Verdubbeling aantal cabrio-typen - -■ - Audi Cabriolet: Duitse degelijkheid Fiat Punto Gabrio: de goedkoopste Fiat barcbetta eerbetoon aan jaren '50 Alfa Romeo Spider: Italiaans raffinement BMW 3-serie Cabrio: fraai en functioneel BMW 13: van filmster tot fenomeen Chrysler Stratus: logisch vervolg Ford Escort Cabrio: die doetje wat Peugeot 306 Cabrio: Franse charme Jaguar XK8: schoonheid van nature Lada Samara Cabriolet: topless op z'n Russisch Mercedes SL Roadster: side-bags standaard MG F: heerlijk Brits hebbeding m Bescherming 'Happy-few' Debutantenbal Suzuki X-90 4X4: opvallend concept Rover 200 Cabrio: 'British Airways' Renault Sport Spider: stoutmoedige stoeipoes Renault 19 Cabrio: blijft bekoren Mazda MX-5'Art Vin': snel beslissen Porsche Boxster: bloedmooie cabrio Opel Astra Cabrio: met elektrische kap Saab 900 Cabrio: vraag overtreft aanbod Volkswagen Golf Cabrio: houdt reputatie boog WOENSDAG 22 MEI 1996 21-445 i Rijden in een cabriolet, convertible, spider, roadster, drophead, softtop of hoe ze ook heten mogen, is pure verwennerij. Dit is het échte autorijden, zoals het in de oertijd van de automobiel ging en zoals als autorijden misschien ook wel bedoeld is. Je één voe len met weer en wind, de geuren opsnuiven van de natuur waar je doorheen rijdt, weten dat je bekeken en benijd wordt. Lekker luchtig op pad met de zon op je bol en de wind in je haar en genieten maar. Gelukkig zijn er steeds meer mogelijkheden om in Nederland 'ns lekker uit te dak te gaan. Vrijwel alle grote auto merken hebben immers wel één of meer cabrio-modellen in het programma. t V l k t 1 i t I t Op basis van de oude 80 levert Audi nog steeds een vlot ogende, oer degelijke cabrio-versie. De auto heeft geen rolbeugel. Is ook niet nodig dankzij de versterkte voorruit en het solide koetswerk. Uiteraard bezit deze cabriolet alle typische Audi-speciali- teiten, zoals volledig verzinkte carros serie met 10 jaar garantie op door roesten van binnenuit, alle moderne veiligheidssystemen inclusief airbags en flankbescherming in de deuren. Comfort en gemak staan eveneens op hoog peil. De kap kan elektrisch wor den bediend. Er is keus uit vier moto ren, waaronder een direct ingespoten turbodiesel. K yt t Zoals meer cabrio's vertoont ook de Fiat Punto Cabrio twee gezichten: met gesloten cabrio-kap is hij allesbehalve fraai om te zien; met z'n dak wegge- klapt is het een prettig ogende 'rijden de zonnebank'. Sterk punt van deze compacte cabrio (hij is slechts 377 cm lang) is dat hij toch plaats biedt aan vier personen. Er zijn twee motorversies: 1242 cm3 en 1580 cm3. In de twee jaar dat de Punto en de Punto Cabrio op de markt zijn, heeft importeur Fiat Auto Nederland de prijs een paar keer in neerwaartse richting bijgesteld. Als gevolg daar van is de Punto Cabrio 60 S thans de goedkoopste cabrio van ons land. Fiat noemt z'n tweezits spider 'bar- ciietta' (Italiaans voor bootje) als eer betoon aan de tweezits wedstrijd-bar- chetta's uit de jaren '50. De barchetta laat de sportieve legendes herleven met een innoverende stijl: korte wiel basis, spitse neus, enigszins uitge klopte spatborden en een compacte achterkant. Energiebron is een vierci- linder lijnmotor van 1747 cm3 met variabele nokkenas-timing. Op veilig heidsgebied laat de barchetta met z'n bestuurdersairbag, rolgordels met elektronische gordelspanners, vorm vaste veiligheidskooi met kreukelzo- nes, voorruit waarvan het frame bij een koprol dienst doet als rolbeugel en beschermbalken in de deuren niets te wensen over. Ruim 25 jaar voerde Alfa Romeo het oude Spider-model. Tijd genoeg om van z'n opvolger iets heel moois te maken. Dat is gelukt. De nieuwe Spider, die sinds een jaar te koop is, getuigt van durf, smaak en raffine ment. Technisch is de Spider verwant aan de al even fraaie Alfa GTV. Met de nieuwe Spider onderstreept Alfa zijn rijke traditie als fabrikant van exclu sieve sportauto's. Het is een waar genot om op zomerse dagen met deze luxe pretmobiel op pad te gaan. Zoals alle Alfa's heeft de Spider voor wielaandrijving. Er is keus uit twee motoren: tweeliter Twin Spark 16- klepper en drieliter V616-kiepper. Als aanvulling op de 3-serie sedan en de 3-serie coupé, introduceerde BMW in mei 1993 z'n derde variant van de 3-serie: de cabrio. Hij kwam eerst als 325i, later als 320i cabrio en 318i cabrio. In de huidige 328i Cabrio staat een heuse zescilin der lijnmotor van 2.8 liter in het voor onder. Die zorgt voor veel vitaliteit en daardoor voor ongekend veel rijple zier. Zoals alle BMW's heeft ook deze cabrio achterwielaandrijving. Net als de hele 3-serie levert BMW zijn cabrio's in een 'gewone', al zeer luxe basisuitvoering en tegen meer prijs van dik 10 mille ook als 'Executive'. Met dank aan James Bond, die de auto gebruikt als dienstwagen in de film 'GoldenEye', is de BMW Z3 de cabrio-sensatie van 1996. Was de voorganger van de Z3, de Z1al een fantastisch lekkere cabrio, de Z3 doet er nog een schepje bovenop. Er zijn twee motorversies: 1.8 liter 8-klepper en 1.9 liter 16-klepper. De Z3 ziet er prachtig uit, heeft een uitstekend rij karakter en is eigenlijk niet duur. Voorlopig kampen de vaderlandse BMW-dealers met een luxe probleem; de vraag overtreft het aanbod. Alle 400 voor heel 1996 in Nederland beschikbare Z3's zijn uitverkocht! Er wordt aan gewerkt om extra auto's los te krijgen bij de fabriek. Chrysler Import Holland liet zojuist de nieuwe Stratus Convertible zijn Nederlandse debuut beleven. Deze schitterend gelijnde open auto is de opvolger van de LeBaron Convertible, ooit 's werelds meest verkochte cabrio. De lange wielbasis en het karakteristieke ontwerp van de Stratus resulteren bij de Convertible in extra veel binnenruimte. De 'daklo ze' Stratus is er in twee versies: met de soepele tweeliter viercilinder 16- klepper van 96 kW/133 pk en een snel schakelende vijfbak, of met de extra comfortabele 2,5 liter zescilin der van 120 kW/163 pk, gekoppeld aan een elektronisch gestuurde vier- traps automaat Ford levert van z'n bestseller Escort al jaren een keurige cabrio-versie. Bij iedere face-lift die de Escort-serie ondergaat, verandert de cabriolet net jes mee. Zodoende blijft deze cabrio, die in opdracht van Ford wordt gefabriceerd bij Karmann, Europa's grootste cabrio-producent, steeds mooi bij de tijd. Opvallend element aan de Escort Cabrio is de traditionele rolbeugel. Omdat dit cabrio-model velen wat doet, blijft hij gewild bij het publiek. Bovendien staat Ford's naam en faam erachter. Ford levert de cabrio met keus uit drie krachtbronnen: 1.6 en 1.8 liter benzi ne en 1.8 liter turbodiesel. Na het succes van de Peugeot 205 Cabriolet in de jaren '80, kon het niet natuurlijk niet uitblijven dat Peugeot ook de 306-lijn van een cabrio-versie zou voor zien. Pininfarina werd ingeschakeld om de 306 te 'onthoofden'. Dat was deze Italiaanse meester-carrossier wel toever trouwd. Hij maakte er iets heel moois van. De 306 Cabrio is rolbeugel-vrij. Op de Autosalon van Genève in 1994 werd de 306 Cabriolet door een deskundige jury uitgeroepen tot mooiste cabrio van de show. Zoals het een Franse auto betaamt is deze open auto ook rijkelijk voorzien van luxe en gemak. Motorisch is er keus uit een 1.8 liter en een tweeliter benzinemotor. Op basis van de nieuwe XK8 Coupé pre senteert Jaguar nu de XK8 Convertible. Coupé én Cabrio zijn te koop vanaf komend najaar. Beide XK8-versies werden gelijktijdig ontwikkeld. De Cabrio-kap van de XK8 is evenals de kap van zijn voorgan ger, de XJS Convertible, een toonbeeld van perfectie. Hij is zodanig gevormd en geïso leerd dat de gesloten Convertible qua com fort en verfijning niet voor de Coupé onderdoet. Door de plaats van de opge vouwen softtop konden benzinetank en bagageruimte hun normale grootte behou den. Voor een goed en veilig zicht is de achterruit van glas en verwarmbaar. Jaguar rust de XK8 uit met de nieuwe vier- liter achtercilinder AJ-V8 motor. Lada biedt sinds een jaar heuse cabrio- versie van zijn Samara-model aan. De Samara Cabrio heeft een moderne 52 kW/71 pk sterke krachtbron met een door GM ontwikkeld injectiesysteem. Hij biedt plaats aan vier volwassenen. Het model is zo geconstrueerd dat de inzittenden weinig last hebben van rijwind. Een rijk basispak ket, met onder meer een lederen stuur en lichtmetalen velgen, kenmerken de met zorg afgewerkte Samara Cabrio. De com fortabele zetels hebben verstelbare hoofd steunen en bieden goede zijdelingse steun. De kleurstelling van stoelen, deurbekleding en tapijt is smaakvol op elkaar afgestemd. Zelfs een volledig iq leer uitgevoerd interi eur is mogelijk. De Samara Cabriolet behoort tot de voordeligste cabrio's van de Nederlandse markt. Eind '95 heeft Mercedes zijn SL Roadster onder handen genomen. Zijbeplating en bumpers zijn nieuw vormgegeven en de standaard uitrusting is fiks uitgebreid. Verder onderging deze exclusieveling ver nieuwingen qua veiligheid en motorise ring. Side-bags (uniek in de cabrio-klas- se), automatische airconditioning en 12- gaats lichtmetalen velgen zijn nu stan daard op alle typen. Als extra is een 'pano rama-dak' leverbaar. Dit glazen dak vervangt, indien gewenst, de aluminium hardtop. Vier warmtewerende ruiten zor gen voor een lichtdoorlaat van slechts 15 procent. Het dak biedt de inzittenden een perfect zicht rondom. MG is helemaal terug en hoe. Met de F(uture). Dit brok 'moderne nostalgie' is een heerlijke tweezits open sportwagen met een middenmotor en achterwielaan drijving. Hij ziet er prima uit. Modern, met hier en daar wat klassieke trekjes, twee potente 1.8 liter motoren, één zelfs met variabele kleptiming. In Japan is de MG F onlangs uitgeroepen tot 'Importauto van het Jaar'. Ondanks hevige concurrentie ging de prestigieuze titel naar deze innova tieve Britse sportauto. De jury noemde de MG F een sportauto volgens de beste Britse tradities. Veel lof was er voor het 'opmerkelijk hoge, technologisch niveau'. In ons land zijn 18 dealers die de MG F exclusief mogen voeren. Nederland uit z'n dak /n een paar jaar tijds is het aantal cabrio-typen op de Nederlandse markt ruim verdubbeld. Van oudsher kennen we al de Opel Astra Cabrio en de VW Golf Cabrio, die in Nederland, mede door hun betaalbaarheid, marktleiders zijn. Wereldwijd is overigens de Mazda MX-5 de best verkochte cabriolet. Hij is zelfs goed voor meer dan een kwart van de totale cabrio-afzet in de hele wereld! In de wat hogere prijsklasse is de spranke lende Saab 900 in ons land in bepaalde artistieke kringen een ware 'cult-auto'. Chrysler heeft de indrukwekkendste cabrio in zijn programma: de sensationele Viper met acht liter V10 motor. Dit model is door zijn prijs van 225.000 gulden en de 400 paardekrachten achter het gaspedaal alleen weggelegd voor wie een grote beurs en een groot hart heeft. van Karmann uit Osnabrück en Bertone uit Turijn de bekendste zijn. Andere modellen zijn speciaal als cabriolet ontworpen. Zoals de BMW Z3, Donkervoort D8, Fiat barchette (op basis van de Coupé Fiat), Mazda MX-5, MG F, Morgan 4/4, Suzuki X-90, TVR Griffith. Overigens worden bepaalde auto's ook wel aangeduid als cabrio, die eigenlijk helemaal geen cabrio zijn. Zo droeg de Mazda 121 met zonne-schuifdak lange tijd de naam 'Cabrio-top'. Evenmin te versmaden zijn de uit Nieuw- Loosdrecht stammende Donkervoort two- seaters, gebaseerd op de aloude Lotus Seven. Maar ook deze auto's zijn door hun prijs, prestaties en vormgeving slechts weggelegd voor de 'happy-few'. Van de Jaguar XJS Convertible staan nu de laatste exemplaren bij de dealers. Eind 1996 of begin 1997 komt er een oogstre lende opvolger: de Jaguar XK8 Cabriolet. Elders op deze pagina vindt u het eerste staatsieportret. Als we zo in alfabetische volgorde de stroom nieuwkomers opsommen die de afgelopen paar jaar - in sommige gevallen de afgelopen maanden of weken - op de markt verschenen, dan kunt u de indruk krijgen dan cabrio-rijden een rage aan het worden is. Feitelijk is dat ook zo. Enkele mooie zomers op rij en plus een groter en vooral ook mooier aanbod van 'dakloze' automobielen, hebben de cabrio-verkoop in een veel hogere versnelling gebracht dan in de jaren '80 het geval was. Het mooiste voorbeeld van deze enorme populariteit is de gang van zaken rond de BMW Z3, ook bekend als de 'dienstauto' van James Bond in diens recente rolprent 'GoldenEye'. Voor Nederland zijn dit jaar 400 exemplaren van deze in de USA gebouwde cabriolet beschikbaar. Alle 400 exemplaren waren al ruim voor de officiële verkoopstart van eind maart verkocht. Op voorhand, op grond van vóórpubliciteit, op basis van twee keer 45 seconden 'in the picture' in 'GoldenEye'. Alle BMW-dealers kregen een demo-auto en hielden daarmee eind maart een Open Huis. Bij sommige dealers werd het een 'Gekkenhuis'. Zij kon den de toeloop niet aan. En iedereen is helemaal wèg van deze auto. Als we dit jaar nog 'ns 400 Z3's zouden kunnen krijgen, dan vliegen die ook in mum van tijd de deur uit, aldus een zegsman van BMW Nederland. Dan hier de beloofde presentielijst van het debutantenbal in cabrio-land: Alfa Romeo Spider (een plaatje om te zien), BMW Z3 (op basis van deze cabrio heeft BMW ook al het prototype van een 'M3 Roadster getoond), Chrysler Stratus Convertible (opvolger van de LeBaron Convertible), Fiat Punto Cabriolet, Fiat barchetta, Jaguar XK8 Convertible, Lada Samara Cabrio, Mercedes E-klasse Cabrio (naast de al lan ger bekende SL Roadster en de op komst zijnde SLK Roadster), MG F, Peugeot 306 Cabriolet, Porsche Boxster (vanaf najaar 1996 te koop), Renault Sport Spider, Toyota Paseo Cabriolet (nog niet zeker of die definitief op de markt komt) en last but not least de Suzuki X-90. Hierbij valt op dat vooral de Europese mer ken actief zijn aan het cabrio-front. Autorijden mag weer leuk zijn in het Europa van de jaren '90. In Japan zijn cabriolets minstens zo geliefd als in Europa. Veel Japanners dromen van een Europese of Amerikaanse Cabrio - Donkervoort is er immens populair - maar de Japanse automerken laten het op dit punt even afweten. Zo is de alleszins smakelijke Suzuki Cappuccino helaas niet meer te koop. Toyota-importeur Louwman Parqui heeft de fraaie Celica Cabrio uit het programma gehaald en of er een Paseo Cabrio komt is nog ongewis. Nissan heeft op diverse autoshows al wel een Micra Cabrio laten zien, maar of-ie in produktie gaat is evenmin duidelijk. Nadere beschouwing wijst uit dat de ene cabrio de andere niet is. Zo zijn bepaalde cabrio-modellen ontstaan door het bestaande sedan-model te 'onthoofden'. Voorbeelden: BMW 3-serie Cabrio, Fiat Punto Cabrio, Ford Escort Cabrio, Opel Astra Cabrio, Peugeot 306 Cabrio en de VW Golf Cabrio. Vaak gebeurt dat 'scalpe ren' bij gespecialiseerde bedrijven, waar- Een andere verschilpunt tussen de diverse cabrio's betreft het wel of niet aanwezig zijn van een roll-bar. Dat is de beugel die bij een onverhoopte koprol de inzittenden beschermt tegen schedelletsel. Sommige autobouwers kiezen voor een rolbeugel omdat daarmee de carrosserie wat steviger wordt. De Fiat Punto heeft geen roll-bar, de Ford Escort wel; de Opel Astra niet en de VW Golf weer wel. Er valt dus geen pijl op te trekken. Als een rolbeugel ontbreekt, moet sowieso de constructie van de voorruit sterk genoeg zijn om bij een koprol het wagen gewicht te dragen, de klap op te vangen en zo de inzittenden te beschermen. Laatste verschilpunt betreft de bediening van de cabrio-kap. In het simpelste geval is er sprake van een handbediende kap, die soms met één per soon valt te openen en te sluiten, vaak ook zijn er wel twee paar handige handen voor nodig. In het prettigste, meest luxe, maar dus ook duurste geval gaat de bediening van het cabrio-dak elektrisch. Dat is ideaal. Zodra 't begint te regenen, of als het fris wordt, gewoon een druk op de knop en daar zoeft het dak al dicht. Omgekeerd, als de zon doorbreekt en de hemel opklaart, weer even op de knop drukken en 'let the sun shine in'. Echte cabrio-rijders zweren trouwens bij een handbediende kap, maar ze hebben de elektrische bediening niet voor niets uitge vonden en 'gemak dient de mens', dus ook de cabrio-mobilist. Het concept van de Suzuki X-90 is opval lend en eigentijds. Hij houdt het midden tussen een terreinwagen en een cabriolet. Met z'n lengte van 371 cm en breedte van 169,5 cm is hij compact, maar door zijn hoogte van 154,8 cm springt hij toch in het oog. Kenmerkend van deze funcar zijn een T-top met afneembaar dakpaneel van groen getint glas. Met zijn vierwielaandrij- ving voelt de X-90 zich in ruw terrein even goed thuis als in de stad. Sportstoelen en vijf versnellingen zijn eveneens standaard. De ramen zijn elektrisch bedienbaar en de deuren hebben een centrale vergrendeling. In de revival van het merk Rover in Nederland pikken ook de cabrio-versies van de 200-serie een paar graantjes mee. Rover levert deze cabrio als 216i, voorzien van een pittige, zuinige 1.6 liter motor. Overigens is deze cabrio-variant nog geba seerd op het oude 200-model. Wel krijgt hij binnenkort het nieuw dashboard van de nieuwe 200-lijn. Feitelijk is de Rover 216i Cabrio alleen verkrijgbaar in een 'Limited Edition'. Deze is gespoten in 'British Racing Green'. Speciale extra's van de 'Limited Edition' zijn: stone-beige lederen interieur, stone-beige kap, stuurwiel met lederen bekleding en een met leder bekle de versnellingspookknop. Met de Sport Spider levert Renault een flinke bijdrage aan het verfraaien van het straatbeeld. De auto komt later dit jaar beschikbaar in twee varianten, beide zon der voorruit! Er is een race-versie van 200 pk met een zesbak. En er komt een gelimi teerde versie op geel kenteken voor gebruik op de openbare weg. Vanaf begin 1997 komt dan ook een wat meer civiele versie van deze stoutmoedige stoeipoes op de markt. Mét voorruit. Volgens Renault maakt de combinatie van alumini um chassis, centraal geplaatste motor die de achterwielen aandrijft en een op spor tief rijgedrag afgestemde wielophanging de Spider tot een sportwagen pur sang. Daarbij zorgt de tweeliter 16-klepper voor puike prestaties. Hoewel de R19 eind '95 plaats maakte voor de sprankelende Mégane, blijft de Cabriolet-versie nog in produktie. Er is al wel een opvolger aangekondigd in de vorm van de Renault Sport Spider en ook een Mégane Cabrio ligt in de lijn der verwach ting. Toch kan de R19 Cabriolet nog prima meedraaien in cabrio-land. Hij doet geens zins gedateerd aan. Dat vooral dank zij z'n vormgeving. Renault was één der eerste automerken die in de middenklasse een cabriolet uitbracht zonder rolbeugel. Samen met de stijlvol afgewerkte achter kant van de 'dakloze' Renault, inclusief de opbergplaats van de cabrio-kap, zorgt dit ervoor dat deze cabriolet blijft bekoren. Mazda komt de eer toe met de MX-5 de aanstichter te zijn van de huidige cabrio- rage. Wereldwijd is de MX-5 thans zelfs de meeste verkochte cabriolet. En het tijdloze ontwerp, laag, breed en met de juiste pro porties, kan nog jaren mee. Toch blijft de MX-5 de aandacht trekken. Zo bieden de Mazda-dealers nu een speciale versie van de MX-5 aan. De gelimiteerde - dus snel beslissen - 'Art Vin' versie heeft de 1.6- versie van de MX-5 als basis. Het pakket omvat lichtmetalen velgen, beige leren bekleding van stuur en stoelen, beige cabrio-dak, dorpelbescherming en speciale metallic-lak. Verder heeft dit 'actiemodel' een nummerplaatje in het interieur en een bijbehorend certificaat. Bij Porsche is het licht op groen gegaan voor de bouw van de nieuwe Boxster. Deze tweepersoons sportwagen, met zijn onmiskenbaar eigen design is een pure Porsche. Een bloedmooie cabrio, die het hart van de fans van het 'open rijden' op voorhand al sneller doet kloppen. Zijn sportief-elegante verschijning combineert de nieuwe Boxster met een uitstekend sportwagenconcept. De watergekoelde vierkleps zescilinder boxermotor van 2,5 liter staat vóór de achteras gemonteerd en drijft de achterwielen aan. In Nederland is de nieuwe Boxster vanaf komend najaar te koop De prijs is nog niet bekend, maar komt naar verwachting uit op 125.000 130.000 gulden. Net als z'n voorganger, de Kadett Cabrio, loopt ook Opel Astra Cabrio gesmeerd in Nederland. Dat is mede te danken aan z'n gunstige prijs, die nagenoeg overeenkomt met de vanafprijs van z'n voorganger. Maar de Astra Cabrio is wel mooier, moderner, veiliger (airbags!) dan de Kadett Cabrio en heeft tegenwoordig bovendien standaard een elektrisch bediende kap. Opel laat de Astra bij Bertone in Turijn ombouwen tot cabrio. En hij mag gezien worden, die 'dakloze' Astra. Hij is rolbeugel-vrij, bezit volop luxe en comfort en biedt keus uit een 1.6 liter en een 1.8 liter benzinemotor. Ondanks z'n stevige prijs mag de Saab 900 Cabriolet zich in ons land in een zon nige populariteit verheugen. Logisch, want het is één van de meest geslaagde ontwer pen die we kennen. Wat de auto zo aan trekkelijk maakt, is zijn elegante aanzien. Dit is mede te danken aan de royale lengte. Hierdoor is de auto ook geschikt om met vier volwassenen te genieten. Het resultaat van al dit moois is wel dat vraag het aan bod overtreft. Er zijn wachttijden voor nieuwe modellen: gebruikte versies zijn helemaal zeldzaam. Met keus uit een twee liter, tweeliter Turbo, 2.3 liter en een 2.5 liter V6 is het motoraanbod ongekend ruim. Met de Kever Cabrio had Volkswagen in de jaren '60 en '70 al veel goodwill gekweekt en veel cabrio-fans voor zich gewonnen. Toen middenjaren '70 de Golf verscheen als opvolger van de Kever kon een Cabriolet dan ook niet uitblijven. Sindsdien is de Golf Cabrio de meest verkochte 'dak loze' auto van ons land. Veel andere mer ken zijn inmiddels ook dit pad ingeslagen en leveren van hun bestseller een cabrio- model. Als trendsetter en marktleider heeft de Golf Cabrio dus een reputatie hoog te houden. Dat gaat hem prima af. Vooral nu door de huidige prijzenslag de verkoopbe dragen eigenlijk heel acceptabel zijn. Er zijn diverse motoriseringen leverbaar, waaronder - als primeur in de compacte cabrio-klasse - een turbodiesel.

Het Nieuwe Stadsblad | 1996 | | pagina 11