Regionale samenwerking voorlopig voortgezet Fileplan: de weggebruiker gehoord Stadsregio op Internet m. r3*- ROTTERDAM ■trucking bij De toekomst Stadsregionaal c BEKENDMAKING Wegener sy thaFF weekbladen WEEK 24 24-216 Stadsregionaa Enquêtes Dichtbij huis m I SB* mêSm u i t g a v Internetadressen van de S t a d s r o Rotterdam door: ROGER HUYS Elke week de haven van Rotterdam in woord en beeld op woensdag om 18.30 uur bij Stads Radio Rotterdam en op donderdag of vrijdag in deze krant Op het industrieterrein Die- renstein in Barendrecht is gevestigd het transportbe drijf Stuij en de Man. Aan het Oostemde 9 wordt ik op kantoor ontvangen door mijn gesprekspartner Tom Stuij, directeur van het be drijf. Tom: „Wij zijn een fa miliebedrijf dat hoofdzake lijk machines en zeecontai ners vervoert. Een echt Rot terdams bedrijf en zo voelen we ons ook. Ooit begonnen in de buurt van de Maastun nel en via Lombardijen in 1980 naar Barendrecht ge komen, omdat we in Rotter dam niet genoeg ruimte meer hadden". Een perfecte vestigingsplaats voor een transportbedrijf, vindt Tom. „Zeker omdat we hier vlak bij de Ridderster zitten. We kunnen met al onze vracht wagens kiezen waar we naar toe gaan". Op het ogenblik wordt het hele wegennet rond om de Zuidelijke Randweg grondig verbeterd. „Daar moe ten we nu nog wel pijn voor lijden. Het is iedere dag weer een verrassing om hier weg te komen. Maar als straks alle aansluitingen goed zijn, heb ik er alle vertrouwen in en kunnen onze vrachtwagens direct de weg op naar de klanten". De klanten van Stuij en de Man zijn over het algemeen in Rot terdam gevestigd. „De op drachtgevers zijn van oudsher de expediteurs, rederijen en cargadoors". Met de vrachtwa gens wordt gereden binnen een straal van vijfhonderd kilome ter. „Nederland, Duitsland tot Frankfurt en Hamburg en naar het zuiden tot Parijs". Ver voerd worden veel hoogwaar dige goederen. Dat wil zeggen vaak kostbare ladingen. „Daarvoor hebben we speciale vrachtwagens, die extra bevei ligd zijn". Voor het vervoer be schikt het transportbedrijf over een wagenpark. We lopen naar buiten, waar enkele vrachtwa gens opgesteld staan. Met Tom sta ik tussen de vrachtwagens. Trekkers met containerchassis er achter, met wel en geen containers er op. „We zijn een gemiddeld trans portbedrijf in Nederland en hebben in totaal hebben 27 au to's. We hebben eigenlijk twee 1 i III Directeur Tom Stuij is constant bezig met de toekomst. Zeker de branche van het transportbedrijf is aan veranderingen onderhevig. „Wij zijn met z'n allen bezig met de 24-uurs openstelling van de Rotterdamse haven. In aansluiting op bijvoorbeeld die langere openingstijden van de winkels, moeten we op alle mogelijke manieren proberen om de files heen te komen. Dat kan wanneer we op andere tijden gaan werken". Daarnaast probeert Tom in samenwerkingsverband andere problemen op te lossen. Hij is samen met veertig andere vervoerders lid van de Vereniging van Zeecontainers vervoer ders (VZV). „We praten over de toekomst en proberen geza menlijk contacten te leggen met onder andere het Gemeentelijk Havenbedrijf en overige havenbedrijven. Met als doel om te kijken hoe we het als Rotterdam en wegvervoerder beter kunnen doen en de komende twintig jaar weer door kunnen komen. Maar - en daar zijn we denk ik allemaal wel van overtuigd - als we het in de toekomst beter willen doen, kan dat alleen maar door samenwerking". soorten vrachtwagens. Er zijn ook kraanwagens om zelf la ding te kunnen lossen en laden bij de klanten. Tot 28 ton kun nen we gaan. Het plan is om na de zomer een wat grotere kraan te kopen om de opdrachtgevers tegemoet te komen". Om deze wagens te bemannen heeft Tom 31 chauffeurs in dienst, voor namelijk containerchauffeurs. Bovendien zijn er enkele men sen werkzaam bij de. planning en het onderhoud. „We doen zelf al het onderhoud en de reparaties, behalve de schades en het spuitwerk". 4 TEU-Truck Zelf heeft Tom enige tijd gele den de 4 TEU-Truck ontwor pen. „Dat is een auto die eigen lijk twee keer zoveel containers kan meenemen. Een teu is een algemene maat voor een twin tig voet container, die ongeveer zes meter lang is. Alle schepen die met containers in de Rotter damse haven aankomen, wor den ook aangeduid in teu's. Een gewone vrachtauto neemt één of twee teu mee. Dit is een 4 TEU-truck, die twee veertig voet containers kan meenemen of vier twintig voeters. Het idee is ontstaan tijdens gesprekken met RIL, Rotterdamse Interne Logistiek. Gekeken werd hoe het in Rotterdam beter gedaan kon worden. Hoe kan er ge zorgd worden dat het sneller loopt en hoe kan het milieu minder belast worden. Daaruit is vanuit mijn optiek als weg vervoerder na een voorberei ding van twee jaar - door de universiteit in Delft de 4 TEU- Truck ontwikkeld". Opvallend is dat deze truck niet op het terrein staat. Daarvoor moeten we naar de Waalhaven. In de Waalhaven staan we bij de ongeveer dertig meter lange 4 TEU-Truck. „Gelukkig is de truck niet uit één stuk opge bouwd, anders zou het moeilijk zijn om de bochten te nemen. Hij bestaat uit vier delen. Aller eerst de trekker en vervolgens een veertig voet chassis voor twee twintig voet containers. Dan daar achter het speciale gedeelte met de dolly een soort aanhangwagentje waarop net zoals bij de trekker een schotel zit en daar hangt dan weer een tweede veertig voet container chassis achter". We moesten naar de Waalhaven om deze truck te zien, omdat het voer tuig alleen maar in een bepaald gebied mag rijden. „We hebben ontheffing om te rijden in het gebied vanaf de Sluisjesdijk tot en met de Maasvlakte". Op de truck zitten vanwege de afwijkende grote lengte extra voorzieningen. „We moeten natuurlijk laten zien dat we met een grote auto aankomen. Daarom zitten en zwaailampen en extra zijmarkeringen op. Aan de achterzijde worden de weggebruikers gewaarschuwd dat deze truck niet zomaar even in te halen is." De 4 TEU-Truck heeft twee beperkingen. Enerzijds mogen er alleen maar lege containers mee vervoerd worden en ander zijds is het moeilijk om er mee achteruit te rijden. We gaan terug naar Barendrecht om nog even bij de planning te kijken. Op de eerste verdieping bevindt zich de planning. De medewer kers zitten achter de computer schermen te werken. „Dit is ei genlijk het zenuwcentrum van ons bedrijf. Hier komen de op drachten binnen en wordt ver volgens bekeken welke auto's en chauffeurs erbeschikbaar zijn. Via een direct contact .ge ven de planners aan de chauf feurs de juiste instructies door". Stuij en De Man werkt met de modernste technologie. Het be drijf heeft namelijk meegedaan aan het project Mister. Een project waarbij het Gemeente lijk Havenbedrijf Rotterdam het gebruik van informatietech nologie in het Midden en Kleinbedrijf stimuleert. „De apparatuur die je hier ziet, is daar een direct gevolg van: het traxyssysteem, om ctoor het hele land met onze chauffeurs te kunnen praten; de ontwikke ling van een nieuw computer systeem en Datatrak, een plaatsbepalingssysteem voor onze vrachtwagens. Daarnaast boardcomputers in de wagens, waarmee de chauffeurs kunnen aangeven welke werkzaamhe den zij uitvoeren. Tenslotte hebben alle chauffeurs een SmartCard. Een indentificatie- middel, een soort creditcard, waarmee ze kunnen aantonen dat ze inderdaad bij ons wer ken. Een onderdeel om de Rot terdamse haven vrij van diefstal te maken'. Al deze ontwikke lingen en persoonlijke inzet van het personeel hebben er on langs voor gezorgd dat Stuij en de Man het ISO. 9002 certifi caat heeft ontvangen. „Daar zijn we met z'n allen ook erg trots on" Port of Rotterdam Wereldhaven Rotterdam is een wekelijkse rubriek in samenwerking met het Gemeentelijk Havenbedrijf Rotterdam en Stads Radio Rotterdam De gemeentebesturen in de regio Rotterdam hebben besloten onder voor waarden voorlopig via de Stadsregio te blij ven samenwerken aan de toekomst van het gebied. Maar wanneer de regering niet komt met een alternatief voor de stadspro vincie, zal de regionale samenwerkings overeenkomst in 1998 niet worden ver lengd. Dat heeft de regioraad waarin ver tegenwoordigers van alle achttien gemeen ten uit de regio zitten, onlangs besloten. Een herbezinning op die samenwer king was nodig omdat er na het referen dum in Rotterdam in de Tweede Kamer geen meerderheid meer was voor de wets voorstellen voor de stadsprovincie Rotter dam. De gemeenten maken zich er zorgen over dat het Kabinet niet veel haast lijkt te maken met het bieden van een alternatief. Dat is slecht, zo vinden zij, omdat op regionaal niveau belangrijke beslissingen moeten worden genomen over de toe komst van de regio. Een bestuur dat dat moet doen, moet rechtstreeks door de bevolking gekozen zijn. De Stadsregio Rotterdam verdeelt nu al jaarlijks zo'n 650 miljoen gulden over allerlei regionale projecten. Bijvoorbeeld op het gebied van verkeer en vervoer, woning bouw, volkshuisvesting en milieu. De Stads regio neemt besluiten over belangrijke regionale zaken als de dienstregeling voor het openbaar vervoer en de plaatsen waar grote nieuwe woonwijken komen. Ook werkt de Stadsregio samen met gemeen ten, Rijkswaterstaat, het bedrijfsleven en andere organisaties hard aan de filebe- strijding. De Stadsregio is bedoeld als een tussenoplossing op weg naar een definitief regionaal bestuur dat rechtstreeks door de bevolking gekozen is. Zo'n bestuur kan ook veel meer wettelijke bevoegdheden uitoefenen en heeft ook meer mogelijk heden om geld te verdelen en in te zetten voor zaken die voor de hele regio van belang zijn. Allerlei verschillende organisaties die nu los van elkaar werk verrichten voor de regio, kunnen dan gebundeld worden. Dat is veel efficiënter en doelmatiger: een dracht maakt macht. De regioraad maakt zich ook zorgen over de financiering van de regionale projecten. Die is op losse schroe ven komen te staan doordat de stadsprovin cie niet doorgaat. Allerlei geldpotten die naar de stadsprovincie zouden gaan, wor den nu immers beheerd door anderen. Daardoor zag het er eerst naar uit dat de financiering van noodzakelijke regionale projecten zou leiden tot een verdubbeling van de lasten voor de gemeenten. Voor 1996 en 1997 is er nu een oplos sing gevonden. De regionale investeringen in de Stadsregio gaan de gemeenten en dus ook de burger in de regio in de komende twee jaar geen extra geld kosten. De regio nale bijdrage blijft gehandhaafd op 21 gul den per hoofd van de bevolking. Dat kan doordat de gemeente Rotterdam allerlei kosten voor extra inzet van ambtelijke dien sten niet zal doorberekenen. Het regionale aandeel in de financiering van de Benelux- metrolijn, TramPlus en belangrijke groen projecten is ook veilig gesteld. Voor de regionale projecten die na 1998 gaan spe len, moeten meer structurele vormen van financiering worden gevonden. Ook daar voor is het nodig dat er snel wordt nage dacht over een alternatief voor de stadspro vincie en de Stadsregio Rotterdam. De uitwerking van het Fileplan Regio Rotterdam is in volle gang. Onlangs zijn circa 150 weggebruikers gehoord over hun beleving van verkeersknelpunten in de regio Rotterdam. Dit gebeurde in een achttal bijeenkomsten, toegespitst op ver schillende locaties in de regio. De wegge bruikers hadden van tevoren twee weken lang een dagboek bijgehouden over hun wedervaren. Het ging om de belevenis sen van buschauffeurs, wijkbewoners, hulp verleners, ondernemers, vrachtwagenchauf feurs, forensen enzovoorts. Tijdens de bij eenkomsten werden de ervaringen uitge wisseld. Het materiaal uit de bijeenkomsten wordt gebruikt voor het opstellen van aan- vullendè maatregelen op het Fileplan van de Stadsregio en Rijkswaterstaat. Ook zal op basis van de nu verzamelde informatie een enquête worden opgesteld, die bij 400 weggebruikers wordt afgenomen. Al dit onderzoeksmateriaal geeft een goed beeld van hoe mensen de verkeerssituatie en de files in de regio beleven. In het najaar wor den opnieuw bijeenkomsten georganiseerd met weggebruikers en met deskundigen. Dan zal er vooral gesproken worden over oplossingen voor de belangrijkste proble- men. Ook die oplossingen worden weer met een enquête getoetst bij de doorsnee weggebruikers. Ook nu nog is het voor bewoners en weggebruikers in de regio mogelijk om knelpunten of suggesties voor de aanpak van concrete verkeerssituaties dichtbij huis voor te leggen aan het projectbureau File plan Rotterdam. Schrijft u dan een briefje met het probleem of de oplossing die u ziet aan: Projectbureau Fileplan, Postbus 6699, 3002 AR Rotterdam. Mensen die toegang hebben tot het Internet, kunnen voor informatie van en over de Stadsregio Rotterdam nu ook terecht op het zogenaamde World Wide Web. Zo is er op de 'site' van de Stadsregio informatie te vinden over verschillende regionale projecten op het gebied van woningbouw, huisvesting, verkeer en ver voer en het fileplan. Ook zijn de meest recente exemplaren van de nieuwsbrief van de Stadsregio te raadplegen. Via email kunt u rechtstreeks reageren op de infor matie of vragen stellen aan de Stadsregio. In juni staan er drie belangrijke uit breidingen op stapel: presentatie van het tracé en de inpassing van de hogesnel heidslijn (HSL) in de regio, de uitkomsten van de Regionale Milieu Monitor, en het Regionale Groenstructuurplan. Ook enkele gemeenten uit de regio zijn reeds met een zogenaamde digitale stad op het Internet aanwezig, namelijk Maassluis, Rotterdam, Schiedam en Vlaar- dingen. Via de Stadsregio kunt u direct worden doorverbonden naar deze digitale gemeenten. Het adres van de WEB-set is: http://mediaport.org/~stadsregio/ Het Email-adres luidt: stadsregio@mediaport.org STADSREGIO ROTTERDAM Wilt u meer informatie bel dan: (010) - 417 23 89 of schrijf naar: Postbus 21051,3001 AB Rotterdam. openbaar vervoer 1997/1998 Op 2 juni j.l. is de nieuwe dienstregeling voor het openbaar vervoer in de Stadsregio Rotterdam ingegaan. Deze dienstregeling geldt een jaar en wordt voor ons uitgevoerd door RET en ZWN Openbaar Vervoer. Inmiddels zijn wij gestart met het voorbereiden van de volgende jaardienstregeling, die dus- in juni 1997 van kracht zal worden. In verband hiermee en gelet op artikel 14 van de Wet Per sonenvervoer nodigen wij u uit om uw wensen voor de volgende dienstregeling (schriftelijk) aan ons kenbaar te maken. Dit kan tot en meV10 juli aanstaande. Ons adres is: Stadsregio Rotterdam, Antwoordnummer 2105, 3000 VB Rotterdam (een postze gel is niet nodig). Rotterdam, 10juni 1996. Het dagelijks bestuur van de Stadsregio Rotterdam, de secretaris, drs. H. Koetje. de voorzitter, dr. A. Peper. ■vwmiM, WÊm m De 4 TEU-Truck. De planninghet zenuwcentrum van het bedrijf.

Het Nieuwe Stadsblad | 1996 | | pagina 11