Nederlands rijbewijs in Europees jasje Peugeot 'Trekauto van het Jaar Amerikaans onderzoek: Volvo beste Europeaan Daihatsu Cuore Summer: zorgeloos zomermodel Tonga: fun-car uit Brazilië Saab 9000 Beverly: karakter met extra inhoud Nieuw bij Suzuki: vijfdeurs Alto 1.0 GL WOENSDAG 12 JUNI 1996 24-449 BEVERLY 'Verenigd Europa' komt steeds dichterbij. Zo is vanaf deze maand ons rijbewijs in een Eu ropees jasje gestoken, met een ander uiter lijk, andere indeling, gedrukt op ander pa pier, met op de voor kant het symbool van de Europese Unie, de blauwe vlag met vijf tien sterren. Qua kleur en formaat blijft het 'roze papiertje' onge wijzigd. Naast picto grammen voor de aan duiding van de voer tuigcategorie zijn in ternationale codes vastgesteld. Zo kan de politie in heel Europa zien of de bestuurder brildragend is of dat hij/zij alleen voertui gen met automaat mag besturen. Als opvolgers van de in ons land nooit ge weldig goed aange slagen Tempra en Tempra Stationwa gon zet Fiat vanaf september de Marea en de Marea Week end op de wég. Beide nieuwe middenklas sers komen in heel Europa tegelijk op de markt. De Marea is een vlot ogende vier- deurs sedan, de Ma rea Weekend is een stationcar met op vallend hoog geplaat ste achterlichten, zo als bij de Fiat Punto, Volvo 850 Estate en Renault Laguna Bre ak. Uiterlijk (front, flanken en techniek) zijn beide modellen nauw verwant met de Fiats Bravo/Bra- va, de 'Auto van het Jaar 1996'. Volgens Fiat Auto Ne derland „bieden zowel de Marea als de Marea Weekend de klant een in alle opzichten royale auto tegen een gunstige prijs. Verder scoren de Marea en Marea Week end hoog als het gaat om stijl, comfort, uitrus ting en kwaliteit. Ook qua techniek bevestigen zij Fiat's vooruitstre vendheid. De Marea en Marea Weekend ken merken zich door een combinatie van hoge prestaties, veel rijge- mak, degelijkheid en lage kilometerkost prijs". een comfortabele, riante stationwagen met de zelfde breedte, met een lengte van 4,48 m, ofwel een decimeter meer dan de sedan. Ook de Week end wordt leverbaar in 17 versies. Zes motoren Sterk punt van de nieu we Fiats is hun moto- renpalet. De kracht bronnen onderscheiden zich door hun moderne techniek, grote betrouw baarheid en lage ver bruik, wat leidt tot een grote actieradius. Er zijn drie benzinemoto ren: viercilinder 1.6 16V van 76 kW/103 pk, vierci linder 1.8 16V met 83 kW/113 pk en een vijfci linder tweeliter met 20 kleppen, die goed is voor 108 kW/147 pk. Verder zijn er drie die selmotoren, alle met tur bo. De viercilinder 1.9 TD levert 55 kW/75 pk, de opgepepte viercilin der 1.9 TD 100 reikt tot 74 kW/118 pk, ten slotte komt er een vijfcilinder 2.4 TD met 91 kW/124 pk. Als extra gimmick bie den de Marea en Marea Weekend de kopers mo gelijkheden de auto aan te passen aan hun smaak en wensen. Zo kan men kiezen uit twee kleuren (grijs of beige) voor het dashboard, die zijn afgestemd op de overige kleuren in het interieur. Prijzen zijn nog niet be kend. Gezien de huidige prijzenslag op de vader landse automarkt, wacht Fiat Auto Neder land zo lang mogelijk met het vaststellen van de definitieve verkoop prijzen. Secretaris Henk van Gelderen van de BO- VAG-afdeling verkeers opleidingen benadrukt dat het niet zo is dat ie dereen nu zijn rijbewijs moet omwisselen. Men hoeft pas een nieuw rij bewijs te halen wanneer het document ver nieuwd moet worden. Dat is tien jaar nadat het rijbewijs is verkregen. In elk huidig rijbewijs staat de vernieuwings datum vermeld. Op 1 juni 2006 is iedereen dus in het bezit van het nieuwe rijbewijs. Belangrijk om te weten is verder dat de gemeen ten belast blijven met afgifte en (her)afgifte van rijbewijzen, de Rijksdienst voor het Wegverkeer (RDW) met de omwisseling van bui tenlandse rijbewijzen. Internationale rijbewij zen kan men nu ook bij de gemeenten aanvra gen. Voorheen liep dit via organisaties als de ANWB. Volgens de nieuwe Richtlijn moeten alle lidstaten van de Euro pese Unie vóór 1 juli 1996 een rijbewijs heb ben naar Europees mo del. Waarbij 'model' niet letterlijk hoeft te wor den genomen: formaat en kleur mag ieder land Het toonaangevende Amerikaanse onder zoeksbureau naar klanttevredenheid J.D. Power heeft Volvo uit geroepen tot het 'Beste Europese automerk'. J.D. Power baseert deze conclusie op een marktonderzoek naar klanttevredenheid, dat in 1995 onder ruim 43.000 Amerikanen werd gehouden. In dat onderzoek ein digde Volvo als derde automerk na de Japanse automerken Lexus en Infiniti en vóór Honda en Toyota. Volvo's die gebouwd worden in de fabriek in het Belgische Gent, komen in kwalita tief opzicht als beste uit de bus. In het onder zoek wordt nagegaan hoeveel opmerkingen de klanten maken per 100 auto's. Naast Volvo worden de eerste vijf plaatsen ingenomen door Japanse automer ken. 17 Versies 'Marea' is Italiaans voor getijde. Je kunt dus zeg gen dat de Marea 'geen zee te hoog gaat'. De Ma rea is een compacte, harmonieus gelijnde vierdeurs sedan met veel binnenruimte en een prima wegligging. Hij wordt leverbaar in drie uitvoeringsniveaus (SX, ELX en HLX), wat in combinatie met de di verse motoren 17 ver sies oplevert. Zijn car rosserie is 4,38 m. lang en 1,74 m. breed. De Marea Weekend is Daihatsu brengt een nieuw zomers aktiemo- del uit: de Cuore Sum mer. Dit zorgeloos zon nige, fris en vrolijkheid uitstralend model eist inmiddels in de show room van de Daihatsu- dealers alle aandacht op. Logisch met zo'n uitgebreid basispakket voor zo'n kleine prijs. Het zomerse voordeel voor de koper bedraagt 1750 gulden. Op het gebied van de techniek is de Cuore Summer uitgevoerd met een pittige multi point injectiemotor. Voor extra veiligheid heeft de auto verstevi- gingsbalken in de por tieren en is hij voorzien van een kooiconstructie en kreukelzones. Getint glas rondom biedt zeker in de zomer nog meer comfort en veiligheid. Standaard is deze Cuore Summer mooi compleet met onder meer een rechter buitenspiegel, met stof beklede deu ren, geïntegreerde arm- steunen in de deurpane len, een in delen neer- klapbare achterbank, wis/was-installatie ach ter en een interval op de ruitewissers vóór. Verder bezit de 'Sum mer' diverse sportieve extra's, die het model nog completer maken. De Cuore Summer is le verbaar vanaf 17.995,-. zelf bepalen. Zo zijn er landen waar het rijbe wijs het formaat van een creditkaart heeft. Ne derland handhaaft het formaat van 22 cm lang en 11 cm breed. Sofi-nummer Gevolg is dat het rijbe wijs voortaan tien jaar geldig is. Voorheen was het rijbewijs geldig tot de eerste dag van de maand waarop de rijbe wijsbezitter 70 jaar werd. Daarbij moest men zijn 'roze papiertje' wel iedere 10 jaar laten vernieuwen. Tweede reden voor de vernieuwing is de Wet op de Identificatieplicht die in 1994 is ingegaan. Op het nieuwe rijbewijs staan ook de nationali teit en het sociaal-fis caal nummer ('sofi- nummer') van de hou der vermeld. Deze ont braken voorheen op het rijbewijs. Met deze aan vulling is dit document nu een wettig identi teitsbewijs, wat het voorheen, formeel ge zien, niet was. Pictogrammen Uiterlijk verandert het rijbewijs ook. Zo is de papiersoort gewijzigd, er zit een nieuw water merk in en op de voor kant staat het EU-beeld- merk met vijftien ster ren. Verder worden de voertuigcategorieën aangeduid met picto grammen. Door de in ternationale herken baarheid van deze sym bolen kan de politie in heel Europa het rijbe wijs makkelijker 'le zen'. Motor rij bewijs Ook rond het motorfiet sexamen is per 1 juni het nodige veranderd. Volgens het nieuwe Re glement Rijbewijzen moeten kandidaten jon ger dan 21 jaar nu 'exa men rijden' op een 'lich te' motorfiets met een minimum cilinderin houd van 120 cc en een maximum vermogen van 35 kW/47 pk. De mo tor moet wel minimaal 100 km/u kunnen rij den. Wie ouder is dan 21 jaar, kan kiezen tussen een lichte of een zware motorfiets. Overigens betekent een maximum vermogen van 35 kW/47 pk voor het examen niet dat de nieuwbakken motorrijder ook automa tisch op zo'n motorfiets mag rijden. Wie jonger is dan 21 jaar mag alleen de straat op met een mo tor van maximaal 25 kW/34 pk, die tevens niet meer dan 0,16 kW/kg specifiek vermo gen (ofwel 0,22 pk/kg) heeft. Na twee jaar mag ook op een 'zware' mo torfiets worden gereden, zonder dat men op nieuw examen hoeft te doen. Wie voortaan motorrij les wil nemen of zich wil opgeven voor het prak tijkexamen, moet in het bezit zijn van een theo riecertificaat, ongeacht of men het rijbewijs B al heeft. Bij de eerste rijles dient de kandidaat het theoriecertificaat te to nen. Theoriecertificaten A/B, die vóór 1 juni 1996 zijn behaald, blijven drie jaar geldig. Wie het motorexamen vóór 1 juni 1996 heeft aangevraagd, en tussen 1 juni en 1 oktober exa men doet, valt in de overgangsregeling en kan nog volgens de oude regeling examen doen. Zakt men echter voor het examen, dan gaan bij het 'herexa men' wel de nieuwe spelregels (zware en lichte categorie) gelden'. Nederland is het cara- vanland bij uitstek. Nergens ter wereld is de 'trekhaak-dichtheid' zo groot als bij ons. Lo gisch dan ook dat ons land sinds 1991 de ver kiezing van de 'Trekau to van het Jaar' kent. Onlangs heeft de jury van tien auto- en cara vanjournalisten op de DAF-testbaan in St. Oedenrode weer twee dagen gestoeid met al lerlei auto-plus-cara- van-combinaties. Na het verwerken van alle gegevens van deze - let terlijk en figuurlijk - meeslepende verkie zing, kwam de Peugeot 406 SL 1.9 turbodiesel als 'overall-winnaar' voor 1996 uit de bus. Waarmee voor de eer ste keer een auto met dieselmotor de titel in de wacht sleepte. De verkiezing van de 'Trekauto van het Jaar' is een initiatief van de redactie van de Kam peer- en Caravankampi oen (KCK), een maande lijkse uitgave van de ANWB. De vijf vorige 'Trekauto's van het Jaar' waren: Nissan Maxima (1995), Subaru Impreza (1994), VW Golf (1993), Citroën Xantia (1992) en Nissan Prime- ra (1991). Unanieme voorkeur Aan de zesde verkiezing deden dit jaar 20 auto's mee. Voor een zo eerlijk mogelijke vergelijking van de kandidaten wa ren de auto's onderver deeld in drie benzinek lassen A, B en C (ge rangschikt naar ver koopprijs) en één diesel klasse. Uit het juryrapport blijkt dat de Peugeot 406 1.9 DT de unanieme voorkeur had van de ju ryleden. Zij waren voor al te spreken over de on derdelen comfort en sta biliteit. Bovendien von den zij de dieselmotor 'muisstil'. Klasse-winnaars Na rijp beraad riepen de 'geleerden' de volgende klasse-winnaars uit: Mitsubishi Colt 1.6 in de prijsklasse tot 32.500,-, Nissan Almera 1.6 in de prijsklasse van 32,5 mil le tot 45 mille, Citroën Xantia Break tweeliter (prijsklasse boven 45 mille) en Peugeot 406 1.9 SLDT (dieselklasse), die na vergelijking van alle resultaten tevens tot 'overall-winnaar' werd uitgeroepen. Omdat in sommige klassen de verschillen heel klein waren, be sloot de jury vier 'run- ners-up' een eervolle vermelding te geven. Dit zijn: de Mazda 121 met de 1,25 liter Ford motor, die het in de A- klasse nipt moest afleg gen tegen de Mitsubishi Colt 1.6; verder de Rover 216 en de Volvo S40, die in de B-klasse net iets te kort kwamen tegenover de Nissan Almera, ter wijl de Chrysler Voya ger 2.5 TD zich in het dieselsegment na felle strijd gewonnen moest geven tegenover de uit eindelijke winnaar, de Peugeot 406. De redactie van deze autopagina wordt verzorgd door Willem van den Elskamp. Reacties en bijdragen sturen aan: Wegener Sijthoff Weekbladen, postbus 5825, 2280 HV Rijswijk. Vingeroefeningen om te laten zien wat je als autobouwer crea tief en technisch in huis hebt, zijn schering en inslag in de auto branche. Met als resultaat een nimmer aflatende stroom con- ceptcars, de één nog mooier dan de ander. Vaak hoop je dat zo'n flitsend-fraai voertuig, zo'n vlot-ogende, zinnenprikkelende vierwieler echt in produktie gaat. Soms gebeurt dat, maar dan is het resultaat vaak weer minder gewaagd, minder exotisch dan het concept waarvan-ie is afgeleid. Neem nou de Tonga: een conceptcar op Corsa-basis, gebouwd door GM do Brasil. Die lijkt rijp om het op alle plaatsen waar de automobilisten jong van hart zijn helemaal te gaan maken. Zover is het helaas nog niet. GM do Brasil bouwt, net als Opel/Vauxhall in Europa, onder meer het Corsa-model. Daarnaast ontwikkelde de Braziliaanse tak van het General Motors concern ook enkele speciale uitvoeringen, die we in Europa niet kennen, zoals de Corsa sedan en de Corsa pick-up. Als extra proeve van bekwaamheid creëerden de Brazili aanse ontwikkelingsingenieurs een fun-car, genaamd Tonga. Conform de Opel-traditie eindigt de naam van deze 'sport-utility' op een A'. Kenmerkend voor het Tonga-uiterlijk zijn de neus met de solide voorbumper en kleine ronde koplampen in retro-stijl. Het dak be staat uit twee delen, die afzonderlijk te verwijderen zijn. Wie via bet open dak de wijde wereld wil bekijken, vindt twee lang door lopende dakrails, die als 'handgrepen' kunnen fungeren. Over een eventuele produktie hult GM do Brasil zich nog in stil zwijgen. Als ze aan klantenbinding willen doen en bij veel jonge lui in het gevlij willen komen - wie de jeugd heeft, heeft de toe komst -, dan beginnen ze morgenvroeg nog te bouwen... Wanneer Saab een 'special' van één van zijn modellen presen teert. is het traditie dat de buitenkant slechts weinig verklapt over het interieur. Dat wordt bij speciale versies meestal van talrijke luxueuze zaken voorzien, die het de bestuurder en pas sagiers optimaal naar de zin maken. Uiterlijk wordt er een en kel sportief accent gelegd, maar daar blijft het doorgaans bij. De nieuwe Saab 9000 Beverly vormt geen uitzondering op deze lange Saab-traditie. De Beverly is gebaseerd op de 9000 CS. Dit is een royale, elegante auto met het praktisch gemak van vijf deuren. z motorisering bestaat, naar keuze, uit de tweeliter 16 kleppen inspuitmotor met of zonder light pressure turbo (LPT) danwel de 2.3 liter injectiemotor met LPT. Dit doordachte drietal staat ga rant voor puike prestaties en een relatief geringe uitstoot van schadelijke stoffen. De klimaatcontrole in de Beverly houdt, onder andere met be hulp van airconditioning, automatisch de ingestelde temperatuur aan. Ook de 'cruise- control' verhoogt het rijgemak. Zeker tijdens lange ritten leveren beide voorzieningen een waardevolle bijdra ge aan zowel het comfort als de veiligheid. Verder bezit deze speciale 9000-versie de geavanceerde Saab Car Computer. Deze registreert haarfijn zaken als afgelegde afstand verbruik, gemiddelde snelheid, rijtijd en dergelijke. De Beverly 2.0i 16V kost 78.450 gulden. De versie met 2.0 i 16V LPT motor komt op 83.950 gulden terwijl de nog krachtiger 2 3i LPT voor 89.950 gulden in de prijslijst staat. Suzuki-importeur B.V. Nimag brengt na de driedeurs Alto 1.0 nu ook de vijfdeurs variant' op de vaderlandse markt. In ons land is de Alto marktleider in de klasse tot 20 duizend gulden. Wat mede te danken aan de Alto Spirit vijfdeurs, die te koop is voor 12.995 gulden en daarmee samen, met de Seat Marbella driedeurs, de goedkoopste personenauto van Nederland is. Overigens voelt de Alto al wel de hete adem van de Fiat Cinque- cento (prijs vanaf 14.995,-) in de nek. Suzuki verwacht dat de nieuwe vijfdeurs versie de positie van de Alto vérder zal uit bouwen. De Alto 1.0 GL vijfdeurs staat in de prijslijst voor 18.195 gulden. Uiteraard maken twee extra deuren de achterbank optimaal toe gankelijkheid. Naast deze gastvrijheid bezit de vijfdeurs Alto 1.0 GL standaard volop functionele accessoires, zoals een wiswas-in- stallatie achter, rechter buitenspiegel, neerklapbare achterbank, hoedenplank, antenne en radiovoorbereiding. Gebruikelijk Technisch is de Alto 1.0 vijfdeurs gelijk aan de driedeurs. Onder weg doet de viercilinder zijn werk stil en trillingvrij, wat het rij- comfort op een hoog niveau brengt. De vijfversnellingsbak laat zich licht bedienen. Het gemiddelde brandstofverbruik bedraagt slechts 5.4 liter per honderd kilometer (ofwel: 1 op 18,5), bij 90 km/u zelfs slechts 1 op 23,8. Hij haalt een gezwinde top van 150 km/u. Vóór heeft de Alto geventileerde schijfremmen, achter zijn trom- melremmen gemonteerd. Het stijve chassis en de vrij grote wielbasis en spoorbreedten ma ken de Alto zeer koersvast. Het veercomfort en de rijkarakteris- tiek evenaren die van een auto uit hogere klasse. Door het toepas sen van extra geluiddempend materiaal laat de motor zich nau welijks horen. Zoals van Suzuki verwacht mag worden, is de Alto 1.0 zeer econo misch. Dit predikaat dankt de auto aan z'n lage brandstofver bruik, z'n scherpe aanschafprijs en waardevastheid. Met de Marea en Marea Weekend (stationcar) breidt Fiat zijn middenklasse-aanbod uit. Fiat's nieuwe middenklasser heet Marea Omringd (door louter Japanse topprodukten legde Volvo beslag op de derde plaats in de Amerikaanse Top Vijf van automerken met de minste klachten. Waarin een kleine auto groot kan zijn: de 'Summer'- versie van de Daihatsu Cuore. Na twee zware testdagen kwam de 'Trekauto van het Jaar'-jury tot de conclusie dat de Peugeot het best met een caravan overweg kan. Gaat op menige autoshow uitgebreid over de tong, deze Tonga. Om de verkoop van het topmodel Saab 9000 een extra impuls te geven, brengt de Zweedse autofabriek onder de naam 'Beverly' deze luxueus opgedirkte 'special' op de markt.

Het Nieuwe Stadsblad | 1996 | | pagina 19