Een tocht dwars door Kalimantan: zwaarder kan bijna niet KALIMANTAN96 Vlaardinger Alex van Delft viert dit jaar zijn zesentwintigste verjaardag in de jungle Rijden door het regenwoud, kan dat wel? 9003 door DICK SNIJDERS Andere landen gingen Nederland al voor, dus echt nieuw is het niet. Met de selectie van de eerste vrouw in het Nederlands team voor de Camel Trophy Kalimantan'96 is echter wel een nieuwe trend ingezet. Met vijf gemengde teams is de deelname van vrouwen in de 'Once in a lif etime experience' op weg om eerder gewoon dan opvallend te worden. Aan Carolien Stelma uit Utrecht en de Vlaardingse Alex van Delft is het de taak om een beeld neer te zetten van de nieuwe Camel Trophy. Na de be kendmaking van de twee team leden aan het eind van de inter nationale selecties in Sevilla gaan zij op 1 april in Balikpapan van start voor de 1.850 kilometer lange tocht dwars door Kalimantan, het Indonesische deel van Borneo. Een route die nog niet eerder door een gemotoriseerd konvooi werd afgelegd. Een mooi voorbeeld daarvan was de laatste 'Night Task', waarbij het na een enorme regenbui al direct vijfenhalf uur kostte om met een konvooi van twintig Land Rovers een afstand van nauwelijks meer dan tweehon derd meter af te leggen. Regelmatig moesten de deelnemers daarbij lie ren of winchen (het voertuig met behulp van de stalen kabel omhoog trekken), duwen en andere teams met aanwijzingen helpen. Daarmee was die laatste opgave een perfecte voor uitloper op de tocht die straks in Kalimantan gehouden gaat worden. Ook daar kunnen extreem natte om standigheden verwacht worden. Omstandigheden, die pessimisten zelfs doen voorspellen dat de einds treep niet eens gehaald zal worden. Naam hoog houden Voor Alex van Delft was de vreug de enorm toen de twee namen voor het Nederlands team bekend ge maakt werden. 'Ik was ontzettend zenuwachtig', moest hij na afloop bekennen' Op een gegeven moment ga je aan die bekendmaking denken en dan beginnen de zenuwen toch wel op te spelen'.' Toch werden de dagen die vooraf gingen aan die be kendmaking juist niet gekenmerkt door onderlinge competitie, maar juist door uitstekende samenwer king. Op het enorme landgoed bij de boerderij 'Dehesa El Campillo' kwamen de vier laatste kandidaten van alle twinüg deelnemende lan den een week lang bij elkaar om te laten zien hoe hun individuele kwaliteiten waren, maar vooral om te la ten zien hoe zij met teamleden en de leden van andere teams samen kon den werken. Hoe perfect de laatste taak ook als voorbereiding gezien kan worden. De uitvoering was wat het Nederlands team betreft niet helemaal perfect te noemen. Nadat een enorm gladde heuvel aan het einde van de rit om hoog gestuurd was, ging het Nederlandse voertuig op z'n kant. Op dat moment toevallig met slechts Alex van Delft Bezig met een rijproef op de vierkante centimeter twee kandidaten en twee journalisten achterin in de auto. Of het een geluk kig toeval of gewoon een boomstronk was waardoor de auto niet verder rol- de en er geen gewonden vielen zal waarschijnlijk nooit duidelijk wor den. De buiteling was echter vol doende om de naam van de Nederlanders hoog te houden. 'Na vijf jaar waren het opnieuw de Nederlanders, die een auto tijdens de selectie ondersteboven kregen', me moreerde pr-man Nigel Quilter, in Trophy-kringen beter of slechts uit sluitend bekend als Q, dan ook bij aanvang van de bekendmaking van de teams. Teleurstelling De laatste internationale selectie voor het grote avontuur in april was er één van intense vreugde, maar ook van grote teleurstelling. Van de tach tig kandidaten werd tenslotte slechts de helft geselcteerd. Voor de Nederlanders betekende dat dat Karin Kornelius uit Den Haag en Jaco Baars uit Leiden naast het net vissen. Zij gaan zich tot 1 april nog wel voorbereiden, maar Alex en Carolien gewoon gezond blijven ko men ze niet verder dan Schiphol. Karin en Jaco rest dan niet meer dan de herinnering aan een intensieve voorbereiding en een paar leuke uit stapjes. En de mogelijkheid om zich een ander jaar opnieuw in te schrij ven. 'Ik weet niet of ik dat nog op kan brengen', zegt Karin eerlijk. 'Voorlopig ga ik eerst nog even een tijdje stevig balen.' Jaco Baars houdt zich groot en geeft aan een volgende kans nog wel te zien zitten. 'Natuurlijk ben ik teluer- gesteld, maar wat ik allemaal meege maakt heb zou ik nooit hebben willen missen. Ik krijg nu in ieder geval de kans om af te studeren', zegt hij dap- Ruim tien jaar heeft het geduurd voordat men het weer aandurfde. In 1985 kon de Camel Trophy, die door Oost Kalimantan op Borneo voerde alleen tot een goed einde gebracht worden door een lucht brug in te zetten. Een ongekende regentijd maakte het onmogelijk de geplande route te vervolgen. De opgave voor Kalimantan'96, waarbij het Indonesische deel van Borneo van oost naar west door kruist moet worden, lijkt minstens zo zwaar te worden. Nadat de Nederlandse ontdekkingsreiziger dr. A.W. Nieuwenhuis de route voor het eerst te voet wist af te leggen, moet tijdens de Camel Trophy van dit jaar de route voor het eerst gemotoriseerd afgelegd worden. Op 1 april 1996 gaan twintig deel nemende landenteams van start voor een 1.850 kilometer lange tocht door dichte jungle, dampen de moerassen en langs en over snelstromende rivieren. Daarnaast vormen ook uitgestrekte rijstvel den en een grote rijkdom aan exo tische planten en dieren het decor van de monstertocht. De route loopt praktisch over de evenaar van oost naar west, van de oostelijke kustplaats Balikpapan naar de westelijke kustplaats Pontianak. In de drie weken die tussen vertrek en aankomst liggen moeten bovendien twee series Special Tasks afgelegd worden. De Special Tasks vormen een be langrijk onderdeel, waar het om de uiteindelijk eindklassering gaat. Die wordt namelijk opge maakt door het aantal punten uit het Special Tasks klassement en het aantal punten uit het Team Spirit klassement bij elkaar op te tellen. Tijdens de Special Tasks worden klassementsproeven afgelegd, waarin zaken getest worden, die tijdens de konvooitocht reëel voor kunnen komen. Inzicht, behendig heid en oriëntatie vormen daarbij belangrijke eigenschappen. Maar bij het winnen van het to taalklassement komt meer kijken. De Camel Trophy is steevast een tocht die niet door een team alleen te volbrengen is. Om verschillen de hindernissen te overbruggen moeten de teams samenwerken. Er moeten gezamenlijk bruggen gebouwd worden. Land Rovers, die vast zijn komen zitten moet uit de modder gelierd worden en deelnemers die op de één of ande re manier in moeilijkheden ge raakt zijn moeten geholpen wor den. Daarnaast worden de avon den vaak gezamenlijk aan het Lekkeri in eend raggen door de jungle. Is dat Camel Trophy? En kan dat we! tijd, waarin het milieu zo onder dntk staat. Een tocht door tro pisch regenwoud, terwijl bet verdwijnen van dat woud Ms één van de grootste ecologische rampen van deze eeuw gezien moet worden. Los van de vraag of autorijden voor je plezier een verantwoorde be zigheid is, dient het beeld dat veel metsen nog altijd hebben van Camel Trophy enigszins bijgesteld worden. Ieder jaar wordt er nauw samengewerkt met milieu-organisaties in de gastlanden, terwijl de tocht altijd langs een vooraf vastgestelde route voert. Daathij wordt er scherp op toegezien dat de deelnemers geen schade aan het milieu toe brengen. Het konvooi verplaatst zich alleen over bestaande paden en wegen. Waar paden, wegen en bruggen niet meer begaanbaar zijn, worden ze hersteld. En op die manier heeft de plaatselijke bevolking ook enig profijt van Camel Trophy. kampvuur doorgebracht. Samenwerking, kameraadschap en solidariteit zijn daarmee van het grootste belang. Sinds 1985 geven de deelnemers aan de Camel Trophy punten aan hun mededeel nemers om uit te maken welk team zich in dat opzicht het meest heeft weten te onderscheiden. Het team met de meeste punten sleept de Team Spirit Award in de wacht. De uiteindelijke over-all winnaar wordt dat team, dat in de twee klassementen gemiddeld het best gescoord heeft. per. 'Als ik naar Kalimantan gegaan was, had ik daar geen tijd voor ge had.' Biertje Tijdens Camel Trophy is het de bedoeling dat de deelnemende teams hun voertuig binnen de vooraf vastgestelde termijn van drie weken naar het eindpunt krijgen. De Trophy is echter geen race. Het gaat er niet om om als eerste bij de eindstreep te komen. Sterker nog, het gaat er juist om om met z'n allen de finish te behalen. Tijdens de internationale selectie was een belangrijk deel van de geteste vaardigheden gericht op de vaardighe den die een dergelijke expeditie aan de deelnemers stelt. Naast rijvaar digheid spelen daarbij ook zaken als kracht, oriëntatie, inzicht en techni sche vaardigheden een rol. Maar iemand kan in al die onderdelen nog zo boven de rest uitspringen, zonder voldoende sociale vaardigheden wordt hij of zij nooit voor het team geselecteerd. Het samen bij het kampvuur een biertje drinken is bij Camel Trophy net zo belangrijk of misschien nog wel belangrijker dan het vervangen van een kapotte schokbreker of het terugvinden dan de juiste weg. Wedstrijd of niet? mooi meegenomen. Een wedstrijd dan? Het doel om juist samen aan de eindstreep te komen lijkt dat te weerspreken. Toch zijn er door de jaren heen steeds meer klassementen ingesteld om het competatieve element in de tocht te brengen. Naast het klassement voor de 'Special Tasks' werd ja ren geleden al de Team Spirit Award' ingesteld. Dit jaar wordt daar op nieuw een klassement aan toegevoegd. Het team dat de hoogste score be haalt bij 'Special Tasks', die te maken hebben met het rijden in de voer tuigen, komt in aanmerking voor de Land Rover Award. De selectie bij het Spaanse Sevilla was nadrukkelijk geen wedstrijd. Toch werd er een klassement gemaakt van een aantal teamproeven om straks in Kalimantan een startpositie te kunnen bepalen. Voor Nederland kan het na dat klassement alleen maar beter worden. Alex van Delft en Carolien Stelma hebben tot 1 april de tijd om zich te gaan voorbereiden tijden een aantal trainingssessies. Dat moet dan voldoende zijn om los te komen van de hatelijke laatste plaats waarop ze voorlopig ingedeeld zijn. Als de twee op de verjaardag van de dan 26-jarige Vlaardinger aan de start staan moet de motivatie optimaal zijn. En wie de selectieronde in Sevilla gezien heeft kan eigenlijk ook niet anders dan verwachten dat uiteindelijk toch nog een goede klassering wordt neergezet. De belangrijkste doelstelling van de jaarlijkse tocht maakt dat publiek en pers vaak moeite hebben met het vaststellen van de aard van Camel Trophy. Is het een promotietocht voor sigaretten? Is het een wedstrijd? Steeds weer doet de organisatie zijn uiterste best om alles en iedereen er van te overtuigen dat de tocht abso luut niets te maken heeft met het ge lijknamige sigarettenmerk. En strikt genomen is dat ook absoluut het ge val. Een totaal ander bedrijf, dat zich gericht heeft op de produktie van kleding, schoenen, tassen en horlo ges staat naast Land Rover als hoofdsponsor achter het gebeuren. En dat het, natuurlijk wel verwante, sigarettenmerk meeprofiteert van de uitstraling van het evenement is Jftopm Samen aan het kampvuur. Tijdens Camel Trophy net zo belangrijk als het vol brengen van een rijproef Avonturentocht Camel Trophy is na laatste selectie ook een jongensdroom voor meisjes I Het hele dorp loopt uit tijdens de pre-scout voor Kalimantan'96 Een proef waarbij het loodzware voer tuig op zoveel mogelijk blokken getild moet worden Bruggen bouwen zal tijdens Kalimantan'96 nog vaak nodig zijn Carolien Stelma en Alex van Delft vormen het Nederlandse team

Het Nieuwe Stadsblad | 1996 | | pagina 15