Slank de zomer in Het Havenmuziek- en Molenfestival in beeld Orgelconcert in Stedelijk Jubileum Amnesty Havenmuziek- en Molenfestival: minder bezoekerswél sfeervol Activiteiten 'Thurlede' Open dag bij jeugdnatuurclub Maaltijd in De Weerklank Rommelmarkt SCHIEDAM In interkerke lijk ontmoetingshuis 'De Weer klank' aan het Cornelia van Zantenplein 51 wordt donder dag 20 juni een warme maaltijd geserveerd. Het diner start met een aperatief om 17.00 uur. deel name kost 6,50. Liefhebbers dienen te reserveren. Dat kan bij 'De Weerklank' of via telefoon nummer 4709971. SCHIEDAM Amnesty Schiedam bestaat 25 jaar en viert dit zilveren jubileum ko mend weekend met een mani festatie. Die gaat zaterdag 15 juni van start bij café Podium aan de Lange Haven 28 met het in brand steken van tra lies. Amnesty hoopt na af loop van de manifestatie het recordaantal van 2500 pro testbrieven de deur uit te kunnen doen tegen de onder drukking in China en de slechte behandeling van ge vangenen in India. De bands 'Kaas', 'Nix', 'Cadillac Wor ker' en 'Performer' zullen eventuele briefschrijvers deze avond muzikaal terzijde staan. Leerlingen van Scho- lengeemnschap Spierings- hoek zijn van plan op creatie ve wijze de aandacht op de mensenrechtenproblematiek te vestigen. Zondag 16 juni is Amnesty aanwezig op het Spectrum festival in het beatrixpark met een eigen stand in het dorp 'Mooi en Mondiaal'. Burgemeester Scheeres zal dan de brievenbus legen en het totaal aantal schriftelijke protesten bekend maken. SCHIEDAM In dienstencen trum Thurlede aan de Nieuwe Damlaan 759 worden deze maand de volgende activiteiten georganiseerd: Donderdag 13 juni - Lammers Textiel (verkoop damesmode) - tussen 9.30 en 12.00 uur. •Zondag 16 juni - Pianoconcert - aanvang: 14.30 uur - toegang: gratis. Woensdag 19 juni - Sjoelcom petitie - aanvang: 14.00 uur - toegang: gratis. Deze activiteiten zijn ook toe gankelijk voor niet-Thurlede-be- woners. Informatie en/of aan melden via telefoonnummer: 4093200. SCHIEDAM De jeugdna tuurclub van de KNNV houdt zondag 16 juni een open dag in het Natuurcentrum De Bos- hoek, aan het Bospad 3 (achter het Bachplein). De open dag is bedoeld voor jong en oud en duurt van 12.00 tot 16.00 uur. De leden van de jeugdnatuur club zijn enthousiaste natuurlief hebbers. Wekelijks trekken zij onder deskundige begeleiding de natuur in. De activiteiten van de jeugdnatuurclub komen ruim schoots aan bod tijdens de open dag. Zo kunnen de bezoekers waterdiertjes bekijken, braak- ballen uitpluizen en vanalles over huisdieren te weten komen. Met het oog op Vaderdag kun nen de kinderen ook een mandje vlechten, een waskaars maken of kruidenzakjes samenstellen. CONCERT - Het wekelijkse inloopconcert in de Grote Kerk wordt zaterdag 15 juni verzorgd door koororganist Kees Pas- schier en sopraan Ada Waal boer. Het concert begint om 15.00 uur en de toegang is vrij. SCHIEDAM Het leek het Havenmuziek- en Molenfesti val zaterdag wat weer betreft eindelijk eens mee te zitten, 's Morgens een stevige onweers bui, waardoor een uitje naar het strand of andere verweg- bestemming afviel. Vervelend natuurlijk voor burgemeester Scheeres die de opening van het evenement verrichtte, maar die heeft er wel wat voor over om Schiedammers in eigen stad te houden. Rond een uur of twaalf kwam in eens het zonnetje door, dat veel mensen toch naar buiten lokte. Ongewoon druk was het in de binnenstad, maar op het festivalparcours was het rustig. Het publiek was wel in grote getale aanwezig, maar hield het bij de vertrouwde grote ommeloop. De organisatie schat het bezoe- reksaantal op 10.000, dat is zo'n 40% minder dan vorig jaar. Joke Winkelman (coördinator van het festival) vertelt 'nauwelijks teleurgesteld over die terugloop in de belangstelling te zijn": „Kijkcijfers om het zo maar eens te zeggen, zijn niet het belang rijkst. Van de mensen die er wél waren, hebben we hele leuke re acties gehad. De deelnemers zelf waren allemaal even enthousi ast. Het plezier spetterde van de verschillende optredens af en al die amateur-artiesten bleven hangen, om van de prestaties van collega's te genieten. Die ouderwetse, gemoedelijke sfeer hing er weer. Dat is nu een van de weinige dingen die je niet pro grammeren kunt en daar doen we het juist ook allemaal voor." Mei Wél overweegt de organisatie volgens Joke Winkelman om het festival volgend jaar net als van ouds in mei te plannen: „We hebben toch de indruk, dat in juni de stacaravans of weekend huisjes meer trekken. Dus mis schien was achteraf deze datum niet zo geschikt. Aan de vaste formule - sfeer en cultuur van toen en nu' - gaan we niet sleute len, want daar staan we hele maal achter." De trouwe fans zullen de afwe zigheid van een 'supporters-mas sa die toch niks beters had te doen' nauwelijks gemist hebben. De ruimte, de rust en vooral de vrolijkheid zijn nou net de groot ste charmes van het evenement, dat Schiedam van traditioneel weer echt van haar meest au thentieke en mooiste kant laat zien. De keus voor het kloppend eco nomisch hart boven het bruisend historisch centrum zal dan ook niet in alle gevallen een bewuste zijn geweest. Het circuit waar het feest zich afspeeld lag traditiege trouw wat buitenaf en was mis schien waty moeilijk te vinden voor 'de argeloze leek'. Teke nend is de stadgenote die haar echtgenoot meesleepte van de Hoogstraat naar de Lange Ha ven, want 'daar schijnt iets leuks te doen te zijn'. Het duo bevond zich echter nét nog buiten ge- zichts- en gehoorsafstand van de activiteiten en droop meteen weer af. Zonde want de twee hebben heel wat gemist. Die koe le, hoge hal vol bloemstukken die de sfeervolle ingang vormt voor het pas geopende Natio naal Gedistilleerd Museum bij voorbeeld. Of anders het open huis van de Havenkerk en de imposante mevrouw die bij de ingang ervan geheel in voetbal stijl oranje folders uitdeelde met de veelbelovende leus 'Er is ie- mand die om u geeft'. Dat was meteen eigenlijk de ide ale inleiding voor de feestelijkhe den. Want al die amateur-musici die verspreid over tal van podia op de meest schilderachtige plek jes een staaltje van hun kunnen weggaven, speelden duidelijk met hun hart en ziel. Hiphop Er zat muziek in de plaatselijke grachtengordel. En dat blijkt meer grenzen te kunnen slechten dan welke algemene Europese munt ooit zal kunnen doen. De dirigent van Harmonie Ambro- sius tikte op de Vismarkt gemoe delijk even af toen drumband Juliana passeerde. Fier rechtop marcheerden ze, de leden van dit keurkorps, lustig erop los spe lend en in vol ornaat compleet met helm en dat ondanks de hitte. Voor de toeschouwers was het aanmerkelijk minder afzien, want die konden zich verpozen met een koel drankje op het gele genheidsterras. Onder het hoge groene bladerdak dansten wat kinderen; blote voetjes in sanda len met kleine mollige kuitjes erboven. Geluk kan ook anno 1996 nog heel gewoon zijn. Eeven verderop zorgde het Ma rokkaans/Afrikaans gezelschap 'Kameleon' voor de nodige swing. In fel contrast met deze kleurrijke heren waren de blonde koppies van de jeugdige leerlin gen van de muziekschool die te gelijkertijd optraden enkele hon derden meters verderop bij de Korenbeurs. En dan was er ook nog de hiphop vanaf een ponton in de Schie vlakbij het Zakken dragershuisje en natuurlijk café Zeeman. Rondvaarten Het zogeheten molenconcours langs Westvest en Noordvest richtte zich op iets minder klank rijke, maar minstens zo feestelij ke activiteiten. Zoals de smake lijke molenbrunch van warme bakker Kees Hollander bij de Nieuwe Palmboom in de open lucht. Het is een scène die het goed zou doen in een Franse sfeerfilm. Tot de absolute hoog tepunten moeten ook de muzi kale rondvaarten door de havens in de sloepen van de scouts wor den gerekend, de oude ambach tenmarkt met een keur aan echte vaklieden en het open huis van verschillende distilleerderijen. Bijzonder rustpunt was de kerk van de Nederlandse Protestan- bond waar de korenwereld een non-stop concert verzorgde ten bate van de herbouw van de door brand verwoeste Molen De Walvisch. Juffrouw Dotje en Juffrouw Lotje, tezamen het po pulairste stedelijk damesduo, leerden ondertussen tal van he ren walsen op de aanstekelijke volksmuziek van een Sloveens gezelschap uit Velenje. En dan waren er ook nog beeldend kunstenaars Yvon Koopman en Frits Kloppers die samen met liefhebbers uit het publiek vast een schutting beschilderden die straks het bouwterrein op het Hemaplein aan het oog moet onttrekken. Dan wordt het leuk raden welke creatieve bijdrage burgemeester Scheeres geleverd heeft. De VVV gaf onlangs een glossy tijdschrijft uit ter promotie van Schiedam. Het voormalig Zwar te Nazareth is er zo prachtig in geportretteerd, dat zelfs de grootste fan toch even aan het waarheidsgehalte zou kunnen gaan twijfelen. Onterecht, daar van was ook de afgelopen twaalfde editie van het Haven muziek- en Molenfeslival weer het beste bewijs. SCHIEDAM Het was begin jaren '80 in de periode, voordat de 'Joop Braakhekkes' en masse hun recepten aan de openbaar heid prijsgaven. Topkoks plach ten hun manier van werken nog te omgeven met een absolute waas van geheimzinnigheid. Gasten met keuken-ambities moesten in die dagen hun eigen boontjes maar doppen. De ster ren van de haute cuisine waren bang, dat de opkomst van de doe-het-zelvers achter het for nuis de glans van hun vak af zou halen of zelfs hen brodeloos zou maken. Toen al bewezen Karin en Michael van Bruggen, de ei genaren van La Duchesse aan de Maasboulevard, over visie te be schikken. Net afgestudeerd aan de Hogere Hotelschool met als verdere bagage enkele belang wekkende stages in het buiten land, startten de twee met 'Sans Rivale' op de 's Gravelandseweg hun carrière in het Schiedamse. De plek was niet je dat; de voor malige 'Gouden Geit' had nog wel een goede naam, maar al lang niet meer de bijbehorende klandizie. Als lokkertje zette het duo een kookcursus óp waarin de bereidingswijze van de ge rechten die in de zaak geserveerd werden, uit de doeken werd ge daan. Die ongekende openheid van zaken bleek een reclame van jewelste. En niet eens zo gek veel later konden de Van Bruggens 'La Duchesse' overnemen, gele gen op een toplocatie en beho rend tot de meest gerenommeer de restaurants van Nederland. Creditcards Ondanks de vaste clientèle van vooral de beter gesitueerde za kenlieden hadden ze echter geen zin om voor de gemakkelijkste weg te kiezen en te teren op oude roem. Aan hun nieuwe zaak kleefde toch het imago van 'gou den creditcards' en wat de kaart betreft stonden duur, exquis en overvloedig gelijk met smaak vol. De jonge eigenaren besloten terug te gaan 'naar de basis', een begrip dat toen nog nauwelijks bekend was, maar nu ineens school maakt. Eerst werd het interieur grondig aangepakt. Voor de bombastische chique, kwam stijlvolle eenvoud in de plaats. Dankzij accenten als dra perieën en uitgekiend kleurge bruik is de inrichting er ook war mer, comfortabeler en intiemer op geworden. Ook de keuken - toch het belangrijkste - werd aangepast. Puur is inmiddels de trend. Natuurlijk de dure ingre diënten en luxe specialiteiten zijn gebleven. Een feestelijk diner is tenslotte iets anders dan dage lijkse kost. Er wordt alleen wel heel uiterst zorgvuldig omge sprongen met het toevoegen van extra's die in verkeerde samen stelling geur- en smaakpapillen slechts in verwarring brengen. De gerechten blinken uit door een eenvoud die de hand van de meester verraadt. Koersverandering De koersverandering die Mi chael en Karin van Bruggen voor ogen stond, verliep lang zaam maar geleidelijk en lijkt nu met het aantreden van Sieberen Meerema als hoofd van de bri gade helemaal voltooid. Hij deed als kok ervaring op bij gevestig de namen en bedrijven, werkte in Frankrijk 'hét land van de betere eetcultuur' en werd toen in Rot terdam manager bij Schmidt, een van de best aangeschreven vishandels in den lande. Hij leer de er naar eigen zeggen 'ver schrikkelijk veel over vis en over kwaliteit en versheid van pro ducten'. „Een perfecte maaltijd staat of valt al bij de inkoop van de ingrediënten. Dat lijkt zo sim pel, maar vereist echt vakman schap. Zelfs in de gewone, ge middelde supermarkt zijn mo menteel de meest uitheemse spe cialiteiten en delicatessen ge woon te koop. Maar zie in dat enorme aanbod maar eens de beste verse zalm, precies de goe de tomaat of die ene lekkerst gerijpte meloen te vinden.In zo'n goéde winkel leer je om de ver schillen te ontdekken. Ik had het er vreselijk naar mijn zin, genoot van de regelmatige werktijden, maar kon er mijn creativiteit niet kwijt. Dus besloot ik terug te keren achter het fornuis." Precies op dat moment zochten de eigenaren van La Duchesse een nieuwe chefkok. Michael van Bruggen: „We in formeerden in het circuit, bij vrienden en relaties. Op dit ni veau zet je geen advertenties meer. Wie Sieberen's naam liet vallen, weel ik niet meer, maar al bij het eerste gesprek klikte het. We zitten op dezelfde golflengte, zijn even enthousiast over culi naire hoogstandjes en kunnen daar tegelijkertijd even gewóón over doen. Tenslotte gaat het niet om sterren of status, maar om het de gasten naar de zin te maken." In ongewoon snel tempo werden de twee partijen het eens en sinds een klein half jaar staat Meere ma nu aan het hoofd van de brigade van het restaurant met 'het mooiste uitzicht van de re gio'. Kenmerkend voor zijn keu ken noemt hij het feit 'dat de producten in hun waarde wor den gelaten': „Ik heb een hekel aan toeters en bellen die de ware smaak verhullen. Om een simpel voorbeeld te noemen: een gewo ne goede Hollandse aardappel echt perfect gekookt, daar kan in feite niets tegen op. Maar juist dat bijna ouderwetse vakman schap, de pure basiskennis dreigt temidden van al dat culinaire wapengekletter verlóren te gaan. Ik vind het interessant om de mensen de waarde daarvan te laten ontdekken. Wat de kaart betreft ben ik daarom ook heel flexibel. Als ik ineens schitteren de heilbot kan kopen, dan zet ik het er rustig bij op het menu. Maar ziet de tong er een dag minder uit, dan schrap ik zo'n gerecht een keertje. Zo houd ik ook de spanning in mijn werk vast en dat valt van mijn maaltij den af te proeven." Sieberen Meerema is niet de eni ge nieuwkomer in het team van La Duchesse. Vrijwel tegelijker tijd trad Yvette Kloos aan als SCHIEDAM Het is de wensdroom van vele vrouwen; Marjo lein Toet en Joziena Zadel maakten'hem waar. De twee stadgeno tes gaan de zomer van '96 slank tegemoet. En dat hebben ze uitsluitend aan hun eigen doorzettingsvermogen te danken. Mar jolein viel in één jaar tijd af van 98,5 naar 63 kilo. Joziena Zadel deed er negen maanden over om haar ideale gewicht te bereiken en dat ligt 25 kilo lager dan het oude. Beide dames kregen bij hun inspanning een steuntje in de rug van de Weight Watchers. Deze organisatie heeft hel niet op hulpmiddeltjes als pillen, maar mikt op een verandering van het eetpatroon. Nieuw is in dit opzicht de methode 'Fat and fibre' (het tellen van vezels en vetten). De benadering van de Weight Watchers met ook ondermeer wekelijkse bijeenkomsten is een succesvolle gebleken. Al veel wanhopige vrouwen, maar ook mannen hebben baat gehad bij de aanpak. Marjolein en Jozien hebben niettemin een prestatie geleverd die uitsteigt boven het gemiddelde. Dat leverde hen naast bloemen en een gouden speld ook het lidmaatschap op voor het leven van de Weight Watchers Want bijhouden is volgens cursusleidster mevrouw Schaap wél de boodschap: „Dikke men sen denken vaak altijd aan eten; als ze plezier hebben én als ze verdriet hebben. Slanke mensen begrijpen dat niet. Juist dankzij het hechte groepsverband lukt het om dat probleem binnen de perken te houden." HET NIEUWE STADSBLAD SCHIEDAM WOENSDAG 12 JUNI 1996 24-1442 gastvrouw. Deze geboren en ge togen Schiedamse doorliep de Hogere Hotelschool en werkte daarna in Londen. De baan bij het restaurant op de Maasboule vard, noemt zij een 'buitenkans'; „Toen ik klein was droomde ik er wel eens van om bij zo'n zaak te werken. Niet te geloven, dat dat dan uitkomt. Ik heb een ont zettend leuke functie, want iedere gast is anders. De een wil in alle rust dineren, de ander heeft behoefte aan meer aan dacht of zelfs een grapje. Het is telkens opnieuw een uitdaging om dat aan te voelen." Hoewel Karin en Michael van Bruggen in 'La Duchesse' lijken te hebben verwezenlijkt wat hen voor ogen stond, blijven zij mee groeien met de tijdgeest. Zo is onlangs de serre ingericht als brasserie. Liefhebbers kunnen daar in iets ongedwongener sfeer dan in het restaurant lunchen of dineren tegen een voordeliger ta rief. Restaurant 'La Duchesse' is ge opend van maandag tot en met vrijdag tussen 12.00 en 15.00 en van 18.00 tot 22.30 uur en op zaterdag van 18.00 tot 22.30 uur. De brasserie is van maandag tot en met zaterdag geopend tussen 18.00 en 22.30 uur. SCHIEDAM- Buurthuis Nieuwland, aan het Dr. Willem Dreesplein 2, organiseert zater dag 15 juni tussen 10.00 en 15.00 uur een rommelmarkt. Liefheb bers kunnen voor 15,- een tafel huren. Kinderen tot en met 14 jaar kunnen hun spulletjes ver kopen op een kleddje, dat zij zelf moeten meebrengen. Als het weer het toelaat, wordt de rommelmarkt gehouden op het plein voor het buurthuis. Voor meer informatie kan men bellen, telefoon 4738671. SCHIEDAM In de aula van het Stedelijk op de Hoogstraat staat zaterdag 15 juni het laatste orgelconcert van dit seizoen op het programma. Organist Aad van der Hoeven zal de serie, ge organiseerd door de Vrienden van het Museum, afsluiten. Hij maakte zijn debuut als organist op 17-jarige leeftijd. Een jaar later gaf hij zijn eerste orgel recital voor de NCRV-radio. Van der Hoeven studeerde aan het Rotterdams Conservatorium en bij prof. Kurt Thomas (koor directie). Hij is verbonden aan ondermeer het Vlaardings Toon- kunstkoor en het Rotterdams Operakoor. Van der Hoeven is een veelgevraagd organist in bin nen- en buitenland. In Schbie- dam speelt hij de 15de juni wer ken van onder anderen Hum mel, Bach, Mozart, Dumas en satie. Aanvang: 15.00 uur; toegang: gratis (met entrée-bewijs van Stedelijk). aula van het Stedelijk Museum Geluk is soms nog heel gewoon Burgemeester Scheeres verrichtte de officiële opening van het festival en gaf daarmee meteen het startsein voor de restauratie van De ÏValvisch. Spelen met hart en ziel La Duchesse terug naar de basis Om zo slank te worden, zijn en te blijven als Marjolein en Jozien is 'karakter' een eerste vereiste. Het team van 'La Duchesse'. Vooraan op de foto in het midden Karin van Bruggen links) met Yvette Kloos. Rechts achter haar kok Sieberen Meerema en uiterst links op de foto Michael van Bruggen.

Het Nieuwe Stadsblad | 1996 | | pagina 9