V22 PRIJS KOSTUUMS 60% KORTING UJ Fotoboek over oud-Vlaardingen Toonkunstkoor trekt volle kerk Gehandicapten naar EuroDisney dankzij wijnavond Tafelronde Inzameling GFT afval loopt goed Bijdrage voor Kluphuis Oost Inloopconcert in Grote Kerk Het lokale alarmnummer brandweer vervallen Schrijversavond met Chaja Polak mm Mishandeling trampassagier Glas en keramiek in Distanza Bovenbouwers Annie Schmidtschool bijten zich vast in project ORANJE 200: 250.- IOO: Het Nieuwe Stadsblad Faillissement verkoop, VERINGMEIER TANDPROTHETICUS KUNSTGEBITTEN HET NIEUWE STADSBLAD SCHIEDAM WOENSDAG 27 NOVEMBER 199648-1441 Nieuwe Passage 12, Schiedam, 010-4732677 Veerplein 146, Vlaardingen, 010-4603449 SCHIEDAM Het gaat goed met de gescheiden inzameling van het GFT-afval (groenten-, fruit- en tuin-) in Schiedam. Dat blijkt uit de cijfers die bekend zijn gemaakt door composteer- bedrijf de Leeuwenakker in Bergschenhoek waar het Schie- damse GFT-afval verwerkt wordt tot comopst. Normaal gesproken ligt de piek van het GFT-inzamelen in de maanden mei en juni, voorna melijk door de toename van het tuinafval. In het najaar lopen de cijfers dan weer terug. Zo wordt bijvoorbeeld in december de helft minder ingezameld dan in de piekperiode. Bij ONS Milieu was men dus behoorlijk verrast toen de GFT- opbrengst van oktober '96 werd vastgesteld op 206 ton (206.000 kilo). Dat is zelfs meer dan in de drukke zomermaanden wordt ingezameld, namelijk rond de 109 ton. Een kleine opleving in de herfst is wel gebruikelijk van wege het bladafval dat tijdens het schoonvegen van de tuin bij veel mensen in mini-containers terecht komt. Het bladafval dat door de ONS wordt opgeveegd in die periode, gaat ook ter com- postering naar de Leeuwenak ker, maar wordt apart gewogen, het record is dus echt bereikt door de inzet van Schiedammers die apart hun GFT inzamelen. ONS Milieu heeft geen directe verklaring voor de onverwacht hoge cijfers. In het voorjaar gaat de ONS de inzet in elk geval weer belonen door gratis com post te verstrekken op het Mi lieustation. ER IS MAAR EEN HYPOTHEKER. DAT IS ZEKER. Schiedam, Broersvest 45a, 010-473.1150 NEDERLANDS GROOTSTE JEANSDISCOUNT SLIJTERIJ/WIJNHANDEL 'n borrel van klasse voor een lage prijs Jonge jenever 0ranje 1fi95 per literI O. Vieux Oranje _.ft95 per liter 1 Q. U belt, wij bezorgen! Oranjestraat 8-10-12-14 Telefoon 4265997 (010) 4.699.611 SCHIEDAM Het Juliana Welzijn Fonds heeft aan de Schiedamse Stichting Color een bijdrage toegekend van 50.000 gulden. Het geld is bestemd voor de inrichting van de nieuwe accomodatie van Kluphuis Oost. Het Juliana Welzijn Fonds helpt verenigingen, stichtingen en groepen hun plannen en projecten uit te voeren. De activiteiten moeten liggen op het gebied van maatschappelijk welzijn. Bij de afdeling Welzijn van de gemeente en in de bibliotheek zijn gratis aanvraagfolders van het Fonds verkrijgbaar. Per jaar stelt het Fonds 20 miljoen gulden beschikbaar. Het geld is afkomstig uit ondermeer de BankGiroLoterij en de Krasloterij. SCHIEDAM - Het Inloopcon cert in de Grote Kerk van zater dag 30 november wordt ver zorgd door de Stichting Koor Project Rotterdam. Op het pro gramma staat het Musikalischen Exequiem van Heinrich Schutz. Aanvang: 15.00 uur; toegang: gratis. SCHIEDAM - Het lokale alarmnummer van de brandweer - 4264264 - vervalt per 1 decem ber. Schiedammers die vanaf die datum een spoedeisende melding willen doen, moeten het lande lijk alarmnummer bellen: 06-11. De afgelopen jaren werd de brandweer Schiedam in toene mende mate gealarmeerd via 06- 11Via de lokale alarmlijn komt bijna geen melding meer binnen. Daarnaast wordt de brandweer sinds de omnummer operatie van de PTT geteisterd door bel lers die menen het nummer van een groot postorderbedrijf ge beld te hebben. Vooral dat laat ste was aanleiding tot het besluit de lokale lijn op te heffen. SCHIEDAM Waren onlangs nog literaire toppers als Lévi Weemoedt en Jan Wolkers te gast in Schiedam, vrijdag 29 november wordt een Schrijversavond gehouden met opnieuw een auteur van zeldzame klasse. Chaja Polak die dan voorleest uit eigen werk in het Noordfiliaal van de bibliotheek op het Bach- plein, mag gerust een meesteres van de subtiele vertelkunst genoemd worden. Deze Haagse van geboorte (1941) die ook werkzaam is als beeldend kunstenaar, is geen veelschrijfster. Haar oeuvre bestaat uit twee verhalenbundels en twee romans. De thematiek van alle vier de boeken is overeenkomstig: de problematiek van het tweede-generatie slachtoffer van de Tweede Wereldoorlog. Het thema is autobiografisch. De vader van Chaja Polak stierf in Auschwitz. Haar moeder keerde wel terug en maakte op die terugreis kennis met haar uiteindelijke tweede vader; in elk geval de man die zij het langst als zodanig zou meemaken. Over die periode handelt de roman 'Tweede Vader' die in '96 uitkwam. In uiterst sober, bijna poëtisch taalgebruik schetst Polak de ambiva lente gevoelens van het meisje Fanny jegens haar moeders nieuwe echtgenoot Dries. Zij is enerzijds gelukkig met hem, maar wil daaraan niet toegeven; voelt zich er schuldig over tegenover haar gestorven biologische vader. Dries sterft op betrekkelijke jeugdige leeftijd, maar ook dat kan de weerstand niet breken. Pas vele jaren later is Fanny bereid om zichzelf, haar moeder en haar stiefbroers toe te geven dat hij een bijzondere plek in haar hart heeft. De kracht van het boek van Chaja Polak ligt in de dingen die niet gezegd worden, maar onder de oppervlakte voelbaar smeulen. Sentimenteel wordt ze nooit; haar terugblik is mild en heeft daardoor des te meer zeggingskracht. De Schrijversavond op 29 november wordt georganiseerd door Boekhandel Mercurius en de Bibliotheek. De aanvang is 20.15- uur; toegang: 7,50. Onder de bezoekers worden een gesigneerd1" boek, een bibliotheek-abonnement en een jaarabonnement op het blad Musis verloot. Reserveren kan bij boekhandel Mercurius in het Hof van Spaland en bij de Noordbieb op het Bachplein. 1.300.000 (010) 4.699.911 (010) 4.699.444 van Duitse leer importeur/ Alle leren jassen! 38Ö tot 400 DM 400 tot 450 DM 43Ö tot 5ÖÖ DM £00 tot £80 DM En heel veel leren jassen voor lOwroomTOorraad tegen thandelsprijzen lelsprijzen dagelijks van 08.30-17.00 uur 's avonds en zaterdags volgens afspraak. Nieuwe Haven 131, Schiedam 010-4261417 SCHIEDAM - Een 48-jarige Schiedammer is zondagavond omstreeks 22.30 uur mishandeld door een jongen bij de tramhalte aan het Hof van Spaland. Het slachtoffer was kort ervoor uit de tram gestapt samen met zijn echtgenote die een opmerking maakte tegen een groep baldadi ge jongens die tegen de tram schopten. Toen de groep begon te schelden, probeerde de onfor tuinlijke stadgenoot de jongens te kalmeren. Als antwoord kreeg hij een klap in het gezicht waar door hij tegen een plantenbak viel. De daders namen de benen. De politie stelt een onderzoek in. VFAARDINGEN - Jan van der Drift, firmant van het Vlaar- dingse haringverwerkingsbedrijf Warmelo en Van der Drift, heeft vandaag het eerste exemplaar van een nieuw fotoboek over Vlaardingen in ontvangst geno men. Ook Peter Zuijdgeest, ken ner van de Vlaardingse visserij bij uitstek, heeft een exemplaar gekregen. Het betreft het derde deel in de serie 'Tijdsbeeld van Vlaardin gen', dat deze keer het historisch westelijk deel van de stad in de periode 1950-1960 belicht. Het boek is wederom samenge steld door W.C. den Breems en E. van Rongen aan de hand van oude foto's van J.F.H. Roovers. Alle foto's zijn voorzien van een begeleidende tekst. Geen baby-glijbaan SCHIEDAM- Toonkunst hoeft nooit met kaarten voor concerten te leuren. Dit Schie damse gemengd koor geniet de nodige populariteit tot ver bui ten de stadsgrenzen en treedt al tijd op voor uitverkocht huis. Ook het jubileumconcert afgelo pen vrijdag, ter gelegenheid van het 30-jarig bestaan, trok een volle Grote Kerk. In deze ver trouwde omgeving - Toonkunst verzorgt er ook jaarlijks een be faamde uitvoering van de Mat- theüs Passion - maakte het koor onder leiding van dirigent Wou ter Blacquière de reputatie volle dig waar. Het publiek kon genie ten van een zeldzaam mooie uit voering van ondermeer de Krö- nungsmesse van Mozart. Diver se solisten als sopraan Ella Dijkhuizen, alt Els Kloos, tenor Richard Zook en bas bariton Ronald Dijkstra zetten extra luister bij aan het concert dat instrumentaal ondersteund werd door organist Jaco van Leeuwen en het Randstedelijk Begelei- dings Orkest. Verterend en veel belovend was daarnaast het op- SCHIEDAM - De nieuwe ex positie in Galerie Distanza is deze keer een aangelegenheid van zes vrouwen. De tentoon stelling 'Gemengd gecompo neerd' toont pottenwerk van ke ramiste Nesrin During, die zich niet gebonden voelt aan de ge bruikelijke symetrische vorm en in haar werk verwijst naar lang vervlogen tijden. Ook Paulien Ploeger houdt zich niet aan de geijkte vaasvorm maar laat speelse varianten zien met een strakke decoratie. De glazen ob jecten en schalen van Martine Knoppert zijn vervaardigd van vlakglas dat is versmolten en verbogen. Het werk is uitge voerd in vloeiend gebogen lijnen en heeft rustige kleuren. Vaste exposanten van Galerie Distanza aan Dam 1, zijn Ellen Rijsdorp en Jannie van der Wel. Van hen is nieuw werk te zien dat enerzijds een wederzijdse beïnvloeding vertoont en ander zijds een eigen benadering. Aan de muur van de galerie han gen kleurige houtsneden van Di ana van Hal. Verhalende ele menten over lucht, water en land bepalen de sfeer in haar lino's. De tentoonstelling wordt zater dag 30 november geopend door musicus/dichteres Ester Blom en loopt tot en met 31 januari. Binnenkort overhandigen zij aan een van de stadsbestuurders de maquette en tevens de brieven van een aantal klasgenootjes die de kwestie nog eens duidelijk uiteenzetten. Niet alleen jongens maar ook meisjes maken zich nu sterk voor het speelveldje. Su zanne vond het eerst onzin, maar wil nu, „onder aan de Vlaardingerdijk een sportveld voor basketbal, handbal en ten nis". Chantal vindt een leuk speelveld heel belangrijk, „want als we op de stoep voetballen, trappen we zo een ruil in", schrijft ze. Safinaz Tok heeft zelfs meege maakt, „dat er mensen zijn die je wegsturen omdat ze willen uit rusten en op sommige plekken moet je steeds de bal uit de bos jes halen! Voor Nick hoeft het helemaal niet als er een babyglijbaan van een meter wordt aangelegd, daar is niets aan. Hij eist een glijbaan van zeker 12 meter hoog! treden van de Toonkunstjeugd onder leiding van Monique Har- teveld met populaire liedjes uit ondermeer 'The beauty and the beast'. Ter gelegenheid van het jubile um is een uitgave verschenen waarin Loes Visbeek-Gaag en Jan Visbeek de vele wapoenfei- ten van Toonkunst op aanspre kende wijze te boek hebben ge steld. SCHIEDAM Serviceclub De Tafelronde Schiedam No. 46 heeft donderdagavond 2380 gul den ingezameld tijdens een feest avond die in het teken stond van de Beaujolais Primeur. De op brengst van de avond is bestemd voor de stichting geestelijk en maatschappelijk Welzijn Gehan dicapten Nederland. Deze stich ting gebruikt het geld voor het projekt 'Maak de droom waar'. Dit projekt stelt gehandicapte kinderen uit de regio Rijnmond in staat om in het voorjaar 1997 EuroDisney in Parijs te bezoe ken. „En ik kan u verzekeren, wij gaan niet mee als begelei ders", grapte voorzitter Joop Ruigrok in zijn openingstoe spraak tot de ruim zeventig aan wezigen. „Een beetje tegenval lend aantal, want we hadden ge rekend op honderd bezoekers", vond mede-organisator Rob Wassenaar. Donderdag 21 november was de deblocagedatum van de Beaujo lais Primeur, het produkt van de Gamay-druif. In de sfeervolle ambiance van boerderij Land- vreugd konden de bezoekers de Beaujolais en andere wijnen proeven en uiteraard kopen. Het eerste doosje van zes flessen, ver pakt in goud papier, werd per opbod verkocht. Uiteindelijk werd voormalige voorzitter Frank Datema voor 130 gulden eigenaar van de doos. Onder lei ding van verkoopleider Joep Gülpen werden later op de avond nog tientallen dozen Beaujolais Primeur verkocht voor zestig gulden. Onder het genot van Frans stokbrood, Franse kaas, wijn en vrolijke muziek werd de avond in stijl afgesloten. ziekenfonds/particulier reparaties klaar terwijl u wacht vernieuwen: in overleg met uw wensen SCHIEDAM De kinderen uit de bovenbouw van basis- chool A.M.G. Schmidt heb ben er schoon genoeg van. Al tijd moeten ze zelf iets verzin nen als ze buiten gaan spelen, 'Wij vervelen ons dood, ter wijl die kleine kinderen maar lol maken", klagen ze. Maar gang gezet door de drie stagiares die op dit moment ervaring op doen in de Annie M.G. Schmidt school. Het initiatief heeft zelfs in oktober geleid tot een project- week waarin tal van activiteiten voor de kinderen uit de boven bouw werd ontplooid. Iedereen zette zich in om een beschermd voetbal/speelveld in het park te realiseren. Zo werden alle plek ken, in de omgeving van de Alei- dastraat (dependance van de school), waar gespeeld kan wor den of juist niet, met een video camera in beeld gebracht. En bovendien werd samen met de leerlingen een programma van eisen opgesteld. Dit document werd vervolgens overgedragen aan de heer Mulder van de Dienst Educatie die op school kwam praten over het veldje. Ook bouwden de kinderen een maquette om zo hun wensen over de 'droom' speeltuin aan de buitenwereld kenbaar te maken. Al die inspanning heeft dus tot op heden niets opgeleverd. Maar de leerlingen van de Annie Schmidtschool weten niet van wijken en blijven het gemeente bestuur achtervolgen met hun protesten. ondanks ruim twintig inge zonden brieven naar de krant en gesprekken met een afge vaardigde van de gmeente is er tot op heden geen toezeg ging gekomen voor de aanleg van een trapveldje, waar de tien en elf-jarigen niet elk mo ment het risico lopen in de hondenpoep te stappen. De gemeente, heeft zo kregen de kinderen onlangs te horen, geen geld voor een hek, maar heeft wel beloofd meer hondentoilet ten te zullen aanleggen. „Ja of dat geen geld kost," riepen de kinderen verontwaardigd in koor toen zij dat hoorden. Maquette De actie voor de aanleg van een speelveld is in samenwerking met Wijkcentrum De Erker in gaico fashion MODE VOOR HAAR MODE VOOR HEM met uitzondering van de U bent op zoek naar die ene hypotheek die exact aansluit bij uw persoonlijke situatie. Stap dan eens binnen bij De Hypotheker. Dat is een onafhankelijke adviseur. Die kiest dus uit alle mogelijke hypotheken. En helpt u met alle vragen. Helemaal kosteloos. In meer dan 90 vestigingen. Want De Hypotheker is de afgelopen I0 jaar natuurlijk niet zomaar de grootste onafhankelijke hypotheek specialist geworden. De Hypotheker Wilhelm Tellplaats 33 Hoogvliet Telefoon 010 - 4723277^^^^^^ Openingstijden: Dinsdag tlm vrijdag van 10 - 17.30 uur. Zaterdag van 10 - 17.00 uur. 'r«»y Vrijdag koopavond van 18.30 - 21.00 uur. Lange Haven 26 door NANS WOLTERS (waarin opgenomen Schiedams Nieuwsblad) verschijnt in Schiedam en Kethel en is een uitgave van Wegener Sijthoff Weekbladen BV Rotterdam en Sijthoff Pers BV Rijswijk, beide behorende tot Wegener NV. BEZORGING: Interlanden/Spreigroep Bezorgklachten: (kantooruren) NS Chaja Polak foto: Andrea van Leeuwen WEGENER SIJTHOFF WEEKBLADEN 37 edities in Zuid-Holland. Totale oplage per week: HOOFDKANTOOR: Wegener Sijthoff Weekbladen BV, Prins Hendrikkade 12 - 16, 3071 KB Rotterdam Postadres: Postbus 1980, 3000 BZ Rotterdam Telefoon: Duo's: REGIOKANTOOR: Westhavenkade 14 Postbus 52 3130 AB VLaardingen Telefoon: (010) 4.344.022 Telefax(010) 4.602.727 DIRECTIE: Th. S. Bakker ADVERTENTIEVERKOOP: R. Spierings, tel privé (010) 4.715.104 E.H. den Breejen, tel privé )06) 53327149 Districtverkoopleider: C. Vijfvinkel, tel. privé (010) 4.341.702 Accountmanagement: N. de Poorter, tel. privé: (070) 3.282.694 REDACTIE: Helma Steekelenburg (eindredacteur), Nick van Dien (chefredacteur) Hoofd redactie: Jan Sieben - moer, óók van nieuwe modellen. Het jubilerende Toonkunstkoor De Annie Schmidtschool ligt een West, een leuke woonwijk. Het aantal speelmogelijkheden voor de jeugd laat alleen te wensen over 'We vervelen ons dood'

Het Nieuwe Stadsblad | 1996 | | pagina 3