HER DER Rozen verwelken, schepen vergaan het poesiealbum blijft altijd bestaan Carmina Burana van Carl Orff: heavy metal onder de klassiekers 'I 'Een tweeling is het mooiste wat er is, maar het loopt wèl in de papieren Trek een bek tegen racisme Niet zomaar een camping Op zoek naar de Oosterstraat Kracht Kruipers kruipen voor Jantje Beton Gezinskaart Wie zorgt er voor de mantelzorger? 'Ct: fr De oud-Rotterdammer K.J. van Gelder is op zoek naar foto's van de Oosterstraat in Rotter dam. Zijn vader woonde ooit op drie adressen in de straat, maar van geen van de huizen is een foto bewaard gebleven. De Oosterstraat liep van 1874 tot 1940 van de Lange Warande naar de Goudsesingel. Bij het bombardement van 14 mei 1940 werd de straat weggevaagd. Van Gelder is al enkele jaren op zoek naar foto's van de straat. Die speurtocht heeft echter nog geen enkele foto opgeleverd. Wie Van Gelder kan helpen aan foto's van de Oosterstraat kan hem bellen op nummer 0180- 619113. 16-1001 In mei begint in Amsterdam een unieke serie wedstrijden waar mee door middel van sponsor gelden een zo hoog mogelijk be drag voor Jantje Beton bij elkaar gesprokkeld moet worden. Het evenement bestaat uit wedstrij den met bijzondere voertuigen: Wheel-less Active Mobiles (Wam's) met de naam Kracht Kruipers. De Kracht Kruipers zijn 3,5 meter lang en 3,5 meter breed en worden voortbewogen door een team dat op 2,5 meter hoogte zit. Zij trekken aan roeis- tangen en zorgen er zo voor dat het gevaarte in beweging komt. De voertuigen zijn ontwikkeld in het Land van Ooit. Door middel van een wervings campagne worden clubs, scholen en bedrijven benaderd om deel te nemen aan de wedstrijden die door het hele land gehouden worden. De finale is op 6 juli in Rotterdam. Tijdens het evene ment worden er per uur tien ra ces gehouden op een parcours van 60 meter. In de Kracht Kruiper is plaats voor 15 tot 21 'Kleine Kanjers' '(gemiddelde leeftijd tot en met j 11 jaar), 12 tot 18 'Kanjers' (ge middelde leeftijd van 12 tot en met 17 jaar), of een team van 9 tot 15 Kolossale Kanjers (ge middelde leeftijd van 18 jaar en ouder). Ook het publiek kan te gen betaling Kracht Kruipen. De opbrengst hiervan en de sponsorgelden komen volledig ten gunste van Jantje Beton. In Nederland zijn maar liefst 1,3 miljoem mensen die soms jaren achtereen zorgen voor iemand anders met wie ze een persoonlijke band hebben. Steeds meer mensen kunnen op deze manier langer thuis wonen. Maar wie zorgt er voor de verzorger? Hoe voor kom je dat je overbelast raakt? En waar kun je terecht voor ondersteuning? Ant woorden op deze en andere vragen zijn te vinden in de 'Kleine almanak voor infor matie en advies, mantelzor- gers' van het Nederlands In stituut voor Zorg en Welzijn- /NIZW. Mensen die op deze manier anderen helpen, worden ook wel mantelzorgers genoemd. De praktische hulp zorgt, sa men met onderling begrip en vertrouwen, voor een veilige en ontspannen omgeving voor de persoon die thuis wordt verzorgd. Mantelzorg is echter geen gemakkelijke opgave, zeker niet als het lan gere tijd gaat duren. In de acht hoofdstukken tel lende almanak worden tips en praktische adviezen gege ven voor alle mogelijke pro blemen die een mantelzorger tegen kan komen. Achterin zijn talloze handige adressen te vinden en een lijst met aan bevolen boeken. De almanak kost 19,50 en is te bestellen bij de NIZW Uit geverij, Postbus 19152, 3501 DD Utrecht, tel. 030- 230 66 07, fax 030-230 64 91, o.v.v. bestelnummer E 52076. Het boek is ook in de voek- handel verkrijgbaar (ISBN 90-5050-364-0). tiet Omniversum in Den Haag heeft, naast de al gebruikelijke reducties, nu ook een gezins kaart geïntroduceerd. Een gezin jnet 2 volwassenen en 2 kinderen betaalt 55,- in plaats van ƒ61,- Het Nationaal Schoolmuseum organiseert een tentoonstelling over de geschiedenis en het ge bruik van poëziealbums in Ne derland. In de volksmond is het poëziealbum beter bekend als 'poesiealbum'. Alle meisjes ken nen dit fenomeen. In vroeger tij den was dit echter geen meisje saangelegenheid. Al vanaf de 15e eeuw werd vooral door stu denten in zogenaamde 'alba amicorum' de vriendschap voor de eeuwigheid vastgelegd. In de 19e eeuw namen dames uit de gegoede burgerij dit gebruik van de studenten over. Zij schreven hun vriendschapswensen echter op losse blaadjes die zij in een doosje bewaarden. Naast deze versjes bevatten deze losbladige alba tevens prachtige tekenin gen, vlecht- en prikwerkjes en kunstige borduursels. Het poe- ziëalbum zoals wij dat tegen woordig kennen, kreeg rond 1870 zijn vaste vorm. In de loop van de twintigste eeuw zijn het de schoolgaande meisjes die zich de trotse bezit sters van een poeziëalbum kun nen noemen. In de tentoonstel ling 'Eeuwig verwelkende rozen, poëziealbums in Nederland' ligt de nadruk op de laatste catego rie. Een poëziealbum is een kleinood vol herinneringen en een dier baar bezit voor elke eigenaar. Omdat het museum slechts een beperkt aantal albums in haar collectie heeft, is een oproep ge daan om meer albums in bezit te krijgen. Op deze oproep hebben duizenden mensen enthousiast gereageerd. Zodoende kan een goed beeld geschetst worden van de geschiedenis en het gebruik van het poëziealbum. Wie kent er niet de versjes: 'Rozen verwelken, schepen vergaan, maar onze vriendschap blijft eeuwig bestaan. en: 'Twee open oogjes een hartje van goud een zuiver geweten zorg dat je het behoudt. Deze versjes zijn van alle tijden. In het poëziealbum wordt de be zitster met goede raadgevingen en wensen overstelpt, maar ook normen, waarden en deugden spelen een belangrijke rol: 'Vreest den Heer te allen tijd Doe uw werk met lust en vlijt Is uw kleed niet nieuw of fijn Laat het echter zindelijk zijn Wat een meisje het beste staat Is wel een zuiver rein gelaat En een zachte goede geest Die den Heer van harte vreest. Verder wordt net als in vroeger tijden de vriendschap bezongen: 'Gij vraagt mij of ik op dit blad Een vers aan u wil schenken Opdat gij bij het zien daarvan Aan mij zoudt kunnen denken 'k Voldoe hierbij aan uw verzoek Maar gaarne zou ik weten Of gij ook zonder versenboek Mij nimmer zult vergeten. Daarnaast is menig poëziealbum een lust voor het oog. Ze zijn vaak prachtig versierd en voor zien van met glittertjes bestrooi de plaatjes. Maar ook kunstige vouwsels, plakwerkjes en teke ningen verluchtigen de albums. Juffen en meesters Vooral juffen en meesters doen hun uiterste best om er iets moois van te maken. Ze refere ren daarbij vaak aan de lessen op school. Zo schreef een gym nastiekleraar: 'Klimmen, lopen, zwaaien en springen Op brug, ladder, rek en ringen Doe je bij het werk in de gymnas tiek Zo houdt je je lichaam flink en kwiek En zal het sterk en gezond op groeien Laat je zieltje er mooi in bloeien. Sommige poëziealbums weer spiegelen maatschappelijke ge beurtenissen. Een dieptepunt in de Nederlandse geschiedenis is de Tweede Wereldoorlog. De in drukken en onuitwisbare erva- j§7 1 K7Lf U. r H3ÏT: f ringen spreken uit de albums: Heb je over? Denk aan mij. 'Boter, vlees en eieren. Alles is nu op de bon Ik zit te denken en te turen En ik zoek me krom Je mag niets zeggen en niets schrijven Maar gedachten zijn nog vrij Daarom wilde ik je vragen In de tentoonstelling wordt de lijn van het verleden naar het heden doorgetrokken en zullen ook de 'vriendschapsboekjes', die bij de huidige schooljeugd zeer in zwang zijn, getoond wor den. De tentoonstelling zal fees telijk worden geopend tijdens het Nationaal Museumweekend van 20 en 21 april. Alle schen kers en bruikleengevers zijn voor dit weekend uitgenodigd. Onge twijfeld kunnen zij enthousiaste verhalen vertellen over hun al bum. Daarna loopt de tentoon stelling tot 8 september. Het mu seum is te vinden aan de Nieu- wemarkt la in Rotterdam. De ouders die het hebben meegemaakt zijn er van over tuigd: het krijgen van een tweeling (of drie-, of meer ling!) is het mooiste wat je kan overkomen. En steeds meer mensen kunnen ervan meepraten, want het aantal meerlingen neemt toe in Ne derland. 'Mevrouw, meneer, gefeliciteerd, het zijn er twee!' Die ene mededeling van de verloskundige of gynaecoloog heeft enorme gevolgen voor het leven van de aanstaande ouders. Er volgt een zwanger schap die anders is dan andere en de bevalling is een unieke belevenis. Maar ook als de kinderen er eenmaal zijn, wordt het leven van de meer- lingouders nooit meer 'ge woon'. Het genot van twee of meer baby's tegelijkertijd wordt afgewisseld door de drukte die dit onvermijdelijk meebrengt. In tegenstelling tot vele andere landen zijn er in Nederland nau welijks speciale voorzieningen voor meerlingouders. Als er in eens drie of meer kinderen ter wereld komen, kan meestal wel een beroep worden gedaan op thuiszorg, maar vooral voor de extra kosten die de komst van een meerling veroorzaakt, zijn geen speciale regelingen beschik baar. Multimoeder De geboorte van een meerling is sowieso een onverwachte kos tenpost. Ineens moet alles in meervoud worden aangeschaft: ledikantjes, kinderstoelen, kleer tjes, noem maar op. 'Juist dat is voor sommige mensen een dom per op de feestvreugde,' zegt He- leen Dam (37) uit Numansdorp. Zij is zelf moeder van een twee ling. In augustus 1993 beviel zij van Jolien en Sharon. Het was een vreugdevolle, maar onver wachte uitbreiding van het gezin Dam, want Heieen en haar man Jan hadden toen al een dochter van 8 en een zoon van 6. Heieen weet inmiddels dat je als 'multimoeder' tot veel. heel veel in staat bent. Dat lukt onder meer door ervaringen te delen met andere meerlingouders. He- leen is wat dat betreft inmiddels zelf een vraagbaak, want zij treedt op als contactpersoon voor de Nederlandse Vereniging van Ouders van Meerlingen (NVOM). Geregeld staat zij met informatiekramen op speciale beurzen; bovendien is ze thuis te raadplegen door (aankomende) ouders die met vragen zitten. Omdat Heieen merkte dat er heel veel behoefte bestaat aan dergelijke contacten, maar ook aan het uitwisselen van 'meer lingspulletjes', heeft zij samen met twee andere tweelingmoe ders het initiatief genomen voor een Meerlingmarkt. Op zaterdag 27 april kunnen ouders en ande re belangstellenden hiervoor te recht in haar boerderij aan de Molendijk in Numansdorp. De markt richt zich vooral op meer lingouders uit Zuid-Holland, Zeeland en Noord-Brabant. Be langrijkste activiteit die dag is een beurs waar meerlingouders hun overbodig geworden kleer tjes, speelgoed en andere artike len kunnen verkopen aan lotge noten. Want daarvoor is grote belangstelling, heeft Heieen ge merkt. Kort gedragen 'Als je een tweeling hebt, gebruik je enorme hoeveelheden kleer tjes. Lang niet iedereen is in staat alles te bewaren als de kinderen eruit zijn gegroeid. Dat gaat je soms best aan je hart, want de meeste dingen zijn nog hartstik ke mooi. Voor een tweeling koopje vaak toch speciale kleer tjes en die gaan dan maar één kind mee,' vertelt Heieen. 'Je kunt het dan wel naar een gewo ne kledingbeurs brengen, maar dikwijls raak je er dan maar één kwijt van een stelletje. De rest houd je over. Dat is zonde, want al met al gaat er een hoop geld in die kleertjes zitten. Het zou fijn zijn als je daar andere tweelin- gouders mee kunt helpen.' Heieen heeft weieens kleertjes naar een speciale winkel met tweedehands meerlingspullen gebracht, maar dat vindt zij toch een heel gedoe. 'Bovendien is de dichtstbijzijnde in Driebruggen.' Met haar initiatief voor de Tweelingbeurs in Numansdorp schoot Heieen in de roos bij Anja Hoogwerf (36) uit West maas en Willy de Regt (39) uit Mijnsheerenland. Anja is moe der van een zoon van 7 en twee zoontjes van bijna 3. Willy heeft ook een zoon van 7 en daarnaast twee dochters van ruim 3. Uitkomst Anja vindt de meerlingmarkt een uitkomst voor ouders van twee- en drielingen. 'Voor ouders die nog spullen nodig hebben is het een mooie gelegen heid voordelig aan goede dingen te komen. En voor de mensen die spulletjes willen verkopen is het een kans om andere ouders te helpen, maar ook om nog wat terug te zien van de grote bedra gen die zijn uitgegeven. Iedereen heeft er voordeel van.' Willy heeft zelf ervaren hoe moeilijk (en duur) het is om in eens een complete uitzet dubbel aan te schaffen. 'Dat loopt be hoorlijk in de papieren. Ik heb toen ik zwanger was van Jojan- neke en Annelieke ook gepro beerd dingen tweedehands te ko pen, maar dan moet je net ie mand weten te vinden die iets kwijt wil. Een tweedehands tweelingwagen was bijvoorbeeld niet te vinden. Toen heb ik er maar een in de winkel gekocht voor elfhonderd gulden. Dat was een extra uitgave; als ik een tweedehands wagen had kunnen vinden, had ik dat zeker gedaan Speelgoed Er worden al veel spulletjes aan geboden. Kleertjes, schoeisel, speelgoed, tweelingwagens en bijvoorbeeld fiets- en autostoel tjes. 'Mensen die iets willen ver kopen, moeten zich vooraf bij ons melden,' vertelt Heieen. 'In ieder geval moet iedereen zelf een tafel of iets dergelijks mee brengen om de spulletjes op uit te stallen.' Alle meerlingouders mogen tijdens de beurs gratis hun spulletjes uitstallen en ver kopen. Wel wordt van kopers en verkopers twee gulden entree ge vraagd, ter dekking van de kos ten. Kinderen hebben vrij entree. De meerlingmarkt wordt op za terdag 27 april van 10.00 tot 14.00 uur gehouden in de schuur van de boerderij van Heieen en Jan Dam aan de Molendijk 16 in Numansdorp. Vanaf rijksweg 29 (afslag Numansdorp) geven bor den de route naar de boerderij aan. Voor meer informatie: He- leen Dam, telefoon 0186- 65 34 14; Willy de Regt, 0186- 60 33 40; Anja Hoogwerf, 0186- 57 37 28. De Carmina Burana van Carl Orff kun je eigenlijk nauwelijks een koorwerk noemen. Dit mu- ziek-epos is zoals de componist zei een huwelijk, 'een brug tus sen pop en klassiek'. Orff wilde dan ook niet dat de uitvoering van zijn werk beperkt bleef tot duffe concertzalen. Liever zag hij een uitvoering als een spekta kel, als totaaltheater. En waar anders dan in het Rotterdamse Ahoy' komt zo'n spektakel beter tot zijn recht? De Carmina Burana wordt in Ahoy' uitgevoerd onder leiding van de gedreven dirigent Ilya Stupel. Vorig jaar november bracht hij in de Utrechtse Jaar beurs ruim twaalfduizend bezoe kers in extase. De uit oerende musici zijn van The Artur Ru binstein Philharmonic Orches tra, The Polish National Orches tra, The Pommeranian Philhar monic Orchestra, The Silessian Philharmonic uit Katowice (Po len), The Artur Rubinstein Choir en Stadsknapenkoor El- burg o.l.v Pieter Jan Leusink. Solisten Solisten zijn Leila Pachachi (so praan), Hector Guedes (bariton) en Blazej Grek (tenor). Ilya Stupel noemt de massale zang in de Carmina Burana een seksuele manier van zingen. Wat dat betreft heeft dit werk dan ook veel gemeen met popmu ziek: ritme, sensualiteit, vreugde en rust. De teksten zijn ontleend aan twaalfde en dertiende eeuw- se Benedictijnse liederen, des tijds geschreven door opstandige studenten die vanwege liederlijk gedrag uit de kloosters waren verbannen. De Carmina Burana is op zater dag 20 april te zien in Ahoy' in Rotterdam. Kassa Ahoy': 010- 410 43 04 of 481 21 44. In het kader van de aktie Trek een bek tegen racisme, wordt iedereen van 13 tot en met 26 jaar uilgedaagd een (zelf)portret te maken waaruit duidelijk wordt dat men goed tegen racisme is. Alle technie ken en materialen zijn toegestaan voor het maken van het portret, mits het resultaat tweedimensionaal is en niet groter dan 50 x 70 centimer. Alle inzendingen worden gepresenteerd op exposities, postkaarten of posters en verwerkt in het 'portretten-protest-boek' dat in september 1996 verschijnt. Op enkele grote evenmenten is Canon-apparatuur aanwezig waarmee men direct en ter plekke portretten kan maken. Dit is bijvoorbeeld mogelijk tijdens de finale van de Kunstbende op zaterdag 15 juni in Muziekcentrum Vredenburg te Utrecht en op de Megafestatie die van zaterdag 6 tot en met zondag 14 juli in de Jaarbeurs in Utrecht gehouden wordt. De aktie loopt tot 15 juli. Gestreefd wordt naar een verzameling van duizend portretten, waarmee een gooi gedaan wordt naar het Guinness-record. De portretten kan men opsturen naar Kunstbende, 's-Gravesandestraat 51, 1092 AA Amsterdam. Wie wel van kamperen houdt, maar niet van overvolle cam pingterreinen met blèrende ghettoblasters en walmende frietkramen, kan zijn geluk eens beproeven op één van de 24 terreinen van de Vereniging Nederlandse Landgoed- en Kasteel-Campings (LKC). Deze terreinen zijn gelegen op aaneengesloten natuurterrei nen van minimaal 25 hectaren en/of bij kastelen of oude bui tenplaatsen of op een particu lier grondbezit met historische of landschappelijke waarde. Elk van de terreinen heeft zijn eigen karakter en biedt groen, rust, ruimte en sfeer. De LKC-terreinen zijn te on derscheiden in drie soorten: de algemene kampeerterreinen, de natuurkampeerterreinen en de terreinen met vakantiehuizen, trekkershutten, groepsacco- modaties enzovoorts. De land goedeigenaren stellen hun be zittingen open voor recreanten en verlenen gastvrijheid om daarmee de instandhouding van deze particuliere landgoe deren, kastelen en buitenplaat sen mogelijk te maken. Dit jaar zijn er drie landgoede ren tot de vereniging toegetre den. Als eerste Landgoed Sing- raven te Denekamp met een vakantiehuis, ten tweede Landgeod Baasdam te Tubber- gen met twee vakantiehuizen en als laatste Landgoed Das senberg te Steenbergen met een vakantiehuis. Alle tereinen staan inclusief tarieven ver meld in de LKC-gids, te bestel len door overmaking van 5,- op postbanknummer 239 58 59 t.n.v. de penningmeester van de LKC te Apeldoorn. Minder uitgebreide folders zijn gratis aan te vragen door te bellen met 055-355 88 44. v vv«» bj Poëziealbums van alle tijden en in alle soorten en maten Meerlingmarkt lenigt geldnood van multimoeders en -vaders Tweelingen: dubbel plezier, maar ook dubbel zo druk en dubbele kosten. Ilya Stupel en sopraan Leila Pachachi Trek een bek tegen racisme Vereniging Nederlandse Landgoed- en Kasteel-Campings

Het Nieuwe Stadsblad | 1996 | | pagina 15