SCHIEDAM Popschool laat van zich horen KUNSTGEBITTEN VERINGMEIER TANDPROTHETICUS Trouwen(s) 'f Molens en jenever met schilderkwast vereeuwigd 8 S Open dag OpMaat Havenmuziek- en Molenfestival op zaterdag 8 juni Expositie in Distanza Rommelmarkt De Korenbeurs Avondconcert Musica Vocalis Vlinders in en om de tuin Inloopconcert in Grote Kerk Afsluiting seizoen in Het Filmhuis SCHIEDAM- Het koor Musi ca Vocalis onder leiding van Jo- han Sonneveld geeft zaterdag 8 juni een avondconcert in de Gro te Kerk. Op het programma staan werkpn van Brahms, Re- ger en Mendelssohn-Bartholdy. Johan Sonneveld zal een orgel solo ten gehore brengen.Aan vang: 20.00 uur; toegang: 10,-. SCE1EDAM Voor kinde ren en volwassenen die graag muiiek maken biedt Muziek centrum Opmaat op 8 juni tijdens de Open Dag, gele genheid kennis te maken met vee uiteenlopende muzikale mogelijkheden. Zelfs de aller jcngsten komen aanbod bij CpMaat. Zo kunnen die (feelnemen aan 'kleuterdans', 'klap eens in je handjes' voor peuters en 'muziek op ichoot' voor baby's. Wat ou dere kinderen (groep twee tot en met vijf van de basis school) kunnen kennismaken met de blokfluit (docent op 8 juni aanwezig van 13.00 - 15.00 uur). Voor de jeugd en volwassenen die al weten welk instrument zij willen be spelen bestaan verschillende lesmogelijkheden. Cursisten die graag samen muziek ma ken kunnen zich bijvoorbeeld aansluiten bij de Big Band, Woodwind- en strijkensem- ble of een musicalkoor. Ge durende het nieuwe school- seizoen geven docenten van OpMaat op ruim 40 basis scholen Algemene Muzikale Vorming. Tijdens de Open dag in Muziekcentrum Op- Maat aan Lange Nieuwstraat 183 worden van 11.00 -15.00 uur demonstraties gegeven. Meer informatie op werkda gen tussen 14.00 - 17.00 uur, tel.4269680. SCHIEDAM De gemeentelij ke afdeling Natuurontwikkeling organiseert op zondag 9 juni op de Voorbeeldtuinen in boerderij tje De Raat (Harreweg 19, Ke- thel) de themamiddag 'Vlinders ip je tuin'. De middag begint om 13.30 uur en duurt tot ongeveer 15.00 uur. Tijdens de themamiddag gaat de medewerker Mak van de Insek- tenwerkgroep van de KNNV (Koninklijke Nederlandse Na tuurhistorische Vereniging) in op het fascinerende leven van vlinders. Hij vertelt onder ande re hoe vlinders zich ontwikkelen en hoe sommige vlinders over winteren. Naast informatie over het bijzondere leven van vlinders krijgen de deelnemers praktische tips over hoe ze meer vlinders naar hun tuin kunnen lokken. Bepaalde planten spelen hierbij een belangrijke rol, bijvoorbeeld de vlinderstruik, hemelsleutel en lavendel. Ook het onderhoud van het openbaar groen en het aanleggen van 'groene verbin dingswegen' voor vlinders komt aan de orde. Zij zijn belangrijk voor het vlinderbestand binnen de gemeente Schiedam. Wie meer wil weten over de the mamiddag kan tijdens kantoor uren contact opnemen met de afdeling Natuurontwikkeling, gemeente Schiedam, tel.: 2465521. De Voorbeeldtuinen bij boerderijtje 'De Raat' zijn het simpelst per fiets bereiken vanaf dorp Kethel. SCHIEDAM Het inloopcon cert in de Grote Kerk van zater dag 8 juni wordt verzorgd door het Leids Kamerkoor. Aanvang: 15.00 uur; toegang: gratis. SCHIEDAM Een van de aantrekkelijke onderdelen van het jaarlijks terugkerende Mo len- Haven- en Muziekfestival zijn voor menige bezoeker de optredens van de leerlingen van Muziekcentrum OpMaat. Dit keer pakt de school groots uit met een optreden van een mam moet popband die bestaat uit maar liefst 100 muzikanten die hun opleiding kregen of krijgen op Popschool Schiedam. Met deze muzikale presentatie, om 11.00 uur bij de Vismarkt, wordt tevens het vijfjarig jubileum ge vierd. Popschool Schiedam werd vijf jaar geleden opgericht met als doel leerlingen een allround popopleiding te bieden. Na het doorlopen van de Popschool moest het mogelijk zijn zelfstan dig te functioneren binnen het regionaal popcircuit. Die doel stelling is gehaald en inmiddels treed een groot aantal (oud)leer- lingen op in verschillende bands. De coördinatie van de Pop school, inmiddels een gevestigd instituut met meer dan 80 leer lingen, is in handen van Auke Pol. Televisie De coördinator vertelt dat de oprichting van de Popschool niet zonder slag of stoot tot stand kwam. Want niet alleen moest in verband met de geluids overlast geschikte ruimten wor den gevonden, ook de hoge kos ten die de aanschaf van muziek instrumenten met zich mee brachten vormden een pro bleem. „Inmiddels hebben wij meer dan 100 optredens verzorgd in de ge hele regio en waren zelfs twee maal op de televisie te zien." Volgens Auke Pol kan iedereen zich voor de Popschool aanmel den. „Je kunt in feite vanaf nul beginnen en na twee maanden met anderen al meespelen in een bandje. Er zijn leerlingen die zonder enige muziekkennis hier binnenstapten en in de loop van de jaren zich hebben ontwikkeld tot een goede muzikant." Oudere jongeren Het meespelen in een popbandje is niet alleen weggelegd voor jon geren. „Wij hebben gemerkt dat dertig plussers die behoefte ook hebben, alleen durven die daar niet zo voor uit te komen. Zij stappen enigszins besmuikt bij ons binnen, zo met een blik van 'we willen heel graag, maar kan dat nog wel?'. Natuurlijk kan dat nog. Wij zorgen ervoor dat zij in een groep met leeftijdsge noten terecht komen. Muziek is niet aan leeftijd gebonden, ten slotte behoren de 'Roling Sto nes' ook niet meer tot de jong- sten." Aan het mammoet-optreden bij de Vismarkt op zaterdag 8 juni, aan vang 11.00 uur, nemen 100 leden van de Popschool deel. De vijftien drummers, veertig gitaristen, der tig synthesizers, vijftien basgita- risten en dertig zanger(essen) spe len drie nummers. Dit zijn We will rock you (Queen), Knockin on Heavens Door (versie Guns en Roses) en Het is een nacht, (Guus Meeuwis). Na het twintig minu ten durende optreden vertrekt de band naar Café De Unie aan de Gerrit Verboonstraat. Van 13.00 tot 17.00 uur maken de individue le popschoolbands er een gezellig en muzikale middag van. SCHIEDAM De reclame leus 'Juni feestmaand in Schiedam' is geen loze kreet. Met het Spectrumfestival (de 16de juni) en het Maasboule- vardfeest (de 23ste) staat vrij wel ieder weekend in eigen stad een trekker op het pro gramma. Het Havenmuziek- en Molenfestival, dat zater dag 8 juni het spits afbijt, mag gerust een bijzondere openingsknaller genoemd worden. Het evenement mikt niet op de gulzige beginner, maar op de gevorderde fijn proever. De vaste formule biedt geen hapklare brokken als bijvoorbeeld braderiege- weld. 'De cultuur en sfeer van toen en nu' zijn ook deze twaalfde editie opnieuw de lei draad voor de samenstellers van het draaiboek. Het zijn ingrediënten waar een béétje commercieel ingestelde organisatie -.en anno 1996 zijn ook stadsfeesten een bedrijf - de neus voor op zal trekken. De keur aan instellingen en vereni gingen (van de Molenstichting en de ONS tot de warme bak kers, de muziekschool en de plaatselijke amateur-muziekwe reld) die het Havenmuziek- en Molensfestival op poten zetten, hebben echter telkens opnieuw het lef niet te mikken op instant vermaak of goedkoop succes. En het lukt ze nog ook. Vaste items als de openlucht-lunch aan dé voet van Molen de Nieuwe Palmboom, de rondvaarten van de zeekadetten door de grach tengordel, het open huis van dis tilleerderijen en branderijen, de oude ambachtenmarkt en de vele muzikale optredens hebben een charme, die een groeiend aantal vaste fans trekt. Routinewerk Joke Winkelman neemt alweer voor de zevende maal het coör dineren van de activiteiten op zich en doet dat ondanks het extra werk zoals ze zelf zegt 'met ontzettend veel plezier'. „We vragen weinig subsidie en heb ben slechts een klein budget. We kunnen dus geen dure acts inhu ren van buitenaf en kiezen niet voor een overvloed aan commer cie. En dat maakt dit evenement nu juist zo leuk, want het draait echt puur om Schiedam en om de mensen die er wonen. De stad biedt het historische decor, waar echt nog veel mooie plekjes te ontdekken zijn. De Schiedam mers van nu laten met veel ent housiasme horen en zien, wat ze bezighoudt. Hoofdmoot van het programma zijn toch de optre dens van de plaatselijke muziek wereld en de bijdragen van het verenigingsleven. Van niet te on derschatten waarde is ook de inbreng van bijvoorbeeld de warme bakkers, de molenaars een een wisselend legioen vrijwil ligers die zich betrokken voelen bij de Brandersstad. Alle deelne mers zijn eigenlijk amateurs, maar dan in de goede zin des wocrds. Het valt me telkens op nieuw op, dat het niveau en de kwaliteit zo hoog liggen in dit circuit. En bovendien spettert het enthousiasme er vanaf, ter wijl de échte profs toch dikwijls meer ingeblikt routinewerk leve ren." Het Havenmuziek- en Mo lenfestival trekt een vast en trouw publiek, maar kan zich kwa aantallen niet meten met bijvoorbeeld 'Het Spectrum'. Joke Winkelman is daar niet rouwig om: „Dat hele massale past hier ook niet bij. Bovendien is het zo, dat de bezoekers die komen als regel de hele dag blij ven. Dit festival doe je echt niet even in een verloren half uurtje met een boodschappentasje in je hand. Daarvoor valt er veel te veel leuks te beleven." Programma Het festival begint zaterdag de 8ste juni om 10.00 uur bij De Walvisch aan de Westvest. Bur gemeester Scheeres geeft dan het officiële startsein voor het her stel van de onlangs uitgebrande molen én voor de feestelijkhe den. Die vinden plaats nabij de Lange Haven. Optredens zijn er de hele dag door op de volgende locaties: pleintje bij café De Unie, Vismarkt, bordes Koren beurs, Beursbrug, Brede Markt- steeg en Schie. Het onlangs geo pende Nederlands Gedistilleerd Museum is tegen gereduceerde prijs te bezoeken. De rest van het parcours is het zogeheten 'mo- lencircuit' langs Westvest, Noordvest en Vellevest. Daar zijn activiteiten gepland als de oude ambachtenmarkt, de rond vaarten (start bij De Vrijheid) en de openlucht-lunch (bij De Nieuwe Palmboom tussen 11.30 en 17.00 uur: kosten: 6,-). Bij De Walvsich staat een speciale aktiemarkt opgesteld. Kinderen kunnen een steentje bijdragen aan de restauratie met activitei ten als popcorn bakken en de 'muiskaasrace'. In de nabijgele gen kerk van de Protestanten bond tussen 11.30 en 15.30 uur optredens van tal van koren die voor de gelegenheid molen- en drankliederen zullen brengen. Traditiegetrouw zijn er ook deel nemers van buitenaf. Ditmaal zullen de jongleurs van 'Knots gek' op diverse plekken en tijd stippen hun acrobatische toeren vertonen, verzorgt beeldend kunstenaar Wies Noest met haar 'Karavaan' een kleurrijk en le vend decor, lopen moerasge drochten op stelten rond van cir cus Vladimir en laten diverse buitenlandse volksdans en -mu ziekgezelschappen een staaltje van hun kunnen zien en horen. Elders op deze pagina méér over de optredens van de Streekmu- ziekschool én over het schilder- spectakel met Yvon Koopman en Frits Kloppers dat heel bij zonder belooft te worden. Het complete programma - en dat is een aanrader voor wie niets mis sen wil - is gratis af te halen bij ondermeer de VVV aan de Bui- tenhavenwegweg. SCHIEDAM Aan de naam - snel, sportief en toch cultureel verantwoord - kan het niet lig gen. De zogeheten Kunstestafet te wordt bovendien alweer voor het vijfde achtereenvolgende jaar in Schiedam, net als in tal van andere steden, gehouden. Toch zal de aankondiging van de manifestatie, een initiatief van de Provincie Zuid-Holland, bij het grote publiek geen schok van herkenning veroorzaken. Daar komt in 1996 verandering in. De plaatselijke kunstwereld steekt als nooit tevoren de nek uit. 'Verbindingen' is ditmaal het door de Provincie gekozen the ma. De Schiedamse organisato ren - De Stichting Kunstwerkt samen met de gemeente - kiezen voor een eigen vertaling die aan duidelijkheid niets te wensen overlaat. Het project - dat offi cieel gehouden wordt van 31 augustus tot en met 29 septem ber en waarvoor de voorberei dingen nu al van start zijn ge gaan - krijgt als motto 'Het Hu welijk' (als metafoor voor ver bindingen). En als de opzet slaagt wordt met deze feestelijke trouwpartij een langdurige, maar turbulente relatie opge start waarin gezapig geluk vol strekt uit den boze is. Samenstel lers van het draaiboek zijn drie stadgenoten: Peter Hellemons en Aad Riepsaame (beiden beel dend kunstenaar) en Harry de Vries (organisatiepsycholoog). Het Nieuwe Stadsblad licht de komende periode regelmatig een tipje van de sluier op. In de tweede aflevering van deze cul turele soap is het woord aan Jouke Kleerebezem. Hij is de man die het Schiedamse project op artistiek verantwoor de wijze het electronisch univer sum in gaat sturen. De Amster dammer zal een zogeheten multi- mediapresentatie op internet maken over de ins en outs van 'Het Huwelijk' in al z'n verschij ningsvormen. Uiteraard houdt hij bij het samenstellen van deze digitale brochure rekening met de diepzinnige ideeën die de plaatselijke organisatoren v^n het project over dit veelomvat tend thema hebben. Al surfend vanachter hun computertje kun nen in september wereldwijd de inmiddels ongeveer 40 miljoen gebruikers van internet kennis nemen van deze eigentijds vorm gegeven kunstzinnige zieleroer- selen vanuit de Brandersstad. „Lokken we een reactie uit van uit de een of andere verre uit hoek, dan is dat natuurlijk leuk. Het gaat er echter toch in de eerste plaats om, dat Schiedam mers kennis nemen van deze di gitale boodschap. En dan niet alleen de wizzkids, maar juist ook de grote groep die koudwa tervrees heeft voor het fenomeen internet. Daarom zetten we computers neer voorzien van duidelijke handleidingen op drukbezochte plaatsen. We heb ben gekozen voor locaties waar we een gevarieerd publiek kun nen bereiken zoals de biblio theek, het museum en het stads kantoor, maar ook winkelcen trum De Nieuwe Passage en het groot Schiedams Kaffee op het Hemaplein. Jouke Kleerebezem, afgestudeerd in '77 op de Gro ningse Academie Minerva, om schrijft zichzelf als 'een ouder wetse kunstenaar met moderne neigingen'. Van meet afaan houdt hij zich niet alleen bezig met z'n eigen werk - het maken van schildereijen, grafiek en zeefdrukken - maar tast hij ook nieuwe mogelijkheden af die de techniek hem biedt. Potjeslatijn Kleerebezem is er de man niet naar om zich uit te drukken in het moderne potjeslatijp, dat de kloof tussen lekpn en kenners alleen maar lijkt te vergroten. „Ik behoor niet tot de blinde gelovigen die ervan overtuigd zijn, dat de komst van internet een revolutionaire omwenteling betekent. Ik kan me echter ook niet vinden in de zwartkijkers die als een struisvogel hun kop in het zand steken voor vernieu wingen. Dat hele multi-mediage- beuren is puur een soort veredel de telefoon. Toen die werd uitge vonden zag driekwart van de we reldbevolking 'dat praten door een draadje' ook niet zitten. Nu is het simpelweg een basisvoor ziening waar iedereen mee kan omgaan. Dat is internet straks ook. De electronische snelweg staat nog in de kinderschoenen, maar de onwtikkelingen gaan razendsnel. Niet eens een gene ratie verder is aansluiting erop via de computer net zo doodge woon als nu het gebruik van cd- speler, video en wasmachine. Weinig mensen weten tenslotte ook hoe dat soort apparatuur werkt, maar iedereen kan ermee omgaan." Jouke Kleerebezem wil meteen nog een vooroordeel de wereld uithelpen. Surfen over de elec tronische snelweg is naar zijn zeggen 'geen bezigheid voor con tactgestoorde zonderlingen, maar juist voor gezelligheidsdie- ren'. „Mijn interesse voor inter net komt juist voort uit mijn behoefte om met anderen te communiceren. Ik ben bevoor- beeld altijd nieuwsgierig hoe mensen tegen mijn werk aankij ken, wil er reacties mee uitlok ken. Die wisselwerking tussen mijzelf en anderen is een funda mentele behoefte. En op com municatief gebied heeft de digi tale wereld een oneindig aantal mogelijkheden voor iedereen. Een oudere kan bijvoorbeeld rechtstsreeks op het scherm de video-opnames van het verjaar dagsfeestje van een kleinkind in Australië volgen. Deze snelweg doetondanks de files die nu als ontstaan, afstanden verdwij nen." Hoe Jouke Kleerebezems bijdra ge aan de Kunstestafette eruit zal gaan zien, kan hij in dit sta dium nog niet zeggen. Het Hu welijk noemt hij 'een rijke meta foor'. „Het prikkelt de verbeel ding. Ieder huwelijk is namelijk productief, of het nu een verbin tenis is tussen goed en kwaad of tussen man en vrouw. Er ont staat iets nieuws en dat bedoel ik niet alleen in letterlijke zin van bijvoorbeeld kinderen. Die uit komst van één plus één, vaak verrassend méér dan puur de som der delen, daar wil ik wat mee doen." De bijdragen van Jouke Kleere bezem op internet zijn reeds vanaf 1 juli in Schiedam te zien op de vernoemde locaties'. Liefhebbers kunnen daar niet alleen kijken, maar ook daadwerkelijk werken met internet. SCHIEDAM Bezoekers van het Schiedams Havenmuziek- en Molen Festival worden door twee beeldende kunstenaars uit genodigd hun creatieve visie op molens en jenever om te zetten in een schildering. Het is de bedoe ling dat de kunstwerken tot stand komen op grote panelen tussen molen De Noord en de Nieuwe Palmboom aan de Noordvest. De amateur-schilders kunnen re kenen op deskundige ondersteu ning van Yvon Koopman die de parkeerpaaltjes op het Willem Dreesmanplein ontwierp en van Frits Kloppers. De laatste weet wat er voor komt kijken bij het beschilderen van grote panelen. Hij beschilderde namelijk de schutting die de bouwput bij het ABC-complex aan het oog moest onttrekken. Na afloop van het Muziekfestival krijgen tien 'schutting'schilderijen een plaats op het voormalig Hema plein. Voor creatievelingen die het plotseling tijdens het schilde ren ontbreekt aan inspiratie heb ben Yvon en Frits sjablonen achter de hand. Niet alleen zijn voor de tot stand koming van de werken zijn politiemensen, ver pleegsters, kinderen en bejaar den uitgenodigd, maar ook geïn teresseerde passanten krijgen een kwast in de hand gedrukt. Overigens is het nog maar de vraag of al deze schilders de aan dacht bij hun werk kunnen hou den. Bewegingstheater de Kara vaan van Wies Noest zal onge twijfeld op de Noordvest, gehuld in kleurrijke bouwsels, voor de nodige afleiding zorgen. Het the ma van de toneelgroep richt zich op tussen de molens, werk zaam, gestaag, rustig en het werk moet doorgaan.' Tref woorden die van belang zijn voor alle deelnemende schilders. SCHIEDAM In Galerie Distanza (Dam 1) start op zaterdag juni een nieuwe tentoonstelling. In tegenstelling tot de vorige exposities zijn de werken van de kunstenaars niet gegroepeerd rond een specifiek thema. De expositie toont een overzicht van werken toegespitst op nieuwe vormgeving. De getoonde objecten lenen zich uitstekend als kunstobjecten voor zowel kleine als grote ruimten. Een aantal exposanten neemt deel aan de expositie. Job Heykamp is vanaf 1991 zelfstandig keramist. Naast gebruikskeramiek en unica maakt hij objecten, veelal voorzien van verhalende en landschappelijke elementen. Er worden voornamelijk houtasgla- zuren toegepast. Het werk van Ineke de Jong heeft veelal te maken met de dood en de denkbeeldige laatste reis. Zij exposeert keramische 'vaartuigen' waarin verleden, heden en toekomst worden uitgebeeld samenge smolten tot een eenheid. Margreet Koelewijn startte haar opleiding bij de Porceleyne Fles te Delft in 1977. Zij specialiseert zich in het draaien van kerami sche objecten in velerlei verrassende vorm. Sinds 1994 is zij een samenwerkingsverband aangegaan met Corine Post, die eveneens exposeert tijdens deze tentoonstelling. De werkwijze van Eliza Kopéc is veelzijdig: kleuretsen, monoty pes en tekeningen met figuratieve composities. Haar stijl is bijzonder. Speels van compositie, verrassend kleurgebruik en een sober vorm- en lijnenspel. In haar werk zijn thema's aan te treffen als op zoek zijn, het reizen en het vrouw-zijn. Corine Post maakt keramische unica; zij laat zich inspireren door de natuur in haar diversiteit aan kleur, vorm en uitbundigheid. Het werk wordt voorzien van decoraties waarbij vissen, vogels en katten een teurgkerend thema zijn. Hans Wassink presenteert een grote verscheidenheid aan glazen schalen in spannende kleuren, waarbij speelse varianten, zoals luchtbellen in het glas als extra dimensie zijn toegevoegd. De techniek die hij gebruikt is 'glassfusing' of glasvorming. SCHIEDAM- Het Filmhuis, gevestigd in gebouw De Teer- stoof in de Nieuwstraat 12, sluit vrijdag 7 en zaterdag 8 juni het seizoen af met 'Seven'. In deze film van regisseur David Fincher vormen de jonge, onbezonnen recehercheur Mills en zijn colle ga Somerset een onwaarschijn lijk stel. Samen jagen zij op een gevaarlijke psychopaat die werkt volgens het stramien van de ze ven doodzonden. Zijn slachtof fers symboliseren achtereenvol gens: gulzigheid, hebzucht, lui heid, trots, lust, afgunst en woe de. Tegen wil en dank groeit een band tussen de moordenaar err zijn achtervolgers. Het lijkt een gegeven uit een standaard Holly wood-thriller, maar de uitwer king van Seven is afwijkend tot aan de ijzersterke finale toe. Aanvang: 21.30 uur (vrijdag) en 20.30 uur (zaterdag). Toegang kost 6,- voor donateurs. Dona teur worden kost 8,50 inclusief eerste film. Kaarten zijn telefo nisch te reserveren bij de Schie damse Theaterkassa via nummer 4269563. De kassa is geopend van dinsdag tot en met vrijdag tussen 10.00 en 16.00 uur; op zaterdag tussen 12.00 en 16.00 uur en op vriodag- en zaterdag avond van 19.30 tot 20.30 uur. SCHIEDAM - In de Korenbeurs wordt door de gelijknamige tafeltennisvereniging op zaterdag 8 juni een rommelmarkt georgani seerd. De markt duurt van 10.00 tot 16.00 uur; toegang: gratis. HET NIEUWE STADSBLAD WOENSDAG 5 JUNI 199623-1442 reparaties klaar terwijl u wacht vernieuwen: in overleg met uw wensen dagelijks van 08.30-17.00 uur 's avonds en zaterdags volgens afspraak. Nieuwe Haven 131Schiedam 010-4261417 De leden van de mammoetband repeteren al wekenlang intensief voor het optreden de 8ste juni Feest voor fijnproevers Ook ditmaal luisteren weer buitenlandse volksdans en -muziekgroepen het festival op voor een spraakmakend, kleurrijk extra aan het programma oor 'W Jouke Kleerebezem, de man die het Schiedamse project het electronisch universum in gaat sturen, samen met zijn zoon Werk van Eliza Kopéc

Het Nieuwe Stadsblad | 1996 | | pagina 7