e\ Kia komt met karrevrachten nieuws Facelift bleef beperkt Actiemodellen bij Mazda Renault onthult Mégane-sedan FWÊ üJiy Saab passeert mijlpaal Daihatsu Cuore onder de 15 mille Saxo Cup opvolger AX Cup wr m éfd\ VNs si™ mm WOENSDAG 19 JUNI 1996 25-449 De redactie van deze autopagina wordt verzorgd door Willem van den Elskamp. Reacties en bijdragen sturen aan: Wegener Sijthoff Weekbladen, postbus 5825, 2280 HV Rijswijk. In 1986 liep in de Saab-fabriek bij de Finse plaats Uusikaupun- ki de eerste Saab 900 Cabriolet van de band. Nu, tien jaar later,, heeft Saab de 75.000-ste 900 Cabriolet geproduceerd. De auto die deze mijlpaal markeert, is een zilverkleurige Saab 900 SE Cabriolet met 2.0 liter turbomotor. Inmiddels is een Ameri kaanse automobilist de trotse bezitter van deze bijzondere Saab. De historie van de Saab Cabriolet gaat terug tot 1983. In dat jaar toonde Saab op de autoshow van Frankfurt het eerste prototype, gebouwd op basis van een tweedeurs Saab 900. Driejaar later startte de produktie. In Amerika, Italië, Groot'-Brittanië, Duitsland en Australië rijden de meeste Saab Cabriolets. In Nederland zijn 645 automobilisten in het gelukkige bezit van zo'n mooie, complete dakloze Saab. Aan de prijzenslag in autoland komt nog geen eind. Nu mengt Daihatsu zich weer in de strijd met een prijsverlaging van 500 gulden voor de driedeurs Cuore. Sinds 1 juni kost deze kleine rakker nog slechts 14.995,-. Hij is hiermee even duur als de Fiat Cinquecento S en de Lada Samara 1.1. Samen met de Seat Marbella en de Suzuki Alto Spirit, die beide 12.995,- kosten, zijn dit thans de vijf goedkoopste auto's van de Nederlandse markt. In 1995 is het aantal verkochte auto's in de prijsklasse tot 15 mille in ons land fors gegroeid. Van alle nieuw verkochte auto's zat 1,22 procent in dit prijssegment. Dit betekende een stijging van maar liefst 42 procent vergeleken met 1994. Daihatsu Holland noemt de groeiende belangstelling voor de verkoop in het 'onder 15-mille' segment als één van de redenen voor de prijsverlaging van de Cu ore. Overigens geldt de prijsverlaging alleen voor het driedeurs basis model van de Cuore. De andere versies, de Casual, Trendy en Life Style, zijn niet goedkoper geworden. Na zes jaar, waarin tientallen coureurs met verve streden om de AX Cup heeft Citroën deze racecompetitie eind 1995 ten gra ve gedragen. Aan alles komt nu eenmaal een eind. Bovendien had Citroën een nieuwe troef in de personenwagenmarkt op komst: de Saxo. L Als opvolger van de AX Cup kennen we dit raceserzoen dan ook de strijd om de Saxo Cup. Stond de AX Cup bekend om zijn hoge dames-gehalte, bij de Saxo-Cup is dat niet anders. Bij de 20 cou reurs die zich hebben aangemeld om elkaar dit seizoen het vuur na aan de bumpers te leggen, zitten zes vrouwen. De Saxo Cup is het logische vervolg op de AX Cup, die zes jaar een vruchtbare kweekvijver was voor jong racetalent. Evenals de AX Cup is z'n opvolger een betaalbare autosportcompetitie voor sportieve, dynamische mannen en vrouwen jonger dan 35 jaar. Met de speciaal voor competitiedoeleinden ontwikkelde Saxo 1.6i 16V leent deze nieuwe klasse zich bij uitstek voor ervaren cou reurs en voor rijders die zich verder in de autosport willen bekwa men. Voor wie race-aspiraties koestert en er voor voelt om mee te draai en in het Saxo-Cup circus (race-licentie verplicht) is het nuttig te weten dat de Saxo Cup-versie te bestellen is voor 29.995 gulden. J|| mmm Kia uit Zuid-Korea leunt nog sterk op de samenwerking met Mazda. Van de vier mo dellen die Kia in Neder land levert, zijn er twee, de Pride en de Sephia, van oorsprong gebaseerd op de Japan se tegenhangers. Zowel de Sportage terreinwa gen als het Besta-busje zijn eigen kweek. Per eind juni staat een der de, eigen Kia-ontwerp bij de dealers: de lang verwachte Clarus. Ko mend najaar volgt de ook al lang verbeide driedeurs versie van de Sportage. Onlangs is al stilletjes de Sephia Hatchback bij de dea lers gearriveerd. Karre vrachten nieuws kort om, die zorgen voor zonnige tijden bij de Kia-organisatie. Met de introductie van de diverse nieuwe Kia- modellen liep het min der vlot dan directeur Bas Plesman en zijn medewerkers van Kia Motors Nederland had den gepland en gehoopt. Zowel de Sephia hatch back als de driedeurs Sportage stonden al te pronken op de Perso nenauto RAI van 1995. Anderhalf jaar later zijn ze dan eindelijk te koop. Prijzen voor de vijf- deurs Sephia hatch back: 500 gulden meer dan de overeenkomsti ge sedan. Clarus De eerste Clarus, in Zuid-Korea Credos ge heten, werd ruim een jaar geleden al naar de USA verscheept; nu is eindelijk ook Nederland aan de beurt. Vanaf 20 juni staat de Clarus (uit spraak met geaffecteerd Engels: Klairus) bij de Kia-dealers in de show room. In de nabije toekomst zal Kia verder los ko men van Mazda. Zo staat er een kleine vijf- deurs M-car (de M staat voor Morning) als opvol ger van de Pride op sta pel, maar tot die tijd biedt men de Pride, Sephia, Clarus en Sport age aan. De Pride is in wezen de oude Mazda 121 van het vóór-vorige model, de Sephia de oude Mazda 323 en de Sportage is een eigen ontwikkeling. Vorig jaar kreeg de Sep hia een facelift. Hij is nu herkenbaar aan de slan kere koplampen die om de hoeken heenlopen en de ranke grille. De knipperlichten zijn in de bumper aangebracht. De bumpers zelf zijn van vervormbaar kunst stof en in de wagen- kleur gespoten. Ook achter is de Sephia ge moderniseerd. Peugeot is lekker be zig. Na de komst van de 205 in de beginja ren '80 heeft dit Fran se merk eigenlijk al leen maar 'sterke nummers' uitge bracht, met de min der geslaagde 309 als uitzondering die de regel bevestigt. Maar voor de 205, 405 en 306 loopt het storm. Ook voor de vijf jaar geleden gelanceerde 106, het kleine broer tje van de 205, en de sinds een jaar ver krijgbare 406 lopen veel kopers warm. Sinds kort is de nieu we 106 te koop. Ver geleken met zijn voorganger is hij 11 cm langer, hij kreeg een nieuwe neus met '406-look', het zit comfort nam toe door enerzijds de lengte winst en anderzijds de met 2,5 cm toege nomen verstelbaar heid van de voorstoe- len. En dat alles zon der noemenswaardi ge prijsverhoging. Peugeot beperkte de fa celift van de 106 tot het hoogst noodzakelijke. Zo moest het front meer aansluiten bij de huidi ge huisstijl van het merk. Met de leeuw van Belfort nog prominenter dan voorheen op de punt van de motorkap. Daarnaast amandelvor- mige koplampen, zodat de voorgevel van de 106 nu precies een kleine uitgave van de 406-neus is. Voor het interieur han teerde Peugeot de for mule: 'wat goed is, blijft, wat beter kan, veran dert'. Opvallend nieuw- PPPMi tje zijn de dikke ener gie-absorberende blok ken in de deuren. Een tweede verbetering vond plaats aan de rech terkant van het inte rieur. Hier is nu de mo gelijkheid geschapen om een airbag voor de bijrijder in te bouwen. Stoelversteüing In de door ons bereden 1.1 XN-versie zonder airbag, maakt het twee- spakige stuurwiel een schriele indruk. Kenne lijk raak je eraan ge wend om steeds vaker zo'n stevig stuurwiel te zien met een bol hart waarachter de plofzak schuil gaat. De voor- stoelen zijn goed gepro fileerd. Hierdoor zitten ze gerieflijk, ook op lan ge ritten. Met de hoofd steunen in de hoogste stand bieden de zetels voldoende bescherming tegen whiplash. Om meer ruimte voor bestuurder en bijrijder te creëren, plaatste Peu geot de stoelgeleiders 2,5 cm meer naar achte ren. Tevens kunnen de stoelen nu over een gro te afstand worden ver schoven. Deze slimme stoelverstelling resul teert in meer beenruim te en dus een prettiger zit voorin. Zoals gebruikelijk bij Franse auto's zit de claxontoets op de linker stuurstengel. Dat blijft even wennen. Het stuurwiel is niet in hoogte verstelbaar. Dashboard en midden console zijn nauwelijks gewijzigd overgenomen uit de vorige 106. De ro buuste middenconsole, met geïntegreerde, be veiligde Peugeot-radio, draagt bij aan de ver zorgde indruk van het interieur. Om met zo weinig mo gelijk moeite de achter bank te bereiken, voor ziet Peugeot de drie deurs modellen van een 'intelligente instap'. Bij het omklappen van de rugleuning van de voor- stoelen, schuift deze stoel meteen een flink stuk naar voren. Hier door ontstaat een rela tief royale instap. Beste beentje Peugeot biedt bij de 106 keus uit maar liefst ze ven motoren, waarvan zes benzineversies, alle met brandstofinjectie, plus een dieselmotor. In een paar testdagen laten we ruim 300 km onder de wielen door glijden. Dat is bepaald geen corvee. Onze kri tiek blijft beperkt tot de onhandige deurgrepen, de iele aanblik van het airbagloze stuurwiel en de bescheiden opber gruimte aan boord. Rij denderwijs valt er wei nig op de 106 XN 1.1 aan te merken. De dwars voorin staande viercilin- der zet graag zijn beste beentje voor. Hij pres teert probaat, eigenlijk zonder datje hem hoort werken. Wegligging, be sturing en rijcomfort kunnen de toets der kri tiek ruim doorstaan. Het karretje laat zich prettig bedienen. Hij draaft goed mee in het verkeer op de snelweg, zonder je tot coureurs daden te verleiden. Dat kan ook niet met een motorblok van net 1,1 li ter. Het voordeel van dit zijdezachtige zoeven op de snelweg is dat het brandstofverbruik bin nen de perken blijft. Als we na 300 km aftanken, verdwijnt er 24,8 liter loodvrij in de tank. Dit komt neer op een ge middelde van 1 op 12,1. Niet slecht als je nagaat dat we vrij veel stads verkeer reden en onder weg de hogere toeren tallen niet hebben ge schuwd. Prettige prijzen Voor de 'oude' 106 Ac cent 1.0 hanteerde Peu geot begin dit jaar nog prijzen vanaf 21,990,-. De nieuwe 106 Sketch 1.0, die dus een maatje groter is dan zijn voor ganger èn vernieuwd en verbeterd, staat nu in de prijslijst voor 21.550,-. Je krijgt dus meer auto voor minder geld. De door ons bereden 106 XN 1.1 kost 22.800,-. Zowel voor de huidige Mazda 323 als de huidi ge Mazda 626 zijn op volgers in aantocht. Medio 1997 verschijnt de compleet nieuwe 626 in de showrooms, een jaar later gevolgd door de nieuwe 323. Om bij beide modellen de ver koop op gang te hou den, lanceert Mazda nu enkele actiemodellen: de 323 'Value', de 626 'Limited', terwijl voor de Xedos 6 diverse op ties in prijs zijn ver laagd. Deze 323 'Value' heeft onder meer de 1.3 liter multipoint injectiemo tor, die goed is voor 54 kW/73 pk. Ook een waarschuwingssignaal voor vergeten verlich ting, van binnenuit te bedienen buitenspie gels en van binnenuit te bedienen achterklep en benzineklep zijn nu standaard accessoires op deze 323 'Value'. Airco-aktie In de 626-serie (behalve de Wagon) hebben de 'Limited' aktiemodellen standaard airconditio ning. De sedan-versie kost vanaf 37.995 gul den. Voor een hatch back in de 'Limited' uit voering, óók met aircon ditioning, geldt een van- afprijs van 38.995 gul den. Renault heeft voor 't eerst de sedan-versie van de Mégane in het openbaar getoond. De vierdeurs Mégane is de vierde telg van Re nault's nieuwe midden klasse-familie. Samen met de al volop lever bare vijfdeurs hatch back en tweedeurs Coupé plus de later dit jaar leverbare monos pace Scenic, wil Re nault met de innovatief gelijnde sedan nog meer grip op de mid denklasse krijgen. Uiteraard vertoont de Mégane-sedan qua sty ling overeenkomsten met de andere modellen uit het Mégane-gamma. Zo is het front gelijk aan de vijfdeurs-versie en wordt het model geken merkt door de ellips vorm, die in talrijke de tails is terug te vinden. Het achtercomparti ment is fraai opgeno men in de carrosserie- lijn, waarbij de vorm van de achterklep en de achterlichtunits bijdra gen aan het dynamische uiterlijk van de nieuwe sedan. Met z'n totale lengte van 4,40 m is de Mégane sedan 27 cm langer dan de vijfdeurs hatchback. De inhoud van de baga geruimte van de Méga ne sedan is met 510 dm3 de grootste in zijn marktsegment. Renault gaat de Mégane sedan vanaf januari 1997 in Nederland leveren. Te gen die tijd worden ook de prijzen bekend ge maakt. Na de recente prijsdaling behoort de Daihatsu Cuore tot de paar automodellen, die in Nederland minder dan 15.000 gulden kosten. Q H ^5 Flitsend en flamboyant, deze Citroën Saxo in Cup-uitmonstering. -w i i. M Anderhalf jaar na zijn RAI-debuut is de Sephia hatch back nu eindelijk te koop in ons land. Kia Pride: een leuke, vlotte verschijning is de prijs klasse tot 20 mille. Vanaf komend najaar is de Sportage er ook als drie deurs. Nieuwe Peugeot 106: van welp tot leeuw Zj6*- m» r^WJSL A-'.Sr 'A/AA ,v' Z*?"- t* S-■- '5,a -x - MEJ. - r-DüJ- V w&r?. r V-" Bij de facelift kreeg de 106 een nieuwe neus. Hierdoor lijkt z'n voorgevel nu op die van de 406. Vooral de leeuw van Belfort treedt nu nadrukkelijk op de voorgrond. i Door de toegenomen lengte (de sedan is 27 cm langer dan de hatchback) en de harmonisch uitgebouwde sedanvorm, maakt de vierdeurs Renault Mégane een ele gante indruk. Mazda levert de 626 'Limited' nu standaard met airconditioning. Saab's jubileum-cabrio is een zilverkleurige SE met tweeliter turbo motor. Op de achtergrond de eerste generatie van deze cabrio. [MiCHEliHl ITMCHEUV

Het Nieuwe Stadsblad | 1996 | | pagina 15