Lancia Y wint designprijs Jeugdig elan met behoud van klassiek Rover-design Tweeliter boxermotor voor Subaru Impreza Saabs met extra bescherming tegen nekletsel Vision: zonnedak met jaloezie Salone dell' Automobile: Italiaanse schaalmodellen Met standaard aandrijving op alle wielen WOENSDAG 17 APRIL 1996 16-453 De redactie van deze autopagina wordt verzorgd door Willem van den Elskamp. Reacties en bijdragen sturen aan: Wegener Sijthoff Weekbladenpostbus 5825, 2280 HV Rijswijk. Lancia's nieuwe 'Y' (spreek uit Ipsilon) is naar de mening van een internationale jury van auto-designspecia- listen uit Europa, Ja pan en Amerika de 'best ontworpen auto van 1996'. Hij kreeg derhalve de prestigieu ze Car Design Award Torino in de categorie 'produktiemodellen'. Het was de 13e keer dat deze jaarlijkse onder scheiding werd uitge reikt. Voor de Fiat Groep bracht het getal 13 dit keer extra geluk, want ook de Bravo/Bra- va viel in de prijzen. Deze Fiats kwamen na de Lancia Y als runner- up uit de bus. Derde werd de Amerikaanse Ford Taurus/Mercury Sable, vierde de MGF en vijfde de Lotus Elise. Exclusief alternatief De Y is sinds kort in ons land te koop. Vergele ken met zijn voorganger groeide hij aanzienlijk. Hij vormt een exclusief alternatief in de com,- pacte klasse. Met toch plaats voor vier volwas senen. Naast een voor z'n klasse luxe uitrus ting en comfortabele rijeigenschappen, valt de Y op door het eigen karakter van zijn carros serie- en interieurde sign. Samen met het Amerikaanse concern Delphi Interior Ligh ting, een volle dochter van GM, ontwikkelt Saab thans een vei ligheidssysteem dat het risico van nekletsel voor inzittenden als gevolg van een staartbotsing reduceert. 1 Iet in de voorstoelen geïntegreerde systeem vermindert bij een botsing tegen de achterkant van de auto direct de bewegingsnel heid van het hoofd van de inzittende. De handelsnaam van het systeem is Pro-tech. Dit actieve veiligheidssysteem opereert mechanisch. Het is geba seerd op het hefboom-principe. De hoofdsteun is via een koppe ling verbonden aan een drukplaat in de rugleuning van de stoel Bij een staartbotsing wordt het lichaam van de inzittende tegen de rugleuning gedrukt. Hierdoor maakt de drukplaat eveneens een achterwaartse beweging. Daarna beweegt de hoofdsteun zich zowel naar boven als naar voren waardoor de bewegingssnelheid van het hoofd drastisch afneemt en de kans op whiplash wordt gereduceerd. Met de Vision' introduceert Ellermeyer een nieuwtje op open daken-gebied. Dit schuifkanteldak onderscheidt zich door een ruime opening in de kantelstand en een extreem grote opening in de schuifstand. Subaru is een eigenzin nig automerk; een bui tenbeentje vergeleken met de andere Japanse automerken. Zo legt het merk de nadruk op vierwielaandrijving, vaak in combinatie met een boxermotor. Van de Vivio tot en met de Legacy kan Subaru vierwielaandrijving le veren. Zelf spreekt Su baru liever van AWD: 'All Wheel Drive'. Die AWD kan standaard zijn en permanent of een optie en apart in- schakelbaar. Nieuw in het Impreza-program- ma is sinds kort de tweeliter boxermotor. Dit boxer-blok stamt uit de Legacy. Hij ver vangt de vertrouwde 1.8 liter boxer, die we de afgelopen tijd als sterkste krachtbron in de Impreza tegenkwa men. Impreza-kopers hebben keus uit twee modellen: de vierdeurs Sedan en de Plus, die de vorm heeft van een vijfdeurs hatchback. Subaru om schrijft de Plus als 'en origineel gelijnde vijf deurs, die het midden houdt tussen een hatch back en een stationwa gon'. Vooral de Plus spreekt veel mensen aan vanwege zijn karak- teristieke uiterlijk en praktische gebruiksmo gelijkheden. Meerprijs Plus, vergeleken met de overeenkomstige Se dan: 3000 gulden. Naast de Impreza's met de tweeliter 16-klepper levert Subaru de Impre za Sedan en Plus ook nog met de al langer be kende 1.6 liter 16-klep- pen boxermotor in com binatie met voorwiel aandrijving. Subaru presenteert z'n zestienkleps tweeliter krachtbron in de Impre za in combinatie met All Wheel Drive. Hoewel de Impreza 2.0 méér aan- drijfcomfort en betere prestaties levert dan de Impreza 1.8, ligt z'n brandstofverbruik vrij wel gelijk. Hetzelfde geldt voor de prijs: Su baru is er in geslaagd om de Impreza 2.0 aan te bieden voor dezelfde consumentenprijzen die golden voor de 1,8 liter versies. Zodoende is de Impreza 2.0 Sedan AWD te koop vanaf 36.995 gul den. De Impreza 2.0 Plus AWD kost vanaf ƒ39.995,-. Trekauto bij uitstek Zoals gezegd biedt de tweeliter meer power dan zijn 1.8 liter inhoud metende voorganger. De extra trekkracht van de tweeliter en de stan daard (permanente) aandrijving op alle vier wielen maken de Impre za 2.0 bij uitstek ge schikt als trekauto. En dan te weten dan de Im preza Plus AWD met 1.8 liter motor in 1994 door een deskundige jury al werd uitgeroepen tot 'Trekauto van het Jaar'. De sterkere motor biedt prima prestaties. Op trekken van stilstand tot 100 km/u neemt bij de Impreza 2.0 slechts 9,7 sec. (Impreza Plus: 10,0 sec.) in beslag, ter wijl de topsnelheid 189 km/u bedraagt (Impreza Plus: 185 km/u). Vernieuwend concept Drie jaar na zijn komst is de Impreza nog steeds een vernieuwend con cept. Een échte midden klasser met veel origi nele ideeën en oplossin gen, zowel qua techniek als vormgeving. Ook het rijcomfort van de Impreza 2.0 kan de toets der kritiek door staan. Dit is mede te danken aan de onafhan kelijke wielophanging vóór en achter. De Im preza 2.0 is rijk aange kleed met onder meer stuurbekrachtiging, ge tint glas, in hoogte ver stelbare veiligheidsgor dels, verstelbaar stuur en bestuurdersstoel, centrale deurvergren deling, elektrisch be- dienbare zijruiten, spie gels en koplampsproei ers. Uniek aan de Ellermeyer Vision is de traploos instelbare jaloezie. Dit gepatenteerde zonweringssysteem zorgt ervoor, dat men met een geopend dak tóch beschermd is tegen de zon. Bovendien heeft men, ongeacht de snelheid waarmee gereden wordt, geen last van hinderlijk windgeruis. De Vision is leverbaar in een handbediende én een elektrische uitvoering. Consumentenprijs inclusief montage voor de handbe diende uitvoering: 975,-; voor de elektrische variant 1095 - Meer informatie: Ellermeyer, tel.: (020) 6969996. Met als titel 'Salone dell' Automobile' vindt in de Amsterdamse Bijenkorf een 'autosalon' plaats met uitsluitend Italiaanse schaalmodellen. Deze verkoopexpositie maakt deel uit van de traditionele landenactie van de Bijenkorf waarin tot 11 mei aanstaande Italië centraal staat. Het ontwerpen van auto's is bijna synoniem voor Italië. Befaam de ontwerpers als Bertone, Pininfarina en Giugiaro hebben auto's gecreëerd, die het hart van iedere autoliefhebber nog steeds snel ler doen kloppen. Helaas zijn veel van deze automobielen niet voor iedereen bereikbaar. Gelukkig zijn er voortreffelijke schaal modellen van bijna alle merken en types. Op de 'Salone dell 'Au tomobile' zijn modellen van onder meer Alfa Romeo, Ferrari, Fiat, Lamborghini en Maserati bijeen gebracht. Van de wereldbe roemde race-auto s tot de modellen die vroeger of nu gewoon op de weg rijden. De Bijenkorf is erin geslaagd een gevarieerde col lectie samen te stellen met een groot aantal exclusieve modellen, specials in gelimiteerde oplage, van uitsluitend Italiaanse mer ken. Rover is helemaal 'back in business'. Sinds de scheiding van Honda begin 1994 en de overname door BMW straalt het Rover-blazoen weer zoals het lange tijd niet heeft gestraald. Voorbij zijn de rare jaren '70 en '80 waar in onder de vlag van British Leyland en later in samenwer king met Honda vaak wat krampach tig werd geprobeerd een eigen identiteit vast te houden. Met de komst van de Rover 800 eind jaren '80 en de fraaie Rover 600 begin jaren '90 ging het al wat beter, hoewel die modellen nog sterk op Honda- techniek steunen. Met de nieuwe Rover 200, die nu in de showrooms staat, zet Rover echter weer een zélf ontwikkeld en geproduceerd brok distinctie op ae weg. Rover mag trots zijn op z'n jongste telg. Het is een eigenzinnig en ei gentijds ontwerp. Met gelukkig die mooie Rover-grille prominent 'up-front', afgeronde lij nen plus een riante keus uit motoren en uitvoe ringen. En dat alles voor een scherpe vanafprijs van 30.490 gulden. In Nederland denkt de importeur mede door de opbloei van het concern, de efficiëntere, meer concurrentie-gerichte produktie en de nieuwe modellen, waaronder een opvolger van de Mini, de komende jaren het marktaandeel staps gewijs te kunnen ver groten. Voor 1996 zijn de ambities nog vrij be scheiden. Met een afzet van 1300 exemplaren van het 200-model zou men al dik tevreden zijn. Pracht en Praal Als je de Rover 200 in le vende lijve voor je ziet staan, komt de auto erg compact over. Enerzijds is dit een visueel effect door de afgeronde vor men, anderzijds moetje ook met de meetlat in de hand concluderen dat de nieuwe 200 bepaald niet de grootste in z'n klasse is. Dat Rover kiest voor een maatvoe ring van pakweg vier meter, is op zich wel lo gisch. Met een groter formaat zou de 200 te dicht bij de Rover 400 in de buurt komen. Ja... verschil moet er zijn. Gelukkig ontbreekt het de Rover 200 niet aan pracht en praal. De fraaie chroom-grille maakt de 200 direct her kenbaar als een Rover telg. Met zo'n keurig voorkomen kun je voor de dag komen. De ach terklep doet vaag den ken aan de styling van de nieuwe Lancia Ypsi lon. En dat is, zoals be kend, een plaatje om te zien. Ook in de living gaat het er bij de Rover 200 wel dadig aan toe. Rover biedt z'n nieuwe 200-serie aan met keus uit maar liefst vijf moto ren. Verder kan men kiezen tussen een drie- of vijfdeurs koetswerk en diverse luxe grada ties. Enkele proefritten in binnen- en buitenland met de 1.4 en 1.6 benzi ne versies van de Rover 200 brengen aan het licht dat de auto een aanwinst voor autoland betekent. Kritiek heb ben we alleen op het ruimte-aspect. Zeker in versies met zonnedak zitten lange landgeno ten al gauw met hun kruin tegen het plafond De besturing volgt de gulden middenweg van licht en direct. De weg- ligging is afgestemd op- de belangrijkste doel groep. Dat betekent eer wat softe vering, waarbi het onderstel toch vol- doende reacties door geeft om ook een wat pittiger rijstijl plezierig te laten verlopen. De voorwielophanging is onafhankelijk met McPherson-veerpoten Achter heeft de 200 eer semi-onafhankelijke wielophanging. Zowel vóór als achter is een stabilisatorstang ge monteerd. Motoren Naast het gedegen on derstel gaat een groot compliment uit naar de gedreven motorisering. Zonder precies op de hoogte te zijn van welte krachtbron er onder de motorkap ligt, stappen we in. Na verloop van tijd raken we ervan overtuigd dat 'onze' testauto een 1.6 versie moet zijn: zoveel power, zoveel gretigheid, dat kan alleen een 1600 mo tor leveren. Mooi mis. We blijken in een 1.4 li ter 16-klepper te zitten- Kunt u nagaan hoe po tent die 1.6 liter 16-klep per is, om over de supej snelle 1.8 liter VI-moto met variabele klepti- ming nog maar te zwijn- gen. De vijfbak schakelt kraakvrij met ruime schakelwegen, waarbij je de pook met enige speling heen en weer kunt bewegen. Een pluspunt van het compacte uiterlijk is na tuurlijk dat het wagen gewicht binnen de per ken blijft. De 214 i/Si driedeurs weegt 963 kg., terwijl de vijfdeurs slechts 20 kg zwaarder is. Schoon aan de haak nog geen 1000 kilo is gunstig voor het ver bruik en voor de wegen belasting. Nieuwe Rover 200 is eigenzinnig en eigentijds De nieuwe Lancia Y legde in de categorie 'produktiemodellen' beslag op de 'Car Design Award Torino 1996'. Zo werkt Saab's Active Head Restraint': bij een staartbotsing drukt het lichaam van de inzittende tegen de rugleuning. Door het hefboom principe beweegt vervolgens de hoofdsteun zowel naar boven als naar voren, waardoor de bewegingssnelheid van het hoofd drastisch af neemt zodat de kans op nekletsel vermindert. Subaru levert de Impreza in twee varianten: de 'Plus', ven) en als vierdeurs sedan (onder). een vijfdeurs hatchback (bo Getemperde zonneschijn plus extra frisse lucht, zonder hinderlijk windgeruis: de Vision biedt het. Dit natuurgetrouwe schaalmodel-van de Ferrari F50, uiteraard uitge voerd in Ferrari-rood, maakt deel uit van de collectie. Zn grille maakt de nieuwe 200 herkenbaar als een échte Rover-telg.

Het Nieuwe Stadsblad | 1996 | | pagina 18