Opwindende Mitsubishi Eclipse voor nog meer rijgenot Compact als voorheen, maar leuker, frisser en... goedkoper WÊÊ0 Mazda- dealers Lentekriebels bij BMW 5-serie: Auto-1 van Europa Seat Marbella: geen nieuwe auto is goedkoper Opel Corsa en Astra 'Fresh': airconditioning standaard I WOENSDAG 3 APRIL 1996 14-452 De redactie van deze autopagina wordt verzorgd door Willem van den Elskamp Reacties en bijdragen sturen aan Wegener Sijthoff Weekbladen, postbus 5825, 2280 HV Rijswijk Tot veler verrassing is de BMW 5-serie gekozen tot de nieuwe Auto-1 van Europa. Miljoenen lezers van tien samenwerkende Europese autobladen, waaronder AutoWeek uit Nederland, kregen de kans om auto's te nomineren, waarna in de tweede ronde een jury de uitgekozen auto's testte en beoordeelde. Tweede werd de Mercedes E-klasse, de Peugeot 406 kwam op de derde plaats, de gedoodverfde favoriet, de Fiat Bravo/Brava, ein digde als vierde. De afgelopen jaren ging de titel naar de VW Golf (1992), de Re nault Safrane en de BMW 3-serie 1993), de Ford Mondeo 1994) en de Audi A4 (1995). Waarbij opvalt dat de Europese publieksjury en de 'deskundigen-jury' een sterke voorkeur voor Europese au to'^ sterker nog: Duitse auto's aan de dag leggen. Afgezien van de Renault Safrane, die in 1993 ex-aequo eindigde met de BMW 3- serie, ontbreken Franse, Italiaanse en Japanse auto's bij de mo dellen die tot nu toe deze Auto-1 titel veroverden. heeft de prijzen voor de nieuwe Eclipse nog niet definitief vastge steld. Volgens een zegs man komt de nieuwe prijs evenwel in de buurt van de oude prijs uit (dat was: f 63.950) of zelfs iets daaronder. Spannend De ontwerpers van Mit subishi Motors Ameri ca slaagden erin een zo wel sportieve als stijl volle auto te ontwer pen, die is voorzien van hoogwaardige tech niek en over 'spannen de' rijeigenschappen beschikt. Anno 1996 is de Eclipse iets lager, breder en lager dan z'n voorganger. Z'n gerin ge hoogte heeft een gunstige invloed op stabiliteit en wegcon tact, terwijl de lange wielbasis en de grotere spreidstand met 5,5 cm extra spoorbreedte bij dragen aan de uitgeba lanceerde wegligging. Stuur- en weggedrag zijn heel voorspelbaar door de onafhankelijke voorwielophanging en McPherson schroefver- en. Het rijcomfort in bochten is gewaar borgd door de multi- link achterwielophan ging. Met z'n Cw-waar- de van 0,27 (was: 0.29) is de Eclipse zo'n beetje de beste in zijn klasse. Sprintvermogen Krachtbron van de nieuwe Eclipse is de 2,0 liter 16-kleppen DOHC EC1-MULTI benzine motor met dubbele bo venliggende nokkenas. Het sprintvermogen is ronduit opwindend: van 0 tot 100 km/uur in 9,4 sec. Z'n topsnelheid ligt op 220 kmiuur. Het gemiddelde verbruik is volgens fabrieksopga- ve alleszins aanvaard baar, namelijk 1 op 11,3. Voor en achter zijn schijfremmen gemon teerd. ABS werkt op alle vier de schijfrem men en voorkomt dat by een noodstop de wielen blokkeren. Tien jaar geleden lanceerde Seat de Marbella op de Nederland se markt. De Marbella 900 L kostte toen - we hebben de oude prijslijst er bijgepakt - vanaf 11.995,. Sinds half maart biedt Seat de Marbella aan met een vanafprijs van 12.995,-. En dat terwijl deze Spaanse evenknie van de Fiat Panda in het voor bije decennium toch ook de nodige verbeteringen heeft onder gaan. Samen met de evendure Suzuki Alto is de Seat Marbella nu (weer) de goedkoopste auto van ons land. Of zoals Seat-im- porteur Pon Car het noemt: „Voor een lagere prijs is in Neder land thans geen nieuwe auto te koop". Lange tijd was de Seat Marbella al de goedkoopste auto van Ne derland. Hij stond voor 13.695 gulden in de prijslijst. Tot begin dit jaar Suzuki ineens met de Alto ver onder de prijs van de Marbella dook. Waardoor de prijs van de goedkoopste auto van Nederland op 12.995 gulden kwam te liggen. Dit kon de Seat-importeur niet over zijn kant laten gaan. Pon Car besloot de prijs van de Marbella eveneens te verlagen en wel tot hetzelfde niveau als de prijs van de Suzuki Alto. Basispakket Als basispakket heeft elke Marbella: vijf versnellingen, traploos verstelbare rugleuning op de voorstoelen, make-up spiegeltjes in beide zonnekleppen, in hoogte verstelbare hoofdsteunen, stoot- sierlijsten rondom, afsluitbare tankdop en twee buitenspiegels. Voor slechts 300 gulden meerprijs levert Seat de Marbella met een kanteldak. Dank zij dit zonnedak kunnen de inzittenden maximaal genieten van het hopelijk fraaie lente- en zomerweer. Deze versie heet Marbella Del Sol en is verder herkenbaar aan het Del Sol logo op de achterklep. Auto-accessoires die met een 'A' beginnen, zoals airbags, ABS en airco, worden gaandeweg bij steeds meer automodellen standaard. Op airco-gebied was Nissan de trendsetter, maar de laatste tijd gaan ook steeds vaker andere automerken ertoe over hun model len standaard met airco uit te rusten. Daewoo en Honda leverden in de lange hete zomer van 1995 airco voor een vriendenprijs. Hy undai levert thans de Lantra Air met gratis airco. Ook Opel kon digt nu twee frisse versies aan: Astra 'Fresh' en Corsa 'Fresh' bei de standaard met airco. Met de zomer in aantocht is dit een pretti ge geste van de Nummer 1 op de Nederlandse automarkt. Normaal kost een airconditioning-installatie in de Corsa of Astra zo'n 3500 gulden, inclusief montage. Bij de Corsa 'Fresh' en de Astra 'Fresh' rekent Opel voor deze klimaatregeling slechts 1500 gulden door aan de klant. Anders gezegd: de koper van een Corsa 'Fresh' krijgt een voordeel van 2055 gulden; bij de Astra 'Fresh' bedraagt dit voordeel 2155 gulden. Naast deze korting is de 'Fresh'-rijder voortaan verzekerd van een verkwikkend klimaat in de auto, wat het comfort en de veilig heid - met airco rijd je gewoonweg alerter - ten goede komt. AUTOSCHADE DRIES SPAANSEPOLDER Mitsubishi brengt in mei de vernieuwde Eclips in Nederland op de markt. Met deze flit sende sportcoupé ver wacht dit merk hoge ogen te gaan gooien in het coupé-segment dat de laatste tijd. mede door de Opel Tigra en de Toyota Paseo, een wederopstanding be leeft. Importeur HNG een grotere diameter heeft, komt de Micra ook wat uitdagender over. Verblijfplaats Om het verblijf aan boord te veraangena men, bracht Nissan de interieuruitrusting van de Micra's op een hoger peil. Onder meer door het gebruik van nieuwe stoelbekleding, stoffen bekleding op de binnen kant van de deuren en het met contrasterende zwarte details afgewerk te dashboard is het pas sagierscompartiment een vriendelijke, ver zorgde verblijfplaats ge worden. Verder is bij de Micra vanaf de basis-versie het stuurwiel in hoogte ver stelbaar. Het stuurwiel zelf is geheel nieuw, zwart van kleur, en heeft (naar gelang de uitvoering) drie of vier spaken. Vlotte vierpitters Wat buitenmaten en wielbasis betreft, bleef bij de nieuwe Micra al les bij het oude. Ook mo torisch beweegt de nieu we Micra zich op bekend terrein. Er staan dezelf de vlotte vierpitters van 1.0 en 1.3 liter ter be schikking die we ken nen uit de vorige gene ratie. Die techniek is niet alle daags. Zo is de Micra de enige auto in zijn klasse die in alle versies een lichtmetalen 16-klepper aanbiedt met dubbele bovenliggende nokke- nassen en elektronisch geregelde multi-point injectie. De krachtbron nen hebben een gede gen reputatie van be trouwbaarheid en zui nig gedrag. Ze maken weinig geluid en zijn on- onder meer velgen, ban den en een spoiler tegen gereduceerde prijs ver- rijgbaar. Bovendien is er de airco-aanbieding voor 990 gulden. Ook andere modellen kennen bijzondere pak ketten met accessoires en kleuren. Ook hier geldt de airco-aanbie ding. Wereldreis Tijdens het lente-festi val maakt iedereen, die een Mazda-showroom bezoekt, kans op het winnen van één van de 135 KLM Stedentrips voor twee personen. Als klap op de vuurpijl kan daarnaast óók nog eens een Wereldreis Voor Twee Personen worden gewonnen. derhoudsarm. Tijdens de kennisma- f, king met de vernieuwde Micra reed ik in een 1.3 liter N-CVT. Dit is Nis san's variant van de Continu Variabele Transmissie (CVT), de moderne nazaat van het s legendarische 'pientere j pookje' van DAE. Rijden in de N-CVT-ver- sie blijkt een vorm van vernuftig vertier. Uiter aard hoefje niet te scha kelen, maar de wijze waarop de transmissie die handelingen van je overneemt geven je soms het gevoel alsof je in een vliegtuig zit dat een doorstart maakt. De traploze versnellings bak regelt het allemaal vlekkeloos. Zelf heb je er geen invloed op; het overkomt je en dat geeft een rustig gevoel. Ik kan me voorstellen dat voor bepaalde doelgroe pen deze N-CVT een uitkomst is. Uiteraard levert Nissan de Micra ook met een 'gewone' handgescha- kelde vijfbak, waarbij de vijfde trap een overdri ve is. Over het rijgedrag van de nieuwe Micra niets dan goeds. De wagen is prima handelbaar. Wat mede te danken is aan de draaicirkel van slechts 9,2 meter. Ook de stabilisatoren vóór en achter missen hun effect niet op de wegligging. Zowel in bochten als bij het rechtuit rijden ligt de nieuwe Micra koersvast en dus betrouwbaar op de weg. De 'verluxing' van de aankleding leidt ertoe dat je je al snel thuis voelt in deze sub-com pact. Ondanks de be scheiden afmetingen is er binnenin volop lee fruimte. Na het verblijf van een paar uur in de Micra heb je het gevoel datje met een echte mo derne middenklasser op pad bent, maar dan één in zakformaat. Voor Nissan is de Mi cra één van de drie steunpilaren onder de verkoop. De huidi ge versie kwam in 1992 op de markt. Prompt werd-ie uit geroepen tot Europe se 'Auto van het Jaar 1993'. Dat was we reldnieuws, want de Micra was het eerste Japanse automodel dat deze belangrijke titel veroverde. Na vier jaar acht Nissan de tijd rijp voor een face-lift en een aan- jj passing van de uit rusting aan de eisen des tijd. Onder de druk van de huidige 1 prijzenslag zag im porteur Nissan Mo tor Nederland zich tevens genoopt de prijzen, vergeleken met het oude model, te verlagen (vanaf ƒ21.495,-). In grote trekken is de verjongde Micra gelijk aan zijn voorganger. Ook technisch zijn er weinig wijzigingen, af gezien van de montage van een stabilisator stang vóór en achter. Te vens heeft de Micra standaard een geavan ceerde elektronische startblokkering. Dit NATS-2 (Nissan Anti- Theft System) komt uit tests te voorschijn als 'nauwelijks te kraken', zodat de Micra één van de best beveiligde auto's in zijn klasse is. Voornaamste uiterlijke verschil betreft de nieu we grille. Deze is wat platter dan voorheen en heeft nu het grote Nis- san-logo. Nieuwe, frisse opvallende carrosse- riekleuren (geel, groen, paars) dragen verder bij aan het verjongde ima go van Nissan's Benja min. Door het ver chroomde eindstuk van de uitlaat, dat tevens Mazda-dealers hebben tot en met 10 april in verhevigde mate last van lentekriebels. Cen traal in de show room staat de nieuwe Mazda 121. Terwijl er specta culaire actiepakketten worden aangeboden voor de 323 en 626. Daarnaast kunnen de Mazda-modellen wor den voorzien van nieu we bekledingsstoffen, nieuwe kleuren en goedkope airco's. Voor de consument kan het prijsvoordeel oplopen tot maximaal zo'n 5500 gulden. In het kader van de 'len tekriebels' is de 323 Coupé in de 1.5 LX-ver- sie verkrijgbaar met de nieuwe kleur 'Passion Rose'. Hij kan verder Liefhebbers van extra ringen ook goed aan worden uitgevoerd met accessoires komen bij hun trekken. Er is een een nieuwe bekleding. alle 323 Coupé uitvoe- bijzonder pakket met BMW's nieuwe 5-serie sleepte de titel 'Auto-1 van Europa' in de wacht. Vernieuwde Nissan Micra Autoschade Wij herstellen vakkundig, veilig, en snel. Geven twee jaar FOCWA garantie. Vervangend vervoer beschikbaar. En leveren ongekende service. Daar zijn we FOCWA Garantiebedrijf, classificatie 1 voor. Ook voor caravanreparatie en -onderhoud. n Nieuw! Alternatief caravanwandherstel. Voordeel 40%-60%. iJ Bokelweg 100, Schiedam. Tel. 4154540. Fax 4620623 GARANTEBEDRUF Vooral dank zij z'n lage prijs is de Seat Marbella al 10 jaar één van de populairste mini-auto's. Mitsubishi Eclipse: sterk staaltje sportiviteit. Te koop vanaf mei met een - volgens importeur HNG - 'zeer interessante prijsstelling!' middenklasser in zakformaat Met de nieuwe Nissan driedeurs (links) en vijfdeurs kun je alle kanten op. Met de nieuwe grille sluit de verjongde Micra nu aan bij de rest van de Nis san-familie. ''.X/wf,-' "L x -f/ Mazda 323 Sedan: tijdens het lente-festival introduceert Jdazda een nieuwe kleur: 'Silver Stone'.

Het Nieuwe Stadsblad | 1996 | | pagina 21