Het hoe, wie, wat, waar van s werelds meest begaafde duizendpoten uit het theatervak Modern managementteam gaat eindelijk eens publiek èn spelers in strakke festivalbanen leiden Straattheaterartiesten moeten zo langzamerhand leren hoe ze hun zaakjes efficiënter dienen aan te pakken 'Ins en outs' van alle 25 deelnemers ORANJEBOOM STRAATFESTIVAL 9025 Basta -Dames die op zoek gaan naar het ideale keurslijf en de even ideale verpakking van de moderne vrouw. Een mantelpak, snor of neptieten? -Great Amsterdam Bike Race Interactieve Comedy Een Kiwi uit Nieuw-Zeeland en een Texaan uit Amerika proberen zich te verenigen met de Nederlandse passie voor de twee- wieler. -Dirty Fred Jongleur Een interessante carrière-omslag: van lid van de Amerikaanse mili taire politie tot straatartiest. U zult merken dat hij zijn neiging tot dis ciplineren nog niet kwijt is. -Duo Scacciapensieri Together on One Wheel Timing is een factor die zowel bij grappen als bij acrobatische stunts van groot belang is. En zoals dit duo duidelijk zal maken is Zwitserse precisie niet een begrip dat uitsluitend op klokken slaat. -Iris Jongleur De aandoening van deze bizarre lange-man-in-dwangbuis is een onbedwingbare drang om dingen anders te doen. -Joey Joey, New York De New-Yorkse Joey Joey ver mengt de traditionele kunst van het zwaard-eten met een superieu re technische finesse op de een- wieler. -Kaja Not Just a Normal Tourist Japanse toeristen lijken niet vaak moeite te hebben met fotografe ren. Ook Kaja houdt van foto's, maar hij wil wel graag door het publiek geholpen worden. Met mime, jongleren en koorddansen zorgt hij ervoor dat u aan zijn ver blijf een blijvende herinnering heeft. -Mike Odd Serious Fooling Hij is zeker zo gek als zijn naam doet vermoeden, en waarschijnlijk nog gekker. Ooggetuigen noemen zijn show 'opwindend, excentriek en om te gillen'. -Miss Minetti, echt uit Rotterdam Miss Minetti's show is een ener gieke zoektocht naar de vrolijke kant van het bestaan. Vrijwilligers opgelet, want op het hoogtepunt van haar show zal deze bazige en toch beminnelijke vrouw u volle dig in haar greep hebben, ongehin derd door de dwangbuis waarin u haar zojuist heeft vastgemaakt. -Niets dan Ellende (muziek) Zij zingen over ontrouw, drank en verloren liefde. Met nummers als 'Weetje waarom ik huil', 'Ik dans deze tango alleen' en 'Het leven smaakt naar azijn' weten zij het leed van het manzijn te doorgron den. -Noah Telefaxen Iemand moet de telefoon toch op nemen, ook al staat deze op een Vier en een halve meter hoge paal. Een must voor gebruikers van mo derne telecommunicatiemiddelen! -Peter Gross In Cog Neato! Hij goochelt niet echt, is geen ech te jongleur en voor comedian deugt hij al evenmin... Zijn huidi ge show bevat een knaagdier dat gedachten leest, de ontdekking van een magisch leerling en een wonderbaarlijke ontsnapping aan het burgerlijk bestaan. -Peter Weiss Muzikale Variété Deze jongleur raakt steeds meer van zijn stuk als hij te kampen Voor de tiende keer in successie biedt Het Oranjeboom Straatfestival hoogtepunten uit de wereld van het internationa le straattheater. Van vrijdag 16 tot en met zondag 18 augustus te zien op Plein 1940 naast het Maritiem Museum 'Prins Hendrik' (bij 'Zadkine') en op zaterdag ook op de Lijnbaan en het Binnenwegplein. Komt dat zien: 25 groepen en artiesten uit tien landen van over de hele wereld die u in een half uur tijd meenemen naar hun ei gen universum. Absurd, komisch, spectaculair, fantasievol, mu zikaal en speels. Amusement op hoog niveau, waar u wel voor stil móet blijven staan! Straatartiesten zijn de doe-het-zelvers van de theaterwereld. Ze zorgen er zélf voor dat u op de eerste rang gaat staan (of zitten), ze bouwen hun eigen decor, verzorgen hun eigen requisieten en doen geheel in ei gen persoon zowel de aankondiging en de show en halen na afloop ook zelf hun 'entreegeld' op. Echte duizendpoten dus, die als geen an der hun vak verstaan. Ze staan er in de eerste plaats om u te verover en, maar tegelijk kijkt een jury mee om de beste voorstelling uit te kie zen voor de Gouden Straatkei, de hoofdprijs van het Internationaal Oranjeboom Straatfestival. Zaterdag wordt de Markus Markoniprijs, de persprijs, uitgereikt aan de meest originele artiest of groep. Vrijdag Het 10e Oranjeboom Straatfestival begint op vrijdagavond om 19.00 uur met de officiële opening door The Amazing Stroopwafels en alle aanwezige artiesten. Van 20.00 tot 23.00 uur krijgt u een voorproefje te zien van alle deelnemende groepen op twee podia in een drie uur durende Stereo Supershow op het festivalterrein. Zaterdag Zaterdag om 13.00 uur begint de strijd om de Gouden Straatkei 1996 op de Lijnbaan en het Binnenwegplein. Vanaf 16.00 is er volop spek takel op het festivalterrein bij 'Zadkine' tijdens de tweede ronde. Hotch's 3D TeeVee, de Australische winnaar van de Gouden Straatkei 1995, geeft 's avonds een show met veel verrassingen. Om 22.00 uur heeft de Rotterdamse persjury genoeg gezien om een begin te maken The Amazing Stroopwafels verzorgen de opening op vrijdag gesloten met toegiften van de beste drie straatartiesten van 1996. Philip Morris podium Kenmerkend voor straattheater is de zogeheten 'publieksparticipatie'. In tegenstelling tot regulier theater wordt het publiek vaak in de voor stelling betrokken. Bij film lijkt zoiets onmogelijk, maar op het Philip Morris podium kunt u als pu bliek zelf de hoofdrol in een film spelen. Tijdens het festival gaat het Philip Morris-team op zoek naar kandidaat-sterren voor bekende film- scanes. Bij binnenkomst op 'de set' zult u als een echte ster voorzien worden van make-up en kostuums. De regisseur zal u vakkundig instru eren. Het eindresultaat wordt in de betreffende film gemonteerd en aan de rest van het publiek getoond. Als u dacht dat het leuk was om profes sionele acteurs te zien blunderen, kijk dan eens naar uw eigen mede mens! aan de prijsuitreiking: de Markus Markoni Prijs voor de meest ver nieuwende voorstelling. De winnaars een toegift: het startschot voor een geweldig feest. Met de publiekslievelingen van vorig jaar, Enge Buren! Zij staan garant voor muzikaal en theatraal vuurwerk van de bovenste plank. Een oergezellige Rotterdamse avond! Zondag Zondag 18 augustus vindt rond het Maritiem Museum en op het Plein 1940 de finale plaats, met als apotheose de bekendmaking van de win naar van de Gouden Straatkei. De uitreiking van deze en andere prij zen begint om 18.00 uur. Het 10e Oranjeboom Straatfestival wordt af- Gouden Straatkei Het festival draait om u, hooggeëerd publiek, maar ook de strijd om de Gouden Straatkei is belangrijk! Er lopen maar negen artiesten op de aardbol rond die deze felbegeerde prijs hebben gewonnen, en die negen artiesten zijn stuk voor stuk wereldberoemd geworden. Daarom komen er elk jaar weer artiesten uit alle uithoeken van de planeet hun uiterste best doen om hun naam aan de lijst toe te voegen. Bij de Gouden Straatkei hoort ook een flinke geldprijs. De jury kijkt in de eerste plaats of het optreden geschikt is voor de straat. Ook letten de juryleden op originaliteit, uitvoering en toepassing van humor of spanning. door: ELS NEUTS RICHARD VAN SANTEN Het moest er eens van komen. Liefhebbers èn beoefenaars van straattheater dienen zich -net als bij alle andere aspecten van het leven- eindelijk te realiseren dat HET zo niet langer kan. Zelfs straat-amusement dient onderworpen te zijn aan strenge regels om het welslagen van een groots gebeuren als Het Oranjeboom Straatfestival zowel economisch als organisatorisch naar tevredenheid van vooral de leiding te doen verlopen. Daartoe zijn de he ren Brienenoord en Van Kralingen aangesteld. Zij vormen een illuster gelegenheidsduo, recht reeks uit het bedrijfsleven geplukt om te laten zien hoe het dan wel moet. Hun bemoeienis met het festival komt voort uit ergernis: "Zo kan het niet langer!" Het moet allemaal beter, het kan allemaal beter, gestroomlijnder, efficiënter.' Interim-management dat werkt onder het motto 'Liever een gouden handdruk dan een schop onder je kont!' Een goede mananger zorgt er im mers vooral voor dat hij zélf nergens het slachtoffer van wordt! Meteen vanaf het startschot wordt één en ander vanzelf dui delijk. De vrijdag is op het Oranjeboom Straatfestival tra ditioneel gereserveerd voor een snel overzicht van alle deelne mende acts. Voor gemakzuchti- gen die toch alles gezien willen hebben èn voor de werkelijk geïnteresseerden die tijdens het voorproefje een uitgebreide se lectie maken van de voorstellin gen waar ze beslist geen secon- cle van willen missen. Omdat de ervaring geleerd heeft dat je met 25 acts van tien minuten 's middags moet beginnen om al les in één keer af te ronden, is dit jaar voor een nieuwe opzet gekozen. Omdat iedereen 's avonds wilde optreden, om ge bruik te kunnen maken van de sfeerverhogende invallende duisternis, spelen de acts zich dit jaar tegelijkertijd af op twee podia. Het publiek kan op die manier 'zappen' bij de 'Stereo Supershow'. De show begint vrijdagavond om 20.00 uur op Plein 1940 met de presentatie van de presenta toren: Brienenoord en Van Kralingen, een managersduo met dwingend karakter. Deze heren worden -natuurlijk- gespeeld, door Herman Peeren en Reinier van Mourik. Het idee voor de personages ont stond bij eerdere edities van het Straatfestival. 'Ik zat me te ver bazen over de altijd aanwezige sponsors', vertelt Reinier. 'Aan de ene kant echt van die bier drinkende blazers, maar als deelnemer zit je 's avonds toch naast die kerels je bordje nasi naar binnen te proppen. Dan blijken ze er ook in het echt te zijn en er nog plezier in te hebben ook. Eigenlijk is zo'n festival een ont moeting tussen f twee werelden: het bedrijfsleven en de straatartie sten. Brienenoord en Van Kralingen vormen dit jaar een brug tussen die twee werel den.' maakt nou die wereld van de straatartiest zo bijzonder dat er een heel festival aan gewijd moet worden? 'Je kunt je op straat achter hele maal niks verbergen', onthult Reinier het geheim. 'In het theater gelden allemaal afspra ken. Je blijft zitten en je klapt als het afgelopen is. Als je te genwoordig in de zaal zit, voel je je bijna schuldig als je na af loop van een middelmatige voorstelling blijft zitten, terwijl de rest van de zaal opspringt om als een idioot te gaan staan klappen. Op straat heb je dat niet. Daar ken en die ook nog eens geld uit de zak te kloppen. Soms zijn acts kunstzinniger, eerder theater op straat dan straat theater. Dat zie je bijvoorbeeld in Utrecht bij het Theater aan de Werf en op Terschelling tijdens Oerol. Bij Oranjeboom heb je die niet. Dat festival is bij mijn weten het enige dat zich puur op echte 'straatratten' richt.' Wat is nou kwaliteit? Het Oranjeboom Straatfestival bewijst steeds weer dat er een behoorlijke diversiteit aan op tredens mogelijk is, ter- e Publiek je overeind Agressieve New-Age 'Ik had ook zo'n Emile Ratelband in m'n achterhoofd', vult Herman aan, 'zo'n agres sieve New-Age-manager. Wij roepen die agressie ook op bij het publiek, zodat ze die op ons en niet op de artiesten botvie ren. Als je de schilderijlijst le lijk maakt, vinden ze het schil derij misschien wel mooier.' De wereld van het bedrijfsleven kennen we allemaal. We zien ze allemaal weieens langslopen die heren en dames in hun mooie pakken, met draagbare telefoons aan het oor. Maar wat lopen de mensen gewoon door als ze er niks aan vinden.' 'Het Oranjeboom Straatfestival richt zich vooral op acts die le ven van de straat', vult Herman aan. 'Straattheaterartiesten zijn er stuk voor stuk goed in om een grote groep mensen te trek- wijl het straattheater dat je meestal te genkomt, vaak dezelfde ele menten bevat. Toch zijn er ver schillen aan te wijzen, vooral in kwaliteit. Hoewel dat begrip in relatie tot straattheater nauwelijks te defi niëren blijkt. Ook niet door de artiesten zelf. 'In Covent Garden, in Londen, waar heel veel straatartiesten achter elkaar optreden, zie je soms wel vier keer achter el kaar precies de zelfde act. Het gekke is dat het publiek bij de één wegloopt terwijl het bij 'n ander dubbel ligt. Zo kan het dus uitpakken maar het blijft de pest dat 'iedereen' steeds weer met die brandende fakkels op die eenwielers aan komt', ver woordt Herman het stereotype. 'Ja, of altijd weer met die ro bot', griezelt Reinier mee. 'Maar het publiek blijft het vre ten. Laatst na een optreden kwamen er nog mensen naar me toe met: "Hartstikke goed, maar in Amsterdam loopt zo'n robot rond en dat was me toch leuk! Heb je dat weieens ge zien?"' Een herkenbare act is volgens Reinier ook aan potentiële klanten mak kelijker te verkopen. 'Leg maar eens per telefoon uit wat je gaat doen. "Tja meneer van het winkelcen trum, wij spelen dus twee Romeo's die op het balkon van Julia proberen te ko men. En dat duurt dan een halfuur." Dan hoor je eerst een poosje niks en dan zegt zo'n man: "Goh...".' Het is dus veel makkelijker om het geijkte pad te bewandelen, maar daardoor zit het gevaar voor vervlakking er levensgroot in. Er is altijd wel weer een ar tiest die na zijn act de kinderen in zijn publiek aanspreekt met de inmiddels beroemde woor den: "Vraag je moeder maar om een tientje, als ze 't niet geeft, houdt ze niet van je." Bijkomend voordeel is dat de goede voorstellingen des te be ter uit de verf komen. Dan ont staat de magie van straattheater. Voor het publiek, maar ook voor de artiest: 'Als het echt goed gaat, heb je het gevoel dat je voorover kunt leunen, dat het publiek je wel overeind houdt.' krijgt met het kwaadaardige ka rakter van zijn requisieten. -Presque Celebre Dansers Maar liefst twaalf dolle meiden die de sterren van de hemel dan sen, op de plaats waar street-dan cing thuishoort; OP STRAAT. Een kleine waarschuwing voor de ma cho-man die denkt deze dames te kunnen verleiden: pas op! -RAREnterprises (2), ook uit de Maasstad Ze noemen zichzelf 'komedische ingenieurs' en hun onderneming streeft naar een hoogst gespeciali seerde vorm van beeldende kome die. Als echte deskundigen hebben zij de uitvinding van een groot aantal bizarre personages op hun naam staan. -Rex Boyd The New Improved Adventures of Robin Hood Of hij nu danst, jongleert of be werkingen maakt van klassieke verhalen: bij Rex Boyd bent u als publiek in goede handen. Laat u gerust betoveren door zijn kunsten en meeslepen in zijn melodrama. -Shandy South Dans/Mime Shandy South geeft een geheel ei gen versie van de bekende mega ster Michael Jackson. Hoe dan? -Sir Mortimers Erben The Raving Show Al jonglerend raakt dit straatcircus verstrikt in hun pogingen straatcir cus te combineren met techno- house. -Spanna Eenwieler In Australië doen ze de dingen heel anders. Men schrijft Spanna een 'unieke, verfrissende stijl van stupiditeit' toe, deze man die zich zelf de Australische idioot noemt. Uit zijn tas komen onverwachts zaken als een zweep, een set golf clubs en zijn huis-krokodil 'Harry'. -Plasticus Two Left Feet Wie aan Ballroom dancing denkt, denkt aan glitterpakken, heel veel haarlak en een opgeplakte glim lach. Maar in dit geval... -Straat Straat (muziek) Met tomeloze energie en agressie ve vriendelijkheid verovert Straat de harten van de wereld, te begin nen met het uwe! -Tate Wells Mime Tate levert het bewijs dat je met een wit gezicht en zonder woor den goed contact met mensen kan maken. Het geheim van deze vaar digheid houdt hij gelukkig niet voor zichzelf. Op vreemde wijze leert hij zijn toeschouwers om de liefde in elkaar te vinden. -The Lunatics Parcours Idiolympic Wat The Lunatics maken heet flop-art: kunst in beweging, ge doemd te mislukken, tot grote vreugde van de makers. -The Rhythm Doctors (muziek) Goed nieuws voor hypochonders: het middel tegen alle kwalen zit niet in een flesje en is op dit mo ment op straat verkrijgbaar. The Rhythm Doctors maken korte metten met al uw problemen, ze bieden een unieke behandeling met muziek, theater en non-stop grappen en grollen als de werkza me bestanddelen. Helaas heeft dit middel ook al een nare bijwer king: het werkt verslavend! -Waldek Pro Waldek Live Wat zijn de fantasieën ^an een sr, L

Het Nieuwe Stadsblad | 1996 | | pagina 12