SCHIEDAM Brandersfeesten '96 tot en met zondag 29 september Prijswinnaars Gondelvaart l OCTOPtfS H HET NIEUWE STADSBLAD WOENSDAG 25 SEPTEMBER 199639-1442 ,Ar,}C rsmmrnm bic MS MPtL z'n best is: volop muziek, over volle tcrassen en vooral veel vro lijke én bezige stadgenoten. De Gondelvaart Het is de perfecte opmaat voor wat toch beschouwd wordt als het hoogtepunt van het ope ningsweekend: De Verlichte Gondelvaart. Alleen al aan de grote hoeveelheid belangstellen den is de populariteit van dit fenomeen af te zien. De belang stelling ervoor lijkt ieder jaar te groeien. Zwart van de mensen, van jong tot oud, ziet het ruim voor aanvang al op de Lange Haven. Veelzeggender nog dan de drukte is de sfeer die er hangt. Ondanks het massale karakter weet deze publiekstrekker haar grootste charme, de gezellige ge moedelijkheid, vast te houden. De ruim 25 deelnemers - van de watersportverenigingen tot jeugdvereniging Eldos, Stichting Lentefeest en de Nutsbedrijven (tevens sponsor van en motor achter het watersportweekend) - maken er weer een fascinerend schouwspel van. Goede wijn be hoeft geen krans, maar in feite verdienen ze stuk-voor-stuk ver melding: de UFO, de Trollen boot, de Ark van Noach, de varende kinderboerderij, het in dianendorp. Het publiek geniet, maar de jury onder voorzitter schap van wethouder Wiegman heeft het moeilijk. De niveauver schillen zijn uiterst gering. Na langdurig beraad wordt uitein delijk watersportvereniging De Nieuwe Haven met de 'Radar- boot' als winnaar aangewezen. Voor het eerst in de geschiedenis van de Gondelvaart moet De Nieuwe Waterweg, ondanks de spetterende Braziliaanse show, genoegen nemen met de tweede plaats. Als er al teleurstelling over de uitslag is, dan is die meteen bij de prijsuitreiking al weggeebd. De parade van de bo ten op zondag is één groot eens gezind feest. Mari Dingenouts als ONS-medewerker, initiatief nemer van het eerste uur en coördinator van het watersport weekend, is dan ook een tevre den man. „Volgens officiële schattingen heeft alleen De Gon delvaart zo'n 40.000 belangstel lenden getrokken, dus weer meer dan in '95. Mij persoonlijk doen getallen weinig. En ook hecht ik zelf niet zoveel waarde aan de discussie over welke aflevering SCHIEDAM De 13de af levering van De Brandersfees ten start zaterdagochtend on der een bijzonder gunstig ge sternte. Het is wel wat frisjes, maar de lucht oogt strak blauw. In alle vroegte is al duidelijk, dat de aangekon digde regen - spelbreker bij uitstek - zal uitblijven. Die welwillende houding van de weergoden moet een meeval ler bij uitstek zijn voor orga nisatoren van en deelnemers aan het watersportweekend. Die onbewolkte hemel ver- drijft in een klap de zenuwen over het al of niet doorgaan van de verschillende activitei ten. De stemming in de plaat selijke grachtengordel is daar door van meet af aan ont spannen. Alleen de branders knecht, het eigenlijke 'feest varken' van het evenement, staat er wat verdrietig en een zaam bij voor de korenbeurs. De voortekenen lijken er dan ook even op te wijzen, dat de happening ditmaal in het teken zal staan van 's lands grootste brouwer en daarmee van de commercie. Achteraf bezien is die angst van de noeste am bachtsman begrijpelijk, maar wél geheel overbodig. De onbet wiste hoofdrol is ook deze 'onge lukseditie' weggelegd voor Schiedam, haar rijke historie, haar nieuw elan en vooral haar inwoners Het verenigingsleven in de breedste zin van het woord laat zich van de meest betrokken en enthousiaste kant zien. Het publiek rukt in grote getale uit; niet om de verveling te verdrij ven, maar om plezier te maken. Met de start net achter de rug kunnen De Brandersfeesten '96 dan ook eigenlijk al niet meer stuk. Risico Bij het officieuze begin, het ver trek van de Oldtimer Motortoer bij de Oude Sluis, wordt meteen al de toon gezet. Ronkend staan ze klaar, de glanzend opgepoet ste machines. Hoe goed onder houden ook, aan deze scheurij zers zijn vele barre kilometers af te zien. Ook de berijders zijn een slag apart. Geen jongens met een hoog chippendale-gehalte en nauwelijks knaap af, maar man nen en een enkele vrouw gepokt le opening zal plaatsvinden. Daarvoor is De Risico inge huurd. Dit dieselscheepje doet haar naam eer aan en oogt niet echt zeewaardig. Toch stappen de twee bestuurlijke toppers en de genodigden zonder enige zichtbare aarzeling aan boord. En het moet gezegd: dat "houdt- ze het-of-houdt-ze-het-niet' ge voel geeft het tripje voor de toe schouwers aan de kant wel een extra dimensie. Stijlvast Veilig aan wal wordt de groep notabelen bij De Gekroonde Brandersketel verwelkomd door het Shantykoor. Ook deze ont vangst is stijlvast. In plaats van een gelikte groep zangers pak- kie-deftig en keurig in het gelid, staat daar een 'zootje ongere- SCHIEDAM Alle deelne mers aan de Verlichte Gondel vaart van afgelopen zaterdag verdienden een prijs. De jury had ook dit jaar weer de moei lijke taak om te kiezen. Na rijp en intensief beraad rol den uiteindelijk de volgende winaars uit de bus: ★Sponsorschepen 1. Trollenboot van Haven dienst 2. Modeshow van de Nieuwe Passage 3. Rode Kruisboot ★Jeugd 1. De vliegende schotel 2. Alle eendjes zwemmen in het water van de scouting ★Verlichte schepen 1Havenbedrijf Rotterdam 2. Lentefeest Schiedam 3. Melchior van De Schie ★Thema-schepen 1. De Whizz van De Nieuwe Waterweg 2. De Ark van Noach van kin derboerderij De Gorzen i.o. en gemazeld door het leven zelf. Gestoken in leer dat ook duide lijk de sporen draagt van de tand des tijds imponeren ze evenzeer te voet als stevig op het zadel gezeten. Ook burgemeester Scheeres en wethouder Aad Wiegman, tradi tiegetrouw intensief bij de Bran dersfeesten betrokken, kunnen het af zonder statussymbolen. Als het even kan vervoeren ze zich liever per benenwagen dan per luxe bolide. Zó ook nu. Bijna ongemerkt komen ze aangewan deld en voegen ze zich bij die eerste feestgangers, op dit vroege tijdstip vooral nog organisato ren en deelnemende waterspor ters. Het is de bedoeling, dat het gezelschap per boot vervoerd wordt van de Oude Sluis naar het Gedistilleerd Museum aan de Lange Haven waar de officië- of welke boot nu de mooiste was. Het was gewoon weer een geweldige happening. Ik heb veel positieve reacties gehad. Ei genlijk is het enthousiasme waarmee de hele watersportwe reld - met in haar kielzog tal van andere verenigingen, de gemeen te en de ONS - zich nu al voor de elfde maal inzet voor de stad al veelzeggend genoeg. Schiedam verdient zo'n grote gemeen schappelijke betrokkenheid ook. Wat dat betreft ben ik heel chau vinistisch. Het feestgedruis is even wat getemperd om tegen het weekend weer in alle hevig heid los te barsten met onder meer een blues-night op zater dag en natuurlijk de zondags markt. De Brandersknecht is de jongste niet meer en kan de tus sentijd goed gebruiken om even bij te komen van de vermoeienis sen. Maar de oplettende voorbij ganger zal zien dat de kromge trokken held uit de plaatselijke historie glimlacht. 3. Octopus van De Schie ★Verenigingsschepen 1. Radarboot van De Nieuwe Haven 2. Braziliaanse Show van De Nieuwe Waterweg 3. Tropisch Feest van Water sportvereniging Oud Delfsha- ven uit Rotterdam. geld' van het type ruwe bolster blanke pit. Maar hoe passen hun zeemansliederen over diep men selijk leed, heimwee, verloren liefdes en drankgebruik juist bij deze plechtigheid aan de voet van het karakteristieke pand. Binnen worden de jeneverglaas jes gevuld voor de gebruikelijke heildronk. Buiten noemt burge meester Scheeres de Branders feesten 'telkens opnieuw een avontuur'. Watersportvereni ging De Nieuwe Haven de abso lute winaar.van een hele reeks Gondelvaarten, geeft noodge dwongen de wisselwimpel in be heer aan wethouder Wiegman. Ondanks de ongedwongen sfeer, de grappen over en weer is even de spanning voelbaar of de titel geprolongeerd zal worden. De concurrentie belooft immers ge ducht te zijn. In snel tempo wordt het drukker in het centrum dat deze dag op Ondertussen maken de organisa toren van de waterspelen in de Lange Haven - De Rode Valken, Eldos, Scouting en het Zeeka- detkorps - zich op voor twee lange drukke dagen. Hun pro gramma omvat ondermeer boeg sprietlopen, schotsiedribbelen, pikhaakhangen en vlottenrace. Zelf hebben ze alle benodigde attributen in elkaar gezet, wat een gigantische klus moet zijn geweest. Het resultaat is er dan ook naar. Kijken is net zo leuk als meedoen. Datzelfde geldt voor de activiteitenmarkt - lief hebbers kunnen er zelfs duiken en klimmen - die de afdeling Sport en Recreatie van de ge meente in de Lange Kerkstraat heeft neergezet. -i I

Het Nieuwe Stadsblad | 1996 | | pagina 9