SCHIEDAM ORANJE Metro-aanleg van start Tuincursus Thurlede Zon half achter maan Grote prijzen voor kleine ontwerpers IC GAK.O 1 gak^o FASHION 1 Spanningen te lijf Oudste stadspark van Nederland heeft evenveel fans als omwonenden Pianomuziek Najaarsschouw sloten en kaden 16.95 16.95 *c Voorronde popprijs Dialezing over inspiratie Het Nieuwe Stadsblad HET NIEUWE STADSBLAD WOENSDAG 16 OKTOBER 199642-1441 SCHIEDAM Voor stadgeno ten die regelmatig te kampen hebben met slaapstoornissen, stress, concentratieproblemen en klachten waarvoor geen aanwijs bare lichamelijke oorzaak is, wordt een cursus georganiseerd. In acht wekelijkse bijeenkom sten wordt de deelnemers geleerd beter om te gaan met spannin gen. De cursus is opgezet door Maatschappelijke Dienstverle ning Nieuwe Waterweg en vindt plaats op donderdagavond in het bureau aan de Van Swinden- singel 40. Albertine Mekelholt en Ank de Munck zijn de bege leiders. De kosten bedragen 35 gulden, aanvang 31 oktober. Meer informatie en/of aanmel ding via telefoonnummer 4731033. WATERWEG Het Hoog heemraadschap houdt in ok tober en november de jaar lijkse najaarsschouw van slo ten, dijken en kaden. Tijdens deze schouw wordt gecontro leerd of eigenaren wel vol doen aan hun onderhouds verplichting ten behoeve van een goed functionerende wa terhuishouding en een goede instandhouding van de wa terkering. Vanaf 21 oktober wordt gekeken naar de meest belangrijke watergangen, vanaf 4 november zijn de slo ten aan de beurt. In geval van overtreding krijgt de eigenaar veertien dagen de tijd om alsnog aan zijn onderhoudsverplichting te voldoen. Blijkt bij de her- schouw dat dit niet is ge beurd, wordt proces-verbaal opgemaakt en start een pro cedure, waarbij het onder houd door Delfland wordt uitgevoerd op kosten van de overtreder. Overigens zijn de boetes voor nalatigheid in het onderhoud fors gestegen. Om mensen meer te motiveren aan hun verplichtingen te voldoen, is het boetebedrag verviervou digd tot honderd gulden. SLIJTERIJ/WIJNHANDEL 'n borrel van klasse voor een lage prijs Jonge jenever Oranje per liter Vieux Oranje per liter U belt. wij bezorgen! Oranjestraat 8-10-12-14 Telefoon 4265997 1.300.000 (010) 4.699.911 (010) 4.699.444 (010) 4.699.611 NS SCHIEDAM Deze week is een begin gemaakt met het bouw rijp maken van de plek waarop in de toekomst metrostation Troelstralaan zal verrijzen. De voorbereiding gaat gedeeltelijk ten koste van het groen. In totaal moeten 37 bomen wijken voor de uitbreiding van het openbaar vervoer. Hiervan worden 18 gerooid en de rest wordt verplaatst. Verder worden struiken verwijderd, het gras van het park gefreesd en wordt een tijdelijke waterverbin ding tussen de vijvers in het park en achter de Burgemeester Honnerlage Gretelaan tot stand gebracht. Voorts wordt onder de Troelstralaan de bestaande verbinding tussen de vijvers afgeslo ten. Recht tegenover de Honnerlage Gretelaan wordt een inrit voor werkverkeer aangelegd. Om het metrostation op een stevige ondergrond te bouwen, wordt een dikke zandlaag aangebracht die de onderliggende grond samen moet persen. Het zand wordt in lagen van 1 meter gestort. Dit gebeurt met tussenpozen zodat onverwachte zettingen of verschuivingen van de grond weinig kans krijgen. Het zandtran- sport dat vier maanden zal duren loopt via de Burgemeester van Haarenlaan en Troelstralaan. Hierna staat dit ophoogwerk een jaar stil om verdichting van de grond te bevorderen. Na het inklinken van de bodem wordt een gedeelte van het zand weer verwijderd. Door de aanleg van het metrostation wordt de ligging van de vijver verplaatst in de richting van de Rijnmondschool. Op deze plek moet straks het nieuwe metro-station verrijzen. r 4-J m SCHIEDAM In café Podium op de Lange Haven 28 wordt vrijdag 18 oktober de eerste voorronde gehouden van de strijd om de Schiedamse Pop prijs. Deze wedstrijd is een initi atief van de organisatoren van het Plantagefestival, Auke Pol en Dick Makelaar. De competi tie biedt de twee de kans om een betere selectie te kunnen maken uit het overstelpende aanbod van liefhebbers die willen deelne men aan het festival. Bands krij gen de gelegenheid om op te treden voor publiek. De competitie bestaat uit vier voorrondes (op 18 oktober; 1,15 en 29 november en op 6 decem ber) ingedeeld naar muziekgen res. De halve finales zijn gepland op 17 en 24 januari. De grote finale valt op 7 februari. Aan staande vrijdag komen in Podi um de categorieën punk en grun ge aan bod. SCHIEDAM Meteen bij binnenkomst springt de che que al in het oog. Hoog op de fraai houtbewerkte schoor steenmantel staat hij te pron ken, bij Liesbeth Fluiter-Kuij- venhoven thuis. Zij is secreta ris van Bewoners- en Belan genvereniging De Plantage, die één jaar bestaat. De Sti muleringspremie, groot 3000 gulden, kreeg de jonge bewo nersvereniging van het wijk en buurtbeheer Zuid als belo ning voor de vele activiteiten die de afgelopen periode wer den ontplooid. Het geld zal besteed worden aan een kunstwerk in het park, de toe komstige fontein, of voor een speeltoestel voor de kinderen. Hierover zal nog overleg ge voerd worden met de leden vergadering. De eerste verjaardag werd ge vierd met een bijeenkomst In den Rooie Koffer aan de Tuin- laan. Hiervoor waren vertegen woordigers uit de politiek, de ambtenarij en andere bewoners organisaties uitgenodigd. De Plantage opgericht in september 1995, heeft op dit moment ruim 160 leden. Dat is omgerekend ruim 70% van omwonenden van het oudste stadspark van Neder land, dat omgrensd wordt door Plein Eendragt, Lange Nieuw- straat, Tuinlaan, Makkerstraat en Hooikade. Het beleid van de vereniging berust op twee pijlers; belangenbehartiging en sociale structuur. Binnen de organisatie zijn vijf werkgroepen actief: Ver keer, Projecten, Kinderactivitei ten en Culturele Evenementen. Binnenkort komt daar de werk groep Bedrijven bij. Alle verschillende afdelingen van de bewonersvereniging geven blijk van eenzelfde enthousiaste daadkracht. Voor de jeugd werd een Indianenkamp georgani seerd en in november zal er een Sint Maartenoptocht gehouden worden, compleet met van lich tjes voorziene pompoenen. Ook is er intensief contact met de gemeente over de herinrichting van de speelplaats. Andere wapenfeiten zijn onder meer een Ouwejaarsborrel, Paasbrunch en een barbecue. Behalve met feesten houdt de vereniging zich ook bezig met andere serieuze zaken. De omge ving van de Plantage, de eerste stadsuitleg van Schiedam, staat tenslotte vol met historische panden, zoals het gebouw van Dudok, het voormalige Belas tingkantoor, het Handelsentre pot en het oude Hoofdbureau van Politie. De werkgroep Pro jecten heeft een Beeldkwaliteits plan gefabriceerd, waarin spe ciaal gekeken wordt naar de mi lieukwaliteit van het gebied. Hierin krijgt het Politiebureau aandacht vanwege de vervuilde grond waarop het gebouwd is en wordt er ook voor gewaakt dat de monumentale voorgevels niet worden verminkt maar blijven zoals ze waren, of in de oor spronkelijke staat worden terug gebracht. In de historische pan den, die nu geen bestemming hebben zullen voornamelijk ap partementen worden gereali seerd. Verkeersveiligheid Tot de taken van de werkgroep Verkeer, behoren het Belang hebbende Parkeren, de verkeers veiligheid en de ongewenste bus lijn 54. „Op dit moment valt het nog wel mee met de parkeerpro blemen," zegt Liesbeth Fluiter, „maar we houden het allemaal middels tellingen wel in de ga ten." Over de samenwerking met de politie, die regelmatig snel heidscontroles houdt, is zij zeer te spreken. Uit een enquête bleek dat het merendeel van de bewo ners, ook de ouderen, geen be hoefte hadden aan de komst van buslijn 54. „De komst van deze bus was onvoldoende aangekon digd en wij vinden dan ook dat de gemeente hier behoorlijk ge blunderd heeft in de communi catieve sfeer. Wij willen die bus lijn geen zes keer per uur door onze straat hebben. De bestaan de haltes in de buurt voldeden prima. Samen met Bewonersver enigingen Zuid en Centrum zijn Op Volkstuincomplex Thurlede' in het beatrix- park gaat zaterdag 19 augustus een cursus tuinie ren van start. De cursus is een initiatief van de KMTP afdeling Schiedam en van Thurlede. deel nemers krijgen zowel theorie als praktijklessen. De cursus duurt vier zaterdagochtenden van 10.00 tot 13.00 uur en kost 5,- per keer. Informatie via telefoonnummer 4702631. WATERWEG De echte lief hebbers van natuurverschijnse len zaten afgelopen zaterdag wel even in hun rats. Was er einde lijk een zonsverduistering waar te nemen, bleek de lucht geheel bedekt door een dik wolkenpak. Maar in de loop van de middag brak het wolkendek wat open en kwam voorzichtig de zon door, waardoor de (overigens gedeel telijke) zonsverduistering toch nog kon worden waargenomen. Dat mocht echter beslist niet met het blote oog gebeuren, zelfs niet met een zonnebril. Wie de zons verduistering wilde bekijken, werd aangeraden de ogen te be dekken met een door een kaars bewalmd stuk glas of met een cd. Veel mensen gingen zaterdag middag naar de Volkssterren wacht in Spijkenisse. Hier stond een kijker opgesteld, die het beeld van de half door de maan verduisterde zon op een houten plankje projecteerde. Hierdoor kon iedereen de vorm van het natuurverschijnsel toch met het blote oog zien. Voor wie deson- danks een blik naar de zon zelf wilde werpen, had de Volksster renwacht heel speciale karton nen brillen, voorzien van folie, beschikbaar. Deze bril be schermde de ogen beter, hoewel men ook hiermee beslist niet lan ger dan twee minuten achtereen naar de zon mocht staren. Wie de bril mee naar huis heeft geno men, kan hem voorlopig wel even opbergen. De eerstvolgen de zonsverduistering vindt pas plaats op 11 augustus 1999. Dat wordt wel een heel bijzondere, want dan wordt de zon in Ne derland voor maar liefst 98 pro cent bedekt door de maan. Dat wordt dus een heel donkere woensdag. SCHIEDAM In de cyclus 'Geloof en Kunst' van de Vrij zinnige Geloofsgemeenschap NPB houdt de Schiedamse beel dend kunstenaar Peter Helle- mons maandag 21 oktober een dialezing. Thema van de avond is 'inspiratie'. Hellemons zal ver tellen over wat hem drijft bij de totstandkoming van zijn werk. De lezing wordt gehouden in het gebouw van de NPB op de West- vest 90-92 en begint om 20.00 uur. Toegang is gratis; wel wordt een vrijwillige bijdrage ge vraagd. SCHIEDAM— Bij café Zee man op de Oude Sluis bespeelt zondag 20 oktober Jan Graven deel de piano. Hij zal evergreens en popclassics ten gehore bren gen. Aanvang: 16.00 uur; toe gang: gratis. we in gesprek over het Verkeers circulatieplan met de gemeente. Vooral door de Lange Nieuw- straat rijdt veel hinderlijk vrachtverkeer." Aanleiding voor het vormen van een zesde werkgroep. Bedrijven, vormde volgens Fluiter het weg halen van een aantal bomen uit het Plantagepark. „Dat park is onze voortuin, vandaar dat we graag willen weten wat er met het groen gebeurt. In overleg met de afdeling Groenvoorzie ning hebben we een pomp kun nen aanschaffen, waarmee water uit de Buitenhaven gehaald wordt om de bomen in te be sproeien. De slangen zijn door de gemeente betaald," zegt Flui ter. De bewonersvereniging is ook van plan zich intensief te gaan bemoeien met de door het stadsbestuur voorgenomen op knapbeurt van de kop van de Plantage die ontworpen is door Zochers, architect van onder meer het Vondelpark in Amster dam dat nu een rijksmonument is. Van de Stichting Cultureel-His- torisch Fonds Schiedam heeft de Bewonersvereniging geld gekre gen om het leeuwtje, dat haar brief siert, te laten nagieten in brons. Vervolgens zou dat dan een ereplek moeten krijgen in het park evenals met kerstmis een grote dennenboom vol lichtjes. SCHIEDAM - De spanning voor jeugdige plaatselijke architecten in de dop is er van af. Zaterdag werd bekend gemaakt wie de winaars zijn van de grote tekenwedstrijd die onder het motto 'Ontwerp je droomhuis' werd gehouden in de hoggste groepen van het basison derwijs ter gelegenheid van de officiële opening van het Woon Informatie Centrum op het Stadserf. Maarten Ebbelinghaus won de eerste prijs, een wekend in een Sunparcs-vakantiehuis met het hele gezin. Jenny Schenkeveld werd tweede en dat was goed voor compu terspelletjes ter waarde van 110 gulden. Nummer drie Antonio de Weerd mocht een paar skeelers mee naar huis nemen. Het WIC barstte zaterdagochtend tijdens de uitreiking bijna uit de voegen door de grote drukte. De prijzen werden beschikbaar gesteld door de 'buren in het Stadserf- complex' Holland International en de VSB-Bank. Er werden ook tien troostprijzen uitgeloofd die gewonnen zijn door Joos Grethe, Tho mas van der Gaag, Alek Scristik, Ronald Vullimore, Mark Verhoeck- se, Wi-lou Zhou, Robbert van der Gaag, Marco Gunneweg, Alberti ne Habermehl en Susanne Silvius. De jury bestond uit Anke Bodewes (voorzitter van de Stichting Woonpromotie Schiedam), Peter van Velzen (voorzitter Comité Open Monumentendag) en Inge van Haastert (kunstenares). Het Woon Informatie Centrum op het Stadserf 108, biedt een actueel overzicht van alle Schiedamse nieuwbouwprojecten in de koopsector en van de duurdere huurwoningen. Liefhebbers kunnen zich er bij uitstek oriënteren op de woningmarkt. «willy II PSPP rine, groen eige en bruin. 44 1/ 60, lengte maten 49 t/m 55 SIUUM UIT DECOLL E HALVE PRIJS, WEGENER SIJTHOFF WEEKBLADEN 37 edities in Zuid-Holland. Totale oplage per week: HOOFDKANTOOR: Wegener Sijthoff Weekbladen BV, Prins Hendrikkade 12 - 16, 3071 KB Rotterdam Postadres: Postbus 1980, 3000 BZ Rotterdam Telefoon: Duo's: REGIOKANTOOR: Westhavenkade 14 Postbus 52 3130 AB VLaardingen Telefoon: (010) 4.344.022 Telefax(010) 4.602.727 DIRECTIE: Th. S. Bakker ADVERTENTIEVERKOOP: R. Spierings, tel privé (010) 4.715.104 E.H. den Breejen, tel privé )06) 53327149 Districtverkoopleider: C. Vijfvinkel, tel. privé (010) 4.341.702 Accountmanagement: N. de Poorter, tel. privé: (070) 3.282.694 REDACTIE: Helma Steekelenburg (eindredacteur), Nick van Dien (chefredacteur) Hoofd redactie: Jan Sieben (waarin opgenomen Schiedams Nieuwsblad) verschijnt in Schiedam en Kethel en is een uitgave van Wegener Sijthoff Weekbladen BV Rotterdam en Sijthoff Pers BV Rijswijk, beide behorende tot Wegener NV. BEZORGING: Interlanden/Spreigroep Bezorgklachten: (kantooruren) 'U - De Plantage vol daadkracht doorChrit Wilshaus Het bestuur van de bewoners vereniging met links op de foto voorzitter hert van Kan en middenLiesbeth Fluiter. mlnufori achter aifnar. rityi »>xJt tynt verduteterfnfl te. to Hon. 8«wstor Maarten Ebbelinghaus neemt zijn prijs in ontvangst. Lange Haven 2 Nieuwe Passage 12, Schiedam, 010-4732677 Veerplein 146, Vlaardingen, 010-4603449

Het Nieuwe Stadsblad | 1996 | | pagina 3