SCHIEDAM ORANJE Parkeerbeleid nog niet ingeburgerd Erofashion: alles van sexy nachthemd tot gewaagd slipje m/ Hargahoeve viert feest Dan liever de lucht in... KORTING OP WASSEN KNIPPEN/FÖHNEN BIJ TEAM KAPSALON! TEAM Intratuin tuinaarde m .«s; üsintiatuin Momenteel wonen in Schiedam ongeveer vijfhonderd vluchtelingen Beroving opgelost Ex-vriend gaat door het lint 0Ofi 'Verhoging telefoontarieven PTT maatschappelijk onaanvaardbaar' KAPSALON Met vuurwapen in Nieuwe Passage Jonge jenever Oranje Vieux Oranje Het Nieuwe Stadsblad Zakelijk bekeken TEGOEDBON VOOR KORTING OP WASSEN/KNIPPEN/FÖHNEN 30 HET NIEUWE STADSBLAD WOENSDAG 6 MAART 199610-1441 SCHIEDAM De politie heeft vorige week een 25-jarige Rot terdammer aangehouden. Hier mee is een beroving die op 1 oktober '95 plaatsvond aan de Overschieseweg in de Spaanse- polder gedeeltelijk opgelost. De dader beroofde toen een 34-jari- ge Vlaardinger van 10.000 gul den. Zijn vrouwelijke compag non schoot het slachtoffer door beide benen. Zij is overigenms nog niet opgepakt. De zaak is in oktober behandeld in het tv-programma 'Opsporing verzocht'. Daarop kwamen circa dertig tips binnen, maar niet één leidde tot de aanhouding van het tweetal. De Rotterdammer is in bewaring gesteld en verschijnt binnenkort voor de rechter. SCHIEDAM— Een 31-jarige Schiedammer heeft zich in de nacht van donderdag op vrijdag schuldig gemaakt aan vernieling en poging tot doodslag. De man kreeg onenigheid met de vader van zijn ex-vriendin, nadat hij een ruit van haar woning aan de Slachthuislaan kapot had ge slagen. De verdachte stapte ver volgens in zijn personenwagen en probeerde tot twee keer toe met hoge snelheid op de vader in te rijden. Diens dochter moest hem wegtrekken om een ongeluk te voorkomen. De verdachte is nog voortvluchtig. SCHIEDAM De politie heeft donderdagavond in de Nieuwe Passage een 19-jarige Schiedammer aangehouden, die in het bezit was van een vuurwapen. Agenten kwamen het wapen op het spoor, na dat de verdachte door twee andere jongeren in de Nieuwe Passage in elkaar was gesla gen. Hij liep hierbij geen ver wondingen op. De Schiedam mer is wegens verboden wa penbezit enige tijd vastgezet in een politiecel. per liter 16.95, per liter 16.95, 1.300.000 (010) 4.699.911 (010) 4.699.444 (010) 4.699.611 SCHIEDAM Het is maar goed, dat de politie de eerste twee weken geen bonnen uit deelt, maar waarschuwingen. Het nieuwe parkeerbeleid in de binnenstad dat l maart officieel van start ging, is nog niet inge burgerd. Bij het publiek blijkt veel verwarring te bestaan over hoe en waar de wagen te stallen. Vrijdag meteen al moest de poli tie een paar honderd maal in aktie komen. De gemeente haalde de door haar zelf vastgestelde aanvangs datum net op de nip. Zo is bij voorbeeld niet zeker of op alle cruciale plekken langs 'de par- keergrens' de verbodsborden voldoende duidelijk zichtbaar zijn neergezet. Eén ondernemer in het centrum beklaagde zich, dat hij de ontheffingen voor zijn bedrijfsauto's nog niet binnen- had. Volgens een woordvoerder van de gemeente echter waren alle vergunningsaanvragen 'op tijd verwerkt': „Alleen wie niet betaald had, viel buiten de boot. De termijn was wat kort, dat geef ik toe. Daarom hebben we zelfs een aantal mensen telefo nisch benaderd, dat ze hun ver gunning af konden komen ha len, omdat versturen via de post te lang zou duren." Pas vrijdagochtend ook werden de zogeheten 'dagkaart-auto- maten' geplaatst. Die zijn echter volgens de gemeentewoordvoer der 'toch een farce': „Als je be lasting heft over parkeren op openbaar gebied, dan ben je verplicht ervoor te zorgen dat dat in principe voor iedereen mogelijk is. Zo'n dagkaart kost echter 20 gulden. Daar zal dus waarschijnlijk niemand gebruik van maken. Dat is maar goed ook, want die parkeerplaatsen zijn bedoeld voor de vergun ninghouders." Zelfs als de nu ontstane verwar- ring binnen twee weken niet he lemaal is opgelost, gaan fout- parkeerders daarna onherroe pelijk op de bon. „Anders zou den we al degenen, die nu be taald hebben voor een ontheffing tegen ons in het har nas jagen," aldus de woordvoer der van de gemeente. V SCHIEDAM Het oude kantoor was simpelweg veel te klein. De Stichting Vluchte lingenwerk Schiedam (SVWS) heeft het zo'n twee jaar kunnen uithouden in een klein kantoortje aan het Wi- bautplein, waar zes tot acht mensen tegelijk twee kleine kamertjes moesten delen. Wie rustig een gesprek wilde voe ren, zat naast een rinkelende telefoon. En dat was geen doen, vertelt Margriet van Gorsel, stafmedewerkster van Vluchtelingenwerk. Donder dag 29 februari is het nieuwe kantoor van de stichting offi cieel geopend, aan de Laan van Bol'Es in Groenoord. De laatste maanden staan vluch telingen en asielzoekers iets min der in de belangstelling dan voorheen. Er zijn minder asie laanvragen en de opvang is ver anderd. Bovendien is de oorlog in ex-Joegoslavië zo goed als voorbij. Uit dit land kwamen in de voorgaande jaren de meeste vluchtelingen. Vluchtelingenwerk opereert daardoor wat meer in de luwte. Het lijkt tegenstrijdig, maar die verminderde aandacht zorgt voor problemen. Van Gorsel: „Als er veel discussie is over dit onderwerp, kiezen mensen er soms juist voor iets te doen voor vluchtelingen. Tijdens het hoog- tepunt van de oorlog in Joego slavië waren er mensen die zei den: we moeten iets doen, vrij willigerswerk bijvoorbeeld. Maar nu moeten we echt de boer op om vrijwilligers te vinden." Steunpunt Bij het Schiedamse Steunpunt Vrijwilligers, een soort arbeids bureau voor vrijwilligerswerk, heeft Vluchtelingenwerk op het moment vier a vijf vacatures uit staan. En er bestaan plannen om actiever te werven, bijvoorbeeld bij kerken, vrouwenorganisaties en onder gepensioneerden en werklozen. Ook vluchtelingen die al langer in Nederland leven, werken als vrijwilliger. Een belangrijk deel van het werk van de vrijwilligers is de begeleiding van (nieuwe) vluchtelingen in de Nederlandse samenleving. Ze geven antwoor den op vragen als: hoe vind ik een baan, waar kan ik Neder lands leren en hoe is de gezond heidszorg georganiseerd? Er wonen in Schiedam momen teel ongeveer vijfhonderd vluch telingen, van wie een kwart uit voormalig Joegoslavië komt. Al deze mensen mogen in principe in Nederland blijven, omdat het SCHIEDAM De Erotheek is inmiddels een begrip in de regio. Naast het pand, op de Rotter- damsedijk 413, is sinds kort Ero fashion gevestigd. Waar de Ero theek een naam heeft opge bouwd met de verkoop van sexartikelen, lijkt voor Erofas hion een grote toekomst wegge legd op het gebied van lingerie. „Met onze nieuwe vestiging wil len we de lingerie uit de sexhan- del halen", zegt directeur J. Vis ser. Hij heeft zowel de Erotheek als Erofashion onder zijn hoede. „Het is de bedoeling dat Erofas hion vooral als vrouwvriendelijk wordt ervaren. Daarom hebben we hier nogal wat vrouwelijk personeel, We hopen zo de drempel te verlagen, die sommi ge klanten toch zien als ze iets leuks willen kopen in een sexs- hop. Ik garandeer iedereen het grootste assortiment van de Randstad." Erofashion heeft alles op het ge bied van lak, leer en rubber. „Van sexy nachthemden tot zeer gewaagde slipjes", aldus Visser. „Klanten kunnen geheel vrijblij vend kennismaken en de kleding van keus uitproberen in onze paskamers." De Erotheek en Erofashion aan de Rotterdamsedijk hebben aparte entrees. VALS GELD Een 48-jarige Schiedammer is woensdagmiddag door een bankmedewerker aangehou den, omdat hij vals geld wilde wisselen. De verdachte probeerde bij een bank aan de Broersvest een biljet van 500 Franse franc om te ruilen voor Nederlandse guldens. Toen de medewerker merkte dat het om vals geld ging, werd meteen de politie gebeld. Deze stelt een onderzoek in. SCHIEDAM De oprichting van de Stichting Vrienden van de Hargahoeve blijkt tien jaar na dato nog steeds een uitzonderlijk goed initiatief. Op 3 maart 1986 namen de heren Kreber en Pruyssers de koe bij de horens en stapten naar een notaris om een en ander vast te leggen. Binnen een halljaar hadden zich al ruim 600 donateurs aangemeld en eigenlijk kwamen die precies op tijd, want de situatie van de Hargahoeve was verre van rooskleurig. Zo kon het personeel nauwelijks worden uitbetaald en voorzieningen en verbeteringen aan de verblijven van de dieren moesten door dit geldgebrek noodgedwongen achterwege blijven. Ook van het weinige dat subsidies opbrachten kon men het hoofd niet boven water houden. De Hargahoeve dreigde failliet te gaan en de afdeling Schiedam van de Dierenbescherming had geen middelen om dat tegen te gaan. De donateurs van het dierenasiel brachten daar verandering in. In de tien jaar dat de stichting bestaat is er al het hoge nodige verricht in de Hargahoeve. Zo zijn kattenmanden, stofzuiger, hogedrukspuit, nieuw hekwerk, kunststofvlonders en hokken voor zwerfkatten aangeschaft. Geen slecht resultaat als men daarbij bedenkt dat een donateur slechts vijftien gulden per jaar betaalt. Inmiddels is het aantal mensen dat zich betrokken voelt bij de Harga opgelopen tot 900. Dat betekent dat ook wat grotere objecten van de grond konden komen. In I989 werd een cattery gebouwd en enige jaren terug werd een hondenquarantaine en hondenspeelplaatst gerealiseerd. In 1994 kon de penningmeester zelfs een begin maken met het reserveren van bedragen voor iets extra om het jubileum in 1996 meer luister bij te zetten. Dit spaarpotje zit met hulp van een extra bijdrage van de 'Vrienden' inmiddels zo vol dat daarvan een auto kan worden aangeschaft. Op zaterdag 13 april zal de voorzitter van de stichting van de vrienden de nieuwe auto overhandigen aan de Hargahoeve. Zwerfkatten en -honden en zieke dieren zullen vanaf dat tijdstip op efficiënte en comfortabele wijze worden vervoerd naar het asiel of dierenarts. ministerie van Justitie hen heeft erkend als vluchteling. Maar sinds de vrede lijkt terug te keren in Joegoslavië, heeft het ministe rie van Buitenlandse Zaken een informatienummer geopend voor ex-Joegoslaven die terug willen naar hun land. Verontrusting „Dat bracht verontrusting", zegt Van Gorsel. Sommigen dachten dat ze terug moésten keren. „Vluchtelingen met een zogehe ten A-status, hadden gegronde vrees voor hun leven. Je moet die mensen niet bang maken. Bo vendien staan er in de vroegere woonplaats van die mensen soms nog maar drie muurtjes overeind. Of ze kunnen niet te rug omdat hun gebied etnisch gezuiverd is." Vluchtelingen- Werk geeft de ex-Joegoslaven geen informatie over een moge lijke terugkeer, maar verwijst ze door naar het informatienum mer van Buitenlandse Zaken. Het werk blijft gericht op de vier hoofdtaken: maatschappelijke ondersteuning, maatschappij oriëntatie, rechtsbescherming en taal, onderwijs en werk. De vluchtelingen moesten uit lijfsbe houd hun land verlaten. Ze kun nen niet terug. „Vluchtelingen moeten het hier maken, en daar om zijn ze gemotiveerd om deel te nemen aan de Nederlandse samenleving." WATERWEG 'Maatschap pelijk onaanvaardbaar'. Zo oor deelt SOS Telefonische Hulp dienst Rijnmond (THD) over de verhoging van de lokale tele foontarieven van de PTT. „Ruim de helft van de mensen die bellen beschikken over een krap budget", zegt een telefoon- wacht van de THD Rijnmond. „Dat voor bepaalde groepen in de samenleving het isolement dreigend op hen afkomt is voor niemand nieuw, maar de kosten van het telefoongebruik zijn in vier jaar tijd meer dan verdub beld. Ook het opbellen voor een zogeheten gesprek van mens tot mens vraagt meer financiële spankracht dan voorheen." De uitspraken worden door de Telefonische Hulpdienst gedaan in het jaarverslag over 1995. On danks de kritiek op de stijging van de PTT-tarieven blijkt dat het aantal gevoerde gesprekken vorig jaar niet is afgenomen. „Deze gesprekken, gevoerd door geselecteerde en opgeleide vrij willigers, gaan over alles wat mensen aan tegenvallers kunnen meemaken. Relatieproblemen en eenzaamheid vormen de groot ste moot. De helft van de men sen belt één keer, anderen meer dere malen", aldus de THD Rijnnmond. Het werk aan de telefoon wordt door de 'bemanning' als zinvol ervaren, zo staat te lezen in het jaarverslag. „Dat mag blijken uit het grote aantal aanmeldingen voor deze vorm van vrijwilligers werk", meldt de THD. „Met ze ventig mensen voerden we het afgelopen jaar een oriënterend gesprek. Slechts een deel van hen kwam na de basiscursus aan de telefoon te zitten. We zijn erg serieus in onze selectie. Daar hebben de mensen die ons bellen recht op", aldus een stafmede werker. Mensen die graag als vrijwilliger voor de Telefonische Hulpdienst Rijnmond willen worden inge zet, kunnen contact opnemen met het secretariaat van de THD via telefoonnummer 010- 4363444. De dienst is dag en nacht bereikbaar en draagt als motto in haar vaandel 'Zelfs als. je het van de daken wil schreeu wen blijft het onder ons'. SCHIEDAM De Schiedammers Ingrid van Opijen en Mare Oomen houden wel van een geintje. In de Vlaardingse Babber- spolder lieten zij zich vorige week in hun personenwagen door een zware kijskraan van de grond tillen. Een heel speciale auto was het wel: wit met zwarte stippen. De stunt was bedoeld om hoge ogen te gooien in een wedstrijd rondom de videofilm '101 Dalmatiërs' van Walt Disney. Het Schiedamse reclamebureau Family Busi ness Events riep hiervoor kandidaten op. Zij moesten hun witte auto, a la een dalmatiër, laten beplakken met zwarte stippen. Met duizend anderen werden Ingrid van Opijnen en Mare Oomen uitgekozen om mee te doen. De opdracht luidde: 'Maak een originele foto van deze opzienbarende wagen.' Omdat vader Oomen directeur is bij aannemersbedrijf Koudijs en deze firma juist een groot aantal woningen neerzet in de Babber- spolder, was de oplossing snel gevonden. „Dus gingen we de lucht in", zegt Mare. „Dat is origineler dan je wagen volstouwen met dalmatiërs." De 25 leukste inzendingen - foto plus slagzin - winnen een weekendje naar Disney World in Parijs. De uitslag wordt eind maart bekendgemaakt. Hoogstaat 42 (naast HIJ-mode) 3111 HJ Schiedam Telefoon 010-4732875 7 - iq A Rijskade la tel. 015 - 3610000 Y SLIJTERIJ/WIJNHANDEL 'n borrel van klasse voor een lage prijs bij 12 flessen "i C Cf] per liter I bij 12 flessen T C ufi per liter I wi Jw U beltwij bezorgen! Oranjestraat 8-10-12-14 Telefoon 4265997 WEGENER SIJTHOFF WEEKBLADEN 37 edities in Zuid-Holland. Totale oplage per week: HOOFDKANTOOR: Wegener Sijthoff Weekbladen BV, Prins Hendrikkade 12 - 16, 3071 KB Rotterdam Postadres: Postbus 1980, 3000 BZ Rotterdam Telefoon: Duo's: REGIOKANTOOR: Westhavenkade 14 Postbus 52 3130 AB VLaardingen Telefoon: (010) 4.344.022 Telefax (010) 4.602.727 DIRECTIE: Th. S. Bakker ADVERTENTIEVERKOOP: R. Spierings, (010) 4.715.104 D. Kuppen, tel privé (010) 4.808.861 Districtverkoopleider: C. Vijfvinkel, tel. privé (010) 4.341.702 Accountmanagement: N. de Poorter, tel. privé: (070) 3.282.694 J.T.A. de Fonkert REDACTIE: Helma Steekelenburg (eindredacteur), Bram Wesdorp, Nick van Dien (chefredacteur) Hoofd redactie: Jan Sieben (waarin opgenomen Schiedams Nieuwsblad) verschijnt in Schiedam en Kethel en is een uitgave van Wegener Sijthoff Weekbladen BV Rotterdam en Sijthoff Pers BV Rijswijk, beide behorende tot Wegener NV. BEZORGING: Interlanden/Spreigroep Bezorgklachten: (kantooruren) NS •4- De politie moest alleen vrijdag al een paar honderd maal in aktie komen tegen fouthekeurders. De eerste twee weken eehter worden geen bonnen, maar waarsehuwingen uitgedeeld. Foto RONALD STAM Vluchtelingenwerk aan de slag in nieuw onderkomen in Groenoord Wethouder IViegman opende afgelopen donderdag het nieuwe onderkomen aan de Laan van Bol'es. Foto ROÉL DIJKSTRA Een aparte entree aan de Rotterdamsedijk. De/c tegoedbon voor korting op wassen/knippen/fohnen (dames van II. 49,50 voor II. 39,50 en heren van II. 35,= voor II. 30,=) is alleen geldig t/m 30 maart 1996, voor I persoon, op vertoon van deze tegoedbon en niet in combinatie met andere akties. In stevige zak van 30 liter. Geschikt voor het ophogen van uw tuin. Nu 8 zakken voor XO.- (uitsluitend afhaalprijs) Sb? ^1 Aq PIJNACKER HET GROENE WARENHUIS i i

Het Nieuwe Stadsblad | 1996 | | pagina 3