Schaduwen over Schiedam deel 2 Lekker boottochtje langs jeneververleden Stichting looft ton uit voor milieu-uitvindingen Gevoelig portret in het Filmhuis SEAC REIZEN BELOOFD: SCHIEDAM Ramona Schouten voelt zich vooral onbegrepen door autoriteiten CDA kiest nieuw bestuur WAPENTUIG Warme maaltijd bij Weerklank Tijdens spelen gewond geraakt Het Nieuwe Stadsblad B.v.Haarenlaan 782 Schiedam Zon-, vlieg- en autovakanties. VSB*BANK HET NIEUWE STADSBLAD SCHIEDAM In het interker kelijk ontmoetingshuis De Weerklank (Corn, van Zanten- plein 51) wordt donderdag 23 mei om 17.30 uur een warme maaltijd geserveerd die voor iedereen toegankelijk is. Om 17.00 uur is er een aperitief. Kos ten 6,50. Opgeven kan bij De Weerklank of via tel. 4709971 (mevr. Groe- newegen). SCHIEDAM Twee Schie- damse kinderen, van 10 en 11 jaar, zijn zondagmiddag ge wond geraakt. Op de Wester kade werden ze door een per sonenwagen aangereden. Het 11 -jarig meisje is met een her senschudding en een gebro ken bovenbeen opgenomen in het Schieland Ziekenhuis. De 10-jarige jongen is met een hersenschudding op de intensive-care van het Sophia Kinderziekenhuis beland. De twee slachtoffertjes staken tijdens het spelen de weg over en werden door een passeren de wagen geschept. De politie stelt een onderzoek in naar de snelheid van de auto. geboorte-, trouw-, en gelegenheidskaarten presentjes en bedankjes Over 5 minuten staat uw personen- of bestelauto voor de verhuur klaar. Bokelweg 80-90 Schiedam Tel. 010-4621015 1.300.000 (010) 4.699.911 (010) 4.699.444 (010) 4,699.611 SCHIEDAM Het vorig jaar verschenen Schaduwen over Schie dam werd over het algemeen zeer goed ontvangen. Er gingen meer dan 3000 exemplaren over de toonbank. Veel Schiedammers reageerden met nieuwe verhalen, onbekende feiten en foto's uit de oorlogsjaren. Dit was voor de redacteuren Bas van Bochove, Ser Louis en Herman Noordegraaf aanleiding om een vervolg op papier te zetten. De titel luidt Schaduwen over Schiedam 2, Nog meer verhalen en foto's uit de bezettingsjaren 1940-1945. Het resultaat is een gebonden boekwerk dat in uitvoering, druk en kwaliteit overeenkomt met het eerste deel. Donderdagmiddag wordt Schaduwen over Schiedam 2 officieel gepresenteerd in de Grote Kerk. Het eerste exemplaar zal worden overhandigd aan het bestuur van de Vereniging van Ex-Politieke Gevangenen en Voormalig Verzet te Schiedam. De prijs van het boek, dat 240 pagina's en circa honderd foto's bevat, bedraagt tot 1 oktober 27,50 (daarna 29,50). WOENSDAG 22 MEI 199621-1441 SCHIEDAM De vocht vlekken ontsieren de wanden en het plafond. Troosteloos bekijkt 23-jarige Ramona Schouten haar woning aan het Edisonplein nog eens. Twee ënhalf jaar heeft ze er ge woond, maar het ging echt niet langer nadat onlangs haar huis in brand vloog door toedoen van een buurman. „Ik heb er steeds voor gewaar schuwd", zegt ze. „Maar de politie wilde niet luisteren." Omdat ze geen andere plek heeft om heen te gaan, is ze nu weer bij haar ouders inge trokken. Maar met haar hond en twee katten kan dat niet lang duren. „Ik word van het kastje naar de muur ge stuurd", merkt ze op. „De po litie gelooft het allemaal wel, Woningstichting Noordvest biedt me geen passende woon ruimte aan en of de verzeke ring mijn schade wil vergoe den weet ik nog steeds niet." Het was vorige week zo'n klein bericht in Het Nieuwe Stads blad. 'Brand gesticht', luidde de kop. Er werd melding gemaakt van een 34-jarige Schiedammer die op aanwijzing van boze om standers in zijn woning op het Edispnplein door de politie was aangehouden. De man wordt verdacht van brandstichting; ook zou hij zijn buurvrouw di verse malen lastig hebben geval len. Er deden zich geen persoon lijke ongelukken, zo was te le zen. „Maar dat heeft niet weinig gescheeld", meldt Ramona Schouten achteraf. Overlast Terug dus naar woensdagavond 8 mei. „Ik kwam om ongeveer tien uur thuis", zegt Ramona. „Op het Edisonplein hadden zich tientallen mensen verza meld, die stonden te kijken naar een brand. Ook mijn woning had vlam gevat. Ik was ten einde raad, want een aantal huisdieren zat nog binnen. Ook al mijn per soonlijke bezittingen waren daar nog. Op eigen risico mocht ik van de brandweer mijn woning betreden. Toen bleek dat fami lieleden de boel al aan het ont ruimen waren, zo snel mogelijk." „Wie de brand had gesticht, wist iedereen. De man die schuin bo ven mij woonde zorgde al jaren voor overlast in de buurt, maar de laatste weken was het onge looflijk. Nadat de relatie met zijn vriendin, mijn bovenbuur vrouw, uit was gegaan liep het de spuigaten uit. Alles escaleer de. Hij verbouwde de boel, gooi de met stenen op het plein, waar kinderen zitten te spelen. Ieder een hier in de buurt wist dat hij. terwijl 'ie drank en drugs ge bruikte, een gevaar was voor de omgeving. Ee behoorlijk aantal mensen had daar schoon genoeg van. Toen hij die woensdag avond dan ook brand had ge sticht, dachten veel omstanders dat hij al was gevlucht. Maar omdat hij in zijn woning met het licht zat te knipperen, merkten we dat hij gewoon thuis was. De politie heeft er dan ook verstan dig aan gedaan om hem via de achterzijde af te voeren, anders weet ik niet wat er gebeurd zou zijn." Geen gevaar Dat was die woensdagavond. Maar daarmee hield de ellende niet op voor Ramona Schouten. „Kijk, ik kan niet terug naar die woning. Daarvoor is de brand en waterschade te groot. Ook emotioneel heb ik er moeite mee; niet voor niets zit ik sinds die tijd onder de kalmerende middelen. Daarom ben ik maar bij mijn ouders ingetrokken. Woning stichting Noordvest bood me tenslotte een woning aan op een bovenetage, maar dat is met met mijn huisdieren onmogelijk. Dat moeten ze toch begrijpen..." Ook voor de politie heeft ze wei nig goede woorden over. „We hebben nog zo gewaarschuwd voor dit soort zaken. Maar de politie zei dan dat ze niets kon den doen, omdat de man geen gevaar voor zijn omgeving was. Hoever moet je dan gaan, vraag ik me af. Moet iemand dan echt eerst brand stichten voordat de politie optreedt?" Ook nadien waren de ervaringen van Ramo na Schouten niet echt prettig, benadrukt ze. „Vanwege de verzekering moet ik officiële papieren van de brand hebben. Toen ik daar bij de balie aan het Bijdorpplein om ging vragen, werd ik lachend weggestuurd. Werken kan ik op dit moment niet, omdat de kle ding van mijn beveiligingsfirma is opgeslagen als bewijsmateri aal. Soms voel ik me totaal doorgedraaid..." SCHIEDAM Het weer zat zaterdag niet mee. De ware lief hebber van het Schiedamse ver leden liet zich daardoor echter niet afschrikken en zo werd het aan boord van de 'Lentefeest' toch nog gezellig. Mede werd de stemming hoog gehouden door het schenken van het fameuze Schiedamse vocht. Dit ter lering ende vermaak! Want de eerste rondvaart, geor ganiseerd door de Stichting Ak- tiviteiten Schiedam, had als the ma het jeneververleden. Een ver leden dat aanvankelijk liever werd vergeten. Maar wie nu langs de gerenoveerde fraaie panden aan de Lange Haven vaart, wordt meteen duidelijk dat Schiedam veel aan dit 'zwar te' verleden te danken heeft. De historische aspecten werden op amusante en onderhoudende wijze toegelicht door drie 'ken ners' daarvan. Wim Rook (His torische Vereniging) wees op alle bijzondere plaquettes, stenen en gevels. Hij werd aangevuld door Han van der Horst (historicus), die een beeld schetste over het leven van de eigenaren achter de ge vels. Voor het jeneververleden teken de Leo Fontijne, geboren tussen de distilleerderijen. Hij vertelde onder meer dat de moutwijn, waarvan vroeger de jenever werd gemaakt, door de eigen brande rij werd geproduceerd. De mo derne fabricage van alcohol heeft dit proces vrijwel verloren doen gaan. Aan het eind van de heenreis werd het gezelschap gastvrij onthaald door de familie Nolet. Een telg van de elfde ge neratie hielp de deelnemers sa men met Pim Kriek van boord. Paul Nolet liet de gasten aan de hand van een video 'It takes only 8 minutes of your lifetime' (vooruit dan maar) kennisma ken met het familiebedrijf en het fabricageproces. Daarna volgde de rondleiding door een moder ne distilleerderij waar nog een ambachtelijk produkt, 'Ketel 1', wordt gemaakt. Op de terug tocht werden de deelnemers ont haald op zang en gitaarmuziek. Te snel voor ieders gevoel werd bij de Oude Sluis afgemeerd. Een geslaagd experiment en voor herhaling vatbaar. Bestaat kans hierop? „In september is nog een boot tocht gepland", antwoordt Ma rina Monté namens de Stichting Aktiviteiten Schiedam, „maar geld blijft een probleem. Deze rondvaart is mogelijk gemaakt door Barend Rogmans, filiaal houder van Albert Heijn aan de Lange Kerkstraat. Wij zoeken sponsors, maar hopen ook op subsidie. Tenslotte zijn onze ac tiviteiten gericht op het betrek ken van Schiedammers bij hun binnenstad en hen trots te laten zijn op hun erfgoed." Voor meer informatie over de Stichting Aktiviteiten Schiedam: tel. 4737195. T SCHIEDAM De Stichting Maltha MilieuPrijs looft dit jaar voor de vierde keer 100.000 gulden uit voor uitvindingen en innovaties die het milieu sparen of verbeteren. De aanmeldingen moeten vóór 22 juni bij de Stichting binnen zijn. In het najaar wordt de prijs uitgereikt. Vorig jaar dongen bijna tachtig personen, bedrijven en instellin gen mee naar het geldbedrag, dat buitengewoon groot is in vergelijking met vele andere prijzen. De winnaar van de eerste prijs in 1995 was het bedrijf Global Cooling uit Zutphen, dat een geavanceerde koelbox heeft ontwikkeld die op zonne-energie werkt. De Stichting Maltha MilieuPrijs staat onder voorzitterschap van C. Maltha, die de afgelopen decennia een bloeiend bedrijf op bouwde voor de inzameling en de recycling van glas. Voorzitter van de onafhankelijke jury is mevrouw drs. L. van Rijn-Veile- koop. De gemeente Schiedam, waar de Maltha MilieuPrijs zijn wortels heeft, voert het secretariaat van de Stichting. Nadere informatie kan worden verkregen bij de secretaris van de Stichting, A. Gorissen, tel. 2465713. SCHIEDAM In het Filmhuis (Nieuwstraat 12) wordt vrijdag 24 en zaterdag 25 mei 'Heavenly creatures' van regisseur Peter Jackson vertoond. Het verhaal draait om buiten beentje Pauline, een beetje dik meisje met een permanente frons op haar gezicht. Als er een nieu we leerlinge op school komt, Ju- liet, blijkt dat de twee meisjes veel gemeen hebben: een passie voor de Italiaanse tenor Mario Lanza en een tragisch verleden dat wordt overschaduwd door een langdurig verblijf in het zie kenhuis. Ze bezitten een rijke fantasie en scheppen zo hun eigen droomwereld. Wanneer beider ouders zich hierover be zorgd gaan maken en de meisjes van elkaar willen scheiden, heeft dit fatale gevolgen. Dit gevoelige portret werd in Ve netië onderscheiden met de Zil veren Leeuw. Aanvang vrijdag 21.30 uur en zaterdag 20.30 uur. Entree zes gulden. Kaarten kun nen worden gereserveerd via de Theaterkassa, tel. 4269563. SCHIEDAM Op de laatste ledenvergadering van het CDA zijn zes nieuwe leden voor het afdelingsbestuur gekozen. Hier mee werd uitvoering gegeven aan het laatste, nog openstaande punt van het rapport van de Commissie Van Dijk. F. Brouwer blijft aan als voorzit ter, C. van Dalen wordt secreta ris, P. den Ouden penningmees ter en mevrouw G. Sels-Speijer, G. Haleplioglu, H. Kolenbran der en F. Rosman treden aan als bestuursleden. „Hiermee is een woelige periode afgesloten", aldus secretaris Van Dalen. SCHIEDAM In het kader van het project 'Wapen je ontwape nend' zal brigadier K. Wijgerse van de Schiedamse politie de komende weken in Het Nieuwe Stadsblad het één en ander vertellen over wapens, die tijdens controles veelvuldig worden aangetroffen. Daarbij wordt een appel gedaan op ouders om bij hun kinderen eens na te gaan met welke wapens zij de straat op gaan en waarmee zij naar school gaan. Ook wordt gewaarschuwd voor 'verkeerde' vakantie-aankopen. „Wij hopen dat deze artikelen kunnen bijdragen tot inzicht in het gebruik van wapens. De wet geeft aan de politie ruime bevoegdhe den. Laat het niet zo ver komen dat wij van deze bevoegdheden gebruik moeten maken. Laat het zo zijn dat het gezond verstand zegevierd en dat gesprekken van ouders met hun kinderen daartoe bijdragen", aldus Wijgerse. „Mocht het zo zijn dat ouders er met hun kinderen niet uit komen, dan kunnen ze ons bellen. Wij als politie kunnen mogelijk bemiddelen bij die problemen. Wij doen het zelf of wij zorgen ervoor dat anderen die taak op zich kunnen nemen. Het moet natuurlijk wel zo zijn dat de ouderen het goede voorbeeld geven. Anders werkt het niet." „Zelf heb ik eens een verdachte van een inbraak aangehouden", zegt Wijgerse. „Ik kende hem goed en het was altijd een rustige vent. Hij stapte gewoon in de politieauto en werd, omdat ik hem al lang kende, niet aan zijn kleding onderzocht en niet geboeid. Ik zat alleen met hem in de auto. Aan het eind van de rit mocht hij uitstappen bij het bureau. Toen nog aan de Lange Nieuwstraat. Voordat hij uitstapte frommelde hij iets weg in de auto. Natuurlijk werd er direct gekeken. Wat bleek? De man had met een doorgela den 9 millimeter pistool achter mij gezeten. Later bleek dat hij dit pistool bij een woninginbraak had gestolen. Wie wapens in huis heeft, kan datzelfde overkomen. Niet doen dus." Wie verdere informatie wil hebben over wapens en wapenbezit kan terecht op het politiebureau aan het Bijdorpplein, tel. 4494499. „Maar mensen kunnen ook altijd terecht bij hun wijkteam. Wie voor de toekomst nog opmerkingen of ideeën heeft, kan deze bij ons ventileren. Wij staan er open voor", besluit brigadier Wijgerse. Op bovenstaande foto hebben we nu zo'n typisch voorbeeld van een wapen, zoals dat op vakantie in het buitenland wordt gekocht. Dergelijke wapens zijn erg in trek bij kinderen om mee te spelen of om aan de muur te hangen of... Deze revolver betreft een voorbeeld omdat er in het buitenland een diversiteit aan naboot singen van wapens te koop is. Omdat deze nabootsingen qua uiterlijke kenmerken sprekend lijken op echte wapens zijn ze verboden. Ze kunnen volgens de wet worden gebruikt om te (be)dreigen. Bij het inzetten van politie mensen wordt altijd rekening gehouden met de mogelijkheid dat het om een echt vuurwapen gaat, je weet immers maar nooit. De maximale boete voor een dergelijk wapen ligt tussen de drie maanden gevangenisstraf en/of een geldboete van ƒ.10.000,-. Als we dus op vakantie zijn, dergelijke wapens in de winkels laten liggen en gewoon 'Kijke, kijke en niet kope', zoals het hoort. Wie in het bezit is van een dergelijk wapen of andere wapens, kan deze altijd op het bureau inleveren. De politie zal tijdens deze 'ontwapenende' actie flexibel omgaan met aangeboden wapens. HET VOORDELIGSTE ANVR REISADVIESBUREAU MET DE RUIMSTE KEUS IN DE LEUKSTE VAKANTIES. Nu met gratis vervoer naar schiphol. Vakantiegeld ontvangen! Maar u gaat (nog) niet op vakantie?? Plaats uw vakantiegeld tijdelijk of permanent op de VSB SpaarActief-rekening. De naam zegt 't al, een actieve rekening. Zonder beperkingen, dus onbeperkt storten èn vrij opnemen. Daarbij krijgt u een aantrekkelijke rente, die stijgt naarmate uw saldo groeit. Deze rente wordt dan over uw gehele spaarsaldo vergoed. VSB SpaarActief-rekening 0,--tot 1.000,-- 2,50 1.000,--tot 5.000,- 3 5.000,-- en hoger 3,50 Daar kom je verder mee. J-L 's-Gravelandseweg 248 3125 BK Schiedam Tel. 010 24 53 753 Fax 010 46 20 494 WEGENER SIJTHOFF WEEKBLADEN 37 edities in Zuid-Holland. Totale oplage per week: HOOFDKANTOOR: Wegener Sijthoff Weekbladen BV, Prins Hendrikkade 12 - 16, 3071 KB Rotterdam Postadres: Postbus 1980, 3000 BZ Rotterdam Telefoon: Duo's: REGIOKANTOOR: Westhavenkade 14 Postbus 52 3130 AB VLaardingen Telefoon: (010) 4.344.022 Telefax (010) 4.602.727 DIRECTIE: Tli. S. Bakker ADVERTENTIEVERKOOP: R. Spierings, tel privé (010) 4.715.104 E.H. den Breejen, tel privé )06) 53327149 Districtverkoopleider: C. Vijfvinkel, tel. privé (010) 4.341.702 Accountmanagement: N. de Poorter, tel. privé: (070) 3.282.694 J.T.A. de Fonkert REDACTIE: Helma Steekelenburg (eindredacteur), Bram Wesdorp, Nick van Dien (chefredacteur) Hoofd redactie: Jan Sieben (waarin opgenomen Schiedams Nieuwsblad) verschijnt in Schiedam en Kethel en is een uitgave van Wegener Sijthoff Weekbladen BV Rotterdam en Sijthoff Pers BV Rijswijk, beide behorende tot Wegener NV. BEZORGING. Interlanden/Spreigroep Bezorgklachten: (kantooruren) NS naar rechts) konden De redacteuren Herman Noordegraaf, Bas van Bochove, Ser Louis van links i opnieuw flink aan de slag Jonge Schiedamse ten einde raad na brandstichting Ramona Schouten nog even terug in haar voormalige woning aan het Edisonplein Te snel afgelopen vonden de deelnemers Revolver namaak ■F Rentewijziging voorbehouden. een {foitijonderneming

Het Nieuwe Stadsblad | 1996 | | pagina 3