelers ook in staat zijn om de top vijf te bereiken? 'Van Krajicek dacht ik anderhalf jaar geleden dat hij goed op weg was', vertelt Tom Okker. 'Toen kreeg hij echter met verschillende blessures te maken, Eerst in zijn knieën en toen schoot het weer in zijn arm. Dat kun je vantevoren nooit voorspellen. Jammer, want hij heeft volgens mij, met die har de service, wel het juiste speltype om de top te bereiken. Als je goed serve-volley kunt spelen, kun je zelfs op gravel goed uit de voe ten.' Van Sjeng Schalken ver wacht Okker dan ook veel. 'Hij heeft de juiste lichaamsbouw, hij is lang en hij heeft een beetje hetzelfde speltype, met een goede service. Verder beschikt hij over een uitstekende wedstrijdmentali teit.' Ook de andere Nederlanders pas seren de revue. 'Haarhuis heeft een hoog niveau bereikt, maar ik denk niet dat hij nog de ambitie heeft om in de top vijf te belan den. Dat heeft hij, denk ik, ge woon niet meer in zijn hoofd. En als je zo denkt, kom je ook niet meer veel hoger. Eltingh is een meer aanvallende speler. Na een paar goeie toernooien is hij in '94 flink gestegen op de wereldrang lijst, maar die punten vielen weer weg en dan zak je meteen weer.' Jan Siemerink is eveneens een speler die graag de aanval kiest. Bovendien speelt hij met links en dat is volgens Okker een prae. Hoe zit dat nou precies met die magie van de linkerhand? 'Het is een voordeel om links te zijn, omdat je service dan mpeilijker te retourneren is. Er komt een linkshandige spin in. Verder heb ben linkshandige spelers vaak een goede backhand.' Magische linkshandigen Ook Okkers favoriete speler al ler tijden hield het racket vast met de linkerhand. Hoewel hij eerst nog even twijfelt over de rechtshandige Pete Sampras. 'Dat is een groot speler. Maar heeft hij Roland Garros ooit ge wonnen? Ik dacht het niet, hè? Nee, dan houd ik het toch bij Rod Laver. Hij was groot, snel, had alle slagen. Echt een geweldige speler. Trouwens, hij doet ook mee in de seniorentoernooien.' Rod Laver is inderdaad een le gendarische speler. In 1969 won hij een Grand Slam door Wim bledon, Roland Garros, de Au stralian Open en de US Open op zijn naam te schrijven. Zeven jaar eerder, in 1962 had hij die krachttoer ook al eens verricht. In diezelfde periode, begin jaren zestig, ging Okker voor het eerst met zijn racket naar het buiten land. 'Ik was negentien en ging twee maanden naar Zuid-Afrika. Ik kreeg een vliegticket en onder dak bij mensen thuis. Ik liftte van de ene plaats naar de andere. Per toernooi verdiende ik een tientje, vijfentwintig gulden. Als ik vijftig gulden kreeg, was dat veel.' Maar de tijden veranderen. Top- tennissers slaan tegenwoordig miljoenen dollars bij elkaar. Ok ker kan zich er niet over opwin den. 'Dat geld is maar bijzaak. Die jongens spelen om toernooien te winnen, om te stijgen op de ranglijst. Dat ze daar veel geld mee verdienen is een prettige bij komstigheid, maar in eerste in stantie speel je niet om het geld. Het is nou eenmaal zo, het is een industrie geworden. Bedrijven zijn bereid om er zoveel geld in stoppen, omdat ze denken dat ze door de reclame hun produkten beter verkopen. En de spelers va ren er wel bij.' Voor het echter zover is dat het geld binnen kan gaan stromen, moeten spelers eerst de top berei ken en dat wordt steeds moeilij ker in een spelersveld waarin de concurrentie steeds groter wordt. 'Eind jaren zestig werd er in het circuit één toernooi per week ge speeld', vertelt Tom Okker. 'Nu zijn dat drie of vier toernooien. Het aantal spelers dat destijds rondreisde met het racket was tachtig. Dat zijn er nu honderden. Vroeger waren er minder moge lijkheden tot verrassingen, maar het veld is nu in de breedte enorm gegroeid. De eerste honderd na men van de ranglijst zijn 'goede spelers, waar ook een speler uit de top tien van kan verliezen.' Hl Pete Sampras Foto: HENK KOSTER Titelverdediger Richard Krajicek Foto: FRED ERNS" door RICHARD VAN SANTEN Sk Okker liep jarenlang rond tussen tennissers van wereldklasse. Nu heeft hij zich omringd met het werk van werelberoemde kunstenaars. FJ S Foto: JANSSEN DE KIEVITH Tom Okker. Foto JANSSEN DE KIEVITH IL

Het Nieuwe Stadsblad | 1996 | | pagina 25