Yoga in De Erker TOP Hypotheekadvies beste basis huisaankoop Ambachtelijke slagerij Hoorman geheel vernieuwd Compositie met veel variaties Programma Teerstoof Een swingende start in café van Diggelen Benefietconcert voor Nostalgische terugblik op 150 jaar Stationsplein Kerstconcert Vietnamese misdaadfilm Inloopconcert Flippo-beurs in Nieuwland Gospelconcert Kerstzang in de Dorpskerk Zakelijk bekeken Zakelijk bekeken HET NIEUWE STADSBLAD SCHIEDAM WOENSDAG 11 DECEMBER 199650-1442 SCHIEDAM De Vereniging Vrienden van het Stedelijk Mu seum organiseert zaterdag 14 de cember een kerstconcert in de aula van het museum aan de Hoogstraat. Het concert wordt verzorgd door door organist Frank Jan van Wingerden en het Vrouwen koor 'Feminae Cantantes', die gezamenlijk enkele Christmas Carols ten gehore zullen bren gen. Ook is er gelegenheid tot samenzang. Het concert begint om 15.00 uur en de toegang is gratis met een entreebewijs van het museum. SCHIEDAM 'Cyclo' is de film, die vrijdag 13 en zater dag 14 december wordt ver toond in het Filmhuis, aan de Nieuwstraat 12. De film is geregisseerd door de Vietna mees Tran Ahn Hung. Cyclo is een jongen, die zijn geld verdient met een fiets taxi. Als deze wordt gestolen, komt Cyclo in de misdaad terecht bij zijn pogingen om een nieuwe fietstaxi te kun nen betalen. Het blijkt echter zo eenvoudig om in de mis daad geld te verdienen, dat hij zich aansluit bij de bende van 'de dichter'. De proble men stapelen zich daarna snel op. De voorstelling begint vrij dag om 21.30 uur en zaterdag om 20.30 uur. De toegangs prijs bedraagt 7,- voor do nateurs en 9,- voor ande ren. Kaarten kunnen worden gereserveerd via de Schie- damse Theaterkassa, tele foon 4269563. SCHIEDAM In de Grote Kerk wordt zaterdag 14 decem ber een bijzonder inloopconcert gegeven. Circa 25 zangers, zangeressen en hun begeleiders, afkomstig van verschillende koren, nemen dan deel aan de jaarlijkse 'solisten middag'. Het accent ligt deze keer op het zingen van duetten en kwartetten. De solisten bren gen onder meer hoogtepunten uit het repertoire van hun eigen koren ten gehore. Het inloop concert begint om 15.00 uur en de toegang is gratis. SCHIEDAM In wijkcentrum De Erker aan de Jan van Aven- nestraat gaat begin januari een cursus geneeskundige yoga en bio-energetica van start. Deelne mers leren technieken en oefe ningen die kunnen helpen bij de aanpak van een breed scala aan klachten. De lessen worden ge geven op de maandagochten tus sen 10.45 en 11.45 uur: docente is Astrid Looymans, beëdigd therapeut en lid van de LUN- G/ANG/NGS. De cursus be staat uit 12 lessen en kost 125,- Inschrijven en/of informatie via telefoonnummer 078-6145802. SCHIEDAM de Stichting Welzijn Nieuwland organi seert zondag 15 december een fiippo-ruilbeurs in hel wijk centrum op het dr. Willem Dreesplein tussen 13.30 en 15.00 uur. Toegang: gratis. Informatie via telefoonnum mer 4738671. SCHIEDAM Gospelkoor 'The New Life Singers' geeft donderdag 12 december een con cert in de kerk van de Vrijzinnige Geloofsgemeenschap op de Westvest 92. Wim Hazeu ver zorgt de pianobegeleiding. De algehele muzikale leiding is in handen van Aad Contze. Aan het concert wordt mede- rwerking verleend door het duo 'Musica Francesca'. Achter deze naam gaan Anneke Loos en Joke Veltman schuil; zij bespelen respectievelijk de dwarsfluit en de piano. Aanvang: 20.00 uur; toegang: gratis." SCHIEDAM - De deur staat altijd uitnodigend open bij TOP Hypotheekadvies, sinds vijf maanden gevestigd in het vroe gere tramhuisje op de Koe markt. Op deze goed bereikbare plek in Schiedam - openbaar vervoer stopt voor de deur, vlak bij bevindt zich de parkeergara ge van De Nieuwe Passage - verleent John Hudepohl dage lijks adviezen op welke manier - en bij welke geldverstrekkers - cliënten het beste geld kunnen lenen, om het huis van hun dro men te financieren. „Daarbij be geleid ik klanten vanaf het mo ment dat ze hun oog op een woning hebben laten vallen, tot het moment dat ze de sleutels ontvangen," vertelt John Hude pohl enthousiast. Als geen ander kent hij het verzekerings- en hy potheekwezen op zijn duimpje, en is daarom van alle huizen markten thuis. Het regelen van een taxatie, het helpen met bie den, het opstellen van een koop akte, afspraken maken met een notaris - en niet te vergeten - het regelen van een hypotheek tegen - gegarandeerd - de laagste rente zijn zaken waar Hudepohl klan ten met raad en daad bijstaat. Dit alles gratis en zo vaak als daar prijs op wordt gesteld. De persoonlijke wijze van bege leiden spreekt aan. „Dat blijkt wel uit het feit dat ik regelmatig' bij de gelukkige nieuwe huiseige naren op de koffie wordt uitge nodigd," laat John Hudepohl weten. Het kantoor aan de Koemarkt 18 is ook het juiste adres als het gaat om het afsluiten van verze keringen. SCHIEDAM De afgelopen tijd is heel wat werk verzet om slagerij Hoorman (Broersvest 95) een nieuw innerlijk en uiter lijk te geven. De winkel is aan zienlijk ruimer geworden door het portiek erbij te betrekken. Binnen hebben eveneens de no dige aanpassingen plaatsgevon den. Zo werd de verlichting ver nieuwd en werd de koeltoon- bank uitgebreid. In de vernieuwde zaak van sla ger Hoorman gaat al acht jaar het beste en lekkerste vlees over de toonbank. Met het oog op de komende feestdagen heeft slage rij Hoorman uiteraard alles in huis voor iedereen die een smaakvol diner op tafel wenst te toveren. „Verder zullen deze maand weer veel stadsgenoten kiezen voor fonduen, gourmet ten of steengrillen, dat op dit moment allemaal geweldig po pulair is. Vanzelfsprekend dat je ook daarvoor bij mij aan het juiste adres bent," aldus slager Hoorman. SCHIEDAM —De nieuwe expositie bij Galerie Distanza draagt de titel 'Gemengd Gecomponeerd' en bezoekers zullen dan ook ontdekken dat het overzicht is opgebouwd uit afwijkende klank kleuren en verschillende toonhoogten. In de etalages van Distanza zijn bijvoorbeeld keramieke blikvangers van Jannie van der Wel te zien, die de herkenbare kleuren van rakustoken vertonen, maar ook het verstilde glaswerk van Martine Knoppert. Objecten in gebogen lijnen, versmolten met glasverf die soms gezandstraald zijn. Binnen in de galerie trekken de houtsneden van Diana van Hal de aandacht. De grafiek is uitgevoerd in warme vrolijke tinten en verplaatst de toeschouwer naar zonnige oorden. Diana Van Hal geeft de voorkeur aan hout en niet aan - linosneden, vooral omdat het materiaal haar vaak voor verrassingen plaats. De werken zijn uitgevoerd in zes tot acht kleurgangen. In Galerie Distanza is kunst te vinden met een grote en kleine K. Er zijn leuke en aparte objectjes te ontdekken die een interieur een persoonlijke toets te geven. Betaalbare keramieke kaarsenstand aards, broches, eigenwijze mini-kippen, vlinderlichte kommetjes en bijzondere schaaltjes varieren in prijs van 25 tot 100 gulden. Om in muzikale termen te spreken, staccato en glissando, techniek en benadering die is terug te vinden in de vormgeving van de expositie Gemengd Gecomponeerd. De tentoonstelling in Galerie Distanza, Dam 1, is te zien tot en met 31 januari 1979. Openingstijden: woensdag tot en met zater dag van 13.00 tot 17.00 uur. De tentoonstelling in het Stede lijk speelt in op de actualiteit rond de aanleg van de metro en toont in vogelvlucht de steden bouwkundige veranderingen die op en rond het Stationsplein in een tijdsbestek van ongeveer 130 jaar plaatsvonden. Aan de hand van foto's, uit het bezit van onder anderen Van der Geer en van voorwerpen die door Het Nederlands Spoorweg museum in bruikleen werden ge geven, komt die 'goede oude tijd' weer tot leven. Een van de foto's (ca 1910) is genomen vanaf de Overschiesestraat en toont het stationscomplex met links de op rit die door de Posterijen werd gebruikt voor expeditie en ex pressestukken. Zo te zien is het hartje zomer, de bomen staan in volle bloei, de paardentram rijdt met open ramen en een meisje loopt met een keurig wit schort over straat. De foto (1900) waar op een man al sjouwend met melkbussen over een smalle weg loopt met rechts een slootje geeft goed het landelijke karakter rond het station weer. Overigens illustreert een in 1941 gemaakt foto overduidelijk hoe landelijk het gebied achter het station toen nog was. Een weids panora ma gezien vanaf de Overschiese- weg met onder meer de torens van de Singelkerk, Grote Kerk en de stomp van molen De Noord. Armoede In 1911 stelde de gemeenteraad 2000 gulden beschikbaar om een plantsoen op het plein aan te leggen. Dit ondanks bezwaren van sommige leden 'dat de toe gang tot de stad toch jammerlijk blijft'. Ook viel men, zo is in de notulen te lezen, over het be drag, want 'in dezen tijd waarin elk dubbeltje tweemaal moet worden omgekeerd voordat het wordt uitgegeven, is de toeken ning niet gerechtvaardigd'. Een belangrijke verandering is te zien op de luchtfoto uit 1962. Het oude station staat op het punt tegen de vlakte te gaan om plaats te maken voor de aanleg van de Horvathweg. Ook is een begin gemaakt met de totstand koming van rijksweg 20. En de aanpassing van het plein aan he dendaagse eisen gaat nog steeds door. Rond het jaar 2000 zal het Stationsplein fungeren als inter- regiostation en binnen het Rijn mondgebied een belangrijke rol vervullen. De tentoonstelling 'Het Sta tionsplein en omgeving' loopt tot en met 9 februari. Bij het over zicht is een publicatie verschenen (25 gulden) met twintig losse ge reproduceerde foto's en ansicht kaarten, zwart/wit en inge kleurd op formaat 24 x 30 cm. Het Stedelijk Museum is ge opend van d9insdag tot en met zaterdag tussen 11.00 en 17.00 uur en op zon- en feestdagen tussen 12.30 en 17.00 uur (eerste Kerstdag en Nieuwjaarsdag is het museyum gesloten). Toegang is gratis op woensdag en kost de overige dagen 3,- (volwasse nen) en 1,50 (kinderen vanaf 13 jaar, CJP en Pas65); kinderen tot en met 12 jaar.MJK, Rotter- damPas en Vrienden hebben al tijd gratis toiegang. SCHIEDAM Onder de naam 'Change in Time' speelde een aantal plaatselijke en regionale muzikale kopstukken begin 80- iger jaren de spreekwoordelijke sterren van de hemel. Tot verdriet van de vele fans hield de formatie even onverwachts als abrupt op te bestaan. De leden, ambitieuze jonge honden waar het hun vakgebied betreft, wilden hun horizon verbreden. De vriendschap echter bleef bestaan. En dat is meteen de reden dat de heren, zes in getal, elkaar opnieuw gevonden hebben. Onder dezelfde naam, maar wél gerijpt en gelouterd, maken ze een nieuwe start. Het eerste gezamenlijke optreden, de 15de december, belooft dan ook meteen één van de meest spraakmakende zondagmiddagsessies in café Van Diggelen op de Grote Markt te worden. Ten slotte kan het sextet in de biografie nu samenwerking met grote namen vermelden als het Glen Miller-orkest, The Coda Showband, Joke Bruijs, Hans Dulfer, Herman Brood en Harry Sacksioni. 'Change in Time' bestaat uit Arie Kuit (altsaxofoon), Barend Petersen (tenorsaxofoon), Dinus Herwijnen (trompet), Ed Baatsen (piano), Kees van Krugten (drums) en Henk Arts (contrabas). Het reper toire bestaat uit (h)eerlijke, heftige jazz. Aanvang: 16.00 uur; toegang: gratis. Van Diggelen is gepromoveerd tot een hot spot in de muziekwe reld. Het duo Keith Dunn en Willem van Dullemen trad in november op in het café op de Grote Markt en keert er woensdag avond 11 en donderdagavond 12 december terug om live CD- opnames te maken. Liefhebbers kunnen gratis meeluisteren. SCHIEDAM Theater De Teerstoof heeft drie voorstellin gen op het programma staan. 'No Place for Jennifer' speelt vrijdag 13 december het muzi kale kerstprogramma 'Jenni fer's Kerst'. De vijf dames zin gen stijlvolle Christmas Carols, waarvan een groot deel a capel- la. Aansluitend brengt het ge zelschap de voorstelling 'Voco- motion Pictures', waarin komi sche en tragische verhalen van generaties vrouwen centraal staan. De voorstelling begint om 20.30 uur. Zaterdag 14 december presen teert Els de Schepper haar der de theaterprogramma, getiteld 'Aaibaarheidsfactor nr. 7'. Els de Schepper, begeleid door drie muzikanten, zorgt voor een even muzikaal als absurd avondje uit. De voorstelling be gint om 20.30 uur. Theater Potdoosie van juf frouw Dotje en juffrouw Lotje beleven zondag 15 december weer de vreemdste avonturen in de voorstelling 'Indianen'. De twee hartsvriendinnen vervelen zich. Wanneer Dotje de mooie make-up van Lotje ziet, verzin nen ze om indiaantje te gaan spelen. De kinderen worden uiteraard actief bij de voorstelling be trokken. Het programma begint om 14.00 uur en de toegangsprijs bedraagt 7,50. Kaarten voor de voorstellingen kunnen wor den gereserveerd bij de Schie- damse Theaterkassa, telefoon 4269563 (dinsdag tot en met vrijdag tussen 10.00 en 16.00 uur, zaterdag tussen 12.00 en 16.00 uur). SCHIEDAM In de Dorpskerk in Kethel wordt zaterdag 14 december een kerstzangavond gehouden. Muzikale medewerking hier aan verlenen de Christelijk gemengde zangvereniging Kethel en De Holij Cantorij uit Vlaardingen. Pieter de Ruiter en Gert van der Schoor verzorgen respectie velijk de piano- en orgel-be geleiding. Dominéé Mos houdt een meditatie. Aan vang: 20.00 uur; toegang: gratis. SCHIEDAM De Vlaardingse hulporganisatie Stichting 'Sa men Sterk voor Kroatië' organi seert deze week drie benefietcon certen ten behoeve van het ver woeste plaatsje Ston in Kroatië. Twee concerten vinden plaats in Schiedam, het derde in Amster dam. De concerten worden ver zorgd door het Kroatische en semble 'Heco Nostalgico'. Het historische plaatsje Ston heeft het dubbel zwaar te verdu ren gehad. Tijdens de oorlog in het voormalige Joegoslavië speelde Ston een belangrijke rol als bufferzone ter bescherming van het schiereiland Pelesac en de Zuid-Kroatische eilanden. Toen de bewoners na de oorlog direct begonnen aan de weder opbouw van hun plaatsje, werd Ston op 5 september dit jaar getroffen door een forse aardbe ving. Hierdoor raakten weder om veel gebouwen zwaar be schadigd. Om de bevolking de komende winter door te helpen, heeft de Stichting 'Samen Sterk voor Kroatië', samen met het Kroati sche Wereldcongres Nederland, een drietal benefietconcerten ge organiseerd. Twee daarvan wor den in Schiedam gegeven: vrij dag 13 december in wijkcentrum De Erker, aan de Jan van Aven- nesstraat 32 (aanvang 20.00 uur) en zaterdag 14 december in wijk centrum De Blauwe Brug, aan het Bachplein 590. Het ensemble 'Heco Nostalgico' wprdt ge vormd door vier hoogleraren van de muziekschool 'Vatroslav Lisinski' uit Zagreb. Het reper toire bestaat uit liedjes van het begin van deze eeuw tot heden. Van één van de concerten in Schiedam maakt de NPS televi sieopnamen voor het program ma 'Urbania'. Deze opnamen worden begin januari uitgezon den op Nederland 3. De toegangsprijs bedraagt 12,50. Kaarten zijn verkrijgbaar bij de wijkcentra of telefonische te bestellen (telefoon 4349700). Overigens is de Stichting 'Samen Sterk voor Kraotië' ook weer een inzamelingsactie voor kle ding en schoeisel gestart. Wie hieraan een bijdrage wil leveren, kan bellen met bovenstaand tele foonnummer. SCHIEDAM Treinreizi gers die veertig jaar geleden uitstapten op het huidige sta tion Schiedam/Rotterdam West, kwamen eenmaal bui ten, terecht op een nogal lan delijk aandoend plein met een plantsoen. Vergeleken met de thans bestaande situatie een verandering die voor de tegen woordige generatie hoogst verrassend zal zijn. Welke ontwikkelingen het in 1868 ge bouwde station en het daar voor gelegen plein Stations plein doormaakten is vanaf 14 december te zien in het Stede lijk Museum op de Hoog straat. Het overzicht 'Het Stationsplein en omgeving' werd door Cees van der Geer in samenwerking met Historische Vereniging Schiedam samengesteld en zal zeker een grote groep Schiedam mers aanspreken. Met weemoed zal men zich het oude statige stationsgebouw met de puntge- veltjes herinneren. Het had meer weg van een villa dan van een knooppunt van waaruit men vertrok of arriveerde. Paardentram Tegenwoordig is er van de oude situatie weinig terug te vinden en met de ingrijpende aanleg van het banenstelsel voor de Bene- luxmetro zal de metamorfose compleet zijn. door NANS WOLTERS Een overzicht van de expositie die te zien is in Galerie Distanza STATION, SCHIEDAM Het Stationsplein in vroeger tijden foto in bruikleen afgestaan door Cees van der Geer Keith en Van Dullemen No Place for Jennifer foto: FYE OOSTERHOF TOP hypotheek zit op een toplocatie in de binnenstad Slagerij Hoorman oogt als het spreekwoordelijke plaatje Van een romantisch plantsoen tot modern vervoersknooppunt

Het Nieuwe Stadsblad | 1996 | | pagina 9