Zweeflift maakt meer woningen geschikt voor gehandicapten HYPOTHEEK INFORMATIE CENTRUM Zit je te duur, verlaag je huur GEHEEL MASSIEVE AANBOUWWANDENÜ! J De Hypothek Laat u bij verkoop niet verleiden tot verkeerde beslissing: Meubelfabriek Modern Int. Meubeltransport Tel. 010-4734343 Fax 4266060 Help ons en zeg 't voortzeg ft voort 13-454 Als u, om wat voor redenen dan ook, bent uitgekeken op uw huidige koopwoning en op zoek gaat naar een ander koophuis, is de kans groot dat u wordt geconfronteerd met een ingewikkeld dilemma: moet u met de verkoop van de huidige woning wachten tot u een andere woonruimte heeft gevonden of kunt u beter eerst het 'oude' huis verkopen en daarna op zoek gaan naar een andere koopwoning? Vooral als u tegen uw droom huis 'bent aangelopen' is de ver leiding groot om bij het vinden van een geschikt koophuis (te) snel te handelen. Toezeggingen om het betreffen de huis te kopen terwijl de huidi ge woning nog niet is verkocht, kan grote financiële gevolgen hebben. Aan de andere kant is de kans groot dat uw droomwoning door uw vingers glipt omdat u moet wachten op een koper van uw huidige woonruimte. Om de verkoop van de huidige woning te bespoedigen, is uw eerste reactie misschien de beslis sing om het huis eventueel onder de reële vraagprijs aan te bieden. Zo'n instelling kan in de praktijk echter helemaal verkeerd uitpak ken. Door duidelijk te laten mer ken dat u zo snel mogelijk van de woning afwilt, wordt vaak een achterdocht gewekt. Want als de woning zo goedkoop wordt aan geboden, zien aspirant-kopers dit vaak als een teken dat er iets mis is met het huis. Het eindre sultaat is dus dat de woning juist moeilijker te verkopen is. En dat was nou juist niét de bedoeling. Een andere mogelijkheid is dat deze uitleg wordt misbruikt. Want als u de woning zo graag kwijt wilt, bent u misschien wel te verleiden tot een nóg lagere koopprijs. Aangezien de juiste beslissing (eerst kopen of eerst verkopen?) vaak afhankelijk is van de om standigheden, is er voor dit vraagstuk geen kant-en-klaar antwoord beschikbaar. Om het risico zoveel mogelijk te beperken is het daarom verstan dig om deskundige hulp in te schakelen. Met een goede bege leiding kunnen eventuele onge wenste effecten worden voorko men. Zo'n deskundige, zoals bijvoor beeld een erkende makelaar, kan u adviseren over een snelle ma nier om de 'oude' woning te ver kopen tegen een redelijke prijs. Hij of zij zal u tevens wijzen op de gevolgen die het verhuren van de 'oude' woning kan hebben. Dit advies kan u dus veel geld en ellende besparen. Wie aangewezen is op een wo ning voor gehandicapten, heeft helaas niet veel keuze uit het aantal aangepaste woningen. Dankzij de zweeflift kan de keu ze worden vergroot. Met deze compacte lift kunnen mensen in een rolstoel ook de in Nederland gebruikelijke steile trappen op. Dit zei de heer Reedijk, hoofd afdeling onderzoek en ontwikke ling van de Nationale Woning raad, bij de presentatie van de zweeflift op 22 maart in Den Haag. Daar werd de eerste in een Nederlandse woning toegepaste zweeflift in gebruik genomen. De uitvoering van de Neder landse trappen is in het verleden vaak een struikelblok gebleken bij de ontwikkeling van aanpas bare eengezinswoningen. Tra- pliften, stoelliften of plateaulif- ten zijn meestal niet toe te passen bij de steile, smalle trappen, waardoor ingrijpende en kostba re woningaanpassingen nodig zijn. Ook de door de Zwitserse firma Högg ontwikkelde zweeflift was in eerste instantie niet geschikt voor de Nederlandse trappen. De Nationale Woningraad, de Stuurgroep Experimenten Volkshuisvesting (SEV), de lif- tenfabrikant Thyssen de Reus, de gemeente Den Haag en vele anderen hebben dan ook hard gewerkt om ervoor te zorgen dat deze zweeflift ook in de Neder landse woningbouw gebruikt kan worden. De nu gepresen teerde lift kan steiler klimmen, kortere bochten draaien en is simpeler te bedienen. Hamersma noemde de voor de Nederlandse markt aangepaste zweeflift een belangrijke stap in de realisatie van aanpasbaar bouwen. Meer woningen kunnen hier door geschikt worden gemaakt voor mensen met een handicap, zonder er echte 'gehandicapten woningen' van te maken. De wo ningen kunnen namelijk snel weer in de oude staat worden teruggebracht door de bouten weg te halen waarmee de zweef lift aan het plafond is bevestigd. De zweeflift biedt vooral uit komst in situaties waarin anders voor een kostbare uitbouw bij een woning zou worden geko zen. De kosten van een dergelij ke ingreep liggen rond de 60.000 gulden. Voor de eerste plaatsing van een zweeflift moet op onge veer 35.000 gulden worden gere kend. Deze kosten kunnen bij herplaatsing vermoedelijk wor den gehalveerd. Voor meer informatie kan men bellen naar de heer Reedijk van de Nationale Woningraad in Al- mere, tel. 036-5391265. Informatie Onafhankelijke advisering alle geldverstrekkers Begeleiding Zonder kosten Belastingadviés St. Liduinastraat 15, 3117 CN Schiedam Ruim voldoende parkeergelegenheid Van 16 tot 20 maart bezochten 17 accountants van de Chinese provin cie Hainan, Nederland. Op hun verzoek heeft China Hong Kong Deve lopment B.V. een programma samengesteld rond het thema „taxatie methoden". Op het programma stond onder andere een bezoek aan Dop Dop Vastgoed. Aan de hand van een bezichtiging van een woning in Schiedam-Spaland gaf de heer Robert L. van Dop (algemeen-directeur van Dop Dop Vastgoed) uitleg over taxatie van onroerend goed. Kennis van taxatie van onroerend goed ontbreekt in China nagenoeg. Lange tijd zijn alle bezittingen staatseigendom geweest. Nu steeds meer bedrijven privatiseren ontstaat de vraag naar deskundigen die taxaties kunnen uitvoeren. Kamerbewoners in de grote ste den betalen vaak honderden gul dens te veel huur. Het is te wei nig bekend dat er grenzen zijn gesteld aan de huurprijs van een kamer. De week van 1 tot en met 5 april is uitgeroepen tot actie- week. De organisatie ervan is in handen van de Nederlandse Woonbond, de Landelijke Stu dentenvakbond (LSVb) en de Vereniging van niet-commercië- le Kamerbureaus (VNKKB). Doel van de week is kamerhuur ders die te veel huur betalen, actie te laten ondernemen. Dat kan zonder risico, want ook ka merhuurders hebben in principe recht op huurbescherming en kunnen niet op straat worden gezet. Alleen huurders van hos pita's kunnen gedurende de eer ste negen maanden zonder op gaaf van redenen op straat wor den gezet. Hoe komt de huurder erachter wat een redelijke huur is? De maximale prijs van een kamer hangt af van de oppervlakte er van en de aanwezigheid van voorzieningen als verwarming, keuken en sanitair. Om de prijs te kunnen berekenen is er een puntensysteem. In het kader van de actieweek is er een actiepakket gemaakt dat in stu dentensteden kan worden opge haald bij bureaus voor rechts hulp, niet-commerciële kamer bemiddelingsbureaus en kanto ren van de LSVb. Daarin staat precies omschreven hoe het pun tentotaal voor een kamer kan worden berekend en natuurlijk ook hoe vervolgens de maximaal toegestane huurprijs kan worden bepaald. De huur van een kamer mag volgens de wet niet hoger zijn dan de maximaal toegestane zo als hiervoor uitgelegd. Is dat toch het geval, dan kun je bin nen drie maanden na het ingaan van de huurovereenkomst naar de huurcommissie. Zij kunnen toetsen of de door jou betaalde huurprijs redelijk is. Het speciale formulier daarvoor kun je bij de huurcommissie krijgen. De pro cedure kost f25,-. Zijn er drie maanden verstreken na het ingaan van de huurover eenkomst dan is het toch nog mogelijk de huurprijs van je ka mer te verlagen, als je meer huur betaalt dan de wet toestaat. Let op: de huurprijs van je kamer kan maar eenmaal per jaar wor den gewijzigd (dus zowel ver hoogd als verlaagd). Is de laatste huurverhoging bijvoorbeeld in gegaan op 1 januari 1995, dan is een huurverlaging pas mogelijk vanaf 1 januari 1996. Gaat de verhuurder niet ak koord met het huurverlagings- voorstel, dan kan men een be roep doen op de huurcommissie. Deze procedure is kosteloos. Voor zo'n voorstel is een formu lier verkrijgbaar bij de huurcom missie. Als de huurcommissie de huurder in gelijk stelt, zal ze een lagere huurprijs vaststellen. De verlaagde huurprijs geldt dan vanaf de door de huurder voor gestelde ingangsdatum. Reken altijd eerst zelf de maximaal toe gestane huur uit, want het kan natuurlijk ook voorkomen dat de huur daaronder zit. Huurver laging aanvragen heeft dan geen zin. Hospita Ook bij 'hospitakamers' kan de huurder binnen drie maanden naar de huurcommissie stappen, maar in dat geval loopt de huur der wel het risico op straat te worden gezet. Voor hospitaka mers geldt namelijk een proeftijd van negen maanden. In die proeftijd kan de huurder zonder opgaaf van redenen op straat worden gezet (met een opzegter mijn van drie maanden). Wacht dus met het starten van een huurverlagingsprocedure tot deze negen maanden zijn ver streken. All-in huur Er zijn jongeren die één bedrag voor kale huur en servicekosten betalen. Dat betekent dat de huisbaas geen uitsplitsing heeft gemaakt. Dergelijke huren zijn niet toegestaan. Op elk willekeurig moment kan de huurder de huurcommissie verzoeken een uitspraak te doen over de huurprijs en het voor schotbedrag voor servicekosten. De huurcommissie stelt de huur prijs dan vast op 55 procent van de maximaal toegestane huur. Dat bedrag heet de 'tenminste redelijke huur'. Het voorschot voor de servicekosten wordt ge steld op 25 procent van die ten minste redelijke huurprijs. Let op dat het hier om een voor schotbedrag gaat, de afrekening die later volgt kan natuurlijk ho ger zijn. De uitspraak van de huurcommissie werkt terug tot de maand volgend op die van de indiening van het verzoek. Als geen van beide partijen na verzending van de uitspraak een schriftelijk verzoek richt tot de kantonrechter, geldt de uit spraak van de huurcommissie. Het actiepakket 'Zit je te duur, verlaagje huur' kan ook per giro worden besteld. Maak f4,25 over op giro 621 74 79 van Woonbon dinformatie te Amsterdam, o.v.v. Actiepakket Voor infor matie kan men bellen met: Ne derlandse Woonbond, tel.020- 25517700. Ja, u leest dit goed, afgebeelde aanbouwwand is uitge voerd in geheel massief Europees eiken. Er zijn ontel bare mogelijkheden, zoals wij o.a. noemen: leverbaar op 180 hoog of op 210 cm hoog. Wilt u extra laden? dat is met deze wand mogelijk. Wilt u er een secretaire in? dat is mogelijk. Wilt u er een TV kast in? dat is mogelijk. Wilt u de kast in een aparte hoekopstelling? dat is mogelijk. Leverbaar in maar liefst 7 verschillende houtkleuren! Natuurlijk wordt deze wand kompleet bij u geplaatst met onze gebruikelijke service. De prijs hangt af van uw sa menstelling, er is al een kompleet element van 180 hoog bij 100 cm breed voor 1230.- KOM VRIJBLIJVEND EENS KIJKEN!!! GEOPEND: Maandag 13.00-16.30 uur. Dinsdag t/m vr. 9.00-17.00 uur. Zaterdag 10.00-17.00 uur. Donderdagavond koopavond. VERHUIZINGEN INBOEDEL OPSLAG SPECIALE TRANSPORTEN fERKENDE VERHUIZERS D. VAN GEYL ZN B.V. Jan van Riebeeckweg 11 3125 AL Schiedam Schiedam, Broersvest 54A 010-4731150 WOENSDAG 27 MAART 1996 Deskundig geld besparen Onze lentewens in 1995: - watervoorziening voor meisjes school in Bobo-Diou- lasso, Burkina Faso. en - inrichting kinder centra in Jenin, Westelijke Jordaan- oever. Vraag de informatie en maak een bedrag over. Help ons: "Zeg 't voort, zeg 't voort". Geef de wereld een toekomst: begin met de jeugd! ONROEREND GOED op ■p "S3 SCHIEDAM BUITENHAVENWEG 132-140 TEL. 010-4268815 Telefoon OIO - 426 80 71 b.g.g. OIO - 426 58 16 Telefax OIO - 462 08 02 Bij het afsluiten van een hypotheek gaat u niet over één nacht ijs. U wilt eerst alle mogelijkheden grondig hebben bestudeerd. Bij De Hypotheker vindt u bijna alle mogelijke hypotheken. Een on afhankelijke adviseur zoekt samen met u naar de hypotheek die optimaal bij uw persoonlijke situatie aansluit. Hij helpt u kosteloos bij alle vragen die op u af komen. De Hypotheker is al 10 jaar de grootste onafhankelijke hypotheekspecialist. Met ruim 80 vestigingen in Nederland. Dat staat voor zekerheid. ER IS MAAR ÉÉN HYPOTHEKER. DAT IS ZEKER.

Het Nieuwe Stadsblad | 1996 | | pagina 21