Ondanks het succes van het reïntroductieproject blijft er toch nog een tekort van 30-duizend gulden 28-9021 Voor de derde keer in successie vond onlangs door de inzet van regiobe woners een luchttransport plaats van Przewaiski paarden naar Mongolië. Op dinsdag 11 juni vertrok een team van de Stichting Reservaten Prze waiski met 16 Przewaiski paarden via Lelystad naar Maastricht waar een vrachtvliegtuig van Aeroflot klaarstond om de bijzondere lading naar Mongolië te transporteren. Dertien uur later landde het toestel opge wacht door een schare Mongoolse bewonderaars, die hun nationale sym bool de Takh zoals zij de Przewaiski paarden noemen, kwamen verwel komen. stamboek onderzocht en het inteeltge- halte van alle toen 384 bekende Prze waiski paarden berekend. Door een planmatig foksysteem te bedenken waarbij hengsten uit grote kudde's werden uitgewisseld daalde het in- teeltcijfer opzienbarend. Later wees de Stichting op het belang van reser vaten waar Przewalski's in semi-vrij- heid konden leven. Sinds 1980 beheert de Stichting dan ook semi-reservaten in Lelystad, Ooijpolder, Noorderhei- de, Goudplaat, Sprakel en Kloster- walde (Duitsland). Eenmaal in de reservaten beland, her stelden de dieren zich snel op in ge zondheid en gedrag. Degeneratiever- schijnselen verdwenen als sneeuw voor de zon en het was de dieren weer aan te zien dat ze rechtstreeks van het wilde paard afstammen. De volgende stap was proberen de Przewalski's terug te brengen in hun oorspronkelijke gebied: de steppe van Mongolië. Geen westerling was er ooit geweest, maar de bestuursleden stelden alles in het werk om de terug keer te verwezenlijken. Inge en Jolanda: „Voor dit doel kwa men alleen Przewalski's in aanmer king, die vanaf hun veulentijd al zelf hun voedsel konden zoeken en oerge zond waren want er is een ijzersterke gestel nodig om de barre omstandig heden van een Mongoolse steppe te Niet alleen moeten de takhs drink- en likplaatsen vinden en uiteraard vol doende voedsel, maar zij krijgen ook te maken met voedselconcurrentie van edelherten, reeën, wilde zwijnen en argalischapen. Fysiek gevaar voor de veulens gaat er uit van wolven. De rangers hebben er 41 geteld in één jaar tijd. Gelukkig voeden die zich vaak met makkelijker te grijpen prooi als marmotten. Een groter gevaar zijn de bosbranden en aanhoudende droogte, maar tot op heden is Hustain Nuruu gespaard gebleven. Behalve op Prwzalski-gebied werken Nederlandse en Mongoolse biologen ook samen in een vegetatieonderzoek. Tot nog toe zijn 530 plantensoorten in geboren op de steppe en hoewel som migen daar ook nog doodgaan moet er in het jaar 2000 een duurzame, zichzelf handhavende, vrijlevende po pulatie takhs in Mongolië rondlopen. Dan is de droom van Jan en Inge Bouman, Annette Groeneveld en Jo landa Grosjean -de naaste medewer kers- helemaal werkelijkheid gewor den. Tekort De enige zorg van vandaag de dag is het tekort van 30-duizend gulden dat nog openstaat van het derde trans port. De Stichting Reservaten Prze waiski wordt niet gesubsidiëerd. Do- grijpelijk dat het Nederlandse be drijfsleven niet zo staat te springen om te sponsoren. Mongolië ligt hier ver vandaan dus je bouwt weinig be kendheid op. Wel sneu vindt ze de houding van het Wereld Natuur Fonds. Na een startsubsidie trok het WNF zich na een directiewisseling terug uit het reïntroductieproject. Ze vindt deze houding een natuurfonds onwaardig. Wie meer wil weten over het werk van de Stichting Reservaten Przewaiski: het adres is Da Costastraat 27 in Span gen, Rotterdam, Postcode 3027 JC. Het telefoonnummer: 437.04.47 en het faxnummer: 415.37.40. Aeroflot is de enige luchtvaartmaat schappij. die op het vliegveld van Ulaanbaatar durft te landen. Dat komt door de korte start- landings baan en de plotseling opkomende sterke rukwinden vertellen Inge Bou man en Jolanda Grosjean. Zij vlogen namens de Stichting mee en hielden onderweg een oogje in het zeil. Bang om met Aeroflot te vliegen zijn ze niet beweren Inge en Jolanda en er zit ook een belangrijk voordeel aan, want de zware transporttoestellen stijgen en dalen geleidelijk en daardoor blijven de Przewaiski paarden kalm. De bestuursleden hebben in feite na tuurlijk ook geen keus want geen en kele westerse luchtvaartmaatschappij durft het aan op die plek te landen. In tegenstelling tot de transporten van 1992 en 1994 gingen er dit keer drie in plaats van twee familiegroepen (een hengst en meerdere merries) mee. Plus één vrijgezelle hengst terwijl er de vorige twee keer vier vrijgezelle heng sten meevlogen. Mongolië: een land 50 keer zo groot als Nederland. Het ligt hier hemels breed 6900 kilometer vandaan en heeft 2 miljoen inwoners. Voornaam ste bron van inkomsten is de veeteelt. De Mongolen bezitten een veestapel van maar liefst 25 miljoen stuks. Uitgestorven De stichting had bij de oprichting in 1977 nooit kunnen dromen dat er in 1992 weer Przewaiski paarden op de Mongoolse steppe zouden draven. Sinds 1968 werden er praktisch geen wilde paarden meer waargenomen op de uitgestrekte steppen en voor die tijd maar mondjesmaat. Men ver moedt dat ze op langere termijn uitge storven zouden zijn. Levende Prze waiski paarden kwamen alleen nog voor in dierentuinen en privéverzame- lingen, waar ze maar niet konden wennen aan een opgesloten bestaan. Przewaiski paarden zijn eigenlijk al tijd hun natuur trouw gebleven, mengden zich niet met huisrassen en lieten zich letterlijk niet voor een kar retje spannen. Jan Bouman trok zich hun lot aan en vergaarde veel kennis van het wilde paard. In 1976 hield hij in München een lezing voor dieren tuindirecteuren waarbij hij wees op het gevaar van inteelt bij Przewalski's in gevangenschap. Bouman had het Omdat Przewaiski paarden bescherm de dieren zijn, geldt een exportverbod. Ontheffing kan alleen het Ministerie van Landbouw verlenen. De regle menten staan in de Washington-con- ventie en CITES-overeenkomst waar bij een lijst is opgesteld van bedreigde wilde diersoorten. Bovendien moet de Rijksdienst van keuring van Vee en Vlees een gezondheidsverklaring afge ven. Ook de Mongoolse veterinaire inspecteur moet een verklaring van geen bezwaar ondertekenen. Bij aan komst controleert de Mongoolse dou ane de lading. Na deze droge formali teiten wacht de dieren echter een hart verwarmend onthaal door de Mon goolse bevolking, die op de luchtha ven hun Takh -hun nationale symbool- komen verwelkomen. Inge en Jolanda vertellen dat er intus sen in Hustain Nuruu, een bergstep- pegebied met een oppervlakte van 60- en de Nederlandse hengst Khaan aan de Russische merries. Zo werd bloed verwantschap voorkomen. Ervaring Dit jaar werden alle uitverkoren die ren -twee hengsten met elk vier mer ries en een groep van een hengst met drie merries plus twee vrijgezelle hengsten samen gebracht in Natuur park Lelystad. Van daaruit werd via Maastricht het transport naar Mong olië geregeld. Er mochten ook twee Przewalski's uit Duitsland mee (Lord en Ares) en een merrie uit Engeland. Inge en Jolanda verhalen hoe het transport in z'n werk gaat. „Na een lichte verdoving worden de Przewais ki paarden in de transportkist gedre ven en volgt een antiverdoving. Dit levert door ervaring wijs geworden geen problemen meer op. De kisten voldoen aan alle eisen en worden op maat van het paard gemaakt. Elke kist is voorzien van een sticker met de naam van het paard en de bestem ming er op. De kisten zijn stevig ge noeg om flinke trappen te kunnen doorstaan, hebben een slipvaste en urine-absorberende vloermat en een zachte bekleding aan de kopse kant om verwondingen te voorkomen. Aan boord van het vrachtvliegtuig is vol doende hooi, vers water en appels. In Moskou wordt een tussenstop ge maakt. De gehele vliegreis duurt 13 uur. Die zit je uit op klapstoeltjes in een oorverdovende herrie. Na landing in de hoofdstad Ulaanbataar duurt de reis per vrachtwagen nog drie uur alvorens de steppe is bereikt." Takh kunnen doorstaan." Hoe bar die kunnen zijn, weten beide dames inmiddels uit eigen ervaring. Het oorspronkelijke Przwalski-terri- torium kent een droog, koud klimaat met temperatuur-uitschieters van min 36 graden, 's Zomers stijgt de tempe ratuur tot wel 40 graden, maar dan zijn er weer hinderlijke insecten en tenslotte kunnen Przewaiski paarden ernstig last hebben van wormen in hun darmkanaal. In een stress-situatie kunnen die een Przewalskipard name lijk ernstig verzwakken. Men ver moedt dat een aantal van de intussen in het wild geboren veulens, er zelfs aan zijn bezweken. Toch ligt het sterf tecijfer momenteel op 'slechts' 13% en de verwachting was 50%. „Dat valt dus alles mee", aldus Inge en Jolanda. Niet alleen de sterkste en gedragsma tig beste nakomelingen van de in Ne derlandse reservaten levende Prze waiski paarden gaan mee. Bij het eer ste transport in 1992 zaten ook Russi sche Przewalski's, de hengst Patron en Russissche merries. Patron werd gekoppeld aan Nederlandse merries duizend hectare, ongeveer 60 Prze waiski paarden blijken rond te lopen. „Vijf groepen in volledige vrijheid met elk z'n eigen gebied of homerange, met een grootte van 200 tot 450 hecta re. Ontmoetingen van de groepen lo pen steeds uit op een rituele strijd tussen de hengsten. Dat weten we doordat onderzoekers en rangers de paarden dagelijks in de gaten hou den." een herbarium ondergebracht. Zo wordt het reïntroductieproject ook op andere terreinen steeds uitgebreider en werkt ook het Ministerie van ont wikkelingssamenwerking mee, vertel len Inge en Jolanda. De vrouwen zijn al lang over de nachtmerrie van het eerste, dramatische vertrek in 1992 heen. Toen kwamen twee merries nog vóór vertrek door stress en hitte om in hun boxen. Nu worden er veulens nateurs brachten ruim 21-duizend gulden bij elkaar, het Thurkow Fonds 10-duizend, de Dierenbescherming Rotterdam 5000 gulden, hel Dieren- rampenfonds 15-duizend en de Post code Loterij 64-duizend gulden. Bo vendien volgen er in 1998 en 2000 weer nieuwe transporten waarvoor reeds 64-duizend gulden is toegezegd. Een transport kost 160-duizend gul den. Inge vindt het jammer maar be- door Aart-Jan Pronk Vrij levende Przewalskipaarden op de steppe van Mongolië, een droom wordt werkelijkheid Het echtpaar Bouman ontving voor hun pionierswerk een koninklijke onderscheiding Foto JANSSEN DE KIEVITH Zowel de bewoners als de paarden van Mongolië beschikken over een ijzersterk gestel om de harre levensomstandigheden van de steppen te kunnen doorstaan Przewalskipaarden zoals het hoort: in het wild De bewoners van Mongolië ontvingen hun nationale symbool vol trots

Het Nieuwe Stadsblad | 1996 | | pagina 19