Piet Hein gaat weer koninklijk door de golven Puzzel mee en win met Wereldhaven Rotterdam Zondag 10 maart a.s. zijn wij de gehele dag geopend. Met verrassende voorjaars-aanbiedingen die er niet om liegen! Tussen 12.00 uur en 17.00 uur bent u van harte welkom. I HH DE internationaal w LANGS DE RIJKSWEG ROTTERDAM - GOUDA, CAPELLE A/D IJSSEL - ALEXANDERPOLDER (AFSLAG 16) ALS HET OM WONEN 6A iii ujegener sLjthoFP ujeekbLaden 1 WEEK 10 10-215 Elke week de haven van Rotterdam in woord en beeld op woensdag om 18.30 uur bij Stads Radio Rotterdam en op donderdag of vrijdag in deze krant Met Willem Spuybroek - be stuurslid van de beherende stichting - loop ik aan dek van het Koninklijk jacht Piet Hein. Het schip dat in 1937 door de Nederlandse bevol king aan Prinses Juliana en Prins Bernhard geschonken werd. Willem: „Het idee om iets te schenken is eigenlijk al direct na de verloving ontstaan." Er is toen een Comité Nationaal Ge schenk opgericht, die de prins en prinses vroegen wat ze graag wilden hebben. Dat bleek een motorjacht te zijn." Onderdeel van het comité was een techni sche commissie. Die is met en kele scheepsarchitecten - waar onder ingenieur Voogt, bekend van de grote luxe jachten - gaan praten. „Met hun ervaring is dit schip eigenlijk ontworpen en ontstaan." Het schip is door de Nederlandse bevolking met guldens, kwartjes, dubbeltjes bij elkaar gebracht." Het Koninklijk Paar heeft met het jacht vakantietripjes ge maakt en is er in het weekend vaak op uitgetrokken. In 1980 besloten Prinses Juliana en Prins Bernhard het schip niet meer te gebruiken. Na die tijd heeft het jacht op verschillende locaties gelegen. „Er mocht ei genlijk niet meer mee gevaren worden. Het schip heeft toen enkele jaren stil gelegen met alle rampzalige gevolgen van dien. Als er geen onderhoud gepleegd wordt en het schip vaart niet, dan gaat het heel hard achteruit." Enkele leden van de stichting zijn gaan pra ten met de prins, prinses en voornamelijk reders. Besloten werd het schip onder te bren gen bij de huidige stichting Piet Hein ten behoeve van het Zcek- adettenkorps Nederland. Ravenstein Ik stel Willem voor om even in de vertrekken van het schip te gaan kijken. We lopen de dek salon binnen en zien dat het interieur er nog net zo uitziet als in 1937. „De meubels zijn nog exact hetzelfde en ontwor pen door architect Ravenstein. In deze stijl is eigenlijk het hele schip ingericht." Op het achter dek staan enkele rieten stoelen. „Daar kon het Prinselijk Paar heerlijk zitten. Een tafeltje aan dek met de zonnetent er bij." We lopen het trapje af naar beneden. Daar aangekomen zie ik eerst een complete badka mer, met zitbad en toilet. „Daar konden de gasten ge bruik van maken." Daarnaast bevinden zich de slaapkamer van twee prinsessen en de slaapkamer van de jongste prinses. „Kijk hier zit een hekje aan hel bed, zodat de prinses er niet uil kon vallen." We lopen door één van de waterdichte deuren van het schip. „Het schip heeft zes waterdichte schotten. Twee zijn er uitgerust met een waterdichte deur. die tijdens de vaart altijd gesloten." Aan de andere kant van de deur komen we bij het slaap vertrek van de Prins en de Ko ningin. „Vroeger was het één Wereldhaven Rotterdam organiseert acht weken lang in sa menwerking met Stadsradio Rotterdam en Wegener Sijthoff Weekbladen een aantrekkelijke puzzelactie. Iedere week zijn er twee kaarten te winnen voor een speciale rondvaart door de haven op het Koninklijk jacht Piet Heijn. dat 31 mei speciaal uit zal varen voor de prijswinnaars in deze puzzel. Bovendien worden er elke week onder de inzenders van de goede oplossing een exemplaar van het boek '650 jaar Rotterdam' en drie havenpakketten (bestaande uit baseballcap, strandbal en heup tas) verloot. Wat moet u doen? U stuurt vóór donderdag 14 maart een kaartje met het antwoord op de weekvraag én de oplossing van de letterpuzzel naar Wegener Sijthoff Promotie, Postbus 1980, 3000 BZ Rotterdam. Het antwoord op de weekvraag vindt u door het bijgaande artikel goed te lezen. De vraag van deze week luidt: In welk jaar besloten Prinses Juliana en Prins Bernard het jacht niet meer te gebruiken? Los ook de puzzel op: zet de volgende letters in de goede volgorde. De oplossing is een woord dat te maken heeft met het onderwerp van deze week: AEE1KLNOOPST. De beginletter is de K. Alle letters worden één keer gebruikt. De uitslag is over 14 dagen te lezen in deze krant. grote hut. Omdat de familie groter werd is er een schot inge zet en zijn hier stapelkooien gekomen." Naast deze slaapka mer bevindt zich de badkamer. De badkuip is nog helemaal orgineel - ook de kranen - be halve de wandversiering die be tegeld is. Het laatste vertrek aan de achterzijde van het schip is de slaapkamer, waar Prinses Beatrix en Prins Claus geslapen hebben. Ook in deze hut zit er een belletje aan de kooirand. „Wanneer er gebeld wordt gaat er in de pantry een kantelluikje om en kan de bemanning zien wie er gebeld heeft." Bemanning We lopen weer naar boven, langs de stuurhut naar de eetsa lon, die zich op het voorschip bevindt. In deze ruimte kunnen acht personen eten. „Het ser viesgoed staat aan stuur- en bakboord in kastjes opgesla gen, evenals het glas- en kristal werk in enkele andere kastjes." We lopen naar beneden naar het kombuis, dat best nog wel groot is. Voor ongeveer 21 mensen werd hier het eten be reid. Direct daarnaast is de hut van de hofmeester en aan de andere kant van de gang de hut van de schipper. De trap oplo pend gaan we naar de hut van de adjudant. Daar direct tegen over bevindt zich de hut van de scheepswerktuigkundige. Het is duidelijk dat de vertrekken van de gasten en de Koninklijke familie duidelijk gescheiden zijn van de verblijven van de bemanning. „We gaan hier nu het trapje op naar het verblijf waar de vier matrozen sliepen. Die mochten niet door de stuurhut naar buiten en kon den alleen via de stalen trap aan dek komen." De beman ning bestond eerst uit eigen personeel, dat speciaal voor het schip in dienst genomen was. In begin 60-er jaren werd overge stapt naar bemanning van de Koninklijke Marine. Er rest ons nog één plaats waar we nog niet geweest zijn. namelijk de stuurhut. In de stuurhut vraag ik Willem wat er nu eigenlijk met het schip gebeurde, nadat het aan de stichting toegewezen was. „Eerst heeft het schip in de Waalhaven bij de electriciteits- centrale gelegen. Daar is door een aantal vrijwilligers heel hard gewerkt om het schip eerst vaarbaar te krijgen. Pompjes deden het bijvoorbeeld niet, er waren wat lekkages enzo voorts." Met de zeekadetten werden vaartochtjes gemaakt naar het Brielse Meer of naar een zomerkamp. Dan had de jeugd daar ook weer plezier van. De zeekadetten hebben niet zoveel tijd meer voor het onderhoud van het schip. Dat wordt nu gedaan door de vrij willigers van de stichting Piet Hein ten behoeve van het Zeek- adettenkops Nederland. Vakmanschap De vrijwilligers van de stichting zijn meestal oudgedienden van de Koopvaardij of van de Ko ninklijke Marine. Die steken er hun vrije tijd in en voorzien het schip van de benodigde dingen voor het onderhoud. Het mate riaal daarvoor kost veel geld. Dat wordt gelukkig nog veelal door het bedrijfsleven beschik baar gesteld. De stichting wil nog steeds dat een zo groot mogelijk publiek weet dat de Piet Hein nog steeds vaart. Daarom wordt er nog gevaren met mensen die het schip een warm hart toedragen. Die kun nen over het schip beschikken. wanneer ze bijvoorbeeld met zakenrelaties willen varen. Wil lem Spuybroek: „Wanneer de betreffende persoon goede za ken doet, hopen wij weer dat hij genegen is om andere diens ten, materiaal of mensen ter beschikking te stellen om het onderhoud te plegen." Daarom is het schip nog steeds een uniek stukje varend vakman schap. Volgende week: Het Scheepvaart- en Transport college. Port of Rotterdam Wereldhaven Rotterdam is een wekelijkse rubriek in samenwerking met het Gemeentelijk Havenbedrijf Rotterdam en Stads Radio Rotterdam WERELDHAVEN ROTTEBDAM De Piet Hein in Rotterdam. Foto PAUL MARTENS De eetsalon. Foto JANSSEN DE KIEVITH WIJ ZIJN ZONDAG mam 1 DE BOULEVARD DIE PRECIES IN JE STRAATJE PAST

Het Nieuwe Stadsblad | 1996 | | pagina 22