Sport- uren te huur! Gevel of Tuin? 4 en 5 mei Gemeente Schiedam Raadsleden op bezoek bij Ouderenbonden Gedenken en vieren op Openingstijden Koninginnedag Hemelvaart Openbare vergaderingen Gemeenteraad: Bloemen voor slachtoffers homo-vervolging 17-443 Tel 426 67 27 - 6 mei 1996 Tijd 20.00 uur Veiligheid Koninginnedag en 4 en 5 mei zijn de nationale feest- en gedenkdagen bij uitstek. Koninginnedag is een dag waarop overal in het land feestelijke activiteiten worden geor ganiseerd. Op 4 mei, doden herdenking, worden degenen herdacht die hun leven lieten voor de vrijheid. 5 mei is de dag waarop de bevrijding en het herstel van de democratie in 1945 worden gevierd. Wethouder De Leede in gesprek met senioren tijdens de ledenvergadering van de ANBO. Verschillende binnensportcompeti ties zijn afgelopen. Hierdoor zijn in de maanden mei en juni sporturen voor verhuur beschikbaar. Dit geldt voor de sport- en evene mentenhallen Margriet en Groeno Belangstellenden kunnen bellen voor meer informatie naar: Nieuwe Damlaan 5, 3119 KA Schiedam Tel: 246 55 08 Bij geen gehoor: tel. 470 07 91 Ook kunt u faxen naar: 470 14 22 Wilt u de toegang van uw huis opfleuren, een kale muur wegwerken of voor uw deur kunnen genieten van een geurige lavendelplant of een vlindervriendelijke vlinderstruik? Het aanleggen van een geveltuin biedt uitkomst! Wat is een geveltuin? Een geveltuin is een klein tuintje tegen de gevel van uw huis aan. Deze is hooguit anderhalve stoeptegel breed. De aanleg gaat zeer gemakkelijk. U verwijdert eerst een rij tegels voor uw huis en graaft voorzichtig zo'n 30 centimeter zand weg. Pas wel op kabels en leidingen! Vervolgens plaatst u de tegels aan de rand, zodat u ze niet kwijtraakt. In het gat gooit u goede pot grond en maakt het vochtig met water. Dan pfant u uw favoriete planten en uw geveltuin is klaar. Welke planten komen in aanmerking? Eénjarigen als vlijtig Hesje, afrikaantje en lobelia zijn prima. Ze geven direkt resultaat. Van vaste planten als lavendel, vrou wenmantel, dovenetel en maagdenpalm heeft u langer plezier. Ze kunnen over winteren. Naar klimplanten ais wilde wingerd en klimhortensia hoeft u nauwelijks om te kijken. Ze zijn zelfhechtend. Alleen leiplanten als winterjasmijn en slinger planten als blauwe regen en kamperfoelie vragen wat meer aandaoht. U moet ze leiden via draden of een rek. Een combinatie van alle planten is natuurlijk hele maal mooi. Onderhoud? Regelmatig water geven is belangrijk, ook als het heeft geregend. Langs de gevel blijft het namelijk vaak droog. Verder: bemest af en toe met tuin- mest of compost - gebruik geen kunstmest! - en voorkom overhangende takken door te snoeien. Wanneer u meer wilt weten over geveltuinen of een informatieblad toegestuurd wilt krijgen, bel dan de Groentelefoon. Tel:2465522. Andere vragen over uw tuin kunt u hier ook kwijt. Koninginnedag wordt in Schiedam vooral in Kethel gevierd. Oranjevereniging 'Wilhelmina' organiseert daar jaarlijks om 9.00 uur een aubade bij de Nederlandse Hervormde Kerk, waarna de oranje-feestmarkt van start gaat. 's Ochtends zijn er ook een aantal straatte kenwedstrijden op verschillende school pleinen in de stad. Vanaf 11.00 uur vindt in de Plantage het Plantage-festival plaats met een serie optredens van pop groepen. Zaterdagavond 4 mei is er van 19.00 tot 19.30 uur een herdenkingsdienst in de Lutherse Kerk (hoek Lange Nieuwstraat - Oranjestraat). Om 19.30 uur begint de herdenkingsbijeenkomst bij het monu ment in de Plantage. Vertegenwoordigers van organisaties en bewoners leggen daar jaarlijks kransen en bloemen ter nagedachtenis van degenen die zijn omgekomen in hun strijd voor de vrijheid en als slachtoffers van onderdrukking. Zo worden onder andere kransen gelegd door de burgemeester, nabestaanden, de Nederlandse Verenigingen van Ex- Politieke Gevangenen en Voormalig Verzet Nederland, politieke partijen, de Joodse gemeenschap, kerkgenootschap pen, verschillende verenigingen en instel lingen. Ook het Gilde College, dat het monument heeft geadopteerd legt een krans. Om 20.00 uur is er twee minuten stilte. Harpe Davids verleent zijn mede werking aan de herdenkingsbijeenkomst. De herdenking in de Plantage wordt jaar lijks georganiseerd door de Stichting Viering en Herdenking van Nationale Feest- en Gedenkdagen. Eens in de vijf jaar is er een uitgebreid programma voor 4 en 5 mei. De Adviescommissie voor homo en les bisch emancipatiebeleid legt jaarlijks op 4 mei een krans bij het monument. De achtergrond daarvan is dat homoseksu ele mannen in de oorlogsjaren werden vervolgd om hun seksuele geaardheid. Velen van hen zijn omgebracht in de con centratiekampen. In nazi-Duitsland bestonden wetten die alle vormen van mannelijke homoseksu aliteit verboden. Voor lesbische vrouwen bestond vrijwel geen belangstelling, zolang zij maar trouwden en kinderen kregen. Na de Duitse aanval in mei 1940 werden de Nederlandse wetten uit gebreid en aangescherpt. Dit maakte de weg vrij voor een actief vervolgingsbe leid. In Nederland zijn deze vervolgingen niet in alle hevigheid losgebarsten. Niettemin zijn er homo's opgepakt, ver oordeeld en in een gevangenis of con centratiekamp terecht gekomen. Roze driehoek Iedere concentratiekamp-gevangene werd voorzien van een bepaald herkenningste ken. Zo kregen joden een gele davidster en politieke gevangenen een rode drie hoek opgenaaid. Mannen die als homo seksueel waren gearresteerd droegen een roze driehoek. Daardoor creëerden de nazi's een onderverdeling die grote gevolgen zou hebben. Men was niet samen slachtoffer van een onmenselijk regime, maar deel van een categorie. En wie tot de categorie 'seksuele afwijkin gen' behoorde, kon slecht met wantrou wen en afstand bekeken worden. Dat was men immers zo gewend in het nor male leven. Het reeds bestaande maat schappelijke isolement, dat het gewone leven al niet eenvoudig maakte, was in het kamp dodelijk. Behalve een grote portie geluk en een sterk gestel, was het hebben van relaties van niet te onder schatten belang. Wie goede contacten had, had toegang tot lichter werk en beter eten. Hoeveel homoseksuele mannen zijn ver moord in de verschillende concentratie kampen is niet bekend. In de meest recente schattingen wordt uitgegaan van ongeveer 15.000 slachtoffers uit de ver schillende landen. Na de bevrijding zette het maatschappe lijk isolement van homoseksuele man- Uitgave: Gemeente Schiedam Redactie: Buro Communicatie Externe Betrekkingen Tel. (010) 246 53 89 Foto's: Jan van der Ploeg Datum: Woensdag 24 april 1996 WOENSDAG 24 APRIL 1996 IPPPft Wanneer Is de gemeente open en gesloten tijdens de feestdagen? Hieronder een overzicht. Gemeente Archief Korte Haven 133 Open 29 april Gesloten 30 april, 1, 16 en 17 mei Gemeentelijke Openbare Bibliotheek Lange Haven 131 Tel 426 72 72 Open 29 april 17 mei Gesloten 30 april, 1 en 16 mei Dienst Educatie Piersonstraat 31 Tel 246 55 55 Gesloten 29 april t/m 3 mei 16 en 17 mei Stedelijk Museum Hoogstraat 112 Tel 426 90 66 Open 1 mei volgens zondag open stelling, 12.30 -17.00 uur 16 mei 12.30 -17.00 uur en 17 mei gehele dag Gesloten 30 april Stadskantoor Emmastraat 1 Tel 246 55 55 Gesloten 29 april t/m 1 mei, 16 en 17 mei Sociale Dienst 's-Gravelandseweg 567 Tel 246 51 55 Gesloten 29 april t/m 1 mei, 16 en 17 mei Algemene- en Burgerzaken 's-Gravetandseweg 567 (2e etage) Tel 246 51 55 Gesloten 29 april t/m 1 mei, 16 en 17 mei Burgerlijke Stand 's-Gravelandseweg 567 (2e etage, kamer 8) Tel 246 58 16 Open van 09.00 -12.00 uur: 29 april, 1 en 17 mei Alleen voor aangifte van geboorten en overlijden Gesloten 30 april, 16 mei Dienst Sport Recreatie Nieuwe Damlaan 5 Tel 246 55 55 Gesloten 29 april t/m 1 mei, 16 en 17 mei Sporthal Margriet Gesloten: 30 april 16 mei Zwembad Zuid Gesloten 29 april t/m 4 mei i.v.m. groot onderhoud gebouw en 16 mei Commissie-vergaderingen: in de maand mei vinden geen commis sievergaderingen plaats. Plaats: Stedelijk Museum, Hoogstraat Agenda's, stukken en verslagen van commissie- en raadsvergaderingen lig gen ter inzage in het Gemeentelijk Informatiepunt, 5e verdieping van het Stadskantoor, Emmastraat 1. Openingstijden: maandag tot en met vrij dag van 08.45 - 12.15 uur en van 13.45 -16.15 uur. Ook kunt u de stukken inzien bij de Openbare Bibliotheek, Lange Haven 131. nen en lesbische vrouwen zich nog jaren lang voort. Overlevenden, slachtoffers en hun families en vrienden kregen al die tijd geen formele erkenning. Uiteraard bleef een financiële compensatie ook buiten bereik. De laatste jaren is er een verandering opgetreden. De eens stigmatiserende roze driehoek is een van de tekens van herkenning en trots geworden. In Amsterdam is het homo-monument opge richt ter herdenking van de mensen die omwille van hun seksualiteit vervolgd zijn of nog worden. Dit monument heeft de vorm van een drietal roze driehoeken, die samen weer een grote driehoek vor men. In vele gemeenten, ook in Schiedam, is het de gewoonte op de vierde mei voor de vervolgde homosek suelen bloemen neer te leggen. De afgelopen drie maanden hebben leden van de raadscommissie Welzijn en Volksgezondheid gesproken met senioren In de stad. De raadsleden waren aanwe zig bij de ledenvergaderingen van de drie ouderenbonden in Schiedam, waarvoor ook nlet-leden waren uitgenodigd. De aanwezige ouderen lieten hun mening en wensen horen rond de thema's wonen, veiligheid, openbaar vervoer en zorg. Met name over wonen, woonbonnen, huur en klachtenverwerking van de woningbouw verenigingen werden veel opmerkingen gemaakt. Dat dit onderwerp leeft onder de senioren in de stad blijkt ook uit het grote aantal ouderen dat de enquete 'Zelfstandig wonende ouderen' heeft ingevuld. Emotionele discussies braken los bij het onderwerp 'veiligheid'. Een groot aantal senioren in de stad voelt zich op zeer uit eenlopende momenten niet veilig, 's Avonds durft een groot aantal ouderen niet alleen over straat. De angst overval len te worden en beroofd is zo groot dat zij er de voorkeur aangeven na zonson dergang binnen te blijven. Ook het pin nen van geld bij een geldautomaat, wordt door veel ouderen als onveilig ervaren. De aanwezigen bleken allen mobiel te zijn en in geanimeerde gesprekken wer den dan ook ervaringen uitgewisseld over het openbaar vervoer, de teletaxi en het fietsen en lopen door de stad. Een mevrouw vertelde dat zij bij het fietsen door Schiedam steeds meer capriolen uit moet halen om haar doel fietsend te bereiken. Een ander haakte hierop in en vertelde bij het wandelen door de stad hinder te ondervinden van fietsers die het voetpad kiezen om overheen te rij den. Er bleek onduidelijkheid te zijp over 'de nieuwe sirene' die door ouderen moeilijk gehoord wordt. De aanwezigen vroegen daarom extra aandacht voor ouderen bij het alarmeren over calamiteiten. Dit is slechts een greep uit de onderwerpen die aanbod zijn gekomen. Opgehelderd De raadsleden zijn zeer tevreden over de bezoeken aan de bonden. Zij wilden uit de mond van de senioren zelf horen wat hen bezig houdt. Zij hebben de opmerkin gen en betogen van de ouderen ter harte genomen en zeiden een beter beeld te hebben gekregen van dat wat er leeft onder de ouderen in Schiedam. De aan wezigen senioren, op hun beurt stelden het op prijs dat de raadscommissie door hen persoonlijk geïnformeerd wilde wor den. Enkele onduidelijkheden konden ter plaatse worden opgehelderd. Voor ande re problemen gaven de raadsleden aan de ouderen enkele tips waar zij met hun problemen terecht zouden kunnen. Steeds weer bleken de ouderenbond en bewonersverenigingen daarbij een rol te kunnen spelen. zaterdag 4 mei om 19.30 uur is de jaarlijk se dodenherdenking bij het monument in de Plantage.

Het Nieuwe Stadsblad | 1996 | | pagina 5