HER DER Een leven lang maatjes vraagt om verantwoorde aandacht Handenvol geld besparen door zelf te leren bouwvakken op Doe-Zelf-School LEINE PARTIJTJES VOOR KLEINE PRIJSJES! «SfflRI «KSE ""CSt SU 32 V «BBS» ,$«42^0,, pjSSfSR®;1, Wj 'A IfSI t£w 'S tl »eM«S lUWdRW SCHIEDAM, KOEMARKT 1 m pAlKfU^Sol PMflinitw Interactieve Opleidingen te raadplegen op Internet U.PM«ttlOHS PIÖSUTJE' EN N06 VEEL MEER SPAAR MET FAVORIET VOOR GRATIS ORANJE fan ARTIKELEN! ii('96v Haal de spaarkaart in onze filialen! Èk'96 Stedelijkheid en Landelijkheid Hoeksche Waard Nieuw handboek natuur monumenten I deze'weekh Inleen Ww vl°™ Normaal HM"»1" NormaaU K- voOtt Normaal Normaal ±7- de zonnebloem Natuurvakanties in Zuid-Holland Persfoto-tentoonstelling Oost-Europa Unieke opleiding voor allochtonen m ■aaataifliaH WOENSDAG 22 MEI 1996 Hoe zal de toekomstige stede lijkheid en landelijkheid van de Hoeksche Waard eruit zien? Dat is de centrale vraag tijdens het symposium 'Nieuwe Stedelijk heid en Landelijkheid in de Hoeksche Waard' op 29 mei 19%. Het is ook de centrale vraag in het project Ruimtelijke Inrich ting Hoeksche Waard waar dit symposium een uitvloeisel van is. Bestuurders en ambtenaren van Rijk, provincie, regio Zuid- -Holland en de Hoeksche Waar- dse gemeenten zijn van harte uit genodigd evenals vertegenwoor digers van maatschappelijke or ganisaties, het bedrijfsleven en belangenorganisaties. Tijdens het ochtenddeel wordt aandacht besteed aan de speci fieke aanpak die de Hoeksche Waardse gemeentes samen met de regio Zuid-Holland Zuid en de provincie Zuid-Holland heb ben gekozen voor de ontwikkke- ling van een toekomstvisie 'nieu we stedelijkheid en landelijkheid in de Hoeksche Waard'. Het symposium wordt gehouden in het provinciehuis van Zuid- -Holland. Wie deel wil nemen aan het sym posium, kan zich per fax aan melden bij: Mw. M.H.J. van Oosterom (kamer 10.32), Pro vinciehuis, Postbus 90602, 2509 LP Den Haag, fax 070-4417813, met vermelding van: naam, or- ganisatie, adres en faxnummer. De uitnodiging wordt dan toege- stuurd. De Vereniging Natuurmonu menten heeft in Rheden op de Veluwe haar nieuwe handboek, de complete gids met alle wan del- en natuurgebieden in Ne derland gepresenteerd. Het is voor het eerst, dat een zo uitgebreid overzicht op het ge bied van de natuurrecreatie be schikbaar komt. Het boek heeft een oplage van 900.000, telt 480 pagina's, 450 kleuren illustraties en foto's. Het is daarmee een project ter grootte van het spoorboekje. Dit handboek, dat inmiddels een be kend en gewaardeerd naslag werk is in Nederland, is tot stand gekomen in samenwerking met particuliere grondbezitters en tal van collegaorganisaties, zoals Staatsbosbeheer en de Provinci ale Landschappen. Het boek is verstuurd naar alle leden van Natuurmonumenten. Het is niet in de winkel verkrijg baar, maar (nieuwe) leden krij gen hef gratis. 21-453 m - De Week van het Huisdier die van 20 t/m 25 mei gehou den wordt, wil landelijke aandacht vestigen op de mil joenen huisdieren die in Ne derland leven èn op de bete kenis van deze huisdieren voor de mens. De Week van het Huisdier heeft in 1996 als thema: 'Een leven lang maatjes'. Tijdens de Week van het Huisdier zal de rela tie tussen mensen en hun huisdieren en het verant woord houden van huisdieren bij veel gelegenheden cen traal staan. De scholen in Nederland wor den opgeroepen om de leerlin gen te laten deelnemen aan de landelijke opstel- en tekenwed strijd. Een deskundige jury zal de inzendingen beoordelen en daarbij natuurlijk rekening houden met de invulling van het thema 'Een leven lang maatjes' en met de leeftijd van de inzender. Voor winkeliers die lid zijn van DIBEVO is een etalagewed strijd uitgeschreven. Iedere die renspeciaalzaak-ondernemer die het campagnemateriaal aanvraagt en zijn of haar etala ge in het teken van het thema 'Een leven lang maatjes' in richt, wordt bezocht door een 'mistery man'. Deze bekijkt en fotografeert de etalages. Een deskundige jury beoordeelt wie de prijswinnaar zal zijn. Als hoofdprijs is er een reis naar Disneyland bij Parijs te winnen. Sinds mensenheugenis houden mensen (van) huisdieren. Bijna alle culturen hebben met dieren geleefd. Dat er voor de mens een heilzame werking uitgaat van het houden van huisdieren is al lang bekend. Wetenschap pers uit verschillende discipli nes doen sinds een aantal jaren uitgebreid onderzoek naar de relatie tussen mens en dier. Daarbij is aangetoond dat huis dieren een positieve invloed kunnen hebben op de gezond heid van de mens. Zo is in recent Amerikaans onderzoek nog eens bevestigd dat mensen die in het bezit waren van een huisdier meer kans hebben te overleven na een hartinfarct. Al langer is bekend dat bij mensen die een dier aaien de bloeddruk omlaag gaat. Bovendien zijn er zeer opmerkelijke verschillen aangetoond tussen vet- en cho lesterolgehaltes. In het bloed van huisdierbezitters werden la gere waarden gevonden dan in het bloed van niet-huisdierbe- zitters. Naar een verklaring van deze opvallende onderzoeksre sultaten wordt nog verdere stu die verricht. Het aantal sociale contacten van huisdierbezitters is gemid deld hoger dan bij niet-huis- dierbezitters. Dit is vooral van belang voor het, als gevolg van de vergrijzing, toenemende aantal ouderen in ons land. Naast het sociale aspect speelt ook beweging een belangrijke rol. Een hond is tenslotte altijd goed voor een wandelingetje. Algemene conclusie mag dan ook zijn dat het hebben van een huisdier een positief effect heeft op de kwaliteit van het leven. Willen mensen en huisdieren van eikaars aanwezigheid blij ven profiteren dan is een goede verzorging noodzakelijk. Daar hoort voldoende lichaamsbe weging bij, maar ook goede en verantwoorde voeding, goede vachtverzorging en een slaap plaats die bij het dier past. Organisator van de Week van het Huisdier is het Voorlich tingsbureau Huisdieren (VBH). Voor meer informatie: Voor lichtingsbureau Huisdieren. Postbus 583, 3770 AN Barne- veld. Twee linker handen? Is de stortbak kapot, kan de oude stoel wel een nieuwe bekle ding gebruiken, moeten de muren in het nieuwe huis wor den gestuct of moet er een muurtje worden gemetseld? Besteed je het uit, dan ben je vaak handenvol geld kwijt. De 'Doe-Zelf-School' in het Groothandelsgebouw aan het Weena verzorgt korte prak tijkcursussen in verschillende bouwvakken en vele ambach ten. Met de opgedane kennis en vaardigheden kan de cursist goed uit de voeten, want de stortbak kan worden gerepa reerd, het sierpleister kan op de nieuwe muur worden aange bracht en het muurtje gaat nooit meer om! In juli wordt gestart met een aantal zomercursussen. In steeds vijf ochtenden (van 9.30 tot 13.00 uur) wordt de cur sist wegwijs gemaakt in de door haar of hem gekozen vakrich ting. Er wordt gewerkt in kleine groepjes van 8 tot 12 personen. De cursussen zijn voor iedereen toegankelijk en de school zelf is door de nabijheid van het Cen traal Station gemakkelijk be reikbaar. Het betreft de zomer cursussen metselen, stucadoren, timmeren, elektriciteit, lijsten en meubelmaken, klokkenma- ken. houtsnijden, schilderen, meubelstofferen, loodgieten, stoelenmatten, tegelzetten en -leggen. De genoemde zomercursussen worden ook het hele jaar door verzorgd. Dan zijn er ook de cursussen fietsenmaken, karwei tjes in huis, vervolgcursussen timmeren, loodgieten en elektri citeit, lassen, centrale verwar ming, verilger wonen, centrale verwarming en lijsten- en meu belmaken. Vrouwen Ruim veertig procent van de deelnemers zijn vrouwen. Het zijn vrouwen die er plezier in hebben niet meer afhankelijk te moeten zijn van hun partner, buurman of vakman. De cursus sen zijn tevens uitermate ge schikt voor scholieren en werk lozen die zich op een technisch vak willen oriënteren. Rotter damse uitkeringsgerechtigden met een minimum inkomen wordt in samenwerking met de gemeentelijke sociale dienst kor ting verleend. De cursussen kosten in de mees te gevallen 275 gulden. Op een tweede cursus wordt 25 gulden korting gegeven. Houders van een 65+ pas krijgen 40 gulden korting. De prijs is inclusief het benodigde lesmateriaal en het gebruik van gereedschap. Informatie kan worden inge wonnen onder telefoonnummer: 010 - 411 98 77. uaii RtKlHD BR Normaal TOPMERKEN VOOR SUPER LAGE PRÊJZEN! "Geef ons onderwijs, geef ons een kans!" DE ZONNEBLOEM BLIJFT GROEIEN... STEUN ONS WERK GIRO 145 Landschapsbeheer Zuid-Hol land organiseert in samen werking met de werkgroep Natuurbeschermingskampen Alblasserwaard natuurwerk vakanties voor gezinnen en jongeren van 15 jaar en ou der. Deze zomerkampen du ren zes dagen, waarvan vier dagen gewerkt wordt in na tuurgebieden. De kosten va riëren van ƒ.40,- tot ƒ.55,- per persoon per kamp (inklusief overnachting en eten). De werkzaamheden verschil len per kamp: in de jongeren kampen in de Alblasser waard bestaan de werkzaam heden voornamelijk uit hooi en met hooirijf- en hark. In de gezinskampen op land goed Olaertsduyn (Voorne) en landgoed de Keukenhof werken de deelnemers voor namelijk in het bos. Er wor den daar diverse werkzaam heden verricht. De kampen worden gehou den: van 8 t/m 13 juli: De Donk I (Alblasserwaard) 16 jaar en ouder, 22 t/m 27 juli: De Keukenhof (Lisse) gezin nen, 29 juli t/m 3 augustus: Olaertsduyn (Voorne) gezin nen, 12 t/m 17 augustus: De Donk II (Alblasserwaard) 16 jaar en ouder. Voor info: tel. 0182-524500. Afgelopen zaterdag 18 mei is door mr. C.F. Stork (voormalig ambassadeur van Nederland in Boekarest en bestuurslid World Press Photo) de opening verricht van een tentoonstelling persfoto grafie van Oostblokfotografen. Pool Andries (conservator van Museum voor Fotografie, Ant werpen) gaf een korte inleiding op het werk van Carl De Keyzer. Toen in 1989 in Oost-Europa de communistische regimes ineen stortten, deed naast de democra tie het kapitalisme zijn intrede. De aanvankelijke euforie maak te na verloop van "tijd plaats voor teleurstelling en onzeker heid. Er is een kloof ontstaan tussen de dagelijkse werkelijk heid en het geïdealiseerde beeld van de moderne Westerse sa menleving dat mensen via de media bereikt. De ene ideologie volgt de andere op: 'morgen wordt het beter'... Het paradijs laat echter nog steeds op zich wachten. De fotograaf Carl de Keyzer (B, 1958) reisde door het voormalige Oostblok en maakte een fotore portage rond dit thema. Circa 70 expressieve zwart-wit foto's ge ven een indringend beeld van het alledaagse leven in de hoofd- en provinciesteden van oostelijk Duitsland, Polen, Tsjechië, Slo wakije, Hongarije, Roemenië, Bulgarije, Kroatië en Servië. De weerslag van de overgang van communisme naar kapitalisme op het leven van de modale Oosteuropeaan, komt er duide lijk in naar voren. Carl de Key zer is lid van het foto-agentschap Magnum Photos. Fotoboeken die hij eerder uitbracht zijn India (1987), U.S.S.R. 1989 C.C.C.P. (1989) en God Inc. (1992. Carl de Keyzer selecteerde uit de inzendingen voor World Press Photo De tentoonstelling East of Eden is tot stand gekomen in samenwerking met het Museum voor Hedendaagse Kunst in Gent. Oost Europa anno 1995 werd mogelijk dankzij de welwil lende medewerking van World Press Photo Nederland. In het boek East of Eden van Carl de Keyzer (Ludion Press, Gent) is de fotografie van Carl de Keyzer gecombineerd met tekstfragmenten uit het werk van een aantal Oosteuropese schrijvers. Hans Magnus En- zensberger, Eva Hoffman, Gyö- gy Konrad en anderen. Het boek is bij de tentoonstelling in het Nederlands Foto Instituut (Wit te de Withstraat, Rotterdam) verkrijgbaar. De Ichthus Hogeschool Rotter dam is gestart met het unieke project SPRONG, een opleiding leraar basisonderwijs voor hoger opgeleide allochtonen. De cur sisten die de opleiding met suc ces afronden, hebben goede per spectieven op een baan in het basisonderwijs omdat er in de toekomst een tekort aan leraren wordt verwacht. Bovendien zal de behoefte aan allochtone leer krachten toenemen. De belangstelling voor SPRONG is zo groot, dat tot een studentenstop moest worden besloten. De geselecteerde groep cursisten bestaat uit 32 personen die voldoen aan de gestelde eisen: zij beschikken over een afgeronde HBO- dan wel univer sitaire opleiding, beheersen de Nederlandse taal goed en heb ben affiniteit met het basison derwijs. Tevens zijn ze in het bezit van de Nederlandse natio naliteit of een geldige verblijfs vergunning en staan ingeschre ven bij het Arbeidsbureau. De cursisten kunnen rekenen op be middeling bij kinderopvang, vrijstelling van een belangrijk deel van de studiekosten, arÜ- beidsbemiddeling en deskundige begeleiding. Het betreft een twee-jarige oplei ding. Naast het reguliere pro gramma krijgen de cursisten spe cifieke training op het gebied van studievaardigheden, Neder lands als tweede taal en de cul tuurgebonden sociale vaardighe den en opvoedingsstijlen. 1 SPRONG is een samenwer kingsproject van de afdeling Scholing van ArbeidsvoorÜzie- ning Rijnmond, de Stichting Krosbe Multietnisch centrum, Dienst Stedelijk Onderwijs en de Ichthus Hogeschool Rotterdam. Aandere betrokkenen bij het project zijn de Stichting Plat form Islamitische Organisaties Rijnmond (SPOR), Stichting Buitenlandse Werknemers Rijn mond (SBWR) en de Besturen organisaties in Rotterdam. Geïnteresseerden in een volgend opleidingstraject kunnen zich on der telefoonnummer 010- 201 37 00 wenden tot de faculteit Educa tie van de Ichthus Hogeschool Rotterdam. De GIDS Databank, met in formatie over meer dan 6000 opleidingen in het Rijnmond gebied, is sinds 1 januari via internet te raadplegen via het volgende 'adres'; http:/www.a- ob-rijnmond.nl. AOB Rijnmond en RBO Rijn mond hebben, met financiële ondersteuning van de Gemeen te Rotterdam, gezamenlijk de programmatuur ontwikkeld om de GIDS databank interac tief op internet aan te kunnen bieden. AOB Rijnmond zal verantwoordelijk blijven voor het beheer en actualiseren van de databank. Door middel van gerichte zoe kopdrachten krijgt men de adresgegevens van instellingen die de gewenste opleidingen- /cursussen verzorgen. Zo is aan de hand van zoekcri- teria zoals sector, geografisch gebied (regio/landelijk) en op leidingsniveau antwoord te vinden op bijvoorbeeld de vol gende vragen: - Zijn er in de regio Rijnmond opleidingen voor brandwacht? - Is er op MBO-niveau een opleiding voor Accountant? - Wat voor opleidingen zijn er in Rijnmond op het gebied van toerisme? - Bestaat er een opleiding bromfiets rij-instructeur? De volgende soort opleidin gen/cursussen zijn in de data bank opgenomen: - Alle MBO en Leerlingwezen opleidingen in de regio Rijn mond (of daarbuiten als de op leiding in de regio niet voor komt). - Alle HBO en Universitaire opleidingen in heel Nederland. - Ca. 3000 niet reguliere oplei dingen (particuliere en schrifte lijke cursussen) in het Rijn mondgebied. In de loop van 1996 zullen zo veel mogelijk koppelingen ge maakt worden met de home- -pagina's van onderwijsinstel lingen, die hun aanbod ook al op internet aanbieden. Wel licht kunnen er zelfs koppelin gen gemaakt worden naar E-mail adressen van deze in stellingen voor directe voor lichting of intake. Op deze manier voor sommige opleidingen direct worden 'doorgeschakeld'naar meer in houdelijke informatie over deze opleiding. Wie informatie opvraagt, krijgt een vragenlijst voorge legd om zijn of haar bevindin gen door te geven. MMÉ Ons aller dieren) vriend Martin Guus kan er ook over meepraten £,92. nv i WÊÊÈSrjsstr It IW Een wens uan derde-were ld kinderen met een handicap: Van de 140 miljoen kinderen met een handicap leven er. naar schatting, 120 miljoen in de ontwikke- lingslanden Ook zij willen iets van hun leven maken, maar voor slechts 2% van deze kinderen is aangepast onderwijs beschikbaar Helpt u? I LÜ I UNESCO Centrum Nederland Orante Nassaulaan 5. 1075 AH Amsterdam Postbus 2100. 4800 CC Breda Telefoon (076) 60 20 60 Op 15 mei werd op feestelijke wijze gestart met het Sprong-project Foto JANSSEN DE KIEVITH

Het Nieuwe Stadsblad | 1996 | | pagina 15