Volkwagen neemt in produktie Renault Mégane Scenic: eerste ruimtewagen in middenklasse Nieuwe Nissan Primera wordt in Europa getest Mobiel Kantoor op basis Sharan Beide modellen bieden meer voor minder geld Porsche Boxster vanaf najaar te koop WOENSDAG 27 MAART 1996 13-449 De redactie van deze autopagina wordt verzorgd door Willem van den Elskamp Reacties en bijdragen sturen aan Wegener Sijthoff Weekbladen, postbus 5825, 2280 HV Rijswijk Nissan's nieuwe Primera, die in oktober '96 op de Parijse auto salon zijn publieksdebuut beleeft, ondergaat thans de laatste praktijkproeven. De praktijk wordt hierbij niet op één of andere wijze nagebootst, maar zijn 20 auto's uitgereikt aan evenveel zorgvuldig geselec teerde testrijders in heel Europa. Zij gebruiken de auto als hun dagelijks vervoermiddel en toetsen zo of de Primera aan het be oogde kwaliteitsniveau voldoet. Om de kwaliteit van de Primera naar het hoogst haalbare niveau te tillen, ontwikkelde Nissan een zeven fasen tellend toetsings programma, waarbij in totaal 140 Primera's betrokken zijn. Het is voor 't eerst dat Nissan zo'n omvangrijk testprogramma door loopt met een model dat al bijna produktie-klaar is. Nissan wil met deze aanpak bereiken dat de Primera aan veel ho gere normen voldoet dan tot nu toe in de middenklasse gebruike lijk is. We zijn benieuwd. 'Regent' het nou de laatste tijd roadsters, cabrio's, spiders of lijkt het maar zo? Van de Peugeot 306 Cabriolet, Rover 111 Ca- brio en Fiat Punto Cabrio via de Fiat barchetta en de Alfa Spi der, MGF, BMW Z3, tot de in aantocht zijnde Chrysler Stratus Cabriolet en Audi TTS Roadster, lijkt het wel of elk zichzelf respecterend automerk ineens een nieuwe cabriolet op de markt brengt. Van Porsche kun je natuurlijk ook verwachten dat de designstu dio af en toe een nieuw 'dakloos' prototype in de schijnwerpers zet. Zo ook drie jaar geleden bij de presentatie van de Boxster studie in Detroit. Inmiddels heeft de fabriek in het Duitse Zuffen- hausen het groene licht gekregen voor de bouw van een nieuwe Boxster. De Boxster is een bloedmooie cabrio, die het hart van de vele fans van het 'open rijden' op voorhand al sneller doet kloppen. Serie- bouw van deze nieuwe roadster gaat binnenkort van start. In Ne derland is de nieuwe Porsche Boxster met ingang van het model jaar 1997 (dat begint omstreeks eind oktober) te koop. De prijs is nog niet bekend, maar een prijsindicatie tussen 125.000 en 130.000 gulden lijkt reëel. Mobiliteit en communicatie zijn twee begrippen, die beroeps matig en privé een steeds grotere rol spelen. Niet alleen archi tecten, makelaars, verzekeringsagenten, journalisten, maar ook andere beroepsgroepen moeten zowel mobiel als bereik baar zijn. Ondanks het bestaan van mobiele telefoon ontbreekt het regelmatig aan een volwaardige werkplek om de werk zaamheden uit te voeren. Volkswagen toonde begin maart op de Autosalon van Genève een studiemodel van een mobiel kan toor, het Sharan 'Mobil Office'. Bij het studiemodel Sharan 'Mobil Office' neemt de kantooreen heid de gehele passagiersruimte in beslag. De materialen waar van de kasten zijn gemaakt, beukenhout en aluminiumprofiel, harmoniëren met de flanelgrijze leerinrichting. In het compacte bureaublok zitten een computer met beeld scherm en printer, een fax en een telefoon. Ook aan de inwendige mens is gedacht: een ijskast en een opbergruimte voor servies zijn ingebouwd. Op de klapstoel rechts kan gewerkt worden aan het uitklapbare en verschuifbare werkblad van de kast. Nog twee uitklapbare ta fels vergroten naar behoefte het werkblad in het midden van de auto. Om ongestoord besprekingen te kunnen voeren zijn de achterste stoelen draaibaar en vormen zo samen met de klapstoel een com fortabele zithoek. Twee jaar terug was-ie de verrassing van de Autoshow in Detroit: de op de aloude Kever geïnspireerde Concept 1 van Volkswagen. Sindsdien toonde VVV op diverse autosalons verder ontwikkelde versies van deze revival van de oer-Volkswa- gen. Op de Autosalon van Genève begin maart kwam het hoge woord eruit: de Con cept 1 gaat daadwerke lijk in produktie. Hij krijgt de naam 'Beetle', zoals de Kever vroeger in Engels-sprekende landen werd genoemd en wat voor export naar met name de USA na tuurlijk een voordeel is. VW verwacht de Beetle in 1998 of 1999 op de markt te brengen. Onder het progressie ve, tegelijkertijd ver trouwde silhouet van de 'Beetle' gaat moder ne technologie schuil. Hoofdkenmerken van de Nieuwe Beetle zijn: optimale veiligheid, ge avanceerde aandrijf- techniek plus een krachtige, tevens ex treem zuinige TDI-mo- tor, gecombineerd met syncro-aandrijving. Als motorversies worden moderne, dwars inge bouwde lijnmotoren in gezet. De op de autosa lon van Genève getoon de Nieuwe Beetle heeft een zuinige 1.9 liter TDI (turbo-diesel met directe inspuiting) met een vermogen van 81 kW/110 pk. Daarnaast zijn ook twee ver- bruiksgunstige benzi nemotoren gepland. Dat de Nieuwe Beetle geen kleine auto is. be wijzen z'n afmetingen. De auto is 4,06 m. lang, 1,51 m. hoog en 1.73 m. breed. Z'n wielbasis be loopt 2,51 meter. Door deze afmetingen biedt het interieur veel leefruimte. De via de grote achterklep toe gankelijke kofferruim te kan vergroot worden door de achterbankru gleuning te kantelen. Vanzelfsprekend vol doet de Nieuwe Beetle aan alle veiligheidsnor men met betrekking tot botsproeven. Verder beschikt de auto over airbags voor bestuur der en passagier, zij airbags en een anti- blokkersysteem. Een groot rond instru ment in het dashboard informeert over snel heid. motortempera- tuur en brandstofvoor raad. De tankinhoud bedraagt circa 55 liter. Dit maakt een grote ac tieradius mogelijk. De radio is centraal ge plaatst. Schuifdak De onlangs gepresen teerde Nieuwe Beetle onderscheidt zich weer van het studiemodel dat in najaar '95 op de autoshow van Tokyo te zien was. Ten eerste door de opvallende kleur cybergreen pare leffect; ten tweede door het glazen schuifdak van het Porsche Targa- svsteem. Door een doordachte techniek verdwijnt het brede glazen dak bij het ope nen in de achterkant van de auto. onder de grote achterruit. Een stoffen rolgordijn voor komt direct invallende zonnestraling bij een gesloten dak. De Mégane-familie, die thans bestaat uit de 5- deurs hatchback en de Coupé, krijgt binnen kort gezinsuitbreiding. Van de op komst zijnde versies maakt Mégane Scenic de meeste in druk. Dit is de eerste monospace in de mid denklasse, waarmee Renault een sterke pri meur in handen heeft. Voor de Mégane Scenic gaat in Nederland een prijs gelden vanaf 35 a 36 mille. De verkoop start staat gepland voor najaar 1996. De Mégane Scenic, die begin maart op de Salon van Genève zijn premiè re beleefde, profiteert van de rijke ervaring van Renault op het ge- de totale markt (na de Renault Clio) met een aandeel van 6,2 procent. De in dezelfde geest als de andere Mégane-mo- dellen ontworpen Sce nic heeft ook dezelfde motoren, waaronder de nieuwe 1,6 liter K-motor van 65 kW/90 pk. Onder stel, bodemplaat en dashboard zijn voor het hele Mégane-program- ma gelijk. Qua styling onderscheidt de Scenic zich uiteraard door zijn monospace-design Toch wisten de ontwer pers een duidelijke ver wantschap met de rest van de familie te berei ken. Zo is het front di rect herkenbaar en wordt het ontwerp ge kenmerkt door de ellips vorm, die we in veel de- tails terugvinden. De Mégane Scenic heeft niet alleen het uiterlijk van een ruimte-auto; ook van binnen is hij qua inrichting en veel zijdigheid een échte mo nospace. De Scenic biedt een multifunctio neel interieur met een verhoogde rijpositie voor een beter zicht op de weg en tal van ver nuftige details. Het bij zondere is echter dat deze eigenschappen zijn gerealiseerd binnen compacte buitenmaten. De totale lengte is met 4,13 m gelijk is aan die van de vijfdeurs Méga ne hatchback, terwijl de breedte met 1,72 m slechts marginaal is toe genomen. De hoogte is daarentegen met 20 cm gegroeid van 1,42 tot 1,62 m. Meer hoofdruimte Visueel heeft de Lancer alle kwaliteiten om een krachtige indruk achter te laten. Motorisch heb ben de ingenieurs ver beteringen kunnen scheppen op het gecom bineerde vlak van hoge prestaties en lage ver bruikscijfers. Een goede luchtweerstandscoëffi- ciënt van 0.30 is daar, hoewel de afmetingen lichtelijk toenamen, een prima bewijs voor. De nieuwe Lancer moet zo wel als zakelijke en als ruime privé-auto een breed publiek kunnen aanspreken. Bij een gelijkblijvende wielbasis en spoor breedtes behoudt de Lancer hetzelfde ruime, lichte interieur als zijn voorganger. Door een gewijzigde hoogte kent de auto zowel voorin als achterin iets meer hoofdruimte. De koffer ruimte nam, met de bank in normale positie, iets in volume toe. Het vernieuwde dashboard eerste plaats in zijn klas se met een marktaan deel van 6,2 procent. Ambitieus Het Mégane-project is een ambitieus program ma waarmee een inves tering van 13,8 miljard Franse franc (circa 4,5 miljard gulden) is ge moeid. Het voorziet in het uitbrengen van een complete serie basisver sies voor zo veel moge lijk verschillende doel groepen. Hoewel de ver koop van de eerste twee versies - de vijfdeurs hatchback en de Coupé - pas in november 1995 van start is gegaan, was de Mégane in januari 1996 al de best verkoch te middenklasser in Frankrijk. Hij verover de de tweede plaats op Mitsubishi levert de Colt met keus uit een 1.3 liter SOHC 12-klepper, goed voor 55 kW/75 pk, en een 1.6 liter SOHC 16 klepper, die 66 kW/90 pk levert. De Lancer is uit sluitend leverbaar met een 1.3 liter SOHC 12- klepper krachtcentrale. Bij de overweging om de Lancer met slechts één motorisering aan te bieden, speelt de in Nedrland vervaardigde Mitsubishi Carisma een rol. Immers met een sterkere motorisering dan 1.3 liter zou de Lan cer direct de hete adem van de Carisma in zijn nek zou voelen. Deze is er met een 1.6 liter mo tor in de prijsklasse van af 34.000 gulden. Van de vorige Lancer- lijn bestaat ook een sta tioncar-versie. Die is bij de modernisering van het Colt-Lancer pro gramma niet vervan gen. Anders gezegd; het oude type Lancer Sta tionwagon is tot nader order nog gewoon te koop. Hij is leverbaar met een 1.6 liter benzi- nemotor en een tweeli ter diesel-aggregaat. Met de nieuwe Colt komt Mitsubishi tege moet aan de grote Euro- pese vraag naar sportief ogende, plezierig rijden de, betaalbare en vooral ook veilige, betrouwba re auto's. De kersverse Colt kan het zeker gaan maken, vanwege z'n voorkomen en vanwege de concurrerende prijs stelling. De nieuwe Colt heeft een ander uiterlijk. Hij is compacter en heeft een opvallend gewijzig de styling. Het interieur laat zien dat binnen compacte afmetingen een forse ruimte moge lijk is. Vergeleken met het 'oude' model be schikken de inzittenden over vrijwel hetzelfde royale ruimte-aanbod. Uiteraard is de achter bank in delen neerklap baar; verder gaat de ach terklep vanaf de bum per open. Het dashboard is overzichtelijk gerang schikt en lijkt qua uit straling overgenomen uit een middenklasser. Zelfstandig model De komst van de nieu we Lancer betekent het debuut van de zesde Lancer-generatie. In middels ligt aan deze modelserie een 20-jarige historie ten grondslag. Meer dan voorheen is de nieuwe Lancer nu een zelfstandig model; niet langer een Colt met aan geplakte kofferbak. Hij is iets groter dan zijn voorganger en heeft een sportiever, uitdagender styling. Vooral de scher pe lijnen en de achter lichtpartij, met een dui delijke knipoog naar de Carisma, vallen op. is overzichtelijk en wekt een gedegen, sportieve indruk. De knoppen zit ten goed onder bereik. De radio is plezierig hoog in de middencon sole aangebracht. Tijdens een paar korte testritten door het Bra bantse land met zowel de Colt als Lancer, waar bij ik in de Colt beide motoriseringen aan de tand voel, valt me op hoe degelijk de auto's op de weg liggen. Ook de solide besturing is een pluspunt. De besturing is mooi direct, zonder vaag te worden in de middenposities, zoals je wel bij andere moderne modellen merkt. Het ge drag van beide auto's komt heel vertrouwen wekkend over. In een Colt met 1.3 liter motor met automaat, zijn de acceleratie-pres taties minder dan in de versie met handgescha- kelde bak. Daar moet je even aan wennen. Stap je daarna in een versie met 1.6 liter motor en automaat, dan is dat qua prestaties een groot ver schil. Wie een Colt met automaat wil kopen, raad ik daarbij dan ook de 1.6 liter motor aan. bied van ruimtewagens. Denk maar aan de Espa ce en de mini-Espace of wel de Twingo. Door het uitbrengen van een 'verkleinde Espace' in de prijsklasse onder 40 mille neemt het Franse merk nu opnieuw een voorsprong op z'n con currenten. Hoewel de Mégane-fa milie nog lang niet com pleet is, worden al pri ma verkoopresultaten geboekt. In Frankrijk klom de Mégane in ja nuari 1996 op naar de In de prijsklasse van 25 tot 35 mille zijn de Colt en Lancer al jarenlang de steunpilaren van het merk Mitsubishi. Ze zijn samen goed voor ruim de helft van de Mitsubishi-verko- pen. Logisch dat de komst van een nieuwe Colt en Lancer dan ook een grote gebeurtenis is. Van beide Mitsubishi-middenklassers staat nu de jongste generatie bij de dealers. Ze zijn moderner, rijker uit gerust inclusief stan daard een bestuur ders-airbag, tech nisch hoogstaander en toch gemiddeld zo'n 1500 goedkoper dan de vergelijkbare typen van de vorige generatie. Met een vanafprijs van 26.995,- voor de 1.3i GLi is de Colt mooi scherp geprijsd. De goedkoopste Lancer is de 1.3 GLi SB van 29.995,-. Nissan laat thans 20 exemplaren van z'n nieuwe Primera her en der in Europa aan de tand voelen door evenveel zorgvuldig geselecteerde testrijders. Staatsieportret van de nieuwe pure Porsche Boxster. Bureaublok met ingebouwde computer, beeldscherm en printer, fax, telefoon, kantoormeubilair met de mogelijkheid om een vergaderruimte te creëren, ijskast; dit rijdende kantoor is van alle gemakken voorzien. Beetle Wedden dat het een succes wordt: deze Nieuwe Volkswagen Beetle, ofwel de wedergeboorte van de le gendarische Kever. Nieuwste Colt en Lancer zijn steunpilaren van Mitsubishi Mitsubishi Lancer Anno '96: een gedistingeerde verschijning, waarmee je voor de dag kunt kommen. Mitsubishi's nieuwe Colt is iets korter, iets gladder (Cw nu 0.30, was 0.31) en iets kordater dan zijn voorganger. Groter dan de Twingo, maar kleiner dan de Espace, dat is de Renault Mégane Scenic ten voeten uit.

Het Nieuwe Stadsblad | 1996 | | pagina 19