HOLLAND AMERIKA LIJN 71 ain 't muchif it ain't Dutch! If 9 Majestueuze zeekastelen weer in sky-line? 'Rotterdam' krijgt wellicht tweede leven in thuishaven Cruisen voor thuisblijvers Met een ton wereld rond Vereniging houdt zich vol overgave bezig met verleden en heden van de lijn Veel te zien bij Maasdam Colofon Alle Maasdammen op Wilhelminapier DE HAVENLOODS/HET ZUIDEN DONDERDAG 22 AUGUSTUS 199634-1232 Wie het over de Holland Ameri ka Lijn (HAL) heeft, heeft het over Rotter dam. Want in deze stad en dank zij enkele van de vermogende inwoners werd in 1873 de N.V. Nederlandsch-Amerikaansche Stoomvaart-Maatschappij opge richt. Rotterdam en de HAL ble ven decennia onlosmakelijk met elkaar verbonden. Nu, 123 jaar later, staat de rede rij officieel geregistreerd als 'Holland America Line'. Weinig in Rotterdam doet nog herinne ren aan de glorie van de enorme passagiersschepen. Of het moet het voormalige hoofdkantoor van de HAL op de Wilhelmina- pier zijn, inmiddels in gebruik als hotel en restaurant. Het hui dige kantoor van de HAL in Nederland weerspiegelt het ta nend Hollands gehalte van de rederij. Geen indrukwekkend bouwwerk dat de sfeer van wel eer ademt, maar een kil kantoor tje op de tweede verdieping van een doodnormaal bedrijfspand. In Hoogvliet. Het personeel houdt zich voornamelijk bezig met selectie en administratieve aangelegenheden die de onge veer tweehonderdtachtig Neder landse officieren van de HAL aangaan. Het hart van de rederij ligt, ver van de thuishaven, in Seattle. Maar er zijn veranderin gen op komst, denkt human re source manager R.S. Leijen. De HAL, een dochter van het Amerikaanse Carnival Cruise Lines (CCL), moet het hebben van Amerikaanse passagiers. Minder dan één procent komt uit Europa, schat Leijen. Maar de Amerikaanse markt is verza digd. Moederbedrijf CCL heeft al pogingen gedaan om voet te krijgen op het Europese conti nent. Een Britse rederij is inmid dels overgenomen, pogingen daartoe bij een Griekse rederij strandden. Ook de HAL gaat zich in de toekomst nadrukkelij ker op Europa richten, verwacht Leijen. Naast de Maasdam komt wellicht een tweede HAL-schip 'deze kant" op. De band met Nederland is on langs al stevig aangehaald. Me dio mei besloot de rederij naar aanleiding van gunstiger belas- tingvoorwaarden de vloot 'om te vlaggen'. Najaren onder de vlag van de Bahama's en Nederland se Antillen te hebben gevaren werd 12 mei op de Ryndam met veel vertoon de Nederlandse vlag gehesen. 'It ain't much, if it ain't Dutch!', kopte het HAL- personeelsblad Inside passages niet zonder gevoel voor drama tiek. Zes andere HAL-schepen volgden. Alleen de Veendam vaart nog onder de vlag van de Bahama's, omdat de kapitein de Britse nationaliteit heeft. Met het omvlaggen wordt ook het takenpakket van het Neder landse kantoortje uitgebreid met nautische en technische aangele genheden. Het aantal perso neelsleden is uitgebreid van drie naar zeven. Op de vraag of Rotterdam ooit weer de HAL-vertegenwoordi- ging krijgt die het historisch ge zien verdient, blijft men het ant woord schuldig. ie meer wil we ten over Rotter dam als cruise haven of de schepen van de HAL kan nog tot en met 31 augustus terecht in Maritiem Museum Prins Hendrik. De tentoonstelling Rotterdam weer cuiseliaven? laat onder meer de plannen zien voor de ontwik keling van de Wilhelminapier. Het accent ligt echter op de acht cruiseschepen van de HAL. De bezoeker krijgt een indruk van de bouw van dergelijke zeekaste len, hun vaargebieden, de kunst en decoraties en de nieuwste snufjes in het interieur. Films gunnen de thuisblijvers een kijk je in de wereld van deze drijven de veel-sterren-hotels. Het museum is dagelijks ge opend van 10.00 tot 17.00 uur. Zondag gaat 'Prins Hendrik' een uurtje later open. Vereniging De Lijn is donderdag 29 augustus té vinden in de voormalige aankomst- en ver trekhal van de HAL. Daar is een expositie ingericht waarin de verschillende schepen die de naam 'Maasdam' hadden cen traal staan. Ook niet-leden kunnen er die dag gratis een kijkje nemen. lhoewel het leven aan boord van een cruiseschip onge twijfeld minder spannend is dan se ries als Love Boat doen geloven, spreekt cruisen ook zonder roze bril tot de verbeelding. Een rondleiding op de Maasdam is een wandeling door een wereld van luxe en overdaad. Voor een paar daagjes cruisen is dan ook wel enige financiële armslag vereist. Een dertien- daagse cruise met de Maasdam langs enkele Europese hoofdste den kost de passagier die prijs stelt op een penthouse 14.045 dollar (zo'n 24.000 gulden). Wie met minder genoegen neemt mag al vanaf 4.900 dollar mee varen (zo'n 8300 gulden). Wie langer nodig heeft om tot rust te komen kan een 'Grand World Voyage' overwegen. Voor 65.285 dollar (ongeveer 110.000 gulden) heeft de reiziger bijna honderd dagen onderdak. De tocht gaat van Los Angeles, via Nieuw Zeeland, Indonesië, India, Madagascar, Zuid Afrika, Brazilië en Barbados naar New York. Deze HAL-pagina is geschre ven door Havenloods/Zuiden redacteur Rob Kokkelink. De foto's zijn, tenzij anders ver meld, van foto-persbureau Cor Vos. Groen wit groen, weinig te eten, veel te doen, klonk het weieens op de sche pen. Natuurlijk, als bemanningslid op een HAL- schip was het vooral flink aan poten. Terwijl de passagiers uit keken op eindeloze watervlaktes of in een tropisch land op evenzo tropische verrassingen werden getrakteerd, maakten de werk tuigkundige en electricien overu ren. Een baan als alle andere dus. Of niet? Want waarom zou den (ex-)werknemers zich, vaak tientallen jaren na dato, vol pas sie bezig houden met hun lijn? Een aantal leden van de acht jaar oude vereniging De Lijn geeft het antwoord. Aan 'dé stamtafel' in het café van het Maritiem Museum praat het bestuur van De Lijn onder het genot van jonge jenever over vroeger en nu. Aan verhalen geen gebrek. Erelid E.J.A. Rie meijer - goed voor ruim veertig dienstjaren bij de HAL - leerde in 1933 zijn vrouw op één van de schepen kennen. „Het was ont zaglijk slecht weer. Ik zag een dame overgeven aan de verkeer de kant van het schip. Terwijl ik een babbeltje met haar maakte kwamen de kotsspetters op mijn uniform. Ze bleek strijkster aan boord." Bij een praatje is het niet gebleven. Onlangs vierden de heer en mevrouw Riemeijer hun diamanten bruiloft. Er is veel veranderd. Ooit ver voerde de HAL passagiers tus sen Rotterdam en New York. Met de komst van het vliegtuig stierf de transatlantische passa giervaart langzaam uit, weet Lijn-voorzitter J. Oostrijck. Meer en meer legde de HAL zich toe op het varen van cruises. „De schepen veranderde in drij vende hotels." Wegens het on gunstige financiële klimaat in Nederland werd de Lijn steeds meer 'Amerika' en steeds minder 'Holland'. Wat bleef was dat typische HAL-gevoel. Volgens N. de Mol, verantwoordelijk voor het magazine van De Lijn, zit 'em dat vooral in de saamhorigheid onder bemanningsleden op de schepen. Het werk zelf was 'ge woon werk'. Het leukste was nog de goedkope drank die in verre landen stevig werd ingesla gen. Vooral de prijzen op de Maagdeneilanden waren gunstig voor de dorstige zeeman, weet De Mol. Met grote belangstelling volgen de heren de ontwikkelingen bij de HAL. Het omvlaggen is en thousiast ontvangen. „Neder land krijgt weer zeebenen", ci teert Oostrijck een weekblad. De voorzitter verheugt zich dan ook op het bezoek van de Maasdam aan Rotterdam, zeker nu het rood-wit-blauw weer op dit schip wappert. Het esthetisch ge halte van de tegenwoordige HAL-schepen wordt wel in twij fel getrokken. „Net schoenendo zen", aldus De Mol. Oostrijck is er van overtuigd dat de Maasdam veel bij de Rotter dammers zal losmaken. Hij ver wacht dat De Lijn na het bezoek een hoop aanmeldingen te ver werken krijgt. Nu heeft de vere niging circa negenhonderd le den, waaronder veel 'oud-Hal- lers', nog in dienst zijnde officie ren, passagiers en andere belang stellenden. „Leden voor het leven", weet Oostrijck. De Lijn is bepaald geen vrijblij vende praatclub. Regelmatig verzorgt het bestuur bijeenkom sten. waaronder de grootse nieuwjaarsreceptie in Hotel New York. Ook voor adviezen en vragen kan men bij De Lijn te recht. De vereniging houdt iedere woensdag van 9.30 tot 11.30 uur kantoor in het Mari tiem Museum, telefoon 4 02 92 28. De Maasdam komt naar Rotterdam. Donderdag 29 augustus arriveert het enorme cruiseschip om 7.00 uur bij een historische locatie: de voormalige vertrek hal op de Wilhelminakade. Voor zowel passagiers als belangstellende Rotter dammers is in de vertrekhal een tentoonstelling ingericht over de HAL-historie. Op de kade is een Holland Village met veel oude ambachten en muziek. Tussen 11.30 en 13.00 uur brengen prinses Margriet, Pieter van Vollenhoven en minister Jorritsma bezoek aan het schip. een De Maasdam zet om 17.00 koers richting Gent. Van het prachtige beeld van het zeekasteel op de Nieuwe Waterweg hoeft niemand iets te missen. Via een speciaal telefoonnummer (4 89 76 76) kan men te weten komen hoe laat het schip de verschillende plaatsen langs de Waterweg passeert. Dit telefoonnummer is alleen op de dag zelf beschikbaar. K Majestueuze zee schepen bepaal den nog tot in de jaren zestig de sky-line van Rotterdam. Als de Maasdam donderdag 29 augustus de Maasstad aandoet is dit weer heel even het geval. Als het aan de Rotterdamse politiek ligt zet ten grote cruiseschepen veel va ker koers richting Hoek van Holland. Daartoe heeft de ge meenteraad onlangs ingestemd met een krediet van zo'n 10,4 miljoen gulden voor een cruise terminal op de Wilhelminapier. De HAL lijkt met de komst van een terminal bereid Rotterdam vaker aan te doen. Van de huuropbrengst van de terminal - circa 3000 gulden per dag - wordt Rotterdam niet be paald rijk. Vooral de cruisepas sagiers moeten geld in het laatje brengen. Onderzoek in Enge land heeft uitgewezen dat de ge middelde passagier 100 tot 150 gulden per dag aan land uitgeeft. Om de voormalige aankomst en vertrekhallen van de HAL geschikt te maken als cruiseter minal krijgt de begane grond een ingrijpende opknapbeurt. Ver der worden de buitengevels aan gepakt en wordt de eerste verdie ping middels een roltrap en een lift toegankelijker gemaakt. Voorts wordt een loopbrug aan gelegd en zijn er plannen voor een permanent café-restaurant. In oktober wordt begonnen met de werkzaamheden. Naar ver wachting kunnen volgend jaar mei de eerste schepen aanmeren. IIH«IE Ook met een terminal blijft Rot terdam op de internationale cruisekaart maar een dwerg. Men verwacht na vijf jaar circa dertig cuiseschepen per jaar te mogen begroeten. Omdat met een terminal alleen nog geen schepen naar Rotterdam komen, wordt de stichting Cruise Rot terdam opgericht. In deze pro motieclub wordt samengewerkt door de VVV, het Gemeentelijke Havenbedrijf Rotterdam en Ontwikkelingsbedrijf Rotter dam.De heer R.S. Leijen, werk zaam bij het Hoogvlietse HAL- kantoor, gelooft dat Rotterdam zeker kans maakt om in de toe komst vaker door HAL-schepen te worden aangedaan. Leijen wijst op de zware delegatie onder leiding van HAL-president Kirk Lanterman die 29 augustus in de Maasstad arriveert. „Wellicht een ommekeer." Burgemeester A. Peper heeft Lanterman in ieder geval uitge nodigd voor een lunch. Rotter dam als cruisehaven zal er zeker ter sprake komen. Probleem blijft volgens Leijen wel het (ge brek aan) imago van Rotterdam in de Verenigde Staten. „Als je aan een Amerikaan vraagt waar 'ie heen wil in Nederland, dan is het antwoord 'Amsterdam'." De HAL-vloot krijgt versterking. Nu is een achttal schepen in de vaart, te we ten: de Nieuw Am sterdam, Noordam, Westerdam, Statendam, Maasdam, Ryndam, Veendam en Rotterdam. Bij de Italiaanse scheepswerf Fincanie- ri heeft het moederbedrijf Carni val Cruise Line recent nog eens twee schepen besteld. Naar ver wachting wordt de eerste begin 1999 te water gelaten. Bij de Italiaanse scheepsbouwer wordt op dit moment hard ge werkt aan de zesde 'Rotterdam'. Dit 237 meter lange en 62.000 ton wegende vaartuig moet het vlaggeschip van de rederij wor- Tzrz den. Met 25 mijl per uur wordt het één van de snelste cruisesche pen. Het schip biedt plaats aan ruim 1300 passagiers. Ter verge lijking: de eerste 'Rotterdam' vervoerde in 1872 10 kajuitpas sagiers en 60 emigranten van Rotterdam naar New York. De nieuwe 'Rotterdam' ver vangt naar verwachting in okto ber 1997 zijn 38-jarige naamge noot die destijds bij de RDM is gebouwd. Wat er daarna met het oude schip gaat gebeuren is vooralsnog onduidelijk. Een projectontwikkelaar bekijkt de haalbaarheid van een terugkeer naar de thuishaven. Daar zou de afgedankte 'Rotterdam' kunnen dienen als hotel, museum en een- dags-cruiseschip. Door het schip aantrekkelijk te maken voor za- kendoeleinden kunnen wellicht investeerders uit het bedrijfsle ven worden gelokt. Belangstel lenden moeten 35 miljoen gulden - de sloopkosten - neertellen voor de 'Rotterdam'. Overigens zijn er volgens J. Oostrijck, voorzitter van De Lijn, ook plannen om de Maasdam een tweede leven te geven. Tijdens de oorlog ontmoette HAL-officier Riemeijer (links) prinses Juliana in Ottawa. In Engeland mocht hij koningin Wilhelmina vertellen dat Juliana 'er goed uitzag'. foto: met dank aan E.J.A RIEMEIJER 4 .4 Is de passagiers van boord zijn begint het werk voor vee! bemanningsleden pas echt. Het bedienend personeel bestaat voornamelijk uit Aziaten. Vanwege hun gevoel voor gastvrijheid, stelt de HAL-directie. w A Een werkgever als alle andere, op dat typische HAL-gevoel na Wet schoenendozen. Bestuursleden van De Lijn in vol ornaat. Vorig jaar lag de Maasdam nog afgemeerd aan de Willemskade. Een flinke opknapbeurt moet de ha! weer geschikt maken als cruiseterminal. De Statendam IV is in 1957 gebouwd bij Wilton-Fijenoord. In 1972 is het schip verbouwd. archieffoto SCHAART EN BUIJSE

Het Nieuwe Stadsblad | 1996 | | pagina 17