BEURSPLEIN 'Onherkenbaar geworden' Van kasteel Bulgersteijn tot winkelcentrum Beursplein 'Vernieuwd Beursplein uniek voor Europa' Feestprogramma Beurs Beursplein loterij Nieuwe namen Twee extra koopzondagen Dagkaart RET Chauvinisme na werkzaamheden WEGENER SIJTHOFF WEEKBLADEN DfcV nwr biEil 1^ DONDERDAG 29 AUGUSTUS 199635-1236 Het winkelend publiek kan met een beetje geluk een prijs in de wacht slepen bij de Beursplein loterij. Wie van donderdag 29 augustus tot en met zondag 1 september (15.00 uur) voor mi nimaal een tientje besteedt op het Beursplein, krijgt een lot. Op het lot vult de consument zijn naam, adres en telefoonnummer in. waarna het ingeleverd kan worden bij de klantenservice van V&D, C&A, de Bijenkorf en de Hema, bij Hennes Mauritz in de Mall of in de centrale hal van de ABN Amro bank. De trekking vindt plaats op zon dag 1 september om 15.00 uur op het openluchtpodium aan de Coolsingel. Hoofdinspecteur van de gemeentepolitie Rotter dam, de heer P. Homminga, ver richt de trekking van de belang rijkste prijzen. De hoofdprijs van deze loterij is een Suzuki Alto Sperit ter waar de van 12.995,-. De eerste prijs is een reis voor twee personen in de ABN Amro hete luchtballon, de tweede en derde prijs is een kleirentelevisie en de vierde en vijfde prijs een videorecorder. Verder zijn er nog diverse waar- decheques van de ondernemers op het Beursplein te winnen. De prijswinnaars worden bekend gemaakt op aanplakbiljetten in het winkelcentrum en in de huis- aan-huisbladen. Wie bij de trekking aanwezig is kan zijn of haar prijs direct in ontvangst nemen. Rotterdam is met de nieuwbouw rond Beursplein verrijkt met en kele nieuwe straatnamen. De verdiepte winkelstraat is, op voordracht van de straatnamen- commissie, gedoopt tot Beurs- traverse. De overdekte winkel straat, door projectontwikkelaar Multi Vastgoed betiteld als 'The Mali', heet voor de postbode en waarschijnlijk ook veel Rotter dammers 'Passage'. Nieuw is ook de naam van de hoge woontoren, in eerste in stantie Bulgersteynflat genoemd, maar inmiddels voorzien van het opschrift Schielandtoren. De officiële opening van het Beursplein op zaterdag 31 augustus wordt omlijst door een aantal feestelijke dagen. Op don derdag 29 en vrijdag 30 augustus zijn er festiviteiten, maar ook zondag 1 september krijgt een bijzonder tintje. Dan zijn name lijk alle winkels geopend. Wie er dit weekend niet bij kan zijn, of er geen genoeg van kan krijgen, kan op de twee volgende zonda gen terecht. Ook de zondagen 8 en 15 september zijn namelijk tot koopzondag bestempeld. De ge adviseerde openingstijd op zon dag is van 12.00 tot 17.00 uur. De RET geeft ter gelegenheid van de opening van Beursplein een speciale dagkaart uit. Die is op zaterdag 31 augustus en zon dag 1 september na afstempeling één dag geldig op alle RÊT-lij nen, uitgezonderd het nachtnet. De Beurskaart kost f 5,- voor volwassenen en f 3,- voor Pas 65 en kinderen van 4 tot en met 11 jaar. Verschillende diensten van de gemeente Rotterdam zijn van mening dat Rotterdammers lang genoeg in de rotzooi gezeten hebben. Met het vernieuwen van het Beursplein, de bouw van de Erasmusbrug, het renoveren van de Lijnbaan en de nieuwbouw en herinrichting van het Schouw burgplein is de stad tijdenlang één grote bouwput geweest. Deze werkzaamheden naderen nu hun voltooiing, het wordt weer leuk in de binnenstad. Om dit te benadrukken heeft het Ontwikkelingsbedrijf Rotter dam in samenwerking met bu reau Baas en Van Haastrecht een campagne op touw gezet om aan te geven dat er alle reden toe is om weer eens wat Rotterdams chauvinisme te tonen. Rotter dammers kunnen trots zijn op hun nieuwe centrum, is de leuze. Dezer dagen duiken billboards op met teksten die voorbijgan gers attenderen op de verbeterin gen in het straat- en stadsbeeld. '600.000 Rotterdammers gaan massaal naar de Beurs' is de eerste tekst en al overal te lezen. Marian en Robert uit Vlaardingen doen het winkelhart van Rotterdam een paar keer per maand aan. Ze zeggen voornamelijk op schoenen en kleding af te komen. 'In Vlaardingen is ook een prachtig winkelcentrum, maar het assortiment kleding en schoe nen is hier groter. Overige zaken schaffen we meestal in Vlaardin gen aan', verdedigt Marian (21) het stadshart in haar woonplaats. Ze vertellen nooit te hebben geklaagd over overlast van de bouwwerkzaamheden. 'De lusten en de lasten', reageert Robert lakoniek. 'Rotterdam heeft het wel rigoureus aangepakt, hè! Dat is wat anders dan oplapwerk. Rotterdam is onherkenbaar gewor den, in positieve zin bedoel ik natuurlijk.' 'Ik vind dat er sprake is van een compact winkelhart. De grootwinkelhuizen liggen goed bereikbaar bij elkaar. Prima voor mensen die slecht ter been zijn en voor ouderen.' Tot besluit heeft Robert ook een minpuntje: 'Ik had de overkapping van de verdiepte winkelstraat wat groter willen hebben. Het is nu zomer, maar straks breekt de koude, natte winter aan.' Wie over een paar jaar door de Beurstraverse wandelt zou haast vergeten dat het ooit an ders is geweest. Dat alles ooit gelijkvloers was. Dat het plein een grote parkeerplaats was. Dat het Beursplein eigenlijk er gens anders lag. Dat op de plek waar nu gewinkeld wordt het majestueuze kasteel Bulger steijn stond. Tegelijkertijd met de opening van het nieuwe Beursplein start in het Schie- landhuis een tentoonstelling over de geschiedenis van dit stukje Rotterdam. Van Bulger steijn tot Beursplein. Bulgersteijn werd gebouwd in de tijd dat Rotterdam niet veel meer was dan een paar huisjes langs de Rotte en een aanleg steiger. 'Bulgersteijn was een slecht gebouwd kasteel', vertelt conservator P. Grimm van het Historisch Museum. Ook rond 1300 speelde de zachte Rotter damse bodem de huizenbou wers al parten, maar was de kwaliteit van de fundering een stuk slechter. Gevolg was dat het kasteel al zo'n drie eeuwen later - eind zestiende eeuw - een trieste aanblik bood. Toen de laatste bewoners de deur achter zich dicht trokken viel definitief het doek voor Bulgersteijn. Begin zeventiende eeuw was Rotterdam uitgegroeid tot een stad die reikte van de Coolvest - na tussen 1913 en 1922 te zijn gedempt, omgedoopt tot Cool singel - tot wat nu het Oost plein heet. De stad werd door klieft door een hoog gelegen straat. Hoogstraat geheten. Van Bulgersteijn was inmiddels niet veel meer over dan de fun dering. Naast de ruïne werd het Spinhuis gebouwd. Rotterdam se misdadigers zouden er nog eeuwen verplicht vertoeven. Stadshart Begin deze eeuw was de omge ving van de Spinhuisstraat - ongeveer het huidige Beurs plein - hard op weg een stads hart te worden. Op de plaats waar nu het beursgebouw staat, stond de Academie voor Beel dende Kunsten. Daarnaast was het Erasmiaans Gymnasium gevestigd. Het Spinhuis werd gesloopt en maakte plaats voor Het Warenhuis. In 1928 zou de HEMA er zijn intrek nemen. Van een Beursplein was echter nog geen sprake. Althans niet op deze plek, want het toenma lige Beursgebouw en het plein lagen bij station Blaak. Dit veranderde toen architect J.F. Staal opdracht kreeg een nieuw Beursgebouw op de plaats van de academie te bou wen. Een groot antal gebou wen was al geslotpt toen het bombardement ir 1940 het gymnasium en De Passage met de grond gelijk makte. Het pas voltooide Beursgbouw was slechts licht beschaligd. Arche ologen maakten dnkbaar ge bruik van de moglijkheid om onder de puinhopa te speuren naar resten van Bügersteijn. Door het vernietipnde bom bardement was er opeens alle ruimte voor een plei. De eerste paal voor V&D giig de grond in, waarna vele paden in de typische wederobouw-stijl volgden. Het Beurplein deed lange tijd dienst alsparkeerter- reirt totdat in de jatn zestig de metro werd aanglegd. Het plein werd voetgangersgebied. Nog geen vijftig jaa na de we deropbouw ondegaat het Beursplein een twede meta morfose. Terwijl dekarakteris- tieke panden van onler meer de Hema en C A me de grond gelijk worden gemakt, zoeken amateurarcheologennaar spo ren uit het verleden Voor een professioneel onderoek gaat het allemaal veel te ael. Roter- dam kijkt niet graagachterom. De expositie over Bursplein is tot en met februari 1>97 te zien in het Schielandshui. sign uit Gouda dat het stede bouwkundig nusterplan maak te. De Architecen Cie in Am sterdam tekende voor de archi tectonische verüling in het ont werp voor de vinkelstraat, de passage, Kreyimorg, C A en de woontoren. De styling van het interieur en vormgeving en inrichting van htt wandelgebied is van de internationale ont werpgroep The Jerde Partners hip uit Los Angles. Opzet van plaitontwikkelaar Multi Vastgoed en ING Vast goed was een bljvend attractief winkelproject te:reëren met een vriendelijke omjeving en een aangenaam verblijfsklimaat. Daartoe zijn onder meer compu tergestuurde fonteinen aange legd in de verdiepte winkel straat, waar passanten geheid even bij stil blijven staan. Veilig en gastvrij Voor een veilig en schoon win kelgebied wordt zaterdag 31 augustus een convenant gecoör dineerde winkelbeveiliging Beursplein officieel onderte kend. Deze voor Nederland unieke publiek-private samen werking tussen gemeente, politie en ontwikkelaars behelst onder meer de inzet van in totaal dertig gastveiligheidsassistenten op Beursplein. Het zijn louter vrou welijke toezichthouders, die via een Melkert-baan in dienst zijn van Rotterdam Veilig en werken onder regie van de politie (basis eenheid Stadsdriehoek, politie post CS). De eerste groep van negentien gastveiligheidsassistenten is vo rige week begonnen en werkt in ploegendienst. De vrouwen ne men nu n< g c.eel aan een intro ductieprogramma. Komend weekend en tijdens de Wereldha vendagen zijn ze tijdens ope ningstijden van de winkels (ook op koopzondag) aanwezig op Beursplein. Onder het motto 'Rotterdam trekt de Beurs open' worden van donderdag 29 tot en met zondag I september tal van festiviteiten gehouden. Hoogtepunt is de officiële opening van het Beursplein door minister-president Wim Kok op zaterdag 31 augustus. Het eerste gedeelte van de opening is alleen voor genodigden en vindt plaats op het stadhuis. Vanaf 10.50 uur komt het gezelschap naar buiten en kan ook het publiek getuige zijn van de openingshandelin gen. Voorafgegaan door de negentig muzikan ten van Showband Beatrix gaan de geno digden te voet via de Coolsingel naar de trappen aan de Lijnbaanzijde van de ver diepte winkelstraat. Terwijl de stoet de trappen afgaat en naar het metrostation loopt, zijn er verschillende optredens van acrobaten, mime-spelers en andere artiesten. Ondertussen schieten confetti-kanonnen hun lading naar beneden. Onder de Coolsingel onthult burgemeester Peper een plaquette. Daarna gaat de stoet verder naar de trappen bij V&D, waar de minister-president een reusachtige beurs opentrekt. Uit de beurs stijgen goud- en zilverkleu rige munten op, waarna een groot dagvuurwerk volgt. Als klap op de vuurpijl stapt er een zeer bekende Nederlandse artiest uit de beurs die de heer Kok kort toezingt. Het Beursplein is dan officieel geopend. Voor het zover is, vrolijken verschillende looporkesten vanaf donder dag 29 augustus het Beursplein op. Op donderdag zijn er tussen 15.00 en 17.30 uur optredens te verwachten van de Rainbow Jazz Valenti nes. Op vrijdag 30 augustus treedt van 11.00 tot 16.00 uur de Sail Jazzband op. Daarna komen de Rainbow Jazz Valentines nog eens terug. Zij spelen, lopend door het winkelcentrum tot 21.00 uur. Op zaterdag 31 augustus, na de officiële opening, is er een optreden van De Vrolijke Druiven, een feestband van negentien personen. Zij spelen van 11.30 tot 17.00 uur en op zondag van 11.00 tot 15.00 uur. Op zaterdag worden er aan de aanwezige kinderen ballons uitge deeld. Op zondagmiddag 1 september is er een concert van de Bloose Brothers op een podium aan de Coolsingel. Het podium komt te staan op de plaats waar de directiekeet tijdens de bouw stond. De Bloose Brothers Revue is een vrolijk vervolg op de bekende film The Blues Brothers. Deze twee heren hebben met hun voorgangers van het witte doek gemeen dat ze onbehouwen, grof. grappig en gewaagd zijn. Niet alleen de Blues Brothers komen aan bod, er zijn ook imitaties te zien van Bill Clinton. Roy Orbison en Elvis Presley. De Bloose Brothers treden twee maal drie kwartier op: van 15.30 tot 16.15 uur en van 16.40 tot 18.30 uur. De traverse is niet alleen een veilige kruising onder de Cool singel, maar ook een perfecte aansluiting op andere belangrij ke winkelstraten als de Hoog straat en de Lijnbaan, die na een renovatie op 5 en 6 oktober fees telijk wordt heropend. Startsein Herman Brood beschilderde de eerste paal voor Beursplein, na dat burgemeester Peper op 21 juni 1994 die feestelijke pilaar in de grond had geheid. Voor pro jectontwikkelaar Multi Vast goed BV en het Consortium Beursplein v.o.fi, waarin deelne men ING Vastgoed, de gemeen te Rotterdam en Focas B.V., was dat het langverwachte start sein voor de nieuwbouw. Andere opdrachtgevers waren C&A, Kreymborg, Hema en Vroom- Dreesmann. Multi Vastgoed heeft samen met het consortium 230 miljoen geïnvesteerd. In to taal, dat wil zeggen met inbegrip van nieuwbouw van andere par tijen (zoals ook de RET voor metrostation Beurs en Burger King) gaat het om een bedrag van 550 tot 600 miljoen gulden. Architecten Architecten die bij het project betrokken waren, zijn T&T De- Rotterdam krijgt met het on herkenbaar vernieuwde Beursplein een winkelcentrum van internationale allure. 'Ik zou zo één-twee-drie niet kun nen verzinnen waar je iets dergelijks elders in Europa kan vinden', zegt R. Dasbach met duidelijk zichtbare trots. Dasbach is hoofd commercië le zaken van Multi Vastgoed, de projectontwikkelaar die verantwoordelijk is voor het realiseren van het Beursplein. 'We zijn al met al tien jaar bezig geweest met het ontwikkelen van het nieuwe Beursplein', vertelt Dasbach. 'De bouw is tweeën half jaar geleden begonnen, maar we zijn al twee jaar daar voor gaan filosoferen over de invulling, de kwaliteit en de branches. Daarbij zijn twee doel stellingen geformuleerd. Het Beursplein mocht absoluut geen herhaling van de Lijnbaan wor den en de winkels moesten voor een groot deel nieuw voor Rot terdam zijn. Daarin zijn we ze ker geslaagd. Vijftig procent van de winkels zijn bedrijven die zich hier voor het eerst vestigen.' 'Het kwaliteitsniveau dat we uit eindelijk hebben gehanteerd is 'gemiddeld/gemiddeld-plus'. Winkels waar iedereen moet kunnen kopen. Dus geen Cartier en Gucci, maar wel wat zaken met een bovengemiddeld kwali teitsniveau, om het geheel een chiquere uitstraling te geven. Kwaliteit moetje niet alleen zien als de kwaliteit van de produk- ten die je er kunt kopen. Het wordt ook bepaald door de snel heid waarmee de ondernemers zich aan de markt aan kunnen passen, het interieur van de za ken, de manier waarop er geëta leerd wordt. In de oude situatie was het Beursplein van een wat lager niveau dan de Van Olden- barneveltplaats aan de overkant van de Coolsingel. Daar heb je de Bijenkorf die toch als wat chiquer ervaren wordt dan de HEMA, V&D en C&A. In de nieuwe opzet is dat allemaal wat evenwichtiger verdeeld.' Verdiepte winkelstraat Met de aanleg van een verdiepte winkelstraat bestond het risico dat er een enge, donkere gang ontstond, maar niets is minder waar. 'De overzichtelijkheid is juist heel groot gebleven', zegt Dasbach. 'Als je er doorheen loopt, krijg je helemaal niet het gevoel dat je 'onder de grond' loopt. Je ervaart het als begane grond, het is echt een straat ge worden, compleet met bomen.' De 'Mali', officieel 'de Passage', is een winkelcentrum in een win kelcentrum. Met zijn drie etages en zijn gewaagde vormgeving is het één van de blikvangers van het Beursplein. Op het laagste niveau, met een ingang aan de verdiepte winkelstraat, komt een Het winkelhart van Rotter dam is volledig vernieuwd. De uitbreiding op en rond Beurs plein bestaat uit een verdiepte winkelstraat van driehonderd meter en zo'n zestig winkels met een winkeloppervlak van in totaal 7000 m2, nieuwbouw van Kreymborg (2430 m2), Hema (5800 m2) en C A (8800 m2). Verder behelst het project de renovatie van het pand van Vroom Drees mann (19.000 m2 met circa 8000 m2 nieuwe winkels), een overdekte winkelpassage met zo'n twintig winkels op drie niveaus (samen circa 4000 m2) en een woontoren met 108 huurappartementen. Daarnaast heeft ook de Bijen korf een ingang gekregen aan de Beurstraverse en werkt de RET aan een geheel vernieuwd en uit gebreid metrostation Beurs. nieuwe vestiging van Hennes Mauritz. Een winkel met een op pervlakte van 3500 vierkante meter, en dat terwijl er al een Rotterdamse vestiging is op de Lijnbaan. 'Dat geeft toch wel aan dat ze vertrouwen hebben in Rotterdam en in de locatie', zegt Dasbach. Op de begane grond komen nieuwe, kleinere winkels zoals Marlboro Classics, de Classic Horse Club en Kipling. Weer een verdieping hoger zit de volgende klapper: Virgin Megas- tore. 'Daar zijn we echt heel trots op. Dit filiaal wordt met z'n 1.500 vierkante meter ver koopruimte de grootste platen zaak van Nederland. Groter dan de Amsterdamse vestiging in Magna Plaza en met een bijzon der ruige architectuur.' Het is te vroeg om achterover te leunen, maar Dasbach maakt een innig tevreden indruk. 'Het is het grootste project dat we ooit gedaan hebben en het wordt het visitekaartje van Multi Vast goed. Ondanks het feit dat we hier praten over de hoogste hu ren van Nederland, zitten alle winkels al vol. Dat is heel bijzon der voor de huidige retail-markt. Ook terecht, denk ik, als je het aantal bezoekers bekijkt. Zelfs tijdens de verbouwing lopen hier nog zoveel mensen... Het valt niet zo op, omdat het gebied vrij ruim is, maar als je die allemaal door de Kalverstraat zou moe ten persen, dan staat het stil.' Marian en Robert uit Vlaardingen foto. LEUNIS VERUNQE Conservator Grimm met in de oorlog opgegraven aardewerk. Achter hem de originele gevangenisdeur van het Spinhuis. foto LEUNIS VERLINDE Niet alleen projectontwikkelaars, ook grootwinkelbedrijven en kleine ondernemers hebben de Beurs flink opengetrokken. foto LEUNIS VERLINDE Partijen steken miljoenen in winkelhart van Rotterdam RDasbach voor 'de gatenkaasaan de achterkant van dtPassage. lot PETER DE KIEVITH De eerste groep gastveiligheidsassistenten is komend weekend aan het werk op Beursplein. foto LEUNIS VERLINDE

Het Nieuwe Stadsblad | 1996 | | pagina 25