BREED IT Russische humor en spektakel: alles is anders in Circus Paradox Audities voor Zenit Toy Story ook op koopvideo Talent en puliek gezocht voor Talent Scout in de Blauwe Vis Nederlandse ijsrevue de grootste live-entertainment show ter wereld Stichting blaast bruikbaar oud gereedschap nieuw leven in Verguld Tumult met vrouwen en stieren in galerie De Brieder Eendracht naar zonniger streken Pocket-managers over vergaderen en gedrag begrijpen 46-1004 Zeilschepen zijn net mensen, met name zij die in de gematigde klimaatzones vertoeven. Als de zon steeds minder te zien valt en de temperaturen dalen, wordt het verlangen weg te trekken naar zonniger streken steeds sterker. Zo is dit ook het geva met Nederlands grootste drie mastschoener Eendracht wan neer zij op dinsdag 19 november 1996 haar thuishaven Schevenin gen verlaat voor een reis van ruim 5 maanden naar subtropi sche oorden. Terugkijkend op de afgelopen zomer en herfst kan de bemanning tevreden zijn. Naast de vele goed bezette dag tochten en meerdaagse zeilrei- zen, nam de Eendracht ook deel aan de zogenaamde Tall Ships' Races, georganiseerd door de International Sail Training As sociation (ISTA). Deze vonden ditmaal plaats in de Oostzee met onder andere een spectaculair bezoek aan Sint Petersburg. De uitreis naar het zuiden wordt ge zeild in twee etappes. Het eerste traject gaat via het Kanaal, de Golf van Biskaje naar Lissabon waarbij onder andere een Engel se en Spaanse haven wordt aan gedaan. De tweede etappe gaat vanuit Lissabon via Madeira en Tenerife naar Las Palmas. On derweg wordt ook nog La Palma aangedaan. Hier neemt de Een dracht deel aan de zogenaamde Christmas Encounter of Tall Ships, waaraan vele van de grootste zeilschepen in de wereld deelnemen met alle festiviteiten hieromheen. Het schip wordt uiteindelijk zaterdag 4 januari in de haven van Las Palmas ver wacht. Via de Azoren wordt op zondag 30 maart de thuisreis weer aan vaard. Het eerste traject is een 16-daag- se oceaan zeiltocht van de Azo ren naar Sint Malo. Het tweede traject is via de Kanaaleilanden en Zuid Engeland naar Scheve- ningen. Op vrijdag 25 april zal de Eendracht weer in haar thuis haven Scheveningen afmeren. Ons land is een vergaderland bij uitstek. Vraag een willekeurig persoon hoe vaak hij of zij ver gadert en het antwoord zal zijn: 'Teveel'. Daarom geeft Uitgeve rij Krikke c.s. nu het boekje "Vergaderen' uit. dat helder en overzichtelijk uitlegt hoe men zo effectief mogelijk met elkaar kan overleggen. Ook nieuw is de poc ket 'Gedrag begrijpen'. Hierin wordt op een duidelijke manier uiteengezet hoe andermans ge dragingen op waarde geschat kunnen worden. Beide titels ver schijnen in de serie Pocket-Ma nagers en zijn voor 9.95 ver krijgbaar bij boekhandel, kiosk en warenhuis. De slaapkamer van de zesjarige Andy staat vol met speelgoed. Het meest fantastische en leuke speelgoed dat je je maar kan bedenken. Andy speelt er graag mee. Maar gezamenlijk hewaart het speelgoed een groot geheim. Want Andy weet niet dat dit speelgoed, onder leiding van Woody de speelgoed-cowboy, een eigen leven leidt, zodra hij even niet oplet. Hoe het verder afloopt is nu ook op koopvideo te zien. 'Het wordt weer winter het wordt weer koud, warm jezelf op aan de Blauwe vis Talent Scout'. Onder dit motto start op woensdag 4 december 'Talent Scout' in etablissement Blauwe vis. Iedereen die iets op het toneel aan het publiek wil laten zien krijgt hiervoor maximaal vijftien minuten de gelegenheid. Poëzie, muziek, dans. cabaret, een kunstje of een mooi verhaal, het kan allemaal zolang het boeiend is voor het publiek. Het publiek is de grote graadme ter en zal dat laten horen door acts uitbundig toe te juichen of juist weg te joelen. Samen met presentator Robert van Atten bepaalt het publiek wie terug mag komen voor de 'best oF avond, waar gestreden wordt om een trofee. Aanmelden kan alleen schriftelijk bij de Blauwe vis, Data: 4 en 18 december, 8 en 22 januari, 5 en 19 februari. De 'best of is op 5 maart. Annvang 22.00 uur, entree gratis. Eind november maakt Rotter dam kennis met een nieuw, spec taculair en humorrijk concept van het Russisch Staatscircus. Het circus van de wereldberoem de clown André Nikolaev slaat zijn tenten op aan het terrein Zevenkampsering. Bij Komisch Circus Paradox krijgen alle acts een totaal ande re wending dan het publiek ver wacht. „Alles is anders, alles heeft een dubbele bodem', kon digt André Nikolaev aan. de grote Russische clown en beden ker van Komisch Circus Para dox. Tachtig artiesten, een swin gend circus-orkest en een ballet werken mee aan deze nieuwe, productie van 140 minuten. Komisch Circus Paradox zit vol hilarische verwikkelingen. An dré Nikolaev vormt met zijn on weerstaanbare grappen de rode draad in het programma en heef de ene na de andere verrassing in petto: tapdanser Alek Abdulaev danst met vier benen, artiesten Galina en Wassili Emilanov moeten in de nok van de tent klimmen om hun baby te redden en de ruiter-acrobaten van Da- vlet Chodzabaev verwerken on verwacht clowneske elementen in hun spectaculaire circusat tractie. Paradox is op 26, 27 en 28 no vember te zien in de tent aan de Zevenkampsering. Telefonisch kaartjes bestellen is mogelijk via de Circus Paradox Lijn: 06 - 91122333. In de straten van Montpellier is het gezellig druk. Iedereen loopt in een T-shirt of overhemd of zit lekker in het najaarszon netje achter een kop koffie of glas fris. De thermometer wijst 22°C. Even verderop in de sporthal ligt, in schril contrast, de ijspiste van 's werelds grootste ijsrevue 'Holiday on Ice'. Eén van de sterren van de revue draait haar laatste pirouetten en verdwijnt even later na een paar ingewikkelde sprongen achter de coulissen. Aan de andere kant van het gordijn draaien de wasautomaten op volle toeren, zit de naaister de laatste herstel werkzaamheden aan de kostuums te doen en inspecteert een electromonteur de vele electriciteitskabels. Alles moet perfect zijn. Daar staat de show bekend om, dat moet zo blijven. Enke le uren later wordt de jubileumshow aangekondigd. Schijnwer pers in vele kleuren lichten de ijspiste op en de eerste kunst schaatsers maken hun entree. Meteen al zit de vaart er in en dat blijft zo, de gehele show die in het teken staat van 50 jaar Holiday on Ice. Binnenkort krijgt het hoog geëerd publiek in Ahoy' deze indrukwekkende verjaardagsparty op het ijs te zien met hoogtepunten uit de wereldgeschiedenis van de afgelopen 50 jaar, zoals het bevrijdingsfeest, de landing op de maan, de val van de Berlijnse Muur en de traditionele glitter en glamour-fi nale. De Holiday on Ice-show wordt uitgebeeld door zestig schaat sers. Tot de solisten behoren van nationale kampioenen en deel nemers aan de Olympische spe len. Midden in dit spektakel schaatst een Hollands meisje, de 20-jarige Ellen Sleutjes uit het Brabantse Rosmalen. Na afloop van de show, als het vuurwerk en de lampjes van de grote ver jaardagstaart nog maar net zijn gedoofd, wordt de kunstrijdster van het ballet omringd door de Nederlandse journalisten die naar deze Franse stad zijn ge reisd om de show te zien. Schik in die grote belangstelling voor een meisje uit het showbal let vertelt ze over haar komst bij de show, de reizen over verschil lende continenten, haar leven rond het ijscircus. „Het is mijn tweede jaar bij de show en ik wil er nog een paar jaar aan vast koppelen. Aan het einde van de rit wacht namelijk een leuke premie. En met dat geld kan ik wellicht een eigen zaak starten. In de showbusiness hoop ik, maar dan achter de schermen." Kampioen Ellen Sleutjes is een van de wei nige Nederlandse meisjes die het avontuur met een ijsshow aan durft. Ook al zie je in de winter op de bevroren sloten, plassen en singels veel meisjes met hun kunstschaatsen rondjes rijden, bij Holiday on Ice komt men slechts een enkele keer een Hol landse naam tegen. „Vanaf mijn zesde train ik drie uur per dag op het ijs en bij het ballet. In 1988 werd ik zelfs Ne derlands kampioen. Toch had ik tot mijn achttiende geen ijsrevue gezien. Nadat ik mijn Athe neum-diploma had gehaald, be sloot ik naar een show te gaan. In Eindhoven. Lees ik in het programmablad dat wie interes se heeft in een auditie dat kan aanvragen. Ik meteen naar de volgende halteplaats Maastricht gereisd en me aangemeld. Daar werd gekeken of ik achteruit kon rijden en ik werd meteen aange nomen. Het avontuur bij 's we relds grootste ijsshow kon begin nen. Een paar maanden trainen en dan sta je in de schijnwerpers. Niet als ster natuurlijk, maar als lid van het ballet. Ik verheug me op de shows die we in Nederland en vooral Eind hoven geven. Een paar jaar gele den heb ik bewust gekozen om het kikkerlandje te verlaten. Ik vond het er te klein en bekrom pen. Nu heb ik kriebels om daar te werken", vertelt Ellen aan wie het maar horen wil. Jongleur En terwijl de blonde Ellen haar verhaal doet, staan de grote ster ren van Holiday on Ice er een beetje verloren bij. Het hemd is toch nader dan de rok, zo blijkt weer. De grote namen van de schaatsers bij de jubileumshow zijn de Fransman Mare Mandi- na en zijn landgenote Laetitia Bajot, de Russische kunstrijders en rijdsters Oleg Volkov, Olga Ermolaeva, Serguei Baradakov, Vlademir Bessedine en Alexei Polichtchouk, alsmede het jonge Canadese paar Adelina Catriota en Jeff Gavin. De Deense verte genwoordiging houdt zich op de smalle ijzers bezig met acroba tiek. Een andere Rus, Alexandre Pismennyi, is jongleur. Een bij zondere jongleur, die zijn kuns ten op de smalle ijzers toont. „Ik wilde bij de Moskouse Ijsre vue komen, maar daar vertelden ze me ga eerst maar schaatsen leren en kom dan maar eens te rug. Jongleren op de schaats is heel moeilijk. Je moet rondjes draaien en de gehele piste ge bruiken. De ene keer in het volle licht van de schijnwerpers, de andere keer in een wat donkere omgeving. Alles flitst aan je voorbij. Voor iedere voorstelling moet ik me volop concentreren. Ook even oefenen." „Dat doe ik nog een paar jaar en dan stop ik er mee. Ik ben achter in de veertig en mijn zoon moet het dan maar over gaan nemen. Misschien ga ik een circusschool beginnen. In Amerika. Of mis schien wel in Nederland", vertelt Pismennyi. „Of mischien ga ik wel een boek schrijven, want ik ben eigenlijk journalist." De show De grootste entertainment show ter wereld begon op kerstavond in 1943 in een hotel in Toledo (Ohio). Toen al onder de naam Holiday on Ice. Een slimme Amerikaanse zakenman zag er big business in en stopte veel geld in de onderneming. Twee jaar later toerde de show door de Verenigde Staten. Een paar jaar later werd zelfs de grens over schreden en maakte men furore in Mexico, Cuba en Zuid-Ame- rika. In 1950 kwam de show voor het eerst naar West-Europa en in 1959 werd. in het kader van een culturele uitwisseling, als eerste westerse gezelschap, de Sovjet-Unie bezocht. De toen malige premier Nikita Chroest- jov woonde de première bij. Daara kwamen de grote succes met onder andere Sjoukje Dijk stra als wereldster. En passant werd de Weense Usrevue over genomen. In juni van dit jaar nam Endemol de gehele liveen- tertainmentproduktie overgeno men. Of schoon het hoofdkan toor al jaren in Amsterdam was gevestigd, is het nu echte Neder landse onderneming. Van Assendelft van Endemol verwacht dat de vijf shows die nu over de gehele wereld draaien in de loop der jaren worden aan gepast. „Er zal wat gaan veran deren, maar wat precies weet ik nog niet. De techniek gaat zo snel." Voorlopig zit Van Assen delft bij iedere show op het punt je van zijn stoel en is een van de eerste die de prestaties van de schaatsers beloont met een ge meend applaus. „Ik kom van de Efteling, dus van sprookjes heb ik wel ver stand. Dit sprookje op het ijs blijft me boeien. Het is de derde keer dat ik deze jubileum-show zie en het zal zeker niet de laatste keer zijn." Voorstellingen in Ahoy' vinden plaats op woensdag 20, donder dag 21 en vrijdag 22 november om 20.00 uur, op zaterdag 23 novem ber om 14.00,17.15 en 20.30 uur en zondag 24 november om 12.30 en 16.15 uur. Plaatsen reserveren: 010-482144 en 4104304. In alle 85 winkels van de doe-het zelf keten Praxis is een grote inzamelingsactie voor oud ge reedschap begonnen. De actie is een onderdeel van het onlangs gestarte samenwerkingsverband tussen Praxis en de Stichting Ge red Gereedschap en zal in princi pe een jaar duren. Het is voor iet eerst dat Gered Gereedschap in zee gaat met een commerciële onderneming. De Stichting Gered Gereedschap een vrijwilligers-organisatie die oud gereedschap inzamelt en opknapt voor mrnsen in ontwik kelingslanden. Dit gereedschap stuurt men naar scholingsprojec ten ep kleine coöperaties in lan den als Nigeria, Zimbabwe en Sierra Leone. Oude houtzagen, beitels, imbussleutels en dergelij ke, die in het Westen vaak achte loos worden weggegooid, kun nen mensen in ontwikkelingslan den een toekomst en een vak bieden. Zonder de hulp van de Stichting is het voor deze men sen vrijwel onmogelijk een eigen onderneming te starten; een houtstaaf bijvoorbeeld kost daar al snel 5 maanden loon. Boven dien moet men dagen reizen om een gereedschapswinkel te be zoeken. Door het werk van de Stichting Gered Gereedschap zijn sinds de oprichting in 1982 al bijna 200.000 stuks opgeknapt gereedschap verscheept. In alle Praxis-winkels 'Gered Gereedschap Hoeken' ingericht. De klanten vinden informatie over de Stichting, over dona teurschap en ze kunnen er hun oude gereedschap inleveren. Daarbij zal de Praxis-folder in formatie bevatten over de Stich ting en de klanten oproepen hun oude gereedschap bij Praxis of de Stichting in te leveren. Zondagmiddag is er onder de grond in de Rotterdamse gale rie De Brieder I, in metrosta tion Oostplein weer een afleve ring van Verguld Tumult, het maandelijks kunstspektakel. Deze maand: De wereld in Kralingen. Herman Baljet praat met kuns tenaars Marion van der Schel de en Willem van Hest over de tentoonstelling 'Toros Y Muje- res/vrouwen en stieren' en ont vangt gasten uit de wereld van kunst en cultuur: Alma Brevé, Arend Vegger en Henk van Vessem. Andere onderdelen zijn 'De ballade van de blanke maan', Turn Turn Theater en muziek met Ruben Bruining, jongleer- kunst, Eloy BGM Everwijn. Lex Hameetman, Raoul Kle- bach, Henk Peters, Frank Post zangkunst en muziek. Herman Baljet voordrachtskunst. De toegang is gratis. Toros y Mujeres/vrouwen en stieren" is nog te zien tot en met zondag 2 december. Belichting: lichtontwerper Michel Sipman. De Brieder I in Metrostation Oostplein is geopend van don derdag tot en met zondag van 13.30 lot 17.30 uur. De Brieder 2 is dagelijks als etalagegalerie aan de Boomgaardstraat op nummer 84 te bekijken. Ver guld Tumult op zondag 17 no vember, begint om 16.00 uur. In juni 1994 bracht Bewegings theater Zenit L 'odeur een bewe gingstheater geïnspireerd op het boek Het Parfum van Patrick Suskink dat gespeeld werd in een oud pakhuis. Afgelopen zomer volgde het tweede deel. El Fuego geïnspireerd op het boek Rode Rozen en Tortilla's van Laura Esquivel. Voedsel is de taal van de voorstelling en is vooral ge wijd aan de smaak. Weer op een bijzondere locatie werd de pro- duktie in de 16e eeuwse, geres taureerde Gildezaal in Delfsha* ven uitgevoerd. Theater Zenit wil in mei/juni 1997 op een nieuwe locatie het derde deel van de triologie Zin tuigen uitvoeren. Deze voorstel ling gaat over tastzin. Voor deze productie zoekt Zenit gemotiveerde apelers/dansers met podiumervaring. De repeti ties zullen begin februari '97 van start gaan. Audities worden ge houden in de vorm van een werkavond op woensdag 20 no vember. De regie van de produk- tie is in handen van Cushla Bros- nahan. Voor meer informatie en aan meldingen: Theater Zenit, tel. 010-4 13 62 40. 1 - Rotterdammers hebben helemaal niets tegen Amsterdammers. Inte gendeel. Ze vinden dat alle Amsterdammers een goed hart hebben. Het zou alleen gekookt op hun rug moeten hangen op een dusdanige hoogte dat de honden erbij kunnen.' Deze (van Jules Deelder) en nog veel meer wijsheden staan te lezen in het boekje 'Dat zijn nou typisch Rotterdammers', dat in de boekhandel ligt. Het boekje wordt uitge geven door Uitgeverij Krikke c.s., die om ruzie te voorkomen ook meteen een Amsterdamse versie heeft gemaakt. In boekhandel, kiosk en warenhuis liggen de twee boekjes direct naast elkaar. Als dat maar goed gaat... U m Holiday on Ice-show komt met feestelijke jubileumshow door PAUL LANGE WILLEM VAN HEST

Het Nieuwe Stadsblad | 1996 | | pagina 13