Niemand bromt of snort meer zonder bromfietscertificaat Hans Lein:'Drama moetje verkopen' Hartis-systeem uitkomst voor hartpatiënt Vakantie onder water Jantje Beton roefelt met goedkeuring VN HER DER 96 De leerlingen van het Olympuscollege lopen alsnog warm voor dramalessen Nu ook een bagagedrager voor je ATB Steps voor MS patiënten Gratis op Internet met World Access Rutgerstichting vaak gebeld Rotterdam-Turkije van eigen vliegveld Mm 24-1001 Dit jaar hebben al bijna 20.000 mensen het 'speciale Rutgers- stichtingnummer gebeld voor in formatie over seksualiteit en an ticonceptie. Uit gegevens van het eerste kwartaal blijkt dat 1 man op 4 vrouwen belt. Het gebruik van de pil blijkt de meeste vra gen op te roepen. Daarnaast worden veel vragen gesteld over wat te doen als je overtijd bent, over seksuele opvoeding van kinderen en over seksuele pro blemen, zoals erectie-stoornis sen, pijn bij het vrijen en geen zin in seks. Het informatienummer is iedere werkdag bereikbaar, van 9.00 tot 21.00 uur op 06- 9398 (1,- p/m). Speciaal voor fietsers die hun All Terrain Bike (ATB) ook willen gebruiken voor woon- werk of woon-school verkeer is een spatbordbagagedrager geintroduceerd. Het draag vlak meet 25 x 13 cm en is geschikt voor lasten tot 5 kilo. De ATB-accessoire wordt met een kunststof schroefdop aan de zadelbuis geklemd. Afgestemd op de maten van alle ATB-frames is de schuine hoek onder de zadelbuis horizontaal verstel baar. De spatborddrager be staat uit slagvaste kunststof met een metalen geplastifi ceerde draagrand. Het spat bord voorkomt dat door de centrifugaal werking van het wiel, vuil regenwater vanaf het wegdek omhoog tegen de kleding spat Halfords 34,95). Vanaf 4 juli is er een uitbreiding van de vakantievluchten vanaf Rotterdam Airport. Er wordt gevlogen naar de westkust van Turkije met de aanvlieghaven Izmir. Van hieruit zijn de bad plaatsen Foca, Ozdere en Kusa- dasi bereikbaar. Zaterdag 15 juni is er een professionele dia presentatie van dit gebied in de vertrekhal van Rotterdam Air- port, aanvang 14.30 uur, de toe gang is gratis. Uitgebreide infor matie is hier aanwezig. Ook voor last minute reizen vanaf Rotter dam Airport naar de landen Spanje, Griekenland en Portugal kunt u tegenwoordig ook terecht op de luchthaven daar Reisbu reau Travel Slide in de vertrek hal van de luchthaven is geves tigd. Voor meer informatie reis bureau Travel Slide, tel. 010-4621219. De komende week komt de Stichting MS Projekten met de videoband MS Steps uit. Deze videoband is bedoeld om men sen met MS te motiveren aan hun conditie te werken, hetgeen vanuit neurologie steeds vaker geadviseerd wordt en zoals de laatste paar jaar steeds vaker blijkt de ziekte ten goede komt. Stichting MS Projekten heeft in samenwerking met een neuro loog, en fysotherapeut en een choreografe, fysiotherapeutische oefeningen in een eigentijdse, aantrekkelijke choreografie ge goten. Gekozen is er voor een video band omdat er is gebleken dat er veel mensen met MS zijn die zich schamen voor hun omgeving vanwege de bestaande handicaps uit angst om hun baan te verlie zen of vrienden en kennissen kwijt te raken. Ook zijn MS-pa- tiënten over het algemeen iets trager in hun bewegingen zodat het tempo in een sportvereniging net iets te hoog kan liggen, zodat zij niet volwaardig mee kunnen doen. Tevens is angst om te be wegen vaak een grote remming. Op de videoband demonstreren dan ook vijf ms-patiënten de oe feningen op een eigentijdse, ae- robic-achtige wijze. „Sinds 1 juni 1996 moeten alle brom- en snorfietsers over een bromfietscertificaat beschikken. Om dit certificaat te krijgen, dient men een theorie-examen af te leggen", zegt Rob Kant, voorzitter BOVAG-afdeling verkeersopleidingen. „Jeugdige bromfietsers zijn vaak betrokken bij verkeersongevallen. Wat mede komt doordat ze weinig verkeerskennis hebben. Op de ba sisschool wordt aandacht aan de verkeersregels besteed. Daar na staat de verkeersles jaren op een laag pitje totdat de jonge ren autorijles gaan nemen. Samen met het bravoure-gedrag dat bij hun leeftijd hoort, leidt dit tot een onevenredig hoge betrok kenheid bij ongelukken. Tot voor kort konden jongeren zonder veel verkeerskennis en inzicht in de risico's een snor- of brom fiets besturen." Wie het bromfiets-examen met goed gevolg aflegt, krijgt het cer tificaat direct mee. Overigens is iedereen die op een brom- of snorfiets stapt 'certificaatplich- tig', ongeacht de leeftijd. Dus ook ouderen die een brom- of snorfiets berijden. Ook voor be rijders van een Spartamet (fiets met hulpmotor) geldt de certifi caatplicht. Vrijstellingen Brom- en snorfietsers, geboren vóór 1 juni 1980, hoeven geen examen af te leggen. Zij dienen wel een certificaat bij zich te dragen. Tegen betaling van 25 gulden kunnen zij dit 'papiertje' aanvragen bij het CBR-examen- centrum of bij het postkantoor. Daarna krijgt de aanvrager het certificaat thuisgestuurd. Wel een pasfoto en een geldig legiti matiebewijs meenemen naar postkantoor of CBR. Wie al een rijbewijs A of B heeft en op een brom- of snorfiets stapt, is vrij gesteld van de plicht een brom fietscertificaat te hebben. Men dient het rijbewijs dan wel bij zich te dragen. Want brom- en snorfietsers, die het certificaat of rijbewijs niet kunnen tonen, lo pen bij aanhouding het risico 110 gulden boete te moeten beta len. Exameneisen Personen, geboren op of na 1 juni 1980, en die zich per snor- of bromfiets in het verkeer willen begeven, moeten voortaan dus eerst slagen voor een theorie examen van het CBR. Dit wordt afgenomen in de bestaande CBR-examencentra. Qua opzet is dit audio-visuele examen gelijk aan het theorie examen voor motor- of autorij bewijs. Het omvat 50 vragen, die men met 'ja' of 'nee' moet beant woorden. De examenafbeeldin gen en -vragen worden gepresen teerd vanuit het perspectief van de bromfietser. Ook de inhoud van het examen houdt direct ver band met het verkeersgedrag van brom- en snorfietsers. Rij den op een autosnelweg komt dus niet aan de orde. Wèl wordt zoveel mogelijk ingegaan op ge wenst verkeersinzicht en verant woord gedrag. Dit naast het toetsen van specifieke regelken- nis. „Om te slagen mag de kan didaat van de 50 vragen er maxi maal vijf fout hebben", zo schetst Rob Kant de examenei sen. Theorielessen Wie zich op het examen wil voorbereiden, kan een cursus volgen bij een rijschool of bij Veilig Verkeer Nederland, dan- wel gebruik maken van initiatie ven die door scholen worden ge organiseerd. Dit laatste gebeurt vaak in samenwerking met een rijschool. De bromfiets-theorielessen mo gen alleen worden gegeven door speciaal hiervoor opgeleide bromfiets-instructeurs. Kosten voor een theorieavond lopen van 10 tot 15 gulden. Praktijklessen zijn niet verplicht. Er is ook geen praktijkexamen. Diploma's en certificaten afgegeven door VVN hebben geen wettelijke sta tus. Wie al zo'n VVN-bromfiets- certificaat heeft behaald, moet toch in het bezit zijn van een officieel bromfietscertificaat. Overigens is het volgen van zo'n bromfiets-cursus niet verplicht, evenmin als er een opleidingsver plichting bestaat voor het mo tor- of auto-examen. Men kan zich de theorie ook via zelfstudie meester maken. Daarvoor zijn in de boekhandel verschillende boeken te koop met daarin de theorie en oefenvragen. Aanvraagkaart Wie een theorie-examen wil doen, kan zich zodra hij of zij 16 jaar is inschrijven via een rij school of bij een van de CBR- lokaties. Daarna valt een op roepkaart in de bus met daarop vermeld waar en wanneer het theorie-examen wordt afgeno men. Bij het examen moet de kandi daat meenemen: een ingevulde en ondertekende 'aanvraagkaart bromfietsexamen', een pasfoto en een geldig legitimatiebewijs. De aanvraagkaart voor het bromfietsexamen is voor f 50,55 verkrijgbaar bij rijscholen en het CBR. Invalidenvoertuigen en Brommobielen Ook een brommobiel wordt als bromfiets beschouwd. Dus moet de bestuurder van zo'n brommo biel een certificaat hebben. Voor berijders van gemotoriseerde in validenvoertuigen gelden andere regels dan voor brom- en snor fietsen. Zij hoeven geen brom fietscertificaat te hebben, mits hun voertuig aan bepaalde eisen voldoet. Zo moet het voertuig ingericht zijn voor invalidenvervoer, niet breder zijn dan 1.10 meter, niet sneller gaan dan 45 km/h en het mag geen bromfiets zijn. Als hij over zijn entree als do cent drama spreekt, verschijnt bij Hans Lein een vermoeide uitdrukking op z'n gezicht. Het viel niet mee om de leer lingen van het Olympuscolle ge in Rotterdam-Zuid tijdens de lessen tot enig enthousias me en activiteit te stimuleren. Drie jaar geleden startte de school in het kader van de ba sisvorming met expressievak ken. Collegadocenten waren Lein al voorgegaan, en hiel den het vroegtijdig voor ge zien. De huidige docent drama zette door en veert nu op als hij ver telt: „Vorig jaar bij het Eénak- terfestival waren we de meest gemotiveerde groep. In ander half jaar tijd heb ik nu voor elkaar dat er zestien mensen met volledige inzet meespelen, en een heel stel die graag mee wil doen." Niet sociaal genoeg In de eerste en tweede klassen van het voortgezet onderwijs krijgt iedere leerling les in ex pressievakken. Vanaf het derde jaar is er voor Havo-Atheneum leerlingen een keuzemogelijk heid. Lein: „In sommige klassen kiezen negen van de tien kinde ren opnieuw voor drama. Soms omdat ze 't gewoon mooi vin den. Er zijn er ook die het leuk vinden, maar heel bedeesd zijn. Die zitten hier dan met een rooie kop, en begeven zich voor geen goud op de planken." Een enke le keer komt de stimulans om aan het vak deel te nemen van een familielid. Zoals de leerling die zich aanmeldde met de mede deling: „Ik kom hier, omdat m'n moeder vindt dat ik niet sociaal genoeg ben.'" Hans Lein, tevens werkzaam als docent bij het Jeugdtheater Hof plein en theater De Stoep, herin nert zich zijn entree nog goed. ,,'t Was geen gemakkelijke groep, en dat is het nog niet altijd. Bovendien heb ik te ma ken met kinderen uit veel ver schillende culturen die allemaal een andere taal spreken. Daar van is tweederde procent alloch toon. Waar ze moeite mee heb ben, is de verbeelde werkelijk heid. Die is onbekend voor hen. Speel ik met Mervill op het to neel een verliefd stel, dan zijn we dat voor hun in het dagelijks leven ook. Sla je een arm om de schouder van een jongen, dan wordt er geroepen: hé, homo'sF' Mervill I Jssel( 17), leerling 3-MAVO en groot liefhebster van de dramalessen: „Als mijn klasgenoten komen kijken, vin den ze het vreemd. Ze denken dat je je aanstelt als je aan het acteren bent, omdat je dan niet jezelf bent." Prins onbedroefd Lein: „Ze hebben een heel direc te manier van reageren, en dat is ook wel weer heel leuk. Als ze iets doen, willen ze het ook echt. Neem nou het feit dat ze in hun vrije tijd moeten repeteren; dat is een vrijwillige keus." Als docent drama heeft Hans zijn plaats in de school moeten veroveren. „Als je dramalessen geeft, moet je veel collega's over tuigen. Ze zien het iets van bui ten de school, 't is niet geïnte greerd. En 't veroorzaakt puin hoop, door al die attributen en gesjouw met spullen. Deze sfeer verandering in de school, ver wekt nog wel eens irritatie. Dra ma moet je verkopen, naar de leerlingen èn naar de leerkrach ten." Hans en z'n leerlingen zijn hard aan het repeteren voor de voor stelling Prins Onbedroefd die op 13 juni in het Zuidpleintheater wordt gegeven. Over oorlog Lein: „Vorig jaar had ik een groep waarin ook Bosnisch/Ser- vische leerlingen zaten. Daarbij kan je niet aan komen kakken met een sprookje. Dus zocht ik een thema en kwam uit op Kruis tocht, een hedendaags toneelstuk over oorlog. Hoe zou het dage lijks leven van iemand in Bosnië er uit zien? Wat betekent 't als je zwanger wordt tijdens de oorlog, of verliefd. Hoe werken die din gen? Deze zaken kwamen in Kruistocht aan de orde. Bij de evaluatie was ik het meest tevre den over de motivatie en het talent. Maar het thema was te zwaar en de tekst te moeilijk. Zeker als je de Nederlandse taal nog niet goed spreekt, is de com binatie taal/emotie te ingewik keld. Om die reden wist ik al dat ik het volgende jaar een minder zware tekst wilde." Beter imago Prins Onbedroefd is veel lich ter. Een koningin sterft en de prins mag na de dood van zijn moeder nooit meer met droef heid in aanraking komen. Bin nen het hof wordt hij nimmer met verdriet geconfronteerd. Maar in zijn puberteit komt hij bij verschillende personages te recht, die hem vertellen over hun verdriet. Uiteindelijk vindt hij de realiteit, vooral als hij verliefd wordt op het vissersmeisje. Het is een poëtisch, fantasierijk stuk. De leerlingen gaan er heel leuk mee om, ze snappen precies wat de bedoeling is." Lein vindt het belangrijk dat Rotterdam-Zuid op het gebied van theater een beter imago krijgt. „We hangen er toch een beetje bij. Door middel van deze voorstellingen willen we de men sen laten zien dat er van alles gebeurd op dit vlak." Mervill, die in Prins Onbedroefd de rol van hofdame heeft, is naar aanleiding van haar acteerpres taties op school al voor andere projecten gevraagd. Acteren is haar lust en haar leven. „Dat heb ik al van jongs af aan. Toen ik voor deze lessen kon kiezen, zag ik 't echt zitten." En als Hans Lein even weg is: „Hij is een goeie leraar, heeft veel ge duld. Soms gaat 'ie gillen, als het uit de hand loopt, bijvoorbeeld. Maar dat vind ik logisch. Je hebt er voor gekozen en dan kan je niet zeggen: sorry, ik kom niet." Van Prins Onbedroefd worden op donderdag 13 juni twee voor stellingen gegeven. De voorstel ling van 16.00 uur is vrij toegan kelijk. Eind 1995 is International Medical Alert Services BV met een nieuwe organisatie onder de naam 'Hartis' van start gegaan. Hartis is een organisatie die tot doel heeft een aanvulling te zijn op de bestaande medische voorzieningen ten behoeve van hulp verlening aan hartpatiënten. Dit doet zij door 24 uur per dag 7 dagen per week directe hulp te bieden aan haar abonnees bij wie zich hartproblemen voordoen. Het alarmcentrum van Hartis, gevestigd in Weesp is voorzien van een computersysteem waar in het medisch dossier en een recent ECG van elke abonnee van Hartis staan opgeslagen. Als een abonnee het alarmnummer belt, wordt het medisch dossier direct opgeroepen uit de compu ter. De abonnees van Hartis hebben een eigen Elektrocardio- foon (9 leads) tot hun beschik king, waarmee zij in staat zijn op elk moment en op elke plaats zelf een volwaardig ECG op te nemen. Dit ECG kunnen zij dan telefo nisch doorsturen naar de Hartis- centrale in Weesp. De telefoon in de centrale wordt beantwoord door speciaal getrainde artsen en verpleegkundigen. Zij informe ren uitgebreid (ondersteund door vastgestelde protocollen) naar de klachten die de abonnee op dat moment voelt. Op aange ven van de Hartis-medewe^ker stuurt de abonnee (of iemand in zijn of haar omgeving) het ECG via de telefoon door naar de computer in de centrale waar het binnen enkele seconden in beeld verschijnt. Op basis van het medisch dossier in de computer, een vergelijking van het standaard-ECG met het doorgestuurde ECG en de actue le omschrijving van de klachten van de abonnee, is de Hartis- medewerker in staat de situatie van de abonnee goed te beoorde len en een beslissing te nemen. Bij acute problemen wordt er onmiddellijk een ambulance ge waarschuwd zodat de abonnee binnen de kortst mogelijke tijd in het ziekenhuis behandeld kan worden. Wanneer de Hartis-me- dewerker geen acuut hartpro bleem vaststelt krijgt de abonnee advies en wordt later door de Hartismedewerker teruggebeld om te controleren of de klachten echt verdwenen zijn. Het voordeel van dit systeem is dat iemand met hartklachten di rect zijn of haar medische situa tie en ECG kan laten beoorde len. In een een acute situatie kan dit kostbare tijd schelen. Wan neer blijkt dat er niets ernstigs aan de hand is zal van het con tact een geruststellende werking kunnen uitgaan. In dat geval kunnen ook onnodige ambulan- ceritten en ziekenhuisopnamen voorkomen worden. Samenwerking Hartis wil naast de reguliere zorg functioneren, en niet in plaats daarvan. De intake van een abonnee geschiedt in nauwe sa menwerking met de behande lend cardioloog en/of huisarts. Daarnaast houdt Hartis de huis arts en cardioloog continu op de hoogte van de contacten met de patiënt. Hartis heeft de instemming van een groot aantal cardiologen, zorgverzekeraars en een aantal verenigingen van hartpatiënten. Hartis streeft ernaar, door opti maal samen te werken met alle personen en instanties in de me dische sector die een rol spelen bij de hartziekte van de patiënt, een positieve bijdrage te leveren aan de hulpverlening van hart patiënten in Nederland. Wie meer wil weten over dit sys teem, kan bellen met Hartis: 0294-433121, of schrijven naar Hartis, Antwoordnummer 6185, 1380 WB te Weesp. Steeds meer mensen brengen een gedeelte van hun vakantie onder water door. En wie één keer zijn hoofd onder water stak in de Rode Zee, of bij een van de eilanden in de Caribische Zee kan voorgoed verkocht zijn aan deze tijdloze wereld waarin om je heen de dieren en planten in hun eigen ritme leven. Maar hoe héét die vis nou eigenlijk, waar vind je de beste duikplekken, waar kun je zuurstofflessen laten vullen, op welke diepte zit de 'Goudstaart Murene' overdag, welke dieren zijn écht gevaarlijk?' Reisboekhandel 'Stanley Livingstone' geeft een kleine catalogus uit, waarin 75 duikboeken beschreven staan. Praktische duikgidsen per bestemming, fotoboeken van spectaculaire koraalriffen of met mysterieuze wrakken, determineergidsen voor planten vissen of onge wervelde dieren, en een overzicht van de waterkaarten. De catalogus kan worden besteld door fl. 4,25 over te maken op giro nummer 6992317 t.n.v. Stanley Livingstone, Den Haag. Reisboekhandel 'Stanley Livingstone' riep dit jaar het fotoboek 'Watercolours Bonaire' van Winkel, Schnabel en Swygert, uit tot het duikboek van het jaar. 'We vonden het met kop en schouders boven de andere boeken uitsteken.' Zegt Harry Berg van Stanley Livings tone. Het is een drietalig boek (Engels, Nederlands en Duits) waar door de Nederlandse namen voor de getoonde dieren makkelijk zijn op te zoeken. De fotografie echt adembenemend, en de vormgeving op zwart papier met glanzende foto's is heel mooi. Uniek aan het boek is dat de foto's niet per soort zijn ingedeeld, maar per kleur. Hierdoor blader je eerst door 20 pagina's waar oranje de boventoon voert, om daarna via lila naar het blauwe gedeelte te komen. Het is gewoon kunst' Voor de Nederlandse wateren is het boek 'Zeeland Onder Water' van de Belgische duikers Van Geldere en Vanalderweireldt uitgekozen. 'Duikers hebben nogal de neiging om te denken dat de Nederlandse onderwaterwereld onaantrekkelijk is. Het water is te koud, en het zicht is slecht. Maar wie in dat boek gekeken heeft, en de prachtige pasteLkleurige foto's van de 'weduweroos' of de vervaarlijk uitziende 'Groene Zeedonderpad' heeft gezien zal nooit meer zeggen dat het onderwaterleven in Nederland saai is.' World Access (een produkt van Videotex Nederland N.V.) biedt tegenwoordig gratis Internet aan zonder enige verplichting. Videotex Nederland/World Ac cess maakt het met dit unieke aanbod (10 uur gratis) mogelijk dat iedereen in Nederland met Internet kennis kan maken. Men bepaalt zelf wanneer de gratis 10 uur ingaan. Daarnaast zijn er geen beperkingen inzake de pe riode waarin deze uren worden opgenomen, en men is niet ver plicht na deze 10 uur een abon nement te nemen. Videotex Nederland N.V., opge richt in 1990, is de grootste aan bieder van electronische commu nicatie met ruim 300.000 gebrui kers. In de periode van 15 tot en met 22 juni wordt voor het vierde achtereenvolgende jaar de Jantje Beton Roefeldag gehouden. Een speciale feestelijke dag die kinderen van 6 tot en met 12 jaar de gelegenheid biedt een aktieve blik te werpen in de 'grote-mensen- wereld'. Enkele duizenden bedrijven, instellingen en verenigingen openen tijdens de Jantje Beton Roefeldag hun deuren voor de Roefelkinderen. Dit jaar wordt het thema 'Met praten kom je tot je recht' aangesneden. 'Met praten kom je tot je recht' is een campagne van de Verenigde Naties, die gevoerd wordt in verband met het VN- verdrag voor de Rechten van het Kind, dat ook door de Neder landse regering is ondertekend. door EMMY FONS Drama-docent Hans Lein met leerling Mervill IJssel: 'Prins Onbedroefd is een licht sprookje' (oio: JANSSEN DE KIEVITH

Het Nieuwe Stadsblad | 1996 | | pagina 15