SCHIEDAM Sport verbroedert in De Havenbogen Lespakket Milieuzorg 'Ongesigneerd exemplaar is veel zeldzamer' Griepvaccinatie Veel belangstelling bij Interculturele dag 'De eerste zwembad-romance is al binnen Ambachtelijk vakwerk bij Ferber's atelier Dat verdient 'n bloemetje Schiedam groeit ORANJE Ar WAAR? WANNEER U AAN BOORD KUNT Het Nieuwe Stadsblad HET NIEUWE STADSBLAD WOENSDAG 30 OKTOBER 199644-1441 SCHIEDAM - Het wach ten is in feite op 67 personen, die zich als nieuwe burger van Schiedam laten inschrij ven, want daarmee komt de magische grens van 75.000 inwoners snel inzicht. Schie dam telde per 1 oktober 74.933 ingezetenen. In september was er een groot geboorte- en vesti gingsoverschot in de stad, dat vooral tot uitdrukking kwam in de wijken Oost en Nieuw- land. De toename van het inwoner tal wordt hoofdzakelijk ver oorzaakt door mensen in de leeftijd van 15 tot en met 29 jaar en in mindere mate door 50 plussers. Vorig jaar was in de wijken Oost en West sprake van een vertrekoverschot, hetgeen in West overigens weer goed ge maakt werd door de belang stelling van 65-plussers voor de drie aanwezige verzor gingstehuizen. Hetzelfde gegeven is van toe passing op de toename in Woudhoek, waar DrieMaas- Stede is gevestigd. Nieuwland trekt nog steeds jonge mensen aan en ouderen houden het daar steeds meer voor gezien. Praktijk dr. Zuiderweg Voor patiënten met medi sche indicatie en/of bo ven de 65 jaar donderdag 31 oktober 17.00-19.00 uur zaterdag 9 november 10.00-12.00 uur SLIJTERIJ/WIJNHANDEL 'n borrel van klasse voor een lage prijs Jonge jenever Oranje 1 per liter1 0. Vieux Oranje 1 per liter 1 U. U belt, wij bezorgen! Oranjestraat 8-10-12-14 Telefoon 4265997 95 95 1.300.000 (010) 4.699.911 (010) 4.699.444 (010) 4.699.611 SCHIEDAM - Voor de achtste maal in suc cessie werd afgelopen zondag een Intercultu rele dag gehouden in Wijkcentrum De Erker. Zo'n 1500 Schiedammers 'van overal en ner gens' kwamen op deze Interculturele dag af. Grote publiekstrekkers hierbij waren de Amazing Stroopwafels. Maar ook andere ar tiesten uit binnen- en buitenland traden op, zoals het Surinaams koor 'Umagadia' (foto). Bovendien werden de workshops zoals Salsa Merengue, haarvlechten, Grieks dansen, Fla menco dansen, Afrikaans dansen en oerdan- sen goed bezocht. Poppentheater De Tover doos speelde speciaal voor de kinderen de voorstelling 'Tussen bergen, woestijnen en oase'. De hele dag door rook het aan de Jan van Avennestraat naar gerechten uit Griekenland, Palestina, Portugal, Suriname, Turkije, Ma rokko en Nederland. De Surinaamse band 'Kawina Gibrie' sloot de manifestatie met een spetterend optreden af. SCHIEDAM 'De klaag- bank' is in korte tijd de favo riete zithoek geworden van de bewoners van Huize Franke- land en De Havenbogen, het nieuw aangebouwde woon complex voor senioren, dat vandaag officieel geopend is. Op 'de bank' worden nieuw tjes uitgewisseld, contacten gelegd en clubjes opgestart. De eerste romance is zelfs al opgebloeid. Waar de naam Vandaan komt, is een raadsel, want geklaagd wordt er ei genlijk nooit. Daar is dan ook geen enkele aanleiding toe. Een idealer plekje is nauwe lijks denkbaar dan die brede stenen trede net even onder tropisch warm water in het ri ante zwembad met uitzicht op een grote binnentuin vol jonge aanplant. De dik 100 appartementen in De Havenbogen zijn royaal beme ten en voorzien van de nodige luxe als een breed terras en rui me open keuken. De ongekende populariteit, krap enkele maan den na de officieuze ingebruik name, dankt het complex echter aan een voorziening die uniek is in de landelijke seniorenwereld: een eigen volwassen zwembad, compleet met gezellig restau- rantgedeelte en aparte fitness ruimte ingericht met geavanceer de apparatuur en zelfs een zon nebank. Centerparcs De bewoners - de nieuwkomers en de 'oudere garde' in Huize Frankeland zelf - spreken liefko zend van 'ons paradijs op aarde' en 'ons eigen Centerparcs'. Tot zelfs degenen die de leeftijd der zeer sterken bereikt hebben voe len zich als een vis in het water daar in dat riante 'recreatiepark' waar ook nog eens buiten in de binnentuin valt te midgetgolfen, te jeu-de-boulen, te tafeltenissen of te zonnen (als de weergoden dat toelaten). Minstens zo enthousiast als de gebruikers - alle bewoners en medewerkers van De Havenbo gen en Frankeland hebben een toegangspas - zijn Martha en Leny die met zijn tweeën de 'bar bevrouwen' van het zwemba drestaurant. Hun 'perfecte bak kies' zijn inmiddels befaamd, maar minstens zo 'berucht' zijn de dames om de gezellige sfeer die zij weten te creëren. Het sportcentrum heeft dan ook een functie die niet alleen met het vestigen van records te maken heeft. Martha: „Dit is een ideaal sociaal ontmoetingspunt. Ouderen zijn toch dikwijls al leenstaand en minder mobiel. Nou, hier heeft niemand kans om in een isolement te raken of zich eenzaam te voelen. Het ef fect zie je al onmiddelijk. Een van de nieuwe bewoners kwam bijvoorbeeld in het ziekenhuis terecht en kreeg meteen al 65 kaarten; de geldpot voor een ka- dootje zat in een mum-van-tijd vol. Van hieruit worden allerlei activiteiten georganiseerd zoals een gezamenlijke mosselavond onlangs. Het is echt grandioos." Doorslaand succes blijkt ook het (over)grootouder-kleinkind- zwemmen iedere zondagmiddag. Lenie: „Zo'n verplicht bezoek aan opa en oma is dikwijls een saaie aangelegenheid. Hier wordt er een feestje van ge maakt. Gigantisch leuk is het om te zien met hoeveel trots familie wordt rondgeleid. 'Kijk in deze zaal trimt oma nou,' hoor je dan opeens. Dat is toch fantas tisch?." Eng Het neerzetten van sportieve "prestaties mag dan niet voorop staan, toch wordt op ontspan nen manier wel degelijk gewerkt aan het verbeteren van de licha melijke en daarmee tegelijk de geestelijke conditie. Martha: „We krijgen hier mensen van in de negentig die in 1914 voor het laatst gezwommen hebben in de Schiedamse Maas notabene. Ze vinden het eigenlijk al eng om zich in een badpak te vertonen, maar we hebben hier een fantas tische vrijwilliger - Dora - en die trekt ze zo over de streep. Dan zie je ze opbloeien, zelfverzeker der worden. Er is een meneer met een longaandoening die veel te dik was, omdat hij zich nau welijks meer kon bewegen, leder dag zwemt hij nu en hij is al 16 kilo afgevallen. En dat water van 30 graden betekent voor reuma patiënten een bevrijding. Kun nen ze eindelijk eens lopen zon der pijn. Juist voor senioren en ouderen is het zo belangrijk, dat ze zich ook lichamelijk goed ver zorgen, moeite doen om er leuk uit te blijven zien. Daarom heb ben we ook een zonnebank staan. Een lekker kleurtje hoort erbij." Bierviltje Het idee om een woon- en recre atiecomplex te bouwen op het voormalige Itho-terrein aan de Nieuwe Haven, grenzend aan woon-, zorg- en dienstencen trum Frankeland is 'als het ware op een bierviltje ontstaan', ver telt Jeroen Verveer (hoofd staf- buro). „Als je geen mensen in de top hebt die creatief kunnen denken, dan krijg je zoiets nooit van de grond. Iedereen verklaar de ons aanvankelijk voor gek. Een zwembad en fitnessruimte in een ouderencomplex. Dat was nog nooit vertoond. De Woning Bouwstichting Schiedam hoorde via informale kanalen van onze plannen en bleek direct bereid mee te doen als dan ook meteen een vleugel seniorenwoningen zou worden neergezet. Zo snel als het klinkt is het niet gegaan, want we waren wel pioniers, maar we wilden geen half werk. Niet alleen het idee, maar ook de uitvoering ervan is nu echt per fect. In de fitnessruimte staat bijvoorbeeld geavanceerde hy draulische apparatuur die spe ciaal voor ouderen ontworpen is. Echt aan alles is gedacht: van onderwaterverlichting tot ge makkelijke bankjes in de kleed cabines en voldoende invaliden toiletten. En ook het interieur is schitterend. Op letterlijk niks is beknibbeld, terwijl het toch gaat om sociale bouw die ook betaal baar is voor mensen met uitslui tend AOW. Dat vind ik zelf nog het mooiste. De Havenbogen verwacht je in een rijke gemeente als Hilversum, maar wij hebben hier in Schiedam toch de pri meur. Ze komen nu overal van daan bij ons kijken hoe het moet.,, De opzet van De Havenbogen heeft ook één nadeel. De vraag is honderden malen groter dan het aanbod. Zakelijk bekeken SCHIEDAM „U zult het thuis ook wel smaakvol hebben ingericht", kreeg Anneke Ferber onlangs te horen van een me vrouw die haar pas geopende winkel was binnen gelopen en enige tijd haar ogen goed de kost had gegeven. Met echtgenoot Wim runt Anneke sinds kort Ferber's Meubel- en Kunstnij- verheidsatelier. De zaak is geves tigd aan de Korte Haven 24 in Schiedam, op één van de schilde rachtigste plekjes van de stad. Nagenoeg alle meubelen worden naar wens gemaakt. Dat doet Wim op ambachtelijke wijze in zijn Hellevoetsluise atelier. Hier dus geen ingewikkelde bouw- pakketten waar net dat ene schroefje aan ontbreekt, maar degelijk vakwerk, geleverd door een man die al ruim 35 jaar zijn vak verstaat. De kasten - met in de deuren authentieke glas-in- lood ramen - behoren tot een van de vele originele produkten, die aan de Korte Haven 24 ver krijgbaar zijn. Behalve kasten, spiegels, schilderijen en houten schoorsteenmantels, bestaat de collectie in het schitterend gere noveerde grachtenpand verder uit cadeau-artikelen en woonde coraties. Voor laatstgenoemde categorieën is Anneke verant woordelijk. Zij heeft jarenlang ervaring op het gebied van kunstnijverheid en zocht stad en land af naar grappige exclusieve produkten, als aanvulling op het eigen assortiment. Daarnaast verwierven Wim en Anneke Fer ber het dealerschap van 'Stock ton' en 'Wood, Town and Coun try Furniture'. Ferber's Meubel- en Kunstnij verheidsatelier is ook het juiste adres voor adviezen op het ge bied van beitsen en (antiek) was. CONCERT IN STEDELIJK MUSEUM In de aula van het Stedelijk Museum treden op woensdag 6 november Marie-Christine Goergen (fluit) en Jenny van Tol (harp) op. Fluitiste Goergen studeert sinds 1993 bij Rien de Reede aan het Koninklijk Conservatorium in Den Haag. Zij eindigde in 1994 tijdens een concours-van Stichting Jong Muzikaaltalent Nederland als eerste in haar specialisme. Harpiste Jenny van Tol bespeelde al op tienjarige leeftijd de Ierse harp en in 1991 kwam daar de pedaalharp bij. Zij studeert eveneens aan het Koninklijk Conservatorium. Op het programma staan werken van Jongen, Ibert, Andres, H. Andriessen en Ravel. Het concert begint om 12.30 uur, de entree is gratis. SCHIEDAM - Het energiever bruik van verschillende lampen meten, de isolerende werking van dubbelglas voelen, of warm water maken met behulp van zonlicht. Allemaal proeven die kunnen worden uitgevoerd met de Energie-leskist, welke deel uit maakt van het praktijkgerichte lespakket Milieuzorg voor het voortgezet onderwijs. Behalve energie behandelt dit lespakket onderwerpen als water, afval en schoolomgeving. De eerste leskist wordt donder dag officieel in gebruik genomen door Scholengemeenschap Spie ringshoek. Leerlingen van de Schiedamse scholen die meedoen met het Energiebeheersproject van de Dienst Educatie en het ONS, kan via het lesmateriaal duidelijk worden gemaakt waar om en hoe je energie moet bespa ren. De leskist is een middel om gedragsveranderingen bij leerlin gen teweeg te brengen. Het tekort aan praktisch lesma teriaal op het gebied van Milieu zorg was voor het REON - een samenwerkingsverband tussen de gemeenten Schiedam, Vlaar- dingen en Maassluis - reden voor het vervaardigen van 4 les kisten op dit gebied (REON staat voor REgionaal Overleg Natuur- en milieu-educatie). Een financiële bijdrage van het VSB Fonds maakte de ontwik keling van het lesmateriaal mede mogelijk. SCHIEDAM Jongeren van het Schiedamse Rode Kruis zijn afgelopen zaterdag de hele dag druk in de weer geweest met de verkoop van bloemen en planten. De flora werd kosteloos ter beschikking gesteld door een negental bloemisten. De actie - die voor veel waarderende reacties van het winkelende publiek zorgde - leverde een bedrag van 983,- op. Het bestuur van het Rode Kruis Schiedam zal dit bedrag aanvullen tot 1000,- en bestem men voor een nog te realiseren project van het Nederlandse Rode Kruis; een opvanghuis voor ernstig zieke kinderen, die in de laatste fase van hun leven verkeren. De verzorging van deze kinderen kan vaak om uiteenlopende redenen niet thuis plaatsvin den, bijvoorbeeld omdat de ouders zelf ook ziek zijn. Soms zijn de ouders na jarenlange verzorging zo uitgeput dat ze zelf even rust nodig hebben. Dan is het opvanghuis - waar ze hun kind kunnen opzoeken zo vaak als ze willen, en kunnen blijven logeren - een goed tijdelijk alternatief. De verbouwingswerkzaamheden voor het opvanghuis in twee geschakelde woningen in Wezep bij Zwolle zijn op dit moment in volle gang. Naast alle noodzakelijke voorzieningen zal de gezinssi tuatie er zo veel mogelijk worden nagestreefd. Een uitgebreid team van verpleegkundigen en andere deskundigen - onder wie veel vrijwilligers - zal de kinderen met de grootst mogelijke zorg omringen. Voor de exploitatie van het opvanghuis is het Neder landse Rode Kruis volledig afhankelijk van de steun van particu lieren, bedrijven en fondsen. SCHIEDAM „In de trein heb ik nagedacht over wat ik hier vanavond zou gaan doen, maar mocht blijken dat u het allemaal maar niks vindt, moet u dat ge woon zeggen. U heeft inspraak. Dit is geen politieke bijeen komst!" Aan het woord is Levi Weemoedt alias les van Wijk. Voor de eerste Schrijversavond van dit seizoen is hij naar de Brandersstad gekomen om voor te lezen uit eigen werk. Zo'n honderd belangstellenden heb ben een kaartje weten te be machtigen voor deze avond. De organisatoren - boekhandel Mercurius en de Openbare Bi bliotheek - zijn dik tevreden over de groeiende belangstelling voor de Schrijversavonden. Vele jaren woonde en werkte Weemoedt in Vlaardingen, de stad die regelmatig in zijn werk terugkeert. Sinds enige tijd heeft hij deze stad ingeruild voor As sen. „Daar word ik behandeld als een buitenlands auteur en dat heeft zo zijn voordelen", legt de gewezen Rijnmonder uit. Wat hij vooral mist in zijn nieuwe woonplaats is het aroma van de petrochemie. Daar sluit het ver haal over Vlaardingers die bellen met de Milieudienst Rijnmond in verband met stankklachten, goed bij aan. „Zoveel woorden als een Eskimo heeft voor sneeuw, heeft een Vlaardinger voor stank." Behalve verhalen over de regel matig terugkerende geur in het Rijnmondgebied, Toontjes over dekte Rommelmarkt in de Gor zen - Weemoedts geboortegrond - en een studentenreis naar Frankrijk in de jaren zestig, draagt de gast-auteur veel ge dichten voor. Onder andere het volgende: 'Ik zag een cursus Stop met Roken. Ik heb er veel van opgestoken.' In de pauze gaan Weemoedt's bundels als warme broodjes over de toonbank. Van te voren heeft hij nog gewaarschuwd dat 'een ongesigneerd exemplaar zeldza mer is'. Maar bijna iedereen geeft toch de voorkeur aan een boekje met handtekening. Daar om ontstaat er voor de signeren de auteur een lange rij wachten den. Al die tijd staat bezoeker Bouwmeester af te wachten tót hij de schrijver alleen in zijn zoe ker heeft. Die foto komt in een speciaal album. Later op de avond schrijft Levi Weemoedt daar nog een gedicht bij. „In dit schrift hebben al meer kunste naars iets geschreven." Het ca hier bevat pennenvruchten van onder anderen Gerrit Komrij, Leo Vroman en andere Neder landse dichters. Bouwmeester's grootste wens is ooit nog eens werk van Boude- wijn Btich te mogen ontvangem „Ik heb een zwak voor die jon gen." Weemoedt staat er in ieder geval wel in en dat maakt veel goed. AAN BOORD Pannekoekenhuis „AAN BOORD" legt de loopplank uit aan de Broersvest 46B in Schiedam Tel. 010-2460934 WELKOM maandag t/m donderdag: 11.00-20.00 uur vrijdag en zaterdag: 11.00-21.00 uur AANBOORD aft96 Lange Haven 26 WEGENER SIJTHOFF WEEKBLADEN 37 edities in Zuid-Holland. Totale oplage per week: HOOFDKANTOOR: Wegener Sijthoff Weekbladen BV, Prins Hendrikkade 12 - 16, 3071 KB Rotterdam Postadres: Postbus 1980, 3000 BZ Rotterdam Telefoon: Duo's: REGIOKANTOOR: Westhavenkade 14 Postbus 52 3130 AB VLaardingen Telefoon: (010) 4.344.022 Telefax (010) 4.602.727 DIRECTIE: Th. S. Bakker ADVERTENTIEVERKOOP: R. Spierings, tel privé (010) 4.715.104 E.H. den Breejen, tel privé )06) 53327149 Districtverkoopleider: C. Vijfvinkel, tel. privé (010) 4.341.702 Accountmanagement: N. de Poorter, tel. privé: (070) 3.282.694 REDACTIE: Helma Steekelenbi/rg (eindredacteur), Nick van Dien (chefredacteur) Hoofd redactie: Jan Sieben (waarin opgenomen Schiedams Nieuwsblad) verschijnt in Schiedam en Kethel en is een uitgave van Wegener Sijthoff Weekbladen BV Rotterdam en Sijthoff Pers BV Rijswijk, beide behorende tot Wegener NV. BEZORGING: Interlanden/Spreigroep Bezorgklachten: (kantooruren) NS Wie op zoek is naar ambachtelijk vervaardigde meubelen moet beslist een kijkje nemen bij Ferber's Meubel- en Kunstnijverheidsatelier. Leerlingen van Spieringshoek gingen deze week als eersten aan de slag met het lespakket Milieuzorg. @?£N Het (overgrootouder en kleinkindzwemmen is volgens Martha en Lenie een gigantisch succes. V

Het Nieuwe Stadsblad | 1996 | | pagina 3