SCHIEDAM Rijke roomse leven terug van weggeweest op Reli-markt Waarom zoveel Nederlanders al in België sparen en beleggen? PvdA voert actie op NS-stations Mar en Daaf Olijslager kijken terug op halve eeuw Partij van de Arbeid Brochure over GGD-debat FNV helpt met belastingbiljet Kunst- en knutselmarkt in De Erker Rommelmarkt in Nieuwland Poolsharks bij Van Diggelen Programma actiedag De Walvisch Het Nieuwe Stadsblad Voor meer informatie: 00-3214635643 DONDERDAG 22 FEBRUARI 1996 8-1475 SCHIEDAM Wie hulp nodig heeft bij het invullen van het belastingbiljet kan op zaterdag 24 februari langskomen bij de FNV. De afdeling Schiedam van de FNV heeft een team ervaren en deskundig opgeleide krachten om een ieder advies te geven. Om de grote hoeveelheid aan vragen te kunnen verwerken, is het noodzakelijk dat vooraf een afspraak wordt gemaakt. Voor waarde is wel dat men FNV-lid is. Zaterdag staan de deuren van het FNV-gebouw aan het Ru bensplein 12b open van 10.00 tot 12.00 uur. Wie langskomt voor een afspraak, wordt vervolgens in maart verder geholpen. SCHIEDAM In wijkcen trum De Erker in de Jan van Avennestraat wordt zondag 25 februari de jaarlijkse kunst- en knutselmarkt ge houden tussen 13.00 en 17.00 uur. Zeventig amateur-kunste naars en hobbyisten zullen hun producten exposeren en ook demonstarties geven van ondermeer broodddeegtech- niek, - mandalatekenen, hooutbewerking en kaarten maken. Op de markt wordt ook kunstnijverheid verkocht uit tal van andere landen als Turkije, Afrika, Duitsland en Noorwegen. Leerlingen van de muzieklessen van De Er ker zullen vanaf een podium live muziek verzorgen. Gratis toegang. SCHIEDAM In wijkontmoe- tingscentrum Nieuwland aan het Wibautplein 165 wordt zaterdag 2 maart een rommelmarkt ge houden tussen 10.00 en 16.00 uur. Toegang: één gulden. Er zijn nog tafels te huur voor ƒ15. Informatie via de telefoonnum mers 4261555 of 4715765. SCHIEDAM— In café Van Diggelen (Grote Markt) is zon dag 24 februari een optreden van the Poolsharks. Deze band speelt jazz met een vleugje rhythm and blues. Het Ham mond-orgel treedt hierbij op de voorgrond. Aanvang 16.00 uur, vrij entree. 1.300.000 (010) 4.699.911 (010) 4.699.444 (010) 4.699.611 SCHIEDAM Het orgel van de Martinuskerk aan de Willem Andriessenlaan is on misbaar. De maar liefst vier koren van de parochie mogen graag zingen op de maat van haar klanken. Haar volle tonen maken huwelijken net een tikkie feestelijker en ge ven uitvaarten, die in het cal vinistisch Holland vaak met een zekere vaart en weinig piëteit worden afgehandeld, een passend plechtstatig ka rakter. Het orgel, dat om de prijs te drukken al als tweede-handsje werd aangeschaft, begint na 25 jaar trouwe dienst toch wat slij tage te vertonen. Restauratie kost 35.000 gulden en om dat bedrag bij elkaar te krijgen wor den in de actieve parochie tal van acties op poten gezet. Eén ervan is de 'Reli-markt' in een zaal achter de kerk op zaterdag 2 maart tussen 10.00 en 14.00 uur. Het doel heiligt natuurlijk altijd alle middelen. Toch is het een wat frivole benaming voor een verkoping van bidprentjes, cru cifixen, bijbels en andere serieu ze attributen. Wil Nijhof en An Bouwens, de organisatrices van de 'Reli-markt' vertellen ook lang nagedacht te hebben over hoe ze hun initiatief moesten noemen. „Wij vinden zelf ook dat juist dit soort spullen met een zekere eerbied behandeld moeten worden. Aan de andere kant willen we publiek trekken. Dus hebben we maar gekozen voor een wervende kreet met een knipoog, dat trekt. Tenslotte moeten we onze klanten nu niet zozeer zoeken onder de gelovi gen, als wel onder de verzame laars en het trendgevoeliger pu bliek. Aan iedere rozenkrans, ieder beeld zit echter ook een geschiedenis vast. Religieuze voorwerpen hebben een meer waarde. En het gaat ons er voor al om, dat ze goed terecht ko men. Daarvan zijn we op deze manier in elk geval verzekerd. Want iets waar je bewust geld aan hebt uitgegeven - of het nu uit godsdienstige overwegingen is of pilur om esthetische rede nen - daar ga je zorgvuldig mee om." De twee dames zijn allebei lid van het lithurgie-platform, de groep die de inhoud bepaalt van de kerkdiensten. Het idee voor de beurs ontstond tijdens huis bezoeken die bij meestal bejaar de parochianen worden afge legd. Pronkzucht Wil Nijhof: „Ouderen hangen in het algemeen niet meer zo aan aardse zaken, maar dikwijls merkte ik dat ze wél bezorgd zijn over wat na hun dood gebeurt met bijvoorbeeld de kruis- en heiligenbeelden die al gen.eraties in de familie zijn. Hun kinderen hebben er geen belangstelling voor en ze zouden het erg vinden als juist die herinneringen bij een onverschillige opkoper terecht kwamen. Soms was het een hele opluchting als ik aanbood zo'n dierbaar stuk mee te nemen en er een goed plekje voor te vinden. Op een gegeven moment hadden we zo een kleine verzameling op gebouwd. Het initiatief om daar mee een soort markt, bedoeld voor liefhebbers en natuurlijk niet voor handelaren, te organi seren is dan een kleine stap." Wil Nijhof komt oorspronkelijk uit een hervormde familie waar de 'pronkzucht' van het 'rijke roomse leven' volstrekt uit den boze was. „Ik hou meer van so ber", zegt ze eerlijk. „Op een enkele simpele uitvoering van een kruisbeeld of bijbel na, zou ik dit soort dingen zelf niet in mijn kamer willen hebben." An Bouwens is wél katholiek van origine maar voor haar hoeft 'vroeger niet meer terug te ko men': „Alleen die kettinkjes met een gouden of zilveren kruisje die nu weer in de mode zijn, vind ik wel mooi." Borstrok An Bouwens is nog van de rk- generatie die het geloof graag uitbundig uitdroeg. Ze herinnert zich nog het kleurig heilig-hart- beeld op een consolletje in de woonkamers, een hemelsblauwe Maria met blozend kindje en na tuurlijk 'vastgespeld met een vei ligheidsspeld aan haar borstrok' een medaillon van bijvoorbeeld Sint Christophorus. „Het mak kelijke was, dat die heiligen ook zo zijn nut hadden. Je hoefde maar een waxinelichtje voor het Anthoniusbeeld aan te steken en je vond terug wat je verloren had. Een kruisje met wijwater uit het bakje en al je zonden werden vergeven. In de zestiger jaren kwam eigenlijk de kentering. Veel mensen deden hun religieu ze kunst de deur uit. Ik bezocht niet zolang geleden een 85-jarige stadgenote, moeder van negen kinderen, die al haar beelden had stukgegooid om er kleur krijt voor haar kroost van te maken. Ze had er nu spijt van en gaf mij de ene Maria die ze nog over had, om een passende be stemming voor te zoeken." De Maria wacht in een zijkamer van de parochie op een nieuwe eigenaar. Ze is keurig schoonge maakt en zorgvuldig in bescher mende dekens gepakt. Alle tot nu ingeleverde spulletjes worden bijna gekoesterd. Voor An én Wil doet mooi of lelijk er ook niet toe: „Er zitten heel kostbare, artistiek verantwoorde spullen tussen, maar ook pure kitch. Ge voelsmatig is het echter allemaal even kostbaar. Dan is een liefde volle behandeling op z'n plaats." Spullen inleveren voor de 'Reli- markt' kan na een telefonische afspraak via nummer 4709719. Perfect Bankgeheim! Geen enkele instantie ontvangt informatie over uw financiën. 100% zekerheid bij één van de grootste banken van België. De hoogste rente! SCHIEDAM Het hoog oplaaiend molen-gevoel heeft de crea tiviteit en fantasie in Schiedam duidelijk gestimuleerd. De actie dag, zaterdag de 24ste, om 'De Walvisch uit de brand te helpen' belooft ondanks de serieuze aanleiding voor het publiek ook een hele leuke te worden. Het programma luidt als volgt: ★Het startsein voor de actiedag wordt om 10.00 uur gegeven in de Nieuwe Passage met de première van de CD-single 'Kom terug', 's Middags tussen 17.00 en 18.00 uur komen alle deelnemers samen in het gebouw van de Nederlandse Protestantenbond bij De Walvisch aan de Westvest. Daar wordt ook de opbrengst van de dag bekend gemaakt. ★De molenstichting heeft van 10.00 tot 17.00 uur twee stands in het centrum; één in de Nieuwe Passage'een één bij molen De Walvisch in het gebouw van de Nederlandse Protestantenbond aan de Westvest. Hier staan collectebussen en worden de speciale Walvisch CD's verkocht, evenals de ansichtkaarten, foto's van Roel Dijkstra en Henk Vos en T-shirts met molen-opdruk. De stands worden verlevendigd met video-schermen. Bij De Walvisch zijn stukken molenwiek te koop. ★Winkeliersvereniging Hoogstraat verkoopt op vier plaatsen oliebollen; twaalf voor een tientje. De oliebollen worden verkocht op de hoek Koemarkt/Hoogstraat, ter hoogte van het Stedelijk Museum, ter hoogte van Intertoys en bij molen De Walvisch. ★Wie weinig last heeft van hoogtevrees kan zaterdag deelnemen aan een spectaculaire actie: in het bakje van de brandweerladder omhoog naar het topje van De Walvisch (33 meter). De kosten bedragen één tientje, ★De CD-single 'Kom terug' komt zaterdag in de verkoop. De CD is een initaitief van Studio Soundhouse en pr-bureau Janet van Huisstede. Het lied is geschreven door Agterberg en wordt gezongen door Fred de Groot. De CD kost een tientje. ★Een ansichtkaart met foto's van de brand in De Walvisch wordt I gedrukt door drukkerij De Eendracht. De kaart is in kleur en I heeft extra groot formaat. Kosten: vijf gulden. ★De fotografen Roel Dijkstra en Henk Vos hebben een aantal I indrukwekkende kleurenfoto's van de brand gemaakt. Deze zijn te koop bij Studio Vos op de Hoogstraat (ook ingelijst) en kosten afhankelijk van het formaat 10, 20 of 30 gulden. ★T-shirts van De Walvisch zijn ook te koop. Ze worden gemaakt - door 'Jerzees the Store' in de Nieuwe Passage. ★Wie honderd gulden bijdraagt, kan daarvoor in ruil bij De Walvisch een stukje van de wieken meekrijgen. Het stukje wiek wordt ter plekke afgezaagd. ★Radio Schiedam maakt evenals vorige week een thema-uitzen ding over de activiteiten rond De Walvisch. Zaterdag wordt ook de opbrengst van de verzoekplaten-actie van afgelopen zaterdag (ruim 8.000 gulden) aangeboden aan burgemeester Scheeres. ★In de hoofdbieb aan de Lange Haven 131 wordt tot en met 29 februari een boekverkoop gehouden, waarvan de opbrengst is bestemd voor de molen. ★Iedereen die iets koopt voor de restauratie van de molen ontvangt een kortingsbon op de toegang voor museummolen De Nieuwe Palmboom. WATERWEG— De GGD Nieuwe Waterweg Noord heeft onlangs de brochure 'GGD Nieuwe Waterweg Noord, part ners in dienstverlening' uitge bracht. De brochure is samengesteld naar aanleiding van het publiek- debat over gezondheidszorg, dat eind vorig jaar werd gehouden ter gelegenheid van de opening van het nieuwe GGD-gebouw in Vlaardingen. Aan dit debat werd meegewerkt door mevrouw Borst, minister van Volksgezondheid, Welzijn en Sport, mevrouw Swenker, di recteur van Zorgverzekeraars Nederland en de heer Van Arkel, voorzitter van de Landelijke Vereniging voor GGD'en. In de brochure komen de be langrijkste standpunten uit het debat aan de orde, aangevuld met de visie van de GGD NWN. Ook bevat de brochure een be knopt overzixcht van het dien stenpakket van de GGD. ren zeventig heeft Mar Olijslager een tijdje in de gemeenteraad gezeten. „Niets dan ellende", zegt ze nu. „Ik had net een zware operatie achter de rug. In de raadsfractie was, alweer, een machtsstrijd aan de gang. De nieuwe lichting van Zijdeveld, De Jong en Visbeen wilde de ouderen de wacht aanzeggen. Het was de periode van eindelo ze vergaderingen, van wethou der Bolmers en de opkomst van de huidige burgemeester Scheer es. Alles lag op straat: de pers kon smullen. Dat is trouwens ook typisch PvdA, die openheid. Vergaderingen zijn nooit beslo ten. Daarom ben ik blij dat het nu goed draait met de raadsfrac tie. Die jonge club doet het pri ma, vind ik." Ziektewet Minder te spreken zijn Mar en Daaf Olijslager over de landelijk partijlijn. „Na de ingrepen in de WAO en de Ziektewet is er te weinig uit gelegd door de leiding. Waarom waren die maatregelen noodza kelijk? Dat hadden ze ons duide lijk moeten maken." Toch heb ben ze geen moment overwogen hun PvdA-lidmaatschap op te zeggen. „Nee, natuurlijk niet", zegt Mar. „Je moet met elkaar in gesprek blijven. Weglopen is de makke lijkste manier. Maar we maken ons wel zorgen over de toe komst. Vroeger hadden we een groot aantal zekerheden, bakens in de maatschappij. Die zijn gro tendeels weggevallen; tegen woordig hoor je steeds vaker dat de markt het wel zal oplossen. Soms houden we ons hart vast voor de jongeren in de samenle ving." De Partij van de Arbeid, afde ling Schiedam staat zaterdag 24 februari stil bij het 50-jarig jubi leum. Tijdens een feestelijke bij eenkomst van 15.30 tot 17.30 uur in het Blauwhuis aan de Lange Nieuwstraat 181 worden onder meer alle partijgenoten die 50 jaar lid zijn, in het zonnetje gezet. Geopend op elke werkdag van 8.30 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 18.00 uur. Ook geopend op zaterdag morgen van 9.00 tot 12.00 uur! „Als ik dan bij mensen thuis kwam, hoorde ik regelmatig 'daar heb je Olijslager, de jonge bestuurder'. In die tijd hadden we in Schiedam zo'n 800 leden, de PvdA was een grootmacht. In '61 gingen we van 14 naar 17 zetels in de gemeenteraad, we leverden twee wethouders. Schiedam was rood; natuurlijk speelden de grote industrieën daarbij een rol, zoals Wilton, Gusto en de Glasfabrieken." Soms sloeg echter ook de groot heidswaan toe. „Zoals in '66. Toen verloor de PvdA landelijk plotseling zo'n vier procent, tij dens het kabinet Cals-Vonde- ling. In Schiedam belegden we meteen een spoedvergadering om dit dramatische verlies te verklaren. We zouden krachtiger gaan optreden." Ook Mar ziet de humor er van in. „We hadden gelijk en moesten dus onze zin krijgen. Zo simpel ging dat toen." Tegenwoordig valt er minder te lachten, zeggen beiden. In de ja- Kerkstraat 1 7, 2330 Merksplas SCHIEDAM De PvdA bestaat een halve eeuw. Op 9 februari 1946 sprak de rode dominee W. Banning de histo rische woorden: 'Er is een doorbraak, er wordt een nieuw begin gemaakt, een nieuwe weg wordt geopend. Hier: de Partij van de Ar beid!' Mar en Daaf Olijslager hebben in Schiedam een groot deel van deze geschiedenis meegemaakt. „Ondanks lalle commotie zo nu en dan heb ben we nooit serieus overwo gen ons lidmaatschap op te zeggen. Als je daadwerkelijk de wereld wilt veranderen, is er geen alternatief voor de PvdA", aldus het rode echt paar. In een zaaltje van gebouw Irene vond op woensdag 27 februari '46 de beslissende ontmoeting plaats tussen vertegenwoordi gers van de SDAP, VDB en NVB. Dit betekende de oprich tingsvergadering van de afdeling Schiedam van de Partij van de Arbeid, die voortkwam uit de SDAP tezamen met vrijzinnige liberalen en progressieve christe nen. Middels nieuwe politieke verhoudingen was het doel een rechtvaardige samenleving te creëren, gebaseerd op de normen van het humanisme en christen dom. Henk Sabel werd in Schie dam in de naoorlogse jaren de leidende figuur als partijvoorzit ter, gemeentéraadslid en wet houder. Leesgroepen Mar (70) en Daaf (68) Olijslager, al jaren nauw betrokken bij het Coöperatie-museum op de hoek van de Appelmarkt, woonden aanvankelijk in Rotterdam. In 1955 verhuisde het paar naar buurgemeente Schiedam. In de lokale partij hebben zij tal van functies vervuld, waarover ze beeldend kunnen spreken. „We hebben elkaar leren kennen via de leesgroepen", zegt Mar Olijs lager, die uit een rood nest komt. „Hierin maakten vrouwen ken nis met de literatuur. Eigenlijk was dat de voorloper van de Rooie Vrouwen. Die leesgroe pen werden telkens bij iemand thuis gehouden, want zaaltjes hadden we toen nog niet. We spreken over de jaren vijftig, la ten we dat niet vergeten. Op een gegeven moment was er zo'n leesgroepje bij de familie Olijsla ger. Toen sloeg de vonk met Daaf over." In die tijd was Daaf Olijslager, van protestante huize, nog niet zo 'rood'. „Ik was veel te druk bezig met m'n schoolopleiding", zegt hij. „Ik zat op de MTS, daar stopte ik al mijn energie in. Het was heel wat dat ik op die school was toegelaten, dus moest ik me waarmaken." Van het één kwam echter het ander. „Toen Daaf bij ons thuis kwam, zei mijn vader meteen dat hij lid moest worden van de partij", aldus Mar. „Zo is het gekomen, want je hoorde ergens bij of niet!" Toch had Daaf Olijslager een zetje in de rug nodig om lid te worden van de PvdA: het be ruchte mandement van de bis schoppen in 1954. „Mensen werd ontraden om lid te zijn van de NVV, PvdA te stemmen en naar de VARA te luisteren. Dat ging wel erg ver, vond ik." Ellende Dus werd het samen contributie innen, affiches plakken en blaadjes rondbrengen. „Ik ben een tijd sectretraris/penninge- meester geweest", vertelt Daaf. SCHIEDAM De PvdA heeft vorige week donderdag en vrij dag actie gevoerd op de NS- stations Nieuwland en Schie dam/Rotterdam-West. De raadsleden B. Zijdeveld en G. Klepke maakten passagiers at tent op'het feit dat de Neder landse Spoorwegen een aantal maatregelen in petto hebben die slecht uitpakken voor de trein reizigers. Zo zullen vanaf juni sneltreinen niet meer stoppen op station Schiedam/Rotterdam- West. Daarnaast is het de bedoe ling dat straks de loketten op station Nieuwland al om drie uur 's middags dicht gaan. De PvdA-raadsfractie heeft hierover reeds vragen gesteld aan het col lege van B&W. „We krijgen veel bijval", zegt Klepke. „Behoorlijk wat passa giers storen zich aan allerlei klantonvriendelijke maatregelen van de NS. Zijn dit nou de voor delen van die privatisering, kre- gen we nogal eens te horen." Overigens deed ook burgemees ter Scheeres een duit in het zakje, tijdens de officiële opening van het Informatiepunt Beneluxlijn (naast station Schiedam/Rotter dam-West). „Uiteraard is Schie dam blij met een megaproject als dit. Maar de Nederlandse Spoorwegen mogen de verdere dienstverlening natuurlijk niet uit het oog verliezen." WEGENER SIJTHOFF WEEKBLADEN 37 edities in Zuid-Holland. Totale oplage per week: HOOFDKANTOOR: Wegener Sijthoff Weekbladen BV, Prins Hendrikkade 12 - 16, 3071 KB Rotterdam Postadres: Postbus 1980, 3000 BZ Rotterdam Telefoon: Duo's: REGIOKANTOOR: Westhavenkade 14 Postbus 52 3130 AB VLaardingen Telefoon: (010) 4.344.022 Telefax (010) 4.602.727 DIRECTIE: Th. S. Bakker ADVERTENTIEVERKOOP: R. Spierings, (010) 4.715.104 D. Kuppen, tel privé (010) 4.808.861 Districtverkoopleider: C. Vijfvinkel, tel. privé (010) 4.341.702 Accountmanagement: N. de Poorter, tel. privé: (070) 3.282.694 J.T.A. de Fonkert REDACTIE: Helma Steekelenburg (eindredacteur), Bram Wesdorp, Nick van Dien (chefredacteur) Hoofd redactie: Jan Sieben (waarin opgenomen Schiedams Nieuwsblad) verschijnt in Schiedam en Kethel en is een uitgave van Wegener Sijthoff Weekbladen BV Rotterdam en Sijthoff Pers BV Rijswijk, beide behorende tot Wegener NV. BEZORGING: Interlanden/Spreigroep Bezorgklachten: (kantooruren) NS Wil Nijhof (links op de foto) en An Bouwens 0 'Rood is en blijft onze kleur' Snelweg Amsterdam-Breda-Antwerpen. Na de grensovergang de eerste afrit Zundert-Meer. Vervolgens via Meer en Hoogstraten naar Merksplas. Zo moet ie weer worden. Het rode echtpaar Olijslager. De raadsleden Klepke en Zijdeveld lichten de reizigers in.

Het Nieuwe Stadsblad | 1996 | | pagina 3