SCHIEDAM KUNSTGEBITTEN TANDPROTHETICUS BELOOFD: Zwerfvuil verwijderen vergt acrobatisch talent Raad geeft fiat plaatsing omstreden lichtobject 03 albe r Oud-Geus Arie Overwater documenteert personalia verzetsmensen m 'Pippeloentje' wordt uitgebreid Verlenging Strandspoorlijn Thema-avond validation D66 schenkt duizend piek voor molenactie Nieuwe Albert Heijn aanwinst voor Hof van Spaland Het Nieuwe Stadsblad Noordvest aankondiging B 1 HET NIEUWE STADSBLAD WATERWEG— Vrijwilli gersorganisatie De Oproep- centrale Nieuwe Waterweg- Noord organiseert donder dag 28 maart een thema avond over het onderwerp 'validation', de omgang met dementerende ouderen. De avond is bedoeld voor vrij willigers in de thuiszorg en vindt plaats in Zorgcentrum Soenda, aan de Soendalaan 4 in Vlaardingen (aanvang 19.00 uur). Validation is een speciale ma nier van benadering met de nadruk op het herkennen en bevestigen van gevoelens van dementerende ouderen. Hierdoor wordt een beter contact met de ouderen mo gelijk. Het onderwerp wordt inge leid door mevrouw J. van Dongen, activiteitenbegeleid ster in verzorgingstehuis DrieMaasStede in Schiedam. Zij, die aan de avond wil deelnemen, moeten zich vooraf aanmelden, telefoon 4278177. dagelijks van 08.30-17.00 uur 's avonds en zaterdags volgens afspraak. Nieuwe Haven 131Schiedam ©010-4261417 Over 5 minuten staat uw personen- of bestelauto voor de verhuur klaar. Bokelweg 80-90 Schiedam Tel. 010-4621015 1.300.000 (010) 4.699.911 (010) 4.699.444 (010) 4.699.611 SCHIEDAM De straffe Oostenwind van de afgelopen maanden blies een grote hoeveelheid straatvuil in de Vellevest. Dat was de omwonenden en de sector beheer van de ONS een doorn in het oog. Ondanks het feit dat met mechanische apparatuur de rotzooi niet verwijderd kan worden, omdat het spul in een onbereikbare hoek ligt, is de ONS afgelopen week toch aan de slag gegaan. Theo van der Meer van de afdeling toezicht vertelt dat op een zeer primitieve manier het vuil te lijf werd gegaan. „Met rieken, klein materiaal en een roeibootje hebben drie medewerkers hun best gedaan zoveel mogelijk rommel uit het water te vissen. Aan het eind van de dag waren die mannen gebroken. Het bootje hebben we later met een veegwagen op de kant getrokken. Toch was al die inspanning een druppel op een gloeiende plaat, want er drijft nog heel wat in het water." Volgens van der Meer ligt er een ongelooflijke hoeveelheid plastic in het water van de Vellevest. „Ook dreef er een expansievat van een cv- installatie en heel veel hout. We kunnen ons voorstellen dat omwo nenden zich ergerden want het is een bijzonder smerig gezicht. Normaal gebruiken we een mechanische visflet dat is een groot net en hopelijk kunnen we dat deze week inzetten als de wind de troep de andere kant opblaast." WATERWEG Wie denkt aan de Geuzenbeweging, denkt meteen aan namen als Arij Kop en Jan Kijne uit Vlaardingen en Bernard IJ zerdraat uit Schiedam. De groep die vanaf het begin ver zet bood tegen de Duitsers, telde echter veel meer perso nen. Eén van hen was Arie Overwater, nu 72 jaar oud. Hij schreef het boekje 'De Geuzen van 1940' dat vorige week verscheen. Daarin docu menteert hij niet alleen de personalia van vele Geuzen, ook beweert hij dat Geuzen- leider IJzerdraat nog een man achter zich had: reserve ma joor ir. Willem den Boer, lei der van de zogeheten Oranje- wacht. De Schiedamse onderwijzer Ber nard IJzerdraat kan worden be schouwd als de grondlegger van de Geuzenbeweging. Meteen na de oorlogsdagen van mei 1940 schreef hij een rondzendbrief, waarin werd opgeroepen tot ver zet tegen de Duitse bezetter. La ter die maand kwam hij in con tact met Vlaardinger Jan Kijne die op zijn beurt medestanders wist te vinden bij wandelclub 'Flardinga', onder leiding van Arij Kop. Besloten werd zich te richten op sabotage, spionage en bewapening tegen de nazi's. Binnen zes maanden tijd groei den de Geuzen uit tot een bewe ging van naar schatting duizend mensen, al is volgens Overwater het preciese aantal niet meer te achterhalen. Wellicht lag het aantal dat de Geuzeneed aflegde nog veel hoger. Overwater is er in ieder geval in geslaagd de ge gevens van honderden Geuzen op te sporen en te publiceren. 'De gegevens in deze uitgave zijn bedoeld als documentatie', meldt Overwater. 'Aan de per soonlijke belevenissen van de veroordeelden en de mannen in de concentratiekampen kon in dit verband geen aandacht wor den besteed. Vermelding van de namen en bijzonderheden van de Geuzen van 1940 is echter een onderdeel van hun geschiedenis en daarom is het zinvol die gege vens, voor zover ze bekend zijn, vast te leggen.' Onervaren Vele mensen kennen de geschie denis van de Geuzen. De leden waren echter onervaren en zo kon het gebeuren dat de Sicher- heitspolizei al in november 1940 leiders, leden en medewerkers kon arresteren. Loslippigheid was de oorzaak. Uiterste ge heimhouding was geboden, maar de Schiedammer Daan van Striep, werkzaam op de werf van Wilton, vertelde zijn betrokken heid bij de beweging door aan zijn broer. 'Kop dicht houden', zei Van Striep nog, maar het was het begin van het einde. Arresta ties volgden korte tijd later. Uit eindelijk, na verhoren en een proces, werden vijftien Geuzen samen met drie Februari-stakers ('de Achttien Doden') op 13 maart 1941 gefusilleerd op de Waalsdorpervlakte. Tijdens zijn verhoor door de Sicherheitspoli- zei had IJzerdraat verklaard dat er nog 'een hoger geplaatste' mmmi was. De Duitsers geloofden hem echter niet en meenden dat de Schiedammer fantaseerde. Ook na de oorlog namen professione le historici het verhaal niet se rieus en besteedden er niet of nauwelijks aandacht aan. Oranjewacht In zijn boek onthult echter Over water de identiteit van 'de man achter IJzerdraat'. Het zou gaan om reserve majoor ir. Willem den Boer, die in 1969 is overleden. Den Boer was lei der van de 'Oranjewacht' in het westen van het land, die in juni 1940 is opgericht met verdrijving van de Duitsers en herstel van de nationale onafhankelijkheid on der het Huis van Oranje als doel. In Arnhem opereerde een tweede groep, maar Den Boer was de leider. Zo kwam hij in contact met IJzerdraat. „Den Boer was zeker het type man dat IJzer draat kon en wilde adviseren bij de opbouw van de Geuzenorga- nisatie", meent Overwater. „Ge zien de verdere activiteiten van Den Boer was hij zeer waar schijnlijk wel adviseur en inspi rator van IJzerdraat, maar geen 'hoger geplaatste' in de beteke nis van chef of opdrachtgever. Wel de 'man achter IJzerdraat'." 'De Geuzen van 1940' is een aardig boekje, maar blijft on danks de vermeende onthulling een opsomming van gegevens; met name interessant voor nog levende Geuzen of de nabestaan den van de gevallenen. Tevens zijn enige ernstige slordigheden te bespeuren. Zo is het overzicht van alle concentratie- en vernie tigingskampen buiten Neder land verre van compleet. Verge ten zijn bijvoorbeeld Treblinka en Sobibor. Belangrijkste publi catie over de verzetsgroep blijft nog altijd 'De Geuzen' van Har ry Paape, die in 1965 verscheen als Boekenweekgeschenk en in 1980, toen Paape inmiddels di recteur was van het Rijksinsti tuut voor Oorlogsdocumentatie, werd geactualiseerd. Het boekje van Overwater is niet verkrijg baar in de boekhandel, maar kan voor vijftien gulden worden afgehaald bij het Streekmuseum Jan Anderson, Kethelweg 50 in Vlaardingen. Het museum is op zaterdag tussen 14.00 en 16.00 uur geopend. Oud-Geuzen, di recte nabestaanden en archieven kunnen het tot 10 december van dit jaar gratis bestellen onder nummer 0180-612152. SCHIEDAM Kosten noch moeite worden gespaard om het Willem Dreesplein op te fleuren. Eerst al werden bronzen par- keerstammetjes van Yvon Koopman als speels element op het plein geplaatst. En binnen kort moet een lichtobject van Bert Veldman, architect van de Woningstichting Noordvest, de ruimte meer allure verschaffen. Eén instantie is in ieder geval niet blij met de plaatsing van het lichtobject, namelijk de Wel standscommissie. Dwars tegen de zin van deze club deskundi gen in gaf de gemeenteraad maandagavond niettemin het groene licht voor uitvoering van het project. Vorig jaar juni werd de Wel standscommissie 'nieuwe stijl' gepresenteerd. Er waren onder meer nieuwe leden aangetrokken die afkomstig zijn verschillende disciplines. Zo hebben een aan tal architecten zitting in dit or gaan, waaronder H. Klunder. Deze staat bekend als de ontwer per van de Weenatoren en de Boompjes in Rotterdam. Stad genoot Sjef Henderickx is aange trokken als vertegenwoordiger vanuit de 'beeldende kunst- hoek'. Adviezen van de commis sie, hoe goed onderbouwd ook, zijn echter niet bindend. En dat betekent in dit geval de redding van Veldman's schepping. Zonlicht Het zes meter hoge lichtobject wordt uitgevoerd in platen van lexaan met folie in een aantal kleuren. De vorm van deze pla ten verwijst naar de verschillen de buurten in de wijk Nieuw- land. Tezamen geeft het symbo lisch de gehele wijk weer. Door gebruik te maken van invallend zonlicht wordt de plattegrond van de wijk zichtbaar onder het project, s' Avonds verlichten en kele spots het kunstwerk. „Het uitgangspunt bij de bouw van Nieuwland in de 60er jaren was licht en luchtig en dat gegeven heb ik proberen te verwerken in mijn ontwerp", aldus Veldman. Het geld dat noodzakelijk is voor het object is afkomstig van de Stadsvernieuwingsprijs die de provincie Zuid-Holland vorig jaar uitschreef. De Woningstich ting Noordvest won in die com petitie de derde prijs. Architect Veldman: „De hoofd vorm zal zo'n 13 m2 omvatten en zal vijf meter boven de grond worden opgehangen in drie sta len palen die verwijzen naar het riet dat vroeger in de polder Nieuwland groeide. Het object zal een grondoppervlak hebben van 4.90 x 2.80 meter." Negatief Het bijzondere van het ontwerp is volgens de bedenker, dat bij zonnig weer de wijkplattegrond door de platen heen wordt ge projecteerd op de bestrating er onder. Daarom wordt er naar gestreefd het object nog voor de zomer, als de zon het hoogst staat, te instal leren. De leden van de Welstandscom- misie vinden het maar niets. Vol gens hen voegt het beeld geen kwaliteit toe aan het plein en maakt het de toch al heterogene omgeving nog onrustiger. Bo vendien zijn zij van mening dat de technische uitvoering met on der meer lexaan en kleurfolie snel tot verpaupering zal leiden. Tevens vraagt men zich af waar om niet is gekozen voor het ver strekken van een kunstopdracht aan een beeldend kunstenaar. „Plaatsing is niet aanvaard baar", aldus de commissie. De raad is echter een andere mening toegedaan en verwacht juist dat door het plaatsen van een element als het lichtobject, het overwegend in een grijze kleurstellingen uitgevoerde plein, aan waarde zal winnen. Wijk- en bewonersvereniging Nieuwland heeft eveneens haar licht over het object laten schij nen en juicht de komst van het ontwerp van Bert Veldman toe. SCHIEDAM— D66 heeft een inzamelingsactie georga niseerd voor de herbouw van De Walvisch. Die leverde 304,75 op. De Democraten hebben dit bedrag verdub beld en naar boven afgerond. Donderdag 28 maart zal tij dens de afdelingsvergadering om 20.30 uur een cheque ter waarde van 1000 gulden wor den aangeboden aan Chris Coppens, lid van het comité 'Red De Walvisch uit de brand'. Ruud Pillard, direk- teur VVV, houdt aansluitend een lezing met als thema: 'Kansen voor de binnenstad'. De afdelingsvergadering van D66 vindt plaats in de Bran derskelder onder het Stede lijk Museum (ingang aan de Lange Achterweg). WOENSDAG 27 MAART 199613-1441 SCHIEDAM De huisvesting van de stichting peuterspeelzaal Pippeloentje wordt zodanig uit gebreid, dat gestart kan worden met een tweede groep. De Ge meenteraad stelde maandag avond 100.000 gulden beschik baar om een semi-permanente aanbouw neer te zetten bij het clubhuis van Harpe Davids op het Nijhoffplein. In het onder komen van de muziekvereniging beschikt Pippeloentje momen teel over een goed geoutilleerde ruimte die echter te klein is om aan de vraag te voldoen. Coby de la Rie (D66) stemde in met het voorstel, maar vond dat de oplossing 'niet de schoon heidsprijs verdiende': „Ik vind dat er snel een blijvend alterna tief gevonden moet worden. Noord is een jonge wijk. Op de wachtlijst voor opvang staan momenteel 150 kinderen. Al sinds juli 1994 is er nota bene geld om een extra beroepskracht aan te nemen. In de verblijfs- ruimte voor een tweede groep wordt nu pas voorzien. Dat moeten de verantwoordelijke wethouders zich aantrekken." Wethouder Bart de Leede (GroenLinks en Kinderopvang in zijn portefeuille) zei zich goed van de nijpende situatie bewust te zijn: „Ik besef ook dat de behoefte aan kinderopvang groot is. Op dit moment was een semi-permanente uitbreiding van de huisvesting de enige mo gelijkheid om te komen tot een snelle oplossing die overigens wel opgaat voor ten minste tien jaar. Ik vond het zonde om lan ger te wachten terwijl het geld voor het personeel er al is. Daar om dus deze tussenweg." jr m SCHIEDAM In een hoog tempo werkten vorige week werklie den aan de afbouw van de nieuwe supermarkt van Albert Heijn in de Hof van Spaland. Passanten vroegen zich hoofdschuddend af of de mannen de klus, voor de officiële opening op 25 maart, wel zouden klaren. Donderdag leek het erop dat pessimisten gelijk kregen, maar maandag bleek het tegendeel. Precies om elf uur verrichtten werknemers, die achttien jaar geleden bij AH in dienst traden, de opening. Daarna stroomde het publiek de grote en moderne vestiging binnen. Er was champagne, koffie, snacks en voor de jeugd een limonadepomp. Iedere honderdste bezoeker die deze week bij AH binnenstapt krijgt een taart cadeau. Bovendien kunnen de klanten de komende weken profiteren van een groot aantal aanbiedingen. Supermarktmanager André Kuipers spreekt in lyrische bewoor dingen over 'zijn' nieuwe zaak. „Het is een schitterende super markt van 2000 m2 met een ongelooflijke keuze. Bij de ingang is een ruime service-counter geïnstalleerd waar men terecht kan voor strippenkaarten, wenskaarten, bloemen en tabaksartikelen. Voorts staat verderop in de winkel onder meer een oven waarmee verschillende broodsoorten ter plekke worden afgebakken en midden in de winkel het grootste kruidenierswaren assortiment uit de regio", aldus de trotse bedrijfsleider. Parkeren levert voor AH-klanten geen probleem op. Het dak van het filiaal is ingericht als parkeergarage en biedt voldoende plaats. Tenslotte is het wel heel plezierig dat manager Kuipers klanten de belofte doet, dat aan de vijftien kassa's geen files zullen ontstaan. WATERWEG Het dagelijks bestuur van de Stadsregio heeft er bij minister Jorritsma van Verkeer en Waterstaat op aange drongen om zo snel mogelijk de financiering rond te krijgen voor de verlenging van de strand spoorlijn in Hoek van Holland. Deze spoorlijn liep ooit vanuit Rotterdam helemaal door naar het strand, zodat de badgasten uit Rotterdam, Schiedam, Vlaardingen en Maassluis regel recht uit de trein het strand op konden. Deze spoorlijn voor kwam veel zomerse fileproble men op de Maasdijk. Begin jaren zeventig werd het oude station 'Strand' in Hoek van Holland echter verplaatst naar een locatie, die zo'n ander halve kilometer van het strand verwijderd is. In het kader van het Masterplan om de toeristische betekenis van Hoek van Holland te versterken, krijgt de badplaats volgend jaar een grondige face-lift. Het weer doortrekken van de spoorlijn naar het strand vormt hiervan een belangrijk onderdeel. Om de procedure niet te vertragen, dient zo snel mogelijk de finan ciering voor dit onderdeel in orde te zijn. Volgens de NS is met de doortrekking een investe ring van circa vijftien miljoen gulden gemoeid. 0 reparaties klaar terwijl u wacht vernieuwen: in overleg met uw wensen WEGENER SIJTHOFF WEEKBLADEN 37 edities in Zuid-Holland. Totale oplage per week: HOOFDKANTOOR: Wegener Sijthoff Weekbladen BV, Prins Hendrikkade 12 - 16, 3071 KB Rotterdam Postadres: Postbus 1980, 3000 BZ Rotterdam Telefoon: Duo's: REGIOKANTOOR: Westhavenkade 14 Postbus 52 3130 AB VLaardingen Telefoon: (010) 4.344.022 Telefax (010) 4.602.727 DIRECTIE: Th. S. Bakker ADVERTENTIEVERKOOP: R. Spierings, tel privé (010) 4.715.104 D. Kuppen, tel privé (010) 4.808.861 Districtverkoopleider: C. Vijtvinkel, tel privé (010) 4.341.702 Accountmanagement: N. de Poorter, tel. privé: (070) 3.282.694 J.T.A. de Fonkert REDACTIE: Helma Steekelenburg (eindredacteur), Bram Wesdorp, Nick van Dien (chefredacteur) Hoofd redactie: Jan Sieben (waarin opgenomen Schiedams Nieuwsblad) verschijnt in Schiedam en Kethel en is een uitgave van Wegener Sijthoff Weekbladen BV Rotterdam en Sijthoff Pers BV Rijswijk, beide behorende tot Wegener NV. BEZORGING: Interlanden/Spreigroep Bezorgklachten: (kantooruren) NS 'IJzerdraat had man achter zich' door PETER BRAAD f* i De verzetsbeweging De Geuzen wordt op velerlei wijzen geëerd. Onlangs is weer een boekje over De Geuzen verschenen, waarin een overzicht wordt gegeven van de mensen achter de organisatie Bert Veldman bij een maquette van zijn lichtobject Ook het AH-team is duidelijk bijzonder tevreden over de nieuwe werkplek rr rr rr rr LL LL Op de openbare Op donderdag 9 mei organiseert bijeenkomst wordt Woningstichting Noordvest van 19.30 tot 22.00 uur een openbare bijeenkomst ingegaan op de in Schiedam, conform de statuten. hoofdlijnen van het Tijdens deze bijeenkomst legt zij publieke verantwoording af over: gevoerde en te voeren het gevoerde beleid in het afgelopen laar op basis van het jaarverslag 1995; beleid. Indien u vragen het te voeren beleid in het komende jaar op basis van het jaarplan 1996. heeft over specifieke of Indien u bij deze bijeenkomst aanwezig wilt individuele situaties, dan zijn, dan kunt u onderstaande antwoordstrook opsturen aan: Woningstichting Noordvest kunt u te allen tijde mevr. C.M.C. Hurkmans Postbus 25, 3100 AA Schiedam contact opnemen met het U ontvangt dan een toegangsbewijs voor de bijeenkomst op 9 mei, inclusief locatie en wijkteam. programma. |a, ik wil aanwezig zijn op de openbare bijeenkomst van Woningstichting Noordvest op 9 mei 1996. Naam Adres Plaats Ik wil graag 1 - 2* toegangsbewijzen ontvangen. Gewenste aantal a.u.b. omcirkelen.

Het Nieuwe Stadsblad | 1996 | | pagina 3