Kamer van Koophandel kan helpen bij een goede start Onderneem 't met durf én visie mm mm Bezint eer gij begint! Van werkloze werknemer naar startende ondernemer Mm timm ¥iim WmiWi redactie service weekbladen Wegener Ondernemen vraagt voorbereiding 'S® mkmïïhfift hri'Mk <- Im 96IRSBOOQ 2 Deze pagina werd in opdracht van uw krant vervaardigd door: Reacties op of informatie voor deze pagina toezenden aan: Postbus 1830, 3000 BV Rotterdam Tel. 01fM.699.72S, fax. 010-4.699.362 Een onderneming starten. Tienduizenden men sen dromen ervan. Velen zetten de stap naar een eigen zaak zonder te beseffen dat zoiets ook zijn risico's met zich meebrengt! Veertig pro cent van de nieuwe ondernemer komt binnen drie jaar tot de pijnlijke conclusie dat de eigen zaak geen bestaansrecht meer heeft en moet worden opgedoekt. Een deel van hen had derge lijke ellende kunnen voorkomen indien men zijn zaken bij de start beter had aangepakt en zijn optimisme had gecombineerd met een gezonde kritische blik op de eigen plannen. Valkuilen Vaak lopen er in het vervolgtraject dingen mis omdat men zich onvoldoende heeft voorbereid op het onder nemerschap. De blik op oneindig en afgaan op het ge voel 'een gat in de markt' te hebben ontdekt, is niet genoeg. Verstandiger is het om jezelf vooraf een vra gen te stellen als: ben ik geschikt als zelfstandig on dernemer? Op welke klanten ga ik me richten? Is mijn markt groot genoeg voor de plannen die ik heb? Zijn er speciale vergunningen nodig? Moet er personeel worden aangenomen? Heb ik genoeg geld om mijn ideeen te kunnen realiseren? Investeren Andere valkuilen liggen op het terrein van de huisves ting (op welke plek? Hoeveel ruimte is heb je nodig?), het maken van afspraken met bijvoorbeeld een (za kenpartner, financiële verwikkelingen (bijv. een ver keerde inschatting van de hoogte van de investerin gen, de omzet en de kosten, wanbetalende afnemers, een te grote voorraad of te uitbundige privé-uitgaven) Thuisfront Verder kan ook een gebrekkig functionerende (zeg maar rommelige) administratie roet in het eten gooi en, kunnen problemen met personeel ellende veroor zaken en leveren tegenvallende verkopen kopzorg op. En wat te denken van slordigheden in relatie tot de fiscus?! Tot slot kunnen ook de gevolgen van een eigen onderneming voor het sociale welbevinden in grijpend zijn. Factoren als eenzaamheid (zelf werken zonder collega's), onenigheid met de (zakelijke) part ner en onbegrip van het thuisfront fnuikende resulta ten opleveren. Bezint eer gij begint derhalve. Alleen vanuit een gede gen, evenwichtig startpunt kan ondernemend succes worden geboekt. 9 KvK starters- Een WW-uitkering hoeft niet te betekenen dat een eigen onderneming tot de 'uitzichtloze zaken' van het leven behoren! De praktijk heeft meermalen uitgewe zen dat er ook vanuit die situatie perspectieven op een werkzamer toekomst aanwezig zijn. Wie vanuit een WW-situatie aan het zelfstandig on dernemerschap wil beginnen, moet eerst contact op nemen met de bedrijfsvereniging. Daar hanteert men het 'Orienteringsfase'-begrip waarin de potentiele nieuwe ondernemer nog geen reele werkzaamheden verricht als 'starter', maar wél informatie over de marktmogelijkheden, de wijze van financiering en de diverse vestigingseisen inwint. Verricht men in deze periode geen prductieve arbeid en blijft men beschik baar voor de arbeidsmarkt, dan kan de WW-uitkering nog een beperkte periode worden voortgezet. In de fase daarna, die waarin men daadwerkelijk als zelfstandig ondernemer aan de slag gaat, vervalt het recht op WW geheel of gedeeltelijk omdat de voor waarden om een dergelijke uitkering te ontvangen niet meer aanwezig zijn. Ook voor 'starters' vanuit een WAO- of ABW-uitke- ring liggen mogelijkheden. Hetzelfde geldt voor men sen die naast hun baan als werknemer voor zichzelf willen begirinen of willen starten na een baan. 9 Links: Wim Kuiper: ondernemerschap vraagt voorbereiding (foto Janssen de Kievith) Rechts: Voor een startende onderne mer is het zaak om bij de fiscus langs te gaan alvorens men zijn klanten bedient! De Startersdesk van de Belastingdienst geeft alle informatie over belastingen en premies aan de beginnende ondernemer. Ieder jaar gaan duizenden Nederlanders een uitda ging aan waarvan de afloop onzeker is: ze beginnen een eigen onderneming. Veel nieuwkomers hebben eerst contact gehad met de Kamer van Koophan del. 'Een verstandige keuze', stelt Willem Kuiper, bij de KvK te Rotterdam en Beneden Maas werk zaam als starterscoordinator. 'Wij luisteren, advi seren en verwijzen waarnodig door. Kortom, we geven de starter zoveel mogelijk basisinformatie en wijzen op de valkuilen van het ondernemer schap'. Wie met ondernemingsplan nen een van de dertig Kamer van Koophandel-vestigingen binnenstapt komt in principe eerst terecht bij de Starters- balie. Na een gesprek met een van de medewerkers kan de 'nieuwkomer' een orientatie- pakket aanschaffen, waarin hij brede informatie vindt over het opzetten van een eigen bedrijf, 'vandaaruit is het slim om een startersorien- tatiemiddag of -avond te be zoeken', zegt Kuiper. 'Men hoort dan uit de monden van experts ondermeer verhalen over de economische wetge ving, de financiële lusten en de lasten en de marketingas pecten. Ook is er alle ruimte om vragen te stellen'. Veel kandidaat-ondernemers haken af na lezing van het orientatiepakket, zo weet 9 Ook So ciale Dienst startpunt voor onder nemers. 9 Veel vestigingen van de Kamer van Koophandel hebben de beschikking over een zogenamde 'Star- tersbalie'. Mensen met interesse en ambitie in het ondernemersfiestaan kunnen daar terecht met hun eerste vragen. De 'Startersbalie' verstrekt onder andere informatie en brochuremateriaal met betrekking tot het starten van een eigen bedrijf. Ook biedt men de mogelijk heid om via de Ondernemerswinkel in contact te komen met een adviseur en geeft men aan welke diploma's en cursussen nodig zijn om een bepaald bedrijf te kunnen uitoefenen. Bezoekers wordt te vens opmerkzaam gemaakt op startersbijeenkom- sten, cursussen en workshops. Wie al in een vroeg stadium dieper op de ondernemersmaterie in wil gaan kan worden doorverwezen naar organisaties met specialistische kennis van de gewenste branche (foto Frans Wuijts). Kuiper. 'Dan wordt ze duide lijk dat je niet zomaar een zaak op kunt zetten, maar dat er ook een flinke dosis visie bij komt kijken. Het opzetten van een ondernemingsplan bijvoorbeeld is geen sinecure. Dan wordt ineens duidelijk met hoeveel aspecten van het onderneerschap je rekening moet gaan houden. Heb je daar vantevoren te weinig over nagedacht, dan kan zo'n lijst ontmoedigend werken'. Zo'n veertig procent van de gestarte ondernemers lukt het niet om langer dan drie jaar het hoofd boven water te hou den. 'Al moet er bij dat per centage wel een kanttekening geplaatst worden', wenst Kuiper te nuanceren. 'Stop pen met de onderneming be tekent niet per definitie dat de zaak failliet is gegaan. Het kan ook inhouden dat iemand op een gegeven moment besluit om weer in loondienst te gaan werken.' Dat het ondernemerschap ri sico's met zich meebrengt is duidelijk. Wie zich niet goed heeft voorbereid op zijn nieu we bestaan kan al snel van een koude kermis thuiskomen. De startersbalie van de KvK wijst in beginsel op de pro's en contra's en zorgt voor eerst lijnsopvang. 'De wieg van vele ondernemingen heeft hier gestaan', stelt Willem Kuiper. 'Het is daarna prach tig om te zien als mensen sla gen in hun opzet en een bloei ende zaak van de grond weten istffiM ottiti fff*!**! ilnïBi Ém te tillen. Je hebt ze dan toch maar mooi op weg geholpen en dat geeft bevrediging. De startende ondernemers met het beste perspectief zijn zij die inzet en enthouiasme combineren met visie en een goed plan. Wil je succes heb ben dan zul je je van de con currentie moeten onderschei den, luidt mijn stelregel. Ze ker ook veel jonge mensen blijken daartoe goed in staat. Er wordt wel eens gering schattend gesproken over de 'jeugd van tegenwoordig', maar ik kan je wel vertellen dat juist veel jongeren hier binnenstappen met een goed geoutilleerd plan dat een bre de oriëntatie uitademt. Wie goed heeft nagedacht over wat hij wil en hoe hij zijn doel wil bereiken, heeft zonder meer kans van slagen. En wij zijn er om de mensen als eer ste de weg te wijzen'. Menigeen droomt van een succesvol on dernemerschap en ziet zich zelf al in de lobby van menig prestigieus internationaal hotel, maar het moge duide lijk zijn: spontaan en zonder enige voorberei ding een eigen zaak be ginnen behoort niet tot de meest intelligente bezigheden. Om kansrijk te kunnen starten is een onderne mingsplan nodig. Het biedt inzicht in de markt, in de financiële (on)mogelijkheden en in de haalbaarheid van de plannen. Inzicht is te verkrijgen doe systematisch ge gevens en verwachtin gen op en rijtje te zet ten. Zo komen ook de eventueel zwakke pun ten aan de oppervlakte! En juist die elementen geven aanleiding om het ondernemingsplan te verbeteren! Een goed doorkneed ondernemingsplan kan er tenslotte ook voor zorgen dat de kans om in aanmerking te ko men voor kredietver strekking wordt ver groot.

Het Nieuwe Stadsblad | 1996 | | pagina 19