HOF VAN SPALAND Afluisterpraktijken. Hartelijk welkom Gratis parkeren voor iedereen Nu bij alle boodschappen sparen voor historische etsen Winkeliers glimmen van trots na ingrijpende opknapbeurt van zes miljoen gulden U-P i v"T HET NIEUWE STADSBLAD WOENSDAG 11 SEPTEMBER 1996 37-443 Zomaar wat gesprekjes, 'afgeluisterd' op een zaterdagmorgen als het winkelend publiek nietsvermoedend door het Hof van Spa- land wandelt. Zij: Wat kost dat parkeren hier nou? Hij: Niks. Zij: Hoe kan dat? Hij: Weet ik veel. Zij: Straks zit er een bon op de auto. Zullen wij wel weer hebben. Hij: Welnee, het is volgens mij echt voor niks. Zij: Ja. volgens jou. Dat zegt nogal wat. Hij: Zet jij dan volgende keer de auto weg. Meisje (een jaar of 7): Ik vind jou lief. Jongen (een jaar of 8): Meisje weer: Wat vind jij van mij? Jongen: Nou, daaaaaaggg (en fietst weg). Oudere broer 1: Ik heb ineens zin in een bakkie koffie. Oudere broer 2: Gaan we eerst naar Albert Heijn. want daar is 'ie gratis! Moeder: Mooi dat dak op het winkelcentrum. Denk je dat ze het hier ook open kunnen doen? Zoonlief: Nee ma, dat is alleen bij de ArenA in Amsterdam. Ma: Oh, jammer. Maar 't is toch mooi. Zoon: Ja, ma. Alle winkeliers in het Hof van Spaland heten hun klanten hartelijk welkom. Niet alleen tijdens de feestelijke herope ning van donderdag 12 tot en met zaterdag 14 september, maar natuurlijk ook als er weer 'gewoon' gewinkeld kan worden. Dus kom eens langs bij: Albert Heijn Deurloo's Poedelparadijs Leg's Kle- dingboetiek Herzilya Pizzacentrum Spaland Dijk shoorn Brillen Sigarenmagazijn De Bot Huize Brabant Maagdenberg Verlichting CD/Video Spaland 't Kruitvat Interieurverz. Spaland Gall en Gall Sima Sport Wilso Herenmode Marskramer Jamin Mai- son Van Wijk Hofland Delicatessen Van Heyst Slage rij Blokshops Milo Boekhandel Mercurius DA Drogist Dessing Waayer De Kaasboer Ver. van Erfpachters Rovato Van Haren Schoenen Engering Janse Heren mode Korsten Coiffures Hans Textiel Snel Reizen ABN/Amro Wijnhandel Barrique Lucas Boerdam Behang Papyrus Chem. Reiniging Centraal Sjoekis- hop Anders Kristal Kien Edah Passé Partout Pet's Place Van der Staay Versmarkt 't Oude Raedt- huys VSB Rabobank Kosten noch moeite zijn ge spaard bij de ingrijpende op knapbeurt van het Hof van Spaland. In 1979 werd het winkelcentrum in Schiedam- Noord geopend als opvolger van de noodgebouwen op het Bachplein. Want daar was het in '72 allemaal begonnen, met de Vegé, Zimmerman en Hof land. De wijken Woudhoek en Spaland waren toekomstmu ziek, Groenoord telde nog maar net mee. Een mooi mo ment om nu eens bij te praten met vier leden van winkeliers vereniging Spaland: voorzitter Anne Krijger, penningmeester Ger van Gastel, promoter Jan Bosman en medewerker Ruud Aret. Hoewel ze net enige maanden hebben moeten manoeuvreren tussen hopen zand, bouwmateri alen en immense vrachtwagens zit de stemming er nog goed in. Het viertal kijkt dan ook hoop vol uit naar de heropening van het Hof van Spaland. Brandweer „Natuurlijk heeft het veel geld en energie gekost, maar vrijwel iedereen vindt het resultaat prachtig", zegt Ger van Gastel van de Rabobank. Aanvankelijk lagen er drie plannen op tafel, waaruit tenslotte dat van de Vlaardingse architect Verhoeff werd gekozen. De totale kosten van de face-lift bedragen zes mil joen gulden. Niemand verbloemt dat Albert Heijn het leeuwendeel van de kosten voor z'n rekening heeft genomen. „We waren het er ei genlijk al langer over eens dat het winkelcentrum flink moest worden gerenoveerd", aldus Anne Krijger van Huize Bra- bant. „Normaal moet dat iedere acht a tien jaar. Als je dus bij ons rekent vanaf 1979 heeft het veel langer geduurd. Maar toen Al- bert Heijn eenmaal bekend maakte hier fors te gaan uitbrei den, ging het allemaal heel snel. Alleen door de veiligheidseisen van de brandweer is misschien wat vertraging 'opgetreden. Want als je met een overkapping gaat werken zoals wij nu doen, zijn ze uitermate streng." Jan Bosman van Janse Heren mode benadrukt dat ook de wat achterblijvende groeicijfers van Woudhoek en Spaland mogelijk vertragend hebben gewerkt. Verkeer „De gemeente had ons voorgere kend dat we al halverwege de jaren tachtig een achterland zou den hebben van zo'n 30.000 in woners. Maar er bleken veel minder gezinnen naar Woud hoek en Spaland te verhuizen dan was voorzien; er vestigden zich vooral veel tweepersoons huishoudens. Na die vijf jaar woonden er pas 20.000 mensen in ons afzetgebied. Dat heeft sommige winkeliers natuurlijk ook aan het denken gezet." Verder heeft het gemeentelijk verkeersbeleid de ondernemers parten gespeeld. „Zou er een tram naar Schiedam-Noord ko men. een metro, een sneltram, een doorgaande autoweg? Het heeft lang geduurd voordat daar duidelijkheid over ontstond. Achteraf zijn we uiteraard hart stikke blij met de prima verbin dingen die nu tot stand zijn ge komen. Het Hof van Spaland is het best bereikbare winkelcen trum uit de omtrek, zowel per auto en fiets als met het open baar vervoer." Praatje „En dat het Hof van Spaland zo goed te bereiken is, zie je elke dag", merkt Ruud Aret van boekhandel Mercurius op. „Mensen komen hier niet alleen om te winkelen en boodschap pen te doen, maar ook vanwege de sociale contacten. Sommige bezoekers zie ik meermalen per dag langskomen, zomaar even het winkelcentrum doorwande len. Gezellig een praatje maken, waar zie je dat nog?" Anne Krijger vertelt wat dat be treft een passende anekdote. „Tijdens de renovatie spraken enkele klanten mij aan. Waar zijn de banken gebleven, vroe gen ze. De banken, zei ik. Die hebben we hier toch al. De Ra bobank, VSB, ABN/Amro... Maar dat bedoelden ze niet. Ze doelden op de zitbankjes, waar ze heerlijk konden uitrusten. Vanwege de werkzaamheden moesten die bankjes even wegge haald worden, vandaar. Maar ik kon die mensen tot hun opluch ting geruststellen, de banken zouden gewoon terugkomen." Assortiment Het viertal benadrukt dat het Hof van Spaland een winkelcen trum wil zijn voor alle Schie dammers. „Ér is hier sprake van een zeer uitgebreid assortiment, in meer dan vijftig winkels zeer compact bijeengebracht. Van su permarkten tot schoenenzaken, van behang tot drank en van brillen tot kleding in alle prijs klassen. We hebben meer dan genoeg gratis parkeerruimte en de entrees werken zeer uitnodi gend. Een ieder die hier langs komt, wordt erdoor naar binnen gezogen. Zo mooi is het gewor den, horen we regelmatig. Wat wil je als ondernemer nog meer?" Alles is dus klaar voor de feestelijke heropening. „Geen twijfel mogelijk", klinkt het bij na in koor. Beste Schiedammers, het is al weer veertien jaar geleden dat het winkelcentrum Hof van Spaland in gebruik werd genomen. Na een opknapbeurt en een flinke uitbreiding zal dit winkelcentrum op 12 september opnieuw worden geopend. Door de realisatie van nieuwe woonwijken in Woudhoek-Noord en later Spaland werd de druk op de bestaande winkelcentra in Noord steeds groter. Het winkelcentrum Hof van Spaland bood een grote variatie aan winkels. Hierdoor waren de inwoners in het noordelijke stadsdeel voor de dagelijkse inkopen niet meer direct aangewezen op het centrum van Schiedam. Anderhalf jaar geleden werd het winkelcentrum uitgebreid met een tweede supermarkt, een kledingzaak en een tweetal kleinere winkels. Dit bood de consument extra keuze. In diezelfde periode groeide ook Albert Heijn uit haar jasje en vond dat zij de consument in een nieuwe winkel meer confort kon bieden. Bij de plannen die daaruit voortkwamen is toen ook de parkeerge legenheid ter discussie gekomen. Door toenemende bevolking in Noord bleek deze onvoldoende. Hierdoor ontstond er meer parkeerdruk aan de noordzijde van het winkelcentrum en naar de dorpskern van Kethel. Reden voor maatregelen en extra parkeer gelegenheid aan de Zwaluwlaan. Ook het winkelcentrum bleek toe aan een opknapbeurt. Om het winkelcentrum aantrekkelijk te houden voor het publiek en om de concurrentie vanuit het centrum en omliggende gemeenten op te vangen, moest er iets gebeuren. Dit alles heeft geresulteerd in het bebouwen van het bestaande parkeerterrein met een nieuwe supermarkt en extra winkels. Daarboven kwam een parkeergarage in twee lagen. De bestaande overkapping werd vernieuwd en gemoderniseerd. De winkeliers zijn daarbij bereid geweest de extra kosten voor verlich ting binnen het winkelcentrum voor hun rekening te nemen. De gemeente is er in geslaagd met de geldmiddelen die beschik baar waren te zorgen voor een vernieuwing van de bestrating en nieuw straatmeubilair, zoals banken, fietsklemmen ed. Het geheel is tot stand gekomen in nauw overleg tussen winkeliers en gemeente. Dit is een goede zaak en het resultaat is er dan ook naar. De omwonenden worden bedankt voor hun geduld in de periode van overlast als gevolg van parkeren en de bouwactivitei ten. Voor de inzameling van glas is een aardige oplossing gevonden. Automobilisten kunnen vanuit de parkeergarage hun afvalglas direct kwijt in een grote container die in de bebouwing is opgenomen. Een goede oplossing die zeker navolging verdient en geleidelijk de niet altijd even fraaie en soms zelfs ontsierende glasbakken aan het zicht zal onttrekken. Met deze uitbreiding en renovatie beschikt Schiedam-Noord thans weer over een modern en goed uitgerust winkelcentrum. Ik wens de winkeliers dan ook een goede toekomst en het winkelend publiek veel koopplezier. R. Scheeres burgemeester van Schiedam Een van de blikvangers van het Hof van Spaland is ongetwij feld de volledig vernieuwde ves tiging van Albert Heijn. Op de plek waar zich eerst de parkeer plaats bevond, staat nu een im mens AH-filiaal. En dat is nog niet alles, want daarboven is een parkeergarage gebouwd. I De inrit zit aan de Zwaluwlaan, waarna twee verdiepingen plaatsbieden aan ruim 160 au to's. Gratis, wel te verstaan! „Met twee liften kunnen bezoe kers heel eenvoudig vanuit de garage naar het winkelcentrum komen", zegt AH-vestigings- manager A. Kuipers. „Het toezicht in de garage be- Irust bij de winkeliers gezamen lijk. Samen houden wij een oogje in het zeil. Dat werkt prima." De openingstijden van de par keergarage, die officieel oncler Ahold Vastgoed valt, lopen pa rallel met die van Albert Heijn. Met dien verstande dat bezoe kers na sluitingstijd bij AH een half uur extra de tijd hebben om met hun wagen de garage te verlaten. De openingstijden van de par keergarage zijn dus: maandag tot en met woensdag van 08.00 tot 20.30 uur, donderdag en vrijdag van 08.00 tot 21.30 uur en zaterdag van 08.00 tot 18.30 uur. Overigens kunnen bezoekers aan het Hof van Spaland hun auto ook parkeren aan de ach terzijde van het winkelcentrum (bereikbaar via de Schiedamse- weg). Daar bevinden zich enkele tien tallen parkeerplaatsen. Ook gratis! Tijdens de heropening van het Hof van Spaland starten de win keliers ook een spectaculaire ac tie. Bij elke aankoop van mini maal tien gulden ontvangt de klant namelijk een spaarzegel. Wie vijftien zegels heeft ver gaard, kan deze inwisselen tegen een prachtige, historische ets van de hand van Hans van der Sloot. Er zijn drie etsen beschikbaar, te weten van de Korenbeurs, de Lange Haven en Kethel. Maar let op: de oplage is gelimiteerd. „Schiedammers houden van hun stad", zegt historicus Hans van der Sloot. „En vooral van de monumentale beelden daarin. Dat was ook de reden om te kiezen voor drie bijzondere ge zichtspunten als onderwerp voor tekeningen waarmee de winke liers van het Hof van Spaland hun bezoekers willen verrassen." „Van de Korenbeurs bestaan na tuurlijk meerdere afbeeldingen, maar weinige geven de Beurs zo gedetailleerd weer tegen de ach tergrond van de Korte Haven. Datzelfde geldt voor de tekening waarop de door Bordewijk ge roemde bocht van de Lange Ha ven in alle schoonheid is weerge geven. En ook voor het bijzon dere stukje van het oude dorp Kethel tegen het decor van de nieuwbouw." De stijl waarin de tekeningen zijn uitgevoerd, maakt dat ze niet zonder meer gereproduceerd kunnen worden. De handtech- niek is nog altijd even fijner dan de camera kan registreren. Ook de lithografie berust daarom op handwerk, evenals het afdruk ken ervan. „Hoe verfijnd de te keningen zijn opgebouwd, wordt duidelijk wanneer ze van heel nabij of met een vergrootglas worden bekeken", legt Van der Sloot uit. „Geen detail is over het hoofd gezien of verwaar loosd. Dat maakt de tekeningen van de Lange Haven, Koren beurs en Kethel tot heel bijzon dere documenten voor een ieder die geboeid is door de schoon heid van Schiedam." "Hof van Spaland gezelligste en best bereikbare winkelcentrum van hele stad' Oe klanten u-orden met open armen ontvangen in het ruime winkelcentrum. Alle klanten kunnen hier een plaatsje vinden. Een van de tekeningen van Hans van der Sloot, namelijk het oude dorp Kethel tegen de achtergrond van nieuwbouw in Groenoord.

Het Nieuwe Stadsblad | 1996 | | pagina 25