SCHIEDAM ffbt 'Schiedam haalt alles eruit wat er in zit' Naast Evers' aanwinst voor liefhebbers van apart mooi Waardering voor totstandkoming van OZB-tarieven Buurtfeest Gorzen is voor herhaling vatbaar 'Geen afgeroomde trots' Engelse blues in Van Diggelen Kerstmarkt op de Grote Markt Illegalen aangehouden KOOPZONDAG 12 december a.s. korting op de gehele collectie verlichting en meubelen. m m Het Nieuwe Stadsblad Bedrijfsvoering ONS rondom de feestdagen SCHIEDAM Café Van Dig gelen op de Markt doet het deze periode niet met Christmas Ca rols, maar gaat wel op de (kerst- )sfeervolle Engelse toer. In de serie live op zondagmiddag treedt 22 december de formatie 'The Turn Pike Band' op. Deze band brengt al 17 jaar in onge wijzigde samenstelling rock- en pop-classics. De groep telt vier ras muzikanten en zangeres Joke Schuiling als stralend middel punt. Aanvang: 16.00 uur; toe gang: gratis. SCHIEDAM De winke liers van de Hoogstraat orga niseren samen met de Stich ting Activiteiten Schiedam een kerstmarkt op zondag 22 december. Die wordt gehou den op de Grote Markt tus sen 12.00 en 16.00 uur. SCHIEDAM Bij de controle van een naaiatelier aan de Inns- bruckweg zijn dinsdagnacht twee illegale werknemers aange houden. Tien van de 22 werkne mers konden zich niet identifice ren en werden meegenomen naar het bureau. Daar bleek dat twee Aan hen geen verblijfsvergun ning hadden. Zij zullen spoedig worden uitgezet. Ook bleek een aantal van de aangehouden per sonen niet, of nog niet, in het bezit van een werkvergunning. Dat leverde de werkgever een proces-verbaal op. A# eI1 1.300.000 (010) 4.699.911 (010) 4.699.444 (010) 4.699.611 SCHIEDAM Het opmaken van de balans - een decemberbe- zigheid bij uitstek - is privé al moeilijk, maar- in het groot een bijna ondoenlijke klus. Iedere in woner zal zo zijn eigen mening hebben bijvoorbeeld over Schie dam in '96. Hoe waardevol die persoonlijke herinneringen ook zijn, gekleurd zijn ze wel. En of het circuit 'echte deskundigen' wel een betrouwbaar totaal plaatje kan neerzetten is ook meer een weet dan een vraag. Zelfs de zogeheten kenners ple gen elkaar nog wel eens tegen te spreken tenslotte als het gaat om pakweg de Brandersstad als toe ristisch product, de populariteit van het centrum of het parkeer beleid. Tom van der Schee zal de eerste zijn om toe te geven dat het moeilijk is om een objectief waarde-oordeel te geven in bre der verband over een stad als geheel om maar te zwijgen over het doen van voorspellingen op de kortere of langere termijn. Als direkteur van de plaatselijke vestiging van Ooms Makelaardij en als lid van de Stichting Woonpromotie (die ondermeer het Woon Informatie centrum op het Stadserf in het leven heeft geroepen) weet hij tenslotte als geen ander dat iedere markt uit eindelijk afhankelijk is van men selijke grillen. En toch is hij best bereid een boude uitspraak te doen als 'Schiedam is het hele maal aan het maken en haalt er eindelijk uit wat erin zit'. Die hartekreet heeft niets te maken met een overdreven optimisti sche levenshouding, met natte- vingerwerk of fingerspitzenge- fühl. Stacaravan Van der Schee, gewend om het hoofd koel te houden bij het emotionele proces dat een wo ningaankoop altijd is, baseert zich simpelweg op nuchtere cij fers. „Enkele jaren geleden kon je in Schiedam een huis kopen voor de prijs van een stacaravan. Nu is de waarde van de wonin gen opgetrokken naar vrijwel landelijk niveau. Dat mag mis schien een negatieve ontwikke ling lijken, maar pakt juist uiter mate goed uit voor de stad als geheel. De complete plaatselijke economie, of het nu om de in komsten van de middenstanders gaat of om de gemeentekas, pro fiteert mee van die gunstige ont wikkeling van de markt. Dat be tekent meer winkel-, uitgaans- en culturele mogelijkheden voor alle Schiedammers en meer fi nanciële ruimte om iets voor minder draagkrachtigen te doen. Zo'n winkelcentrum op de No- lenslaan bijvoorbeeld was op sterven na dood, nu zie je dat m m Sf iemand daar een waanzinnige in vestering wil doen in een gloed nieuwe Plusmarkt. Ook ambi tieuze projecten als het complex op het Stadserf en de Nieuwe Passage zijn een direct gevolg van de opwaartse lijn die zich overigens ook voordoet op het gebied van wooncomfort. Een karakteristieke buurt als Zuid blijft behouden omdat huizenbe zitters daar bereid zijn geld in onderhoud te stoppen. Spaland Oost wordt echt prachtig. Die wijk wordt uniek voor Neder land, een attractie voor architec tuurliefhebbers. Let op mijn woorden." Van der Schee is eer lijk genoeg om toe te geven dat ook zijn enthousiasme over Sfhiedam heeft moeten groeien. „Ik werkte in Capelle en toen mijn baas me vroeg hier een kan toor op te zetten, moest ik toch even op mijn hoofd krabben. Nu wil ik hier niet meer weg. Deze stad blijft me verrassen omdat je er echt alles vinden kunt. De historische binnenstad heeft sfeer, de geografische ligging is perfect én het woningbestand is ongekend gevarieerd van nieuw bouw in allerlei prijsklassen tot een appartement in een Dudok- gebouw voor de pure individua list. Het vreemde is wel dat dat eerder tot de buitenwereld is doorgedrongen dan tot de Schie dammers zelf. Klanten van bui ten de stadsgrenzen hoeven we bijna nooit meer uit te leggen hoe bijzonder deze stad is. De Brandersstad wordt in toene mende mate heel bewust uitge kozen als woonplaats." SCHIEDAM4Het leek lang op overdreven 'wishful thinking' van het stadsbestuur. De grote ommeloop zou het neusje van de zalm van eigentijds winkelcomfort gaan bieden; de Lange Ha ven moest een bloeiend centrum worden van 'bijzondere am bachtelijke bedrijfjes'. De plaatselijke grachtengordel zou het zout worden in de pap van het massawerk en het stadshart een ongekende meerwaarde geven. Lang leek de werkelijkheid ach ter te blijven bij de hoogespannen verwachtingen. Er vestigde zich wel een enkele pionier zoals edelsmid Rob van der Ham, chocolade-atelier De Bonte Koe én al veel eerder makreelroke rij Geerlings, maar van een levendige handel in het historisch hart was nauwelijks sprake. In die situatie is definitief de kentering gekomen. De wind lijkt richting Lange Haven en geheel overeenkomstig de voor spellingen niet vanuit de geeikte ondernemershoek. De lefheb bers die de laatste tijd in toene mende mate een eigen bedrijf opstarten in monumentale pan den aan de Haven - zoals 'Licht- kunst/Kunstlicht' en de Kinder kledingwinkel (beiden in de buurt van de Appelmarktbrug) - behoren meer tot tot het type individualist en idealist. Natuur lijk net als andere zakenlui ho pen ze dat hun nering het gaat maken, maar hun uitgangspunt is iets anders. Ze werden eerst zelf verliefd op de producten die ze nu uiteindelijk gaan verko pen. Apotheek Dat geldt ook voor Adrianus van Otterloo. In een stijlvol gere noveerd pand op nummer 79 opende hij onlangs 'Naast Evers' genoemd naar de bekende apo theek die ooit vroeger gevestigd was in het 'belendende perceel'. Winkel is eigenlijk niet de juiste benaming voor de atelier- annex verkoop-ruimte die de Schie dammer op de begane grond heeft ingericht. Toevallige pas santen kunnen het niet laten om onwillekeurig door de hoge ra men te gluren aangelokt door de warme huiskamersfeer, die ook afstraalt van de glossy interieur foto's waar de bladen juist rond kerst zo graag mee scoren. Pas dan ontdekken ze dat dat die bijzondere uitstalling van glas werk, kandelaars, kasten, lam pen en andere woonaccessoires geen privécollectie is, maar een etalage. Adrianus van Otterloo blijkt dan ook alle spulletjes per soonlijk te hebben ingekocht. „Daarom heb ik veel 'enkele stuks' en wat ik in serie heb, is toch allemaal eerst apart door mijn handen gegaan. Lage Indi ase tafels bijvoorbeeld, daar heb ik meer van, maar ik heb ze wel uit een veel grotere reeks uitge zocht en de meest bijzondere er uit gehaald." Meubelmaker Het begon in feite allemaal al weer bijna zo'n twintigtal jaren geleden met de eerste verre reis naar een Aziatisch land. Adria nus van Otterloo aanvankelijk meubelmaker van zijn vak, had daarnaast de Vrije Academie in den Haag doorlopen, wilde ei genlijk overschakelen op schilde ren en hoopte daarvoor in den vreemde inspiratie op te doen. Het bleek een ideale methode; tegelijkertijd startte de Schie dammer met het verzamelen puur voor eigen gebruik. „Ik had het voordeel dat ik geduren de langere tijd kon reizen. Dan kom je niet alleen in de hotels, maar ook bij de mensen binnen. Ik heb in Thailand bijvoorbeeld gebivakkeerd bij heel primitieve stammen en gelogeerd bij de al lerrijksten.. Steeds Weer raakte ik gefascineerd door de schoonheid van de gewone gebruiksvoor werpen die toch weer heel anderk zijn dan de doorsnee toeristische producten. Ik kon de verleiding niet weerstaan om dat soort din gen aan te schaffen voor thuis." Van Otterloo's eigen werk liep goed, maar vrienden en beken den vielen ook altijd op de meu bels die hij maakte voor eigen gebruik én op al de spulletjes die hij aanschafte op zijn reizen, maar ook gewoon in eigen land bij elkaar wist te sprokkelen. Zo rijpte langzamerhand het idee om daarmee eens buiten de eigen vertrouwde kring te treden. Toen kantoorboekhandel Mer- curius vertrok van de Lange Ha ven en een perfecte stek vrij kwam, was de beslissing snel ge nomen. Niet dat het daarna alle maal in een rap tempo ging. De Schiedammer kwam terecht in niet meer dan een leeg casco. En perfectionist als hij is, moest dat wel in stijl gerestaureerd. Inmid dels is hij ook daarmee een eind gevorderd. Niet alleen de spullen die er staan, maar ook het inte rieur van 'Naast Evers' met de brede marmeren hal en veel au thentieke elementen is het aan zien waard. Van Otterloo hoopt in zijn ate- lier/annexverkoopruimte het mooiste uit tal van verschillende culturen te kunnen presenteren. Daarnaast blijft hij ook zijn oude vak van meubelmaker en - ontwerper trouw. Desgewenst in overleg met de klant maakt hij tafels en kasten op maat of iets nieuws van dierbaar oud. 'Naast Evers' is geopend op don derdag en vrijdag van 11.00 tot 17.30 uur, op de koopavond en op zaterdag van 10.00 tot 16.00 uur. Liefhebbers kunnen ook een tele fonische afspraak maken via nummer 4261913. SCHIEDAM Net als in een aantal andere gemeenten zaiin Schiedam de Onroerende Zaak Belasting komend jaar fors stij gen. Het gemiddelde tarief zal zo'n 16% hoger liggen. Vooral in oudere wijken echter kan de re kening wel zo'n 30% duurder uitvallen. Toch zijn de inwoners van de Brandersstad beter af dan de belastingbetalers in andere gemeenten. Dat is volgens ver antwoordelijk wethouder Aad Wiegman (PvdA) te danken aan zorgvuldig en creatief reken werk: „Als gemeente hebben we besloten om uit de OZB geen extra inkomsten te halen. We berekenen zelf alleen 2% inflatie door en daarin zit de ramp niet. Het echte probleem wordt ver oorzaakt door de verplichte her taxatie van de woningen in '94. De gemiddelde marktwaarde was met 56,5% gestegen. Het ef fect ervan hebben we dankzij een aardigheidje in de wet uit kun nen stellen, maar nu moeten we de tarieven wel aanpassen. Heel recent nog maar hebben we ge lukkig wél de mogelijkheid ge kregen om tariefsdifferentiatie door te voeren. Doordat niet- woningen minder in prijs zijn gestegen, dreigde een verschui ving in de lastendruk te ontstaan van bedrijfsleven richting parti culiere huizenbezitters en -huur ders. Dat hebben we nu recht kunnen trekken. Bedrijven moe ten bijna twee gulden méér per tariefseenheid van 5000 gulden gaan betalen dan particuliere ge bruikers/eigenaren. En verder voeren we een ruimhartig kwijt- scheldingsbeleid." De gemeenteraad zwaaide Wieg man en zijn rekenmeesters op het stadskantoor maandag vrij wel unaniem lof toe voor de ma nier waarop de financiële pijn die de verplichte verhoging van de OZB met zich meebrengt, zo draaglijk mogelijk is gehouden. Bezorgdheid bestond wel in het politiek circuit over 'uitschieters naar boven'. Met name bewo ners van oudere wijken waarin de waarde van huur- en koop woningen relatief veel is geste gen, zouden wel eens voor on aangename verrassingen kunnen komen te staan. In februari krij gen alle Schiedammers de be schikking over de herwaardering van hun woning in de bus. Enke le maanden later volgt de OZB- aanslag. De gemeente gaat 'het traject begeleiden met een inten sieve voorlichtingscampagne'. SCHIEDAM Iedereen die de afgelopen tijd betrokken was bij het meer leefbaar maken van de wijken Gorzen, Nassaukwartier en Plantage kregen donderdag de gelegenheid een feestje te bouwen. En dat werd met veel animo gedaan. Maar liefst 100 mensen verzamelden zich in Café Jerry's Corner, aan de Rozen- burgsestraat 2a. Niet alleen werd de winnaar van de laatste Stimuleringspremie van dit jaar bekend gemahkt, ook werd een videofilm vertoond van Matthijs Rorije. Wijkbewoner Rorije maakte de film in opdracht van de straatteams en de beheergroe pen en alle aanwezigen waren enthousiast over het resultaat. Het zit er dik in dat Matthijs een vervolg opdracht kan verwachten. Als winnaar van de Stimuleringspremie kwam ditmaal de Vereni ging Kinderboerderij Zuid uit de bus. Volgens Marja Soesbergen, opbouwwerkster in Zuid een terechte onderscheiding. „Door de betrokkenen is de afgelopen anderhalf jaar heel veel werk verzet voor en op de boerderij. Voor het volgend jaar staat drie keer een wedstrijd gepland om de Stimuleringspremie in de wacht te slepen. Dat zijn er weliswaar twee minder dan de afgelopen jaren, maar dat zal de aandacht voor deze activiteit er niet minder om maken. Het initiatief blijkt goed aan te slaan in Zuid. Buurtbewoners hebben hierdoor meer sociale contacten gekregen en als je alleen al naar de acht feestelijk verlichte 'kerst'straten kijkt, die op kosten van de bewoners zijn versierd, dan kun je zeggen dat we op de goede weg zijn en een voorbeeldfunctie vervullen ten opzichte van andere wijken in de stad." KERSTDISCO IN CAFÉ NERGENS In café Nergens op de Vlaardingerdijk 85 wordt dinsdag 24 december een feestleijke kerst disco gehouden onder het swingende motto 'Let's Party'. Liefhebbers kunnen het feest dat om 21.00 uur begint gratis meevieren en zo de kerstdagen luisterrijk starten. SCHIEDAM Een overschrij ding van twee-en-een-half mil joen gulden op de kosten van de nieuwbouw op het Stadserf gaat de burgemeester overuren bezor gen. Het is de bedoeling dat Scheeres bijna de helft van het geld - gerekend wordt op één miljoen gulden - middels spon sorwerving bij elkaar krijgt. Ver koop van onroerend goed (de onderkomens op Lange en Kor te Haven van de bibliotheek en het archief die evenals het thea ter onderdak krijgen in het com plex) moet ook een gedeelte van de méérprijs dekken. Met duide lijke tegenzin ging de gemeente raad maandagavond ermee ac- coord om het 'restbedrag' te dekken. De nieuwbouw op het Stadserf was oorspronkelijk be groot op 45 miljoen gulden. Eer der al bleek daarop een aanvul ling noodzakelijk van zeven mil joen. Het poltiek circuit stemde daarmee destijds in op voor waarde dat het complex echt geen cent méér zou gaan kosten. Vrijwel alle partijen gaven maandag aan zich nu voor het blok gezet te voelen. „In het laatste stadium van de bouw is geen terugweg meer mogelijk," stelde PvdA'er Groeneweg. „We zijn bereid de extra dekking toe te zeggen, maat wel met bloe dend hart." GroenLinks plaatste in het prille ontwerpstadium al vraagtekens bij de prijs van het complex, maar ging nu toch overstag. „We hadden het willen afblazen toen het nog kon, nu is er geen keuze meer," aldus Bea Oomens. Ook Wil van Wijk (VVD) liet weten 'niet anders te kunnen': „We zijn al een kwar teeuw bezig nieuwbouw op het Stadserf te realiseren en kunnen nu geen genoegen nemen met afgeroomde trots." Van de meerprijs worden ondermeer ex tra koelcapaciteit, een sprinkle rinstallatie, de inrichting van de Stadswinkel en een trekkerwand in het theater bekostigd. Die laatste voorziening wordt aange bracht vooruitlopend op nieuwe bepalingen in de ARBO-wet. De Raad had er weinig moeite mee dat daar onverwacht extra geld voor nodig was, maar vond dat alle andere tegenvallers wél inge calculeerd hadden kunnen wor den. Burgemeester Scheeres was bereid daarin mee te gaan, maar niet om het boetekleed aan te trekken: „Ik kom op een over schrijding van 2%. Dat is niet veel voor zo'n project en we krij gen er een schitterend gebouw voor terug." Met de door het college geopper de dekking van de meerprijs wa ren de verschillende partijen niet gelukkig. Met name de sponsor werving door de burgemeester werd een 'weinig charmante op lossing' genoemd. Dat was de belangrijkste reden voor het CDA om als enige partij voltal lig tegen het toekennen van een extra krediet te stemmen. „Je kunt de bevolking wei vragen om donaties bij een calamiteit, zoals de brand in De Walvisch, maar niet bij een stommiteit," meende fractievoorzitter van de christendemocraten Bert Kap- tein. DE MEDEWERKERS VAN DE N.V. ONS wensen u fijne kerstdagen ,en een prettige jaarwisseling! HET NIEUWE STADSBLAD DONDERDAG 19 DECEMBER 199651-1475 WinfilKentruift Zjypïplein Tel. 010-4806990 Rotterdam-Zuid WEGENER SIJTHOFF WEEKBLADEN 37 edities in Zuid-Holland. Totale oplage per week: HOOFDKANTOOR: Wegener Sijthoff Weekbladen BV, Prins Hendrikkade 12 - 16, 3071 KB Rotterdam Postadres: Postbus 1980, 3000 BZ Rotterdam Telefoon: Duo's: REGIOKANTOOR: Westhavenkade 14 Postbus 52 3130 AB VLaardingen Telefoon: (010) 4.344.022 Telefax(010) 4.602.727 DIRECTIE: Th. S. Bakker ADVERTENTIEVERKOOP: R. Spierings, tel privé (010) 4.715.104 E.H. den Breejen, tel privé )06) 53327149 Districtverkoopleider: C. Vijfvinkel, tel. privé (010) 4.341.702 Accountmanagement: N. de Poorter, tel. privé: (070) 3.282.694 REDACTIE: Helma Steekelenburg (eindredacteur), Nick van Dien (chefredacteur) Hoofd redactie: Jan Sieben (waarin opgenomen Schiedams Nieuwsblad) verschijnt in Schiedam en Kethel en is een uitgave van Wegener Sijthoff Weekbladen BV Rotterdam en Sijthoff Pers BV Rijswijk, beide behorende tot Wegener NV. BEZORGING: Interlanden/Spreigroep Bezorgklachten: (kantooruren) NS wmm, f W Waterin H '.HM Tom van der Schee voor de vestiging van Ooms Makelaars op de Gerrit Verhoonstraat i Lange Haven bloeit weer op De winnaars van de Stimuleringspremie. Uiterst links op de foto Marja Soesbergen Aan ieder artikel bij 'Naast Evers' kleeft ook een verhaal. Adrianus van Otterloo staat uiterst rechts op deze foto Op deze foto die afgelopen zomerr genomen is, is het interieur van het theater duidelijk van bovenaf zichtbaar. Inmiddels is het Stadserf- complex al overdekt In verband met de feestdagen is de ONS gesloten op woensdag 25 en donderdag 26 december 1996 en op woensdag 1 januari 1997. Op deze dagen blijft Ons via het algemene nummer (2621000) bereikbaar voor het melden van storingen in de levering van energie, drinkwater en radio- en tv-signalen. Tijdens de feestdagen wordt er geen huisvuil en GFT-afval ingezameld. Let u op de volgende wijzigingen: Woensdag 25 december (Eerste Kerstdag): geen huisvuilinzameling in de Velden- en Vlinderbuurt, geen GFT-inzameMng. Inhaaldag: dinsdag 24 december (een dag eerder!). Donderdag 26 december (Tweede Kerstdag): geen huisvuil en GFT-inzameling. Inhaaldagen: GFT vrijdag 27 december, huisvuil 30 december. Woensdag 1 januari (Nieuwjaarsdag): geen huisvuilinzameling in de Velden- en Vlinderbuurt en geen GFT-inzameling. Inhaaldag: donderdag 2 januari. Uw kerstboom kunt u na de feestdagen naar het Milieustation brengen of verkleind in de GFT-bak doen. Een andere mogelijkheid is het meegeven van de boom aan de huisvuildienst. Wij verzoeken u vriendelijk om na de jaarwisseling de vuurwerkresten in uw straat zoveel mogelijk op te ruimen. N.V. ONS, Van Heekstraat 15, Postbus 79, 3100 AB Schiedam, 4

Het Nieuwe Stadsblad | 1996 | | pagina 3