Schrijfwedstrijd over vrijheid voor Bevrijdingsfestival Zuid-Holland Bescherm weidevogels als boer of vrijwilliger Thuiszorg Opmaat zorgt voor Baby Info HER DER Jazzdans-choreograaf Van der Hoff: „Er is meer dan entertainment alleen Maansverduistering met soep in de Volkssterrewacht Langer bewaren zonder gevaren Postbus 51 ook aan de telefoon Kom in de kas in 26 regio's: Door te kiezen voor de juiste techniek en zorgvuldig met pro- dukten om te gaan is het moge lijk veel levensmiddelen langer te bewaren. In het nieuwe boekje 'Wat in 't vat zit - uitgegeven door het Voorlichtingsbureau voor de Voeding - staat beschre ven hoe dat op een veilige ma nier kan. Veel produkten wor den in de fabriek geconserveerd, toch is het soms leuk en handig om produkten zelf langer houd baar te maken. Boontjes uit eigen tuin of voordelige seizoe naanbiedingen zoals aardbeien van de markt, kunnen op een veilige manier worden geconser veerd. Ook het voor een hele week brood inkopen en toch vers kunnen houden, spreekt de meeste mensen wel aan. 'Wat in 't vat zitgeeft prakti sche tips en adviezen. Bij het diepvriezen van produkten ko men vragen aan de orde als: wel ke produkten zijn geschikt om ingevroren te worden, moet iets wel of niet geblancheerd wor den, hoeveel kun je tegelijkertijd invriezen en hoe lang blijft een bepaald produkt goed in de vrie zer? Naast het invriezen wordt ook aandacht besteed aan inma ken (in azijn of alcohol of met suiker of zout), drogen, wecken, inkuilen en bewaren in zand. Stap voor stap wordt het hoe en waarom van elke conserveerme- thode uitgelegd Recepten voor bijvoorbeeld zuurkool, verschil lende soorten jam en sap, rum- pot en boerenjongens stimuleren om meteen zelf aan de slag te gaan. De brochure 'Wat in 't vat zit is te bestellen door overmaking van 13,50 op gironummer 43 23 700 van het Voorlichtingsbu reau voor de Voeding in Den Haag, onder vermelding van de titel en bestelnummer 141. VRAAG IK ME INEENS AF...! De Postbus 51 infolijn is de nieu we informatielijn van de rijkso verheid. Sinds een jaar kunnen burgers die iets willen weten van de rijksoverheid door te bellen met 06-8051, direct een ant woord op hun vraag krijgen. De informatielijn is geopend van 9.00 tot 21.00 uur en kost 44 cent per minuut. De voorlichters van de Postbus 51 infolijn geven ant woord op algemene vragen over beleid, wetgeving en regels. Als de burgers meer willen weten, kunnen ze worden doorverbon den met een ministerie. Doorver wijzing naar andere instanties is ook mogelijk. Via de Postbus 51 infolijn zijn bovendien folders en brochures van de rijksoverheid te bestellen. In het weekend van 30-31 maart kunnen belangstellenden per soonlijk kennismaken met de glastuinbouwsector en zijn ener gie-inspanningen. Tussen 10.00 en 16.00 uur openen die dagen in 10 provincies, in 26 gebieden, bijna 300 hSinders de kasdeuren tijdens het landelijke publiekse venement Kom in de Kas. Het motto is dit jaar: 'Tuinders halen meer uit energie', lp de kassen wordt aan het pu bliek getoond dat de glastuin bouwsector meer uit energie haalt door efficiënte technieken toe te passen in de teelt van groenten, bloemen en potplan ten onder glas. De meeste tuin ders gebruiken een klimaatcom puter. Ook een warmte-opslag, energiescherm(doek (installaties en andere energiemaatregelen zoals dubbel glas en isolatie wor den graag aan de bezoekers ge toond. Kom in de Kas is de jaarlijkse landelijke open dag van de (glas- jtuinbouw. De federatie van Ne derlandse Tuinbouw Studiegroe pen (NTS) is voor de 19e maal de organisator. Jaarlijks komen er zo'n 175.000 mensen op af. Kom in de Kas wordt in 18 regio's alleen op zaterdag gehou den. In Over-Betuwe, Vleuten, Noord-Brabant en Limburg zijn de kassen alleen op zondag open. In het Westland en Zuid- Oost Drenthe zijn de bezoekers zowel op zaterdag als op zondag welkom. Aanstaande ouders die in het werkgebied van Opmaat, stich ting voor thuiszorg, maat schappelijk werk en jeugdge zondheidszorg, wonen, kunnen binnenkort het nieuwe magazi ne Baby Info tegemoet zien. Het werkgebied van Opmaat omvat Albrandswaard, Baren- drecht, Dordrecht, Heerjans- dam, Hendrik-Ido-Ambacht, Ridderkerk en Zwijndrecht. Baby Info verschijnt eenmaal per jaar en wordt samengesteld onder auspiciën van Opmaat. In het eerste nummer staan ar tikelen over de geboorte, ge zondheid en opvoeding, van onder andere Kraamzorg De Eilanden, de verloskundige en de consultatiebureauarts. Het tijdschrift is in enkele win kels, in bescheiden oplage, te koop voor f5,95. De Stichting Buitenlandse Werknemers Rijnmond orga niseert in samenwerking met de Stichting Provinciaal Be vrijdingsfestival een schrijf wedstrijd. De prijsuitreiking vindt plaats tijdens het Be vrijdingsfestival op 5 mei op het Binnenrotteplein in Rot terdam. Het Binnenrotteplein is het plein nabij station Blaak, waar ook de markt gehouden wordt. Het motto van de wedstrijd luidt: 'Vrijheid is niet vanzelf sprekend, vraag het maar aan je (groot)ouders!' Vrijheid is een heel breed be grip, het staat natuurlijk ieder een vrij om een geheel eigen interpretatie te geven van dit begrip. Enkele voorbeelden zijn vrij heid van meningsuiting, vrij heid om je leven in te richten zoals jij dat wilt, vrijheid om te kiezen, zijn wij vrijer geworden in het leven? Maar je kunt na tuurlijk zelf ook iets anders ver zinnen. Deelnemers kunnen kiezen uit twee werkvormen. Men kan ie mand van een andere generatie interviewen over het thema vrij heid. Of men kan iemand van een andere generatie een brief schrijven over dat thema. Het interview of de brief mag geen grotere omvang hebben dan twee keer een A-viertje of 1000 woorden. De inzendingen moeten uiterlijk 31 maart ingeleverd worden bij de SBWR. Bij de beoordeling wordt uitge gaan van drie leeftijdscatego rieën: tot twaalf jaar, van twaalf tot achttien jaar en achttien jaar en ouder. Een professionele jury beoordeelt de inzendingen en geeft de beste van iedere ca tegorie een prijs in de vorm van een boekenbon. Voor winnaars boven de 16 jaar is er bovendien een sterabonne ment voor de bibliotheek te ver dienen. Voor de inzenders bo ven de 65 jaar is er een speciale seniorenprijs. Publicatie Winnende verhalen krijgen een publicatie in Migranten Infor matief en in een speciale uitgave die op 5 mei gepresenteerd wordt. Deelnemers moeten niet verge ten om vij hun inzending hun naam, volledig adres, telefoon nummer en geboortedatum te vermelden. Inzendingen opsturen naar: Stichting Buitenlandse Werkne mers Rijnmond ter attentie van Dorine van Namen, Maasstraat 11, 3016 DB Rotterdam. 13-1001 Weidevogels als kieviten, grutto's en tureluurs broeden voor het grootste deel op gewoon boerenland. Ze staan echter sterk onder druk, onder andere door verstedelijking en intensievere landbouw. Modern graslandgebruik en een goede weidevogelstand kunnen prima samengaan. Voorwaarde is wel dat boeren en loonwerkers bij hun voorjaarswerkzaamheden extra aandacht besteden aan de be scherming van weidevogels. Meer en meer veehouders willen dat ook wel, maar ze weten de nesten niet te vinden of ze hebben er geen tijd voor in de voor hen drukke voorjaarstijd. Samenwerking met vrijwil ligers, die de nesten zoeken en markeren, kan dan uitkomst bieden. Het vrijwillig weidevogelbeheer in Zuid-Holland groeide het afgelo pen jaar sterk. In totaal 431 veehouders en 483 vrijwilligers bescherm den meer dan 8.000 nesten op ruim 9.000 hectaren grond. Voor Zuid- Holland wordt ernaar gestreefd om de komende drie jaar de grond- oppervlakte die bestreken wordt, te laten groeien tot minimaal 15.000 hectaren. Het aantal veehouders en vrijwilligers zou dan moeten toenemen tot 600 personen uit elk van beide groepen. Vrijwilligers en veehouders die willen meewerken, kunnen zich aan melden bij Landschapsbeheer Zuid-Holland, telefoon 0182-52 45 00. In de nacht van woensdag 3 op donderdag 4 april is de Volks sterrewacht Simon Stevin vanaf 23 uur 30 geopend in verband met de totale maansverduiste ring. Bij een totale maansverduiste ring komt de Maan in de scha duw van de aarde. De volle maan, want zon, aarde en maan staan op 4 april om 2 uur 07 op één lijn, komt niet elke maand in de schaduw van de aarde. Dit komt omdat de lijn zon-aarde en de baan van de maan rond de aarde niet altijd op één lijn lig gen. Meestal komt de volle maan maar twee keer per jaar in de schaduw van de aarde terecht. Dit jaar treffen we het in Neder land, want beide keren is het bij ons dan ook nacht. Een maans verduistering duurt gemiddeld zo'n 2 tot 3 uur. De schaduw van de aarde be staat uit twee gedeeltes, de bij schaduw en de echte schaduw. In de bijschaduw wordt de Volle Maan een beetje donkerder maar bij hel intrede in de scha- duwkegel om 01 uur 27 wordt de Maan snel diep rood. De reden waarom de maan niet zwart wordt, ligt in de aanwezigheid van een dampkring om de aarde. In de dampkring wordt het rode gedeelte van het zonlicht het minst verbogen en komt in de schaduw van de aarde terecht. Dal kleurt de maan rood. Om 02 uur 10 zit de maan het diepst in de aardschaduw. Om 02 uur 53 is het einde van de totaliteit. De maan wordt lang zamer weer geel. Aanmelden en nadere inlichtin gen zij te verkrijgen bij de heer N.J.Nelson van de Volkssterre wacht Simon Stevin, telefoon 0165-502439 of 502493. muziek." „Nee. het moet een aanvulling op de betekenis van die muziek geven. Behalve dat het plezant is om te zien, kan dans er ook toe leiden dat de filosofie van de componist en de betekenis van zijn muziek beter wordt begrepen. In een choreo grafie kan ik ook dingen die mij bezig houden - de vervlakking van de maatschappij en de weer terugkerende verzuiling bijvoor beeld - verwerken. Het is meestal niet onder woorden te brengen waarom je wordt geraakt door een stuk. Het is de kunst om als choreograaf de esthetische vorm in dansbewegingen te zoeken waarmee je mensen weet te ra ken en te prikkelen." Wortels in eigen bodem De Nederlandse jazzdans is een stroming die zijn oorsprong heeft in de opzwepende zwarte Amerikaanse muziek en dans van het begin van deze eeuw. Maar ze heeft tevens wortels in eigen bodem. Al voor de eeuw wisseling kende Nederland amu sement- en waterballetten en in de jaren dertig vierden cabaret ten en revues triomfen met - ge danste - showelementen. De Sleeswijkrevue (Snip Snap) was veruit de bekendste in die jaren. Van der Hoff: „Dat vond ik de niet-interessante vormen, die zich uitsluitend richtten op entertainment, vermaak. Jazz dans is - in tegenstelling tot de klassieke dans, die ontstond in de hofcultuur - een stijl van de straat. Men wilde zich uitdruk ken zonder dat het daar bij ging om verheven emoties op het kunstzinnige vlak. De jazz en de jazzdans heeft die dingen die mensen bewegen in zich opgeno men. Halverwege deze eeuw is het naar een hoger plan getild, tot een theaterkunst. Daarbij bleef sprake van een kruisbestui ving tussen jazz of geïmprovi seerde muziek en dans. Ik miste die ontwikkeling hier in Neder land." Het eerste werkelijke Ne derlandse jazzballet was het stuk 'Swing' dat Hans van Manen in 1956 voor Scapino maakte. „Na hem - en nog een paar anderen - bleef het een hele tijd stil. En nu doen wij het. Wij zijn aan een zelfde onderzoek begonnen als zovelen voor ons. Maar in Ne derland en misschien zelfs in Eu ropa zijn wij momenteel de eni gen die dat in die mate doen." Beperkt in creativiteit Glenn van der Hof kwam pas serieus in aanraking met jazz dans toen hij zelf al jaren lang als klassiek danser werkzaam was. „Maar daarin voelde ik me be perkt in mijn eigen creativiteit. Het gaat er volgens mij niet om of je vijf pirouetten achterelkaar kunt draaien." Bij gebrek aan werk voor jazzdansers richtte hij met zijn twee zusters Marlinda en Bridy Djazzex op in 1982. Van gemeente Den Haag en pro vide Zuid-Holland kregen ze een subsidie voor dit 'werkgelegen heidsproject'. Dat het initiatief toekomst had, bleek direct toen in januari 1983 bij de première van de eerste produktie het Scheveningse Cicustheater met zestienhonderd zitplaatsen werd uitverkocht. De zaal was ge huurd met geld dat vader Van het Hoff zijn kinderen voor schoot. Een familie-project is Djazzex al lang niet meer. Na een groot aantal steeds omvang rijker programma's is Djazzex nu een internationaal opererend gezelschap, met dansers uit uit alle streken van de wereld. Niks lauweren rusten Op de lauweren rusten is er in het van subsidiestromen afhan kelijke wereldje van dans en theater niet bij. Djazzex bevindt zich evenwel in iets rustiger vaar water dan in de begintijd, toen het gezelschap vooral door groot doorzettingsvermogen overeind bleef. Van der Hoff streeft er naar de huidige lijn voort te zet ten en te blijven werken met maximaal zestien dansers. Ver der wil hij meer samenwerking aangaan met componisten en muzikanten, wat in het verleden overigens al gebeurde met onder anderen Arend Niks en het Wil lem Breuker Collectief. Bovenal wil hij een produkt blijven afle veren dat in de traditie staat van de jazz. Van der Hoff: „Niet in eerste instantie vanuit het intel lect alles benaderen, maar een direct antwoord geven op wat er om je heen gebeurt. Laatst heb ik met plezier staan kijken naar een break-dancer. Die kende een enorm aantal stijlen en had zelf ook zijn steps ontwikkeld. Zo liet wat hij noemde de 'bus-step' zien. Een dansbeweging waarin je al die lichaamsbewegingen te rug zag die mensen maken bij het binnenstappen van een bus. Die jongen had dat misschien wel dag-in dag-uit op de bushal te gezien en maakte daar een eigen stijl van. Dat soort dingen inspireert mij. Het zijn die ele menten die je - zij het uitvergroot en in een andere context - bij Djazzex steeds weer zult terug zien." Het boek „Jazz. De uitdaging van een dansgezelschap" is ver krijgbaar voor f.39,95. Djazzex maakt tot begin mei een toernee door Nederland waarbij een nieuw werk en twee reprises te zien zijn. De stukken 'Darimana', 'Cell Walk' en 'Azul' geven een overzicht van de ontwikkelingen die Djazzex sinds 1989 heeft on dergaan. Jazzex is op 3 april ook in actie te zien in Cultureel Centrum Het Kruispunt in Barendrecht, telefo nisch reserveren kan op nummer 0180 615958. Landschapsbeheer Zuid-Holland wil het vrijwillig weidevogelbeheer in de provincie sterk stimuleren. Hiervoor zijn veel vrijwilligers wn veehouders nodig die mee willen helpen om de weidevogelstand overiend te houden. Mede dankzij extra geld van het Ministerie van LNV. de Provincie Zuid-Holland en de Europrse Unie kunnen veldmedewerkers worden aangesteld, die nieuwe vrijwilligers gaan begeleiden. De kijk op jazzdans heeft in de afgelopen decennia een sterke verschuiving ondergaan: van een weinig serieus genomen vorm van entertainment wordt jazzdans nu gezien als een artistiek volwaardige podiumkunst. Die constatering lijkt althans ge rechtvaardigd nu jazzdans onderwijsonderdeel is geworden op diverse dansacademies en ondersteuning krijgt van de Raad voor de Kunst. „Maar het blijft vechten tegen vooroordelen," stelt choreograaf Glenn van der Hoff van jazzdansgezelschap Djazzex. Vooral binnen de danswereld en onder danscritici heerst volgens Van der Hoff nog steeds een hokjesgeest die het moeilijk maakt Djazzex de plaats te ge ven die het toekomt. Djazzex Modern Jazz Dance Company zou het als geen ander moeten weten. Dit gezelschap, met de familie Van der Hoff als spil, timmert al weer veertien jaar aan de weg om het bestaansrecht van een professioneel jazzdans gezel schap te bewijzen. In eigen be heer heeft Djazzex nu een boek, „Jazz. De uitdaging van een ge zelschap" uitgegeven, waarin niet alleen dat bestaansrecht wordt onderstreept, maar waar in onder anderen J. Bernlef. Magda Vooijs, David Liebman en Jules Deelder dieper op jazz en jazzdans ingaan. Boek toont de diepgang „Jazz of jazzdans is niet zomaar muziek of een dansvorm. Jazz is een levensvisie," vertelt Van der Hoff in het Scheveningse onder komen van het twaalf-koppige dansgezelschap. „Het is een ka- talisator, dat is jazz altijd voor kunstenaars uit alle disciplines geweest. Het zet iets in gang, iets aards en primitiefs. Het is ritme, pulse en energie. Het is een zeer fysieke vorm en staat uitermate kritisch tegenover het bestaande, op zoek naar vernieuwing." Jazzdans is voor hem niet zo maar „de verbeelding van die ckxir F.DO BEERDA Vrijheid was toen niet vanzelfsprekend, maar een reden tot groot feest foto COLLECTIE GEM ARCHIEF R DAM Djazzex Modern Dance Company raakt en prikkelt in boek èn live foto FRANK J van de GARDE Moment uit Darima foto. HANS GERRITSEN Glenn van der Hoff De grutto, een weidevogel die 's zomers graag zijn eigen naam roept J#* v

Het Nieuwe Stadsblad | 1996 | | pagina 15