HER DER Museum Schepen uit Verre Landen' organiseert tegen sfeervol decor avontuurlijk/actieve Reizigersmarkt Nederland neemt afscheid van oude telefoonnummers 'Heeft de Rotterdamse Marathon echt het snelste en vlakste parcours?' Werkgever verplicht om bij ziekte loon door te betalen m Country Fair in Ridderkerk Pas op, NAT! Passie-concert Zeventiende Internationale Beatles Conventie voor eeuwig trouwe fans 14-1001 De Stichting Evenementen Country Fair presenteert zich op 14, 15 en 16 juni 1996 in het fraaie Reyerpark in Ridderkerk. Het is voor de vijfde keer dat "deze manifestatie van sport, na tuur en recreatie wordt gehou den. In 1988 trok de Country Fair in Heerjansdam 10.000 be zoekers. Twee jaar later kwamen er 22.000 bezoekers op de mani festatie af. In 1992 telde de Country Fair 38.000 bezoekers bezoekers in Numansdorp en in 1994 kwam de stichting boven de 40.000 bezoekers uit. Talrijke verenigingen en organi- I saties zullen zich op deze unieke manifestatie presenteren. In de vijfde editie is gekozen voor het thema Garden en Country Life. Naast informatie over sport, na tuur en recreatie, treft men stands met oude ambachten, al les over buitensporten als paar den-, vis-, honden-, jacht-, hegel- en golfspelen. Verder zijn de monstraties te zien van bijzonde re bloemsierkunst, tuindecora- ties, kweekmethoden en infor matie over tuininrichting. Daar naast kan men drie dagen lang kennis nemen van natuur en mi lieu, landbouw, bosbouw en hoe we moeten omgaan met flora en fauna. In het fraaie Reyerpark in Rid derkerk heeft de Country Fair 1996 de beschikking over een 10 HA groot terrein met vele bossa- ges en water partijen, alsmede een complete manege en exposi tiehal. De Country Fair is goed bereikbaar en heeft uitstekende logistieke voorzieningen. In het Nationaal Baggermuseum te Sliedrecht worden van 1 mei tot en met 26 augustus 1996 twintig schilderijen getoond van de schilder J.H. van Masten broek in de tentoonstelling 'PAS OP, NAT: De Afsluitdijk'. De schilderijen tonen veel stoom, grijpers en kranen. Het werk wordt getypeerd als kunstzinni ge journalistiek en de kunste naar als kroniekschrijver van zijn tijd. Naast schilderijen van de Afsluitdijk, zijn ook schilde rijen van Scheveningen, Urk en Rotterdam te zien. Van Mastenbroek werd in 1875 geboren in Rotterdam. Al jong trok hij er op uit om tekeningen te maken van de bedrijvigheid in de Rotterdamse havens. Hij is één van de weinige Nederlandse schilders van naam geweest, die oog hadden voor de enorme ver scheidenheid, die de Maasstad met haar rivier en havens bood. De tentoonstelling is te bezichti gen van 1 mei tot en met 26 augustus 1996. Het museum is gelegen aan de Molendijk 204 in Sliedrecht, vlak langs de Rijks weg Al5 afslag 24 of 25. Ope ningstijden: dinsdag t/m zater dag van 14.00 tot 17.00 uur. Het museum is bereikbaar: vanaf NS-station Sliedrecht, lopend of met de treintaxi; vanaf NS-sta tion Dordrecht buslijn 150, en vanaf busstation Rotterdam- Zuidplein met buslijn 157. NS- reizigers krijgen op vertoon van hun kaartje een gratis kopje kof fie. In de Rotterdamse Doelen wordt op zaterdag 6 april het traditionele Passie- en Paascon- cert gegeven door het Christelijk Gemengd Drechtstedenkoor Praise Himhet Christelijk Wad- dinxveens Mannenkoor De Gou- westem en het Veenendaals Ko perensemble. De medewerkende solisten zijn de sopraan Riet den Hertog, de bas-bariton Pieter Vis, de pianist Gezinus Veld man, de panfluitiste Noortje van Middelkoop en de trompettist André Heuvelman. Martin Zon- nenberg en Martin Mans zullen afwisselend het grote, imposante Doelenorgel bespelen. De aanvangstijd van het concert is 20.15 uur. De entreeprijs be draagt 20,00. Het wordt aan bevolen om telefonisch te reser veren op telefoonnummer 010 - 2171717. Museum Schepen uit Verre Landen aan de Wijnhaven in Rotterdam vormt het zeer toe passelijke decor voor De Reizi gersmarkt die van 11 t/m 14 april plaatsvindt; een informa tieve markt waar de bezoeker plannen kan maken voor, voor pret kan beleven aan dan wel kan kennismaken met een ande re, actieve manier van reizen. Tegen een achtergrond van een dertigtal authentieke schepen op ware grootte uit alle delen van de wereld presenteren ver schillende avontuurlijke reisor ganisaties zich. Het aanbod loopt uiteen van avontuurlijke rond- en wandelreizen over de hele wereld tot maatreizen naar India en het meevaren op vrachlschepen. Ook wordt er voorlichting gegeven over inen tingen en andere medische voorzorgsmaatregelen bij ver blijf in verre oorden, kan men een complete buitensport-uit rusting aanschaffen of zich tooi en met oude kralen en sieraden van over de hele wereld. Om alvast in de sfeer te komen kan de bezoeker ter plekke een zeer mystieke, sprookjesachtige reis maken, gecreëerd door beel dend kunstenaar Yvon Koop man. In het reizigers-meetingpoint kunnen reizigers die iets willen aanbieden of een reismaatje zoeken hun mededeling plaat sen. Tijdens de markt vindt een le zingenprogramma plaats met daarin reisverslagen uit oder- meer de Himalaya door Kick Koningsbrugge, Midden- en Zuid Amerika en Nieuw-Zee- land door Hans Baetens. Een lezing met tips voor wereldreizi gers door Frans Timmerhuis zorgt ervoor dat de bezoeker goed voorbereid aan een tocht kan beginnen. Verhalenverteller Dick Koene neemt de kinderen op de meest fantastische reizen mee naar verre stranden en onbewoonde eilanden (die niet altijd onbe woond blijken te zijn!). Om bij te komen van alle in drukken zijn er exotische hapjes en drankjes te verkrijgen. 'Schepen uit Verre Landen' richt haar drijvende gebouw in met zeer toepasselijke stands en presentaties. De markt zal exotisch, origineel en in stijl zijn met de rest van het museum. Openingstijden tijdens De Rei zigersmarkt: donderdag 11 en vrijdag 12: 18.30 - 22.00 uur, zaterdag 13 en zondag 14: 12 tot 17 uur, Toegangsprijs tijdens de Reizi gersmarkt: 5, het adres is: Wijnhaven 20A, Rotterdam. In formatie: Museum Schepen uit Verre Landen: tel. nr.: 010-413 83 51, fax nr.: 010-213 43 44. ln Amerika wordt GPS ge bruikt om hoogtekaarten te maken voor hardlopers, wiel renners, mountainbikers en langlaufers. Zondag 31 maart werd GPS op initiatief van het Innovatiecentrum Rijn- poort in Rotterdam gebruikt om te meten of de Rotterdams Marathon wel het snelste en vlakste stadsparcours ter we reld is! Daartoe vertrok rond 13.15 uur een onopvallend busje met een haast niet op te merken antennetje op het dak vanaf de Coolsingel, ter hoog te van de trappen van het stadhuis. Rond 10 april zullen de metingen bekend zijn. „We verwachten geen opzienba re uitschieters", vertelt ir. Moni que van der Hoeven, adviseur van Innovatiecentrum Rijn poort. „De metingen worden puur uit nieuwsgierigheid een voor de lol gedaan. Wel willen we de metingen gaan gebruiken om een 3D plattegrond van Rot terdam te maken." Global Positioning Systems (GPS) is niet meer en niet min der dan het vanaf de grond zen den van signalen naar een satel liet, die op zijn beurt signalen naar de aarde uitzendt. Daar waar de signalen kruisen wordt de hoogte van de aarde gemeten. GPS is sterk in opkomst. In Ne derland werd GPS gebruikt in opdracht van de NAM om ver zakkingen van de gasvelden in Groningen te meten. De metin gen hebben een nauwkeurigheid van 7 millimeter! De metingen in Rotterdam wer den in samenwerking met mede werkers van de faculteit Geode sie van TU Delft; vakgroep Ma thematische en fysische Geode sie, de heren G.J. Hulsti en J. Garlich, uitgevoerd. In septem ber studeert student Hanno van Dijk af op diffirentiële Geodesie, de techniek die werd gebruikt voor de metingen in de Maas stad. De apparatuur die daarbij wordt gebruikt heeft een waarde van 30.000 gulden. Monique van der Hoeven vertelt dat het idee het Rotterdam Ma- rathonparcours te meten bij haar opkwam, nadat in het blad Techno-Info van de Innovatie- Centra een artikel was versche nen over GPS in sporttoepassin- gen in Amerika. Uitdaging Van der Hoeven: „Gekscherend werd gevraagd of GPS niet iets zou zijn voor televisierubrieken of kranten om hun verslag met mooie hoogtekaarten op te sie ren bij de Marathon van Rotter dam en andere hardloopwed strijden, zoals bijvoorbeeld de Zeven Heuvelen loop en de Am- stel Gold Race in Amsterdam. Op het artikel kwamen heel wat reacties en daarom heeft Innova tiecentrum Rijnpoort besloten samen met TU in Delft de uitda ging aan te gaan." Omdat het parcours van 42.195 kilometer in verband met de werkzaamheden aan de Erasmusbrug dit jaar niet over De Boompjes loopt, zijn de metingen op de Blaak verricht. De Oldegaarde, waar een lus de tekort komende meters aanvult, is tevens in de metingen opgeno men. „Volgend jaar krijgt het parcours er een hoogte bij, want dan gaat de marathon over de Erasmusbrug. Maar ook dan zal de Rotterdam Marathon wel de snelste en vlakste marathon ter wereld blijven", aldus Monique van der Hoeven. PTT Telecom begint op 10 april in haar telefooncentrales met het uitschakelen van de oude telefoonnummers. Hier mee komt een einde aan de periode van dubbele bereik baarheid. Vanaf 10 oktober 1995 heeft Nederland een half jaar de tijd gekregen om te wennen aan de op die dag geïntroduceerde nieuwe tele foonnummers. Om de over gang straks soepel te laten verlopen, biedt PTT Telecom diverse extra hulpmiddelen aan. Op dit moment wordt al bij circa driekwart van alle telefoonge sprekken gebruik gemaakt van de nieuwe telefoonnummers. 'Het Nieuwe bellen' binnen het eigen netnummergebied blijft echter achter. Gemiddeld wordt slechts bij de helft van deze loka le gesprekken gebruik gemaakt van nieuwe telefoonnummers. Via een intensieve reclamecam pagne (televisie, radio, buitenre clame en dagbladen) verwacht PTT Telecom in de laatste drie weken tot 10 april het grootste deel van de achterblijvers over de streep te trekken. Uit onder zoek is gebleken dat een deel van hen bewust wacht met omnum meren tot het werkelijk nodig is. Het uitschakelen van de oude telefoonnummers zal in een aan tal stappen plaatsvinden. Op deze wijze kan PTT Telecom de voortgang goed volgen en lange wachttijden bij de gratis Om- nummerservice 06-0520 en het gratis informatienummer 06- 0096 zoveel mogelijk beperken. In de telefooncentrales wordt ge lijktijdig met het uitschakelen van het oude nummerplan een melder aangezet. Deze melder zorgt ervoor dat iemand die een oud telefoonnummer belt de vol gende tekst te horen krijgt: 'Het door u gekozen nummer is ge wijzigd. Raadpleeg uw Omnum mergids of bel gratis de automa tische Omnummerservice 06- 0520.' Wie 06-0520 belt en ver volgens het oude telefoonnum mer intoetst, krijgt via een Automatische Voice response- computer te horen wat het nieu we nummer is. Deze gratis Om nummerservice is 24 uur per dag bereikbaar. De Omnummergids is in september huis-aan-huis verspreid in Nederland. Uit on derzoek blijkt 90 procent van alle huishoudens over een hulp middel voor het omnummeren te beschikken. Wie de Omnummergids niet meer in huis heeft, kan gratis een nieuw exemplaar afhalen bij Pri- mafoon of Business Center. Ook de Numculator - een apparaatje waarmee oude telefoonnummers eenvoudig omgezet kunnen wor den in nieuwe - is daar verkrijg baar (14,95 gulden). De Numcu lator kan na de omnummering dienst blijven doen als calculator met basisfuncties. Het gratis informatienummer 06-0096 is van maandag tot en met zaterdag van 8 uur 's mor gens tot 10 uur 's avonds bereik baar voor alle mogelijke vragen rondom de nieuwe telefoonnum mers. Bij 06-0096, Primafoon en Business Center zijn tevens gra tis Omnummerdiskettes voor privé en zakelijk gebruik te ver krijgen. PTT Telecom voert nieuwe tele foonnummers in omdat de gren zen van het oude nummerplan, dat uit 1930 stamt, bereikt zijn. In sommige plaatsen van Neder land zou de uitgifte van nieuwe telefoonnummers dit jaar reeds onmogelijk worden. Bovendien is in het nieuwe nummerplan ruimte geschapen voor concur renten, die straks zelf telefoon nummers moeten kunnen uitge ven. Tenslotte maakt het nieuwe nummerplan het mogelijk in Ne derland een Europees alarm nummer 112 in te voeren. Voor wie een baan heeft en ziek wordt of een ongeval krijgt, verandert er doorgaans niets en wordt door de werkgever het zelfde inkomen uitbetaald. Sinds 1 maart komt het geld daarvoor echter uit een ander potje. Voor heen kreeg men ziekengeld van de bedrijfsvereningen. Nu be taalt de werkgever, voor wie in vaste dienst is, bij ziekte het loon door. Als hij wil kan hij zich daar, geheel of gedeeltelijk tegen verzekeren. Dat is het gevolg van de Wet uitbreiding loon doorbetalingsplicht bij ziekte, een nieuwe maatregel om ziekte verzuim en arbeidsongeschikt heid terug te dringen. De nieuwe maatregel brengt voor iedereen rechten en plich ten met zich mee: -Een jaar lang tenminste 70% loon: aan wie in loondienst werkt en ziek wordt, is de werk gever verplicht om ten minste 70% van het loon door te beta len. Zonodig een jaar lang. -In veel gevallen wordt bij ziekte het loon op grond van de CAO aangevuld tot 100%, meestal al meteen vanaf de eerste ziekte dag. Maar het kan zijn dat over de eerste twee dagen geen loon wordt betaald. Dat zijn de zoge naamde 'wachtdagen', die schriftelijk moeten zijn vastge legd in arbeidsovereenkomst of CAO. Bij werknemers die geen gewoon dienstverband (meer) hebben, wordt meestal geen loon doorbe taald. Bijvoorbeeld als een tijde lijke arbeidsovereenkomst is af gelopen, zoals bij uitzend- en oproepkrachten na afloop van hun contract. Maar ook werkne mers van wie de werkgever fail liet is gegaan en vrouwen met zwangerschaps- of bevallingsuit kering kunnen een uitzondering zijn. Om ervoor te zorgen dat zij niet tussen de wal en het schip vallen, blijft de Ziektewet als 'vangnet' bestaan. De bedrijfs vereniging keert dan ziekengeld rechtstreeks aan hen uit. Wie ziek is, dient zich aan be paalde regels houden. Die regels heeft de werkgever opgesteld in overleg met zijn werknemers of met vertegenwoordigers van die werknemers zoals de onderne mingsraad. Bij het begeleiden en controleren van zieke werknemers kan een werkgever zich laten ondersteu nen door een 'arbodienst'. De werkgever moet tijdens ziek te regelmatig contact met zijn werknemer onderhouden maar de zieke hoeft hem of de perso neelsfunctionaris niet te vertellen wat hij/zij mankeert. Alleen de controlerende arts mag vragén wat er scheelt. Deze mag dat pas vertellen aan de werkgever, gis de zieke daarvoor toestemming geeft. De werkgever moet nagaan of er verband is tussen de ziekte en de werkomstandigheden. Wie denkt dat de ziekte door het werk komt, kan dat het beste bespreken met de werkgever of directe chef. Of het spreekuur van de arts van de arbodienst bezoeken. Zonodig moet de werkgever de omstandigheden op het werk verbeteren of de werkzaamheden tijdelijk aan passen. De werknemer dient in ieder geval vervangend werk ac cepteren, als het om passende arbeid gaat. Wie er met zijn werkgever niet uit komt, kan de ondernemings raad inschakelen. Ook de vak bond kan zijn leden met raad en daad terzijde staan. Als een werknemer met zijn of haar werkgever van mening verschilt over al dan niet ziek zijn, kan een van beide partijen een twee de oordeel vragen aan de arts van de bedrijfsvereniging. Deze arts onderzoekt en geeft dan zijn oordeel. De kosten van het on derzoek komen voor rekening van de aanvrager. Komt men dan nog niet tot overeenstem ming, dan kan de kantonrechter worden ingeschakeld. Werkgevers gaan nu dus meer eigen risico dragen. Wie sollici teert naar een (nieuwe) baan, kan door de aanstaande werkge ver dan ook naar een medische keuring gestuurd worden. Deze aanstellingskeuringen horen al leen gebruikt te worden om te beoordelen of de potentiële werkgever belast kan worden met de werkzaamheden die de baan in kwestie met zich mee brengt. Zo'n keuring is echter niet geschikt om ziekten mee te voorspellen. Organisaties van werkgevers, werknemers, artsen en patiënten hebben dat samen afgesproken. Bij een aanstaande treinmachinist wordt dus bij voorbeeld gekeken of hij of zij niet kleurenblind is. Het kan zijn dat bij ziekte van een jaar of langer een werknemer toch weer aan het werk gaat. Voor wie dan opnieuw ziek wordt, kan de werkgever drie jaar lang het loon vergoed krij gen van de bedrijfsvereniging. Lang ziek geweest zijn, betekent dus allerminst dat men niet meer aan de slag komt. Wie meer wil weten over loon doorbetaling of ziekengeld, kan de brochure 'Zo zit het met uw loon bij ziekte' aanvragen tyij het ministerie van Sociale Zaken en Werkgelegenheid, telefooh: 070- 3334455. Op zaterdag 6 April 1996 (Paas Zaterdag), organiseert Beatles Unlimited de jaarlijkse Internationale Beatlesdag in: De Meervaart, Osdorpplein 205 in Amsterdam-Osdorp. Te gast is Pete Best. Hij was de drummer van de Beatles tussen Augustus I960 en 1962. Bets was er bij in Hamburg, waar de groep muzikaal gehard werd Na de eerste proefopnames voor Abbey Road werd hij vervangen door Ringo Starr. Op de CD Anthology is Pete te horen op 10 nummers, waaronder de eerste opname van 'Love Me Do', Het Programma van deze alweer zeventiende concentie omvat films, een veiling, interviews, een handtekeningen-sessie, een Beatlesquiz, en laserdiscshow, 4 videoshows van elk 7 uur en een Beatlesmarkt. De Meervaart is bereikbaar met tram I en 17 vanaf het Centraal Station (30 minuten) en vanaf station Amsterdam-Lelylaan (5 min.). Per auto, neem vanaf de A 10, afslag S106 via de Lelylaan en Meer Vaart naar Amsterdam Osdorp. De organisatie is in handen van Beatles Unlimited, Postbus 602, 3430 AP Nieuwegein. Informatie per telefoon en fax. 030-6063678. De Pete Best Band komt naar De Meervaart, als onderdeel van hun 'Back To The Beat' wereldtournee, waarbij ze ook o.a. Rusland, Brazilië, Japan en Saoedi Arabië zullen aandoen. Dankzij de release van The Beatles Anthology I, waar Pete op 9 nummers drumt, krijgt hij eindelijk de erkenning waarop hij recht heeft. Een prettige bijkomstigheid is het feit dat de royalties hem nu miljonair kunnen maken! De conventie loopt van 10.00 uur -17.30 uur en de kosten bedragen 17,50 per persoon. Abonnees betalen minder- f15en kinderen t/m 6 jaar zijn gratis. De Kaartverkoop vindt plaats via De Meervaart, tel 020-6107393. Innovatiecentrum TU Delft deden GPS-metingen door LIANNE VAN ECK GPS kan vanuit een busje gemeten worden foto JANSSEN DE KIEVITH Jong geleerd, oud gedaan foto LEUNIS VERLINDE

Het Nieuwe Stadsblad | 1996 | | pagina 19