Nissan's nieuwe Primera op Europese leest geschoeid Zonder certificaat niet op de bromfiets Cobra herleeft in Lelystad Daewoo Nexia wint zware rally VW Sharan Van komt eraan Mazda sponsort Sun Dutch Open Exclusieve accessoires voor Alfa Multifunctionele minivan met maximale mogelijkheden Chrysler Stratus LE Limited: wie 't eerst komt... WOENSDAG 26 JUNI 1996 26-453 De redactie van deze autopagina wordt verzorgd door Willem van den Elskamp. Reacties en bijdragen sturen aan: Wegener Sijthoff Weekbladen, postbus 5825, 2280 HV Rijswijk. Als we Nedcar in het Limburgse Bom even buiten beschouwing laten, heeft Nederland weinig of geen autobouwers meer. Don kervoort in Vinkeveen bouwt -met veel, vooral internationaal- succes, z'n sportwagens en daarnaast zijn er nog enkele kleine re bedrijfjes die replica's op de markt brengen. In Lelystad huist sinds kort een nieuwe Nederlandse autofabri kant 'World of Cars'. Op handmatige wijze wordt hier de Pilgrim Sumo geproduceerd, een two-seater open sportwagen. Uiterlijk is het een replica van een van de beroemdste sportwa gens uit de geschiedenis: de Shelby Cobra 427, waarmee de legen darische Carroll Shelby in de zestiger jaren veel races won. Maar qua constructie is de auto zeer modern, voorzien van moderne Ford techniek. Op dit moment worden er twee auto's per week afgeleverd, maar direct na de zomervakantie wordt de produktie verdubbeld. Elke auto is ook als zelfbouwpakket leverbaar. Na ongeveer 150 uur klussen staat de meest eenvoudige uitvoering dan op straat voor zo'n 26 mille. Geheel rijklaar afgeleverd kost de indrukwek kende bolide vanaf 41 mille. Daewoo heeft met de Nexia de Internationale Castrol Rally 1996 gewonnen, die onlangs werd verreden in Zuid Afrika over een afstand van 1499 km. Net voor het eind van de race, die ein digde in Mbabane, Swaziland, nam de Daewoo de leiding over van de Hyundai en schreef deze zware rally op zijn naam Daewoo schrijft geschiedenis met zijn zege. Voor 't eerst wint een Zuid-Koreaans automerk in de Zuid Afrikaanse autosport. Voor de Castrol Rally had Daewoo vier auto's ingezet: drie standaard 1.5 liter Nexia's en een tweeliter versie. Aan het stuur van de winnende Nexia zat Sarei van der Merwe. Deze coureur maakte hiermee zijn come-back als één van Zuid- Afrika's grootste rally-vedetten. Hij behaalde zijn 10e overwin ning in de al 25 keer gehouden Castrol Rally in Zuid-Afrika. Op de Bedrijfsauto RAI 1996 toonde Volkswagen de Sharan Van, een studiemodel van een bedrijfsauto op basis van de Sharan. Pu bliek en pers reageerden zodanig positief op deze auto dat impor teur Pon's Automobielhandel heeft besloten de Sharan Van op korte termijn op de Nederlandse markt te introduceren. De Sharan Van wordt leverbaar in de CL-uitvoering met de tweel iter benzinemotor van 85 kW/115 pk en de 1.9 liter TDI-motor van 66 kW/90 pk. In de GL-uitvoering is naast de 2.0 liter benzinemo tor en de 1.9 liter TDI-motor ook de 2,8 liter VR6-motor beschik baar. Wat interieuraankleding betreft is de basis van de Sharan Van gelijk aan de personenwagen-versie. De goedkoopste versie kost 40.995. Mazda is de 'official car-sponsor' van het Sun Open Golftoernooi, voorheen Heineken-Open, ook bekend als 'Dutch-Open', dat op 25, 26, 27 en 28 juli op de lommerrijke holes van de Hilversum- sche Golf Club wordt verspeeld. Tijdens het toernooi zet Mazda 30 auto's in voor het vervoer van golfers, VIP's en officials. Daaron der 10 nieuwe MPV's, aangevuld met Xedossen en luxe versies van de Mazda 626. Voor de speler die tijdens het toernooi op de 15e hole een hole-in-one slaat, liggen de sleutels van een Xedos 6 met een winkelwaarde van 50 mille klaar in het clubhuis. Onder de naam 'Trendino Sportivo' is een exclusieve accessoire- lijn ontwikkeld voor de Alfa Romeo 145, 146 en 155. Trendino Sportivo staat voor zorgvuldig geselecteerde, hoog gekwalificeer de, karaktervolle extra's, variërend van lichtmetalen velgen en verlagingssets tot lederen interieurs. De scherp geprijsde Trendi no Sportivo-lijn is verkrijgbaar via de Alfa Romeo dealer. Auto's lijken vandaag de dag veel op elkaar. Trendino Sportivo biedt bestuurders van een Alfa 145, 146 of 155 de mogelijkheid hun auto een persoonlijk tintje te geven om zich op die manier beter van de grijze massa te onderscheiden. Dat geldt zowel voor het exterieur als het interieur van hun Alfa Romeo. Nissan's nieuwe Prime- ra, gebouwd in het Brit se Sunderland, debu teert binnenkort in Eu ropa. Zowel de vier- als de vijfdeurs typen krij gen de unieke combi natie van een multi- link voorwielophan ging en multi-link beam achterwielop hanging. Hiermee zet de Primera nieuwe nor men voor dynamische rijkwaliteiten in zijn klasse met tevens posi tieve gevolgen voor het rijcomfort, zoals ook in 1990, toen de eerste ge neratie Primera op de weg kwam. Volgens Nissan „ligt bij de nieuwe Primera het accent nog sterker dan voorheen op sportieve capaciteiten en een fraai design. Europese Nissan-ingenieurs speelden bij het ont werp een grote rol. Zij ontwikkelden onder meer de elegante vijf deurs carrosserie. Daar naast vervolmaakten de Europese technici de af stelling van de geavan ceerde wielophanging, waarvoor talloze tests zijn gehouden op het be faamde circuit Nürbur- gring in Duitsland". Nissan levert de nieuwe Primera met twee benzi nemotoren en een tur bodiesel. Alle kracht bronnen voldoen aan Europa's strengste emissie-eisen. Kort na de Parijse auto show in oktober, start Nissan de verkoop van z'n nieuwe Primera. Zo wel de vierdeurs sedan als de vijfdeurs hatch back zijn dan beschik baar in diverse sportieve uitvoeringen. De Primera's voor Euro pa komen uit de Britse Nissan-fabriek. Ook de achterwielophanging en turbodieselmotor wor den daar gebouwd. Nis san heeft al ruim drie miljard gulden in de fa briek in Sunderland ge ïnvesteerd. De nieuwste Nissan wordt ook naar markten buiten Europa geëxporteerd. Tevens wordt de in Europa ge bouwde vijfdeurs Pri mera in Japan verkocht. mfimm Als enige van de gro te Japanse merken had Mazda in Europa nog geen ruimtewa gen in de gelederen. Nu bood Mazda in Ja pan ei\ de USA al wel geruime tijd een MPV aan. Thans loont het wel de moeite om de Mazda MPV, zo heet ie ook..., naar ons land te ha len. De MPV biedt plaats aan zeven personen. Twee voorstoelen en twee verwijderbare ach terbanken ziften in het basispakket. Wie wil kan vier 'captain's chairs' in combinatie met een achterbank te gen meerprijs laten monteren. Aan het ui terlijk van de Mazda MPV valt wel te zien dat het geen ontwerp van de laatste mode is. Bij deze MPV nu 'ns niet de geijkte spitse neus met een motorkap, die naad loos overgaat in de voor ruit. Hier zien we een klassiek front, waardoor de Mazda MPV het mid den houdt tussen een luxe jeep en een ruimte wagen. Straffere vering Mazda heeft z'n MPV aangepast voor het rij den op Europese wegen. Wij Európeanen rijden vaak sneller, onze snel wegen zijn bochtiger en het stadsverkeer is be narder dan in de VS. Daarom heeft de MPV bij ons een wat straffere vering dan in Japan en de VS, zodat het beken de overhellen, dat ken merkend is voor Japan se en Amerikaanse au to's, gelukkig achterwe ge blijft. Dat Mazda ver gaat in het afzweren van Japanse en Amerikaan se snufjes blijkt ook uit het (nog) niet voorhan den zijn van een auto maat. Two-tone koetswerk De Mazda MPV oogt sportief gedistingeerd. Hij wijkt van zijn soort- Mocht u belangstelling hebben om een extra leuk opgedirkte Chrys ler Stratus LE Limited aan te schaffen, dan is haast geboden, want de voorraad is beperkt. U krijgt dan een luxe reislimousine met een karakteristiek uiterlijk en alle uitstraling van een topklasse-auto, maar met een vriende lijk prijsniveau. Tevens veel binnenruimte, pri ma rij-eigenschappen plus de kwaliteit en ga rantie van één van 's we relds top-autofabrikan- ten. Zijn extra financië le voordeel maakt deze 'special', aangeduid als 'Limited' vanwege z'n beperkte oplage, extra begerenswaardig. Van deze speciale versie zijn slechts 100 exem plaren voor Nederland leverbaar, met 2.0 motor en S-versnellingsbak voor 49.995 gulden, ter wijl het model met 2.5 V6 liter motor met auto matische transmissie en bovendien ABS voor 62.995 gulden wordt aangeboden. land, danwel gebruik maken van initiatieven die worden ontplooid door scholen voor voort gezet onderwijs. Overigens is het volgen van zo'n bromfiets-cur sus niet verplicht, even min als er een oplei dingsverplichting be staat voor het motor- of auto-examen. Men kan zich de theorie ook via zelfstudie meester ma ken. Daarvoor is in de boekhandel een spe ciaal boek te koop met daarin de theorie en de oefenvragen", aldus Rob Kant. Aanvraagkaart Wie een theorie-examen wil doen, kan zich zodra hij of zij 16 jaar is, in schrijven bij een rij school of één van de CBR-lokaties. Daarna valt een oproepkaart in de bus met daarop ver meld waar en wanneer het theorie-examen wordt afgenomen. Bij het examen moet de kandidaat meenemen: een ingevulde en onder tekende 'aanvraagkaart bromfietsexamen', een pasfoto en een geldig le gitimatiebewijs. De aan vraagkaart voor het bromfietsexamen is voor 50,55 verkrijg baar bij rijscholen en het CBR. Vanaf 1 juni moeten alle brom- en snorfiet sers over een brom fietscertificaat be schikken. Om dit certi ficaat te krijgen, dient men een theorie-exa men af te leggen. Aldus meldt Rob Kant, voor zitter BOVAG-afdeling verkeersopleidingen. De eerste examens zijn inmiddels afgelegd. Het resultaat was rampzalig, want verre weg de meeste kandi daten zakten. Reden te meer om hèt belang van het certificaat en dus de veiligheid van de bromfietser nog maals te benadrukken. Overigens hoeven brom- en snorfietsers, geboren vóór 1 juni 1980, geen examen af te leggen. Zij dienen wel een certificaat bij zich te dragen. Tegen betaling van 25 gulden, kunnen zij dit 'papiertje' aanvra gen bij het Centraal Bu reau Rijvaardigheidsbe wijzen (CBR). Zo'n aan vraag kan bij een CBR- examencentrum of bij het postkantoor worden ingediend, waarna de aanvrager het certifi caat krijgt thuisge stuurd. Ook wie al een rijbewijs A of B heeft en op een brom- of snorfiets stapt, is vrijgesteld van het examen voor het brom fietscertificaat. Men dient dit rijbewijs dan wel bij zich te dragen. Want brom- en snorfiet sers, die het certificaat of rijbewijs niet kunnen tonen, lopen bij aanhou ding het risico 110 gul den boete te moeten betalen. Exameneisen Jongelui, geboren na 1 juni 1980, moeten voort aan dus eerst slagen voor een theorie-exa men van het CBR. Dit wordt afgenomen in de bestaande CBR-exa- mencentra. Qua opzet is dit audio-visuele exa men gelijk aan het theo rie-examen voor motor- of autorijbewijs. „Om te slagen mag de kandi daat van de 50 vragen er maximaal vijf fout heb ben", zo schetst Rob Kant de exameneisen. Theorielessen „Wie zich op het exa men wil voorbereiden, kan een cursus volgen bij een rijschool of bij Veilig Verkeer Neder- V6 18-klepper (2954 cm3) komt de Mazda MPV in het dagelijks le ven weinig kracht te kort. 'Op de bok' zit je als een vorst. De structuur van de Mazda ruimtewagen is nogal rigide. Ook wie lophanging en vering zijn straf afgesteld, waardoer de auto in scherp genomen boch ten nauwelijks overhelt. Sportief rijplezier en een betrouwbare weg- ligging gaan hand in hand. Airco is leverbaar als ex tra. En is gezien het vele glaswerk van de MPV en ons warmer worden de klimaat geen onnodi ge luxe. Verder valt de zalige stuurbekrachti ging op. Zonder dat het inspanning kost, is de auto uiterst wendbaar, wat handig is in stads verkeer. Dank zij de achterwiel aandrijving komt deze MPV extra sterk voor de dag al trekker van een caravan of andere aan hanger. De MPV is goed voor maximaal 1600 kg aanhangwagengewicht. Hij is verkrijgbaar van af 63.995 gulden. over. Dat moet dan het dak op. Daartoe heeft de GLX aluminium dak rails. genoten af door de wijd (tot 90 graden) open slaande tweede deur aan weerszijden, daar waar veel concurrenten een schuifdeur hebben. Aan de verzorgde uit straling draagt de stroomlijn-neus met gladde motorkap bij. Rubberen flankbescher mers accentueren de zij kant. Bij de luxe GLX is de onderkant van het koetswerk uitgevoerd in een afwijkende kleur. Met deze 'two-tone' stijl springt de MPV nog meer in het oog. Elektri sche raambediening en getint glas zijn stan daard. Achter beslaat de grote laadklep de volle wagen breedte. Met volle be zetting blijft er weinig ruimte voor bagage Passagiersverblijf In het interieur is hier en daar de Amerikaanse snit merkbaar. Getuige onder meer uit de beker houders. Naast het me- terblok zitten druktoet- sen voor diverse func ties. Het stuurwiel is in hoogte verstelbaar. De aanjager kent vier snel heden. Er is een klein dashboardvak. De rol- gordels zijn niet in hoogte verstelbaar. De buitenspiegels zijn elektrisch instelbaar. Centrale deursluiting inclusief achterklep is standaard. Achterklep en benzineklep laten zich van binnenuit ont grendelen. Het multi functionele karakter blijkt ook uit de vele mogelijkheden met het meubilair. Op motorgebied biedt Mazda keus uit sterke zescilinder benzinemo tor, de V6 van de oude 929; of de economische 2.5 liter turbodiesel. Aangedreven door de zacht zoevende drieliter Daewoo Nexia in actie tijdens de Castrol Rally 1996. Zo'n mooie Xedos 6 staat klaar voor de golfer die een hole-in-one slaat. Grote gebeurtenissen werpen hun schaduwen vooruit: Nissan laat steeds meer in formatie los over de nieuwe Primera, die komend najaar 'in het wild' verschijnt. de /older bU po/tkantoor o/ bibliotheek, of bK oó - 8o 3i Mazda MP V met klassiek front Rijden in de Chrysler Stratus is rijden met status. De in een beperkte oplage leverbare Limited-versie bena drukt dat nog eens. Wie wil 'brommen' of 'snorren', moet voortaan het 'Bromfietscertificaat' op zak hebben. Mazda levert z'n MPV is twee versies: de LX (rechts) en de luxe GLX met een two-tone koetswerk. Aan de robuuste aanblik van de Mazda MPV dragen de bumpers veel bij.

Het Nieuwe Stadsblad | 1996 | | pagina 20