Toyota LandCruiser Challenger: daagt de concurrentie uit •N A wr Groter dan de AX, die ook nog te koop blijft a Balanceren van wielen nauwkeurig werk Opel Corsa 'Eco 3' wint Innovatieprijs Nissan Vakantie-inspectie Audi A3 staat in de startblokken Peugeot maakt Internet-tour Ford Tun Cars' weer in prijs verlaagd ct. WOENSDAG 5 JUNI 1996 23-451 De redactie van deze autopagina wordt verzorgd door Willem van den Elskamp. Reacties en bijdragen sturen aan: Wegener Sijthoff Weekbladen, postbus 5825, 2280 HV Rijswijk. SM Voor 25 gulden kunnen Nissan-rijders tot 31 juli bij hun dealer terecht voor een Vakantie-inspectie. Deze controleert de auto op belangrijke punten ter voorbereiding op de zomervakantie. Bij dit bedrag is tevens de Nissan Vakantie Mobiliteitspas inbegre pen, voor onder andere 24-uurs service in heel Europa. Verder geeft de Nissan-dealer tien Vakantie Voordeelcheques cadeau, met een gezamenlijke waarde van enkele honderden guldens. Zo levert de kleine investering van de Vakantie-inspectie veel voor deel op. Audi AG heeft de eerste staatsieportretten verspreid van de nieuwe A3, die in september 1996 in de showrooms verschijnt. Met de A3 brengt Audi een model uit dat, zoals de typenaam al aangeeft, kleiner is dan de A4. Je kunt hem beschouwen als een moderne opvolger van de Audi 50, die 20 jaar geleden de kleinste Audi was, maar die het destijds in een herschikking van de mo- dellijnen binnen de VAG-groep moest afleggen tegen de VW Polo. Voor de A3 zijn diverse speciale kleuren geselecteerd. Technische verwantschap met andere modellen binnen de VAG-groep, denk aan de VW Golf en Seats Ibiza/Cordoba/Toledo, lijkt logisch, hoe wel Audi daarover nog geen mededelingen wenst te doen. Met de A3 denkt Audi nieuwe doelgroepen aan te boren. Waarbij het merk vooral mikt op een jeugdig publiek, dat zich voorheen nog niet tot dit 'premiummerk' voelde aangesproken. Zowel voor als achter heeft de A3 de al van verre herkenbare Audi-look. Volgens de fabriek gaat dit markante design gepaard met een rijke uitrusting. De aandacht voor zowel dynamiek als comfort en het uitgebreide leveringsprogramma, gecombineerd met de bekende hoogwaardige Audi-techniek, garanderen een interessante keus voor kopers van een exclusieve compacte auto. Ford Nederland blijft stunten met zijn drie 'fun cars' Probe, Ma verick en Escort Cabrio XR3i. Voerde Ford vorig jaar voor dit trio al een 'one-price-strategy' in met een eenheidstarief van 52.990 gulden; sinds kort is het drietal opnieuw in prijs verlaagd. Zo kost de Probe 16V nu f 44.990. Voor hetzelfde bedrag koopt u nu ook een Maverick GLS SWB 2.4i liter driedeurs. De prijsverlaging voor de Escort Cabrio XR3i is minder groot, maar met zijn vanaf- prijs van 49.990,- is deze 'dakloze' Escort nu ook bijzonder scherp geprijsd. Er is trouwens al een Escort Cabrio 1600 16V 'Pa cific' voor 42.990,-. Tegelijk met de introduktie van de nieuwe 106 is Peugeot Ne derland met een interessante 106-site op Internet gestart. Na dat de 406-site, die nog tot eind juni te bezoeken valt, een suc ces bleek, moest er natuurlijk ook een programma voor de nieu we 106 komen. De toegangscode tot '106 On Tour 1996' is www.peugeot.nl Ook bij de 106-site streeft Peugeot ernaar de auto zo breed moge lijk te belichten en visueel aantrekkelijk in beeld te brengen, zo dat surfers op de elektronische snelweg een optimaal beeld krij gen van de nieuwe 106. Reis door Europa Bezoekers kunnen met de nieuwe 106 een reis door Europa ma ken, waarbij ze Amsterdam, Berlijn, Brussel en Parijs kunnen aandoen. Route-beschrijvingen en plattegronden zijn voor han den. Bij elke stad wordt een korte algemene beschrijving gege ven en kan men informatie opvragen over zaken als culturele fes tiviteiten, muzikale activiteiten, hotels en restaurants. Dagelijks worden de diverse agenda's up-to-date gehouden. Het ligt in de bedoeling binnenkort nog enkele steden aan de '106-tour' toe te voegen. Naast het maken van een tour door Europa, kan men via de 106- site een proefrit of folder aanvragen, alle techniek van de nieuwe 106 te weten komen, een dealerlij st opvragen en de overstap ma ken naar andere Peugeot-programma's op Internet, zoals de air- co-aktie en de 406. Terreinrijders en an der 4WD-aanhangers opgelet: er zijn drie nieuwe modellen op komst: Nissan Terrano II, Ford Maverick en Toyota LandCruiser Challenger. Nieuw?, zegt u nu, deze model len kennen we al lang. Klopt, maar van alle drie verschijnen na de zomer de nieuwste, verbeterde, technisch opgewaardeerde ver sies op de markt. In het geval van de LandCruiser Challenger is er zelfs sprake van een uitbreiding van de modellijn. De Challen ger heeft veel gemeen met de Customwagon 4x4, het vlaggeschip van de LandCruiser-lijn, maar bezit minder ster ke motoren en is ook an derszins minder opge- ■k dirkt, zodat hij qua prijs tussen de LandCruisers hard- en softtop en de Customwagon in komt. Met de naam 'Challen ger' wil Toyota zeggen dat de nieuwe terrein wagens geen uitdaging uit de weg gaan. Tevens dagen ze de concurren tie uit, zoals de goedko pere versies van de Ran ge Rover, de duurdere typen LandRover Disco very, maar vooral de Mitsubishi Pajero, Nis san Patrol, Opel Monte rey en nieuwkomer SsangYong. Over de prijs van de Challenger kan de importeur nog niks zeggen. Veel keus Ondanks wat minder motorvermogen biedt de Challenger, volgens Toyota, dezelfde prima terreineigenschappen. Hij combineert die nog beter met het rijcom- fort, de prestaties en de stijl van luxueuze perso nenauto's. Hij heeft een nieuw vormgegeven ui terlijk en interieur, ziet er stoer en tegelijkertijd elegant uit, biedt com pacte afmetingen en toch veel comfortabele leefruimte. Toyota levert de Land Cruiser Challenger als drie- en vijfdeurs, met keus uit twee motoren en een handgeschakel- de bak of automaat. De Challenger komt in het veelbelovende Euro pese marktsegment voor middelgrote, spor tieve, gebruiks- en vrije- tijdsauto's. In dit seg ment werden in 1995 meer dan 200.000 voer tuigen verkocht. Na de Paseo en de Star let is de LandCruiser Challenger de derde nieuwe Toyota voor 1996. En dus nummer drie van een complete reeks nieuwe auto's, die de komende twee jaar de showrooms van de Toyota-dealers gaan be volken. Citroën heeft in zijn lange loopbaan veel opvallend gelijnde auto's het levenslicht doen zien: Traction Avant, Snoek, Lelijke Eend, XM en ook de Xantia ziet er smake lijk uit. Maar sinds het merk van de dub bele chevron deel uitmaakt van het PSA-concern, waar Peugeot de scepter zwaait, zijn we ook 'verrast' op onopval lende modellen zoals de LN, die eind jaren '70 verscheen op ba sis van de Peugeot 104, de AX en ZX. Ook de Saxo, die thans bij de dealers zijn opwachting maakt, doet weini gen in verrukking omkijken als hij door de straten schicht. Wat niet betekent dat het een slechte auto is. Integendeel, kwalitatief en rij- technisch verschaft de Saxo veel vreugde. Jammer alleen dat hij, ondanks de dub bele chevron op de neus, geen échte Ci troën is. Kostenbesparing en meer efficiency liggen ten grondslag aan de steeds verdergaande sa menwerking tussen de diverse automerken, die tot 'één groep' behoren. In het moderne jargon heet dit 'synergie'. Bin nen de PSA-groep is dit ook gaande. Citroën zag zich na bijna 10 jaar ge noodzaakt de AX onder handen te nemen en op te waarderen. Grote broer Peugeot liep met dezelfde plannen rond voor de 106. Logisch dat je elkaar dan de helpen de hand reikt... Om kritiek op de nauwe technische verwant schap tussen de nieuwe 106 en de Saxo weg te 'mmmMté Saxo: een vlot ogende compact-car, die in het Citroën-gamma tussen de AX (blijft nog te koop) en de ZX in komt. nemen, benadrukt de PSA-groep dat de onder linge kruisbestuiving in het voordeel van de ko per is. „Efficiency leidt tot kostenbesparing voor ons bedrijf, waar door we de prijzen laag kunnen houden". Het nadeel is minder per soonlijkheid, meer een vormigheid. Bekken-bescherming Gelukkig is er ook veel positiefs te melden over de Saxo. Zo zijn alle PSA/AX motoren totaal onder handen genomen en verbeterd. Had de 'oude' 1.4 liter in de AX nog mono-point injectie, nu is dat multipoint-in- spuiting. Hinderlijke geluidstrillingen en mo- torgebrom zijn bestre den, onder meer met 'akoestische bodempla ten', zodat de Saxo mooi stil is. Op veiligheidsgebied bezit de Saxo een novi teit. In de deur is geen beschermingsbalk ge- Voorlopig levert Citroën de Saxo als driedeurs. Eind 1996 komt de vijfdeurs. monteerd, maar een energie-absorberend schuimblok. Deze in middels als 'botsblok- ken' aangeduide 'side- impact'-variant be schermt vooral het bek ken van de inzittenden. Ook anderzins staat de veiligheid bij de Saxo op hoog peil. Swingend Qua rijgedrag voldoet de Saxo uitstekend. Wat wegligging betreft heb ben Citroen-modellen een naam hoog te hou den. Dat zit bij de Saxo wel snor. Op basis van technische gegevens en de persinformatie, bouw je een idee op van hoe zo'n auto zich ge draagt. Na honderden kilometers in binnen- en buitenland kun je vaststellen dat de Saxo de - hooggespannen - verwachtingen waar maakt. In de Spaanse Sierra Nevada met kronkelig stijgen en dalen, doet de Saxo zijn naam eer aan: hij swingt er lustig op los. Hij laat zich vlot en soepel leiden; is in een scherpe bocht soms wel heel losjes uit de heup. Dan moetje zijn gedrag even corrigeren door wat gas te minderen, maar daar valt mee te le ven. Dat de Saxo met 11 mo tor geen racewagen is, snapt een kind. Optrek ken van 0 tot 100 km/u in 15,3 sec. en een top van 162 km/u zijn voor Nederlandse omstan digheden dik voldoen de. Met de 1.4 liter gaat het allemaal wat vlotter: optrekken van 0 tot 100 km/u kost dan 12,9 sec. en de snelheidsnaald haalt 175 km/u. Opvallend is het stille gedrag van de Saxo, ter wijl zijn brandstofver bruik van 1 op 20 - zo wel 1.1 als 1.4 - bij 90 km/u constant en ge middeld 1 op 15,4 ook alle lof verdient. Conclusie: al missen we bij de Saxo het échte Ci troen-karakter, op het rijgedrag, wegligging, comfort, verbruik en af werking van deze jong ste Citroën-telg valt niets af te dingen. Prijzen Bij de eerste presentatie van de Saxo ging Ci troën Nederland nog uit van een basisprijs van circa 23.000 gulden. Ge zien de prijzenslag in de populaire klasse heeft de importeur deze be dragen inmiddels in neerwaartse richting bijgesteld. Zodat de vanafprijs voor de Saxo 1.1 3-deurs nu 21.890,- bedraagt. Goed uitbalanceren van band en velg is van groot belang voor de veiligheid van een auto. Een onjuist of niet ge balanceerd wiel kan het contact met de weg verstoren. Hierdoor wordt bijvoorbeeld de remweg langer. Boven dien veroorzaakt onba lans extra slijtage aan de banden en aan de wielophanging van de auto, terwijl het com fort door trillingen wordt verminderd. Het balanceren van band en velg dient daarom zorgvuldig te worden uitgevoerd. Bij de montage van één of meer nieuwe banden, komt het helaas te vaak voor dat het balanceren van de wielen minder nauwkeurig wordt uit gevoerd. Een kleine on balans in een wiel, kan echter al grote gevolgen hebben. Enkele gram men extra gewicht aan één zijde van het wiel worden op kruissnel heid door de centrifu- gaalkracht vele kilo grammen en veroorza ken trilliqgen. Die wor- den op hun beurt weer doorgegeven aan de wielophanging, wat ex tra slijtage aan de la gers, de ophangings- punten en aan de schok dempers veroorzaakt. Ook de carrosserie kan op den duur te lijden hebben van onbalans. Voorts gaan de banden een afwijkend slijtage- patroon vertonen, wat de levensduur flink be perkt. Statisch en dynamisch Bijna elk wiel is zonder extra voorzieningen in onbalans, al was het maar omdat slechts aan één kant een ventiel zit. Bij het monteren van nieuwe banden, die nooit perfect in balans zijn, dient daarom het wiel zorgvuldig opnieuw te worden gebalan ceerd. In balans brengen van een wiel gebeurt met kleine stukjes lood. Bij veel velgen wordt het lood om de velgrand ge klemd. Bij fraaie licht metalen velgen kan men ook kiezen voor plaklood, dat eventueel uit het zicht achter de spaken kan worden aan gebracht. Niet alle auto's zijn even gevoelig voor onbalans. Bij veel typen kan men volstaan met het zorg vuldig balanceren op een machine. Sommige auto's hebben echter een gevoelige wielop hanging. Dan is het no dig het wiel aan de auto te balanceren. Daarbij wordt tevens de onba lans, die wordt veroor zaakt door de wielnaaf en de remschijf, wegge nomen. Bij het balanceren van een wiel worden twee soorten onbalans onder scheiden: statischè on balans veroorzaakt krachten die naar boven en beneden werken; dy namische onbalans werkt in zijdelingse richting. Door 'onrond- heid' van de band/velg combinatie kan ook een hoogteslag ontstaan en er kan een slingerende afwijking in de combi natie zitten. Bij het garagebedrijf en ae banden-specialist be schikt men over de juis te vakkennis en adequa te apparatuur om de wielen te balanceren. Zuinigheid met vlijt: enerzijds een redelijk gemiddelde snelheid handhaven, anderzijds een laag verbruik reali seren: de Opel Corsa Eco 3 heeft er weinig moeite mee... Met het prototype Corsa Eco 3 heeft Opel tijdens de ECO Tour of Europa de Innovation Prize'96 gewon nen. De prijs werd aan de Corsa toegekend voor het ongekend lage brandstofverbruik en de reële ge bruiksmogelijkheden voor de nabije toekomst. Met een redelijk gemiddelde snelheid verbruikte het lichtgewicht prototype met zestienkleps, direct in gespoten dieselmotor, slechts 2,69 liter per 100 kilo meter (omgerekend 1 op 37,2) tijdens de etappe van Turijn naar Monte Carlo. Dit is zuiniger dan het in Duitsland fel begeerde 'drie-liter verbruik', ofwel 3 liter per 100 km. Opel Vakantiebeurt Al jaren geleden heeft Opel de Vakantie-controle in het leven geroepen. Voor 39,50 ondergaat de Opel een uitgebreide controlebeurt waarbij de puntjes op de 'i' worden gezet. Alle vitale onderdelen komen aan de orde, zodat u met een gerust hart aan de va- kantietocht met de Opel kan beginnen. Na de Vakantie-inspectie door de dealer kan de Nissan-rijder aan een onbezorgde vakantiereis beginnen. Audi A3: alleszins aantrekkelijke automobiel... Ford's Fun-cars: Probe (links), Maverick (midden), Escort XR3i Ca- brio (rechts) zijn onlangs andermaal flink goedkoper geworden. Komend najaar is deze LandCruiser Challenger te koop. Qua motorisering en uit rusting zit-ie onder de LandCruiser Customwagon. Citroen Saxo: weinig identiteit, veel kwaliteit Bij het monteren van nieuwe banden moet ieder wiel zorgvuldig opnieuw gebalanceerd worden.

Het Nieuwe Stadsblad | 1996 | | pagina 11