SCHIEDAM Nieuwe concept bluesnight kan meteen in de ijskast bijgezet WOENSDAG 2 OKTOBER 199640-1442 HET NIEUWE STADSBLAD Mfvs* SCHIEDAM Geen stad, behalve Schiedam, die de be langrijkste verkeersader lam legt voor een kermis. Die maatregel alleen al is teke nend voor het belang, dat tot op hoog gemeentelijk niveau aan een feestelijke publieks trekker wordt gehecht. De start van de Branderfeesten, het Watersportweekend vori ge week, leek het bestuurlijk enthousiasme volledig te rechtvaardigen. Ondanks het veelbelovende begin eindigde de 13de editie van het septem- ber-evenement met een dom per. En dat lag niet alleen aan het weer. De formule van de Zondagsmarkt is duidelijk aan slijtage onderhevig; het veelgeroemde 'nieuwe con cept' van de Bluesnight kan maar het best meteen weer in de ijskast worden bijgezet. Aan de bezoekers-aantallen heeft het niet gelegen. De stad is zowel zaterdag als zondag bom vol. Maar van de aanvankelijk nog verwachtingsvolle gezichten druipt al snel de verveling af en de stemming is uiterst mat. In vergelijking met zo'n sfeerloze happening is de buis-thuis een bruisend alternatief. Veel be langstellenden houden het dan ook bliksemsnel voor gezien. De positivo's die blijven hangen, putten massaal de gezelligheid uit grote hoeveelheden bier, heel toepasselijk geserveerd in plastic bekertjes. De voortekenen zijn zaterdagavond nog zo'gunstig bij aanvang van de met veel tam tam aangekondigde Bluesnight. De temperatuur is ongekend mild en de maan vol. Het pu bliek lijkt in de 'mood' om zelfs met weinig genoegen te nemen. Maar zelfs dat is de stappers niet gegund. Het muzikale geweld op de drie grote podia heeft zo on geveer het niveau van een gemid delde karaoke-wedstrijd. De paar zaken die binnen wel een goede band hebben staan - zoals Van Diggelen, De Unie en Podi um - kunnen het gemis aan swing in het stadshart niet com penseren. De organisatoren mo gen blij zijn dat het alom voelba re ongenoegen niet wordt afgere ageerd op winkelpuien en straat- meubilair. Alleen de deur van het oude stadhuis moet het ont gelden. Het bordes ervoor doet dienst als openbaar urinoir. Hapklare brokken De Zondagsmarkt, die voor een knallende afsluiting had moeten zorgen van het evenement, biedt bijna minder kwaliteit en gezel ligheid dan de gewone vrijdagse. Veel braderaria, prullaria en hapklare brokken in de junk- foodsfeer. Slechts hier en daar lukt het een stand de aandacht van het publiek voor korte tijd vast te houden, omdat er niet de doorsnee artikelen verkocht worden. Dat is het geval met 'De Stille Kracht', waar men nieuws gierige Schiedammers probeert te overtuigen van de heilzame werking van flesjes met genees krachtige kruiden. Mensen met spit, stijve nek en andere kwalen zouden er baat bij vinden. Geke ken wordt er veel, gekocht wei nig. Het verkooppraatje heeft blijkbaar al voldoende genezend effect. Bij de stand van de St. Liduina- basiliek worden spullen te koop aangeboden, bestemd voor de restauratie van het monumenta le gebouw; waxinelichtjes, maar ook stropdassen, een bouquet van zes tulpen, prentbriefkaar ten en dozen met wijn. De res tauratie van de kerk is in de tweede fase beland. Maar er zul len nog heel wat sleutelhangers verkocht moeten worden, wil het tekort als gevolg van de renova tie, dat nu is opgelopen tot zo'n 1,5 miljoen gulden weggewerkt zijn. Oplegger Een kraampje met woondecora ties gemaakt van gips, is temid den van het aanbod een topper. Een medewerkster van het be drijf uit Hendrik Ido Ambacht, vertelt dat deze versierselen een trend zijn van de laatste twee jaren. Liefhebbers kunnen de gipsafgietsels, zoals zonnetjes, maantjes en strikjes, ook onafge- digt voorbijgangers aan om mee te komen trommelen. Slechts heel aarzelend geeft een enkeling gevolg aan de oproep. Het afval op straat heeft dan al onaanvaardbare vormen aange nomen. Middenstanders klagen ondanks de extra drukte steen- en-been. Winkelcentrum De Nieuwe Pas sage, dat een jaar bestaat, heeft zijn deuren ook geopend op deze herfstige zondag. In de hóóp dat daar meer te beleven valt, ver dringen de mensen elkaar om binnen te komen. Bij de ingang puilen de prullenbakken uit van de folders, die iedereen her en der in hun handen gedrukt heeft gekregen. Bij de speelgoedwinkel worden goede zaken gedaan. De verkoper heeft er een kleur van gekregen. Net als dat jongetje, dat zijn nieuwe aanwinst stevig tegen zich aangeklemd houdt. „Nu wil je zeker meteen naar huis?" veronderstelt zijn moeder hoopvol. Ruud Pillard, VVV-direkteur en voorzitter van de Stichting Bran dersfeesten, schat het aantal be zoekers op 150.000. Hij zegt 'met tevredenheid terug te kijken op afgelopen week' en 'geen nood zaak te zien om de dit jaar ge hanteerde formule aan een be zinning te onderwerpen'. Vooral het nieuwe concept van de Blues-night heeft volgens de VVV-direkteur 'goed gewerkt'. Voor de afgelasting van het vuurwerk op zondagavond heeft Pillard een verklaring waaraan in elk geval door niemand te tornen valt: „Het waaide te hard." werkt kopen en dan thuis zelf Op de Grote Markt, staat naast Opmaat, een oplegger waar het dio Schiedam hun kunsten ver- beschilderen. een stand van Muziekcentrum Nederlandse Rode Kruis en Ra- tonen. Een presentatrice moe- Ze zij n weer voorbij De Brandersfeesten Brandersfeesten lopen met sisser af t.

Het Nieuwe Stadsblad | 1996 | | pagina 7