SCHIEDAM 1 Cricketkraker maakt geen sentimenten los Grunch in café Podium Vakantieleed Nederlands Filmarchief brengt twee historische video 's uit SPORT Wolkbreuk teistert toernooi Biljarters zoeken voorzitter AGENDA Ophalen oud papier Burgerlijke stand BON Glitter en glamour bij Spirit Het Nieuwe Stadsblad DONDERDAG 8 AUGUSTUS 199632-1475 HET NIEUWE STADSBLAD SCHIEDAM Milieudefensie en GroenLinks zijn deze week weer gestart met het ophalen van oud papier in de Feministen- en Botenbuurt. Met het geld, dat daarmee het afgelopen school jaar werd verdiend zijn de pad- denwerkgroep, de knotgroep en de werkgroep rond de amfi- bieëntuin financieel gesteund. Ook is er geld besteed aan het stadspark op het Hemaplein en is er een donatie gedaan voor het herstel van Molen de Walvisch. Het bedrag dat in de maanden augustus en september dankzij de inzameling binnenkomt, is bestemd voor de aanschaf van vogel- en vlinderkasten in de fe ministen- en Botenbuurt. Wie geïnteresseerd is in zo'n kastje kan telefonisch contact opne men met Fred van der Drift via nummer 4737493. SCHIEDAM In café Podium aan de lange Haven 28 wdrdt zaterdag 10 augustius een grunch night session gehouden. 'Hollowman en Nero' zullen het publiek tracteren op covers van onder anderen Pearl Jam, Stone- temple Pilots en Nirvana. Aanvang: 22.00 uur; toegang: gratis. Opgave burg.stand van Schiedam 26 t/m 1 augustus Geboorteaangiften: Kevin z.v. Dorsman-de Kruijff, Joël z.v. Van der Vlies-Noordzij, Yaging, d.v. Cheng-Hu, LatriceT. d.v. Vene- tiaan-Limon, Danita d.v. Vogels- Triel, Rukhsana J. d.v. Verstraeten, Francoise C. d.v. Wessels-Wanner, Maj-britt S. d.v. Olsthoorn-van der Raadt, Merve d.v. Korkmaz-Kork- maz, Angelina E. d.v. Seinen-Assele, Lorenzo E. z.v. van Huijgevoort-van der Togt. Daphne J. d.v. Hothleuf- Carrot, Willem B. z.v. van Rees- Dirkzwager, Dennis z.v. Martijnse- Groen, Robin M. z.v. Simons- Schuurmans, Ramon z.v. Ouwen- dijk-Roosenburg Ondertrouwd: J. Jansen 26 jr. en D. Wessel 22 jr., M. Osterholt 26 jr. en A. van Oost 27 jr., C.V. Pace 28 jr. en K. van den Hoek 40 jr.J.J. Trijselaar 46 jr. en M.M. Luesken 33 jr., A.R. Ver- hoeckx 27j r. en C.A. Poot 21j r. Gehuwd: J.P.J.J. Hegmans 29 jr. en K.B. Brouwer 28 jr., H.G. Hoek 31 jr. en Y. Tieleman 28 jr., P.A. Caljé 29 jr. en A.S. van de Loo 27 jr., R. Cecelja 23 jr. en E.M.E. Rijkschroeff 25 jr., M. Ulker 20 jr. en A. Aydogdu 19 jr., W. Stempher 32 jr. en M.J. Jans- son 25 jr. Overleden: H.M. Stieber vr. 46 jr., R, Roden berg man 96 jr., G. Richters man 81 jr., E. Ram man 60 jr., C Oosterlee, man 79 jr., O.L. Ruseier man 89 jr., H. Knierum vr. 88 jr. geh. gew. met A. van Wijngaarden, N. Schouten vr. 72 j. e.v. G. Baas, G.C. van Beek man 89 jr., M. Krullaars vr. 98 jr., geh. gew. met J. Lips, M.C.H. Meeuwissen vr. 87 jr. geh. gew. met J.M. Kolmeijer, L. Borst man 69 jr. M.Hoogendoorn vr. 76 jr. geh. gew. met'C. Aleman 1.300.000 (010) 4.699.911 (010) 4.699.444 ;010) 4.699.611 SCHIEDAM Alle treurige verhalen ten spijt, zijn er iedere vakantie opnieuw reislustige baasjes die voor vertrek hun huisdier dumpen als oud vuil. Ook deze zomer weer heeft dierentehuis De Elargahoeve een toeloop van trieste viervoeters die door hun eigenaar in de steek zijn gelaten. Dexter is er zoeen. Hij stond vastgebonden aan een boom bij de Vlaardingweg ter hoogte van de Gamma. Deze Schotse Collie van het mannelijk geslacht is ongeveer vijf jaar oud en heeft een zwart/wit/bruine vacht. Waarschijnlijk is er maandenlang slecht voor hem gezorgd. Hij kampt met huidpro blemen, zijn ogen zijn vies en zijn nagels te lang. Door die ernstige verwaarlozing oogt Dexter ouder dan hij is. Dankzij het tatoeage nummer kon het asielteam de naam van de collie achterhalen, maar niet die van z'n eigenaar en die zouden de medewerkers van de Hargahoeve nu juist graag ter verantwoording roepen. Wie Dexter's baas kent, wordt daarom verzocht zich te melden bij het asiel. Dierentehuis de Hargahoeve aan de Sportlaan 2, telefoonnummer 4714151, is geopend van dinsdag tot en met vrijdag tussen 10.00 en 12.00 en 13.00 en 16.00 uur en op zaterdag van 10.00 tot 15.00 uur. Dexter SCHIEDAM Nostalgische beelden van de eerste helft van deze eeuw herleven via een modern medium, de video. Het Nederlands Filmarchief heeft twee nieuwe banden uit gebracht, één over de noord zeevisserij anno 1922 en één over scheepsrampen op de Noordzeekust tussen 1923 en 1940. Schiedam komt onder andere in beeld met de ont ploffing op scheepswerf Wil- ton-Fijenoord in 1936.. De band 'Noordzeevisserij anno 1922' begint in IJmuiden met het zeeklaar maken van de trawlers. Brandstof en allerlei andere be nodigdheden, waaronder ijs om de werkzaamheden worden toe gelicht. Als de trawler gaat vis sen wordt als teken een mand of stootkussen in de mast gehan gen. De lastplanken worden in hun sponningen gezet waardoor er vakken ontstaan waartussen de vangst kan worden uitgestort. Uitvoerig wordt stilgestaan bij de manier waarop het net wordt uitgezet. Uiteindelijk worden de vissen in de last gestort waarna ze gesorteerd worden. Een bij- thaai die tussen de vangst terecht is gekomen wordt opengesne den. De overige vissen worden schoongespoeld en in manden in het ijsruim gezet. De trawler keert daarna terug naar IJmui den waar de manden van boord gehaald worden en de vangst op de vismarkt verhandeld wordt. Vloot Het tweede deel, over de haring visserij, begint met een blik op de haringvloot in Vlaardingen. Alle schepen liggen naast elkaar aangemeerd. Jaarlijks worden de schepen aan de wal geïnspec teerd en daarna kan de harin- glogger van de scheepshelling, via een soort rails, rustig het water inglijden. De voorberei- De SCH340 op bezoek bij de huren dingen voor de reis kunnen dan getroffen worden. Het accijnsvrije zout voor de ha ringvangst wordt overgebracht naar de pakhuizen, de tonnen voor het verpakken van de ha ring worden in elkaar gezet, manden worden gevlochten, zeil wordt genaaid, de netten worden geboet en de totale uitrusting wordt nagekeken. Met de VL.16 varen we uiteindelijk mee uit. De Schotse netten worden aan boord nog getaand en de vlag wordt gehesen ten teken dat het net uitgezet gaat worden, of an ders gezegd: dat de vleet gescho ten gaat worden. Als de vleet (het net dus) weer ingehaald is, wordt de vangst eruit geschud waarna de haring gekaakt wordt. Hierna worden de harin gen in de warbA met zout be handeld en in de tonnen wegge zet die vervolgens dichtgemaakt worden. Voor de terugtocht worden sei nen gehesen zodat de bevolking weet of het schip dat terugkomt uit Vlaardingen is en wat voor schip het is. Terug aan de wal wordt de haring gekeurd. Op het Handelsgebouw gaat vervolgens de vlag uit ten teken dat er visaf- slag is. Deel drie, over de beugvisserij, toont diverse handelingen die als voorbereiding verricht moeten worden, zoals het sneudraaien, hoekwoelen en wantzetten. Als aas wordt verse haring meegeno men. Onderweg worden nog en kele kolmaatjes, jonge haringen, gevangen om de voorraad aas eventueel mee aan te vullen. In alle vroegte wordt de beug geschoten. Met de vangst eraan wordt deze enige tijd later weer binnengehaald. De eerste vis is SCHIEDAM „Een dromer is iemand die alleen zijn weg bij maanlicht kan vinden. Zijn straf is dat hij de dageraad eerder ziet dan de rest van de wereld." Deze wijsheid is afkomstig van de En gelse schrijver Oscar Wilde en lijkt enigszins van toepassing op de zomeropstelling in het Stede lijk Museum. Twee zalen van het museum die nen als basis voor het tonen van het verschil tussen dag en nacht, waarbij de 'Slaapwandelende haan' van Jan Nieuwenhuijs het middelpunt vormt. Slapen, dro men, waken, nacht en dag, be wustzijn en onderbewustzijn ontmoeten elkaar in dit bekende schilderij. Voortbordurend op dit thema is in de benedenzaal aandacht voor de verstilling en de onrust van de nacht. Donkere dagen uit een nabij verleden ko men tot uiting in het werk 'Ver schroeide aarde' van Constant. Het bronzen beeld van Wessel Couzijn 'Gevecht van Jacob en de engel' verwijst naar de nach telijke worsteling van de mens met zijn schaduw. In Zadkine's beeld 'De terugkeer van de ver loren zoon' komt aan het einde van de nacht in de ziel van de mens, de bestemming in zicht. Kleurige 'Nachtvogels' van Rondleidingen langs de zomertentoonstelling 'De Haan kraait...' in het Stedelijk Museum Schiedam! Hoogstraat 112, 3111 HL Schiedam, telefoon 010-4269066 Naam: Adres: Postcode: Woonplaats: Telefoon: Meldt zich aan voor de rondleiding op: zondag 11 augustus - aanvang 13.00 uur woensdag 14 augustus - aanvang 13.00 uur zondag 18 augustus - aanvang 13.00 uur De aanmelding geldt voor personen. Opsturen zonder postzegel voor 9 augustus naar: Antwoordnummer 49, 3100 WB Schiedam. Theo Wolvecamp roepen herin neringen op aan een mystieke levendige midzomeravond. De overgang van schemer naar het daglicht wordt gevormd door schilderijen van Tomas Rajlich en Ben Akkerman. In de boven zaal bepalen primaire felle tinten in een kleurenreeks van Rob van Koningsbruggen en zomerse ko renvelden van Eli Content de sfeer. Dieren en planten op doek gezet door Daan van Golden, Jan Roeland en Karei Appel ver oorzaken een kleurexplosie. Van de onlangs overleden kunstenaar Harry van Kruiningen worden voorts in de kelder 24 kleurli- tho's uit 1947 getoond. Deze pre sentatie is aangevuld met figura tief klein plastiek, grafiek en ke ramiek uit de jaren vijftig en zestig. Alle werken zijn afkom stig uit de eigen collectie van het Stedelijk Museum. De zomerop stelling is te zien tot en met 18 augustus. Het Stedelijk Museum is geopend van dinsdag tot en met zaterdag tussen 11.00 en 17.00 uur en op zon- en feestda gen tussen 12.30 en 17.00 uur. De entrée is gratis op woensdag middagen en kost daarbuiten 3,- voor volwassenen; kinderen vanaf 13 jaar, CJP- en Pas 65- houders betalen 1,50. Kinde ren tot en met 12 jaar mogen gratis naar binnen evenals 'Vrienden', Museumjaarkaart en Rotterdampashouders. ;C SCHIEDAM - De wolkbreuk die dinsdagavond over de Rijnmond trok, heeft het Schiedams kampioenschap behoorlijk in de war geschopt. Slechts één wedstrijd (PPSC-VVK) overleefde het natuur geweld. De andere duels worden later deze week gespeeld (zie de agenda elders op deze pagina). PPSC won met 3-2 van WK. De ruststand was 1-1. Voor de thuisclub scoorden Rudger Zijdenbos(2x) en Erik van Harmeien, voor WK Roy Durenkamp. SCHIEDAM Het Biljartdis trict Nieuwe Waterweg Noord, waaronder ook Schiedam res sorteert, is op zoek naar een nieuwe voorzitter. Hij moet Cees van Loon vervangen die zich na een ziekte niet meer in staat achtte de functie naar behoren te vervullen. Volgens secretaris Leo van der Lubbe ('ik word het in ieder ge val niet') heeft het bestuur in middels een serieuze kandidaat op het oog. Voor de finale van de spel- soort libre klein 6e klas hebben zich de volgende spelers ge- splaatst: 't Hart, J. van Hattem, Lowes de Boer, Abramsen, Ramcharan, Mielo, Van Splun- ter en Koppenaal. De eindstrijd is op vrijdag 23, zaterdag 24 en zondag 25 augustus in het Vlaar- dingse café De Kroon. een kabeljauw. Deze wordt 'ge laten', wat inhoudt dat de lucht uit de zwemblaas wordt vrwij- derd zodat de vis niet zal blijven drijven in het bun. Vervolgens worden achter elkaar een leng. een heilbot en een zeewolf bin nengehaald die elk hun eigen be handeling krijgen. De vissen worden deels aan boord ver werkt, maar verder aan wal schoongemaakt. Rampen De video over diverse ongeluk ken op en voor de Noordzeekust bevat dramatische beelden van schepen die op het strand zijn geraakt of jammerlijk ten prooi zijn gevallen aan de golven. Ver schillende tragisch verongelukte vaartuigen passeren de revue. De plaatsen waar al deze dra ma's zich afspeelden zijn langs de Noordzeekust te vinden van Den Helder tot Oostvoorne. Er wordt aandacht besteed aan schepen die door brand verwoest zijn zoals het motorschip PC Hooft bij Amsterdam, aan lek geslagen en gezonken schepen zoals de zandzuiger Blanka bij Scheveningen en aan de ontplof fing in 1936 op de Petrarkis No- mikos op de werf van Wilton- Fijenoord in Schiedam waar veel doden en gewonden vielen en aan talrijke andere scheepsonge vallen. De eerste video met het ISBN 904679387X duurt ongeveer 45 minuten en is verkrijgbaar bij de erkende boekhandel. Prijs 29,95 gulden. De tweede videoband (1SBN905679680) duurt bijna een uur en kost ook 29,95 gul den. SCHIEDAM Hockeyclub Spirit viert het twaalfde lustrum op zaterdag 28 september met wat de lustrumcommissie een grandioos feest noemt, dat in het teken zal staan van glitter en glamour. Daarvoor krijgt het clubhuis aan de Hargalaan een passende entou rage. Om half negen barst de muziek los, kan er gegokt worden in de beruchte gokhal van Al Capone', kunnen bezoekers zich afzonderen in de walk-in bioscoop en genieten van Caribische verrassingen. Ook wordt het er één en ander gedaan voor de inwendige mens. John Beijer (links op de archieffotoen Koos Gouka bepaalden een tiental jaren geleden het beeld van de cricketderby tussen Hermes DVS en Excelsior 20. Nu hebben hun nazaten die taak overgenomen. Die jongens vechten geen oude Schiedamse vetes meer uit. SCHIEDAM - Een groepje illustere Hermes-leden mist zaterdag de derby van de eeuw. Ook Excelsiors Wim Schewe zal niet op Harga verschijnen waar de Schiedamse cricket-grootmachten in een recht streekse conlrontatie gaan uitmaken wie zich lijstaanvoerder en voornaamste titelkandidaat mag noemen. Hij komt op Thurlede in actie in een veteranenwedstrijdje. „Jammer. Ik was graag gaan kijken, maar onze wedstrijd was lang tevoren gepland en dat zeg je niet zomaar af. Datzelfde geldt voor de testmatch-trip van de Hermes- bobo's Wim van der Sloot, Will van Wijk, Lou Borrani en John Beijer. „We nemen de zaktelefoon mee." Anderzijds*lag het evenmin voor de hand dat de competitie zo ongemeen spannend zou eindigen hoewel er gezien de progressie van de Hermes-elf in het Hargakamp wel degelijk rekening mee gehouden was. Hermes en Excelsior lijken de gezamenlijke concurrentie dit jaar het nakijken te geven. Van de landskampioen werd dat verwacht. Voor Hermes, dat de laatste jaren steeds verder opschoof naar de top van het klassement, was die druk er duidelijk niet. Toch komt de doorbraak niet onverwacht. Voorma lig eerste-elftalspeler John Beijer: „Dit elftal is heel snel zeer nadruk kelijk gegroeid. Ze zijn - met Lubbers op de achtergrond - meer uitgebalanceerd en professioneler gaan spelen. Dat wordt niet door iedereen opgemerkt, maar de resultaten wijzen het nu uit. Ze hebben eigenlijk slechts eenmaal terecht verloren. En dat was nota bene tegen UD. Een tegenstander waarvan je niet mag verliezen." Aan een voorspelling waagt hij zich niet. Hij wil slechts kwijt dat dit Hermes sterk is. „Het zou me niet verbazen wanneer ze de landstitel pakken. Ze zijn er toe in staat. Toch staat een zege op Excelsior niet garant voor de kampioenschaal. „De winnaar gaat inderdaad ongeschonden door maar de verliezer valt niet af." In de 'generale' zette Hermes heel makkelijk concurrent VOC opzij (met een glansrol voor Jasper Beijer), terwijl Excelsior op Thurlede heel moeizaam op gang kwam tegen de nummer drie van de ranglijst VRA. Het kon oud-speler Koos Gouka maar matigjes bekoren. „Veel te passief', mokte hij ter hoogte van de vijftigste over. Zijn compaan uit vervlogen glorie dagen Wim Schewe kon zich er niet echt druk over maken. „Het is tegenwoordig een kwestie van reduceren en deduceren. Van rekenen dus. Zolang je er maar voor zorgt dat je voor het verstrijken van de laatste over het totaal van de tegenpartij ingehaald hebt." Met Beijer deelt hij de mening dat de oude cricketsentimenten uit vervlogen dagen bij de huidige generatie ontbreken. „Die jongens vechten geen oude vetes meer uit. Natuurlijk zullen ze erop gebrand zijn om van elkaar te winnen. Maar dan alleen omdat er een kampioenschap op het spel staat. Niet omdat de één de ander de plaatselijke hegemonie niet gunt.' Toch gaat Wim Schewe ervan uit dat de landstitel uiteindelijk weer bij zijn Excelsior'20 terecht zal komen. „Een voor spelling'1 Dat hoeft niet: Hermes heeft een knap team, maar wij winnen gewoon". Om er dan lachend aan toe te voegen: „Maar als het andersom is heb ik er ook vrede mee hoor." Werk van Lotti van der Gaap is te zien in de kelder van het museum. van donderdag 8 tot en met woensdag 14 augustus ,*„Y,?ETBAL donderdag: Schiedams kampioenschap 19 uur PPSC-ODC uiïcc DVS- Demos-DRGS/za, SVDPW-Schiedamse Boys, SVV- HBSS. Zaterdag: SVV naar toernooi Nieuwenhoorn, Schiedams kampioenschap- 14.30 uur ODC-Hermes DVS, GTB-Demos, HBSS-DRGS/zo. Zondag: Internos-SMC, Oud Beyerland-Excelsior'20( 14.30 uur), SVV naar ^ern0j01 Nleuwenhoorn. Schiedams kampioenschap: 14 uur Ursus-SVDPW. Maandag: Schiedams kampioenschap 19 uur tussenronde. Dinsdag. Puttershoek-HBSS(19 uur), halve finale Schiedams kampioenschap Woensdag: halve finale Schiedams kampioenschap 19 uur, SVV naar toer nooi RKSVM. CRICKET: zaterdag Harga 11 uur Hermes DVS-Excelsior'20, 13 uur Hermes DVS-Hilversum(da), Thurlede 13 uur Excelsior'20-Ajax(da); zondag Quick/H-Hermes DVS. Thurlede 11 uur Excelsior'20-HBS zondag HBS"Ho|y. Harga 14 uur Schiedam-Orioles. SOF I BAL: vrijdag oefen Twins-Schiedam(h); zondag dubbel UVVSchie- dam(da). ,7BN^IS- t/m zondag Vlaardingen Broekpolder toernooi VLTC voor /V' l? en vanaf zondag Vlaardingen toernooi Holy voor Bl/2 Cl/2 en Dl/2. O" WEGENER SIJTHOFF WEEKBLADEN 37 edities in Zuid-Holland. Totale oplage per week: HOOFDKANTOOR: Wegener Sijthoff Weekbladen BV, Prins Hendrikkade 12 - 16, 3071 KB Rotterdam Postadres: Postbus 1980, 3000 BZ Rotterdam Telefoon: Duo's: REGIOKANTOOR: Westhavenkade 14 Postbus 52 3130 AB VLaardingen Telefoon: (010) 4.344.022 Telefax (010) 4.602.727 DIRECTIE: Th. S. Bakker ADVERTENTIEVERKOOP: R. Spierings, tel privé (010) 4.715.104 E.H. den Breejen, tel privé )06) 53327149 Districtverkoopleider: C. Vijfvinkel, tel. privé (010) 4.341.702 Accountmanagement: N. de Poorter, tel. privé: (070) 3.282.694 J.T.A. de Fonkert REDACTIE: Helma Steekelenburg (eindredacteur), Bram Wesdorp, Nick van Dien (chefredacteur) Hoofd redactie: Jan Sieben (waérin opgenomen Schiedams Nieuwsblad) verschijnt in Schiedam en Kethel en is een uitgave van Wegener Sijthoff Weekbladen BV Rotterdam en Sijthoff Pers BV Rijswijk, beide behorende tot Wegener NV. BEZORGING: Interlanden/Spreigroep Bezorgklachten: (kantooruren) NS Rairm Wilton in het zomeropstelling Museum

Het Nieuwe Stadsblad | 1996 | | pagina 3