17 IS 16 l/an 6 maart t/m 13 april UJ Hongaren op bezoek Oecumenische Vastenaktie voor Surinaams ziekenhuis Tante Nel in 't zonnetje 0 Bibliotheek verhoogt abonnementsprijs Praten over zelfdoding BOUMAIU WOOIMIMIEUWS Gratis het voorjaar in huis en tuin: kadootje van Bouman Meubelen! Programma van viering Vrouwendag Woningstichting houdt vast aan gemiddelde huurstijging van 4,55 procent BOUMAN m MEUBELEN Dievegge loopt tegen de lamp Het Nieuwe Stadsblad WOON- EN TUIN PLEZIER IN PERFECTE HARMONIE A.S. ZONDAG GEOPEND SCHIEDAM Internatio nale Vrouwendag op vrijdag 8 maart wordt ook in Schie dam uitgebreid gevierd. De Stichting Schiedamse Vrou wen-emancipatie Organisa ties heeft het volgende draai boek opgesteld: Dagprogramma tussen 10.00 en 16.00 uur in Het Gebouw, Broersveld 142 10.00 tot 13.00 uur - koffie en thee met lekkers en Marok kaanse thee gemaakt door Marokkaanse vrouwen. Consumpties gratis. 13.00 tot 14.00 uur - Lunch bestaande uit soep met broodjes. Kosten één piek per consumptie. 14.00 tot 16.30 uur - Keuze uit: Een informatiemarkt waarop een zestal instellin gen en organisaties (zoals Amnesty en de Werkgroep Vrouwen in de Bijstand) acte de presence geven. Exposities onder de titel Vrouwen in Schiedam/Vrou wen in beweging. Diverse workshops (deel name gratis) zoals Ritme en Dans (14.00 tot 15.00 uur). Expressie (15.00 tot 16.30 uur) en Video (14.30 tot 16.00 uur). 16.30 tot 17.30 uur - Optre den Marieke Olij (artiesten naam: 2 Chord Genius). Avondprogramma van 18.00 tot 19.00 uur in Het Filmhuis in gebouw De Teerstoof in de Nieuwstraat 12 18.00 tot 19.00 uur - Koud buffet. Deelname kost 12,50; inschrijven vooraf is noodzakelijk. 20.00 tot 21.00 uur - Open Podium. Onder leiding van improtheatergroep De Ge temde Feeks treden Schie damse vrouwen voor het voetlicht. (Toegang gratis). 21.30 tot 23.00 uur - Verto ning van de film 'Eat man, drink woman' van regisseur Ang Lee. Ook toegankelijk voor mannen. Entree kost 6,- voor donateurs van Het Filmhuis; voor anderen acht piek. 23.00 tot 24.00 uur - Muziek. Tijdens het dagprogramma verzorgen leidsters van de Stichting Kinderopvang Kat- ja gratis kinderopvang. Telefonische informatie over het programma via nummer 4734545. 1.300.000 (010) 4.699.911 (010) 4.699.444 (010) 4.699.611 SCHIEDAM - Een delegatie van vier Hongaren bezoekt eind deze week Schiedam om te zien welke energiebesparende maatregelen hier bij bestaande woningen zijn uitgevoerd. Op het programma staan lezingen en excursies. Oud-wethouder C. Zijdeveld coördineert de uitwisseling van kennis en ervaring. Hij houdt zich al geruime tijd met dit project bezig. Hongarije heeft veel flats met blokverwarming. Bewoners betalen hiervoor een vast bedrag. Thermostaatknoppen op radiatoren zijn meestal onbekend. Het gevolg is dat de verwarming flink wordt opgestookt en het raam (open of dicht) de functie van temperatuurregelaar krijgt. In het Hongaarse Pécs brengt men veran dering in dit systeem. In een aantal flats wil men thermostaatknoppen aanbrengen en de energiekosten per woning vaststellen. Energiezui nig gedrag wordt op deze manier gestimuleerd. De Hongaren zijn van plan in Pécs een bijscholingsprogramma op te zetten om de benodig de technische ingrepen door lokale bouwvakkers en installateurs te laten uitvoeren. Na het bezoek aan Schiedam reizen de Hongaren door naar Newclastle in Engeland, waar eveneens energiezuinig is gerenoveerd. SCHIEDAM Een onbekend gebleven vrouw heeft dinsdag middag in een winkel aan de Broersvest getracht kleding te kopen met een gestolen cheque. De winkelier belde de politie, nadat hij argwaan kreeg. De vrouw slaagde er namelijk niet in om dezelfde handtekening te zet ten als die op het pasje stond. Nog voordat de politie arriveer de, wist de vrouw de zaak schreeuwend en scheldend te verlaten. De cheque en pasje ble ken in Maassluis te zijn gestolen. MAN STEEKT EX-VRIEN DIN De politie heeft een 40- jarige Schiedammer aangehou den wegens poging tot doodslag. De man heeft dinsdagmiddag in de Den Bommelsestraat zijn ex- vriendin met een nog onbekend voorwerp gestoken. Het slacht offer, een 30-jarige Schiedamse, raakte daardoor licht gewond aan haar borst. Ze is op eigen kracht naar het Schieland Zie kenhuis gegaan. Na behandeling heeft de vrouw aangifte gedaan. De verdachte kon later worden aangehouden in een woning aan de Goeman Borgesiuslaan. Hij is in verzekering gesteld; een nader onderzoek volgt. SCHIEDAM Voor de elfde keer wordt dit jaar de Oecumeni sche Vastenaktie gehouden in Schiedam-Noord, georganiseerd door alle kerken en basisscholen in de wijk. De bedoeling van de Vastenaktie is om in de vastentijd extra stil te staan bij de levensomstandigheden van de medemens in ontwikkelingslanden èn de eigen situatie. Door de dagelijkse werkelijkheid van een ontwikkelingsland dichterbij te halen door middel van een project, probeert men iets bij te dragen aan het verbeteren van het leven in de Derde Wereld. Dit jaar heeft de werkgroep gekozen voor een project in Suriname, het St. Vincentiusziekenhuis in Paramaribo. Suriname heeft veel historische banden met Nederland, terwijl de bevolking het daar momenteel erg moeilijk heeft. Het St. Vincentiusziekenhuis is in 1916 geopend. Het had toen 70 bedden en was in die tijd het grootste stenen gebouw in Suriname. Het Bisdom Suriname had het ziekenhuis laten bouwen op aandrang van de bevolking. De eerste uitbreiding van het zieken huis naar 90 bedden vond plaats in 1951. In 1963 heeft de Congregatie van de Zusters van Liefde uit Tilburg het ziekenhuis overgenomen van het bisdom en werd het een R.K. Stichting. Er werd in 1966 een college van regenten aangesteld om het zieken huis te beheren, waarna in 1974 dit college officieel 'bestuur' werd van de stichting en het ziekenhuis geheel in handen kwam van Surinaamse mensen. In 1980 vond de laatste uitbreiding plaats, naar 320 bedden, met een vernieuwd beddenhuis, operatiekamer, röntgenafdeling, laboratorium, keuken en technische dienst. Anno 1996 draait alles weer redelijk, maar het blijft moeilijk om financieel de eindjes aan elkaar te knopen. De volgende cijfers illustreren de geldelijke problemen: in 1971 was een Nederlandse gulden in Suriname 53 cent waard. Momenteel moeten er vooreen Nederlandse gulden maar liefst vierhonderd Surinaamse guldens worden betaald. De inkomsten uit bet (staats)ziekenfonds lopen terug. Grote maatschappijen zoals Billiton staan nog wel garant voor de kosten van verpleging van hun werknemers. Een ligdag in de St. Vincentiusziekenhuis kost nu tienduizend Surinaamse gul dens. Het gevolg van deze miserabele toestand is dat de toeloop van volwassen patiënten stagneert, eenvoudig omdat zij het niet meer kunnen betalen. Wel worden er steeds meer kinderen ge bracht, die ondervoed zijn of ziek door slechte hygiënische omstandigheden. Het ziekenhuis heeft overal behoefte aan: bed- degoed, apparatuur, instrumenten en onderzoeksmateriaal. Het ziekenhuis kan door het improvisatietalent van leiding en perso neel met veel moeite blijven draaien. Tijdens de Vastenaktie in Schiedam worden de volgende aktivitei- ten georganiseerd: alle leerkrachten van de deelnemende scholen krijgen een projectmap over het thema en het projektland. Aan de hand hiervan wordt aandacht besteed aan de Vastenaktie; voor de deelnemende kerken is een pakket gemaakt dat wordt gebruikt tijdens de vieringen in Vastentijd; tijdens de kerkdienst in de Ark, op zondag 10 maart, zal het Surinaamse koor Good Spirit medewerking verlenen; van 12 tot 30 maart is er een tentoonstel ling in de bibliotheek in de Blauwe Brug aan het Bachplein, in het teken van Suriname en de Vastenaktie; op 14 maart wordt er een Gemeente- en Parochieavond gehouden in zaal de Rank aan de Schiedamseweg 122, die geheel in het teken staat van de Vastenak tie, aanvang 20.00 uur. Zuster Van de Geest zal vertellen over haar werk in het ziekenhuis in Suriname; op 24 maart om 10.00 uur is er in alle kerken in Schiedam-Noord een oecumenische viering, die geheel in het teken zal staan van de Vastenaktie; op 27 maart is er een Vesperdienst, om 19.00 uur in de Dorpskerk in Kethel; op 30 maart is er een fancy-fair en rommelmarkt met kinderspelen in en om de St. Martinuskerk aan de Willem Andriessenlaan, waarvan de opbrengst geheel ten goede komt aan het project in Suriname. SCHIEDAM Tante Nel werd 1 maart zeventig jaar en dat heeft ze geweten ook. Tante Nel is de koosnaam voor Nel de Lint, die al 23 jaar een rol van betekenis speelt op basisischool De Peperklip aan de Fahrenheitstraat. Als moeder van enkele leerlin gen aan de vroegere Kohnstammschool was zij een van de initiatiefnemers van de 'ouderwacht', de ouders die zorgdragen voor het veilig oversteken van hun kroost. Later werd Tante Nel coördinatrice van deze groep. Toen haar eigen kinderen de school verlieten, bleef zij echter actief. Tante Nel groeide in de loop der jaren uit tot verzorgster van alle leerlingen en leerkrachten. „Elke dag is ze op school te vinden", zegt directeur R. Abel van De Peperklip. „Als vrijwilligster staat ze altijd klaar om een kop koffie in te schenken, een pleister te plakken of zomaar iemand over z'n bol te aaien. Daarom vonden we het vanzelfsprekend Tante Nel eens flink in het zonnetje te zetten." Dat gebeurde dus afgelopen vrijdagmorgen. Bloemen, gezang, spandoeken, niets ontbrak. Bijna vijfhonderd leerlingen waren aanwezig tijdens het feest. Van de 'ouderwacht' kreeg Tante Nel een gouden armband, terwijl ze op kosten van de school binnen kort een keer heerlijk in de watten wordt gelegd bij de kapper en pedicure. Daarna volgt nog een etentje. „We zijn heel blij met Tante Nel", zegt directeur Abel. „Dat wilden we haar toch even laten weten." WATERWEG Het Riagg Rijnmond NW en het Algemeen Maat schappelijk Werk starten op 18 maart met een gespreksgroep voor nabestaanden van mensen die zelfmoord hebben gepleegd. Het gaat om tien wekelijkse bijeenkomsten tussen 13.30-16 uur in het Riagg- gebouw aan de Nieuwe Binnenweg 35a in Rotterdam. Minimaal kunnen er 5 mensen deelnemen aan de gespreksgroep, maximaal 8. „Er blijkt bij deze mensen grote behoefte te zijn om te praten over de gevoelens en vragen waarmee ze achtergebleven zijn na het verlies van iemand die veel voor hen betekende", zegt Denny Kaiser van het Riagg. „Vaak vinden mensen uit hun omgeving het onderwep zelfdo ding te moeilijk om over te praten, terwijl juist een gesprek de nodige steun en begrip zou kunnen bieden. Deze gespreksgroep biedt de gelegenheid om ervaringen te delen met mensen die hetzelfde hebben meegemaakt en om te praten over de gevoelens en vragen die het verlies te weeg hebben gebracht", aldus Kayser. Informatie via Denny Kaiser, Westhavenkade 85 in Vlaardingen, tel. 4453496. SCHIEDAM Woning stichting Noordvest (WSN) is niet rijker dan ze zich voor doet en daarom kan de huur verhoging dit jaar niet lager uitvallen dan gemiddeld 4,55 procent. Dat zegt de WSN in een reactie op beschuldigingen van het Schiedams Overleg Bewonersorganisaties (SOBO). Volgens het SOBO heeft de WSN meer geld in kas dan het eigen vermogen van de stichting aangeeft. Ook zouden de woningen van de WSN voor een lager be drag in de begroting zijn op genomen dan de werkelijke waarde ervan. Het SOBO vindt dat dit 'verborgen ver mogen' moet worden opgeteld bij het eigen vermogen van de WSN, waardoor de huurstij ging lager kan uitvallen. Woordvoerster T. Hurkmans van de WSN verklaart dat de voorzieningen die de stichting getroffen heeft, bedoeld zijn voor onderhoud aan onder meer de woningvoorraad in Groe- noord. Dit geld wordt binnen kort uitgegeven, en zou daarom niet bij het vermogen mogen worden opgeteld. De woningen van de WSN zijn geval zouden de prijzen dalen. De marktwaarde is daarom geen juiste grondslag voor de waarde ring van het bezit, volgens Wo ningstichting Noordvest. Vol gens het SOBO moet het bezit juist wel volgens de marktwaar de worden gewaardeerd. Laag inkomen De huurverhoging per 1 juli dit jaar bedraagt gemiddeld 4,55 procent. Dit is lager dan de eer der voorgenomen 4,7 procent, maar hoger dan de door het SOBO voorgestelde 4,0 procent. „Door de lagere kostenstijging dan begroot zal de Woningstich ting een lager percentage vra gen", aldus Hurkmans. De WSN koppelt de vastgestelde huurverhoging aan de kosten stijging die verwacht wordt en aan de vermogenspositie van de stichting. Het vermogen is nu nog negatief, maar moet binnen enkele jaren vijftig miljoen gul den positief zijn. Deze vermo gensstijging is volgens de WSN nodig om „zowel nu als in de toekomst (te) zorgen voor vol doende goedkope woningen voor woningzoekenden met een laag inkomen, voor voldoende differentiatie in het woningaan bod en voor voldoende financië le continuïteit". SCHIEDAM Tot het jaar 2000 kunnen de klanten van Openbare Bibliotheek Schiedam jaarlijks rekenen op een verho ging van het abonnementsgeld. Met ingang van dit jaar wordt het lidmaatschap van 24 gulden, verhoogd met drie gulden. Uit eindelijk zal dit bedrag uitkomen in de buurt van de 40 gulden. Maar ook dan zal een abonne ment op de Schiedamse bieb tot de goedkoopste behoren van Nederland. Volgens directeur Aart Tijhof is de prijsverhoging noodzakelijk om de hoogte van het abonne mentsgeld af te stemmen op bi bliotheken in de wijde omtrek en voorts om abonnees beter van dienst te kunnen zijn. Zo zullen de extra inkomsten onder meer worden gebruikt om de boeken collectie uit te breiden en CD-I en CD-ROM apparatuur aan te schaffen. Ook zullen bezoekers in de toekomst Internet kunnen raadplegen. „In vergelijking met andere steden is ons abonne mentsgeld van 27 gulden per jaar nog steeds erg laag", aldus Tij hof. „Vlaardingers betalen bijvoor beeld 36,50 gulden, in Maassluis is dat 37,50 en mensen in Rotter dam leggen zelfs 41 gulden neer. ook niet lager gewaardeerd dan de werkelijke waarde ervan, zegt Hurkmans. Volgens haar zijn de boekwaarde en de bedrijfswaar- de van de woningen nagenoeg gelijk, wat zou betekenen dat de woningen juist gewaardeerd zijn. De bedrijfswaarde is de te ver wachten toekomstige (verhuur- )opbrengst van een woning mi nus de te verwachten kosten aan onderhoud. De boekwaarde is de waarde waartegen de wonin gen in de boeken van de WSN staan gewaardeerd, en is samen gesteld uit het bedrag van de investering die ooit gepleegd is om de woningen te bouwen mi nus de afschrijvingen. De WSN hanteert niet de mark twaarde in haar boekhouding. „Omdat je niet alle woningen tegelijk op de markt kunt bren gen", aldus Hurkmans. In dat De openbare bibliotheek Schie dam heeft gekozen voor een ge leidelijk stijging. Overigens bren gen wij voor kinderen tot en met vijftien jaar niets in rekening en jongelui van zestien en zeventien jaar betalen slechts 10 gulden. De prijzen voor het lenen van video's en cd.'s ondergaan geen verandering. Sommige video's worden zelfs goedkoper." Volgens de directeur van d? bi bliotheek is de lage abonne mentsprijs voor inwoners van Vlaardingen en Rotterdam aan leiding lid te worden van de uit leen in Schiedam. „Nee dat is niet overdreven en hoewel ons boekenbezit niet groter is heb ben mensen het er kennelijk voor over om voor dat prijsverschil wat meer kilometers af te leggen. Willen wij als bibliotheek regio naal blijven meespelen dan moe ten in ieder geval de tarieven worden aangepast. Binnen af zienbare tijd wordt het namelijk mogelijk dat mensen die lid zijn met hun pas in andere bibliothe ken in de regio kunnen lenen." De verhoging die een aanvulling betekent op de inkomsten van de bieb valt in het niet bij het be drag (200.000 gulden) waarover de bibliotheek kan beschikken als de hoofdvestiging in het Stadserf in gebruik wordt geno men. „En dat is hard nodig" aldus Tijhof, „want de collectie van de Lange Haven en de Kin derbibliotheek aan de Korte Ha ven moeten in feite worden ver dubbeld en in de andere vestigin gen moet de kwaliteit in de breedte worden verdiept." HET NIEUWE STADSBLAD SCHIEDAM DONDERDAG 7 MAART 199610-1475 mms VOOR Ct&ATtEf MAANDAG ZONDAG 11-18 uur VRIJDAG 14 - 22 uur ZATERDAG 11-22 uur Want bij iedere aankoop in de aktieperiode krijgt u van ons een kadobon, die u kunt besteden bij een INTRATUIN bij u in de buurt. Zodat u huis, balkon of tuin alvast kunt voorbereiden op een zomers bloemenfeest. Gezellig toch, van Bouman? Vraag in de winkel naar de aktieregels.Tot ziens! THUIS IN HUIS 300 gratis parkeerplaatsen IJsselmondselaan I75, Rotterdam-Kralingseveer, Tel. 0I0-284 21 II II - 18 uur Al 23 jaar actief op de basisschool aan de Fahrenheitstraat WEGENER SIJTHOFF WEEKBLADEN 37 edities in Zuid-Holland. Totale oplage per week: HOOFDKANTOOR: Wegener Sijthoff Weekbladen BV, Prins Hendrikkade 12 - 16, 3071 KB Rotterdam Postadres: Postbus 1980, 3000 BZ Rotterdam Telefoon: Duo's: REGIOKANTOOR: Westhavenkade 14 Postbus 52 3130 AB VLaardingen Telefoon: (010) 4.344.022 Telefax (010) 4.602.727 DIRECTIE: Th. S. Bakker ADVERTENTIEVERKOOP: R.Spierings, (010) 4.715.104 D Kuppen, tel privé (010) 4.808.861 Districtverkoopleider: C. Vijfvinkel, tel. privé (010) 4.341.702 Accountmanagement: N. de Poorter, tel. privé: (070) 3.282.694 J.T.A. de Fonkert REDACTIE: Helma Steekelenburg (eindredacteur), Bram Wesdorp, Nick van Dien (chefredacteur) Hoofd redactie: Jan Sieben (waarin opgenomen Schiedams Nieuwsblad) verschijnt in Schiedam en Kethel en is een uitgave van Wegener Sijthoff Weekbladen BV Rotterdam en Sijthoff Pers BV Rijswijk, beide behorende tot Wegener NV. BEZORGING: Interlanden/Sprelgroep Bezorgklachten: (kantooruren) NS STIJL SFEER MAART Noordvest ontkent rijk te zijn De bibliotheek organiseert ook veel activiteiten met name voor de jeugd. Op de foto Anne Uiterwijk samen met haar vader) die onlangs winnares werd van de Schiedamse voorronde van de landelijke voorieeswedstrijd. Binnenkort treedt zij op regionaal niveau in het strijdperk. Woningstichting Noordvest wil ook in de toekomst zorgen voor betaalbare huizen in de stad.

Het Nieuwe Stadsblad | 1996 | | pagina 3