Bovag-Rai rekent af met zakenauto-sprookjes m Trimloopboekje seizoen '91 i Collegiale schouder om op uit te huilen - XSISZZ* BIJ KEJO KEUKENS KUNT U DE BOOM IN*" a Recht op informatie, overleg en het geven van een advies aan de verhuurder If IA CC' Sterke banengroei in drogisterij Help de egel met brochure m J Gewoon DINSDAG 24 DECEMBER 1996 52-487 De sterkste banengroei in de de tailhandel vindt plaats in de dro gisterij-sector. In de periode 1992 tot 1994 is in deze branche de werkgelegenheid met 12 pro cent gegroeid. Dat blijkt uit het jaarboek Detailhandel '96-'97 van het Hoofdbedrijfschap De tailhandel (HBD). Voor school verlaters die belangstelling heb ben voor werken in een winkel, is de drogisterij een aantrekkelij ke branche om in te werken. De kansen op een baan zijn hier groter dan in andere branches. Van een verkopers (m/v) in een drogosterij wordt meer gevraagd dan een klantvriendelijke opstel ling. Een medewerker heeft inte resse in persoonlijke verzorging en gezondheid. Hij of zij bezit een behoorlijke kennis van pro ducten op het gebied van cosme tica, vitaminen, babyverzorging, voeding, hygiënische verzorging en zelfgeneesmiddelen waaron der homeopathie. Scholing is niet alleen noodzake lijk om de uiteenlopende vragen van klanten deskundig te kun nen beantwoorden, sinds dit jaar is het zelfs verplicht voor iedere nieuwe medewerker. In de dro gisterijbranche bestaan drie op- leidingsniveau's: Verkoop in de Drogisterij, Assistent-Drogist en Vakopleiding Drogist. Wie meer wil weten, kan een bro chure aanvragen bij de Stichting Vakonderwijs voor Drogisten (SVD), Postbus 125, 3720 AC, Bilthoven, tel. 030-228 72 17. De Koninklijke Nederlandse Natuurhistorische Vereniging heeft de brochure Egelbeheer uitgegeven. Hierin worden een aantal beheer- en (her)inrichich- tingsmaatregelen beschreven voor de egel. Deze zijn toepas baar in plantsoenen en in zeer grote tuinen. De brochure is be doeld voor beheerders van grote tereeinen, architecten, maar ook voor particulieren die een bo- venmodale tuin hebben. De problemen voor de egel zijn gelegen in te weinig afwisseling in de terreinen, barrières bij het verplaatsen, te weinig dekking en te weinig overwinteringsplek- ken. In de brochures worden een aantal praktische tips gegeven die het leven van de egel een stuk gemakkelijker maken. De brochure is te bestellen door 1,50 per exemplaar plus ƒ2,50 verzend- en administratiekosten over te maken op gironummer 485 41 59 ten name van KNNV, afd. Regio Delft te Delft. Onder velmelding van (aantal) exem plaren brochure Egelbeheer. Wettelijk recht op informatie, overleg, advies en een finan cieringsregeling voor huurder sorganisaties, dat is de uit komst van onderhandelingen die gevoerd zijn door de Ne derlandse Woonbond en lan delijke centrales van sociale en particuliere verhuurders. Dit onderhandelingsresultaat is neergelegd in de nota 'Con touren van een wettelijke re geling overleg huurdersorga nisaties', die aan staatssecre taris Tommei van VROM is aangeboden. Tommei toonde zich in zijn reactie verheugd dat een dergelijk akkoord tot stand is gekomen. Hij beloof de zo snel mogelijk met een wetsontwerp te komen, waar in het bereikte akkoord wordt uitgewerkt. Als de wet er komt, betekent dat een histo rische stap in de relatie tussen huurders en verhuurders en een flinke versterking van de positie van huurdersorganisa ties. Voor de huurders heeft de Ne derlandse Woonbond de onder handelingen gevoerd. De Woon bond is de landelijke belangen organisatie van huurders en wo ningzoekenden. Voor de ver huurders zaten de koepelorganisaties van zowel de sociale als de particuliere huur sector aan tafel. De sociale sec tor werd vertegenwoordigd door de Nationale Woningraad en het NCIV koepel voor woningcor poraties. Voor de particuliere sector trad de Raad voor Onroe rende Zaken (ROZ) op. Via de ROZ waren ook de IVBN, dat is de vereniging van beleggers in ZN huurbeleid. Van de wijzigingen in dit beleid moet de verhuurder de huurdersorganisatie op eigen initiatief op de hoogte stellen. Als de huurdersorganisatie daar vervolgens overleg over wil voe ren. dan moet de verhuurder daarin toestemmen. f ^ele vooruitgang - vastgoed Nederland en de Vere niging Huis en Eigendom (van kleine particuliere huiseigena ren) vertegenwoordigd. In het akkoord staan de contouren van een wettelijke regeling voor het overleg tussen verhuurders en huurdersorganisaties. De ondertekenaars vinden het noodzakelijk dat er een wettelij ke basis komt voor goede om gangsvormen, informatie-uitwis seling en overleg. In de praktijk bestaan er natuurlijk al goede overlegsituaties tussen huurders en verhuurders, maar helaas nog lang niet overal. De wettelijke basisregeling verplicht alle ver huurders met meer dan 100 wo ningen, overleg te voeren met een representatieve huurdersor ganisatie. Op slechts een klein aantal geliberaliseerde huurwo ningen is de regeling niet van toepassing. Het recht op overleg in de sociale huursector speelt zich in principe af op wat ge noemd wordt 'instellingsniveau', dus met de organisatie, die alle huurders van een woningcorpo ratie vertegenwoordigt. In de particuliere huursector gaat het om overleg op complexniveau, dus met de huurdersorganisatie van een flat of straat, in ieder geval van tenminste twintig bij elkaar gelegen woningen. Stap voorwaarts Het gesloten akkoord betekent voor huurdersorganisaties, die tot nu toe niet bij hun verhuur der aan tafel kwamen een be langrijke stap voorwaarts. Voor het eerst in de Nederlandse ge schiedenis is er uitzicht op een wet, waarin huurdersorganisa ties worden erkend en bepaalde rechten krijgen. Ze moeten dan wel representatief zijn. Daar voor moet een huurdersorgani satie onder andere eerst aanto nen. dat ze een behoorlijk aantal huurders vertegenwoordigt, de huurders op de hoogte houdt en tenminste eenmaal per jaar in een vergadering verantwoording aflegt van haar activiteiten. In de eerste plaats zijn in het akkoord afspraken gemaakt over het informatierecht. De verhuurder moet de huurdersor ganisatie op verzoek informeren over allerlei zaken die te maken hebben met de woningen en di recte woon- en leefsituatie. Het gaat daarbij in ieder geval om het onderhoud en verbeteringen, het jaarlijkse huurbeleid, de ser vicekosten, de sloop van de wo ningen, het mutatie- en het ver- Daarmee is dan natuurlijk nog niets gezegd over de uitkomst van het overleg, maar voor veel huurdersorganisaties zal een ge sprek met de verhuurder al een hele vooruitgang zijn. Ze krijgen dan in ieder geval de kans de klachten en wensen die leven on der de huurders naar voren te brengen. De huurdersorganisa tie kan dan ook een eigen advies over deze zaken geven. De ver huurder is verplicht daarop fat soenlijk te reageren. Behalve het recht op informatie, overleg en advies hebben huur dersorganisaties ook het zoge naamde gekwalificeerd advies recht. Dit betekent dat huurder sorganisaties het recht hebben een schriftelijk advies te geven over bepaalde belangrijke beslis singen van de verhuurder. De verhuurder kan zulke beslissin gen direct uitvoeren als de huur dersorganisatie daartegen geen bezwaar heeft. Geeft de huur dersorganisatie echter een gkwa- lificeerd advies, dan kan de ver huurder het besluit pas uitvoe ren als het advies van de huur dersorganisatie schriftelijk en gemotiveerd is beantwoord. De verhuurder doet dat binnen veertien dagen. Als de verhuur der zich niet aan deze spelregels houdt, kan de huurdersorganisa tie naar de kantonrechter stap pen. 'De zakenauto staat perma nent op de politieke agenda. Dat heeft volgens de stichting Bovag-Rai Mobiliteit meer met het imago van de zaken- auto te maken dan met de fei ten. Hardnekkig is het beeld van de berijder van een zaken- auto als een snelle jongen die veel privékilometers maakt op kosten van de gemeenschap. De werkelijkheid is anders.' Dat schrijven de voorzitter van de RAI-vereniging Wim de Grefte en BOVAG-voorzitter John Hoekzema in het voor woord van het boekje 'De za kenauto, vragen en antwoor den'. In dit boekje komt een aantal veel gehoorde misverstan den over de zakenauto en zijn berijder aan de orde. Het boekje geeft antwoord op vragen als: 'Is een berijder van een zakenauto goedkoper uit dan iemand die zelf een auto heeft gekocht?'. 'Krijgen steeds meer werkne- mers een zakenauto, ook als ze 'm voor hun werk niet nodig hebben?' en: 'Neemt het gebruik van de zakenauto in het woon werkverkeer sterk toe?' Bovag en Rai pleiten voor een zakelijk politiek debat over de zakenauto. „In dat debat zullen wij geen enkel onderwerp uit de weg gaan. Dat geldt bijvoor beeld voor de vraag of de fiscale bijtelling variabel gemaakt moet worden. Dat geldt ook voor het gebruik van de zakenauto in het woonwerkverkeer", aldus Hoek zema en De Grefte. 'De zakenauto, vragen en ant woorden' maakt duidelijk dat een generieke verhoging van de bijtelling onrechtvaardig en inef fectief is. De Tweede Kamer deelt deze mening in overgrote meerderheid, zo bleek tijdens de recente behandeling van het Be lastingplan 1997. Of andere maatregelen mogelijk zijn, zal duidelijk worden wanneer het ministerie van Financiën de reeds aan de Tweede Kamer toe gezegde notitie over 'fiscaliteit en mobiliteit' uitbrengt. Deze notitie zal naar verluidt nog dit kalenderjaar naar het parlement worden gestuurd. Voor meer informatie en voor de toezending van het boekje: R. Boon, BOVAG (tel. 030- 6595340), en H. Makaske, Rai- vereniging (tel. 020-5491212). Hardlopen is tegenwoordig bij zonder populair, honderden mensen zie je, al dan niet in georganiseerd verband, regelma tig langs de wegen zwoegen. Wat nu precies de 'kick' geeft, is niet gemakkelijk te omschrijven, wel licht dat voor elk idividu een andere reden geldt. Vast staat wel dat elke trimmer of hardlo per er op zijn eigen manier ple zier aan beleeft. KNAU (Koninklijke Neder landse Atletiek Unie) en Toer club 'Le Champion' zagen deze ontwikkeling 25 jaar geleden haarscherp aan. In een zeer een voudige uitvoering werd toen het eerste trimloopboekje uitge geven, een programma dat toen nog een erg regionaal karakter had. Niettemin sloeg de uitgave meteen aan, duizenden belang stellenden vroegen het zeer po pulaire trimloopboekje aan en ontvingen op die wijze een onge kende hoeveelheid informatie omtrent trimlopen in Nederland. Het trimloopboekje anno nu is aanzienlijk uitgebreid, in dit boekje staan de gegevens van maar liefst 2200 trim- en wed strijdlopen. Vrij eenvoudig is na te gaan welke (loop-)evenemen- ten er gehouden worden, wat de aanvangstijden zijn en welke af standen er gelopen kunnen wor den. Tevens is er een telefoon nummer vermeld alwaar men (desgewenst) nadere informatie kan inwinnen omtrent de desbe treffende loop. Inclusief verzendkosten be draagt de prijs van het trimloop- boekje 12.50. direkt na ont vangst van het desbetreffende bedrag wordt het boekje aan be langstellenden toegezonden. D.m.v. storting op postrekening nummer 3886400 t.n.v. C.B.F.B. te Bennekom (met vermelding van: Trimloopboekje) kan men eenvoudig in het bezit komen van een dergelijk boekje. Onlangs is bij de GGD Zuid- Holland Zuid een Collegiaal Ondersteunings Team (C.O.T.) geinstalleerd. Het is de bedoeling dat dit team ge heel vrijblijvend en op verzoek een collega, die ëen onplezieri ge situatie heeft meegemaakt, kan bijstaan in de verwerking. Vooral bij de Operationele Dienst van de GGD bleek de behoefte aan een dergelijk team groot te zijn. De beman ning van een ambulance maakt in de dagelijkse praktijk heel wat mee. Een goede opvang is dan een eerste vereiste. Goede collega's zijn dan van onschat bare waarde. Alle medewer kers van de Operationele Dienst (artsen, verpleegkundi gen en chauffeurs) hebben een basiscursus 'omgaan met schokkende gebeurtenissen' gehad. Vanuit de basiscursus zijn collega's geselecteerd om een verdiepingscursus te vol gen. De collega's die deze cur sus met succes hebben doorlo pen, vormen nu samen het C.O.T. Niet alleen de GGD-medewer- kers kunnen-baat hebben bij de hulp van het C.O.T. Ook hun partners kunnen er terecht met hun vragen. Het C.O.T. is 24 uur per dag te bereiken via een coördinator, die vervolgens andere teamleden, afkomstig uit diverse geledingen binnen de GGD. inschakelt. Op elke ambulancepost in de regio Zuid-Holland Zuid zijn de teamleden oproepbaar. TT Tijdens de Kerstshow van Kejo Keukens is het niet alleen mooie keukens kijken maar vooral profiteren. Bepaal uw eigen korting tot ƒ1000,- Want de keukens van Kejo Keukens zijn niet alleen messcherp geprijsd, maar bij aankoop van een komplete keuken kunt u uzelf trakteren op nog eens een extra korting, d.m.v. het plukken van een envelop uit onze kerstboom. Deze kortingen variëren van 100,- tot maar liefst 1.000,-. Graniet voor de prijs van kunststof L 1 l li 9 1 En dat is nog niet alles want tijdens de kerstshow leveren wij granieten bladen tegen uCRSTD^G de prijs van kunststof. pe 2®'^ Dus dat is dubbel profiteren.' w Steil Neem de beslissende voor sprong. Ook zonder de ver eiste diploma's kun je met een HBO-studie beginnen. Maar dan moet je wel een toelatingsexamen doen. Voorbereidingscursus toelatingsexamen HBO Studievoorlichting (010) 241 44 00 De beslissende voorsprong Wettelijke regeling op komst voor overleg huurders en verhuurders s<iE Overleg op complexniveau, bijvoorbeeld met de bete fiat. Meesters in maatwerk ERKEND KeuLenspeciali ErXend door de Ce Brancheterenifing Wonen Dit is écht te gek.10 redenen om nü te kiezen voor Kejo Keukens. Vierzijdig afgeronde M.D.F.-keuken. Formaat 270 x 160 cm. Inclusief: 1- Kranslijsten 2. Lichtlijsten 3. Koelkast 4. Elektrische oven 5. Gaskookplaat 6- Geïntegreerde afzuigkap 7. Spoelbak 8. Kraan 9- Verlichting 10. GRANIET WERKBLAD met waterkering (5 basiskleuren) DEN HAAG AFSLAG CAPELLE BRANDWEER KOPERSTRAAT OPEL DEALER KLINGER P COF A'SLAG H BERG AUXANDERPOlDtR Nikkelstraat 9, 3067 GR Rotterdam. (Ind terrein./ Handels centrum Alex, polder). Tel.: 010-455 80 70, Fax: 010-456 40 57. OPENINGSTIJDEN Maandag 13.00 - 17.30 uur. DtM.t/mVrtjd. 09.30 T7.3Q uur. Vrijdag koopavond Zatordag 09.30 - ifcop uut. Het toelatingsexamen is bedoeld voor mensen van n jaar en ouder die niet het juiste diploma hebben (havo, vwo, 3-jarig mbo) maar toch een van de vol gende voltijd (vt) of deeltijd (dt) HBO-opleidingen willen volgen: Ergotherapie (vt) Fysiotherapie (vt) Logopedie (vt) Verpleegkunde (vt/dt) Culturele en Maatschappelijke Vorming, gericht op vrijetijdskunde (vt/dt) Maatschappelijk Werk en Dienstverlening (vt/dt) Sociaal Pedagogische Hulpverlening (vt/dt) Personeel en Arbeid (vt/dt) Propedeuse Welzijn Arbeid (vt) Propedeuse hgzo (vt). Je kunt de voorbereidingscursus volgen als je in het bezit bent van een diploma mavo, een diploma lbo aangevuld met één of meerdere cursussen of een verge lijkbaar diploma. De cursus duurt 3 maanden (één keer per week), en start op maandag 27 en vrijdag 31 januari. Voor degenen die geen onderwijs in Nederland hebben gevolgd, is er een cursus met extra begeleiding (twee keer per week). Deze begint op dinsdag 4 februari 1997. Ben je niet in het bezit van deze diploma's, dan kun je wel aan het toelatingsexamen deelnemen. Kosten voorbereidingscursus: f 200,-- (excl. studiemateriaal) Cursusplaats: Museumpark 40, Rotterdam (tegenover metro Dijkzigt). Informatie over de opleidingen, de voorbereidingscursus en het toelatings examen bij Studievoorlichting van de Hogeschool Rotterdam Omstreken, Museumpark 40 (metro Dijkzigt), 3015 cx Rotterdam.

Het Nieuwe Stadsblad | 1996 | | pagina 11