HER DER Voorkom caravandiefstal met sloten en gezond verstand Sb Als opvoeden niet meer leuk is: af en toe kan je ze achter het behang plakken Centra Staatsbosheer krijgen duwrolstoelen Geen au-geroep meer in de auto na zomers dagje Abels Eiland: twee voorstellingen voor de prijs van één ais opvoeden niet leuk meer's Prijs Nederlands project voor snelle diagnose borstkanker Boekje voor (klein)kinderen over Alzheimer Kijk op kleur Reünisten gezocht Zeven Provinciën 26-1001 V'M «ar De ziekte van Alzheimer is voor iedere familie die ermee in aan raking komt een tragedie. Voor volwassenen is het moeilijk voor te stellen wat het betekent als iemand in de omgeving aan de ziekte lijdt. Voor kinderen is dat nog moeilijker. Zij zien een vol wassene, meestal opa of oma, veranderen in een persoon die zij niet meer kennen en die hen niet meer kent. 'Mijn oma Margriet' is een boekje dat speciaal geschreven is voor kinderen uit de lagere groe pen van de basisschool, die nog niet kunnen lezen of nog weinig leeservaring hebben. Deze kin deren zijn veelal te jong om te beseffen dat de ziekte van Alz heimer een complexe, ongenees lijke ziekte is, met gevolgen voor de patiënt, maar ook voor de mensen eromheen. Het boekje helpt ouders en andere verzor gers bij het geven van uitleg over de ziekte. Achterin is een verwer kingsgedeelte opgenomen met diverse open vragen om te toet sen of het kind de inhoud van het verhaal heeft begrepen en om het kind de gelegenheid te geven over de eigen gevoelens te praten. Het boekje is kosteloos te bestel len via de gratis informatielijn 06-02 28 880 van de ISAO, de Internationale Stichting Alzhei mer Onderzoek. De stichting 'Reünisten Hr. Ms. 'De Zeven Provinciën" en voor malig Nederlands Nieuw-Gui- nea' is voornemens om op 20 oktober haar zevende reünie te organiseren. Deze zal plaatsvin den in het centraal gelegen par tycentrum Maresca (Veemark thallen) te Utrecht en begint om 12.00 uur. De reünie is toegan kelijk voor actieve en post-actie- ve medewerkers van de Konink lijke Marine welke dienden in het voormalig Nederlands Nieuw-Guinea en/of aan boord van Hr. Ms. 'De Zeven Provin ciën'. De inschrijftermijn om deel te nemen aan de reünie sluit op 16 september. Na overschrijving van 40,- per persoon ontvangt men het gewenste aantal entree bewijzen. Het verschuldigde be drag kan men overmaken op gi rorekening 643 00 98 tnv G.C. Brinkhorst, Dr. vd Hoevelaan 1 3734 EK Den Dolder, of bank rekeningnummer 47.24.06.795 bij de ABN/Amro Bank, Den Dolder, inzake reünie. Nadere inlichtingen: N. Meeuw- sen, Lodewijk Napoleonstraat 9, 5361 CD Grave. Het Verzetsmuseum Zuid-Hol land en de Stichting Provinciaal Platform Anti-Racisme (SPPAR) organiseren de foto wedstrijd 'Kijk op Kleur' waar mee een hoofdprijs van duizend gulden valt te verdienen. 'Kijk op Kleur' slaat op de kleurrijke samenleving die Nederland is en het doel van de wedstrijd is om mensen bewuster te laten kijken naar en nadenken over de 'veel kleurige' samenstelling van de Nederlandse bevolking. Per persoon mag men deelnemen met twee foto's of met een serie van 6 foto's. De deelnemers wordt gevraagd waar en wan neer de foto's gemaakt zijn en waarom nou juist deze foto's ex tra aandacht verdienen. De fo to's moeten voor 1 augustus bin nen zijn bij: Turfmarkt 30, 2801 HA, Gouda. Ieder jaar worden in Neder land honderden caravans ge stolen. Dit blijkt uit gegevens van de politie en schadedos- siers van verzekeraars. De meeste diefstallen worden ge pleegd en dat zal niemand verbazen, in de zomermaan den. Heel aantrekkelijk voor dieven zijn caravans die de avond voor vertrek voor de deur, beladen en al klaar staan. Maar ze verdwijnen ook uit stallingen, van cam pings, van erven of van par keerplaatsen. Hoe goed u ook verzekerd bent, de diefstal van uw caravan kan uw vakantieplezier flink beder ven. Menig caravanbezitter be denkt zelf dan ook al methodes om het kostbaar bezit te beveili gen. Er worden sloten gemon teerd en wielen gedemonteerd. Ook het bordje 'hier waakt de hond' is populair. Toch worden er jaarlijks honderden caravans gestolen. Gebeurt dat dan alleen bij de caravanners die niet de nodige zorg in acht nemen? Nee, maar de doorsnee caravanbezit ter onderschat wel de 'vakken nis' van de criminelen die het op caravans hebben voorzien. De tijd dat een insteekslotje, het uit draaien van steunen of een kabel met hangslotje om een lantaarn paal, dieven op afstand kon hou den is al lang voorbij. Uit de praktijk blijkt dat criminelen die het voorzien hebben op caravans met dit soort beveiligingen geen enkele moeite hebben. In de stalling Goede maatregelen die u zelf kunt nemen. Om u daarbij te helpen heeft het Verzekeraars Instituut voor Preventie (V.I.P.) de belangrijkste preventiemaat regelen voor u op een rij gezet; - Maak alleen gebruik van stal lingen waar preventieve maatre gelen zijn getroffen. Vraag uw stallinghouder welke maatrege len hij getroffen heeft. Mocht blijken dat hij niets gedaan heeft, zorg dan zelf voor de beveiliging van uw caravan en voorzie hem van V.I.P./TNO-goedgekeurde sloten die ervoor zorgen dat hij niet verplaatst kan worden. - Als u uw caravan niet in een reguliere stalling heeft staan, zorg er dan voor dat hij in ieder geval in een afgesloten gebouw of op een afgesloten terrein staat en maak gebruik van goedge keurde sloten om ervoor te zor gen dat de caravan niet ver plaatst kan worden. - Laat geen waardevolle goede ren en/of accessoires in de cara van achter als u hem gestald heeft. Voor het vertrek - Hou de periode dat de caravan 'op de stoep' staat zo kort moge lijk. Juist in deze periode hebben criminelen het op uw bezit voor zien. - Zorg ervoor dat de caravan niet weggereden kan worden. Dit kunt u bijvoorbeeld bereiken door gebruik te maken van een koppelingsslot en/of een wiel klem. Een goed koppelingsslot zorgt ervoor dat de caravan niet door een onbevoegde achter een auto gekoppeld kan worden en dat niemand bij de bouten kan waarmee de koppeling op de dis sel is vastgezet. - Parkeer de caravan zo dat hij met de eigen auto eenvoudig ge blokkeerd kan worden. Een ex tra beveiliging voor de duur van het geparkeerd staan is het ver wijderen van een wiel. Zorg er dan wel voor dat het reservewiel goed is weggeborgen. Onderweg - Hoewel misschien nauwelijks voorstelbaar is het toch echt waar: caravans verdwijnen ook onderweg. Even een hapje eten in een restaurant of een mooi stukje binnenstad bezichtigen en bij terugkomst blijkt de caravan verdwenen te zijn. Zorg er bij een stop dus voor dat de caravan in het zicht staat en niemand hem achter de auto vandaan kan halen. Het beste is daarvoor de al eerder genoemde goedgekeur de sloten te gebruiken. Terug van vakantie - Als u terugkomt van vakantie, denk er dan wel aan om ook nu de caravan zo kort mogelijk voor de deur te laten staan en haal kostbare spullen er gelijk uit. Het lijkt allemaal nogal veel waar u aan moet denken. Maar met de aanschaf van goede slo ten en wat gezond verstand bent u al een heel eind op weg. Met uw eigen caravan. De 'Lijst' van V.l.P./TNO- -goedgekeurde sloten is te ver krijgen bij de Helpdesk van het Verzekeraars Instituut voor Pre ventie (V.I.P.), Postbus 61, 3720 AB Bilthoven. Tel. 030-2280814. De lijst is ook te vinden op Inter net: http://www.dds.nl - vip. Het gebeurt op een warme zo merdag aan het begin van deze eeuw, dat de aristocrati sche muis Abelard Hassam di Chirico Flint -Abel- in een ha chelijk avontuur verzeild raakt. Tijdens een romanti sche picknick met zijn teerbe minde Amanda, steekt plots een geweldig noodweer op. Abel, een muis met veel wufte praatjes en een voorliefde voor een gesoigneerd uiterlijk, be klaagt zich in eerste nog met enige bravoure over „dat onfat soenlijke weer." Maar in een po ging de wegwaaiende sjaal van Amanda te grijpen wordt hij ge grepen door de wind, komt te recht in een rivier en spoelt uit eindelijk aan op een eiland. „Dat gaat zo weer over. Ze zijn me natuurlijk allemaal aan het zoeken," denkt de muis. Het zal echter niet minder dan een jaar duren voordat hij de kans krijgt terug te keren naar zijn stad en zijn vrouw. Wat doet een muis die een jaar lang in volledige eenzaamheid - alleen een tijdelijk bezoek van een oude kikvors verbreekt zijn isolement - moet zien te overle ven? Hij vecht met de elementen, bouwt boten en bindt de strijd aan met een hem vijandig gezin de uil. En hij denkt aan thuis, aan zijn vrouw Amanda, aan zijn pantoffels en aan zijn ka merjas. Zijn wanhopige verlangen naar zijn afwezige vrouw („hoe kan ik warme en levendige gevoelens houden voor iemand die hier he lemaal niet is?") noopt hem ertoe een beeld van Amanda te maken uit rivierklei. Hij probeert door concentreren van zijn gedachten berichten door te versturen aan zijn geliefde. En hij filosofeert over zijn huidige staat en het leven in het algemeen. De vroe gere praatjesmaker zal gesterkt en gelouterd uit het avontuur tevoorschijn komen. Live-tv De uitvoering die het Onafhan kelijk Theater komende maand aan 'Abels Eiland' geeft, schotelt de toeschouwer tegelijkertijd twee voorstellingen voor. Op een klein houten podium spelen een paar acteurs delen van het ver haal van kinderboekenschrijver William Steig, met gebruikma king van uiterst eenvoudige to neelattributen. Herfst is het uit strooien van een hand vol blade ren, winter een handje papiers nippers. Tegelijkertijd speelt op een groot scherm een gebreide wollen muis in een gedetailleerder uitvoering van het verhaal. Geen van tevo ren opgenomen video, maar 'li- ve-tv'. Tijdens het stuk is geregeld te horen hoe met enig geratel een draaiend decor achter de scher men in beweging wordt gezet. Zo nu en dan treden de twee muizen - acteur en gebreide muis - ook met elkaar in discussie. „Tv is een heel machtig medium en het is heel leuk te experimen teren met met een combinatie van theater en tv. Die livevideo geeft de mogelijkheid heel dicht bij het verhaal te kruipen," ver telt Gerrit Timmers, die de rol van kikker speelt en namens het Onafhankelijk Toneel het boek van Steig bewerkte. „Het feit dat we tegen het einde van het sei zoen een bijna lege kas hadden speelt ook een rol. We konden ons niet veroorloven de hele schouwburg vol decors te zetten. De coulissen voor de video kon den we grotendeels zelf schilde ren." Behalve vermaak beoogt het On afhankelijk Toneel met de voor stelling ook enige stof tot naden ken te geven. Timmers: „Ja, ik heb hiervoor gekozen omdat het iets filosofsch heeft. Het gaat over karakter, eenzaamheid, vertrouwen, hoop... Dat vindt ik zo leuk aan dit verhaal. Abel is een erg menselijke muis. Hij komt in een noodsituatie terecht en denkt in eerste instantie dat het allemaal wel mee zal vallen. Steeds opnieuw krijgt hij een klap te verwerken, maar hij krabbelt telkens weer overeind. Door de diepgaande twijfel aan alles - zal hij gered worden, denkt zijn vrouw nog wel aan hem? - ontwikkelt hij langzaam maar zeker een filosofische hou ding. Het is die verdieping die het verhaal zo aardig maakt." Voor alle leeftijden Abels Eiland is een voorstelling bedoeld 'voor alle leeftijden', maar lijkt met een dergelijke diepzinnige betekenis wel hoog gegrepen voor een kind van tien. Timmers' kinderen zijn hem ter wille en ontkennen dat direct met kracht. Timmers: „De taal is soms bloemrijk, maar het gaat om hele intuïtieve, gevoelsmati ge dingen. Abel is bezig met be paalde gedachtenexperimenten, probeert hersenberichten naar zijn vrouw te sturen en heeft zijn eigen ster en zijn gesprekken met zichzelf nodig om overeind te blijven. Wat verschilt dat nou van de kleine magie van kinde ren en van de religie van volwas senen. Katholicisme en islam zit ten ook boordevol bijgeloof. Zonder een eerste pantheïsme is ook geen monotheïsme moge lijk. Het gaat erom dat iemand die teleurgesteld is of op zichzelf wordt teruggeworpen de elemen taire levensbeschouwelijke za ken ontdekt. In eerste instantie hebben men sen de neiging zo gemakkelijk mogelijk te leven, maar dat kan niet altijd. Er is dood, ziekte en verlies. Religie en ook kunst zijn dan zaken die houvast, vertrou wen en moed geven." Bezoekers van voorstelling Abels eiland kunnen na afloop door een raam een kijkje nemen bij het gebeuren achter de scher men. Voor groepen kinderen zijn groepsprijzen mogelijk. De voorstelling is van 26 juni tot en met 14 juli in het onderkomen van het Onafhankelijk Theater aan de Müllerpier in Rotterdam. Voor de zwangerschap heeft bij na iedere ouder een beeld van de toekomst met de nieuwe aardbe woner. Samen met je kindje naar de eendjes, met je kindje naar babyzwemmen, met je kindje liedjes zingen, leuke kleertjes ko pen voor je kindje... Maar wat als je kindje nachtenlang huilt, je kindje in de supermarkt stan daard een driftbui krijgt of je kindje continu het eten van de tafel mept? Als opvoeden niet meer leuk is, dan kan je als ou der zijnde aan de bel trekken. Of in dit geval: opbellen, naar de Opvoedtelefoon. Van die wolk af Als je de bladen en de boeken mag geloven is kinderen krijgen en opvoeden het leukste wat er is. Van de ene roze wolk van de zwangerschap stap je op de an dere roze wolk, die van de op voeding. Maar soms kan ouder zijn in de praktijk tegenvallen. De ene ouder is in gespannen momenten in staat zijn engelen geduld te bewaren, terwijl de an dere ouder in dezelfde situatie zijn woede niet of nauwelijks in Praat erover Of bel de Opvoedtelefoon Soms heb je een steuntje in de rug nodig bedwang kan houden. De taak van ouderschap kan je boven het hoofd groeien. De oorzaak kan liggen in het feit dat je als ouder zelf problemen hebt; in je relatie, op het werk, door geldgebrek of door ziekte. Bovendien is het ene kind het andere niet. Ieder kind gedraagt zich wel eens lastig, maar som mige kinderen vragen om extra veelaandacht, luisteren slecht of zijn erg druk. Wie zich machteloos voelt, kan een stapje te ver gaan. Dat geldt ook voor ouders. Een tik uitde len is misschien het eerste wat in je opkomt. Een goed voorbeeld daarvan noemt Gerrie, de moeder van de tweejarige Harm. Zij vertelt: 'In de supermarkt kreeg Harm altijd een driftbui. In het begin sprak ik hem streng toe, maar al gauw bleek alleen een draai om zijn oren nog te helpen. Toen dat ook geen effect meer had, was het enige wat erop zat hem thuis in zijn box achter te laten. Dat bleek te werken. Als ik thuis kwam, had hij zichzelf zo uitge put dat hij in slaap viel. Zelfs als Harm rustig was, liet ik hem liever thuis. Tot een vriendin op een gegeven moment zei dat ik hem verwaarloosde en dat het zo niet verder kon. Zo had ik het nog nooit bekeken. Ik heb met haar de Opvoedtelefoon gebeld en ben op het consultatiebureau gaan praten. Zo heb ik allerlei zinnige informatie gekregen. Ik wist bijvoorbeeld niet dat een kind pas na z'n tweede beseft wat mag en wat niet. Ik dacht dat Harm gewoon een koppig ventje was. Als 'ie nu weer een keel opzet, leid ik hem zo gauw mogelijk af.' Opvoedtelefoon Als opvoeden niet meer leuk is, zijn er diverse paden te bewande len. Ouders kunnen aankloppen bij de huisarts, het consultatie bureau, de schoolarts of maat schappelijk werk. Of het num mer van de Opvoedtelefoon kan gedraaid worden, tel. 06- 8212205 (44 cent per minuut), op maandag tot en met vrijdag van 9.00 tot 17.00 uur en op maan dag-, dinsdag-, en woensdag avond, van 19.00 tot 21.30 uur. Soms is het prettig om met een (professionele) buitenstaander over opvoedproblemen van de kinderen te praten. Er komen per jaar ongeveer 4000 telefoon tjes binnen bij de deskundigen van de Opvoedtelefoon. De Op voedtelefoon staat ook open voor vragen over de plotseling opgekomen rode pukkeltjes, ver antwoord speelgoed voor de kids, slaapproblemen van de baby, et cetera. Folder De stichting Voorkoming van Kindermishandeling (VKM) heeft over de problemen bij de opvoeding de folder 'Als opvoe den niet meer leuk is' uitgegeven. Deze folder, waarin herkenbare situaties en tips foor ouders in staan, is gratis af te halen in de wachtkamer van onder andere huisartsen, consultatiebureaus, GGD's, maatschappelijk werk, instellingen voor kinderopvang en openbare bibliotheken. Een team van specialisten van het Delftse Reinier de Graaf Gasthuis heeft een toonaange vende Europese kwaliteitsprijs, de Europeaon Golen Helis Award for Quality in Healthca re, gewonnen. De jury koos hun Mammapoli-project uit 196 ge nomineerden uit acht Europese landen. In het Mammapoii-project wordt een snellere uitslag gege ven in het onderzoek bij vrou wen waarbij een knobbeltje in de borst is ontdekt. In de normale gang van het onderzoek zijn er acht radiologen, zeven chirurgen en vijf pathologen betrokken. Daardoor laat de uitslag soms tien dagen op zich wachten en dat is een hele tijd als je in span ning zit over de uitslag. In het kwaliteitsproject Mam mapoli is de tijd voor een be trouwbare diagnose terugge bracht. De patiënten worden 's ochtends getest waarna de dia gnose nog diezelfde dag om 12.30 uur wordt bekend ge maakt. Dat lukt in 95% van de gevallen. De Mammapoli in het Reinier de Graaf Gasthuis in Delft is drie dagen in de week geopend. De prijs van 15.000 dollar is in de Domus Medica in Utrecht uitgereikt door drs. J. van Lon den. voorzitter van de Neder landse Raad voor de Volksge zondheid. Staatsbosbeheer gaat gebruik maken van speciale duwrol stoelen. Die zijn bedoeld voor mensen die slecht ter been zijn, maar toch de natuur in willen. Dit initiatief is het resultaat van samenwerking tussen de Vereniging AVO Integratie en Staastbosbeheer. De eerste vijf duwrolstoelen werden op 10 juni geplaatst bij bezoekerscen trum Het Zandspoor in Schoorl. Die dag was tevens het begin van de nationale AVO collecteweek. De samenwerking Staatsbos beheer/AVO krijgt concreet vorm door het plaatsen van deze natuur-aangepaste du wrolstoelen bij de bezoeker centra van Staatsbosbeheer. Rondom de bezoekerscentra draagt Staatsbosbeheer zorg voor begaanbare paden. De Vereniging AVO Integratie Gehandicapten is in 1991 van start gegaan met het Project AVO-stoel. De eenvoudige du- wrolstoel die in dit verband is ontwikkeld, is bestèmd voor mensen die wel een stukje kun nen lopen, maar moeite heb ben langere afstanden te over bruggen (ouderen en mensen met een lichte of tijdelijke han dicap). Inmiddels zijn bij meer dan veertig openbare gelegen heden dergelijke stoelen ge plaatst, onder andere bij die rentuinen en (openluchtmu sea. Nu er een aan wandelpa den aangepast model beschik baar is, kan ook de natuur voor deze groep mensen toe- gankeljker worden. Staatsbosbeheer streeft er als beheerder van ons nationale groenbezit naar zoveel moge lijk mensen in staat te stellen om van de natuur te genieten. Bij het aanbod van natuurre- creatieve voorzieningen wordt sinds jaar en dag waar moge lijk, rekening gehouden met mensen waarvoor de beleving van de natuur met fysieke hin dernissen gepaard gaat. Daarnaast bestaan er ook spe cifieke voorzieningen zoals voor rolstoelgebruikers aange paste wandelpaden, ruiterrou- tes voor gehandicapten en ori ëntatiepanelen voor visueel ge handicapten. Een bekend zomers probleem voor automobilisten: na een zo mers dagje strand wil je weer naar huis, maar het stuur is na enkele uren in de brandende zon niet meer vast te pakken. Achter de autoruit kan de temperatuur, zeker na een tropische dag, oplo pen tot 70 graden Celsius. Wie toch, al au-roepend, gaat rijden met het verhitte stuur in zijn 'losse' handen, neemt risico's in het verkeer. De oplossing is heel eenvoudig. Een sturhoes van isolerende en reflecterende zilverfolie houdt het stuur koel. De stuurhoes is onder andere verkrijgbaar bij Halfords. Wat een muis zoal doet in een jaar volledige eenzaamheid door EDO BEERDA Abets eiland: 'Het gaat over karakter, eenzaamheid, vertrouwen, hoop...' NDEf Foto JANNES LINDERS Beroepsfotografen mogen niet meedoen. Foto JANSSEN DE KIEVITH 'Ik dacht dat het heel anders zou lopen' 06 821 22 O5 44Ctp/m sbosbehee

Het Nieuwe Stadsblad | 1996 | | pagina 15