Nieuwe topmodel: Honda Legend Prototype BMW 'M Roadster' Driemiljoenste Renault Clio Ford Indigo: ultieme bolide boordevol hi-tech Eenheidstarief bij Ford Doek valt voor Mazda RX-7 WOENSDAG 6 MAART 1996 10-450 De redactie van deze autopagina wordt verzorgd door Willem van den Elskamp Reacties en bijdragen sturen aan Wegener Sijthoff Weekbladen, postbus 5825, 2280 HV Rijswijk Telefoon: (070) 3190254, Fax: (070) 3952669 Onder de naam Indigo, dit verwijst naar de Indycar-races, heeft Ford een door de Indy-bolides geïnspireerd prototype ont worpen, dat de allernieuwste Ford technologieën bevat. De two-seater Indigo wordt aangedreven door een krachtige V12- motor. Hij vormt een test-podium voor nieuwe technieken, maar bezit bovendien uitsluitend onderdelen die nu al - of in de nabije toekomst - in een normale produktie-auto toepasbaar zijn. AUTOSCHADE DRIES SPAANSEPOLDER Met de Legend biedt Honda al vele jaren een exclusief topmodel aan. Met weinig succes. Iemand die 125.000 gul den wil uitgeven voor een nieuwe auto denkt niet of nauwelijks aan Honda. Toyota heeft dat handiger aange pakt door voor zijn top model Lexus een apart afzetkanaal in het le ven te roepen. Dat gaat redelijk goed. Binnenkort verschijnt de derde Legend-gene ratie op de weg. Honda heeft zijn vlaggeschip luxer, comfortabeler, stiller en sterker ge maakt. Honda's nieuwe top klasse-model onder scheidt zich vooral door z'n ingetogen luxe uiterlijk en door een ui terst verfijnd interieur. Net als andere Japanse auto's uit de luxe klasse is ook de nieuwe Le gend rijkelijk voorzien van geraffineerde top technologie, subtiele styling en opmerkelij ke details. Soukai Sleutelwoord voor het interieur is Soukai, het Japanse begrip voor een plezierig, licht en ontspannen gevoel. Soukai richt zich op de individu. In de Legend is dat uitgewerkt in de vormgeving en de tast bare kwaliteit. Hier door is het interieur ei gentijds, elegant en ge bruiksvriendelijk. Kleuren en materialen zijn van een gedistin geerde Honda-stijl. Het dashboard is bekleed met suède, de schake laars werken soepel en de comfortabele stoe len zijn met zacht leer bekleed. De technische bouw- stenen van de nieuwe Legend omvatten on der meer een geheel aluminium 3,5-liter (3473 cm3) V6-motor met 24 kleppen, Hon da's befaamde double progressieve aircondi- wishbone wielophan ging rondom, een gea vanceerde automati sche transmissie, die net als nu de voorwie len aandrijft, en een tioning. Ter vergelij king: de huidige Honda Legend heeft een 3,2 li ter grote V6. Over de prijs houdt im porteur Honda Neder land zich nog op de vlakte. Gezien het prijspeil bij de concur rentie zal de nieuwprijs zeker niet ver boven de huidige waarde - zo rond de 125.000 gulden - uitkomen. Het is dan ook te verwachten dat we bepaalde vondsten van de Indigo weldra in de nieuwe Ford-modellen tegenkomen. On danks zijn ruige racy-aanblik, waardoor de Indigo een pure cir cuit-auto lijkt, kun je er met een paar kleine aanpassingen zo de openbare weg mee op. Elementen van de Indigo kunnen zo wor den gebruikt voor een toekomstige coupé of cabrio. Gewichtsbesparing Naast het spectaculaire uiterlijk van de Indigo, dat een ultra- sportieve uitstraling heeft, herbergt het prototype rondom een wielophanging die technisch identiek is aan die van de echte lndycar-racers. Net als in de racerij vormt de motor een dragend deel, waaraan de achterwielophanging is bevestigd. Voor het koetswerk is een ruim gebruik gemaakt van moderne sterke en gewichtsbesparende materialen. Het chassis is vervaardigd van een koolvezel-aluminium honingraatstructuur, terwijl het plaat werk deels bestaat uit koolvezelpanelen en glasvezel in een No- mex-honingraat. Hierdoor weegt de Indigo slechts 1041 kg. Als lichtbron heeft de Indigo een centrale gasontladingslamp. Het licht hiervan wordt via glasfiber kabels naar de koplampen (in de buitenspiegels) gevoerd. Ford heeft de Indigo in de recordtijd van nog geen zes maanden gerealiseerd. Deze snelheid sluit aan op de 260 Ford-overwinnin gen in de lndycar-series, waarvan 17 maal op het legendarische ovaal van Indianapolis. Toyota stopt van oudsher veel sportiviteit in zijn modellijn. Bij de gewone modellen zijn altijd wel enige opgepepte versies te koop, maar ook met de Celica, MR2 en Supra heeft het grootste merk van Japan sportieve knapen in huis. Wie de laatste tijd in de Verenigde Staten is geweest, heeft daar wellicht de Toyota Paseo zien rondrij den. Het succes van de Paseo in de USA brengt Toyota ertoe deze vlot gelijnde vierwieler ook in Eu ropa uit te brengen. Dat is een goed idee, want de klasse van de betaalbare com- pact-coupé's (denk maar aan de Opel Ti- gra, Honda CRX en Nissan 100 NX) be leeft de laatste jaren een opleving. De goedkoopste Paseo kost circa 35 mille. Dat de Paseo is ontwor pen met de Amerikaan se autokopers in het achterhoofd merk je on der meer aan de weglig- ging van de auto. In Amerika, waar je op de highways hooguit zo'n 120 km/u mag rijden, stellen de automobilis ten een zachtere vering op prijs dan in Europa waar men nog wel 'ns sneller wil rijden. Tij dens de testrit met de Paseo in de omgeving van Lissabon constate ren we dan ook dat de achteras-constructie ei genlijk wat te veel soep- lesse vertoont om bij een pittige rijstijl solide aan te voelen. In lange bochten wordt de ach terkant van de Paseo hierdoor wat onrustig. Voor wie niet van plan is op de snelweg het gas pedaal tot de bodem in te trappen, is de vering waarschijnlijk wel aan genaam. Wie sportieve re aspiraties koestert, moet 'ns overleggen of de montage van straffe re schokdempers uit komst brengt. Ingrediënten Kenmerkend voor de Paseo is z'n slanke car rosserie. Qua design is de auto minder extrava gant dan de Tigra of de Honda CRX. De vorm geving, ontwikkeld in de Amerikaanse design studio's van Toyota, on derscheidt zich door vloeiende rondingen en een relatief lage bouw, waardoor een sportieve verschijning ontstaat. In het interieur met lage sportstoelen en sportie ve instrumentarium wordt dat karakter nog 'ns benadrukt. In het meterblok vallen de wit te wijzerplaten op. De Paseo biedt ruimte aan twee volwassenen en twee kinderen. Het interieur heeft een jonge, frisse, sportieve uitstraling. Stoelen en bekleding zijn voor de Europese markt ontwik keld, passend bij het jeugdig elan van de auto. De rugleuning van de achterbank kan in Ford voert voor de 'fun cars' Probe, Maverick en Escort Cabrio XR3i een 'one-price-strategy' in. Voor dit dartele drietal geldt nu het eenheidstarief van 52.990 gulden. Vóór de invoering van het eenheidstarief en de daarmee samen hangende prijsverlaging, kostte de Probe 16V nog 58.990,- en de Maverick 2.4i zelfs 60.990,-. Ford verklaart z'n nieuwe prijsbeleid als de consequente voort zetting van het streven bepaalde vormen van exclusief autorijden - en de daar vaak bijbehorende vooruitstrevende techniek - voor een ruimer publiek toegankelijk te maken. Met name gaat het hierbij om auto's die voor grote groepen cliënten voorheen finan cieel vrijwel onbereikbaar waren. „Als we een goed jaar hadden, verkochten we er drie; in een topjaar wel vier", zegt een woordvoerder van Mazda op onze vraag waarom de Mazda RX-7 sportcoupé ineens uit de prijs lijst is verdwenen. „Andere Europese landen gaven eenzelfde beeld te zien. Zodat de fabriek besloot de RX-7 uit het Europese verkoopprogramma te halen. De auto blijft nog wel in produktie voor Japan en met name ook voor de Verenigde Staten. Daar loopt de verkoop gewoon lekker. Mede door het gunstige prijspeil. In Nederland kostte de RX-7, vooral door de torenhoge belastingen, de laatste tijd 155.450 gul den. Dat was echt te gortig. Daarom is het voor de RX-7 nu einde oefening". Met het vertrek van RX-7 van de vaderlandse markt komt een eind aan een periode van zo'n 20 jaar waarin deze sportcoupé met zijn unieke Wankelmotor in ons land te koop was. Toen hij eind jaren '70 op de markt kwam, was het een regelrechte sensatie: vanwege zijn prijs van destijds slechts 29.950 gulden, vanwege zijn rotatiemotor, vanwege zijn uiterlijk, dat enigszins leek op een Porsche en ook door zijn rijgedrag. En hoewel de klacht van naaperij vanwege de gelijkenis met Por sche bleef nagalmen, trok de RX-7 in z'n beginjaren een grote schare bewonderaars en kopers. Sinds kort mag de Re nault Clio zich drievou dig miljonair noemen. De populairste auto van Frankrijk en de best verkochte Franse auto in Europa bereik te begin 1996 de pro- duktiemijlpaal van drie miljoen exempla ren. Tussen de komst van de Clio in de zomer van 1990 en het mo ment waarop de drie miljoenste Clio van de band liep, ligt voor Re nault een recordtijd van slechts 5,5 jaar. In 1995 was de Clio voor het vierde jaar op rij de meest verkochte perso nenauto in Frankrijk. Met ruim 170.000 regi straties neemt de Clio 8,8 procent van de Fran se markt voor zijn reke ning. De 393.000 exemplaren die elders in Europa werden verkocht, ma ken de Clio tot de popu lairste Franse auto in Europa met een markt aandeel van 3,3 procent. Bestelauto Ook op de Europese be- stelautomarkt doet de Clio het goed. De ver sies zonder achterbank, de Clio Société, bezet ten met 3,5 procent van de totale verkopen de eerste plaats in het 'Van'-segment. Deze van de personenauto af geleide bestelwagen kan door de aange scherpte wettelijke re gels in Nederland niet op grijs kenteken wor den geleverd. Op de 66e Autosalon van Genève presen teert BMW zich onder het motto 'Perfektion und Leidenschaft' (per- fektie en hartstocht). Met 1500 m2 is de BMW- stand in Genève groter dan ooit. Reden: het BMW-programma is uitgebreider dan ooit. Trekpleisters worden vast en zeker het proto type van de nieuwe BMW 'M Roadster', ge baseerd op Z3 en de McLaren F1 GTR. Voorzien van een BMW 12-cilinder motor won deze bolide vorig jaar de 24 uur van Le Mans. BMW kiest voor het the ma 'Perfectie' vanwege de mogelijkheid om ie der model verregaand af te stemmen op indivi duele wensen qua uit rusting en motorise ring. Zo is alleen de 3-se- rie al in 29 varianten le verbaar. 'Leidenschaft' brengt tot uitdrukking dat het bij BMW niet gaat om een middel tot voortbe weging, maar dat het Gaskraan In de machinekamer monteert Toyota een nieuwe, lichtgewicht 1.5 liter (1497 cm3) viercilin- der motor. Twee boven liggende nokkenassen bedienen de in totaal 16 kleppen. De nieuwe motor zorgt, samen met vooruitstre vende materialen als Toyota's lichtgewicht super-olefin polymeren voor de bumpers en de geavanceerde technolo gie voor de ontwerp- en produktiefase, voor een opmerkelijke kracht/ge wichtsverhouding. De Paseo weegt slechts 895 kg, tegen de Tigra 941 kg en de Honda Civic Coupé 998 kg. Dit gun stige gewicht leidt, sa men met de mooie Cw- waarde van 0,31, tot een gunstig brandstofver bruik en een plezierig prestatieniveau. Optrekken van 0 tot 100 km/u kan de Paseo in 10,9 sec. Zijn top ligt bij 185 km/u. Kortom, het is een paradepaard met pit. Gemeten bij het rij den binnen en buiten de bebouwde kom ver bruikt de Paseo gemid deld 6,9 liters per 100 km: 1 op 14,5. In de stad is dat 1 op 11 en op de buitenweg 1 op 17. gaat om auto's die rijden geweldig maken. Van de 3-serie toont BMW in Genève in elk geval de met een nieu we 1.9 liter motor uitge ruste 318is sedan/coupé, 318ti compact en de Z3. Ook de nieuwe V8 moto ren in de 5-, 7- en 8-serie krijgen volop aandacht, evenals de 725tds. Blikvanger tevens we reldprimeur is het pro totype van de 'M Road ster'. Hij is afgeleid van de Z3, maar heeft alle ei genschappen van de 'M' produkten. Wanneer de BMW 'M Roadster' op de markt komt, is nog in de neve len der toekomst ge huld. Op het eerste ge zicht lijkt het een Z3, maar de 'M roadster' on derscheidt zich wel de gelijk. Zoals met de krachtige voorspoiler, bredere zijspatborden en twee dubbele ver chroomde uitlaatpijpen. Alle technische midde len resulteren in een sprint van 0 tot 100 km/ u binnen de zes secon den. De topsnelheid is elektronisch afgeregeld op 250 km/u. zijn geheel (dus niet ge scheiden) worden neer geklapt, zodat men de laadruimte van 277 liter kan vergroten. Helaas scharniert de kofferbak deksel via onzalige beu- gelscharnieren, die veel plaats innemen en die de bagage kunnen be schadigen. Toyota zegt uit prijsoverweging voor deze constructie te hebben gekozen. Nuttige voorzieningen zijn een opbergkastje (inhoud: 6.5 liter), een middenconsole met handige bergvakken, opbergtassen in de deu ren en aan de achter kant van de voorstoelen, en bekerhouders. Ook de uitstekende iso latie tegen geluid en tril lingen werkt comfort- verhogend. Door zijn stille motor, zorgvuldi ge motorophanging, nauw aansluitend plaat werk en hoge kwaliteit van de totale construc tie is het rijden met de Paseo een waar genoe gen. Autoschade Wij herstellen vakkundig, veilig, en snel. Geven twee jaar FOCWA garantie. Vervangend vervoer beschikbaar. En leveren ongekende service. Daar zijn we FOCWA Garantiebedrijf, classificatie 1 voor. Ook voor caravanreparatie en -onderhoud. n Nieuw! Alternatief caravanwandherstei. Voordeel 40%-60%. 2J Bokelweg 100, Schiedam. Tel. 4154540. Fax 4620623 GARANTB3BJRUF Over een paar maanden is deze splinternieuwe, opgewaardeerde Honda Legend in ons tand te koop. Voorzien van de laatste stand der techniek is de Ford Indigo een spraakmakende bolide. Met De Paseo brengt Toyota leven in de brouwerij in de klasse van de compact-coupé's. Drie auto's, één prijs: Ford Probe (links), Ford Maverick (midden), Ford Escort XR3i Cabrio (rechts). Toyota Paseo paradepaard met veel pit Wie wil weten hoe je in 5,5 jaar drievoudig miljonair wordt, kan bij de Renault Clio in de leer gaan „Als dit niet mooi is, dan weten we het niet meer", zegt een BMW-ontwerper over deze M3 Roadster. Geen steil afgeknotte achterkant, maar een kittig kontje kenmerkt de Toyota Paseo. Kordaat en karakteristiek breed in de heupen als een 100 meter loper, verder rank, slank en gewoon 'lekker' om te zien. t

Het Nieuwe Stadsblad | 1996 | | pagina 19