■i u Wat een raar woord Puzzelen in de ruimte De band met de hond Tortillas met pikante rijst Ol'kj)' IRS 96-086 Ongetwijfeld heeft ook u zich weieens verbaasd over een woord. Is 'volledig' bijvoorbeeld nou 'vol' of juist 'ledig'? Ingrediënten (4 pers.)250 g Amerikaanse lang- korrelrijst, 4 grote mais- of bloemtortillas1 el ci troensap, 2 el zonnebloemolie, 'A tl oregano, versge malen zwarte peper, 400 g grote gepelde garnalen, 75 g Chorizo, 1 kleine courgette (in dunne reepjes gesneden), 40 g geraspte wortel, 2 rode Spaanse pe pers, 1 ui (in stukjes gehakt), 1 el gehakte kervel en 100 g oude geraspte kaas. Kook de rijst in ca. 15 min. onder af en toe roeren gaar en goed laten afkoelen. Maak marinade van ci troensap, olie, oregano en peper. Meng garnalen door marinade en zet dit goed afgedekt 4 tot 5 uur in de koelkast. Snijd de plakjes Chorizo heel fijn. Maak de wortel, courgette en Spaanse pepertjes schoon en snijd ze fijn. Bak de gemarineerde garnalen en de Chorizo ca. 1 min. (in wok). Voeg vervolgens groen ten en fijngehakte kervel toe en bak alles nog eens en kele minuten. Schep de rijst erdoor, totdat alles goed heet is. Haal de pan van het vuur en schep de kaas er door. Vul de tortillas met dit pikante rijstmengsel en...eet smakelijk. Houdt u van puzzelen, maar bent u een beetje uitgekeken op het platte eindresultaat? Dan hebben we een leuke nieuwe uitdaging voor u. Vanaf eind april kunt u namelijk kiezen voor een nieuw puzzelconcept, waarbij de bekende vorm van de puzzelstukjes dienst doet als bouwsteen voor 3-di- mensionale weergaven van (onder andere) wereldbe roemde gebouwen. De puzzelstukjes bestaan uit foam, zijn veerkrachtig en vormen een constructie die staat als een huis. De moeilijkheidsgraad varieert van 'nor maal' tot tot super uitdaging', met in de laatste cate gorie de Big Ben van 1,20 meter als topper: een mon sterklus van 1483 stukjes waarvoor gemiddeld 40 uur staat! Naast deze Big Ben is Puzz 3D is verkrijgbaar in acht andere uitvoeringen: Notra Dame, Het Witte Huis, Empire State Building, Eiffeltoren, Beiers Huis, US Capitol, Millenium Falcon (het beroemde ruimtevaartuig uit Star Wars) en Kasteel. De leeftijdindicatie voor deze bijzóndere puzzels is vanaf 12 jaar. redactie service weekbladen Wegener Wie meer wil weten over de eeuwenoude relatie tussen mens en hond en de manier waarop die werd - en wordt - uitgedrukt, kan van 1 mei tot en met 1 september terecht bij Kasteel Groeneveld. Dit kasteel aan de Groeneveld 2 te Baarn vormt tijdens deze periode namelijk het decor van de bijzondere exposi tie: De Band met de Hond, waar een unieke collectie antieke hondehalsbanden centraal staat. De band zijn af komstig uit particuliere collecties, uit binnen- en buiten landse musea, en enkelen uit het bezit van het Koninklijk Huis. Tevens is er een speciale notitie van Madonna te bekijken, die zij heeft gestuurd met betrekking tot de band van en met haar hond(en). Ook de verschillende functies van de hond wordt op deze tentoonstelling op verschillende manieren belicht. Voor meer informatie; 035 - 5420446. Het verschijnen van dit in middels 23e album van deze Achterhoekse Roek-forma tie is tevens het startsignaal van een uitgebreide 'veld tocht'. Met maar liefst 120 concerten zal Normaal weer in alle uithoeken van ons land te zien zijn. Natuurlijk zal tijdens die concerten veel gespeeld worden uit het roemrijke verleden, maar de hoofdmoot van het optreden zal toch dit nieuwe materiaal zijn. Al die jaren dat Nor maal nu bestaat, hebben ze nimmer concessies hoeven doen. Dat is dan ook de kracht van Normaal; waardoor de An- hangers (fans) de groep al tijd trouw zijn gebleven. Tijdens optredens, waar dan ook in Nederland, kom je dan ook steeds weer dezelf de lieden tegen. Van oude rockers, die de veertig reeds jaren gepasseerd zijn, tot broekies in de pubertijd en...ze zingen allen uit volle borst mee. De inmiddels bijna 50 jarige Bennie Jolink, nog de enige van het eerste uur, en Wil lem Terhorst (die een jaartje na de start toetrad tot dit collectief) zijn de twee uiter sten waartussen de andere Normaal-leden Paul Kem per, Fokke de Jong (een heuse Groninger) en Jan Kolkman perfect passen. Hoewel de bezetting sinds de start in 1974 enkele ma len veranderde, is de sound nog net als destijds bij de eerste schreden op het Lo- chem-festival. Het Lochem-popfestival is er helaas niet meer, maar Normaal is still Going Strong. Zo bewijst de groep op dit nieuwe album, waar op de recentste single 'Nou En', 'Tied Kwiet' en de prachtige ballad 'Super boer' het hoogtepunt vor men. Jacques Nachtegaal A B c D E F G H J K L M N O Alfabetisch woordenaar, zoals hij zichzelf noemt, en taalspe- ler Driek van Wissen heeft zich de laatste tijd onafgebroken verbaasd over de grote hoeveelheid woorden in onze taal die volgens hem verkeerd zijn. Ze suggereren iets anders dan ze in het dagelijks leven betekenen of zijn zelfs geheel en al fout. Het Groot verkeerde-woordenboek der Nederlandse taal bevat een aardige opsomming van een groot aantal soortgelijke woorden. Min of meer serieuze verbeteringen wisselen af met humoristische in dit verkeerde-woorden boek. Erg consequent, consistent en wetenschappelijk ver antwoord is het echter niet. Dat zal ook niet de bedoeling zijn geweest van deze creatieve woordkijker. Casper Markesteijn Deze pagina werd in opdracht van uw krant vervaardigd door: Reacties op of informatie voor deze pagina toezenden aan: Postbus 1830, 3000 BV Rotterdam Tel. 010-4.699.725, fax. 010-4.699.362 Koning in je eigen vakantierijk door Rolff Stettiner Voor de Nederlandse vakantie ganger is de auto nog altijd het populairste vervoermiddel. Ver wonderlijk is dit niet. Zowel onze auto als onze vakantie staan im mers voor optimale individuele vrijheid: lekker doen waar je zelf zin in hebt! Liefst met zo weinig mogelijk rompslomp. Steeds meer autovakantiegangers kie zen er dan ook voor de verblijfs- accommodatie vooraf via reisbu- ro te regelen. Daarbij is de belangstelling voor het vakantiehuis de laatste jaren flink toegenomen. Ook hier lijkt het ver langen naar individuele vakantievrij heid weer de belangrijkste drijfveer. Niks tenten, haring aan haring naast elkaar, of caravan tegen caravan op een overvolle camping, laat staan het meesjouwen van de kampeeruitrus ting. Nee, liever lekker genieten in je eigen (vaak vrijstaande) vakantiewo ning. Alles vooraf geregeld, je vakan tiebedje gespreid op je favoriete be stemming. Kortom: koning in je eigen vakantierijk. Tijdig Er is inmiddels een breed aanbod vakantiewoningen op vele met name Europese bestemmingen voor de au tovakantieganger beschikbaar. Van eenvoudig tot zeer luxueus, van ui terst modern tot rustiek. In de meeste gevallen is zo'n vakantiewoning bo vendien goed betaalbaar. Ideaal dus, ook voor een gezinsvakantie. Zorg echter wel dat u er op tijd bij bent. De mooiste en voordeligste huisjes zijn het meest gewild, dus het eerst geboekt. Wachten op een aan bieding kan u geld besparen, maar veel vakantieplezier kosten! Onze reisverslaggever bladerde alvast voor u in een aantal autovakantiegidsen. Vrij Uit (ANWB) 'maakte in korte tijd naam met haar autovakanties. U kunt met Vrij Uit in heel Europa terecht in chalets, hotels en zelfs va kantieboerderijen. Ook staan er op diverse plaatsen tenten en stacara vans voor u klaar. Verder treffen we in de Vrij Uit gids zo'n vijftig auto- rondreizen aan. Ook is het mogelijk een individuele rondreis te laten re gelen. Informatie: 023-5696969. De Jong Intra heeft een naam hoog te houden als het om vlieg- en busva kanties gaat. Maar ook voor de auto vakantieganger zijn er in vrijwel heel Europa appartementen en vakantie huisjes beschikbaar. Informatie: 0180-457777 De gids van Hotelplan telt 236 blad zijden. Er zijn accommodaties in vrij wel alle Europese landen. Duidelijke symbolen helpen u de voor u meest geschikte vakantiewoning te vinden. Ook biedt Hotelplan de mogelijkheid een auto te huren en zijn er arrange menten waarbij u met de AutoSlaap- Expres dichtbij de plaats van bestem ming wordt gebracht. Informatie: 070-3958560 De Auto Europa brochure van Hol land International onderging een flinke facelift. Veel informatie nu over de streek en exacte ligging van de accommodatie. Naast vakantiewo ningen kunt u kiezen uit bungalow parken en campings, beide in diverse Europese landen. Informatie: 070 - 3076307. Wie naar België, Luxemburg, Frank rijk, Duitsland, Oostenrijk, Zwitser land, Tsjechië of Slowakije wil kan ook terecht bij Belvilla. De brochure Vakantiewoningen geeft een over zicht van de bungalows, huizen, vaker vooreen dooreen touropera- en vakantiewoningen trip boerderijen en chalets die Belvilla voor u gereserveerd heeft. Wie boekt krijgt o,m. een routebeschrijving en een 'vakantiepakket'. Informatie: 072-5622544. Het is dit seizoen het vierde jaar dat InterEurope een autovakantiegids presenteert. T.o.v. vorig jaar is het aanbod flink toegenomen. Zo is het aantal bestemmingen in Frankrijk met tien nieuwe gebieden uitgebreid en kunt u nu ook kampeervakanties boeken. In de gids vindt u ook auto- rondreizen. Nieuw zijn een autoron- dreis in Tsjechië, waarbij u o.m. Praag bezoekt, en een 16 daagse cam- pingrondreis door Frankrijk. Verder biedt InterEurope een grote keuze aan vakantiewoningen in Oostenrijk, Duitsland, Frankrijk, Tsjechië, Slo wakije, Hongarije en Polen. Naast de gebruikelijke appartementen be schikt InterEurope over een groot aantal authentieke vakantiehuizen als bungalowtjes, landhuizen en zelfs kasteeltjes, boerderijen en een enkele watermolen. In de gids vindt u bij elke vakantie woning o.m. aan de hand van sym booltjes uitgebreide informatie over de beschikbare vakantiefaciliteiten en andere extra's. Vakantiegangers die bij InterEurope hun autovakantie re gelen krijgen o.m. een gratis 'Goede Reis' pakket met wegenkaart, route beschrijving en zelfs een kleurplaat voor de kinderen. Ook is er een last- minute service. Lezersaanbieding Bovendien brengt InterEurope geen boekingskosten in rekening aan lezers van deze krant die nog voor 3 mei een autozomervakantie (mei x/m oktober) bij InterEurope boeken. Ook krijgt u in dit geval een fraaie autoplanner voor het zelf uitstippelen van de kortste vakantieroute kado. En als het lot u goed gezind is, zet InterEurope op de plaats van bestemming zelfs nog een flesje wijn voor u klaar. In formatie: 072-5155177. 1 2 3 4 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 V De omschrijvingen worden per horizontale of vertikale regel gegeven. Ieder hokje in deze puzzel heeft daardoor zijn eigen nummer; zo is Al het raakpunt van regel A vert, en regel 1 horz., en is dus het eerste hokje op de eerste regel. Omschrijving horizontaal: 1,opname in groter geheel-stuk hout 2.wief~akelig 3>jong rund-pers-vnw.-deel van bijbel (afk)-palrnmeel 4.zwemvogel-luchtklep-kostuum 5.voorwerp-voor- naamwoordelijk bijwoord-aangehaald werk (afk) ö.zeer begaafd wezen-loot- tuidruchrig feest 7.vogel-vetkruid d.Chinese maat-pers.vnw. 9,reptiel-werpkoord 10.uithangteken bij drogisten-Turkse titel-doopouder 11.vreemde munt (aik> spitvork-soort van vlag 12.houding-sierlijk-pijn n.graansoort-astatium (afk)- soortehjk gewicht (afk)-doel 14.ontkenning-het groene Ierland 15.verpozing- soört neerslag Omschrijving vertikaal: A.Peruaanse titel (bist.)-vertrek in herberg B.onderdeel van liturgisch gewaad lied C.hard vet-deei van dag (afk)-waterstand (afkVfriszuurD.hoofdteiw,-politie agent (fam}-stel E. gouverneur-generaal (afk)-hoofdtelw.-hoofdtelw. F.neerslag- plaats in Gelderland-zoogdier G.hemels wezen-vuurpijl H.voorzetsel- bijwoord I.geen enkel ding-maggiplant J. jonge koe-tijdperk-steekorgaan van dier K.me- taal-druppel-tttel (afk) L.sluis-onhandig bezig zijn-lof M.schop-geografische mijl (afk)-deel van bijbel (afk)-bed voor klein kind N.vogel-korte tijd O.hulpmiddel in keuken-paradijs Br ontstaat een uitdrukking wanneer u de letters uit de hokjes met de volgende nummers achter elkaar plaatst: B5.03.ll 1 J4.C14-M12.F13.G13.014.G15- G11.M9.C7.F4.L11.

Het Nieuwe Stadsblad | 1996 | | pagina 19