SCHIEDAM Literair feest met Wolkers Houtbewerker met liefde voor het ambachtelijke Z Van King Kong tot Rob de Nijs Intrigerend jazzkwartet in café Van Diggelen Omnirock in Podium Winterbeurs Kluphuis Zuid Sense Sensebility in Het Filmhuis Najaarsconcert Schiedams Mannenkoor Cursus fotografie voor beginners Flippo-beurs 'Berenboel' in De Teerstoof Creamarkt in De Erker Concert voor sopraan en orgel 'De geest uit de fles' in De Gekroonde Brandersketel Inloopconcert in Grote Kerk WOENSDAG 13 NOVEMBER 199646-1442 SCHIEDAM In Kluphuis Zuid in de Dwarsstraat 42 wordt donderdag 21 november een winterkleding- en speelgoed beurs gehouden tussen 10.30 en 14.00 uur. Wie spullen wil verkopen, kan een deelnemersnummer aanvra gen via telefoonnummer 4267297. Deelnemers stellen zelf de prijs vast van 'hun koop waar'. Daarvan is 20% bestemd voor de aktiviteiten van het Kluphuis. SCHIEDAM In Het Filmhuis in gebouw De Teer- stoof Nieuwstraat 12 wordt vrijdag 15 en zaterdag 16 no vember 'Sense Sensebility' vertoond van regisseur Ang Lee. Het is een perfecte verfil ming van een beroemde ro man van Jane Austen uit 1811. De schrijfster hekelt in het boek de maatschappij waarin vrouwen slachtoffer zijn van verstikkende codes omtrent huwelijk, bezit en fa milieverhoudingen. Centraal in het verhaal staan de zus ters Elinor en Marianne das- wood. Als hun vader sterft moet hij zijn bezittingen na laten aan een mannelijke erf genaam, in die tijd een wette lijk voorschrift. Door deze gebeurtenis daalt de waarde van de zussen op de huw- leijksmarkt aanzienlijk en zij moeten heel wat hindernissen nemen voordat zij het geluk in hun leven vinden: een hu welijk met de perfecte man. Niemand minder dan Emma Thompson schreef het script en speelt de rol van Elinor. Ook Hugh Grant is in 'Sense Sensebility' te bewonde ren. Aanvang: 21.30 uur (vrijdag) en 20.30 uur (zaterdag). Toe gang voor donateurs van de Filmclub 7,-; donateur worden kost negen gulden in clusief de toegang van de eer ste film. Kaarten kunnen gereserveerd worden via de Schiedamse Theaterkassa, Brede Markt- steeg 3, telefoonnummer 4259563. De openingstijden zijn van dinsdag tot en met vrijdag tussen 10.00 en 16.00 en op zaterdag van 12.00 tot 16.00 uur. Kaarten kunnen uitsluitend afgehaald en be taald worden bij Het Filmhuis. SCHIEDAM - Het Schiedams Christelijk Mannenkoor geeft vrijdag 15 november een na jaarsconcert in de Magnalia Deï- kerk in de Albardastraat 67. Op het programma staan nummers uit verschillende musicals als Porgy Bess, The Sound of Music en My Fair Lady. Aan vang: 20.00 uur. Kaarten kosten tien gulden en zijn telefonisch te bestellen, via nummer 4710758. SCHIEDAM In wijkcen trum De Blauwe Brug op het Bachplein gaat donderdag 13 november een cursus 'Foto grafie voor beginners' van start. De cursus bestaat uit vijf les sen, telkens op donderdag, tussen 20.00 en 22.00 uur en wordt gegeven door Meno Leutscher. Deelname (voor 16-jarigen en ouder) kost 48,50. Opgeven kan telefo nisch via nummer 4701049.- SCHIEDAM In wijkcen trum Dreesplein op het gelijkna mige adres wordt zondag 17 no vember een flippo-ruilbeurs ge houden tussen 13.30 en 15.00 uur. De toegang tot de beurs is gratis. SCHIEDAM Binnen een mum van tijd waren de kaarten voor een lezing van Jan Wolkers bij het Filmhuis in Schiedam uit verkocht. Fans die gehoopt had den op het laatste moment nog een kaartje te kunnen bemachti gen, moesten teleurgesteld huis waarts keren en zagen dit literai re evenement van de eerste orde helaas aan hun neus voorbij gaan. Omdat Wolkers liever stond dan zat, moest er vlak voor hij zou gaan voorlezen uit eigen werk, in allerijl nog voor een gemproviseerd katheder worden gezorgd. „Zittend voor lezen is meer iets voor luie au teurs," begon Wolkers zijn voor dracht. In het gedeelte voor de pauze las een van Nederlands meest gelezen auteurs - die daar naast ook nog bekendheid geniet als beeldend kunstenaar - onder andere voor uit Terug naar Oegstgeest en Turks Fruit. Na de pauze en het gebruikelijke signeren, was er gelegenheid voor het publiek tot het stellen van vragen. Een meneer uit het publiek, die na twintig jaar in Australië gewoond te hebben nu weer terug in Nederland was, viel het op dat de kwaliteit van de literatuur in ons land tegen woordig zo te wensen overlaat. Wolkers was het hier gedeeltelijk mee eens. Boeken worden vol gens hem ook steeds dikker door het gebruik van de pc. „Op blad zijde 20 neemt iemand de tele foon op, en op bladzijde 45 legt hij pas weer neer." Behalve literatuur kwam ook een ander geliefd onderwerp van de gast veelvuldig ter sprake, na melijk de natuur. Een van de aanwezigen wilde weten of Wol kers zich ook zo ergerde aan de oprukkende vakantiebungalows op Texel, de woonplaats van de gast. „Mensen worden op elkaar gekwakt als lemmingen, terwijl er nog genoeg oude boerderijtjes te koop staan op het eiland. De projectontwikkelaars - zij ko men niet eens in de hel - en aannemers verdienen er helaas goed aan." De organisatie van deze letter kundige voordracht - de literaire commissie van het Filmhuis - was na afloop bijzonder te spre ken over deze geslaagde avond. WATERWEG Op zoek naar die ene tafel die aan een paar niet gebruikelijke voor waarden moet voldoen, loop je tevergeefs stad en land af. Dan maar zelf een ontwerp maken en daarna op zoek naar een meubelmaker. In de Gouden Gids stopt de wijsvin ger intuïtief bij 'houtbewerker Koene' en een paar dagen la ter kom je in zijn werkplaats verrast tot de ontdekking dat je op het juiste adres bent. Eenmaal in gesprek met de rustige Koene blijkt, dat hij 'die jongen is, vanwie z'n han den kunnen maken wat zijn ogen zien'. Voordat Martin Koene zich als zelfstandig houtbewerker in de Vlaardingse Landstraat vestigde was hij gedurende achttien jaar in dienst bij verschillende werk gevers. Totdat hij acht jaar gele den, via via een opdracht kreeg en deze doorspeelde aan zijn baas. Deze had echter geen tijd en daarom voerde Koene het karwei zelf uit. Paleis Noordeinde Die opdracht betekende de eer ste stap naar zelfstandigheid, want de ene na de andere op drachtgever schakelde Koene in en dat werd aanleiding om voor zichzelf te beginnen. „En eigen lijk heb ik sindsdien geen dag zonder werk gezeten", verklaart hij. Met enige trots laat Martin Koe ne foto's zien van opdrachten die hij uitvoerde en waarvan de stijl en vorm sterk uiteenlopen. De fijnhoutbewerker kreeg bij voorbeeld opdracht voor het maken van een balie voor het (werk)Paleis Noordeinde. Ook van het Koninklijk Huis kreeg hij opdrachten. „Nee daar heb ik geen foto's van mogen maken en ook kan ik niet vertellen wat ik afleverde." Wel toont hij foto's van de werkstukken die hij ver vaardigde voor een aantal pro- jectbureau's, binnenhuisarchi tecten en kerkbesturen. Ook een beroemd en spraakmakend ar chitect als Rem Koolhaas wist de Vlaardingse houtbewerker te vinden voor zijn maquettes. Martin Koene schudt glimla chend zijn hoofd als hem ge vraagd wordt of aan die bekend heid niet een flink prijskaartje hangt. Het Japanse karakter op zijn visitekaartje geeft echter al enigszins aan, dat voor Martin Koene het leven meer betekent dan alleen maar veel geld verdie nen. „Dat teken staat Voor heel de mens, voor de kern," legt hij uit. „Voor je moraal en je vak manschap. Gedegenheid zoals het meubelmakersvak vroeger was. Naar mijn mening zijn er al genoeg knoeiers op de wereld". Staatsloterij Een van zijn eerste grote op drachten was de restauratie van het baldakijn van de St. Servaes- kerk in Maastricht. „Een van de mooiste barokke baldakijnen van Nederland. Door mijn jaren 'lange ervaring levert dit soort werk geen problemen meer op. Ook heb ik onder meer twee eeuwenoude houten loterijtrom mels van de Staatsloterij geres taureerd. Deze staan nu in het Nederlands Kansspel Museum. Voor het Belasting Museum in Rotterdam heb ik de achterzijde van het schilderij de 'Roeping van Mattheus' dat werd geschil derd rond 1550, gerestaureerd. Daarbij paste ik een door mij ontwikkeld procédé toe, waar door het eventueel krimpen en uitzetten van het paneel wordt opgevangen. Fantastisch vak Martin Koene krijgt echter niet alleen opdrachten voor restaura tiewerk, want ook kunstenaars en particulieren stappen regel matig voor een eenvoudige of ingewikkelde klus, zijn werk plaats binnen. Voor de Haagse kunstenaar Al fred Eikelenboom maakte hij bijvoorbeeld meetkundige vor men als bollen, kegels en cilin ders van hout. die later werden geëxposeerd in Museum Boij- mans. Door het intensief bezig zijn met zijn vak en zijn kennis van de eigenschappen van het materiaal waarmee hij werkt, is de Vlaardinger van alle markten thuis. „En dat komt je echt niet aan waaien, aldus Koene. „Naar mijn oordeel krijg je de fijne kneepjes van dit fantastische vak pas goed onder de knie als je daar al heel jong mee begint." SCHIEDAM De film 'King Kong' en de 60-iger jaren hit 'Het ritme van de regen' heb ben één ding gemeen: het zijn alletwee klassiekers die ken merkend zijn voor een tijdperk. De Teerstoof in de Nieuwstraat 12 gaat komende week terug in de geschiedenis; naar die voor oorlogse periode waarin een grote verliefde aap de onbetwis te held was van het witte doek en naar de 60-ger jaren waarin Rob de Nijs triomfen vierde. Toen was geluk nog heel ge woon en als geen ander weet Annie van de Berini's dat ge voel weer even op te roepen. Zowel vrijdag 15 als zaterdag 16 november staat ze in het zoldertheater; zonder Harrie. Haar vaste steun en toeverlaat is er effe een jaartje tussenuit. Timmeren, zeit ie. Maar Annie is er de meid niet naar om dan stil te zitten. Met drie podium talenten uit de Maasstad be volkt ze nu de Nederlandse po dia met een spetterend muzi kaal programma. Ondersteund door drummer Coen brengt Annie met haar Formica's een muzikale ode aan de Fouryo's, een legendari sche zanggroep die successen vierde aan het eind van de jaren '60. Annie en de Formica's voe ren het publiek mee op een reis naar de tijd van de suikerspin- kapsels, vetkuiven, brommers en slobtruien. Van surfmuziek tot 'Het ritme van de regen', 'Zeg niet nee' en 'Ik zie je elke morgen'; van rock en roll tot Latin en van Nederland tot Ha waï. Aanvang: 2.30 uur; toegang: 19,50. 'King Kong in klein Carré' dat woensdag de 20ste november in De Teerstoof op het program ma staat, is een theatervoorstel ling in gebarentaal. In de hoofdrol een dove acteur. Een horende acteur vertaalt hem in het Nederlands. De voorstel ling is voor doof en horend publek. 'King Kong in klein Carré' is gebaseerd op de beroemde film uit 1933 waarin een angstaanja gende, grote gorilla verliefd wordt op het filmsterretje Ann. De illustraties uit het gelijkna mige boek van Anthony Brow ne zijn op een geraffineerde ma nier onderdeel van de voorstel ling. De spannende gebeurte nissen lenen zich bij uitstek voor een levendige voorstelling voor volwassenen en kinderen. Het verhaal van King Kong wordt verteld in muziek die niet alleen om naar te luisteren is, maar ook om naar te kijken. Aanvang: 19.30 uur (onder voor behoud ook om 16.00 uur); toe gang: 15,-. Reserveren kan bij de Schiedam se Theaterkassa, Brede Markt- steeg 3, telefoonnummer 4269563. De openingstijden zijn van dinsdag tot en met vrijdag tussen 10.00 en 16.00 uur en op zaterdag van 12.00 tot 16.00 uur. m SCHIEDAM Voor de jeugd staat zondag 17 november in De Teerstoof in de Nieuwstraat 12 'Beer gezocht' op het programma. In deze poppentheater-voorstelling krijgen Boudewijn en Beer straf. Gelukkig weet het duo met zo'n situatie raad. Samen gaan ze op avontuur. Ze maken een spannende reis. Maar dan merkt Beer dat hij zijn vriendje kwijt is. Hij gaat hem zoeken, maar vindt hem pas na de nodige avonturen weer terug. Aanvang: 14.00 uur; toegang: 7,50. Kaarten reserveren kan bij de Schiedamse Theaterkassa, Brede Marktsteeg 3, telefoonnummer 4269563. De openingstijden zijn van dinsdag tot en met vrijdag tussen 10.00 en. 16.00 en op zaterdag van 12,00 tot 17,00 uur. SCHIEDAM In wijkcentrum De Erker in de Jan van Avenne- straat 32 wordt zondag 24 no vember een creamarkt gehpou- den. Liefhebbers krijgen daar de kans zelfgemaakte presentjes voor de komende feestdagen te verkopen én/of te kopen. Deel nemers betalen voor een tafel 12,50. Reserveren kan via telefoon nummer 4267767. SCHIEDAM In de aula van het Stedelijk Museum op de Hoog straat wordt zaterdag 16 november een bijzonder concert gegeven door Aart Bergwerff (orgel) en Irene Kleinjan (sopraan). Aart Bergwerff (1960) studeerde af aan het Rotterdams Conservatoirum en is sinds 1990 cantor-organist van de Evangelisch-Lutherse Kerk in Den Haag. Daarnaast is hij docent aan het Rotterdams Conservatoi rum en is hij adviseur bij restauratie en nieuwbouw van orgels. Irene Kleinjan speelde een aantal jaren dwarsfluit, maakte deel uit van het vocaal ensemble Minimusica in Brielle en richtte in dezelfde stad Musiqu'amis op, ook een vocaal ensemble. Zij werkte onder meer mee aan de theaterproductie 'Pol' ter gelegenheid van de opening van de Rotterdamse Schouwburg. Op het programma staan werken van onder anderen Purcell, Mozart en Bach. Het concert is een initiatief van de Vereniging Vrienden van het Stedelijk Museum. Aanvang: 15.00 uur; toegang gratis met entreé-bewijs museum. SCHIEDAM Het Neder lands Gedistilleerd Museum De Gekroonde Brandersketel aan de Lange Haven 74 organiseert in de periode van september tot en met april de zogeheten 'spiri tuele zondagmiddagen'. Daarin aandacht voor alles dat aan het gedistilleerd raakt. Zo werd on langs het splinternieuwe stan daardwerk 'Jenever in de Lage Landen' gepresenteerd. Zondag 17 november houdt de landelijke verzamelaarsclub 'De Oude Flesch' in de VSB-zaal van het museum haar fiessen-ruilbeurs. Uiteraard wordt tijd ingeruimd om ook de inhoud van enkele Hessen te bestuderen. De Oude Flesch is een verzame laarsclub die zich richt op (antie ke) ambachtelijk vervaardigde gebruiksflessen en aanverwante artikelen als drinkglazen en kruiken. Sinds' de oprichting in '79 is het gebied verbreed met ondermeer zalfpotjes, voorraad- polten, apothekersllessen en inktpotjes. De club is niet alleen uniek binnen Nederland, maar ook binnen Europa en heeft zelfs leden uit België en Duitsland. Zondagmiddag 17 november worden bijzondere exemplaren van kelderfiessen en glazen ge ruild. De beurs is ook toeganke lijk voor niet-leden en start om 16.00 uur. Bezoekers betalen 15,-. Dat bedrag is inclusief toe gangsbewijs voor het museum en twee consumpties. Vooraf reser veren wordt aanbevolen. Dat kan via telefoonnummer 4261291. SCHIEDAM Regien de Ruiter, de pianiste die zondag 17 noveni- beroptreedt met haar gelijknamige kwartet in café Van Diggelen op de Grote Markt, is een goed voorbeeld van de jonge generatie jazzmuzikanten. Ze is goed opgeleid aan het conservatorium, heeft direct hierna veel ervaring opgedaan met tal van formaties in allerlei muziekstijlen en ze was er niet vies' van om jarenlang uren te maken achter de piano waardoor ze een ijzeren muzikale conditie gekweekt heeft. Alle door haar in de afgelopen jaren gespeelde genres zoals van klassiek tot pop worden nu samengebald in het Regien de Ruiter Quartet. Latin, pop en jazz liggen ten grondslag aan Regien de Ruiters dynamische pianospel. Als haar favorieten en inspiratiebron nen tipt zij zelf sterren als Jamal. Keith Jarretl en Michel Petrucciani. Ook de andere leden van het Quartet kunnen bogen op een bijzonde re staat van dienst én een enthousiaste betrokkenheid bij hun vak. Drummer Joost van Bergen en Henegouwen maakte furore met het hammond-trio Limited Edition. Bassist Rogier van Vliét doorliep eerst het conservatorium en is een veelgevraagd sessie-muzikant. Saxofonist Joop Schoneveld heeft een klassieke achtergrond. Hij studeerde aanvankelijk klarinet, speelde in het Rotterdams Philhar- monisch Orkest en werd met een eigen bebopkwartet finalist van de Pall Mall Export Swing Award in '88. Het optreden in Van Diggelen begint om 16.00 uur en de toegang is zoals altijd gratis. SCHIEDAM In de Grote Kerk wordt zaterdag 16 november een Inloopconcert gehouden. Het Vlaardingse Holykoor zal een gevarieerd repertoire ten gehore brengen. Aanvang: 15.00 uur; toegang: gratis. SCHIEDAM In café Podium op de Lange Haven 28 speelt zaterdag 16 november de forma tie 'Outcry'. Deze driekoppige band omschrijft de eigen muziek als 'omnirock, een mengsel van funkrock en ballads'. Outcry maakte vorig jaar furore in Amerika bij het 'Rose Festival' en is steeds vaker te horen op de radio in de States waar ook het debuutalbum 'Embraced' werd opgenomen. Ondanks de succes sen in den vreemde blijft de groep werken aan de muzikale carrière in eigen land. Schiedam kan daar zaterdag in Podium getuige van zijn. Donderdag 14 november treedt Erwin Weesnhagen op in het café op de Lange Haven. De charismatische leadzanger van de band Grass doel hel die avond solo met gitaarbegelei ding van Dave Vrijdag. Het re pertoire omvat rustiger, zelfge schreven nummers. Aanvang 22.00 uur, toegang gratis. Wolkers nam staande plaats achter de katheder Van paleisbalie tot eettafel door NANS WOLTERS Fijnhouthewerker Martin Koene in werkplaats Annie De Formica's foto: Jack Putting Regien de Ruiter Outcry

Het Nieuwe Stadsblad | 1996 | | pagina 7